اولین گام برای جلوگیری از فساد اداری چیست؟
کنترل جدی بر مصارف هزینه شده در زمینه بازسازی افغانستان میتواند نخستین گام برای مبارزه با فساد اداری در افغانستان باشد 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۲۸    ۱۳۸۸/۹/۱ کد خبر: 5221 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، رابرت گیتس، وزیر دفاع امریکا خواستار کنترل جدی بر مصارف هزینه شده در زمینه بازسازی افغانستان شد چراکه به عقیده وی، این عمل می تواند برای جلوگیری از فساد اداری در افغانستان اولین گام باشد.

گیتس اظهار داشت که با حضور جامعه جهانی در افغانستان در زمینه کمکها قراردادهای متعددی انجام شد و اکنون برای اصلاح روند مصارف این کمکها باید از جایی آغاز کنیم که چک ها امضا می شوند.

طبق گزارش رادیو آزادی، رئیس جمهور افغانستان در مراسم تحلیف خود برای دور دوم ریاست جمهوری افغانستان روز پنجشنبه تعهد نمود که با فساد اداری مبارزه خواهد کرد و تا 5 سال دیگر قوای امنیتی افغانستان را به مرحله ای خواهد رساند که خودشان امور امنیتی کشور را به عهده بگیرند.

اما مقامات امریکایی و کشورهای اروپایی می خواهند که حامد کرزی این تعهدات خود را در عمل هم پیاده کند تا قناعت و رضایت مردم را در داخل و خارج کشورش حاصل نماید.

نانسی پیلوسی، رئیس مجلس نمایندگان کانگرس امریکا از حزب حاکم دموکرات در این کشور، کرزی را یک شریک بی کفایت برای امریکا خواند که به گفته وی، حکومت کرزی ارزش آن را ندارد که امریکا بخاطر آن نیروی بیشتری به افغانستان بفرستد و یا کمک های غیرنظامی به آن برساند.

باراک اوباما می گوید امیدوار است که ماموریت نظامی امریکا را در افغانستان به رئیس جمهور بعدی کشورش به میراث نگذارد.

اما رابرت گیتس، وزیر دفاع امریکا در سخنان خود به بیرون رفتن قوای امریکایی از افغانستان اشاره واضحی نکرد و خروج قوای نظامی از افغانستان را وابسته به حالات در این کشور مربوط دانست.

وی افزود حتی زمانیکه امریکا افغانستان را ترک کند، بازهم ایالات متحده و متحدین آن حضور جدی ملکی در افغانستان خواهند داشت تا حکومت افغانستان تقویه شود و اقتصاد این کشور به پای خود استوار گردد.

وزیر دفاع امریکا به سال خروج قوای شوروی از افغانستان اشاره نموده گفت که امریکا مانند سال 1989 بار دیگر به افغانستان پشت نخواهد کرد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   به نظر من اگر ریس جمهور دو و یا سه شخص متهم به فساد اداری را در محضر عام اعدام کند، دیگر هیچ شخصی به رشوه دادن و خوردن دست نخواهد زد.
عمر-کابل

>>>   وجدان های بیداربه پاخیزید!!!
من فکر میکنم تلاش برای افشاء نمودن فساد از وجایب اسلامی هر مسلمان وهرافغان است !
فساددرادارات افغانستان ازکجا شروع میشود ؟ باید به دقت بررسی شود . شما بیبینید در وزارت معدن وزیر با تمام اخلاص ونیت پاک وطن دوستی که دارد کوشش میکند که برای مملک دست آورد مفید وپر فایده داشته باشد برایش مهم نیست که کدام کشوری مجری آن باشد مهم آن است که برای مردم افغانستان کی میتواند سهولت های بهتر وزیاد تر فراهم نمائید کدام اشتراک قومی ،مذهبی ،فامیلی هم ندارد . وامروز از رسانه های وابسته به شبکه اطلاعاتی خودیشان به عنوان مختلف پخش میشود ودرجواب فقط به یک پرس کنفرانس وزیر خلاصه میشود تمام .من ازرسانه تصویری،صوتی وچاپی عاجزانه توقع دارم وخواهش میکنم که با تمام قاطعیت حتی برای یکبار هم که شده اقدام نمائید!!! موی را ازخمیر بکشید .شما گردانیندگان رسانه تصویری،صوتی وچاپی رسالت مهم درقبال ملت شریف افغانستان دارید میتوانید وزیران خائنین .... را به مردم معرفی نمائیدودرحین حال می توانید جواسیس کشور های مختلف را درادارات دولتی تشخص داده برای مردم واهداف شوم آن را افشا نمائید.ا ز پروسه داوطلبی این پروژه گزارش گام گام برای این ملت دردمند تهیه نموده تامردم شریف افغانستان درروشنائی کامل قرارگیرد وبفهمد که این وزیر خدمت کرده یا خیانت غیر وزارت معدن چند وزارت دیگر درآن نقش داشته وچی مقدار پول برای اجرائی این پروژه به عنوان ضمانت درحساب دولت واریز نموده است همین طور تمام موارد مشکوک(شرکت های که درقالب پروسه امنیت،برادران فهیم وخلیلی وکرزی شروع شده تا پائین تر ها ازآنها) را بررسی نموده تا قلب مردم بیچاره را خوشحال سازید من از شما وطن داران شریف جدا" انتظار دارم ومطمئن هم هستم که اقدام خواهید کرد ببخشید من نویسنده نیستم فقط درددلم را برای شما عزیزان مطرح ساختم وسلام .
متین م کابل

>>>   نگفته ها
من كجا گفتم كه در كشور همش صلح و صفاست / در محـــاكم راي قاضــي از ره عـدل خــداست
حاكمان كشـــورم را مصلـحت با اجنبـي است /هر كدامش در جفــا گــويي كـه از نسـل بـلاست
روبرو انسان نمــا انــد در خفــا آدم كشنــــد/پيروي كردن از اينها بهــر مظلوميــن جفــاست

اي كه گويي حاكم اين كشور است مردي خبيـر / در وفــا و عــدل و انصـاف حاكمي است بي نظير
در پي آزادگي چـــون راد مـــردان دليـــر / جان خود را هــم فدا كـــردن بــراي او رواست
روبرو انسان نمــا انــد در خفــا آدم كشنــــد /اين همه تعريف و تمجيد از چنين شخصي خطاست

مجلس شـــوراي ملي خــانه مـــردم بــود / در چنيــن جـاي خواب بودن ظلـــم بر مردم بود
هر يكي در فـــكر آرد و كيســـه گنـدم بود / آه و نفرين پشت اين مــدهوش گشتگــان رواست
روبرو انسان نمــا انــد در خفــا آدم كشنــــد / انتخاب شان دوباره بهــر هــر پستــي خطاست

از فساد اين وزيران هرچـه گــويم كـــم بود / در تمــام و كــل كشـــور نــاله و مــاتم بــود
اين رئيس مملكت بيني كه چـون بي غم بــود / ملت مظلــوم ما در بحر غــم انـــدر شنــاسـت
روبرو انسان نمــا انــد در خفــا آدم كشنــــد / به كه آزادي بيان است ورنه اعدامــــم رواســت

نماد آزادي بيان - غوريان

>>>   وجدان های بیداربه پاخیزید!!! مبارزه با انواع فساد
من فکر میکنم تلاش برای افشاء نمودن فساد از وجایب اسلامی هر مسلمان وهرافغان است !
فساددرادارات افغانستان ازکجا شروع میشود ؟ باید به دقت بررسی شود . شما بیبینید در وزارت معدن وزیر با تمام اخلاص ونیت پاک وطن دوستی که دارد کوشش میکند که برای مملک دست آورد مفید وپر فایده داشته باشد برایش مهم نیست که کدام کشوری مجری آن باشد مهم آن است که برای مردم افغانستان کی میتواند سهولت های بهتر وزیاد تر فراهم نمائید کدام اشتراک قومی ،مذهبی ،فامیلی هم ندارد . وامروز از رسانه های وابسته به شبکه اطلاعاتی خودیشان به عنوان مختلف پخش میشود ودرجواب فقط به یک پرس کنفرانس وزیر خلاصه میشود تمام .من ازرسانه تصویری،صوتی وچاپی عاجزانه توقع دارم وخواهش میکنم که با تمام قاطعیت حتی برای یکبار هم که شده اقدام نمائید!!! موی را ازخمیر بکشید .
شما گردانیندگان رسانه تصویری،صوتی وچاپی رسالت مهم درقبال ملت شریف افغانستان دارید میتوانید وزیران خائنین دوذ را به مردم معرفی نمائیدودرحین حال می توانید جواسیس کشور های مختلف را درادارات دولتی تشخص داده برای مردم واهداف شوم آن را افشا نمائید.ا ز پروسه داوطلبی این پروژه گزارش گام گام برای این ملت دردمند تهیه نموده تامردم شریف افغانستان درروشنائی کامل قرارگیرد وبفهمد که این وزیر خدمت کرده یا خیانت غیر وزارت معدن چند وزارت دیگر درآن نقش داشته وچی مقدار پول برای اجرائی این پروژه به عنوان ضمانت درحساب دولت واریز نموده است همین طور تمام موارد مشکوک(شرکت های که درقالب پروسه امنیت،برادران فهیم وخلیلی وکرزی شروع شده تا پائین تر ها ازآنها) را بررسی نموده تا قلب مردم بیچاره را خوشحال سازید من از شما وطن داران شریف جدا" انتظار دارم ومطمئن هم هستم که اقدام خواهید کرد ببخشید من نویسنده نیستم فقط درددلم را برای شما عزیزان مطرح ساختم وسلام .
متین م کابل

>>>   بخاطرجلوگیری ازفساداداری وریشه کن نمودن قطعی این پدیده ازتمام سطوح دولتی مستلزم یک حرکت وجنبش ملی ،مردمی وسرتاسری داخلی درهمکاری ،همیاری ومساعدت جامعه جهانی میباشد.مبارزه قاطع دراین راستانیازمندیک بازنگری کلی درعرصه های قانون گذاری امورعدلی ،قضای ،امنیتی ونحوه عملکرددولت دراین روند میباشد .دراین برحه ازتاریخ حساس پر فراز و نشیب کشورما که چشم امیدعموم جامعه جهانی وبخصوص مردم مابعدازانتخاب وتحلیف اقای کرزی منحیث رئیس جمهورمنتخب کشور،به کابینه آینده دوخته شده است .این پدیده که درابعادگوناگون درکلیه ادارات دولتی وموئسسات خارجی درافغانستان بطورگسترده رشدوانکشاف نموده وباعث نگرانی جامعه جهانی ومایه بدبختی مردم ما گردیده است.درصورتیکه بااین معضل عمده درسطح ملی وبین المللی مبارزه جدی ،قاطعانه ودلسوزانه انجام نشودرشدوتوسعه افغانستان هرگزمیسرنخواهدشدوتمام تلاشها درجهت بهبودزندگی بهتروایجادرفاهیت کامل شهروندان به نتیجه مطلوب نخواهدرسید.همچنان بیکاری،فقراقتصادی ،آوارگی ،رشدبطی روندبازسازی تداوم داشته وافغانستان بطوردایم وابستگی اقتصادی واتکابه کمک های خارجی خواهدداشت این درحالیست که کشورهای خارجی یکی ازپیش شرط های اعطای کمک مالی واقتصادی خویشرا درآینده همانا مبارزه جدی ونابودی فساداداری راعنوان نموده اند.ازاینرو جهت مبارزه موءثروعملی نمودن موءفقانه شعارنابودی فساداداری که درسرلوح وظایف اقای کرزی وحکومت آینده قرارگفته است.بنآ اجراوتطبیق یکسان قانون ،ازبین بردن فرهنگ سیستم معافیت ازتعقیب عدلی وقضای مجرمین ومفسدین اداری ،بسط وتحکیم ذوابط برروابط ،گماشتن افرادوشخصیت های مستعد ومتعهددرپست های مهم ادارات دولتی براساس دانش مسلکی وامانت داری ، ایجاد مکانزم مکافات ومجازات براساس عملکردهای وظیفوی ، محاکمه علنی کسانیکه به فسادآغشته بوده وهستند،آنچه قابل توجه ودرخوراهمیت است که این مبارزه بایدواقعآصادقانه ودرراستای منافع علیای ملی انجام شودو نبایدجنبه سیاسی وغرض تصفیه حساب های جناهی ،گروهی ، اغر اض شخصی ومنافع قومی وغیره باشددرغیراین صورت نتیجه مطلوب درقبال نخواهدداشت .
تشکر
انجینیرعبدالحی رئوفی

>>>   من میدانم مگر سخن خود را مفت نمیگویم. ضرورت بگرفتن قدرت دارم. البته منظور از خیانت نیست بلکه تکتیک و جهاد علیه فساد اداری در عمل باید پیاده شود.
گرز رستم


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است