آیا خارجیها تهدید طالبان را جدی می گیرند؟
طالبان نسبت به هرگونه بهره برداری خارجی از ذخایر معادن کشور هشدار دادند و گفتند تمامی شركتهای خارجی طرف قرارداد استخراج معادن در كشور مورد حمله قرار خواهند گرفت!! 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۱۴    ۱۳۸۹/۴/۸ کد خبر: 11748 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان(afghanpaper)، طالبان نسبت به هرگونه بهره برداری خارجی از ذخایر معادن کشور هشدار دادند و گفتند تمامی شركتهای خارجی طرف قرارداد استخراج معادن در كشور مورد حمله قرار خواهند گرفت.

مركز آمريكايی كنترل پايگاههای اينترنتی اسلامی موسوم به سايت با اعلام اين مطلب به نقل از طالبان نوشت اين جنبش با هرطرفی كه قرارداد استخراج معادن در افغانستان را به امضا رساند همچون مرتد برخورد خواهد كرد.

آنها تهدید کرده اند از هیچ اقدامی فروگذار نخواهند بود تا این طرفهای قرارداد را به نابودی بکشانند، همچنین از هیچ شخص دست داشته در این موضوع نخواهند گذشت تا برای دیگران درس عبرتی باشد.

حال معلوم نیست خارجیها با این تهدید طالبان کنار خواهند رفت یا خیر؟ اما احتمالا آنها با این تهدیدات از سودی که قرار است این معادن برایشان داشته باشد نخواهند گذشت و به کار خود ادامه خواهند داد.

گفتنی است زمین شناسان آمریكایی اواخر جوزای سال جاری از وجود ذخایر چند هزار میلیارد دالری انواع معادن در افغانستان خبر دادند.

وجود ذخایری چون مس، لیتیوم، آهن، طلا و كبالت در افغانستان، كشور را به بزرگترین صادركننده معادن در جهان بدل خواهد كرد.

وحیدالله شهرانی وزیر معادن افغانستان در سفر هفته گذشته خود به لندن گفت قرار داد بهره برداری از معادن كشور به صورت خیلی شفاف با سرمایه گذاران خارجی، امضا خواهد شد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   طالبان....... هیچ غلطی نمیتوانند برای انها اخطار دادن مانده و بس وقتی این معادن مورد بهره بردار قرار گیرد تعداد زیادی هموطنان ما صاحب کار و روزی خواهند شد انگاه کسی به گفته طالبان پیاز هم پوست نمیکند. همه میدانند انها فروخته شده اند و برای نابودی افغانستان کمر بسته اند.

>>>   این نظر از طالبان نبوده بلکه هدایتی است که از سوی ارتش پاکستان برای طالبان کرام صادر شده است. تا مبادا افغانستان طرف ثبات و شکوفایی برود چیزی که هیچگاه دوستان پاکستانی به ملت مظلوم افغان روا ندیده اند.
نورالهدی

>>>   سلام هموطن
دموکراسی و فرآورده های آن از جمله انتخابات در شرایط پس از حاکمیت طالبان چیزی نیست که مردم ما در اثر کار وپیکارشان بدان دست یافته باشد بلکه نوعی تقلیدی است و یا به تعبیردرستر دموکراسی نام نهاد امروزی که ما در آن نفس میکشیم در واقع بسته های وارداتی اند که از جای جایی کشورهای دنیا کپی گردیده که تا مطابق خواست کشورهای کمک دهنده اقتصادی و نظامی باشد. ورنه مردم ما که تا چند سال پیش فقط وفقط با قانون جنگل میزیستند وخون همدیگر را میرختند و مال و آل همدیگر را بتاراج میبردند که حتی امروز نمونه های آنرا در حمله کوچی ها به چشم سر میبینم چگونه ممکن است که پس از اندک زمانی یکباره صاحب نظام شوند که حتی در بعضی موارد از غرب پیشی بگیرند مثلا در مقایسه با پارلمان های کشورهای غربی که مشارکت زنان تا بیست درصد میرسد ولی مشارکت زنان همین امروز تا بیست و هشت درصد در پارلمان افغانستان است این یعنی فقط و فقط یک نمایش ( ظاهرش چون گور کافر پرحلل -- باطنش قهرخدای عزوجل !!!) که ما خوب آنرا بلد استیم و بخوبی میدانیم که چگونه برخ دیگران بکشیم و ظاهر پرزرق و برق داشته باشیم ! ولی از نظر محتوا کارآیی و کیفیت همین درصد بالا به اندازه دودرصد نقش وتاثیر زنان غربی که در پارلمانهای شان دارند را ندارند. در باره مردها وضع خیلی خیلی فاجعه آمیزتر از اینها است!!! آنها دچارامراض ناشی از تضاد های قومی لسانی مذهبی حزبی سمتی و غیره اند که نه با معیار های دموکراسی و نه با دساتیر و اصول اسلامی قابل سنجش است ولی آنها هر موضوع را با در نظرداشت این تضادها حل میکنند. مثلا وقتی یک فرد از یک قوم در برابر قوم یا اقوام دیگر قرار بگیرد برای قضاوت باید از چند فلتر یا مرز های مختلف یا یوارهای ضخیم این تضادها موفقانه بگذرد ورنه به هیچ جایی نرسیده و موفقیت را لمس نخواهد کرد و فرد مذکور همیشه تحت ستم باقی میماند یعنی اگر یکی ازاین تضادها بین این دوفرد قابل حل باشد تضاد های دیگری اصل میشود و نمیگذارد تا آب از آب تکان بخورد وموانع همچنان پابرجامیمانند. اگرگاهی کسی ویا کسانی از این ستم دیدگان به جایی رسیدند فقط و فقط از روی مصلحت بود و یا هم برای بدست آوردن امتیاز جناح حاکم بوده است که بازهم مشکل اصلی برسر جای خود باقی مماند. یک چیز برایم خیلی خیلی جالب است و آن اینکه طالب و طرفداران آن آدم میکشند و وطن را ویران میکنند چوبش را هزاره ها و ازبک ها وترکمن ها میخورند!!! خوب بهرحال اگر به همین به اصطلاح دموکراسی چشم بدوزیم که لااقل روزی سبب روشن ساختن اذهان بشود در برابر سوالی قرار میگیریم که معیارهای قضاورت و یا رای دادن و یا به تعبیر واضیحتر تعریف دموکرسی در کشور چیست و چه نهادهای خود را در برابر این گزینه و یا سیستم مسول میداند؟
احمد از چنداول

>>>   همانطور كه دوستان مي دانند هيچ كس در افغانستان ثبات و آرامش نمي خواهد فقط به وحدت فكر كنيد و از تعصبات قومي دست برداريد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است