باج حیرت آور پسر شاه عربستان به ترامپ
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۵۸    ۱۳۹۶/۲/۱۰ کد خبر: 132459 منبع: پرینت

منابع رسانه‌ای می‌گویند که جانشین ولی‌عهد سعودی برای رسیدن به تخت سلطنت و راضی نگه داشتن واشنگتن، 56 میلیون دالر به دولت جدید آمریکا داده است.

یک وبگاه معارض سعودی نوشت که در سایه گزارش‌هایی از وجود بحران اقتصادی در عربستان، «محمد بن سلمان» جانشین ولی‌عهد عربستان سعودی برای رسیدن به پادشاهی، پول و سرمایه مردم کشورش را برای آمریکایی‌ها بذل و بخشش می‌کند.

«رامی الخلیل» خبرنگار عرب در گزارشی که در پایگاه خبری «نبأ» (سایت معارض عربستانی) منتشر شد، با بیان مطلب فوق نوشت: از آنجا که رضایت «عمو سام» اولین گام هر یک از شاهزاده‌های سعودی برای جلوس بر تخت سلطنت است، پرداخت پول به واشنگتن امری قطعی به نظر می‌رسد. در سایه قانون «جاستا»، (قانون عدالت در برابر حامیان تروریسم) که شمشیری بر گردن ریاض که اکنون در تنگنای خونین یمن قرار گرفته، به شمار می‌رود، آل سعود چاره‌ای جز پرداخت 56 میلیارد دالر به دولت آمریکا ندارد تا پروژه «دونالد ترامپ» برای توسعه زیرساخت‌های آمریکا را تامین و تغذیه کند.

بر اساس این گزارش، یک منبع آگاه در خلیج فارس درباره جزییات توافق میان ریاض و واشنگتن به روزنامه «الخلیج الجدید» گفته است که «مبلغ این قرارداد برای ریاض که در زیر فشارهای مربوط به نوسان قیمت نفت‌، است بسیار سنگین است اما، ملک سلمان و پسرش نیز، در مقابل این مبلغ چیز بزرگی می‌خواهند».

در مقابل این مبلغ، عربستان سه خواسته دارد:

1- ریاض می‌خواهد که واشنگتن، محمد بن سلمان فرزند شاه را شاه آینده این کشور بداند به ویژه که محافل سیاسی آمریکا، محمد بن نایف، ولی‌عهد کنونی عربستان را شاه آینده این کشور می‌دانند و از سوی دیگر در داخل خاندان حکومتی عربستان، پسر سلمان محبوبیت لازم را ندارد.

2- مطالبه دیگر ریاض مربوط به قانون جاستا [در آمریکا] است. ریاض می‌خواهد که در مقابل حمایت مالی که به واشنگتن ارائه می‌دهد، فشارهای مربوط به این قانون در کنگره علیه عربستان، کاسته شود و زمینه برای لغو این قانون نیز بتدریج فراهم شود.

3- ریاض همچنین می‌خواهد که حمایت سیاسی و نظامی آمریکا از عربستان در جنگ یمن افزایش یابد بویژه که در کنگره آمریکا از ممانعت از صادرات اسلحه به عربستات سخن گفته می‌شود تا شهروندان بی‌گناه یمنی هدف قرار نگیرند.

طبق این گزارش، به نظر می‌رسد که مبلغ 112 میلیارد دالری که ریاض به دولت ترامپ در آغاز دولتش اعطا کرده، تمام شده و از ریاض خواسته شده که برای حفظ رضایت آقای آمریکا، دالر های بیشتری خرج کند. وعده ترامپ مبنی بر اختصاص تریلیون دالر برای توسعه زیرساختهای آمریکا، بیانگر این مساله است که بهای آن را ریاض باید پرداخت کند.

این در حالی است که دونالد ترامپ هنوز از این مبالغ پرداختی ریاض، راضی نشده و می‌گوید که عربستان سعودی با آمریکا «منصفانه» رفتار نکرده و ایالات متحده «پول زیادی» برای دفاع از متحد قدیمی خود «هدر می‌دهد».

ترامپ در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری رویترز منتشر شد، گفت: «صادقانه بگویم، عربستان سعودی با ما منصفانه رفتار نکرده است. زیرا ما مبلغ زیادی پول برای دفاع از عربستان سعودی هدر می‌دهیم.»

انتقاد جدید رییس جمهور آمریکا از عربستان سعودی حدود یک ماه پس از آن بیان می‌شود که وی با محمد بن سلمان، جانشین ولی‌عهد عربستان سعودی دیدار و گفتگو کرد.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است