با همدیگر پذیری جلوی حرکت های دیکتاتوری را بگیریم
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۱۲    ۱۳۹۶/۱/۲۰ کد خبر: 131476 منبع: پرینت

هر چند منطق سیاسی دنیای نو، حاکمیت های دیکتاتوری را بر نمی تابد و رژیم های مطلقه و استبدادی نسبت به گذشته در جوامع امروزی به حداقل خود رسیده اند اما ذهنیت مطلق گرا و میل به خودکامگی در وجود انسان های عصر حاضر، چندان فروکش نکرده و به حال خویش باقی مانده است.

عوامل متعددی باعث طول عمر این طرز دید منفی و خشن، به خصوص در کشورهایی نظیر افغانستان شده است که عمده ترین آن سواد سیاسی برخواسته از فرهنگ استبدادی به روز نا شده و وجود حاکمیت های دست نشانده و پوشالی بوده است.

بدون پرداختن به فرهنگ سیاسی جامعه و بدون توجه به مشروعیت ملی نهاد حکومت نمی توان ذهنیت استبدادی را در جامعه و کشور مهار کرد.

دمکراتیک ترین آدم در چنین جوامع وقتی به قدرت می رسد، به مستبد ترین حاکم تبدیل می شود چون او زاده فرهنگ مسلط جامعه خویش است و از جهتی مشروعیت خود را متکی به حمایت خارجی می داند و وقعی به خواست و خواهش مردم نمی گذارد.

در عمر کوتاه خویش هرچه تجربه کردم انواع رژیم های استبدادی بوده که زیر نام ها و عنوان های متفاوت کمونیزم، لیبرالیزمو .. برگرده سرنوشت مردم نشسته و جیب و جوال خود پر کرده و رفته است.

دو سال از حکومت وحدت ملی می گذرد و رهبری حکومت قبل از هرچیزی درصدد استحکام پایه های قدرت شخصی خود برای زدن و حذف دیگران از صحنه بوده است و این عمل باعث بوجود آمدن حساسیت های ضد دیکتاتوری زیر نام دمکراسی شده است، هر چند ایجاد اعتماد میان شخص اول مملکت و تیم نزدیک به خودش به مقصد کار بهتر امر ناپسندی نیست.

علیرغم برنامه ها و تلاش های مستمر رهبری حکومت وحدت ملی، در آغاز باعث بوجود آمدن خوشبینی نزد مردم و ناظران سیاسی شد ولی رفتارهای شخصی و نگاه های منحصر تیمی اطرافیان ریس جمهور، موجی از ناامیدی را به وجود آورده است که شاید بتوان گفت عمده ترین چالش پیش روی تامین امنیت و توسعه سیاسی را می سازد که روز تا روز فاصله مردم و حکومت را متاسفانه بیشتر کرده تا جایی که صف مخالفین نظام از این بابت را طولانی و محکمتر کرده است.

پس با ترویج فرهنگ همدیگر پذیری و مشروعیت بخشی ملی به حکومت، جلو حرکت های دیکتاتوری را سد کنیم.

برنا صالحی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دیکتاتوری
همدیگر پذیری
نظرات بینندگان:

>>>   درافغانستان باید نظام فدرالی باشد که همه اقوام بتواند ریاست کند ویاهم نظام شاهی باشد که خاطر همه جمع باشد که بجز خاندان شاهی کسی دیگر حق
ریاست راندارد همین دو گزینه جواب مثبت میدهد در غیرآن جنگ پایان نخواهد یافت تاقیام قیامت.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است