جمع آوری پاسگاهای امنیتی از مکاتب غزنی
 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۳۵    ۱۳۹۲/۱۰/۱ کد خبر: 63308 منبع: پرینت

محمدعابد عابد رییس معارف در غزنی گفت: بر اساس مصوبه شورای وزیران و حکم ریاست جمهوری باید تمامی پاسگاهای امنیتی از مکاتب غزنی جمع آوری شود اما مسوولین طی ۹ ماه گذشته این حکم را تطبیق نکرده اند.

مسوولین محلی در ریاست معارف ولایت غزنی می گویند:موجودیت پاسگاهای امنیتی پولیس در مکاتب باعث متضرر شدن دانش آموزان و مکتب ها شده است.

محمدعابد رییس معارف در غزنی گفت:بر اساس مصوبه شورای وزیران و حکم ریاست جمهوری باید تمامی پاسگاهای امنیتی از مکاتب غزنی جمع آوری شود اما مسوولین طی ۹ ماه گذشته این حکم را تطبیق نکرده اند.

او گفت : آنان بارها از فرماندهی پولیس خواسته اند تا پاسگاهای شان را از مکتب های دخترانه و پسرانه جمع آوری نمایند اما آنان به بهانه های مختلف، مصوبه شورای وزیران را به تاخیرانداخته و هنوزهم نیروهایشان از مکتب ها در مقابل مخالفین بعنوان یک سنگر استفاده می کنند.

مسوولین امنیتی درغزنی اظهارات رییس معارف را مبنی بر موجودیت پاسگاه های پولیس در مکاتب، بی اساس خوانده و می گویند: آنان یک سربازشان را هم در مکتب ها مستقر نکرده اند.

عابد اظهارداشت: با معارف، هیچ فردی مخالفت ندارد همانطوری که مکتب ها بدون محافظ در ولسوالی های ناامن فعالیت می کنند بدون شک در مرکزغزنی نیز فعالیت هایشان را گسترش می دهند.

اما موجودیت این نیروها باعث گردیده تا مخالفان مسلح دولت با حملات مسلحانه بالای پاسگاه های پولیس، خسارات مالی و جانی را به مکتب ها و دانش آموزان وارد نمایند.

او از مقام های وزارت داخله خواست تا مسوولین محلی پولیس غزنی را وادار سازند که پاسگاهای امنیتی را از مکاتب جمع آوری کرده و باعث اختلال نظم معارف نکردند.

رییس معارف هشدار داد در صورتی که موجودیت این نیروها در مکاتب ادامه پیدا کند خانواده های دانش آموزان حاضر نیستند که در سال تعلیمی جدید؛ اطفال شان را به مکتب روان کنند.

در همین حال مسوولین امنیتی درغزنی اظهارات رییس معارف را مبنی بر موجودیت پاسگاهای پولیس در مکاتب، بی اساس خوانده و می گویند که آنان یک سربازشان را هم در مکتب ها مستقر نکرده اند.

غلام محی الدین سروری فرمانده پولیس گفت: بر اساس خواست بارها مخالفان مسلح دولت به مسوولین معارف هشدار داده اند در صورتی که با نیروهای امنیتی قطع رابطه نکنند آنان دروازه های مکاتب مناطق زیر امرشان را مسدود ساخته و از فعالیت معارف در آن ساحات جلوگیری می کنند.

مسوولین در گذشته، یک پاسگاه امنیتی پولیس را در لیسه جهانملکه شهر غزنی ایجاد نموده بودند اما سپس این پاسگاه نیز بر اساس هدایت وزارت امورداخله، از این لیسه برداشته شده است.

وی بیان داشت: در حال حاضر، هیچ پوسته امنیتی در مکتب های غزنی فعالیت نداشته و این گفته های مسوولین معارف را بی اساس خواند.

اما شماری از آموزگاران لیسه های "ولی عصر" خاک غریبان و "حیدرآباد" شهر غزنی نیز تایید می کنند که هنوز هم پوسته های پولیس در این مکتب ها فعال بوده و از آغاز سال تاکنون، چندین بار مخالفان مسلح دولت بر آنان یورش برده اند که در جریان درگیری دو گروه، برخی از دانش آموزان نیز مجروح شده اند.

این در حالی است که بارها مخالفان مسلح دولت به مسوولین معارف هشدار داده انددر صورتی که با نیروهای امنیتی قطع رابطه نکنند آنان دروازه های مکاتب مناطق زیر امرشان را مسدود ساخته و از فعالیت معارف در آن ساحات جلوگیری می کنند.

مخالفان مسلح این اظهارات شان را در حالی ابراز می دارند که در گذشته نیز برای یک مدت طولانی، دروازه های مکاتب مرکز و ولسوالی های غزنی، برای رسیدن به خواست هایشان از سوی حکومت مسدود کرده بودند.

کد(5)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   باید تمامی پاسگاهای امنیتی از مکاتب غزنی جمع آوری شود تا دشمنان غلم و فرهنگ بدون مزاحمت انرا به اتش بکشند ویا انفجار بدهند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است