نشست پاریس فرمالیته بود
عدم حضور رهبر یا مقامات بلند پایه طالبان در مذاکرات با مقامات ارشد حکومت و رهبران اپوزیسیون تأسف بار است چراکه این عدم توازن ریشخندآمیز ناشی از عجله می باشد. رهبران احزاب مختلف و سران اپوزیسیون باید نمایندگان همسطح با طالبان را در این مذاکره اشتراک می دادند نه اینکه خود را به اندازه نمایندگان گمنام و رده پایین طالبان تنزل دهند 
تاریخ انتشار:   ۲۲:۰۰    ۱۳۹۱/۱۰/۸ کد خبر: 46022 منبع: پرینت

گروه طالبان در نشست پاریس با نمایندگان دولت افغانستان و احزاب اپوزیسیون گفته اند قانون اساسی و نظام کنونی را به رسمیت نمی شناسند و با حکومت دست نشانده امریکا مذاکره نخواهد کرد.
نشست پاریس که به ابتکار یک نهاد پژوهشی فرانسه راه اندازی شده بود پشت درهای بسته انجام شده و گروه های شرکت کننده دیدگاه های شان را مطرح نمودند.

تغییر قانون اساسی و ایجاد حکومت موقت از خواست های گروه طالبان و حزب اسلامی در این نشست بود.
سخنگوی وزارت خارجه افغانستان طرح حکومت موقت را خواب و خیال خوانده و گفته است که امکان پذیر نیست. وزارت خارجه افغانستان همچنان از مکانیسم روشن برای تعدیل قانون اساسی خبر داده است.

شرکت کننده های این نشست توافق نموده اند که دور چهارم این گفتگوها را بر سر مسایل اختلافی برگزار نمایند. در حالی که طالبان گفتگو با دولت افغانستان را رد و بر تغییر قانون اساسی تأکید می کنند چه دستاوردی از نشست پاریس حاصل شده است؟
براستی در نشست پاریس چه گذشت؟
تحلیلگر مسایل سیاسی، به فراخبر پاسخ داد: هر نشستی درراستای صلح افغانستان قابل تقدیر است اما نمایندگان شرکت کننده طالبان در کنفرانس پاریس در رده های حایز اهمیتی نبوده اند و بگونه ای از جریانات داخلی و خارجی تأثیرگرفته اند؛ بدیهی است که در صفوف طالبان نسبت به عدم حضور ملاعمراختلاف وجود دارد بنابراین نشست فرمالیته بوده است.

جاوید کوهستانی، شیرازه ساختاری طالبان را ازهم پاشیده دانست و افزود: پاکستان با دستپاچگی بدنبال استفاده از فرصت ها برای مشروعیت بخشی به طالبان و مطرح نمودن آنان در افکارعمومی جهان است. براین اساس رهبران احزاب شمال با شرکت در نشست پاریس تنها اعتبار خود را بر باد داده اند.

آیا احتمال اینکه اپوزیسیون با طالبان بر سر دستاوردهای یازده ساله حکومت وارد معامله شود، وجود دارد؟
بنابر اظهارات وی، عدم حضور رهبر یا مقامات بلند پایه طالبان در مذاکرات با مقامات ارشد حکومت و رهبران اپوزیسیون تأسف بار است چراکه این عدم توازن ریشخندآمیز ناشی از عجله می باشد.
رهبران احزاب مختلف و سران اپوزیسیون باید نمایندگان همسطح با طالبان را در این مذاکره اشتراک می دادند نه اینکه خود را به اندازه نمایندگان گمنام و رده پایین طالبان تنزل دهند. سطح اطلاعات و کنش های سیاسی ما در جامعه بگونه ای است که عملا آرمان های مردم را به بازی گرفته ایم؛ بنابراین جایگاه سردمداران افغانستان تضعیف خواهد شد.

کوهستانی در خاتمه، با غیر مسوول و بی اهمیت خواندن طالبان شرکت کننده در نشست پاریس، تأکید کرد: اختلافات اساسی میان گروه های مختلف طالبان از در دسترس نبودن ملاعمر و عدم تداوم مدیریت مناسب برای اتحاد طالبان از آنان گروهی بدون شورای مرکزی، بدون برنامه ریزی و بدون سند وجاهت ساخته است چراکه عملا همه چیز در دست طالبان تدوین می شود.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   اصلاً اگر طالبان واقعاً میخواهند به میز مذاکره بنشینند. پس باید در قدم اول نماینده گان با صلاحت خود را با هویت اشکار و از طرف خود رهبر به اصطلاح تحریک طالبان یعنی ملا عمر به نشست فرانسه میفرستادن نه اینکه یک مشت تربیه شده ای.اس.ای را که آن هم با تلاش و به منافع پاکستان به مذاکره اماده شده بوداند. و ادعا هم دارند که با حکومت افغانستان نمیخواهند تفاهم و مذاکره نمایند ولی با امریکای ها حاضربه هرنوع مفاهمه و نشست هستند. و در عین حال با کسانی به پای میز مذاکره مینشنند که مانند خود شان صاحب کدام صلاحیت خاص نبوده و صرف بخاطر ترس ازدست دادن منافع شخصی شان به دور هم جمع شده بودند. ولی اینها باید بدانند که مردم با شهامت افغانستان مانند دوره های گذشته دیگر فریب مکر و حیله این معامله گران را نخورده و تا زمانکه واقعاً در همچو نشست ها و مذاکرات منافع تمام اقوام و سایر اتباع افغانستان مد نظرگرفته نشود. و به فرد فرد این مرزوبوم حق و احترام قایل نشوند آوردن صلح با این نشست های سر در گم نا ممکن است.
سید مصطفی کابلی

>>>   اينكه اعتبار خود را برباد داده اند درست نيست چون از قبل مدام اعتبار نداشته اند...

>>>   ملا محمد عمري وجود ندارد هر كسي را امريكا خواسته با شد ملا عمر مي سازد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است