چرا این همه خشونت علیه زنان در هرات؟
هرات از یک سو با کشور ایران از لحاظ دینی وجوهات مشترکی دارد که مردم آن نیز به همان نسبت معتقد تر می باشند. از طرفی آمریکاییها نیز بنا به دلایل خاص سرمایه گذاری بیشتری درباره مسایل فرهنگی در هرات انجام داده اند 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۲۵    ۱۳۹۲/۹/۲۴ کد خبر: 62732 منبع: پرینت

سخنگوی شفاخانه حوزوی هرات گفت: "قربانی 19 سال عمر دارد، نام او مریم است و جسدش شام امروز به شفاخانه منتقل شده است."
آقای شیرزی می گوید که تحقیقات ابتدایی طبی نشان می دهد که این خانم جوان به وسیله طناب خفه شده است.

در دو روز گذشته این دومین رویداد خشونت آمبز علیه زنان در ولایت است.
پنجشنبه شب، یک مرد که معتاد به مواد مخدر است، بینی و لب همسرش را با چاقو برید.

سازمان های مدافع حقوق زنان در افغانستان گفته اند که رقم خشونت علیه زنان در یک سال گذشته، بین 25 تا 28 درصد نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است.

هرات از ولایت های افغانستان است که شاهد بیشترین رقم خشونت در برابر زنان را به خود اختصاص داده است.

شاید بتوان گفت از مهمترین علتهای خشونت علیه زنان در این ولایت، تضاد فرهنگی شدید در این منطقه است. هرات از یک سو با کشور ایران از لحاظ دینی وجوهات مشترکی دارد که مردم آن نیز به همان نسبت معتقد تر می باشند. از طرفی آمریکاییها نیز بنا به دلایل خاص سرمایه گذاری بیشتری درباره مسایل فرهنگی در هرات انجام داده اند.

باورهای دینی و سنتی مردان و زنان هرات از یکسو و آزادی های غیر اسلامی بی شماری که غربیها به عنوان سوغات به کشور ما آورده اند، سبب شده تا زنان جامعه اسلامی افغانستان به ویژه هرات دچار تزلزل شخصیتی شوند.

البته به جز موارد خاص و استثنایی مانند محترمه ستاره که بر اثر جهالت و اعتیاد همسرش به این حال و روز در آمده است. هرچند در این موضوع نیز غربیها بیگناه نیستند چرا که اعتیاد را نیز آنان سر سفره جوانان ما آوردند تا بدین طریق غیرت، تعصب و پایبندی های دینی را از آنان بگیرند و یک جامعه ضعیف و غربزده را تشکیل دهند تا بتوانند از این آب گل آلود ماهی های فراوان بگیرند.

به هر حال این موضوع نیاز به مباحث کارشناسانه فراوان و البته اقدامات دلسوزانه مقامات دولتی و علمای دینی دارد تا جایگاه واقعی زن در خانواده از دیدگاه دین مبین اسلام مبرهن گردد و به عنوان یک فرهنگ در جامعه پیاده گردد تا دیگر شاهد این نوع جنایات و خودکشی ها و خودسوزی ها نباشیم.

هرچند با افزایش این رقم خشونت علیه زنان این سوال مطرح است که آیا وزیر زنان استیضاح خواهد شد؟ چرا که هیچ کسی در برابر این همه خشونت علیه زنان پاسخگو نیست. آیا پارلمان وزیر زنان را استیضاح خواهد کرد تا درباره رویداد های تلخی که علیه زنان صورت گرفته جواب دهد؟

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   خشونت سابقه طولانی در افغانستان داره لطفا با منطق صحبت کنید

>>>   باورهای دینی و سنتی مردان و زنان هرات از یکسو و آزادی های غیر اسلامی بی شماری که غربیها به عنوان سوغات به کشور ما آورده اند، سبب شده تا زنان جامعه اسلامی افغانستان به ویژه هرات دچار تزلزل شخصیتی شوند.
چنین دلایلی برای خشونت علیه زنان واقعیت ندارد

>>>   ستاره آی ستاره بیا که باز بهاره
بیا که این دل ما عاشق وبیقراره
تقدیم به خواهر بزرگوارم ستاره !
غصه نخور خواهرم انشاا... خوب میشی

>>>   دلیل بیشتری خشونت ها علیه زنها فحشاء زنان است و متاٌ سفانه که زنهای که به عنوان مداع حقوق زن نقش بازی میکنند بی حجاب یا هم سابقه ... دارند که وقتی اینها خود را به عنوان مداع حقوق زن معرفی میکنند خون مرد ها بیشتر بجوش میاید آیا سیما ثمر، شکریه بارکزی، ماریا بشیر، عاطفه منصوری که او خیلی هم مشهور شده به ... وبعضی از خانمهای که در وزارت زنان و نهاد های جامعه مدنی فعالیت دارند به معیارو اساسات دین اسلام مطابقت دارند خوب اگر نیند پس اینها هم باید مجازات شوند و مورد خشونت قرار گیرند.
هراتی

>>>   در هرات زنان بیشتر از قندهار و مشرقی و قندوز و ... به حقوق خود آگاه شده اند و زیر بار نمیروند. به این دلیل فشارهای جامعه مردسالاری را تحمل میکنند. نزدیک بودن به ایران موفقیت نیست بلکه باعث عقب ماندگ شده است. در ایران زنان آزادی ندارند...این بدبختی از ایران به افغانستان آمده است.
عدالمنان تهران

>>>   بلی زن ستیزی و معتاد به مواد مخدر سوغات ایران است.
سیاوش

>>>   دلیل آن تطبیق نشدن احکام قرآن درین سرزمین است وبس زیرا درفرآن صریحا گفته شده بجای گوش گوش ظالم راببرید بجای بینی بینی ظالم را (وَكَتَبْنَا عَلَيْهِمْ فِيهَا أَنَّ النَّفْسَ بِالنَّفْسِ وَالْعَيْنَ بِالْعَيْنِ وَالْأَنْفَ بِالْأَنْفِ وَالْأُذُنَ بِالْأُذُنِ وَالسِّنَّ بِالسِّنِّ وَالْجُرُوحَ قِصَاصٌ ۚ فَمَنْ تَصَدَّقَ بِهِ فَهُوَ كَفَّارَةٌ لَهُ ۚ وَمَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ).
هر دولت وحکومتیکه این حکم خداراتطبیق نمیکند ظالم است واگر حکم خدا تطبیق نشود همه روزه مادران وخواهران ما ازین گونه خشونت متضرر میشوند.
درین اواخر حقوق بشر قانون سنگسار را از محاکم افغانستان میخواهد دور کند که اگر چنین شود یک جنجال بزرگی برای زنان است بعدا هر مرد میتواند آزادانه بالای زنان واطفال تجاوز کند.
دراحکام قرآن همیشه خبر وسعادت انسان ها نهفته است اما بشر امروزی با عقل کوچک خود نمیتواند آنرا بداند وبه همین منظور مردمان جاهل باعقل کوچک شان با خدا درتضاد قرار میگیرند واحکام قرآن را ظالمانه میخوانند اگر حکم سنگسار از محاکم دور شود یک خطر بسیار بزرگ برای زنان است که درهیچ جای درامان نخواهند بود وزنان پاک ومعصوم مورد تجاوز قرار خواهند گرفت.

>>>   آدم های پودری ومعتادین مواد مخدر را دولت معاف میکند هرچه بکنند زیرا جنرال طاقت همه اقوام را حرامی گفت ودشنام داد وتلویزیون ژوندون آنرا نشر کرد بعدا گفت که مه نشه بودم یون مرا خواست وشراب داد وخودش هم پودر خوده کشید مه نفهمیدیم که چه گفتیم مرا معاف کنید ودولت هم هردویش را بخشید حالا این انسان که لب وبینی خانم خوده بریده هم معاف میشود کدام مشکل نیست

>>>   اين آقاي عبدالمنان و سياوش به چه استنادي گفتند كه اين بي احترامي به زن سوغات ايران است؟ شما كجاي ايران زندگي مي كني ؟ اين همه پزشكان زن، معلمان زن، رانندگان زن، دانشجويان زن، قهرمانان زن، كارمندان زن در ايران هست جالبه كه شما نديديد؟ ضمنا اگر ايران براي برادران افغاني سوغات بدي داره لطفا ايران را ترك كنيد و به وطن مطرقي خود برويد و ايرانيها را به حال خودشان بگذاريد، بريد و با امريكاي عزيزتان همپيمان شويد.!!!
ايراني

>>>   در پاسخ به سیاوش باید بگم که معتاد به مواد مخدر ، سوغات ایران به افغانستان نیست ، کاملا برعکس گــفتی .
این سوغاتی است که شما افغانها به ما ایرانی ها میدهید .
در کشور شماست که ، دهها هزار هکتار خشخاش کشت میشود .
ما ایرانی ها از شما افغانها فقط بدبختی و نا امنی سوغات گرفته ایم .
اگر هم در کوره های آجرپزی یا ساختمانهای ایـــران کار میکنید ، انتخاب خودتان است و هیچکس شما را اجبار به انجام این کارها نکرده .
شهروندی از ایران

>>>   من یک خانم از هرات هستم. اولاً که این مردم که این همه جنایات تکان دهنده و وحشی را انجام میدهند هراتی نیسنتد!!!! بلکه ناقلینی بدبختی هستند که در هرات منتقل شده و مسکن داده شده اند!!! دوم من اصلاً ذره ای همدردی با دختران و یا زنان که خودرا میسوزانند ندارم. چون هر مشکل را میتوان با گفتگو حل کردولی در برابر جنایات تکان دهنده و دور از انسانیت علیه زنان واقعآ که آتش به جانم زبانه مبکشد و خواب و قرار ندارم میخواهم این دو ناقل جانی و درنده را هر چه زودتر دستگیر کنند و ذره ذره گوشت هایش را با چاقو ببرند و نمک بزنند تا فریادهای این بی غیرت را بشنویم و آنگاه راحت خواهد شدم. خداوند ج آتش و غیبی به جان این ... بزند!!!

>>>   من با خانم هراتی همنظر هستم امروز درکابل ما هم مردمانی جمع شده اند که حتی خوردن نان وپوشیدن لباس وگپ زدن را یاد ندارند تمام شهر کابل را بوی نصوار دهن شان خراب کرده درهرجا نصوار های لور لور پاکستانی خوده در روی سرک ها پارک ها تف میکنند اگر هزار سال هم در شهر کابل باشند شهر نشین نمیشوند چون فرهنگ ضعیف دارند قصر های بلند ساخته اند اما نه فرهنگ دارند ونه نظافت همسایه ها از غالمغال شان درعذاب است اینها هم کابلی خوانده میشوند درحالیکه مردمان کابل با این ها حتی نان هم یکجا خورده نمیتواند مردم هرات هم مردمان با فرهنگ وکلتور عالی در سطح کشور ما ومنطقه هستند هر ناقل وبد بخت نام هرات باستان را بد میسازد ومردم آنرا درنظر جهانیان وحشی معرفی میکند خواهر عزیز هراتی ام تشکر که صدایت را بلند کردی واز فرهنگ عالی هرات باستان دفاع کردی وحقیقت را به مردم ما وجهانیان آشکار ساختی.
بیژن از کابل

>>>   نویسنده محترم. جدا از اصل موضوع مورد بحث شما. بقیه نوشته شما مغلطه است.
کدام تهاجم؟ کدام سوغات؟ 30 سال قبل هم در افغانستان مردم کوکنار کشت میکردن این چه ربطی به دیگران دارد؟
خود ما بی فرهنگ هستیم خود ما به خود ارزش قایل نیستیم چرا دیگران را بهانه میکنیم؟

>>>   نظرات برخی از دوستان بسیار متعصبانه و سرشار از خشم و شاید هم بی اطلاعی است. سوغات ایران برای جامعه افغانستان زن ستیزی و مواد مخدر است؟؟!! لطفا یک مقدار بیشتر کلاهتان را قاضی نماید.
کدام کشور بزرگترین تولید کننده مواد مخدر دنیاست! کدام کشور میزبان نیروهای خارجی بوده که دشمن کشور من ایران محسوب می شوند و تهدید امنیتی برای ما ایجاد کردند، کدام کشور سه میلیون از اتباعش در ایران کار و زندگی می کنند و بطور متوسط سالانه سه میلیارد دلار پول از ایران به کشورشان می فرستند و ...
اگر ما ادعا کنیم که مسبب شهادت 3600 نفر از نیروهای انتظامی کشورمان کدام کشور است؟ مواد مخدر خانمان سوز از کدام کشور به مرزهایمان وارد می شود. جرم و جنایت در بین اتباع کدام کشور که در وطن مان زندگی می کنند بیشتر است.
البته ما شرایط افغانستان را درک می کنیم و باید همه کشورها کمک کنند تا صلح و ثبات به این کشور گردند.
حسین از تهران


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است