با تروریسم مبارزه می کنیم اما با آمریکا نمی جنگیم
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۱    ۱۳۹۶/۲/۲۳ کد خبر: 133011 منبع: پرینت

یلدریم که برای شرکت در کنفرانس سومالیا در لندن به سر می برد، روز جمعه در مصاحبه با شبکه بی.بی.سی افزود: ترکیه به مبارزه خود با گروه های تروریستی٬ فارغ از نام و وابستگی آنها به کشورها و تشکیلات سیاسی ادامه خواهد داد.

وی حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک)، حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) را سه گروه تروریستی مرتبط با هم ولی با نام های متفاوت خواند و بیان کرد: ترکیه این گروه ها را به رغم تسلیح آنها توسط آمریکا هدف قرار خواهد داد و اگر هر تهدید دیگری وجود داشته باشد، چنین خواهیم کرد.

وی پیام ترکیه به آمریکا را در این زمینه روشن و شفاف دانست و گفت: ترکیه و آمریکا متحد ناتو و شریک استراتژیک هم هستند و آمریکا در منطقه فقط با همکاری ترکیه می تواند با گروه های تروریستی مبارزه کند.

وی همچنین خواستار استرداد و یا اخراج فتح الله گولن از آمریکا شد و افزود: در سفر هفته بعد رییس جمهوری ترکیه به آمریکا و در دیدار با ترامپ در خصوص این دو موضوع مهم مذاکره خواهد شد.

دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به وزارت دفاع این کشور جهت تجهیز نیروهای یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) و گروه پ.ک.ک موجب واکنش تند آنکارا شده و مقامات ترکیه، تسلیح این گروه ها از سوی آمریکا به معنای حمایت از گروه های تروریستی تلقی کرده و واکنش نشان دادند.

دانا وایت سخنگوی پنتاگون دو روز پیش اعلام کرد که ترامپ دستور ارسال سلاح برای حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) را صادر کرده و وزارت دفاع را موظف کرده است که برای کسب موفقیت در مبارزه با داعش در رقه، عناصر کُرد وابسته به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) مسلح شوند.

دولت ترکیه، آمریکا را متهم به تسلیح و همراهی با گروه های تروریستی کرده و این دو گروه کُردی سوریه را شاخه سوری گروه های تروریستی پ.ک.ک می داند و مدعی است که این دو تشکیلات شبه نظامی کُردی، در صدد ایجاد کشور مستقل در شمال سوریه است و بر این اساس ترکیه به رغم دشمنی با دولت قانونی سوریه و تجاوز نظامی به خاک این کشور، همواره از تمامیت ارضی سوریه دفاع و اعلام کرده است که اجازه تاسیس دولت و یا تشکیلات خودگردان کُردی در شمال سوریه را نخواهد داد.

آمریکا تا کنون به این دغدغه ترکیه پاسخ مناسبی نداده و با معطل کردن دولت ترکیه و نیز با تقویت حضور نظامی خود در شمال سوریه، در صدد مستحکم تر کردن جای پای خود در منطقه است.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترکیه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است