وزیر اطلاعات و فرهنگ:
برای حفظ آثار باستانی کشور، پول نداریم!!!
به همان اندازه که فروختن کشور به بیگانگان طی پیمان های متعدد استراتژیک تحت نام حمایت درد آور می باشد، شنیدن این مطالب نیز قلب هر عاشق وطن را می سوزاند که هنوز نابود کردن میراثهای فرهنگی ادامه دارد و این یعنی نابودی کامل هویت افغانستان 
تاریخ انتشار:   ۲۳:۵۳    ۱۳۹۲/۶/۳۰ کد خبر: 58305 منبع: پرینت

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، محترم مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ اعلام نمود که بیش از یک هزار اثر تاریخی کشور در معرض نابودی است.

سید مخدوم رهین تصریح کرد: نزدیک به یک هزار و دو صد اثر تاریخی افغانستان در کابل، هرات و ولایات شمالی و شمال شرقی در معرض نابودی قرار دارند و کاری از وزارت اطلاعات و فرهنگ برای حفظ و نگهداری این آثار تاریخی بر نمی آید زیرا بودجه این وزارتخانه بسیار ناچیز می باشد و اقدامات جامعه جهانی نیز در این زمینه کافی نبوده است.

این اعتراف ناراحت کننده جناب رهین در حالی می باشد که اخبار رسیده حاکی از آن است که آثار باستانی و عتیقه افغانستان در بازارهای اروپایی در حجم بالایی به فروش می‌رسد و دلالان و قاچاقچیان درآمد بسیاری خوبی از این راه به دست می آورند.

متاسفانه بعد از طالبان و با روی كار آمدن نظام جدید، چنانكه در همه بخش های كشور ما تجار و معامله گران خارجی و داخلی دست به كار شدند، در بخش آثار باستانی نیز تعداد زیادی از حلقات و اشخاص دست به قاچاق پنهان و آشكار آثار باستانی كشور زده اند.

به گونه ای که در برخی از این معاملات رد پای بعضی از دولتمردان و سران قومی نیز دیده می شود که چوب حراج به تاریخ و فرهنگ کشور خود زده تا به نان و نوای چرب تری از معاش دولتی دست یابند.

به حدی که فيليپ مارکوس باستان‌شناس و سرپرست تيم فرانسوي باستان‌شناسی تحت فعالیت در کشور ما گفته است: فکر مي‌کنم مطلقا هيچ محدوده باستانی در افغانستان باقي نمانده که از غارت قاچاقچيان در امان مانده باشد. در واقع تجارت غيرقانوني اشياي تاريخي مساله بسيار مهمي است که با ساير فعاليت‌هاي غيرقانوني ديگر ارتباط مستقيم دارد.

بر همگان روشن است که موقعيت کشور ما در جاده باستاني ابريشم به عنوان يک رابط ميان شرق و غرب، ميراث فرهنگي بسيار غني و ارزشمندي را در دل خود جای داده است اما متاسفانه چندين دهه جنگ و نبرد تمام تلاش‌هايي را که در حمايت و يا بررسي اين آثار صورت گرفته بود ازميان برده است.

در ضمن نبود و فقدان مقررات مشخص قانوني در حمايت از اين آثار بي‌نظير نیز سبب شده که اکنون بسياري از اين آثار توسط قاچاقچيان به خارج از کشور منتقل شود. علاوه بر اين سرعت رشد اين روند در کشور شرايطي مخاطره‌آميز يافته است و روز به روز بر تعداد اشیاء مسروقه افزوده می شود.

مسوولین معتقدند کشف و غارت این گنجینه های با ارزش باستاني بیشتر توسط روستاييان فقيري که اغلب براي افرادي از طبقه متوسط کار مي‌کنند، صورت می گیرد به این شرح که افرادی با تحریک روستاییان که اکثرا در برخی موارد بیکارند، آنها را مجبور به حفاری در محدوده های باستانی می نمایند.

اما عامل اصلي بسياري از مشکلات درجاي ديگر است، خارج کردن اشيايي با قدمت بيش از صد سال در افغانستان غير قانوني است اما شرايط براي اعمال اين قانون بسيار نامناسب و ضعيف بوده و بيشتر آثار تاريخي همچنان در سطح وسيعي توسط قاچاقچيان ربوده و به کشورهاي ثروتمند برده مي‌شود و مسوولین افغانستانی هیچ اقدامی در این رابطه نمی توانند انجام دهند.

مسوولین مربوطه باید تلاش نمایند تا این رویه نابخردانه را با توقف بازار تقاضا این اشیا در جهان، متوقف نمایند و اعلام نمایند که خرید این قبیل اشیاء در واقع بخشی از روند جرم محسوب می شود. این عمل ناجوانمردانه قاچاقیان اشیاء باستانی و همکاری مردم فقیر با آنها از یک سو، و بی تجربگی و نداشتن تخصص کافی برخی از مسوولان از سوی دیگر باعث تخریب همه جانبه آثار باستانی کشور شده است.

انصاف مطلب این است که به همان اندازه که فروختن کشور به بیگانگان طی پیمان های متعدد استراتژیک تحت نام حمایت درد آور می باشد، شنیدن این مطالب نیز قلب هر عاشق وطن را می سوزاند که هنوز نابود کردن میراثهای فرهنگی ادامه دارد و این یعنی نابودی کامل هویت افغانستان.

هرچند باید گفت در شرایط كنونی افغانستان كه حتی مال و جان انسانها محفوظ نیست، حفظ آثار و محلات تاریخی یكی از مشكل ترین كارها به حساب می اید. ولی زمانیکه غربیها برای دیدن این اثار این همه میل و رقابت نشان می دهند، واقعا این جفای بزرگی از سوی مسوولین است که این قدر بی رحمانه و حتی ساده لوحانه به این آثار می نگرند. مواردی که می تواند فرهنگ غنی و تاریخی افغانستان را نزد هر غریب و آشنایی یادآور شود.

اما افسوس که باز هم دلسوزی در این رابطه وجود ندارد به نحوی که حتی وزارت فرهنگ به دلیل نداشتن بودجه کافی در برخی از موارد حفاری های غیر متخصصانه خود، از کارگران ساده ای که فرق کلوخ گلی و مجسمه تاریخی را نمی فهمند، استفاده می کند.

حال اینکه جناب مخدوم رهین، واقعا با کمبود بودجه مواجه است یا مانند برخی از مقامات به فکر سودهای کلان باد آورده می باشد یا اینکه نمی خواهد خود را درگیر این مسایل کنند، خداوند عالم و داناست.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   اینها همه کار آمریکا و مزدورانشان است...

>>>   اوج تاریخ افغانستان در زمان امپراطوری آریایها و بعد از آن در صدر اسلام و غزنویان بود
نه این 400 سال اخیر که یا مستعمره انگلیس بوده یا روسیه حالا هم امریکا.....

>>>   خاندان كرزى صاحب هم سابقدارترين تاريخ دارد در وطن فروشى قدراين اثارهم ناديده نگريد.
قندهارى

>>>   « سلام به هم میهنان گرامی:
بازهم مطلبی جانسوز وپر از درد و رنج برای ملت عذاب دیدهٔ ما که همانا هویت فرهنگی مارا این دشمنان مادروطن چنان بیشرمانه در معرض لیلام قرار داده اند، با ابراز سپاس بی پایان از بخش سیاسی شبکهٔ افغان
پیپرکه هوش و گوش ملت آزادهٔ مارا روشن نموده و همچو اشخاص فرومایه و غلامان حلقه بگوش را رسوا
و افشآ مینمایند .
هموطن : امروز ملت ما در دام خود و بیگانه مزهٔ تلخ زندگی را میچشند خودی هائیکه تاریخ و فرهنگ پرغنای
شانرا ازبین میبرند وبیرونی ها که نهایت بیشرمانه خلاف تمام موازین وقوانین حقوقی بین الدول در رابطه به خریدو فروش آثار فرهنگی آنهم بشکل آزادانه در بازار های بین المللی مبادرت میورزند خود دشمنی نمایان با
ملت و مردم افغانستان است که زمینه ساز این همه صرف وطنفروشان داخلی و اشخاص بی فرهنگ و بی سواد
اند که تعدای از آنها عملآ در پست های دولتی اشتغال دارند آنهائیکه از بدو بدنیا آمدنشان نشانیئ از هویتشان در
دست شناسائی موجود نیست که آیا افغا نستانی اند یا خیر؟ بآحترامات نهایت بی پایان
ش، ح، نــــورينَ»

>>>   ... به این سیاستمداران و مسئولین بی غیرت افغانستان

>>>   سلام خواننده گان عزیز!
برخی آثار تاریخی افغانستان
آرامگاه تیمورشاه
مسجد عیدگاه
بوستان‌سرای، آرامگاه امیر عبدالرحمن‌خان
باغ بابر
باغ لطیف
زیارت شیخ سعدالدین احمد انصاری
آرامگاه و مسجد حاجی صاحب پایمنار
آرامگاه میرزا عبدالقادر بیدل در محلهء یکه ظریف خواجه رواش
آرامگاه میرزا ظریف مامای میرزاعبدالقادر بیدل در محلهء یکه ظریف خواجه رواش
آرامگاه سید جمال‌الدین افغانی
مسجد چوبفروشی
آرامگاه نادرشاه شهید
آرامگاه اعلیحضرت محمد ظاهرشاه
مسجد شریف علیا
مسجد ملا محمود
مسجد گدری
مسجد سه‌دکان چنداول
دیوارهای سرکوه شیردروازه و آسمائی
بالا حصار کابل
قصر دارالامان
زیارت آستانه واقع دارالامان (حضیرهء اجداد مرحوم استاد سید محمد داؤد الحسینی)
کاخ کوتی‌باغچه و برج های درون ارگ
قصر چهلستون
منار علم و جهل
منار عبدالوکیل خان
زیارت عاشقان و عارفان علیه رحمه
زیارت بابای خودی علیه رحمه
آثار تاریخی استان هرات
دژ اختیارالدین
نمازگاه‌های هرات
آرامگاه سلطان سید احمد کبیر علیه رحمه
آثار تاریخی استان بامیان
تندیس‌های بودا در بامیان
غارهای بامیان
[ آثار تاریخی استان هلمند
طاق بست
چاه بست
آرامگاه شهزاده حسین
آثار تاریخی استان قندهار
چهل‌زینه قندهار
آثار تاریخی استان غزنی
منارهای مسعود و بهرامشاه
موزه تپه سردار
آرامگاه سلطان محمود غزنوی
آرامگاه شریف خان
آرامگاه سنائی غزنوی
آثار تاریخی استان لوگر
آرامگاه ملک سبز علی صاحب
آرامگاه سید عبدالقادر نجات الله قلندر در هونی سیدان
آثا تاریخی استان پکتیا
بالاحصار گردیز
[ویرایش] آثار تاریخی استان ننگرهار
ساختمان سراج العمارت
آرامگاه امیر حبیب الله خان و امیر امان الله خان
آثار تارخی استان لغمان
قلعه سراج
زیارت مهتر لام بابا
آثار تاریخی استان پروان
استوپاهای دوره بودایی توپ دره
قصر جبل السراج
آثار تاریخی استان کاپیسا
استوپاهای چشمه معاذالله
آثار تاریخی استان سمنگان
تخت رستم
قصر جهان نما
بازار سرپوشیده حلم
آثار تاریخی استان بلخ
آرامگاه حضرت علی کرم الله وجهه در شهر مزار شریف
مسجد نه‌گنبد
خانقاه کلان دهدادی
آرامگاه امیر دوست محمد خان در صحن روضهء شریف
آثار تاریخی استان کندز
آرامگاه امام حسین (افغانستان)
تشکر دوست عزیز این معلومات را خواندید.
بااحترام پرکاش

>>>   با تشکر از جناب پرکاش لست خوب ارایه نمودند. من باید بگویم که هر گوشه و کنار کشور باستانی ما جای تاریخیست. به صدها جاهای دیگر از این لست مانده و به تأسف که وزارت اطلاعات و کلتور ما تا حال نتوانسته است که یک لست مکمل اثار تاریخی کشور ما را ارایه نمایند. میگویند آزموده را آزمودن خطاست. چرا کرزی همچو خود یک ... را بار دیگر به سمت این وزارت گماشت؟
آهنگر کابلی

>>>   برای خرید موتر زری ،خرید فرش و فرنیچر لکس ، برای به کرایه گرفتن خانه های لکس برای سفرخرچ های گذاف برای بادام ئ کشمش عالی برای تکت های بزنس کلاس بودجه است ولی برای ترمیم اثار تاریخی پول نیست
صمد

>>>   ما نمیتوانیم هرکس را که فوت میکند، برایش یک آرام گاه بسازیم و تمام دنیا را به شهر مردگان تبدیل کنیم. ما نمیتوانیم به آن چه که گذشتگان گفته اند، کفایت کنیم و در پی گفتار و کردار جدید جهت پیشرفت جامعه نباشیم. ما به شهر زندگان ضرورت داریم، تا بتوانیم جامعه را بسوی پیشرفت و ترقی و تعالی رهنمایی کنیم.
انسان یک موجود بیولوژیکی است، مانند میلیون ها نوع دیگر حیوانات و نباتات که با مرگ زندگی اش خاتمه مییابد، اما زندگی در جهان همچنان ادامه دارد.

>>>   تشکر از جناب پرکاش

>>>   دزدی را ما میکنیم و دیگران را ملامت، آیا کشور های همسایه و خارجی میگویند که کشورتان را ویران کنید؟! مگر ما عقل نداریم ؟!
بهتر است سر در گریبان خویش کنیم و خویش را اصلاح نمائیم تا اینکه دیگران را ملامت نمائیم...
خراسانی از کابل

>>>   شرم است بر چنین دولت مردان بی کفایت و مزدور
که بیشتر از 60 ملیارد دالر کمک های جامعه جهانی راحیف
ومیل کردند. اکنون از کمبود بودجه مینالند.
نیازی از جرمنی

>>>   تشکر ازاقای پرکاش که نام این آثاررا ذکرکرده است.

>>>   به آقای مصدوم رهین جای شرم است ، یک میلیون دالری که از نزد هندو زده ، چه کرده است ، حیف نام سید.
سید حامد از هرات.

>>>   تشکر از آقای پرکاش و دست اندر کاران برنامه تاریخی ! علاوه باید کرد که آرام گاه ( شهید عدالت خواه کشور شهید شي محمد ولی خان دروازی و آرامگاه خادم دین رسوالله شهید حبیب الله خان کلکانی ) که به باز سازی ارشد ضرورت است . هر وزارتخانه از خود بودجه دارد که مصرف کردن بودجه کاری میهنی میخواهد . وزیر صاحب اطلاعات و فرهنگ در بخشی باز سازی و نو سازی اثارتاریخی کشور کاری نکرده است . وزیر صاحب اطلاعات و فرهنگ ریس سابقدار اطلاعات و فرهنگ بدخشان را نا جونمردانه تبدیل و به عوض اش شخصی بی تجربه را مقرر نمود که واسطه اش وکیل میباشد . امید است که کار به اهل کار سپرده گردد و کار دست خواهد شد .
سیفی

>>>   دست پنجشیری برسد مثل دوران فرعونیت شان همگی شانرا میفروشند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است