آیا گلاب زوی هم با حکمتیار بیعت کرده است؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۱    ۱۳۹۶/۳/۶ کد خبر: 133656 منبع: پرینت

اینک در سلسله بیعت ها و دست بوسی های حکمتیار، سرانجام پس از جنرال تنی نوبت جنرال گلاب زوی هم رسید. هنوز روشن نیست که چرا حکمتیار برای ملاقات نزد گلاب زوی رفته است. حکمتیار اگر به کسی احتیاج داشته باشد، دست او را هم می بوسد.

جنرال گلاب زوی را جوانان به درستی شاید نشناسند. او از جمله خرد ضابطان ارتش داوود خان بود که در کودتای سرنگونی رژیم داوود خان اشتراک فعال کرد و افتخار انتقال قدرت سنتی از درانی ها به غلجایی ها را کسب کرد.

او از جمله افسران وفادار به تره کی بود که بعد از کشته شدن تره کی توسط شاگرد وفادارش حفیظ الله امین با وطنجار و مزدوریار و یک تعداد دیگر از ترس امین به سفارت شوروی سابق پناه بردند و دولت شوروی آنها را در میان تابوت های سربازان کشته شده شوروی به مسکو انتقال دادند و بعد از سرنگونی حکومت امین توسط ارتش سرخ آنها بر سر تانک های روس ها وارد ارگ کابل شدند و گلابزوی نیز بحیث رهبر فعال خلقی ها شهرت پیدا کرد.

با به قدرت رسیدن نجیب، او بحیث سفیر افغانستان در مسکو فرستاده شد اما در مسکو هم برای سقوط نجیب از هیچ تلاشی دریغ نکرد. در کودتای تنی به نفع حکمتیار او اشتراک نداشت. او با پیامی از مسکو حکومت مجاهدین را تبریک گفت و یک بار هم برای ملاقات با احمدشاه مسعود به تاجیکستان رفت.

در اوج جنگ میان طالبان و جبهه مقاومت ضد طالبان، گلاب زوی در مسکو بسیار تلاش کرد که روس ها را قناعت بدهد که از طالبان حمایت کنند اما دولت یلتسن و پوتین به دلایل حضور جنگجویان چچین ها در میان طالبان از طالبان حمایت نکردند اما جنرال وطنجار توانست تانک ها و تجهیزات نظامی از دولت اوکراین رقیب روسیه خریده به جبهه جنگ به طالبان فرستاد.

بعد از سقوط طالبان، یک تعداد خلقی ها و حزب اسلامی از مغازه های شان بیرون آمده با حامد کرزی بیعت کرده و مدیریت ارتش، نیروهای امنیتی و سیاست های قومی دولت کرزی را بدست خود گرفتند اما گلاب زوی بحیث نماینده مردم خوست در پارلمان افغانستان بجای پیوستن به حکومت کرزی با استاد ربانی، مارشال فهیم، جنرال دوستم و ده ها شخصیت های چپی و جهادی در سازمانی موسوم به" جبهه ملی" اشتراک کرد.

با به قدرت رسیدن غنی و اتمر، گلاب زوی نیز به این گروه پیوست اما اینک جنرال گلاب زوی خود را به حکمتیار رسانیده است. با چه انگیزه ای او به ملاقات حکمتیار بدنام رفته است، آینده نشان خواهد داد.

هارون امیرزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حکمتیار
گلاب زوی
نظرات بینندگان:

>>>   چرا حکمتیار برای ملاقات نزد گلاب زوی رفته است.
با چه انگیزه ای او به ملاقات حکمتیار بدنام رفته است
گلابزوی رفته یا حکمتیار؟؟

>>>   درین اواخر بار بار در ذهنم میگشت وهمیشه اذعان میکردم اگر چیز های را که اکنون میدانم ان زمان می فهمیدم نه در جهاد اشتراک میکردم ونه هم ان کارزار را جهاد ....مقدس میخواندم البته این همه قبل از امدن حکمتیار ومشاهده ای عملکرد های اوبوده کنون که روش وبینیش های طلایه دار جهاد ومدعی حرکت اسلامی ناب ووارث نهضت اسلامی وبنیان گذار جهاد مقدس را می بینم به ان باورم بیشتر نزدیک میگردم وخودرا مورد ملامت قرار میدهم که چرا ندانسته در صف انها پیوستم ویک عمر دراز را در پهلوی ایشان بسر بردم خوب این به ان معنی نیست که العیاذا بالله اسلام وجهاد ومقدسات اسلامی رازیر سوال برده باشم انهای که به نیت پاک وخالص درین راه گام نهادند وجانهای عزیز خودرا قربان ساختند وزحمات زیاد وتکالیف بی اندازه را متحمل شدند به اساس نیتی که داشتند مستحق اجر وثواب گردیدندولی حالا که مشت های این دسیسه گران باز گردیده وبالای اسلام وجهاد وارزش های مقدس ذریعه ای امیران تقلبی خط کشیده شد باز اگر به دنبال هریکی ازینها برویم گناه بزرگی را مرتکب شده ایم وخسرالدنیا والاخره خواهیم بود
از نزدیکان انجنیر جان محمد شهید

>>>   هر کدامش که رفته گلاب زوی هزاران جوان را به جرم مسلمان بودن کشته وده ها نفر را حکمتیار به گناه کمونیست بودن حال کدام انگیزه وعلتی این دو را باهم یکجا کرده است؟ والله برای هردو شرم است اینها کمی حیا میداشتند این ملاقات ها راکمی مخفیانه انجام میدادند هوا وهوس کرسی وچوکیچنان بر سر حکمتیار غوغا به پا نموده که که به ارزش های نمادینخود هم پشت نموده است خداوند ازین گونه رسوای بزرگ همه را نجات دهد
تبنگ چی

>>>   بلی صاحب

>>>   گلاب زوی بعد از به قدرت رسیدن ببرک کارمل، تا آمدن مجاهدین به کابل، وزیر داخله بود.

>>>   هارون اميرزاده، معلومات خودت بسيار دقيق است. معلومات در باره مرحوم وطنجار را تائيد كرده نيتوانم. اگر كس ديگر اين معلومات را تائيد كرده ميتواند، خوشحال خواهم شد.
بااحترام
وطنجار

>>>   گلاب زوي حتي قبل از حكومت مجاهدين، درست هنگامي كه استاد رباني و هيئتي از مجاهدين به مسكو رفتند، در آنزمان بطور نيمه سري نزد استاد آمده و برايش گفت كه من بعد يك أفسر شما هستم، از شما امر و از من تابعت، و چون بعد از رباني و مسعود شخص دانا و معقول از آنها نماند، و همه ارتباطات منقطع شد، و حالا حكمتيار ميخواهد از او استفاده نمايد، چون گلاب زوي از ارتباطي هاي مهم كي جي بي وقت بود.

>>>   جناب امیرزاده
شورای نظار وگروهک های شامل اتلاف شان بیست سال را در خومت روس ها وایران وپانزده سال را در خومت امریکا وناتو سپری نمودند ،اکنون.... ها بزرگ ایجاب میکند گه قاعده باری را تغیر دهند و افراد و گرو های دیگر را وارد معرکه نمایند، نفهمیدم که غم وغصه جناب عالی از بابت چیست،
طارق پنجشیری
ملبورن، استرالیا

>>>   ار ده ها نفر ملاقاتی چرا ملاقات گلاب زوی مهم جلوه داده شده است
-مشاور اصلی حکمیتار مانوکی منگل است که از سقوط خوست تا اکنون نزد حکمتیار است و اوازه زیاد هم است که دختر را برای پسر خورد گلو داده است.
عبدالحمید عاطف
جنرال محمد رفیع
جنرال عبدالقادر
جنرال تنی
مثل اینها صد ها نفر دیگر

>>>   هیچ گرهی سیاسی خود را براحت ندهد وتمام مسءولیت های جنگی را به دوش یک گروه نیندازند هرکدام تا اندازه توان بلای ملت بیدفاع ظلم روا داشته اند کمونستها توسط قبر های دسته جمعی در پلیگونها جمعیت اسلامی توسط فیر سلاح ثقیل به سوی مناطق غربی وجنوبی وشرقی کابل ابته با طیارات دست داشته خویش فکر نکنند که ای طیارات ایشان بالای مرد ملت ما گل پاشی نکرده اند بهمین ترتیب حزب الامی نیز توسط راکت های کور کورانه دب مناطق پر جمعیت کالب تخریبات وکشتار های مردم بیگناه را درقبال داشته است این موضوع را بخاطر یاد اور شدم که یک تعداد خود را براحت میدهند وتمان گناه را بالای یک گره میندازند. عبد الله از کابل

>>>   باید بیعت کند . گلابزوی چه کم است از تنی.

>>>   روسها یک معقوله دارند که مرغ پرنده نیست؛ پیلوت هلیکوپتر پیلوت نیست ، پیشخدمت (افیسانکه) زن نست < خوردظابظ مردنیست(.....) خورد ظایط خورد ظابط است هرکه باشد
نجرابی

>>>   مشخص نیست که پیش که رفته است؟

>>>   به جواب کمنت اولی
گلاب زوی به ملاقات رفته
روزانه مردم در دهن دورازه دفتر حکمتیار ساعت ها انتظار ملاقات را میکشند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است