چالش های بانوان در نهاد های امنیتی!
هم اکنون یک هزار و 469 زن در پست های مختلف در وزارت امور داخله مشغول کار اند و همچنان 363 زن از رتبه های پایین تا جنرالی و 400 زن دیگر در وظایف خدمتی در وزارت دفاع ملی فعالیت می کنند 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۴۰    ۱۳۹۱/۱۰/۲۲ کد خبر: 46639 منبع: پرینت

در حالی که چالش های عمده ای فراراه پولیس زن در افغانستان وجود دارد و عمده آن ها ناشی از عرف وعادات غیر اسلامی وغیر انسانی حاکم بر جامعه کنونی افغانستان می داند، با آنهم روند علاقمندی خانم ها را برای پیوستن به پولیس ملی بیشتر از قبل می باشد.

برای نخستین بار، بیست و چهار زن، از مرکز تعلیمی قول اردوی ۲۰۷ ظفر، در غرب کشور فارغ شدند.
جنرال تاج محمد جاهد فرمانده قول اردوی ۲۰۷ ظفر در غرب افغانستان گفت: برای نخستین بار ۲۴ تن از زنانی که حاضر شدند در ارتش فعالیت کنند، پس از سپری کردن آموزش های نظامی و مسلکی، سوگند وفا داری ادا کردند.

بگفته آقای جاهد، قراراست این افسران زن، در بخش هایی از ارتش که نیاز آنها احساس می شود شروع به فعالیت کنند.
مسوولین قول اردوی ظفر اعلام کرده اند که برای جذب بیشتر زنان به صفوف ارتش کشور، آمادگی کاملی دارند.

درعین حال، ماریا بشیر، رییس دادستانی هرات که در مراسم سوگند وفا داری این زنان شرکت کرده بود تاکید نمود که باید نقش زنان نسبت به گذشته در تمامی عرصه ها بیشتر و برجسته تر گردد.
به باور خانم بشیر، در صورتی که زنان در تمام بخش های ملکی و نظامی سهیم شوند، آینده روشنی برای این قشر در افغانستان پیش بینی می شود.

پیش از این، چندین بار مسوولین ارتش غرب افغانستان، از زنان کشور خواسته اند تابه منظور بهبود وضعیت ارتش به این نیروها بپیوندند.
با اين حال مسوولان وزارت داخله افغانستان مي گويند: هم اكنون زنان از رتبه ساتنمن تا جنرال، در اين وزارت انجام وظيفه می کنند.

بگفته پاسوال عبدالمسعود راغب، رییس عمومی تفتیش وزارت امور داخله هم اکنون یک هزار و 469 زن در پست های مختلف در وزارت امور داخله مشغول کار اند و همچنان 363 زن از رتبه های پایین تا جنرالی و 400 زن دیگر در وظایف خدمتی در وزارت دفاع ملی فعالیت می کنند.

از سوي ديگر، برخي از افسران زن در ارگان های امنيتی افغانستان از رفتار مردان با زنان در دفاتر شان، راضی به نظر نمی رسند.
یکی از آنان می گوید: من به پوليس علاقه داشتم و با وجود مشکلات زیاد وارد این کار شدم. زنان می توانند بهتر به افغانستان خدمت کنند ولی از زمانيكه من در دفتر بخش نظامی كار می كنم توسط مردان مورد تهديد قرار می گیرم، يا اين كه با حرف های زشت آن ها روبرو می شوم و همچنین كسانی كه بلند رتبه هستند سعی می كنند كه از جایگاه خود سوء استفاده كنند.

به باور بسياري از مردم، زنان افغانستانی به فرا گرفتن تعليمات نظامی و كار كردن در ارگان های دولتی علاقمند اند اما رسم و رواج های نا پسند، تعصب ها و نا امني ها از موانع اصلی حضور آنان در اين بخش ها هستند.
اخیرا ایتلاف زنان افغانستان علیه فساد، به منظور وجود چالش در وضعیت حضور زنان در نهاد های امنیتی، نشستی را با حضور مقام هایی از وزارت داخله و دفاع ملی برگزار نمود.

این نهاد تاكيد دارد كه براي مصونيت زنان در ارگان های امنيتی بايد تدابير لازم گرفته شود تا آنان بتوانند وظايف شان را به گونه درست آن انجام دهند.

آمنه مستقیم رییس ایتلاف زنان افغان علیه فساد، و شماری از نهادهای مدافع حقوق زن در افغانستان که در این نشست حضور داشتند نقش زنان را در نهادهای امنیتی کم رنگ خواندند و خواستار حضور بیشتر زنان در این نهاد ها شدند.
همچنان شماری از شرکت کنندگان این نشست وضعیت زنان پس از سال 2014 میلادی را نگران کننده می خوانند و می گویند: زنانی که در نهادهای امنیتی کار می کنند مصوونیت کاری ندارند و در برخی موارد نیز با خشونت مواجه می شوند.

در همین حال جنرال خاتول، یکتن از زنانی که در بخش های نظامی فعالیت دارد میگوید: زنانیکه میخواهند به صفوف پولیس و یا نهادهای امنیتی دیگر بپیوندند، با چالش های زیادی مواجه اند.

وزارت ها دفاع ملی و امور داخله از طرح برنامه های برای جلب و جذب بیشتر زنان در این نهادها خبر میدهند.
جنرال محمد جمعه ناصر، رییس حقوق بشر و جنرال وزارت دفاع ملی، از حمایت و برنامه های گسترده شان برای جذب و مصوونیت زنان در نهاده های امنیتی خبر داد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   سر بلندی افغانهاست که مردها زن شدند و زنهایشان زنان امریکا
ملکی ازمشهد

>>>   از اشتراک خانمهادر اررگانهای دولتی وامنیتی پشتیبانی میکنیم اما متاسفانه امروز وضعیت انیتی سیاسی و اخلاقی از دو جهت مورد تهدید قرار گرفته است . غربیها و طرفدارانشان بنام دیموکراسی میخواهند ابتذال را در کشور نهادینه کنند که بخش کمی قدرت در دستشان است و از طرف دیگر باند... که بیشتر قدرت حاکمیت در دست شان است وظیفه انها از روز اول که بجای داکتر نجیب نصب شدند تجاوز فساد و فتنه بود و است . پس برای خانمها توصیه میشود که در این دوران که فضای افغانستان را ابتذال فتنه و فساد احاطه کرده نباید در این اداره فاسد شامل کار شوند . بهتر بود بطرف شغل های ازاد میرفتند .
بیدار قره باغ

>>>   اگر خانم ها در اردو و پولیس ملی نباشند چطور میشود طالبهایی را که در زیر چادری با مواد انفجاریه می ایند تلاشی کرد.

>>>   اقدام دولت در قبال خانم ها قابل قدر است همه اقشار جامعه مسولیت در مقابل وطن خود دارند چه زن باشد چه مرد اما نکته مهم این است که در یک نظام اسلامی و تحت رهبر مسلمان باشند نه مانند، وزیران فعلی و ریسان...؟ که اصلا مفکوره ... و ... در وجودشان دیده نمی شود.تا زمانیکه این...در قدرت سهیم باشند، امید همچو نظام کاملا اسلامی که تمام اقشار آزادانه بتواندبه وظیفه خویش ادامه بدهند ممکن نخواهد بود.
امین


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است