بلجیم با فروش سلاح به عربستان مخالف است
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۶    ۱۳۹۶/۲/۱۳ کد خبر: 132600 منبع: پرینت

«دیدیه ریندرز» وزیر خارجه بلجیم در سخنانی تأکید کرد که کشورش با ممنوعیت فروش تسلیحات نظامی به عربستان سعودی موافق است و آن را تأیید می کند.

به گزارش پایگاه لبنانی النشره، «دیدیه ریندرز» وزیر خارجه بلجیم در برابر مجلس نمایندگان این کشور پس از رای این کشور به عضویت عربستان در کمیته امور زنان سازمان ملل عذرخواهی کرد و از حمایت کشورش از حقوق بشر و برابری زن و مرد خبر داد.

وی از فروش تسلیحات نظامی به عربستان سعودی انتقاد کرد.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفت: بلجیم طرح ممنوعیت فروش تسلیحات نظامی به عربستان سعودی را تأیید می کند و با آن موافق است تا بلجیم به مثالی برای دیگر کشورهای اروپایی تبدیل شود.

وزیر خارجه بلجیم همچنین ادامه داد: تا زمانی که ماهیت روابط میان بلجیم و عربستان سعودی مشخص نشود، دولت از فدرال ها در گسترش روابط با ریاض حمایت نمی کند.

وزیر خارجه بلجیم در این خصوص گفت: آماده انجام هرگونه مناظره برای روشن شدن ابعاد مختلف روابط با ریاض هستیم.

شایان ذکر است که «چارلز میشل» نخست وزیر بلجیم قبلا ضمن ابراز پشیمانی و تاسف از رای کشورش به عضویت عربستان سعودی در کمیته سازمان ملل در حقوق زنان، گفته بود: «اگر دوباره امکان داشت و اگر ما فرصت می‌یافتیم درباره آن در سطح دولت بحث و گفتگو کنیم، من حتما می‌گفتم که ما موافق این مساله نیستیم.»

وی در ادامه از موافقت و رای مثبت بلجیم به عضویت عربستان سعودی در کمیته سازمان ملل در حقوق زنان ابراز تاسف و پشیمانی کرد.

میشل افزود دیپلماتی که به نمایندگی از بلجیم در سازمان ملل حضور داشت، به درستی با دولت در بروکسل رایزنی نکرده بود و مجبور به تصمیمی شتاب‌زده شد.

انتخاب عربستان سعودی به عنوان یکی از اعضای کمیسیون مقام زن نزد سازمان ملل متحد انتقادهایی را در میان گروه‌های حقوق بشری برانگیخته است.

یک گروه دیدبان حقوق بشر موسوم به «دیده‌بان سازمان ملل» (UN Watch) از عضویت عربستان سعودی در «کمیته برابری جنسیت سازمان ملل» به شدت انتقاد کرده و این اقدام را با توجه به تبعیض آشکار این کشور علیه زنان، احمقانه و مضحک دانسته است.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بلجیم
عربستان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است