دستاورد نمادین کانفرانس کشورهای اسلامی
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۵۱    ۱۳۹۲/۱۰/۱۶ کد خبر: 64111 منبع: پرینت

هیاتی از شورای عالی صلح به عربستان رفته است تا در حاشیه ی کانفرانس کشورهای اسلامی، دیدارهایی با علمای اسلام در راستای تامین صلح در افغانستان داشته باشد. این کانفرانس با توجه به سال ها فعالیت نتوانسته است در حل معضل کشورهای منطقه و اسلامی تاثیرگذار باشد، آیا این بار می تواند هدف این هیات را تامین نماید؟ همچنین بعد از این که دفتری در قطر برای طالبان باز شد، این بار هم بعضی معتقدند که سفر شورای عالی صلح به منظور ایجاد دفتری در عربستان است.

جاوید کوهستانی آگاه نظامی و استخباراتی در «آماج» گفت: متاسفانه در طول این چند سال، روند مذاکره و مصالحه در افغانستان به یک بازی سیاسی برای کسب سود و سرمایه تبدیل شده است. در حکومت فعلی افغانستان هیچگاه مذاکره با طالبان به عنوان یک اصل و پروسه ی ملی برای پایان دادن به بحران جنگ مطرح نبوده است. حداقل 70 نفر اعضای دایمی شورای عالی صلح است و هم از جانب دولت افغانستان و هم از جانب کشورهای دیگر جهان به این پروسه کمک مالی صورت گرفته است، اما تا به امروز که شورای عالی صلح در گرو رییس جمهور افغانستان است و روند گفتگو هم به عنوان ابزار استفاده شده است. این پروسه به گرو گرفتن افکار عمومی مردم و ادامه ی فساد در ساختار سیاسی کشور شکل گرفته است.

وی افزود: اگر قرار است که با افغان هایی که طالب هستند مذاکره و صلح کنیم چرا مستقیماً با خود این افراد که جایگاه و مراکز مشخصی در پاکستان دارند وارد گفتگو نمی شویم که با کشورهای عربستان و قطر مذاکره صورت می گیرد. امروزه تمامی کشورهای حوزه ی خلیج با بحران افراطی گری روبرو هستند. القاعده در اکثر این کشورها مانند سودان، لیبیا، موریتانیا و الجزایر، یمن، مصر، تونس، بحرین و سوریه در حال شبکه سازی هستند. بی ثباتی که در ترکیه شکل می گیرد تمام این ها ابزارهای بنیادگرایی است که در مناطق وجود دارد. بخشی از حلقات این کشورها هم با القاعده ارتباط دارند و هم طالبان افغانستان را حمایت می کنند. در کشوری مانند عربستان سعودی که روند دموکراتیک در آن وجود ندارد و از بحران افراطیت رنج می برد چرا از آدرس این کشورها برای روند مذاکره با طالبان و صلح در افغانستان کمک گرفته می شود!

در منطقه سازمان بزرگ شانگهای وجود دارد که در آن چند کشور گرد هم آمده اند و یک وجه مشترک را تعریف کرده اند و با استراتژی مشخص روی مناسبات کلی بحث می کنند. چرا در کانفرانس اسلامی که بیش از 50 کشور اسلامی عضویت دارند یک راهکار و استراتژی مشخص وجود ندارد تا کشورهای اسلامی مشکلات خود را در چارچوب آن حل نمایند؟

آگاه نظامی در پاسخ به سوال گفت: متاسفانه اکثر کشورهای اسلامی در گرو مشکلات و یا وابستگی با امریکا به سر می برند. بیشترین بحران حاضر در منطقه حوزه ی خلیج وجود دارد بخاطر این که در گذشته حکومت تولاتیتر در این کشورها حکفرما بوده است. زمانی که «بهار عرب» صورت می گیرد به انحراف رفته و کنترل روند آن به دست القاعده و افراطیت مذهبی، بحران را به جایی رسانده که کشورها از مسیر اصلی خارج شده اند. بنابراین کشورهایی که در بحران قرار دارند نمی توانند به بیرون آمدن ما از بحران جنگ کمک کنند. همین شیوخ و علمای سعودی و امارات و قطر به طالبان کمک مالی می کنند.

کوهستانی در مورد احتمال بازگشایی دفتر در عربستان گفت: امکان دارد که دفتر در عربستان باز شود که منفعت آن فقط به طالبان اختصاص خواهد داشت و برای حکومت افغانستان و مردم و روند صلح هیچ سودی نخواهد داشت، همان گونه که دفتر قطر منافعی نداشت جز این که روند کمک رسانی به طالبان را تسریع بخشد.

وی اظهار داشت: قطعاً بیشتر کشورهای اسلامی استقلال ندارند. کشورهای اسلامی تاکنون نتوانستند روند فشار اسراییل را بر فلسطین متوقف بسازند زیرا با یکدیگر متحد نیستند و توسط استخبارات اسراییل، امریکا و انگلیس و سایرین جهت دهی و اداره می شوند.

جاوید کوهستانی در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تسلط طالبان در بعضی مناطق، گفت: این موضوع به تصمیم گیری و سیاست دولتمردان افغانستان بستگی دارد. تنش موجود بین رییس جمهور کرزی و امریکا این گمانه زنی ها را بسیار بزرگ کرده است. بعد از انتخابات و ایجاد حکومت جدید افغانستان احتمال زیادی وجود دارد که روابط کشور با جامعه ی بین المللی بهبود یابد. در گزینه ی صفر و قطع کمک ها که نماینده امریکا مطرح کرد، ما هیچ گونه کمک مالی و حمایت تکنیکی، لوژستیکی و تجهیزاتی از امریکا و لندن و کشورهای ناتو نخواهیم داشت. قطعاً زمانی که با ما دوست نباشند با دشمن ما رابطه ایجاد می کنند. معمولاً کشورها از وجود طالبان در کشور خود بیزار هستند ولی برای تقویت این گروه در دیگر کشورها تلاش می کنند تا به منافع خود دست یابند.

آگاه استخباراتی افزود: نیروهای امنیتی افغانستان با وجود عامل فساد و بی قانونی و ضعف مدیریتی که دارد از نظر کمی و کیفی در شرایطی قرار دارد که می تواند با شورشگری مبارزه کند و اردوی ما از لحاظ دفاعی متعارف نیست و با این که اسلحه ی تاکتیکی معین ندارد مطابق با قراردادها توانایی مبارزه با شورش را دارد. آینده ی افغانستان بیشتر در گرو توافقات امنیتی با امریکا است. اگر این توافقنامه امضا نشود ولی مناسبات ما با کشورهای بین المللی خوب بماند و از کمک های ملکی و پروژه های دوامدار برخوردار باشد به یقین افغانستان به سوی شورشگری گسترده نخواهد رفت.

وی در مورد امضای توافقنامه ی امنیتی پس از انتخابات تصریح کرد: یازده نامزد ریاست جمهوری حتی کسانی که در گذشته اسلامگرا معرفی شده اند مانند سیاف و گلبدین هلال با درک واقعیت کشور، طرفدار امضای قرارداد امنیتی با امریکا هستند.

آگاه استخباراتی طولانی شدن تنش مابین کرزی و امریکا را فرصتی خوبی برای طالبان می داند و می گوید: بسیار واضح است که طالبان از موضع رییس جمهور کرزی حمایت می کنند. طالبان می خواهند ملا برادر به عنوان نماینده ی این گروه با دولت افغانستان در خصوص امضا یا عدم امضای پیمان امنیتی مذاکره کند. موضع طالبان یعنی موضع کرزی، بنابراین این موضوع به طالبان و اپوزیسون مسلح افغانستان روحیه می دهد. آی اس آی بسیار با مهارت از پشت پرده این لابی گری را انجام می دهد و بحران را رهبری می کند. آی اس آی می خواهد تا روابط افغانستان و امریکا تا زمان برگزاری انتخابات در تنش قرار داشته باشد تا سال آینده فرصت ها و شرایط را برای گسترش و قدرت گیری طالبان فراهم بسازند.

به باور این آگاه مسایل نظامی در سال آینده با روی کار آمدن حکومت جدید افغانستان تحولاتی در کشور صورت می گیرد. این دولت با نظرداشت مشروعیت از سوی مردم در طول یک سال با تعریف مشخص از دوست و دشمن خود و با ایجاد استراتژی مدون، همچنین پاسخ مثبت به خواسته های مشروع مردم، در تامین صلح و ثبات موفق تر خواهد بود. دولت کرزی و تیم وی می داند که همه ی مردم به انتخابات چشم دوخته اند و برای این که توجه مردم و مطبوعات و جهان را از انتخابات منحرف سازد سند توافق امنیتی را به گروگان گرفته است.

وی در مورد وضعیت منطقه ی «سنگین» گفت: دولت ها گاهی برای بازگشودن راه های مذاکره با بعضی گروه های مخالف، امتیازاتی را به آن ها داده اند چنان که در تاجیکستان با گروه های اسلامی در گذشته این تعامل صورت گرفت. زمانی که حکومت مجاهدین وارد کابل شد نیز داکتر نجیب الله پیشکش هایی را به این منظور به سران مجاهدین داد مانند این که جایگاه وزارت دفاع را حدود نه ماه برای شاه مسعود خالی گذاشت. اما موضوع سنگین غیر از این موارد است. اردوی ملی که در این منطقه قرار داشتند در جایگاهی بودند که پیوسته فشار فراوانی بر گروه طالبان وارد می کردند تا جایی که نمی توانستند فعالیت زیادی را انجام دهند بنابراین طالبان پیشنهاد کردند که با حکومت وارد مذاکره شوند. این گروه برای بیرون کردن نیروهای امنیتی از سنگین پیشنهاد آتش بس دادند.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   بچیم: تا خودتان آدم نشین، هرگز دیگرا نمیمانه که آرام باشین.
در مقابل یکدیگر به اندازه ذره تحمل ندارین و مثل گدایگر پشت ممالک اسلامی را گرفتین.
... به همچو بی فرهنگیا!
کامران


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است