پارلمان جاپان طرح کناره گیری امپراتور را تصویب کرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۸    ۱۳۹۶/۳/۱۳ کد خبر: 133991 منبع: پرینت

بدنبال کهولت سن و بیماری امپراتور جاپان، پارلمان این کشور طرح کناره گیری امپراتور را قانونی کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مجلس سفلی جاپان طرحی را به تصویب رساند که به «آکی هیتو» امپراتور مسن این کشور اجازه می دهد از سمت خود کناره گیری کند.

امپراتور جاپان در طول دو قرن اخیر از سمت خود کناره گیری نکرده است و هیچ قانونی برای بررسی درخواست ناگهانی بازنشستگی «آکی هیتو» ی 83 ساله در این کشور نیز وجود نداشت.

آکی هیتو تقریبا سه دهه (از 1989) است که امپراتور جاپان است و تابستان گذشته تمایل خود را برای انتقال قدرت به پسر ارشد خود «ناروهیتو» نشان داد و در توضیح این تمایل، به سن و وضعیت نزولی سلامت خود اشاره کرد.

آکی هیتو به دلیل بیماری سرطان پروستات و نارسایی قلب تحت درمان قرار گرفته است.

بر این اساس، انتظار می رود که طرح نادری که جمعه در پارلمان جاپان به تصویب رسیده است و مجوز کناره گیری آکی هیتو را صادر می کند، هفته آتی و بعد از تصویب در مجلس علیای جاپان به قانون تبدیل شود.

کناره گیری امپراتور جاپان باید در طول مدت سه سال از زمان قانونی شدن این طرح اجرایی شود و در غیر این صورت این قانون منقضی خواهد شد و صرفا برای آکی هیتو اعمال می شود.

برخی از محققان و سیاستمداران نگرانند که تغییر قانون و صدور مجوز برای کناره گیری هر امپراتوری در جاپان، پادشاهان آتی این کشور را در معرض خطر سوء استفاده های سیاسی قرار خواهد داد.

جاپان در طول تاریخ طولانی مدت امپراتوری خود، مواردی از کناره گیری امپراتور داشته است اما آخرین مورد آن بیش از 200 سال قبل اتفاق افتاد و نه در قانون مدرن این کشور.

طبق قانون اساسی جاپان، امپراتور دارای قدرتی نمادین است. اما طبق سنت باید تا پایان عمر این سمت را حفظ کند.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جاپان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است