سرشماری دقیق نفوس نیاز انتخابات شفاف!
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۰    ۱۳۹۱/۸/۱۶ کد خبر: 43605 منبع: پرینت

انتخابات شفاف ملزم به سرشماری دقیق نفوس است.

داشتن سرشماری دقیقی از نفوس کشور یکی از نیازهای اولیه برای برگزاری یک انتخابات شفاف، عادلانه و قابل قبول است که حکومت بر خلاف قرارداد بان در انجام آن تعلل ورزیده است.

به گزارش راه فردا، شماری از آگاهان سیاسی می گویند: اداره تمام امور کشور بستگی به انتخابات سالم توسط اعضای ملت دارد اما نبود سرشماری نفوس در افغانستان انگیزه سیاسی دارد و حکومت ضمن وجود شرایط مطلوب در ده سال گذشته از انجام آن خودداری نموده است و این یکی از چالش های اساسی در برابر انتخابات ریاست جمهوری آینده است.

سرشماری نفوس کشور نه تنها در روند انتخابات بلکه در سایر روندهای مدیریتی کشور نقش اساسی دارد.

این در حالی است که احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و کمیسیون مستقل انتخابات بارها به داشتن آمار دقیق نفوس کشور برای بیرون رفتن از چالش های انتخاباتی، انکشافی، اقتصادی و در کل مدیریت جامعه تاکید کردند.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   قبل از انتخابات موضوع مرز حل شود تا مردم ما بتواند دیگر این منبع فساد، ترور، اختناق، وحشت، چپاول، نا امنی، بی فرهنگی، تقلب،۰۰۰را فراموش کرده و پلان زنده گی خود را مطابق نورم های بین المللی عیار سازند۰تا وقتیکه این دانهٔ مهلک سرطان علاج نشود تطبیق تمام پلان های انسانی و مدرن در افغانستان محال است و خواب و خیال سرشماری دقیق نفوس ۱۰۰٪ بستگی به این موضوع دارد۰
نجیب الله بامیانی

>>>   سرشماری نفوس انجام نخواهد شد و اگر هم انجام بشود دولت در آن تقلب خواهد کرد. چون با انجام سرشماری معلوم خواهد شد که قوم اکثریت در اکثریت نیست و این دروغ قدیمی برملا خواهد شد.
مهاجر

>>>   باتا ئید حرفهای بجیب الله بامیانی پشتون های آنطرف مرز تذکرهٔ الکترونیک اخذ کنند و ارقام سرشماری را تغییر تقلبی بدهند پس فارسی زبانان ، ازبکان ، تاجکان ،۰۰۰ و غیره ملیت های دیگر مرزها چه گناه کرده اند که شامل این کتگوری نشوند۰ چرا همیش به پشتونها امتیاز داده شود۰ معلومدار که منبع تقلب و ترور و اختناق لاینحل بودن مرز دیورند است۰ غرض سرشماری دقیق و شفاف شرایط شفاف لازم است ۰در قدم نخست دست افراد دو تذکره ای و دو تابعته کوتاه شود بعداً عمل صورت گیرد در غیر آن باز همو... و همو درک۰
عازم فراهی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است