بررسی شخصیت نامزدها و معاونین شان (11)
داوود سلطان زوی، احمد سعیدی، کاظمیه سادات
از نامزد ریاست جمهوری داوود سلطان زوی، احمد سعیدی معاون اولش و کاظمیه سادات محقق معاون دومش چه می دانید و یا چه خاطره ای از ایشان در ذهن دارید؟ آیا از عملکرد گذشته ایشان راضی هستید و چقدر اطمینان دارید این گروه بتواند مدیریت بهتری نسبت به دولت قبلی داشته باشد؟ 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۴۰    ۱۳۹۲/۱۱/۵ کد خبر: 65143 منبع: پرینت

از نامزد ریاست جمهوری داوود سلطان زوی، احمد سعیدی معاون اولش و کاظمیه سادات محقق معاون دومش چه می دانید و یا چه خاطره ای از ایشان در ذهن دارید؟ آیا از عملکرد گذشته ایشان راضی هستید و چقدر اطمینان دارید این گروه بتواند مدیریت بهتری نسبت به دولت قبلی داشته باشد؟

مختصری درباره داوود سلطان زوی:

محترم داوود سلطان زوی متولد سال 1953 میلادی در غزنی می باشد که اصالتش پشتون قبیله غلجایی است.

در سال 2005، به عنوان نماینده مردم غزنی در پارلمان وارد شد. به زبان انگلیسی مسلط است و قبل از انتخابات، یک خلبان برای شرکت های هواپیمایی متحده بود.

وی خلبان خطوط هوایی آریانا و خطوط هوایی متحده بود و تا قبل از انتخابات، ریاست کمیته امور اقتصادی در پارلمان را برعهده داشت. در انتخابات سال 2005، سومین نامزدی بود که در غزنی بیشترین آرا را کسب کرده بود. سلطان زوی یک اصلاح طلب متوسط و تکنوکرات است.

محمد داود سلطان زوی به عنوان رهبر گروه الکترونیکی مستقل و بعنوان یکی از ستاره های پارلمان ظهور پیدا کرد و اخیرا نیز چوکی رییس کمیته اقتصادی پارلمان را بر عهده داشت.

برای انتخابات بهار سال 1393، احمد سعیدی معاون اول و کاظمیه سادات محقق معاون دوم وی هستند.

وی در ابتدا به دلیل داشتن تابعیت آمریکایی از کمیسیون انتخابات رد صلاحیت شد ولی بعد از صلب تابعیت دوم، توانست در لیست نهایی شامل شود. همان روزها احمد سعیدی، معاون اول سلطان زوی نیز از ادامه حضور در تیم وی خودداری کرده بود و به طور رسمی استعفا داد و قرار شد فرید احمد فضلی، از مقام های پیشین وزارت معادن در رقابت های انتخاباتی معاون سلطان زوی باشد.

به هر حال دیدگاه های جناب سلطان زوی از گفتگویی که سه هفته قبل به شرح ذیل انجام داد، می تواند مشخص گردد.

محترم داوود سطان زوى گفت: در صورت موفقيت در انتخابات؛ قانون را بالاى همه مردم افغانستان يکسان عملى می کند و همچنان با افراد ثروتمند حساب خواهد کرد که دارايی خود را از کجا به دست آورده اند.

وی اظهار داشت: براى بدست آوردن اعتماد و حمايت مردم، اصلاحات را از سطوح بالای حکومت آغاز خواهد نمود. زیرا فساد ادارى در راس مشکلات افغانستان قرار دارد که باعث کُندى روند حکومتدارى خوب، انکشاف اقتصادى، حاکميت قانون و نهادينه شدن دموکراسى در کشور گرديده است.

به باور وى، عدم حاکميت قانون، فساد ادارى و ناامنى ها در دولت کرزی مشکلاتی هستند که با يکديگر پيوند دارند و باعث شده که مردم افغانستان از پروسه هاى مردم سالارى، دولت سازى و ملت سازى دور بمانند. به گفته سلطان زوی، بی عدالتى هاى جارى، مشکلات مردم و نا امنى هاى روزافزون در کشور، وى را وادار ساخته که خود را در انتخابات آينده رياست جمهوری نامزد کند.

سلطان زوی تاکيد کرد که در حکومت وى، مجازات و مکافات وجود خواهد داشت و در راستاى يک حکومتدارى خوب، در ابتدا قانون را بالاى مقامات بلندرتبه تطبيق خواهد کرد، تفکيک قوا را در عمل به ميان خواهد آورد و همچنان از مداخلات بى مورد، جلوگيرى خواهد کرد.

این نامزد ریاست جمهوری افزود: نا امنى علل زيادی دارد؛ اما اين علت ها در چوکات دولت نيز وجود دارند که انحصار قدرت سياسى در دست حلقات خاص، يکى از علت هاى آن مي باشد. عدم عدالت در تقسيم قدرت، علت دوم ناامنى در افغانستان است، دولت ما اين سيستم را تغيير خواهد داد.

به باور ایشان، مردم افغانستان از انحصار قدرت توسط يک تعداد حلقات، خسته شده اند و از همين رو مردم در مقابل حرکات مخالفين دولت، بى تفاوت مانده اند. ما فکر مي کنیم که نسخه هاى خوب براى امنيت خواهیم داشتیم که در راس اش مسووليت پذيرى خود دولت و دولتمردها خواهد بود، تطبيق قانون خواهد بود، آوردن عدالت خواهد بود و رسيدگى به ضعف اقتصادى که سبب فقر شده است و در پهلویش با مخالفین مسلح هم صحبت خواهیم کرد.

سلطان زوى همچنین گفت که اگر در انتخابات پیروز شود، گروه کاری اش از حکومت کنونی متفاوت خواهد بود. چرا که نمی شود با افرادی که باعث به وجود آوردن این وضعیت شده اند، مردم افغانستان را از فساد، بى برنامه بودن و رهبری ضعیف نجات دهد. مردمی که در دولت احساس مالکیت نداشته باشند، مردمی که در دولت خود را نبینند، منافع خود را نبینند، آنها از آن دولت پشتیبانی نمی کنند.

محترم سلطان زوى، در پاسخ به این پرسش که اگر طالبان همچنان نخواهند با دولت صلح کنند، چه خواهد کرد؟ گفت: افغانستان تنها به طالبان ارتباط ندارد، طالبان نيز باشندگان افغانستان هستند؛ اما در اینجا مساله يک ملت مطرح است، اين ملت بزرگ در هر کنار و گوشه افغانستان حقوق و خواسته هاى خود را دارد؛ نمی شود با تفکر فاشيستى، ديکتاتورى و به نام دين، اقدام کنیم؛ این روش نتیجه نمی دهد.

به باور وى، حکومت در صورت تامين عدالت، تطبيق قانون و توجه به اقتصاد بر مخالفين پيروز خواهد شد. زیرا اقدامات دولت کنونی، انگیزه جنگ طالبان شده و سبب گردیده است مردم با طالبان هماهنگ شوند. اگر تغيير در دولت بيايد و افراد خوبی گماشته شوند، پس در آن صورت طالبان نيز از حمايت مردم محروم خواهند شد.

سلطان زوی خاطر نشان کرد که دولت وی، به جهانيان نشان خواهد داد که يک افغانستان با ثبات، نسبت به افغانستان بى ثبات، به نفع منطقه خواهد بود؛ ثباتی که حکومت کنونی نتوانست آن را تامین کند.

وى در مورد اینکه آیا ادامه حضور نيروهاى خارجى در افغانستان، باعث تدوام جنگ نخواهد شد؟ گفت: اگر طالبان می خواهند که خارجى ها افغانستان را ترک نمايند، بايد از جنگ خوددارى کنند تا امنيت در افغانستان تامين و خطرى براى کشورهاى ديگر جهان وجود داشته نباشد؛ در آن صورت نياز به حضور خارجی ها نيز نخواهد بود.

این نامزد ریاست جمهوری مطالبی هم درباره کاهش فساد، بهبود وضعیت معیشتی مردم، سیاست خارجی افغانستان و ... دارد که فعلا در حد شعار است و باید دید در عمل ایشان چه کاره اند.

به هر حال باید دید نظر شما عزیزان درباره این گفتار و این اشخاص چیست؟ مطمئنا نظرات، انتقادات، ناگفته ها و خاطرات شما از این بزرگواران سبب شناخت بیشتر مردم از این گروه حاضر در انتخابات ریاست جمهوری شده و به انتخاب شخص اصلح کمک می کند.

کد (10)

 


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   کسی که خیانت ملی را انجام داده باشد نزد مردم افغانستان مردود است. وی یک فورند طیاره را که مال ملت بود گریختاند و به ای اس ای پاکستان تسلیم نمود.
حال هر نظر که میدهید و قضاوت میکنید مربوط شما هموطنان است.

>>>   وقتی که اقای سعیدی از دزدی طیاره توسط داود زی خبر شد از پست معاونیت وی صرف نظر نمود که مورد تقدیر اکثر اگاهان قرار گرفت.چون اقای سعیدی را همه یک شخصیت پاک و صادق می شناسند.

>>>   ما مردم افغانستان و بخصوص جوانان افغانستان به کاندیدی رای میدهم که پیش ازپیش برای ما و عده قول بدهد که کار را به اهل کار و کرسی به اهل شایسته و متخصص آن می سپاریم دیگر مصلحت گرای در کرسی ها دولت که کرزی ناکام داشت بس است. مصلحت گرای کرزی صاحب نتیجه دلخا در طی این 13 سال نداده است و باعث گسترش فساد در ادارات دولت و تقوی حکومت مافیایی و ادام جنگ در کشور امروز شده است

>>>   کاندیداتوری وی زمینه بسیار خوب این شخص... دزد طیاره به مردم رنجدیده افغانستان است.
ایا در زمان که به پارلمان مردم کاندید شد اگر مردم اگاه میبودند برای همچو یک ... رای میدادند؟که هرگز نه.

>>>   آدم خوبست اما شايد سه جها فيصد راي بگيرند وبعد با ديگري سازش كنند
اما اين محقق كيست؟ با محقق اصلي كدام رابطه دارد؟

>>>   سطان زوی صاحب دیده شود که چه مکینی خوب خواب دیدی

>>>   ... در خواب بیند پنبه داند
گهی لب لب خورد گه دانه دانه
محترم داوود سلطان زوی مگر خواب بتواند این گفته هایش را در افغانستان عملی کند کشور ما نیاز به تکنو کرات ندارد فی الحال نیاز به مرد جنگی دارد که با تروریستان و جنگسالاران و طالبان و آمریکائیان و مزدورانشان از سر ستیز در آید و انان را قلع و قمع نماید
دوست اجمل ( پنجشیری )

>>>   داود سلطانزوی بعد از آنکه هواپیمای آریانا را دزدید- به وطن برنگشت- و او فعلآ تابعیت امریکایی دارد و خانمش زهره داود- مانند داود دریک تلویزیون خصوصی در امریکا مصروف خبرپراگنی به گلبیدین و طالبان است- وی در زمانیکه وکیل شورا و رییس بخش اقتصادی بود- به گفته آقای فرهنگ وزیر تجارت آنزمان -سلطانزوی از فرهنگ خواسته بود تا یکی از نزدیکانش را در ریاست مواد نفتی نصب نماید ولی آقای فرهنگ جواب رد داده بود وبهمین علت -آقای فرهنگ را به مجلس نماینده استیزا و او را از وزارت توسط دوستان دزدش در مجلس رد نمودند.
فراهی

>>>   چون جهادی نیست چانس بیشتری دارد .برایش ارزویی موفقعیت میکنم
پیروز

>>>   داود سلطانزوی آنقدر نفوذ در کشور نداشته شاید موفق نشود اگرموفق شود نظر خوبی دارد که قانون را بالای مقامات بلند تطبیق کند واز دارایی های باد آورده شان حساب گیری کند اول همین مافیا ها بخاطر خود علیه او توطئه خواهند کرد. اگر باین نظرات خود کامبیاب شود بسیار خوب خواهد شد.
بااحترام داکتر عبید الله.

>>>   توبه کدیم خدایا، از والسوالی خود ۲ رای نیاورده ،حالا آمده خود ره کاندید ریاست جمهوری کرده،آبرو و عزت هم چیزی خوبی است.
اجمل(پنجشیری)

>>>   اشرف غنی با همان تبلیغات و حمایت غرب خود کمتر از سه فیصد رائی آورد در انتخاب گذتشه، این چطور می تواند 3 فیصد رای بیاورد، یکی از خوانندگان گفته این آدم خوب است شاید 2 یا سه فیصد رائی بیاورد، من می گویم این شخص رای اش به فیصدی نمی رسد.
شهروند..

>>>   من درباره دیگر اش نظر خاص ندارم بعضی برادران درباره انها معلومات داد اند اما سعیدی را از زمان میشناسم که منشی سازمان اولیه در ساختمانی سپن غر بود .
انها یکه با شعار های کار -خانه-نان ملیونها انسان را زنده به گور نمودن باز با کدام روی در مقابل مردم ما حرف از ازادی و استقلال می زند واقعا شرم اور است .

>>>   اینهارا مردم افغانستان نمیشناسند کسی راکه مردم بعنوان یک وکیل رایش ندادند به عنوان رییس جمهور ابدا موفق نمیشود همه رای ایشان از ده هزار بالا نخواهد بود آنهم یگان اشخاص بیسواد که نمیفهمند به کی رای بدهند اشتاها برایش رای خواهد داد درغیر آن داوود زی معاونانش ومقام ریاست جمهوری ملیارد ها کیلومتر از یک دیگر فاصله دارند واین یک خواب است وخیال است ومحال وجنون.
الفت

>>>   ضعیف ترین کاندید سلطانزوی ومعاونانش است وخودشان نیز این را میدانند حاجت به نظر دادن ما نیست .

>>>   به نظر بنده داشتن تخصص و تجربه در رشته هوانوردي فاصله زيادي به رياست جمهري يك مملكت فوقالعاده بهراني دارد.به قول معروف رياست جمهوري با مداري گري پيشبرده نميشود.
صبور

>>>   کسانی مثل سلطان زوی رهبران مد روز وباد کنکی اند. درروزهای خوب آن ها درافغانستان اند ، اما اگرورق تاریخ بگردد و اوضاع کشور ایجاب فداکاری وازخود گذری کند آن وقت سلطان زوی وامثال او دوباره برمیگردند به همان جایی که آمده اند. این ها سالیان متمادی ازوطن ومردم دوربودند ، هرگزنخواهند توانست کشور را اداره کنند. نمونه هایی مثل خلیل زاد واشرف غنی وسلام عظیمی را دیدیم آنها هیچ کاری نتوانستند برای کشور بکنند. وطن را به یک بحران تازه بردند ، امنیت را خراب ساختند و حالا قسمی که معلوم میشود وطن را دوباره به آی اس آی تسلیم میکنند. فریب این همه را نخورید ، حتی سلب تابعیت هم کاری نیست که یکشبه درامریکا صورت بگیرد. من مطمینم که اتباع خارجی مثل اشرف غنی ، سلطان زوی وامثالهم درخصوص سلب تابعیت امریکایی شان دروغ میگویند. آنها میدانند با سلب شدن تابعیت امریکایی شان چه نعمتی از آن ها گرفته میشود چون با پاسپورت افغانستان حتی نمیتوان تا کشورهای همسایه به آسانی سفرکرد. لعنت الله علی الکاذبین

>>>   آقای سلطان زوی در انتخابات دور دوم انتخابات مجلس نماینده گان حتی از یک ولسوالی برای راه بافتن به مجلس نمایندکان رای نیاورد. چگونه وی خودرا به پست ریاست جمهوری کاندید نموده است.

>>>   من تعجب می کنیم که چرا همه کاندیدها
مربوطی یک قوم هستند یعنی ازقوم پشتون
وهمین پنچرمین...متعصب برای
پشتونها از یک طرف دو می زند واز دیګر
به دبل عبدالله که خودش نیز از همین قوم
است تبلیغ کرده رهیست راست ګفته شوده
که عقل نباشد جان ذر خطر است
احمد جان منیر

>>>   این ها آدم های ضعیف هستند واز دست شان چیزی ساخته نمی شود و در دهان نهنگ ها فرو خواهند رفت .
سیفی

>>>   سلطان زوی صاحب چطور ادعا میکند که اصلاحات را از بالا شروع میکنم در حالیکه اول باخیانت شروع کردن باوجودیکه تابعیت امریکا راداشت باز هم ادعا کاندیدا شدن را داشت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است