نامه دانشجویان افغانی به رییس جمهور ایران
 
تاریخ انتشار:   ۲۳:۵۳    ۱۳۹۲/۹/۱۰ کد خبر: 61791 منبع: پرینت

تعدادی ازدانشجویان افغانستانی دانشگاه بین‌المللی دانشگاه امام‌خمینی(ره) قزوین در نامه‌ای به رییس‌جمهور، نسبت به افزایش دو برابری شهریه‌های خود ابراز نگرانی کردند.

متن این نامه به شرح ذیر است:

"بسمه تعالی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای دکتر حسن روحانی

سلام علیکم

احتراماً به استحضار شما رسانیده می‌شود که تصمیمات اخیر هیات امنای دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در مورد افزایش دوبرابری شهریه‌های دانشجویان غیرایرانی، بویژه دانشجویان افغانستانی، موجی از نگرانی و مشکلات را برای جامعه علمی و فرهنگی افغانستان ایجاد نموده است.

افزایش دوبرابری شهریه‌ها موجب شده است که تاکنون نزدیک به 100 نفر از دانشجویان افغانستانی این دانشگاه از تحصیل خود انصراف داده و تعداد زیاد دیگری نیز در آستانه انصراف قرار گیرند. در پی این انصرافِ اجباری، مشکلات و زیان‌های جبران‌ناپذیری گریبان‌گیر این افراد خواهد شد که می‌توان به بی‌نتیجه ماندن تحصیل، اتلاف وقت و هزینه، خروج ناخوشایند از کشور ایران و ایجاد یک خاطره‌ی تلخ از حضورشان در این سرزمین اشاره کرد.

ضمن اینکه رعایت نکردن اصول و سیاست‌های فراملی دانشگاه امام خمینی (ره) توسط مسوولین مربوطه و در پی آن موج انصراف دانشجویان غیرایرانی، در وهله‌ی اول به اعتبار این دانشگاه که آبروی نظام جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود، خدشه وارد کرده و دانشگاه را از رسیدن به اهداف بلند مدت و فراملی خود دور نموده است.

طبق گفته‌های مسوولین دانشگاه، این افزایش شهریه در پی تبدیل نرخ ارزِ مرجع به مبادلاتی طبق مصوبه بانک مرکزی رخ داده است که نمی تواند دلیلی منطقی برای این موضوع باشد با توجه به این دلایل که:
در ابتدای ثبت نامِ دانشجو، نرخ ارز مرجع در شرایط پذیرش درج شده بود.

دانشگاه‌های دیگری از قبیل فردوسی مشهد، تهران و... در مواجهه با این موضوع، راهکارهای توافقی را با دانشجویان غیرایرانی خود پیش گرفته‌اند.

از آن جایی که دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) توسط هیات امنای این دانشگاه اداره می شود و در تصمیم گیری‌ها خودمختار است، تبعیت از مصوبات بانک مرکزی سخنی غیرمنطقی به نظر می رسد.

بدون شک این رویکرد نامناسب دانشگاه، در روابط و تعاملات علمی و بویژه فرهنگی دو کشور اسلامی، همزبان و هم فرهنگ ایران و افغانستان تاثیرات نامطلوبی به جای خواهد گذاشت.

از طرفی نمی‌توان از میزبانی سی ساله دولت جمهوری اسلامی ایران در قبال مهاجرین افغانستانی چشم پوشی نمود.

دولت جمهوری اسلامی ایران سالهاست که بستر مناسبی را برای قشر محصل افغانستانی ایجاد نموده است و آنچه که نگران کننده می باشد تصمیمات و سیاست‌های نامطلوب از این قبیل است که می‌تواند زحمات و دستاوردهای چندین ساله دولت را کمرنگ نماید.

افزایش دو برابری شهریه‌ها و نهایتا انصراف حدود 100 نفر از این دانشجویان زخم دردناکیست که بر پیکره‌ی قشر فرهنگی جامعه افغانستان وارد شده است.

ما دانشجویان افغانستانی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) خواهانیم تا هر چه سریعتر مشکلات بوجود آمده مرتفع گردد و امیدواریم که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، روزنه‌های امید در بین اقشار علمی و فرهنگی افغانستانی، بویژه دانشجویان دانشگاه امام خمینی (ره) پدیدار شود.

با تشکر فراوان

دانشجویان افغانستانی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)

دهم ماه قوس 1392"


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   آیا هیچ دانشگاه خصوصی یا دولتی دیگر در افغانستان وجود ندارد، که دانشجویان محترم آنجا به قیمت ارزانتر یا بطور مجانی درس بخوانند؟

>>>   داشچویان افغان با نوشتن این امه نشان دادند از واقعیات اطراف خود بی اطلاع هستند نرخ ارز مرجع در ایران حدود 2500 تومان است نه یکهزار تومان پس طبیعی است شهریه دانشگاه دو برابر شود
از طرفی هم گفتن این حرف که هیات امنای دانشگاه ربطی به بانک مرکزی ندارد نیز خنده دار است ظاهرا" دانشجویان در ایران زندگی نمیکنند تا بدانند نرخ خدمات در ایران در طی مدت دو سال سه برابر شده یعنی همه چیز به نرخ ارز مرتبط است همانطور که یک کارگر افغان از روزی 15 هزار تومان اکنون روزی 50 هزار تومان دریافت میکند

>>>   بستر مناسبی؟!
تحصیل که جای خود دارد ما که مهاجر بودیم حتی تعلیمات ابتدایی هم نتوانستیم ادامه بدهیم.
بستر مناسبی بود برای اینکه کار فلز کاری یا همان جوشکاری را یاد بگیرم.
تنها 100 نفر انصراف داده اند؟!
این میزبانی سی ساله ابزار فشار ساخته هی بر سر مردم بیچاره نکوبید...
البته بعید نیست تعداد زیادی از افغانها همانطور که امروزه در مدارس دینی مشغول هستند تعدادی هم با توجه به تقاضای زمان در دانشگاه ها مششششغول باشند...

>>>   برارهاي عزيز هيچ‌كس به گپ‌ها و نامه‌هاي شما توجه نمي‌كنند. بهتر است خَب‌تان را چُب بگيريد و از دانشگاه خارج شويد و به وطن تان برگرديد و خدا مهربان است.
برار شما مامد جان

>>>   اگر روحاني نامه تان حتي بازم كرد من اسمم را عوض مي كنم

>>>   یک افغانی در کرج می خواست روی خانه ی کهنه ی یک طبقه ی خود اطاقی بسازد
اهالی کوچه مانع شدند که کوچه شلوغ می شود
چون تو امروز طبقه ی دوم خانه ات را می سازی فردا مستاجر می آوری و ...
این افغانی گفته: همسایه های محترم من سی سال در این کوچه زندگی کرده ام همه مرا می شناسند در مسجد و میخانه در غم و شادی سالها با هم بودیم حالا اجازه بدهید من کارم را شروع کنم
اهالی محترم کوچه گفته: تو سی سال تمام اشتباه کرده ای!
این هم شد جواب منطقی؟

>>>   اقا ما ایرانی ها زیر تحریم ها داریم خورد میشویم. شما خودتون به بزرگی خودتون ما رو ببخشید. اگر شرایط اقتصادی مناسب بود هیچ موقع همچین مسائلی مطرح نمیشد.

>>>   ممکن است روحانی شخصاً نامه ی دانشجویان عزیز را باز نکند
اما به نامه دانشجویان که در حقیقت نخبگان و آینده سازان یک ملت هستند
توسط معاونان شان چند درصدی ترتیب اثر داده خواهد شد

>>>   منم یک دانشجوی افقانی تو یکی از دانشگاه های ایران هستم
بله از این مشکل ها در ایران بسیار زیاد است از هزینه های بسیار بالای دانشگاه آزاد تا شرط معدل برای دانشگاه های دولتی آن
کاش همه این مشکلات با نوشتن حل می شد..

>>>   نفر هفتم گفته: ما ایرانی ها زیر تحریم ها خرد می شویم!
در حال که جناب احمدی نژاد بارها این تحریم ها را
(کاغذه پاره) ی بیش نمی دانست!
حالا حرف شما درسته یا حرف رئیس جمهور محترم سابق تون؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است