تطبیق اصلاحات اداری در قونسلگری افغانستان – مشهد
با برنامه ریزی های دقیق در بخشهای مختلف و شفاف سازی در کارها عواید این نمایندگی رشد بیش از صد فی صد را در سال گذشته نشان می دهد 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۵    ۱۳۸۹/۱/۱۰ کد خبر: 8990 منبع: پرینت

((گزارش از نمایندگی سیاسی افغانستان در جمهوری اسلامی ایران ، مشهد ))

با توجه به عملکرد مثبت و کارکرد اصلاحی در نمایندگی سیاسی افغانستان در شهر مشهد جمهوری اسلامی ایران ، لازم دانستیم تا اصلاحات اداری بعمل آمده در این قونسلگری را در معرض دید همگان قرار دهیم.
متن زیر فشرده گزارشی از کار و فعالیت جنرال قونسلگری افغانستان مقیم مشهد بعد از تقرر جنرالقونسل جدید (آقای پروانی) می باشد.
شیوۀ عملکرد نمایندگی دولت جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد :
از آنجایی که ژورنالیست نقش مهم و به سزایی در اطلاع رسانی واصلاحات دارد رسانه های مختلف می توانند در کشور این نقش ارزنده را به خوبی ایفا کنند به شرط اینکه به رسالت واقعی خویش آگاه بوده وهمواره سعی کنند در خبر رسانی و نشر انتقادات، به بیان واقعیات ها با تکیه بر مستندات حقیقی اقدام نمایند و اگر به این وظیفه ارزشمند درچهارچوب ارزش ها و واقعیت های نهفته درآن عمل شود رسانه هامی توانند به بهبودوکنترل اوضاع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و..... در کشور کمک شایانی بکنند.

بعد از خروج طالبان از کشور سیستم اداری نوبنیاد در اغلب ادارات تشکیل و تلاش شد که روند اداری آرام آرام شکل منظم ومنسجم یافته به خود بگیرد البته در این میان نقش مدیریت صحیح نیز می تواند بسیار کارآمد وموثر باشد اینجاست که پای ابتکار عمل وخلاقیت به میان می آید و در این بین سیستمی موفق است که از امکانات موجود حداکثر استفاده ممکن را بنماید،آنچه درقنسولگری جمهوری اسلامی افغانستان مقیم مشهد بدان توجه ویژه شده است .

قبلا جهت اجرایی شدن خواسته و مطالبات متقاضیان در هریک از بخش های این نمایندگی مستلزم ضیاع وقت برای ارباب رجوع و کارمندان بود اما با تدابیر انجام گرفته اکنون در سالون پذیرش هربخش مسوول یانماینده آن از ساعات اولیه صبح تا نزدیک چاشت حضور دارد و مستقیما هر بخش به مراجعین مربوطه پاسخ ارایه می دهند که بخش های حاضر درپذیرش راپاسپورت، ویزه، حقوقی، تمدید پاسپورت، فرهنگی، رودپاس و مسوول پذیرش تشکیل می دهد درصورت نیاز به ملاقات با سرکنسول مسئول پذیرش که تمام ساعاتی اداری در این بخش حضور دارد هماهنگی های لازم را انجام می دهد و لذا هیچ درخواست قانونی مطابق با قوانین نافذ کشور و صلاحیت های کنسولگری بی پاسخ نمی ماند این روند باعث افزایش در آمد وسهولت و سرعت در انجام طی مراحل کارهای اداری گشته و از سرگردانی مراجعین کاسته است ثبت، ضبط و صدور اسناد مثل ویزه، تمدید، رودپاس، گواهی وغیره به شکل مکانیزه و کامپیوتری انجام می شود و جلو بسیاری از سواستفاده های ممکن با وجود سیستم کامپیوتری گرفته شده است که مهم ترین آن صدور دوباره بعضی از مدارک معتبر مثل پاسپورت در این نمایندگی است.
قبلا مبالغ دریافتی امور قونسلی از متقاضیان در قونسلگری اخذ می گردید اولین اقدام جهت شفافیت و حسابدهی بهتر و جلوگیری از حیف و میل شدن عواید و فساد اداری، افتتاح شماره حساب بانکی جهت واریزی عواید بوده است که این اقدام باعث ارتقای اتوریته یا پرستیژ نمایندگی در کشور میزبان و مهاجرین افغانی گردیده که نتایج حاصله از آن را میتوان در افزایش عواید احساس کرد درآمدهای حاصله درسال 87 مبلغ 916678 یورو بود که تا برج حوت سال 1388 این مبلغ بالغ بر 1715442 یورو شده است که نزدیک به صد درصد افزایش درآمد را نشان میدهد.

در بخش ترانسپورت عواید حاصله قبلا از طریق صرافی های شخصی به حساب سکتور خصوصی واریز می شد که وضعیتی غیر شفاف داشت اما اکنون با افتتاح حساب بانکی برای این بخش از طریق نمایندگی آرین بانک ایران در کابل به حساب ارزی واردات دولت واریز می گردد و به دلیل شفاف شدن بخش مالی، درآمدهای بخش ترانسپورت رو به افزایش بوده تا جاییکه عواید آن در سال 87 مبلغ 347453720 تومان بوده و تا برج 11 سال جاری این مبلغ به 727994960 تومان رسیده است که بیش از صد در صد افزایش را نشان میدهد.

دربخش های داخلی و زیباسازی نمای ساختمان و تکمیل نمودن وسایل اداری آقای پروانی جنرالقونسل افغانستان در مشهد با تشویق تجار ملی آنها رابه کمک نمودن در خرید بعضی از قلام وکمبود های این نمایندگی ترغیب وتشویق نموده است که ازجمله این کارهامی توان از
- خرید میز وچوکی جدید برای دفتر مقام جنرال با کمک مالی یک تن از اتباع افغانستان به مبلغ 990 دالرتوسط آقای بهادری
- ایجاد چهار طرح زیبا و برجسته تندیس نمادهای تاریخی و فرهنگی کشور در سالون اجتماعات و سالون های ورودی نمایندگی (تندیس های بودا، منارجام، طاق ظفر و مولاناجلاالدین محمد بلخی ) به مبلغ 2000 دالر امریکایی توسط آقای سیف الدین
- نماسازی زیبای فضای باغ کنسولگری
- اعمار مجدد حوض و فرش سنگ چهار سمتی آن، نصب یک عدد فواره سنگی مرمری به ملغ 3000 دالر امریکایی توسط آقای عزیزالله حبیبی
- تهیه ونصب یک دربند پارتیشن در سالون پذیرش به مبلغ 900 دالر امریکایی توسط آقای اسماعیل زاده
- نصب پرده های جدید برای سالون ملاقات توسط آقای احمدیار به مبلغ 1086 دالر امریکایی
- فرش سرامیک به کف سالون به ملغ 2171 دالر امریکایی توسط آقای جمشیدی
- خریداری ونصب ایرکندیشن در سالون ملاقات به مبلغ 1350 دالر امریکایی توسط حاجی کاتب
- خرید و نصب غرفۀ پولیس دیپلماتیک
- غرس نهال های تزئینی شامل سرو، لافزون و کاج در محوطۀ تعمیر قونسلی و اقامتگاه منازل رهایشی به مبلغ 500 دالر
- خرید 10 عدد چراغ های دیورای با شیت های آن به مبلغ 598 دالر امریکایی توسط آقای قدرت الله افشار
- کمک 500 دالر برای خرید کتاب به کتابخانه کنسولگری توسط خانم بابلزهی(دانشجوی افغانستانی مقیم مشهد)
- ایجاد کتابخانه تخصصی با بیش از هزار عنوان کتاب، وغیره از اهم این مواردند.

از ابتکارات انجام شده دیگر در این نمایندگی وجوه مبالغ پرداختی مراجعین برای کارهای اداری مختلف به بانک است که با افتتاح شماره حسابی در بانک صادرات مرکزی مشهد به نام نمایندگی این امر صورت می پذیرد و نقش عمده یی در حساب دهی شفاف دارد با توجه به اینکه پرداخت پول در بانک برای هر مراجعه کننده یی در هربخشی موردی است وفیش کامپیوتری پرداختی نیز در نمایندگی حفظ می شوددر صورتی که قبلا، وجوه نقدی در بخش مالی کنسولگری دریافت می شد.

با برنامه ریزی های دقیق در بخشهای مختلف و شفاف سازی در کارها عواید این نمایندگی رشد بیش از صد فی صد را در سال گذشته نشان می دهد که این مسئله نشانگر این واقعیت است که همه دیپلماتان و کارمندان این نمایندگی با مدیریت جنرال قنسول هماهنگی کامل داشته اند و در این راستا تلاش نموده اند و این ها اهم مواردی هستند که برای ایجاد سهولت برای مراجعین با ابتکار شخصی انجام پذیرفته است.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   ای کاش در همه ادارات کشور چنین نظم اداری حکمفرما میشد. خدا کند که دولت افغانستان قدر شناس مسئولان و کارمندان شایسته باشد و از انها حمایت کند. با تشکر از مسئولین سایت و جناب پروانی و همکاران محترمشان.

>>>   افرین پروانی جان پرچمی
والله خوب کارمیکنید این همه کمک های مردم را خواستن خلاف موازین پذیرفته شده وزارت امورخارجه وقوانین نافذه کشور است درحالیکه درتمام بخش ها شما تخصیص دارید دانسته میشود که درجمع اوری کمک انهم بدون استیذان وزارت خارجه هدف سوی نهفته است دیده شود که وزارت امورخارجه درمقابل شما چه تصمیم می گیرد این عمل مایه ننگ است به کارمند ان وزارت خارجه وزوارت خارجه
شاید شما نمی دانید که 43 کشو ر درکابل کمک میکنند دراین وقت شما که میلیون ها دالر بدیجه انکشافی تان را مصرف کرده نمیتوانید که به همین منظورهم است چرا ازمهاجرین مظلوم تقاضاکمک میکنید ؟
به هرصورت پرجمی ها چنین عادت دارند
کارمند وزارت خارجه _ بخش محاسبه =

>>>   برادر عزیزی که به عنوان کارمند محاسبه وزارت خارجه مطلب نوشته اید اولا اگر متن را دقیق می خواندی نوشته شده است که بازسازی ها با کمک تجار ملی صورت گرفته است نه مهاجر مظلوم. اگر واقعا کارمند دولت هستی ما به گزارش سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان اعتماد کامل داریم چرا ازیک مدیر شایسته و فعال دولت انتقاد می کنی پس حتما خودت مشکلی داری که ازعملکرد افراد شایسته هراسان شدی.
تازه جای تاسف است که این وطن را با همین اصطلاحات افرادی مثل شما به تباهی کشانده اند با ادبیاتی چون شیعه، سنی، پشتون ، تاجیک، خلقی، پرچمی.....
من به عنوان یک مهاجر دست هر فردی که برای خدمت راستین به این مردم بیچاره در هرجا آستین بالازده را می بوسم و به آقای پروانی و همکارانشان در این نمایندگی دولت خسته نباشید می گویم خداوند بیشتر به انها همت دهد تا در خدمت مردم خود همچنان با تمام وجود باشند و آرزوی سربلندی برای کارمندان شایسته دولت دارم .
امیدوارم این نمایندگی الگویی برای سایر نمایندگی های کشور در خاج از وطن باشد.
با احترام عبدالغفار ارغندیوال- مهاجر افغان مقیم تهران

>>>   وقتی گزارش شبکه محترم اطلاع رسانی افغانستان را از نمایندگی خارج کشور در مشهد خواندم بسیار خوش شدم که در این فساد اداری گسترده ایی که وجود دارد چنین مدیران لایقی هم در دستگاه حکومتی ما یافت می شود هرچند بسیار کم اینگونه افراد هستند ولی جای امیدواری هست که از این دست افراد در دستگاه حکومتی کرزی صاحب زیاد شود ارزوی موفقیتهای بیشتر برای این نمایندگی مملکت درخارج از کشور دارم.
پدرام محصل ژورنالیست - کابل

>>>   تنها این جمع آوری کمک منحصر به قونسلی مشهد نبوده بلکه حتی سفارتی هم است که یکمقدار ضروریات و تزینات دفتری خود را توسط مهاجرین افغان آنکشور پوره میکند که واقعا این چنین تقاضاها خلاف موازین دیپلوماسی شمرده میشود بخاطراینکه بتوانند مصارفات نمایندگی را به جیب های خود ذخیره ویا پس انداز نمایند
کارمند شعبات سیاسی

>>>   از اینکه دیدم در دولتی که فساد اداری از سرتاسر آن موج می زند چنین مدیرشایسته ای وجود دارد و شبکه مورد اعتماد مهاجرین افغان مقیم اروپا(شبکه اطلاع رسانی افغانستان) گزارش عملکرد آن رانشر کرده است بسیار خرسند شدم.
آرزو دارم کرزی صاحب بتواند برای دولت جدیدش چنین مدیرانی که متاسفانه در این وطن کم هستند بیابد و آنها را استخدام کند تا مصدر خدمت برای ملت خود شوند.
احمدولی رضاپور از کشور جرمنی شهر هامبورگ

>>>   الهی همین قد تعریف کردی فکر کردی هیچ کس از قونسلگری خبر ندارد من خودم دانشجوی دانشگاهی مشهد هستم هر بار که رفتم در سالون قونسلگری هیچ جای پای نیست مخصوصا روزهای شنبه تا دوشنبه زن بچه مردم از صبح تا غروب الاف است بالاخره هیچ کار اش راه نمی افتد . مشکلات عمده دانشجویان گرفتن پاسپورت است که هرکدام را حداقل سه ماه الاف میکند از اینبر دانشگاه بدون شناسنامه ثبت نام نمیکند . ما خودم سال قبل بخاطر پاسپورت تحصیلی چهار ماه الاف و بدون ویزه اقامت بودم ....
به امید آنروز قونسگلری مشهد همن قسم باشد.

>>>   یا ره کا رمند محا سبه وزار ت خا رجه من یک مجا هد صد د ر صد و از اقوا م پشتو ن استم و در یکی از همین نما یندگیها ایفا ی وظیفه مینما یم این دست آورد های نیک را تحسین و تمجید میکنم .
برا در تو خبر نداری تخصیص در هر مورد بعد از پنجا ه سا ل و پنجا ه هزار پرزه پرا نی و بعد از هزار ها جگر خو نی ها به یک نما یند گی میرسد چرا خوشت نمی اید که یک نفر به ابتکا ر خود برای ابا دانی وطن یا نما یند گی وطن کا رکند و پو ل از مظلو م به زور نی به رضا و رغبت الحمد لله از متمو لین کشور حا صل نما ید ؟
خو شحا ل لغما نی

>>>   چشم حسود کور

>>>   از این که خبر خوشی از یکی از نمایندگی های سیاسی افغانستان میرسد جای خوشی است که باید به اقای پروانی تبریک گفت .
ولی خبر جنگ و جنجال از برلین میرسد که وزیر مختارجدید هنور کاملا به کار خود شروع نکرده سر مخالفت با مستشار خود یعنی خانم فرشته ندا را آغاز نموده و او را بقول بعضی از نزیکان سفارت خانه نشین ساخته است چون با آمده آقای نحیب عابد خانم ندا در هیچ یک از مراسم رسمی حضور پیدا نکرده است .گفته میشود در یک جنک زبانی به این خانم نیز توهین نموده است این خبر از یکی از همکاران محلی به خارج انعکاس نموده است.
در چندین سال گذشته که اقای نجیب در بن و برلین بود هر روز جنجال در سفارت ادامه داشت طوریکه دو بار پولیس المان به سفارت امده جنجال را خاموش ساخته است پس از چند سال کار جنجالی اقای نجیب وی از کار برکنار شد و به کابل فراخوانده شد ولی او هیچ گاه به افغانستان نرفت و اینک نه از طریق وزارت خارجه بلکه از طرف مارشال صاحب مقرر شده است او در نزد دوستان خود را نماینده وزارت خارجه نمیداند بلکه خود را نماینده مارشال صاحب میشناسد .
اینکه سفیر جدید را وزارت خارجه تعین خواهد نمود یا مارشال صاحب بعدا معلوم خواهد شد
صدیق از سویدن

>>>   با سلام خدمت تمام دوستان از شنیدن خبر فوق بسیار خوشحال شدم.ولی‌‌ای کاش که تمام قنسلگریها ی افغانستان دارای چنین مدیری می‌‌بود.لطفا درباره قنسلگری کشورمان در شهر کویته پاکستان بنویسید. جناب سرقنسل پسر آقای محسنی میباشد. متاسفانه بوی گنده فساد تمام مردم را از داشتن چنین قنسلگری بی‌ زار کرده است.مردم برای پیش بردن کوچکترین کار خود به دلال متوسل میشوند.تمام کارکنان قنسلگری با دلال‌ها دست دارن.اگر شما مستقیم به‌‌ قنسلگری بروین کارکنان برای شما بهانه تراشی میکنن تا شما به‌‌ دلال متوصل شوین. جالب این که بعضی‌ از دلال‌ها داخل قنسلگری هم وارد می‌‌شون و هنگامی که کسی‌ کارش از طریق عادی جور نشد دلال‌ها مانند....به سراغ ‌او می‌‌روند و با گرفتن مبلغ هنگفت کار ‌او را از داخل قنسلگری به‌‌ وقت بسیار کم جور می‌‌کنند. لطفا به‌‌ داد مردم برسین.

>>>   اگر پرچمي است هركي است كس است كه صادقانه كار كرده و شما كه سالها در اين نمايندگي بوديد چي كرديد به جز از تاراج ، چور و چپاول مرد و دارائي هاي عامه ، شما تفنگ سالاران كه جز چور و چپاول و خيانت و ويراني چيزي ياد نداريد . اگر كسي خدمت كند به او يك نام را برچسپ مي زنيد . ميخوهم بگويم كه هر كسي كه در اين وطن خدمت كند هر كي باشد از هر قوم و قبيله كه باشد و يا از هر حزب و تنظيم كه باشد اگر خدمت گار وطن و مردم باشد براي ما قابل قدر است و ما اورا به نام افغان وطن پرست مي شناسيم و از او قدر مي كنيم. در اخير مي خواهم از برادر محترم پرواني و همكاران عزيز شان كه در ساحه كاري و محدوده صلاحيت خود خدمت ارزشمند را به مردم و وطن خود صادقانه انجام ميدهند قدرداني نمايم.
وسلايم
كارمند وزارت خارجه

>>>   آغا الاف بي سواد اين را نمي داني كه پاسپورت تحصيلي از كابل صادر ميشود نه از نمايندگي ها و واضح است كه زمان لازم دارد تا پاسپورت آقاي الاف از كابل صادر شده و به نمايندگي ارسال شود و در آنجا به آقاي الاف تسليم داده شود. زمان كه ميخواستي تحصيل كني چرا پاسپورت تحصيلي را از كابل نگرفتي كه قاچاق فقط از مرز گذشتي و بعد هم دعوي تحصيل داري شما هراتي ها زمان كه از قدرت افتاديد نفهميده و ندانسته هرچه دل تان خواست مي گويد.
با عرض حرمت

>>>   من نماینده یکی ازشرکت های ترانسپورتی هستم در اینکه بعد از آمدن آقای پروانی کارهای خوب زیادی شده ونظم وتسهیلات اداری ایجاد شده شکی نیست و جای قدردانی هم دارد اما زدوبندهای کارمندان بخش پاسپورت و ویزا و رودپاس در بیرون ازکنسولگری و رشوه ستانی های متعدد بعضی از این افراد زیاد جالب نیست به عنوان نمونه یک کارمند که باراننده های سمند زود وبند فراوان دارد و اکنون فکر می کنم دربخش پاسپورت است همواره در دفاتر مرتبط با کنوسلگری حضور پیدا می کند در کنار آن همه موتروان های سمند نیز باج خور ایشان هستندکه جای تاسف دارد و این افراد هی پرر رو وگستاخ تر روز به روز می شوند کافی است آنها را لحظاتی بیرون از کنسولگری مد نظر داشته باشید.

>>>   اقای جنرال قونسل مشهد.
انچه در بالا تذکر داده اید جز از وظایف فرعی بوده که شما باید انجام میدادید زیرا در مقابل ان معاش گزاف به دالر یا یورو میگیرید وظایف انجام داده شده نا چیز را به رخ مطبوعات و مردم کشیدن دیپلوماسی جدید است که جناب عالی از ان پیروی نموده و مخترع ان نیز جناب عالی میباشد یعنی صرف شما هستید که عواید زیاد شده و این بدین معناست که در دیگر نمایندگی های سیاسی هیچ شفافیت وجود ندارد بلکه چور و چپاول است شما اگر دیپلومات و صادق میبودید باید تذکر میدادید که در مقابل همین قدر کمک جمع شده که از ان به قدر دانی یاد مینمایم چقدر از مصارف روبعوار را که از مرکز میاید زخیره نموده اید.
قابل یاد اوری میدانیم که
وظیفه اساسی جناب عالی دفاع از حقوق اتباع کشور افغانستان در کشور ایران میباشد بهتر ان میبود که شما نوشته میکردید که چقدر افغان بیچاره در زندان مشهد زندانیست ایا شما از احوال ان خبر دارید یا خیر؟
و روزانه چی تعداد افغانها به جرم اندک از طرف اخندای دولت ایران اعدام میشود ایا لست و تعداد اعدام شدهگان و زندانی افغانها نزد شما موجود است و از حقوق ان دفاع نموده اید یا خیر که یقینا چنین کاری از طرف جناب عالی انجام داده نشده وظایف اصلی را کنار گذاشته وظایف فرعی ناچیز را به رخ مطبوعات و مردم میکشانید.
ابراهیم خیل از کابل

>>>   ما از شما راضی هستیم

>>>   مه ابراهیم خیل ده مشهد با تو همنظر نیستم اینجه چندبار کنسولگری در روزنامه جواب توهین به مهاجرین را رسما داد شما مشهد بودی می دیدی که در مقابل هر مشکلی مصاحبه انجام میشه و بریم تعجب معلوم میشه که خدمت به مردم کار فرعی به نظرت محسوب میشه.
مشکلات دی ای وطن هست اما نباید یک جانبه قضاوت کرد.
امان الله از مشهد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است