ملاعمر کاندید ریاست جمهوری شود!
فارغ از همه تردیدها و نگرانی های دیگر، مشخص نیست که آمریکا در برابر این دعوت آقای کرزی که از سوی ملاعمر مورد قبول قرار گیرد، چه واکنشی نشان خواهد داد 
تاریخ انتشار:   ۲۲:۳۵    ۱۳۹۲/۱/۱۴ کد خبر: 50020 منبع: پرینت

طالبان تا کنون به بهانه های گوناگون امتیازات زیادی از حکومت افغانستان بدست آورده اند، طوری که نام شماری از سران خود را از لیست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد پاک کردند، زندانیان طالب را توسط شورای عالی صلح افغانستان از بند های پاکستان آزاد کردند و به همین ترتیب امتیازات دیگری بدست آوردند.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان اخیرا به منظور تقویت همکاری های همه جانبه در زمینه تامین ثبات دایمی در کشور عازم دوحه پایتخت قطر شد و یکبار دیگر از طالبان خواست با بیگانه ها قطع رابطه کنند و به خاک شان بیایند.
اکنون روز سه شنبه رییس ‌جمهور کرزی در مصاحبه‌ای با یک روزنامه آلمانی اعلام کرد، ملا محمد عمر رهبر طالبان، می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری سال بعد افغانستان شرکت کند!

وی در ادامه سخنانش یاد آورشد، مقام های دولتی ارتباطات گاه و بی‌گاهی با طالبان داشته‌اند. رییس‌ جمهورافغانستان در ادامه بیان داشت، قانون اساسی کشور برای تمام افغانستانی‌ها است و طالبان نیز باید از آن بهره ببرد.

تمام این امتیاز دهی ها از جانب شخص رییس جمهور در حالی است که سخنگویان و نمایندگان طالبان، بارها اعلام کرده اند که دولت کابل یک دولت دست نشانده است و آنها نه این دولت و نه قانون اساسی آن را به رسمیت نمی شناسند. طالبان تا کنون برای گفتگو با حکومت افغانستان حاضر نشده اند و بیشتر روی مذاکره با مقام های آمریکایی و سازمان ملل متحد تاکید دارند، اما با این حال حکومت افغانستان به صورت کاملا یک جانبه روی موضوع مذاکره با طالبان پافشاری می کند.
آمریکا ملاعمر را یک تروریست می خواند در برابر دستگیری او ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین کرده است.

اکنون مشخص نیست دید مبنای این خوش بینی رییس جمهور چیست و چرا وی اینگونه امیدوارانه به این خواست ادامه می دهد و با این اوصاف، آقای کرزی براساس کدام توافق از پیش انجام شده میان آمریکا، طالبان و دولت خود چنین پیشنهادی را به طالبان ارایه می کند؟

بارها رییس جمهور و تیم مورد نظر وی از آمادگی برای دهه آینده و تشکیل یک محور کلان سیاسی سخن گفته اند اما رییس جمهور چندان به رای دیگران مانند ازبک ها و هزاره ها و حتی تاجیک ها نمی تواند حساب نماید و این محوریت کلان سیاسی احتمالا با قدرت نظامی یا سیاسی حول برداردان ناراضی رییس جمهور خواهد چرخید.

در همین حال، دکترعبدالله عبدالله یکی از رهبران اپوزیسیون دولت در مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه رییس جمهور کرزی را به تلاش برای وارد کردن کشور به اوضاع فوق العاده امنیتی برای جلوگیری از برگزاری انتخابات سال ۲۰۱۴ و باقی نگاه داشتن خود در قدرت با وجود پایان دوره ریاست جمهوری اش، متهم کرد. در همین حال وی گفته است: کرزی تلاش خواهد کرد دوره ریاست جمهوری خود را تمدید کند.

رییس جمهور با درک این واقعیت که مدت قانونی ریاست جمهوری وی به پایان رسیده است و باید قدرت را به گروه دیگر بسپارد، در طول دو سال گذشته و بخصوص با نزدیکی به پایان دوره کاری خود تلاش دارد با پیوند دادن طالبان به پروسه سیاسی در کشور جبهه سیاسی خود برای انتخابات سال 2014 را تقویت نمایدو به دلیل علایق قومی و عاطفی تلاش می کند به برادران پشتون ما در افغانستان که طالبان عمدتا از همین قوم محسوب می گردند بقبولاند که وی تمامی مساعی خود برای حفاظت از منافع قومی انها انجام داده و خواهد داد تا از این طریق بتواند به مسوولیت قومی و قبیله ای خود که آن را مهمتر از مسوولیت ملی خود می داند عمل نماید.

فارغ از همه تردیدها و نگرانی های دیگر، مشخص نیست که آمریکا بعنوان کشوری که به اصطلاح رهبری مبارزه با تروریزم در افغانستان را به عهده دارد در برابر این دعوت آقای کرزی که البته دور از انتظار به نظر می رسد، که از سوی ملاعمر مورد قبول قرار گیرد، چه واکنشی نشان خواهد داد، با توجه به اینکه برای دستگیری جایزه تعیین کرده و هنوز او را از لیست سیاه تروریستی خارج نکرده است.

ملا عمر، جنگ طالبان علیه نیروهای خارجی را در یک دهه گذشته رهبری کرده است. در مورد اقامتگاه ملا عمر، رهبر طالبان اطلاعاتی دقیقی در دست نیست اما در گذشته گزارش‌هایی از حضور او در شهر کویته پاکستان منتشر شده بود.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   سلام به خوانندگان محترم!
... حكومت فعلي كابل هميش بالاي طالبان اتهامات گوناگون وارد مي كند، مگر مردم افغانستان حقيقت را به چشم خود ديده و همه چيز را مقايسه مي كنند.
بطور نمونه قبل از سال ٢٠٠١ در زمان طالبان بسياري چيزها مانند انتحاري، تجاوز جنسي، اختتاف، قتل، خشونت عليه زنان، فساد اداري، غصب زمين زمين، سو استفاده از مقام دولتي و ساير جرايم وجود نداشت. همچنان همسايگان افغانستان جرات تعرض بالاي حدود و حربيه كشور را نداشتند. در حال حاضر تمام كشورهاي جهان از حكومت حامد كرزي حمايت سياسي و مالي داشته و حدودآ پنجاه كشور حضور نظامي دارند.
ما در تاريخ چنين حمايت وسيع جهانيان را از يك كشور سراغ نداريم.
داود نورزايي - مسكو

>>>   اگر دولت افغانستان این فرصت را به طالبان و دیگر گروههای سیاسی مخالف می دهد که در انتخابات آزاد رای مردم معیار و میزان تعیین حاکمیت باشد، بایستی طالبان آن را مغتنم بشمارد و به روند رشد سیاسی آزاد برگردد ولی هدف طالبان تشکیل دولت اسلامی مخصوص خودش می باشد و آیا خلیفه طالبان... می توانند به آزادی و دموکراسی اعتقاد داشته و به قوانین حقوق بشر جهان پایبند باشند؟ امری است محال و غیر ممکن. در هر صورت هواداران طالبان نیز افغانی هستند و حق حیات و فعالیت دارند. طالبان از ضعف کرزی سوء استفاده می کند

>>>   سرنوشت اين ملت را غير از كر يا كور كسى ديگر حق ندارد پيش ببرد چون مستحق نيست.

>>>   اگر کرزی صاحب از خدا میترسید و بر مسئولیت وظیفوی خود در برابر ملت... افغان ( و نه خانان و ملکان! و جنگ سالاران و طالنان نا مسلمان نا افغإن!؟) و والدین هر دم شهید ِ ده تعمق کرده و خدا و ملت فرزند شهید ما را با حضور خداوند... مد‌ نظر میگرفتند - هرگز و هرگز اینطور بی خلطه فیر نمیکردند!
و آی در همان لحظاتی که جنابشان بحضور محترمه دوکتور میرمن زینت کرزی بر میرویس جان شیرین و ملاله جان نازنین خود دست میکشند و دل شان با غ باغ - از داشتن چنین ولیعهدی میشود - بفکر و ذکر افغانانی هستند که با همین سنین صغیر صغیر - بدرجنه کی اطفال طالب و پاکستان کشتهٔ خود را با آخرین وداع و واپسین بوسه بر پیشانی میتش؛ در خاک کنرها و نورستان و فراه و خوست و بدخشان و کندز و هلمند...و غیره میسپارند؟
بلی! انتخاب شدن و مقام داشتن را جنابشان خوب تمثیل کرده و میکنند که -- راستی جان از جان جداست !!
اما یک مطلب بایست بوضاحت بدانند :
که این جهان دار مکافات است و عمل
دیده گر بینا بود هر روز روز محشر است و کرزی صاحب!!
اه مظلوم بسوهان ماند
گرخود نبُرد برنده را تیز کند-
باسلام حقگو

>>>   باعرض سلام ايا كشته شدن اين همه مردم بي گناه از زن و مرد پير و جوان و طفل براي كرزي بس نيست كه ملا عمر قصاب هم بيايد و كانديد شود جناب كرزي اگر شما فكر ميكند كه شمارا مردم ريس جمهور اين نيخاب كرده شما مسؤل كه امنيت اين مردم را بيگري اين ملت مظلوم حر كشته ميشوند بي چه جرم هم شما و هم طالب تان موزدور حاي بيگانه حا هستيد تنحا ارزوي ما از خداون بزرگ اين است كه او تعالا از سر تقصر وظلم شما نگزرد و روزي شود كه همه تان جواب اين همه ظلم و ستم خود را پس دهد

>>>   این یک نظر عیر مردمی رییس جمهور است در حالیکه این کشور در آتش جنګ میسوزد با انهم قاتل مردم اقعانستان را دعوت به انتخابات ریاست جمهوری مینماید زیرا ایشان به مردم کشی عادت نموده اند و همچنان هویت ملا عمر نامسلمان برای مردم افغانستان معلوم است که این شخص نوکر زر خرید دشمنان منطقه بوده و میباشد.
شیر محمد از ولایت لوګر افغانستان .

>>>   شخص سالها در ویرانی افغانستان دست داشته و قتل عام کردن امروز میخواهد گاندید ریاست جمهوری شود جای شرم است بخدا قسم است

>>>   افرین کرزی خوب خدمت می کنی

>>>   آقای داوود نورزایی از مسکو، تمام... کاری، از جمله... زورگویی و قتل و تجاوز در زمان طالبان... وجود داشت، در زمان طالب رسانه ها فعالیت نداشتند که ظلم طالب را انعکاس دهند و گذشته از آن تمام... کاران طالب بود و همه در قدرت کی جرات می کرد که گزارش دهد و کشور همسایه پاکستان هم تمام صلاحیت افغانستان بدست اش بود، این چند نفر پشتون که طالب بود در سطح ولسوالی بیشتر صلاحیت نداشتند. مسکو نشسته ای از طالب... تعریف نکن، همین کرزی هم طالب بوده و هنوز هم است.
جنگجو..

>>>   ملاعمر رئیس کاندید ریاست جمهوری اوغانستان و ایمن الظواهری وزیر دفاع دیگر تروریست های جهان در کابینه ملاعمر تعیین خواهد شد نامهایشان در روزهای بعدی از طرف متخصصین امور تروریستی اعلان خواهد شد.
آگاه امور ترورریستی از پشاور

>>>   سلام.در جواب... اسمش را داودزي گفته از مسكو. از قوم و عقارب همين زي هاي خائنيكه چند دهه ايست كه مملكت ما را اين خانه اي مشترك آهاد مردوم افغانستان را به ماتم سرا تبديل كرده است. يك روز بدون خونريزي نداريم. و همه چيز ما را تاراج كرده است و به يغما برده است. تمام خفت و خاري عقب مانده گي اين قوم دامن گير ديگر اقوام ارجمند افغانستان شده است. يعني واضحتر بگويم. بخاطر اين قوم نافهم و جاهل و عقب مانده بيسواد. ما هم بايد بسوزيم كه سوختيم چرا چون افغاني هستيم. اي خدا از روي زمين برتان دارد. تا دنيا در آرامش باشد و بيسوادي ريشه كن گردد. اينكه گفته در زمان حكومت دست نشانده اي مرتجع چتلستان كه همان طالبان ياغي هست. افغانستان در آرامش و آسايش بوده گويا! گفته كه در زمان حكومت اين مفصدين. هيچكس جرات نداشت به افغانستان دست درازي كند! گفته كه دزدي و غارت و چور چباول نبوده. گفته ظلم و تجاوز و فسادهاي اداري نبوده. گفته كشورهاي خارجي نبود كه بنده جواب همه اي اينها را بيان ميكنم. كشورهاي خارجي چرا به افغانستان حمله كرد؟ براي نابودي كدام گروه؟ باعس آمدن خارجيها كدام اشخاص بودن؟ عمركور. يا مردوم افغانستان؟. همسايگان جرات نداشت بخاطر اين بود كه طالبان دست نشانده اي خودشان بود تحت امر همين همسايگان قرار داشت. در زمينه اي فساد اداري بايدب گويم اصلا اداره اي وجود نداشت كه فسادي باشد چون طالبان نه از قانون بشري چيزي ميفهميد و نه سوادي براي اداره كردن اداره داشت. در مورد تجاوز . شكم زنان حامله را ميدريد.اعضاي بدن دختران را ميدريد هزاران بي ناموسي ديگريكه جايش اينجا نيست. آيا به نظر شما اين تجاوز است يا قانون بشتونيزم؟؟ در زمان طالب كه اسمش هم چندش آورست. آيا مكتبي يراي عموم وجودداشت؟ رسانه يا مطبوعاتي نوشتاري. يا شنيداري وجود داشت؟حكومتيكه هيچگونه خيال ترقي و تحول را در ذهن نداشت. بجز ريختن خون اين مردوم بيگناه. كسانيكه از بست ترين نوع انجماد فكري و خرافه برستي مالامال بود. آيا بعد ازين همه ريختن خون و راه انداختن جوي خون. باز هم بايد اينها در جلو ديده گان مردوم ظاهر شود؟! مگر اينكه آنروز كسي به نام هزاره و تجيك و ازبك زند نباشد. كه باز هم افغانستان جولانگاه اينها شود. اگر هم دولت فعلي اين اجازه را به اين كور خون آشام داده باشد .قطعآ دلشان سنگسار بدست مردوم را ميطلبد. بخدا قسم تمام بدبختي و بيچاره گي اين مردوم بخاطرحكومت بي كفايت همين قوم است كه سالهاست در راس حكومت است. قوميكه فاقد هر گونه اخلاق سياسي و اجتماعي ست. و عدم برخورداري از سواد و منش انسانييت. در ادوار اين حكومتها مشهود است. تاريخ گوياي اين واقعييت است. كسانيكه فقط و فقط چوكي برايشان مهم است. نه ترقي و تحول و بيشرفت.و كسانيكه اين نوع افكار و ايده هاي به مراتب عالي را در ذهن دارد و ميتواند مصدر خدمت به مردوم باشد. همانا متاسفانه به دست فراموشي سبرده شده است. ما ازين قوم چه ديديم؟ آباداني؟ عزت و شرف؟ غيرت و وطن دوستي؟ كه دقيقآ برعكس. مملكت مان را تبديل به مخروبه كردن. فقر و بي عدالتي بيداد ميكند. آثارهاي باستاني تاريخي ما را از بين بردن همانند مجسمه هاي بي جان بوداوووو...آيا باز هم لاف طالبان را ميزني؟ هر چند سر و ته همه اي اين قوم يكيست...
قادررضاي.ولايت غزني.ولسوالي ناهور.قريه جسكه شيبار.

>>>   جای شرم ساری است کی یگ قاتل تما عیار ریس جمهور شود
ایت حسینی شیرداغ

>>>   خجالت دارد کرزی.عمر هزاران انسان را در افغانستان تکه پاره کرد.و سر برید..آن وقت.تو آن جنایتکار را به انتخابات دعوت میکنی.

>>>   خوب معلومه که آقای کرزی افغانستان را بفرشود که این در واقع خواسته آمریکای ها است
د.د.ل.ا

>>>   از آنجا که کرزی در مدت دو دوره ریاست جمهوری راه شکوفایی و ترقی و امنیت را نه تنها پیدا نتوانست بلکه در آن فساد را نیز علاوه کرد و مشکل بالای مشکل اضافه نمود در این یک سال باقی مانده تنها کاری میتواند این است که چاپلوسی... برای طالبان کند و زندانیان طالب را رها کرد دفتر برای طالب باز کرد و ملا عمر را ریس جمهور آینده انتخاب کرد خلاصه که دفعه بعد نامش به ملا حامد آخوند کرزی تبدیل خواهد کرد.
عارف از کابل

>>>   نظر نیک است چنانچه طرف توافق اش قرار ګیرد، زیرا همه اولیای امور سیاسی در افغانستان به نحوی از بیرون دیکته شده اند که نمونه اش... و رژیم سابق است، میلیاردها دالر غرب در تار و پود... تزریق شد و آنها به عنوان ګله های جاهل میلیمونها هموطن خویش را به کام مرګ کشاندند و حال امروز بی برده اند که چقدر بی احساس بوده اند، مګر میشود به راحتی از درګه حق بګذرند؟ هرګیز نه همه شان آنروز به هر یک فردی که حق زندګی از آنها بود پاسخګو خواهند بود و در عین حال جهنم جایګاه ابدی شان خواهد بود و یا از رژیم سابق که ګورهای دسته جمعی میلیون ها مردم این سرزمین از سوی آنها لانه های ابدی شان خواهد بود. پس هر کس از این بعد حق دارد در راستای ندامت از اشتباهات اش پی ببرد و در راستای دلسوزی به این وطن ګام بردارد
جرمقی از کوف بدخشان

>>>   خوب است این وطن را که یک دولت دیکتاور اصلاح شده طالبانی جور نکند، این خائینین کله خشک ها، مفسدین که بغیر از چور، غصب و روشوت دیگر کار ندارد جور کرده نمیتواند. همیشه که رفتار موتر های غاصبین و مفسدین و رشوه خوران را روی سرک ها میبینم، یادی از آرامش دوره طالب بیادم میاید که چی یک آرامش روحی حکم فرما بود هیچ چیز به خطر مواجه نبود اما جای برای لچک، دزد بدماش زورگو وجود نداشت.

>>>   البته اینکه دلایل اقای کرزی برای دعوت از ملا عمر برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری چه می باشد خیلی واضح نیست ولی باتعجب می توان گفت چگونه به کسی این امتیاز داده میشود در حالیکه اوقانون اساسی و دست اوردهای دموکراتیک ده ساله اخیر را قبول ندارد و برسمیت شناختن حقوق سایر اقوام و مذاهب برای او محال است و نیز دو دست او تا فرق به خون فرزندان افغان زمین الوده می باشد

>>>   از قدیم گفته اند خون را با خون نمی شویند، یکی و یا دولتی باید گذشت داشته باشد، حامی مشارکت عمومی و حقوق احزاب و گروههای سیاسی و اشخاص مخالف و منقد باشد و حق حاکمیت ملت را شاخص و هدف و آرمان قرار داده باشد و مانع بستن دهانها و شکستن قلمها شود و مانع سانسور و خفقان و استبداد شود و جامعه را به سمت روند رشد سیاسی و انتخابات آزاد و تعیین سرنوشت سیاسی بطریق ارادهً ملی و رای آزاد کشانده و هدایت کند، و گرنه کشاکشهای قومی و مذهبی و نژادی کشور ما را رها نخواهد کرد. پیشاپیش این هدف شوم چپاولگران و سودجویان هست که کشور به صلح و ثبات و ترقی نرسد تا هیزمکشان و فتنه گران آتش بیار جنگها و نزاعهای داخلی به اهداف شوم خود برسند. این کاری بود که خدا بیامرز آتا ترک 80 سال پیش به آن اقدام کرد ولی متحجرین باز هم از تاریخ عبرت نگرفتند .ننگ بر اینان باد.

>>>   از کرزی تا عبدالله تا نا صالح تا اتمر خلیلی محقق ملا درباری و باداری و دیگران همه را ما میشناسیم

>>>   قادر رضای هزاره از ناهور غزنی باید به عرض برسانم که تخت تاز بالای قوم پشتون درد جناب عالی را که دران میسوزید تداوی نه میکنند شاید حادثات سالهای 70 را در کابل به یاد داشته باشید که مردم از ادرس قوم شریف هزاره در برابر دیگر اقوام انجام دادند که از یاداوری ان نفرت دارم و منحیث یک مسلمان و یک افغان می شرمم تاریخ بشریت به یاد ندارد چنین جنایت که مردم هزاره در کابل انجام دادند همین اکنون شجاعی مرتد انرا در ارزگان بالای مردم بی دفاع عملی مکنند روزی حساب نزدیک است خداوند با ظالمان حساب مکنند

>>>   کرزی از زمانیکه هنوز ریش نکشیده بود در قندهار سخت به ملا عمر احترام و اخلاص داشت۰ او چگونه میتواند ملا عمر را ستایش نکند۰

>>>   کاندیدای این افغان خور فقط رسوایی طالبان است. ملاعمر از دیپلماسی چه میفمد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است