مهدوی دبیرکل حزب ملت افغانستان شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۴۶    ۱۳۹۱/۱۰/۱۱ کد خبر: 46159 منبع: پرینت

داکتر جعفر مهدوی به دبیر کلی حزب ملت افغانستان انتخاب شد.
حزب ملت افغانستان انتخابات عمومی را برای انتخاب هیات رهبری و شورای اجرای این حزب روز جمعه ( 8 جدی) در کابل دایر نمود.

در این انتخابات داکتر جعفر مهدوی به عنوان دبیرکل، داکتر صابر نصیب در معاونت سیاسی، وکیل عبدالرحمان شهیدانی در معاونت اجتماعی وفرهنگی و داکتر عوضعلی سعادت در معاونت اقتصادی برای هیات رهبری حزب ملت افغانستان نامزد بودند و 32 نفر دیگر برای احراز ریاست 15 کمیته اجرایی به رقابت پرداختند.

در این انتخابات هم چنان 8 نفر از اعضای شورای مرکزی حزب ملت افغانستان برای احراز پنج کرسی در شورای عالی نظارت به رقابت پرداختند.

رقابت به گونه جدی و تنگاتنگ میان کاندیدان برای کمیته های مختلف اجرایی جریان داشت و انتخابات با میکانیزم های شفاف و عادلانه ودر چشم دید اعضای شورای مرکزی حزب برگزار گردید.

ستاد برگزاری همایش و کمیته ویژه برگزاری انتخابات تلاش کرده بودند تا زمینه هرگونه دست برد به نتایج انتخابات را محدود ساخته و فرصت برابر را برای همه کاندیدان فراهم آورند.

پس از برگزاری انتخابات، داکتر جعفرمهدوی آرای اکثریت اعضای شورای مرکزی را برای دبیرکلی حزب بدست آورد و آقایان داکتر نصیب، وکیل شهیدانی و داکتر سعادت نیز به عنوان معاونین حزب ملت افغانستان برگزیده شدند.

همچنان آقایان محمد علم جویا به عنوان رییس شورای عالی نظارت، انجنیر رمضان مهدی یار در پست معاونت این شورا و محمد تقی فصیحی، محمدعلی محمدی و محمد ابراهیم قرین به عنوان اعضای شورای عالی نظارت انتخاب گردیدند.

داکتر صادق باقری در ریاست کمیته سیاسی، محمد امین جوادی در ریاست کمیته فرهنگی، محمد یاسین صمیم در کمیته تحقیقات و برنامه ریزی و مهدی مظفری در ریاست دارالانشا توانستند آرای اکثریت اعضای شورای مرکزی را بدست آورند.

در عین حال، محمد رحیم حسن یار در ریاست کمیته مالی واداری، ناصرحقیقت در ریاست کمیته ورزش، محمد آصف فولادی در کمیته اصناف، انجنیر محمد نادر در ریاست کمیته امور اقتصادی و محمد رضا دانش در کمیته تشکیلات آرای اکثریت اعضای حاضر را بدست آوردند.

شیخ نعمت الله علیزاده برای ریاست کمیته امور علما، محمد عارفی برای ریاست کمیته ارتباطات، محمد حلیم سروش برای ریاست کمیته امور دانشگاهیان، خلیل پیلوت برای ریاست کمیته انتخابات و امور پارلمانی و صفیه عارفی برای ریاست کمیته امور زنان انتخاب گردیدند.

این اولین انتخابات عمومی حزب ملت افغانستان بود که پس از تشکیل این حزب با حضور اعضای شورای مرکزی دایر گردید.
برمبنای اساس نامه حزب، هیئت رهبری همراه با شورای عالی نظارت برای چهار سال و رؤسای کمیته ها برای یک دوره دو ساله انتخاب شده اند.
قابل ذکر است که اعضای شورای مرکزی، اساسنامه و مرامنامه حزب ملت افغانستان را نیز به اکثریت آرا به تصویب رساندند.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   تشكيل روساي اين حزب از تعداد تشكيل مشاورين كرزي صاحب هم زياد تر است
اين هم تقريبا يك انجو است

>>>   بهتر است نام اين حزب را هزار ستا ن بكذاريد نه حزب ملت. زيراكه ريس و اعضاي اين حزب تنها از قوم هزاره ميباشد و از ديكر أقوام كسي ديده نميشود.
حسنعلي جعفر

>>>   قراریکه معلوم میگردد این حزب متشکل از برادران قهرمان وزحمتکش ملیت هزاره تشکل یافته است. آیا میتوانیم تفاوت دید وپالیسی شانرا نسبت به سایر تشکل های این قوم قهرمان بدانیم؟
کوهی

>>>   آیاتمامی اعضای این حزب که عضویت این حزب را دارند بیشتر از همین اشخاصی که نام بردید، هست؟
فکر نمیکنم که بیشتر ازینها این حزب عضو داشته باشد و قرار تشکیلات شان باید جانیشین مجمع عمومی سازمان ملل متحد گردد.
بس کنید دیگرحزب وحزب بازیها را،مردم خسته شدند ازین حزب بازیها.
فرهاد دهلی جدید

>>>   این ها مربوط به دانشگاه غرجستان نیست که همه متعلق به برادران هزاره است خداکند که کار از پیش بتواند ببرد وبرای رساست جمهوری خود را تیز کرده باشد دروست است که همه می خواهد جای کرزی را بگیرد خداکند که سر کرسی ریاست جمهوری درگیری نکند موفق باد حزب ملت افغان

>>>   مگر هزاره ها اشرف اقوام اوغانستان استند که بر اسم وحدت میلی یکجا شدهاند ،پس پختونهای وطن پرست!!؟؟ را چه میشود؟؟!

>>>   مهدوی...جای پا میان هزاره ها را دارد و واضح است که دید و پالیسی ها اش همسان با سایر تشکلات قومی و کلیشه یی است اما جالب است که تمام اعضای حزب داشتن یک وظیفه اداری را برای یکدیگر رای داده اند تا همه شان یک لقب و عنوان داشته باشند. بیچاره مهدوی به صد مشکل توانسته که در حدود 40 الی 60 جوان هزاره را زیز نام ملت افغانستان جمع نماید بهتر بود نام حزب مهدوی پیمانان افغانستان می بود نه ملت افغانستان.

>>>   بسیار جای خورسندی است که بالاخره این حزب هم به میدان امدامید وارم بتواند گامهای بزرگ در راستای خدمت و تامین امنیت و ثبات و برادری برای مردم افغانستان خصوصا هزاره ها بردارند. انتخاب برادر گرامی دکتر جعفر مهدوی را به دبیر کلی این حزب تبریک می گویم برای شان ارزوی موفقیت وسلامتی دارم.
حکمتی

>>>   احتمالا هدف از تشکیل این حزب سرمایه گذاری و اقتصاد باشد چون اکثریت اینها در تلاش پرکردن جیب هایشان هستند.
انجینر رمضان مهدیار قبلا ریس کل موسسه مدیرا برای افغانستان بود اما الان نمیدانم چه کاره است.
خراسانی

>>>   فکر می‌ کنم تعداد کدر رهبري اين حزب به مراتب زياد تر از اعضاي حزب است هاهاها

>>>   نمیدانیم ازین احزاب چه ساخته میشود. مهدوی که از جانب محقق به جرگه نامنهاد صلح معرفی شد در حال تدارک نان و نوایی برای خویش است و از رهبری حزب بسیار فاصله دارد....
خلیلی

>>>   تشکیل و تاسیس احزاب در افغانستان فقط بخاطر منافع شخصی و قدرت است اینها هم میخواهند تا ازین طریق صاحب مقام و پول بیشتری بدست بیاورند و چندقوم را ب جان هم بیاندازند . تعداد احزاب از تعداد مردم درافغانستان بیشتر است . وای بحال ما
امید

>>>   درتشکیلات این حزب بدون عوض علی حسین علی رضا وقمبرعلی چیزی دیگری به چشم نمیخورد معلوم میشود که حزب مملواز هزاره گیان است بناء مشوره بنده به اراکین کلیدی این حزب این است تا در مورد نام حزب تجدید نظر کنند...
نقوی

>>>   معزز کوهی صاحب...! ...فلاح و رستگاری برای هر فرد مسکون این سرزمین هست و وقت انست که برای نجات مردم و کشور خود کار نماییم و بوجود امدن احزاب که هدف بوجود امدن تعداد زیادی احزاب همه در محور از هم پاشیدن و تجزیه کشور ما میباشد و تعدد این احزاب شیرازه مردمی برادری ما را از بین میبرد و نمیدانم که هدف از ایجاد حزب ملت افغانستان چی هست اگر منظور از خدمت باشد صرف خدمت در محور ایجاد حزب هست تجربه قبلی نشان داد که تعدد احزاب همه بهمنظور ازبین بردن شیرازه مردمی بود و بس و حالا هم سر وقت هست که مردم خود را اگاه نماییم و بسوی وحت دعوت نماییم
حمید الله از قره باغ

>>>   حزب که دران تمام ملیت های افغانستان شامل نباشد هیچ مفهوم ندارد! پس درحرب سازی کوشش کنید که ازهمه ملیت ها باید دران شامل باشد
رازی

>>>   از حزب وحدت چه بدی دیدید که یک حزب نو و بی بنیاد را که ملت افغانستان این حزب را هنوز نمیشناسد بږجود اورده اید. اینهمه احزاب دیګر ګل چیده اند که شماها دسته اش کنید. این حزب از یک قوم اقلیت تشکیل شده است. بنآ کدام ثبغه قانونی ندارد. و به دهان اینها کسی پیاز را هم پوست نمیکند. و به درد مردم اصیل افغانستان نمیخورد. حتمی کدام کشوری در عقب این جزب نو به دنیا آمده است. اګر واقیعت را ببرسید کردم افغانستان از حزب و جزب بازی ها کاملا خسته شده اند. میخواهند که یک حزب قوی بنام حزب الله در افغانستان جاکمیت پیدا کند. که بر علیه دسیسه های شیطانی همسایګان افغانستان قد علم نماید. و دیګر اجزاب منحل ګردیده همه شان بدور این جرکت جمع شوند. و خود را یکپارچه سازند. تا بتوانند خواست های این سرزمین و ملت اش را برآورده نمایند. آنګاه ما میتوانیم به مرام اصلی که همانا آزادی از چنکال اجنبی ها را داشته باشیم.

>>>   بسیار خوب بوده قابل این است که پذیرایی خوب شوند پیشنهاد من اینست که برنامه و اساسنامه خود را در روزنامه ها و جراید به نشر بسپارند تا مطالعه گردد که چطور است و اهداف آن در کوتاه مدت و دراز مدت چیست؟ تحلیل و ارزیابی شان از شرایط چطور است؟ و چه راه حلی برای ایجاد صلح و آرامی در کشور زخمی ما دارند؟ تا بادر نظر داشت موافقت با آن در خواست عضویت نماییم. وآیا در قسمت ملیت های ساکن این کشور چه نظری دارند ؟ آیا حزب سراسری افغانستان شمول است یا تنها به یک ملیت برادر ما متعلق میباشد؟
بااحترام داکتر عبید. فضل پور .کابل.

>>>   ...در خواب بیند پنبه دانه..ازین حزب ها در افغانستان زیاد هست ولی همه دنبال قدرت میگردند نه خدمت

>>>   ایجاد احزاب سیاسی به اساس قومگرایی نتیجه نداره و با قوانین احزاب مغایرت داشته و چیز بور نموشه؟؟؟

>>>   حزب نو تشکیل بنام حزب ملت افغانستان به هیچ صورت ازما مردم هزاره نمایندگی کرده نمیتواند
قمبرعلی به نمایندگی تمام مردم هزاره افغانستان

>>>   این قسم حزب بازی ها بیخی حوصله مردم را گرفته بازبه اندازه یک جوهم مفاد نکرده است.!
بروید یک کارخوب دیگررا به این مملکت انجام دهید که به نزد مردم محبوب شوید..این حزب بازی ها بدرد این مردم نمی خورد
کوشا

>>>   افغان ملت، پشتون است. حزب وحدت، هزاره است. حزب حرکت، شیعه غیر هزاره است. حزب اسلامی، طالب است و اکثراً پشتون. حزب جمعیت اسلامی، تاجیک است. حزب جنبش، ازبک است.
خلاصه، سایر احزاب هم به همین ترتیب درست شده اند. این یکی هم روی آن.
بروید خوش باشید و مال و منال دنیا را جمع کنید.
(افغان بلاگر)

>>>   اقای قمبرعلی رهبر تمام قوم هزاره میباشد وخلیلی ومحقق به هیچ صورت ازمردم هزاره نمایندگی کرده نمیتوانند
عوض علی

>>>   ريس مهدوي باشه از ان هزب چي جور خاد شود اي ادم هرروز ده يك جاي پاليش گري ميكونه يك زمان ... محقيق بود كفشهيش را پاك ميكرد

>>>   این حزب با حضور 200 نفر از اعضای شورای مرکزی اش از تمام ولایات افغانستان انتخابات داخلی خود را برگزار کرده است. و در حالیکه خیلی از احزاب هنوز نتوانسته اند ده هزار فرم عضویت خود را که برای راجستر شدن لازم است تهیه کنند این حزب هم اکنون 80 هزار فرم عضویت از کلیه ولایات افغانستان دارد که ظرف کمتر از 2 ماه تکمیل شده اند. انتخابات این حزب نیز بر خلاف دیگر احزاب کاملا شفاف و دموکراتیک بود.
یکی از اعضای شورای مرکزی حزب ملت افغانستان

>>>   اتفاقا به نظر من نام خوبی برای این حزب انتخاب شده است. مگر حزب افغان ـ ملت چقدر غیرپشتون و مخصوصا از قوم هزاره داخلش دیده می شود. مفکوره غلطی که پشتون را مساوی با ملت می داند باید ریشه کن شود. قوم ... بزرگترین قوم افغانستان است که حاکمیت های موجود به دلیل ترس از برملا شدن اکثریت داشتن این قوم هیچوقت راضی به انجام سر شماری دقیق نمی شوند. از سوی دیگر هنوز برای تشکیل یک حزب چند قومیتی برای افغانستان بسیار زود است و هیچ کارایی در بین مردم نخواهد داشت در نهایت مثل آقای بشر دوست که هیچکس به آن اعتنا نمی کند و هیچ کاری را نمی تواند از پیش ببرد خواهد شد. اما به جای احزاب چند قومیتی می توان به ائتلاف احزاب از قومیتهای مختلف امیدوار بود
راسخ- کابل

>>>   مهدوی سرانجام اوبامای افغانستان خواهد شد. این مرد به نظرم نوک قله سیاست در افغانستان را نشانه گرفته است

>>>   مهدوی کسی است که از... تغذیه می شود کسی است که فقط و فقط به منافع شخصی اش فکر می کند نه دنبال ملت است و نه مردم و نه قوم ایشان فقط به فکر جیبش است به خاطر همین است که هر روز به یک در می کوبه....
قومندان

>>>   به نظر من مهدوي با تحصيلات و شخصيت متواضع و جذاب خودش و ديد وسيع ملي كه دارد ميتواند رهبري خيزش نسل جوان افغانستان را به خوبي بر عهده بيكيرد.
صفت الله از هرات

>>>   در افغانستان تشکیل دادن یک حزب سیاسی از بدست آوردن یک پاسپورت و یا لیسانس دریوری کرده هم اسان تر است چون مردم محل افغانستان... و در ضمن از دنیا بی خبر است فقط دلال ها به بهانه های مختلف مثل کمک اوردن و غیره... کارت رای دهی و کاپی تذکره ایشان را جمع آوری میکند و به کابل اورده حزب تشکیل میدهد
borghistan

>>>   براي طرفداران دانشمند جوان داكتر صاحب مهدوي تبريك و براي انسانهاي بمار و عقده اي شفا از خداوند طلب ميكونم. واقيعا براي اين افراد متاسف ميباشم.

>>>   البته وكيل مهدوي يك شخص. جديد اظهور است وقضاوت كردن حالي قبل از وقت است. اما كركتر جذاب و كريزماتيك دارد. احساني - غزني

>>>   من به عنوان يك موحصل از قوم. تاجيك واقعا تحت تاثير علم و تحليل و تواضع داكتر صاحب قرار دارم. اي كاش بجاي يك هزار مارشال ما قوم بعد از امر صاحب شهيد يك رهبري همجو داكتر صاحب مهدوي مي داشتيم. عبد صبور - بدخشان

>>>   اتفاقا در افغانستان حزب اعلام کردن آسان و حزب راجستر کردن سخت است. خیلی از حزب های موجود از جمله حزب حرکت اسلامی، حزب وحدت ملت، حزب وحدت ملی و... به خاطر مشکلات راجستر از خیرش گذشته و هنوز رسمی نشده اند. مردم افغانستان واقعا از احزاب خسته شده اند و حتی حاضر نیستند کاپی تذکره و کارت رای دهی شان را بدهند و کمتر کسی هم حاضر است وظیفه جمع آوری این کاغذها را برای احزابی به عهده بگیرد که نقش قابل توجهی در آینده سیاسی کشور برایش تصور نمی شود. حتی حزب وحدت مردم که ادعا داشت پایگاه مردمی اش خوب است خیلی به سختی و پس از چندین ماه توانست راجستر شود. حزبی که در این شرایط بتواند راجستر شود نشان دهنده استقبال مردم از آن است.

>>>   زنده باد مهدوی و زنده باد حزب ملت افغانستان

>>>   مامردم هزاره بدون عوض علی و قمبرعلی کسی دیگری را به صفت رهبران خود نمیشناسیم
حسین علی

>>>   بیایید یک حزب نوبسازیم ! حزب اخلال ملی!
چون هرحزب نام های خوب خوب انتخاب کرده ما هم یک نام انتخاب کنیم!

>>>   اقای عوض علی: اگر لطف کنید قمبرعلی راکمی به مردم افغانستان معرفی کنید تامردم هم قضاوت خودرا درباره ایشان داشته باشند چون شما ایشانرا رهبرمردم هزاره معرفی کرده اید
ذبیح الله از تتمدره

>>>   ما مردم هزاره گی را هیچ کس تحویل هم نمیگیرند خیر باشد هزاره هم خدا دارد ما مردم از دست رهبران بی کفایت ما از قبیل محقق سید حسین انوری بیخی از اقوام دیگر ساکن در کشور تجرید شدیم
بقوی

>>>   هر چند احزاب گذشته چندان کار هایی مثبت نتوانستن .امیدواریم حزب ملت بتوانند کارهای برای این مردم انجام دهند..../.

>>>   دریک نظام دموکراتیک ایجاد احزاب سیاسی حق هر شهروند آن کشور است تعدد احزاب فرقی نمیکند چیزیکه مهم است هدف و آرمان آن است که چی پالیسی را برای کشور و مملکتش در پیش میگیرد. به نظر بنده در شرایط فعلی برای مردم هزاره بوجود آمدن همچون یک حزب یک امر لازمی است. آنچه از قرینه معلوم است تشکییل دهنده این حزب افراد جوان و تحصیل کرده است که یک دریچه امید برای فردای مردم ماست. بعضی از دوستان لطف فرمودند که این حزب وابسته تنها به ملت هزاره است برادران شما بفرماییدکه کدام یکی از احزاب سیاسی افغانستان شمول و از همه اقوام افغانستان است و کجاست او اعتماد که همچون یک حزب ساخته شود؟
هدایت الله 'توفیق'محصل درجمهوری ترکیه.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است