دخالت مارشال فهیم در انتخابات شورای ولایتی
تلکس شایعات 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۲    ۱۳۹۱/۱۱/۱۲ کد خبر: 47468 منبع: پرینت

جنجالی شدن برنامه انتخابات شورای ولایتی هرات به دخالت های بیرونی کشیده شده است.
شورای ولایتی هرات 19 عضو دارد که ریاست آن دوره یک سال کاری بوده و متعاقبا انتخابات بین انان برای تصاحب کرسی ریاست صورت می گیرد.
سال گذشته داکتر ظاهر فیض زاده ریاست این شورا را با ترفند خاص و میهمانی دادن شماری از وکلا در دبی برعهده گرفت.

در این دوره نیز رقابت بین اقای فیض زاده و سید وحید قتالی با ایجاد یک انتخابات آزاد برگزار شد و زمانیکه دونامزد ریاست شورای ولایتی در دور اول انتخابات، رای مساوی را کسب کردند، اعتراض و درگیری لفظی آغاز شد.
در هرات این انتخابات با نامزدی آقايان سيد وحيد قتالي و داكتر عبدالظاهر فيض زاده، دوکاندید در پست ریاست شورای ولایتی اغاز یافت. شماري از نمايندگان بگونه اعتراض از عدم شفافیت روند انتخابات جلسه را ترک كردند.
آنها مسوولين کمیسیون انتخابات در هرات و ماریا بشیر دادستان و شخص والی هرات را به حمایت مستقیم از داکتر فیض زاده متهم کردند.
زیرا ماریا بشیر خارج از مسوولیت کاری خود عضو نظارت تعیین شده بود.

بعد از ان نمایندگان بر اساس قانون به این نتیجه رسیدند: سيد وحيد قتالي به منظور تحصيلات ليسانس اش برنده مي باشد، اما ظاهر فیض زاده این امر را قبول ندارد.
سید وحید قتالی هم می گوید که بر اساس قانون وی برنده است.
سیدوحید قتالی می گوید از مجموع 19 نماینده در شورای ولایتی 13 عضو به صورت رسمی حاضر اند رای خود را دوباره به وی بدهند.

از سوی دیگر مارشال فهیم در تماس مستقیم حمایت خود را از داکتر فیض زاده اعلان کرد و گفت هیچ کس کاری کرده نمی تواند تو رییس هستی و خواهی بود.
همچنان ماریا بشیر با استفاده از موقف کاری خود شماری از نمایندگان را متهم به تجاوز و بدهکاری کرده و گفته است شما بر اساس قانون متهم هستید و از شما شکایت شده است در صورت رای ندادن به سید وحید قتالی چشم پوشی از پرونده شما خواهد شد و درصورت حمایت از قتالی پرونده شما اجرایی می گردد.
دونماینده که مستقیما از ماریا بشیر با اسناد تهدید شده اند مشخص بوده و برای حفظ ابرو از ذکر نام خود داری می شود.

مولوی خدادصالح رییس شورای علمای هرات، مارشال محمد قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری، ماریا بشیر دادستان هرات و داکتر داوودشاه صبا والی هرات حامیان سرسخت اقای فیض زاده بوده و در جریان سه روز اخیر از طرف شب در تماس های تلفنی و فرستادن افراد ، خواهان پرداخت وجه نقد برای خریدن رای از شماری دیگر از نمایندگان بودند.

این موضوع را یک عضو شورای ولایتی تایید کرد زیرا به وی هم ده هزار دالر معادل 500 هزار افغانی پیشنهاد شده بودکه وی رد کرده است.
این عضو شورای ولایتی گفت: اگر دخالت های اولیه ماریا بشیر ،والی ومارشال فهیم وهمکارانش در پروسه انتخابات نمی بود این برنامه به خوبی فیصله میشود ولی اکنون انتخابات فایده نداشته واز مرکز تصمیم گیری خواهد شد به مصلحت جناب مارشال نه نمایندگان مردم.

انتخابات ریيس وهیات اداری شورای ولایتی هرات هرسال یکبار برگزار می شود و از میان از اعضای شورا یکتن به عنوان رییس شورا و دو فرد دیگر به عنوان منشی تعیین می شوند.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   ...تا جايكه من مي دانم مارشال صاحب مردم هرات را خيلي دوست دارد و كاري هم نمي كند كه براي أن مردم ضرر أور باشد
برادر

>>>   زنده باد ماشال صاحب
مصطفی

>>>   ازین ....هر کار بر میآید!

>>>   چی اهمیت دارد این رئیس شورای ولایتی هرات که مارشال به او زنگ بزند.

>>>   این حرفها کاملآ دروغ محض است، اگر میگفتید که در پروسه فوق امیر...دخالت داشته شاید مردم کمی باور میکردند اما دخالت مارشال فهیم در این مورد یک تهمت و شایعه مفت است.
کابلی

>>>   خانم ماریا بشیر خارج از مسولیت های وظیفوی خود شخصی بازی را در هرات شروع نموده است و نام نهاد دادستانی را بد ساخته است. این خانم رشوت میخورد، با خارجی ها تماس دارد و افراد بیگناه را به نا حق بندی میسازد. در قضایای خشونت علیه زنان، زنان مظلوم را بندی میسازد و با مرد های آنها از طریق اخذ رشوت سازش مینماید. ریاست جمهوری باید هر چه عاجل در مورد وی اقدام نماید.
ایمل

>>>   متاسفم به مارشال و دولت که مانند او معاون اول دارد

>>>   چنانچه من در جريانم سيد وحيد قتالي از خانواده سادات و پدرشان از مجاهدين هرات هستند در صورتيكه جناب فيض زاده أصلا ً مجاهد نيست و پس چطور مارشال صاحب از او حمايت مي كند فقط باز يك مسئله قومگرايي مطرح است زيرا فيض زاده به قوم خود تاجيك و رئيس شوراي تاجيك هاي هرات است.

>>>   چرا آنقدر ضعیف باشیم و اشتباه عمل کنیم که دیگری جرأت مداخله کند. چرا مارشال در جای دیگری به این وضاحت مداخله نمیکند.
ما هراتی ها همه جیز داریم بجز از وحدت و اتفاق و آن هم صرف در میان خودمان.

>>>   ... باید... خود را از ولایت باسانی هرات دور نگهدارد. مردم هرات برای رفع مسایل خود به این فرد هیچ نیازی ندارند. او در کنار کرزی به غصب زمین و مقرر کردن اعضای خانواده خود به وزارت ها و نمایندگی های سیاسی افغانستان در خارج متوجه باشد که دیگران از او صبقت نگیرند. این مرد به جهاد خیانت کرد نرد مردم شزیف پنجشیر هیچ ارزشی ندارد. حالا چطور دست... خود را بطرف هرات دراز کرده است؟

>>>   هر جا که دست فهیم دخالت میکند آنجا کلتور رشوت، خیانت و جنایت نطفه میگیرد. این خدا ناترس با سرنوشت مردم بخاطر پول، رشوت و خیانتکاری هایش بازی میکند. این جانی که دستش به خون صد ها هزار هموطن بیگماه ما تاآرنج غرق است، در طول سردمداری اش
غیر از نفاق اندازی بین تا جک و پشتون که با عث جنایات مکرر میگردد و از نگاه اسلام گناه است کاردیگری برای مردما نجام نداده است.

>>>   کدام مارشال ؟؟ فهیم یک ... مشهور و یک وطن فروش معلوم الحال است .
حیف است که تاجیکان ایک گونه شخصیت را بزرگ خود بنامند ..
دانا از ده دانا

>>>   شورای ولایتی بدخشان نیز با مداخله رئیس شورای صلح و رهبر جمعیت اسلامی افغانستان, استاد عطا, زلمی مجددی , امان الله پیمان و غیر کلته و دراز بدخشانی ساکن در داخل و خارج انتخابات سالانه خود را برگزار کرد. انتخابات امسال از هر جهت جالب بود, رای یک وکیل برای رئیس تا ده هزار دالر معامله شد, از منتفذین قریه الی وزیر واسطه بودند.تهدید, تطمیع و تخویف از دیگر وسیله های رای ربائی به حساب میآمدند. جمع از وکیل های پارلمان تا سی هزار دالر برای گرفتن رای برای افراد مورد نطر خود درین انتخابات مصرف کردند.

>>>   جناب مارشال صاحب هیچ گاهی از این افراد کوچک حمایت نمیکند. و این یک مسله بسیار کوچک است. اگر پست وزارت،معینیت وزارت، عضو پارلمان، سنا، ریس پارلمان ؛ ریس مجلس سنا والی و یا کدام پست مهم میبود تاجای فابل پذیرش این گمانه زنی بود ولی معلوم میشود که آقای فیض زاده خود را با این شایعات پوچ و مضحک مشهور میسازد.
یکی از نزدیکان جناب مارشال صاحب.

>>>   در کشور که هر معاونین ریس جمهور... باشند در آن کشور اصلا گله کردن مهفوم ندارد.

>>>   اقاي دانا
تو بسيار با عقده بر خورد نموده ايد أندكي... فكر كنيد كه ده سال قبل أكر مارشال نمي بود امروز تو هم در انتحار كيس فرستإده مي شدي به اين أساس پاس ارزش مارشال و همقطاران انرا بدان كه طألب نشيد
برادر

>>>   این شخصی که خود را از نزدیکان مارشال معرفی نموده و بیشرمانه اعتراف نموده است که گویا جناب مارشال در تعین وزارا معینان اعضا و ریسان مجلسین سنا و پارلمان مستقیماً دخالت مینماید این خود اعترافی است که زورمندان حاکمیت شان بالاتر از قانون است و مردم بیجاره همیشه دست خوش و پامال هدف زورگویان کشور ما هستند خداوند مردم ما را از چنگال جنایت کاران نجات دهد. به امید چنین روزی وسلام

>>>   مارشال فهیم کسی است که امروز شما داخل ده دانا نشسته حرف میزنی اگر نه دیروز حالت شما مردم معلوم بود که چطور میگذشت به همین دلیل اگر وجدان بیدارداشته باشی باور میکنی به مارشالی شان... هیچ وقت دست از... برنمی دارید.
نعیم کابلید

>>>   مارشال صاحب به کارهای کوچک اصلآ ضرورت ندارد که دخالت کند، اگر بحث شورای ولایتی هرات را شما کار بزرگ میدانید من حیرانم که چگونه میشه شما انسان عاقل و بالغ باشد، چرا که اگر شورای ولایتی هرات به مشکل مواجه شود به یقین که خودم توان حل کردنش را دارم ضرورت به شخصیت مارشال صاحب نیست.
ملکی از مشهد

>>>   دخالت در افغانستان رسمی شده هیچ شک نیست از مارشال فهیم...

>>>   مارشال صاحب هیچ وقت ندارد که مداخله در امور انتخابات ریاست شورای ولایت هرات کند، جناب مارشال صاحب انسان خیر اندیش در گذشته بوده و حالا نیز است جهت که مردم مجاهد پرور هرات را دوست دارد هتما تلاش در جهت حل تنیش خواهد نمود. از این حرکت نباید برداشت مداخله را کرد.
بااحترام محمدعالم (فاضل)مشهد ایران

>>>   ميگويند مارشال صاحب حتي در تعيين بستي يك مامور در بطست 6 هم دخالت دارد

>>>   فهیم وداردسته پنجشیری ها درهر کجا حق و ناحق بخاطر یکه فوق خود را حفظ نمایند و در جامع افغانستان مطرح باشند در هر کجا مداخله میکنند بیاد دارید که اسمعیل خان هم از اثر مداخله آنها سقوط و بعد هم به دام طالب ها افتید دیگر از آنها امید و گله نداشته باشید
پروانی

>>>   درک فهم تعلیمات نامبرده در حدی نیست تا ارا مردم وانتخابات برایش اهمیت داشته باشد همه مقرری هایش بنابر تصمیمش استوار است نه یایر موارد ضروری.
همه داشته اش چنین است کسیکه به رای مرد به منصبی نرسیده باشد اهمیت باور واعتماد مردم نزذش بی ارزش میباشد
تجارب دوره کارش چنین ثابت کرده.اگر هر جانی قاتل چند حرفی به طبعش ارایه کند دیگر معیار برایش ضرورت نیست ولو قاتل منسوب اردوی ملی هم باشد

>>>   فكر نكنم اين كارها كوچك مارشال صاحب دخالت كند چون وقت براي اين كارها ندارد اما .... بعضي ها بخاطر مهم جلوه دادن خود و بست خود بدروغ پاي مقام ها بلند پايه را وسط ميكشد كه مثلا فلان دخالت كرد و........از اين صحبت ها

>>>   اگر سخن آقای پروانی حقیقت داشته باشد نوش جان پنجشیری ها. حتی در هرات هم دارای نفوذ اند. فکر می کنم یک مقدار حرف بسیار مبالغه آمیز است. اینقدر نیاز به کشمکش هم نیست. زیرا قتالی و فیض زاد هردو از یک جریان است.

>>>   افسوس برحال مردم افغانستان که در دست چنین افراد افتاده است

>>>   مارشال صاحب خدمات بزرگ را انجام داده البته براي خودش طوريكه در يكي از بيانيه هايش ميگويد از بركت جهاد صاحب همه چيز شده قدرت پول زندگي وطور طعنه به خلقي ها وپرچمي ها گفت امروز خدمه دست چهلم من هم شايد صاحب چيز هاي جزئي مانند خانه مكرويان وموتر اينگونه چيز ها هستند راست ميگويد
خلقي ها وپرچمي هاي خاين مي آيند و هژده منزله ميسازند شهرك پوليس ميسازند قصبه كارگري پنجصد فاميلي بلاك هاي شاروالي باوجود صد ها مشكل تهيه كوپون اينها چيست؟ بايد براي خود شير پور ميساختيد
خدمه براي خود استخدام ميكرديد موتر هاي زره وچهار پنج موتر تعقيبي و ..... اينرا ميگويند خدمت و مسلماني !

>>>   مسعود تنها پنجشیری وطن دوست بود بقیه پنجشیری ها از... گرفته تا... به فکر پول و قدرت و چور و چپاول هستند هیچکس هم جلودارشان نیست. حتری رییس جمهوری... همی پنجشیری ها در سیستم اداری و دیپلماتیک ما هستند که وطن را قهرمان فساد اداری کردند.
حسن خاوری

>>>   هر وقتی که حکومت قانون حاکم شد این ....کابل بانک حاجی حصین دولتی می شود

>>>   مارشال صاحب،اصلن به چنین کارهای کوچک کاری ندارد،ایشان یک قطب قدرت در افغانستان هستند، هرات پنجشیر، بدخشان سه مرکز بزرگ جمعیت اسلامی هستند، بعضاً ب شیایعه پراگنی عده ی تلاش می کنند تا میان شهروندان این ولایات فاصله ایجاد کنند.

>>>   حس خاوری...شما باید در مورد مطلب نظرتان را بدهید نام شخص تذکر رفته است ؟
پنچشیر از خود صدا داکتر علوم و نویسنده و شاعر و سیاستمدار دارد و افغانستان در طول تاریخ خود بدون افراد تحصیل کرده پنچشیر حکومت کرده نتوانسته و هم امروز هم نمی تواند.
داکتر یارمحمد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است