واکسین سینه و بغل در جدول واکسیناسیون اطفال
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۴۰    ۱۳۹۲/۹/۱۶ کد خبر: 62084 منبع: پرینت

برای نخستین بار وزارت صحت عامه با حضور رییس جمهور کرزی موفق به ثبت واکسن سینه و بغل یا "پی سی وی" به جدول واکسیناسیون اطفال شد.

باری دیگر کشور ما توانست در برابر 2 پیش شرطی برای شامل شدن و معرفی این واکسن به جدول واکسیناسیون اطفال موفق شود.

این دو پیش شرط بدین گونه بود که، یک وسعت و تجهیز مراکز نگهداری واکسن سینه بغل و دوم سهیم گیری حکومت افغانستان برای خریداری و تمویل واکسن متذکره که حکومت افغانستان این دو شرط را عملی کرد.
این واکسن با تزریق بر 2 طفل رسماً در سراسر افغانستان آغاز یافت .

با توجه به اقدام ثبت واکسن مراسمی در ارگ با حضور نمایندگان سازمان صحی جهان، یونیسف و ایتلاف جهانی واکسن نیز دایر گردید.

در این محفل داکتر ثریا دلیل وزیر صحت عامه طی سخنانی در مورد شمولیت واکسن سینه و بغل در جدول واکسیناسیون اطفال کشور گفت: امروز معرفی واکسن سینه و بغل را که بنام نوموکوکل یاد می شود و در برابر ۱۳ نوع باکتری سینه و بغل اطفال را مقاومت می دهد، در سراسر افغانستان آغاز می کنیم.

وی افزود در طول سال هر زمانی که والدین برای تطبیق برنامه واکسن اطفال شان به کلنیک ها مراجعه می کنند، اطفال آنها در برابر ۹ بیماری واکسن می شوند که یکی آنها سینه بغل است.

وزیر صحت عامه اظهار داشت که افغانستان دو پیش شرط را رییس جمهور کرزی در این محفل طی سخنانی گفت: بسیار خرسندم که امروز یکبار دیگر اقدامی برای صحتمندی بهتر مردم بخصوص صحتمندی اطفال یعنی تطبیق واکسن سینه و بغل در کشور آغاز می گردد.

گفتنی است که واکسن سینه و بغل توسط حکومت افغانستان به همکاری ایتلاف جهانی واکسن، سازمان صحی جهان و یونیسف در پروگرام معافیت کتلوی وزارت صحت عامه شامل گردید و از این به بعد این واکسن برای اطفال زیر سن یکسال همه روزه در تمام مراکز اریه خدمات صحی در مرکز و ولایات کشور به صورت رایگان تطبیق می گردد.

کد (5)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است