عبادت به جز خدمت خلق نیست!
با فرا رسیدن موسوم حج امسال حدود 160 وکیل پارلمان به یکباره واجب الحج شده و به سفر حج تمتع مشرف شدند و به دلیل به حدنصاب نرسیدن تعداد نمایندگان، جلسات مجلس نمایندگان تعطیل شد و آغاز به کار مجدد پارلمان بعد از تعطیلات عید سعید قربان اعلام گردید 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۰۹    ۱۳۹۱/۷/۳۰ کد خبر: 42885 منبع: پرینت

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper )، هر روزه در گوشه و کنار کشور ما اتفاقاتی رخ می دهد که باعث تعجب همگان می گردد و جزء برنامه هایی است که در هیچ کشوری به جزء افغانستان رخ نمی دهد.

در تازه ترین نوع این اقدامات به دلیل عزیمت 160 نماینده پارلمان به حج، جلسات پارلمان افغانستان تعطیل شده و ادامه آن به پس از تعطیلات عید سعید قربان موکول گردید.

با فرا رسیدن موسوم حج امسال حدود 160 وکیل پارلمان به یکباره واجب الحج شده و به سفر حج تمتع مشرف شدند و به دلیل به حدنصاب نرسیدن تعداد نمایندگان، جلسات مجلس نمایندگان تعطیل شد و آغاز به کار مجدد پارلمان بعد از تعطیلات عید سعید قربان اعلام گردید.

حدنصاب رأی‌گیری در پارلمان کشور ، رأی نیمی از اعضای پارلمان به علاوه یک است که به دلیل حضور تنها 89 نفر در جلسات نمی‌توان به حد نصاب رأی‌گیری رسید و به همین دلیل جلسات مجلس تعطیل شده است.

از باب اینکه 160 نفر دیگر از هموطنانمان مستطیع شده و توان مالی رفتن به خج را پیدا کردند، خورسندیم اما از باب اینکه همه این اشخاص نماینده مردم در پارلمان بودند و بخاطر آنها مجلس کشور به حالت تعطیل در آمده، متعجب و ناراحت.

شاید در هیچ یک از کشورهای اسلامی چنین اتفاقی تا به حال نیفتاده باشد که برای یک سفر زیارتی، پارلمان آن کشور بطور کلی تعطیل شود. هرچند عده ای بر این باورند که بود و نبود این نمایندگان و حتی تعطیلی و باز بودن پارلمان هیچ فرقی با هم ندارد، در هر دو صورت خیری از این مجلس عاید مردم مظلوم و ستمدیده ما نمی شود.

برای اثبات این مدعا، کافی است نگاهی به ماده 91 قانون اساسی که شرح وظایف اختصاصی پارلمان افغانستان است، نگاهی بیندازیم: 1- اتخاذ تصمیم در مورد استیضاح از هر یک از وزرا مطابق با حکم ماده نود و دوم این قانون 2- اتخاذ تصمیم درخصوص برنامه‌های توسعه‌ای و بودجه‌ای دولت 3- تأیید یا رد انتصاب‌ها مطابق با احکام قانون اساسی و ...

حال شما انصاف دهید طی این دو سالی که از این مجلس می گذرد، کدامیک از این وظایف عملی شده است. شاید حتی بسیاری از این حاج وکیلان وظیفه های قانونی خود را ندادند تا چه رسد به اینکه بخواهند به آن عمل کنند.

ما هیچ مخالفتی با سفر زیارتی حج مسئولان نداریم ولی سوال این است که نمی شد صد نفر مکه می رفتند تا پارلمان کشور تعطیل نشود؟ آیا این سفر آنقدر ضروری بود که حتما باید صورت می گرفت؟ آیا هیچ قانون و مصوبه مهمی در دستور کار این وکیلان قرار نداشت؟ راستی چند نفر از این 160 تن قبلا حاجی شده بودند و اکنون برای بار چندم عازم بیت الله الحرام شدند؟

حال که رفتند و انشالله حج شان مقبول درگاه حق باشد، اما ای کاش دولتمردان ما می دانستند: عبادت به جز خدمت خلق نیست، به تسبیح و سجاده و دلق نیست.

واقعا در آستانه فرا رسیدن زمستان، مردم ما در نواحی دور دست آنقدر مشکلات عدیده و فراوانی دارند که زبان از بیان آنان قاصر است، آنقدر قوانین ما نقض و ایراد دارد که اگر وکیلان در دو شیفت کامل کار کنند، باز هم وقت کم خواهند آورد، پس بهتر نبود که پارلمان قبل از تعطیلی زمستانه، به یک تعطیلی اجباری مبتلا نمی شد؟!


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   ترسم نرسی به کعبه ای وکیل جان
این رهی که تو میروی به شبرغان است

>>>   حج واقعآ که یکی از ارکان... دین مبین اسلام است اگر این حج رفتن 160 وکیل به اساس تقوا و پرهیزگاری باشد در انصورت خداوند متعال به اساس تقوا و پرهیزگاری همین 160 نفر هم شاید مشکلات مردم افغانستان را یا رفع سازد و یا هم در ان کاهش بیاورد ولی متاسفانه در جریان چند سال که مردم افغانستان شاهد عملکردهای این وکلا هستند بسیار زیاد به ندرت به نظر میرسد که این اقایان به اساس یک فریضه دینی به این سفر رفته باشند بلکه اکثریت مطلق شان صرف بخاطر یک سیاحت و چکر و هم چنان بخاطر جلوه دادن خود منحیث مردمان باتقوا و پرهیزگار به این سفر بدون مصرف کمر بسته اند ولی یک نقطه را قابل یاداوری میدانم که شاید یکتعداد کم انها شاید به اساس همان فریضه دینی هم رفته باشند که فیصدی انها شاید از 5 الی 10 فیصد تجاوز نکند
عبدالله از شهر مولاعلی

>>>   به یقین اگر همه این 160 نفر واجب الحج شده اند، نباید به حج میرفتند. نمایندگان مجلس چگونه امور مملکت و مردم و این همه گرفتاری کشور را رها میکنند و به حج میروند؟! براستی آنها به زیارت خانه خدا میروند، اگر خدا از آنها بپرسد که برای چه آمده اید؟ چه خواهندگفت! مگر عبادت به جز خدمت خلق چیزی دیگری هم هست؟! آیا حضرت محمد(ص) و صحابه کرام از رفتن آنها به سرزمین وحی راضی اند؟ در حالی که کار و مملکت داری را رها کرده و کشور را با این همه مشکلات ترک کرده اند؟ در صورتی که پول حج از جیب خودشان باشد و حلال و پارتی بازی هم نکرده باشند، این همه نماینده چگونه به خود اجازه میدهند که کار پارلمان را رها کنند و به حج بروند. باید برای این نمایندگان محترم این شعر را نوشت
به طواف کعبه رفتم، به حرم رهم ندادند
که تو در بیرون چه کردی که درون خانه آیی؟!
مهدوی

>>>   با عرض سلام و خسته نباشید
این وکیل صاحبان در وقت بودن شان چه دسته گلی به آب دادند
که از نبود آنها انتظار داشته باشیم که به این مردم بی گناه و بیچاره خدمت کنند این کمال بی انصافی درحق وکیل صاحبان
است! که ما مزاحم آنها بشویم و نگذاریم آنها چند روزی...کنند.!
عبدالمنان بارکزائی فراه قلعه کاه

>>>   این 160 نفر نمائینده نیست بلکی... هست در این روزها پارلمان خانه ملت است چرا اینها در حج رفتن و 30 میلون نفر را لنگ کردن...

>>>   وکلای نا محترم با امتیازاتی که از سوی حکومت در اختیارشان... قرار میگیرد به حج میروند.آنها سعی میکنند در دوره وکالت شان از هر نوع امتیاز سود بجویند.
گاهی وقت ها می خواهم برای مردمی که این وکلا را انتخاب کرده اند گریه کنم...
یکی از کارمندان پارلمان

>>>   قربان ذات پاک و اقداس شوم که سرزمین عربستان چطور اینها را می پزیرند

>>>   ای قوم به حج رفته کجایید کجایید؟
معشوق همین جاست بیایید بیاید!
معشوق تو همسایه دیوار به دیوار .
در بادیه سرگشته شما در چه هوایید!
گر قصد شما دیدن آن خانه جان است؟
اول رخ آیینه به صیقل بزدایید.
ای وکیل... خدا میداند که با تو و در مورد تو چگونه قضاوت کند.

>>>   عیب از آگاهی مردم است که به چنین آدمهایی بهتر رای می دهند کسانی که...

>>>   پارلمان کشور ما جز نمایش چوکات ارکان ثلاثه اضافه ازتر در مقابل مصارفیکه بعمل میاید دست اورد ندارد. جز بندش راها کمیشن کاری استخدام کارکنان ایجاد جنجال و مشکل بیش ازین عمل موثر نیست که اظهار گردد. به دوستان خارجی ما که به مردمان شان بیان میدارند که گویا ما در افغانستان دموکراسی انتخابات پارلمان تشکیل نمودیم ممکن قناعت جانب مقابل شان را فراهم کند اما در پیشگاه مردم ما کدام دست اورد که نیاز ملت است ملموس نیست...
با احترام ایوبی

>>>   بيادركم بيا حال اين 160 نماينده را از جنرال قونسل محترم جده و از برادرك ما ابراهيمي و عبداللطيف جان مسول تشريفات جده معلومات اخذ كن
نماينده هاي محترم 19 ساعت را در ميدان هواي سبري نموده اند كه كسي از قونسلي به خدمت شان برسد اما كسي به داد شان نرسيده و باسبورتهاي سياسي هم بدست هاي شان باز در موترهاي سرويس بارشده بطرف مكه حركت كرده اند
نمايندكان در خدمت ملت و قونسلي هم در خدمت نمايندكان هاهاها
حبيب

>>>   ...اعراب بیشتر از ان که فکر میشود هوشیار اند این بزرګترین تجارت برای اعراب... است
صد ها ملیارد دالر هر سال بنام حج از تمام دنیا به دارایی عربستان سعودی افزوده میشود.
ایا این سرمایه همه باید به دولت عربستان سپرده شود در صورتکه این مکان خانه خداوند است و محل عبادت تمام مسلمانان است چرا باید چنین باشد...

>>>   کاش تمام شان به پول خود میرفتند
این پارلمان نیست یک افت خداوندی است که بالای این ملت وارد شده است. پول این وکیل ها از طرف تجاران پرداخته شده است و دروازه به دوازه میگردند تا تکت طیاره و جای بودباش شان ارزان باشد. بسیار جای تاسف است اگر شواهد ضرورت دارید که پیش کنم.
احمد از کابل

>>>   ۱۶۰ نما ینده از حج برگردد تو پارلمان...
حاغوری

>>>   سلام به همه دوستان و علاقه مندان افغان پیپر!
اولتر از همه باید گفت که این همه رحمت خداوند است که ما همه مسلمان هستیم و به نام مسلمان یاد میشویم لیکن اگر مومن نباشیم به غضب خدا گرفتار میشویم قسمیکه شدیم. تسلیم به دین مبین اسلام هستیم لیکن به اوامر آن برابر به زره نیز تلاش نمی کنیم.
حج یکی از رکن ها و آخرین آن میباشد که اولآ کلمه است، دوم نماز سوم روزه چهارم زکات و پنجم حج، قسمیکه در مکاتب برای ما درس داده میشود لیکن تشریح درست نمیشود.
مطلب دقیق از این رکن ها چنین است که اولا باید عقیده راسخ داشته باشیم که بعدا نماز که میخوانیم قبول درگاه متعال گردد...اگر انسان عقیده راسخ داشت و نماز بجا آورد روزه را نیز حتما میگیرد و زکات اموال خود را نیز به غربا میپردازد و بعدآ به حج میرود، احادیث که در مورد حج ذکر گردیده یکی آن بسیار مهم میباشد که پیامبر (ص) فرموده اند که اگر در همسایه گی شما کسی گرسنه خوابید و شما حج بروید حج شما قبول درگاه خداوند نمیباشد چون معلوم است که پول داری لیکن زکات را به غریب پرداخت نکردی یعنی کمی در ارکان دین مبین اسلام کرده ای. چون اگر دقیق تر فکر کنیم تمام این ارکان بصورت معنوی و مادی با هم پیوسته میباشند.
حال شما ببینید نیم مردم افغانستان نان خوردن ندارند، 40 فیصد شان کار ندارند، مردم در به در هستند 30 سال جهاد فی امریکا و غرب کردند مردم را... کردند و همان افراد که برایشان رای داده اند بیکار و بیروزگار هستند آینده اولاد شان معلوم نیست و این... حال شما بگوید چطور دچار غضب خدا نشویم...
امیری از کاه پل

>>>   آیا در شرایط فعلی حج بالای سرزمینی که در آتش وخون می سوزد بالای مردمانش جایز است ؟

مملکتیکه تمویل اقتصادی اش را ممالک خارجی تهیه می کند واکثر مردمش در زیر خط فقر با مرگ و زندگی پنجه نرم می کنند وهرروز بر نفوس میلونی گداها یش افزود می شود ،باز هم حج رواست؟

کشوریکه فرزندان خویش را در معرض فروش به خاطر زنده ماندن قرار می دهد بازهم بالای دیگر برادرش که یک مقدار پول را که از مرجع حلال و یا غیر حلال پیدا کرده است ،باز هم حج امکان دارد؟

وبدتر از این که زن ها و دوختر های جوان این وطن به خاطری حد اقل زندگی روزمره خویش حاضر به تن فروشی شده اند،دراین مورد دین اسلام ووجدانی انسانی چه می گوید؟
*
خوب اگر جواب نی با شد پس چرا به این مسائل بنیادی واساسی کمتر اهمیت داده وصدای خود را در تحت هر نامی که است در گلو خفه نموده ایم ؟
*
اگر جواب بلی بوده باشد پس به روی چه منطق شرعی وانسانی استوار است.؟
*
آیا می دانید که حد اوسط مصرف حاجیان کشور مان حدود 250 میلیون دالر را دریک سال تشکیل می دهد؟ در حالیکه با این مبلغ قابل ملاحظه میشود به کمک برادر مسلمانت که خواست خدای بزرگ هم است باید شتافت.
*
ما بی خبر از اینکه حاکمان فاسد سعودی از درآمد این پول حج که سالانه به ملیاردها دالر می رسد و توسط این پول روزا نه فرزندا ن وطنم را نظر به سیاست شیطانی اش به کام مرگ می برد. این است نتیجه پولی که من در حقیقت می خواهم فرض خدا را به جاه بیاورم. اما در حقیقت ما درجرم قتل خون بی گناهان مردم افغانستان ،سوریه ،عراق،لیبی....شامل هستیم.
۰
بنی آدم از اعضای یکدیگرند۰ که درآفرینش زیک جوهراند
صفوی

>>>   نماز نفلي كار پير زنان است ،روزه نفلي صرفه نان است ،حج نفلي گردش جهان است، نان ده كه نان دادن كار مردان است
خواجه عبدالله انصاري
اولا چون پول اينها ومعاش اين ها حرام است حج شان قبول نميشود
دوما بجاي رفتن وزدن سنگ بر شيطان اينها از همه شيطان تراند وبايد رجم شوند
ثالثا چطور شد كه يكباره باين مفسدان نوبت حج رسيد
رابعا اين همه پول را كه اينها حرام بو د وحرام كردند بهتر بود در يك منطقه فقير مصرف ميكردند

>>>   این عالی جنابان از کدام حق استفاده کردتذ؟ اینان حق مردم بیچاره تلف میکنند که آرزو دارند تا صادقانه و به پول حلال خویش به زیارت بیت الله بروند. ای وی به حال مؤکلینی که نماینده های را که رأی دادن حق شان را تلف میکند. ای کاش یک نهادی می بود که مانند استیضا شدن وزیران توسط این وکلا، آنها را استیضا و سلب صلاحیت مینمود. دور از شرافت و کرامت یک تعداد شان، اکثریت آنها در فکر معاملات اقتصادی و رشوه ستانی از مقامات بخصوص وزراء میباشند.
امید است پروردگار متعال این باز خواست را از ایشان بکند.
آریایی - تخار

>>>   اينهااز هر فرصت ممكنه غرض منافع شخصي شان استفاده مسكنند

>>>   خوب کردند. همین انتخاب و همین عملکرد. همین ملت و همین وکیلان. میگویند نمایندگان ملت..... راست میگویند این ها از همین ملت نیستند؟؟؟ ان انتخاب غیر معقول و این باز دهی معقول. باز اینها بمردم چه پروا دارند. رای را خریده اند دل شان بایسکل شان.افرین به انصاف شان که مدت یکماه از عواید شان صرف نظر کرده و وقت خود را به انجا ضایع میکنند.چون حج از پول حرام قبول نمیشود.بعضی شان بخدا بایسکل نداشتند حالا کروزین سوار اند.از کجا شده؟؟؟؟ چرا به حج نروند؟ وکیل بودند حالا حاجی و کیل صاحب میشوند.
بیچاره از وردک.

>>>   از انجاییکه این ها سابق قوماندان های جنګی و ... بودند و در ویرانی های شهر ها ، قتل وغارت هموطنان مظلوم و بی دفاع ما مستقیم دست داشتند. حالا در فکر این افتاده اند که اګر زیارت حج ومکه به داد شان برسد. وګناه ها وجنایات شان بخشیده شود. در حالیکه بی خبر از اینکه ګناه ها ی این وکیلان ،کبیره وجنایات شان نا بخشودنی است .نی خداوند ونی مخلوق خداوند این ها را می بخشد.جای شان انشا الله جهنم است. از طرف دیګر معشوق در این جاست کجایید کجایید! ببینید ، بیوه زن ها اطفال یتیم وبی سر پرست شکم های ګرسنه پا های لچ ،غریب وبیچاره به قدر کافی در ملک خود ما فراوان است. حاجت به خرچ کردن پول های باد اورده وغارت شده ملت مظلوم در عربستان سعودی نیست ، چرا که عرب های عیاش و قمار باز در هر حالت پول های زیارتی شما رادر غرب بالای معشوقه های شان به مصرف می رسانند . بناعن ،درفکر مردم خویش باشید،شاید که یک کمی از ګناه های متعدد تان کم شود.
مجهز خان

>>>   تحفه مه فراموشتان نشود ای وکلای پرکار !!
خالو کچالو

>>>   خوب حالا به پول و پارتی و قدرت رسیده اند حالا نروند کی بروند؟؟؟

>>>   سالِ دوبار پُشتِ طلا میروی
دستِ تهی نزدِ خدا میروی
خانه خراب باش کجا میروی؟
خونِ بسی بیگنه ای ریختی
خاکِ وطن از چُغلی بیختی
همرهِ اغیار و رَقیب ساختی
تاجیک وپشتون بهم انداختی
آتشی در مملکت افروختی
جمله تروخشکِ وطن سوختی
نی قلعه وقصرو نه زَر داشتی
نوکری بودی و نه خر داشتی
پس زِکجا صاحبِ این زرشدی
حاکمِ شهر وارثِ دفتر شدی
مالکِ جایدادو کرو فر شدی
حایز چند رتبه و افسر شدی
درحقِ هرکس تو جفا کرده ای
مردُمِ بی چاره تباه کرده ای
مار صِفت برهمه ضایر شدی
باهمه عصیان زِچه زایر شدی
راست بِگو؟بهرِچه حج میروی
یا بَکسی کرده ای لَچ میروی
نیست فروغ در سفر و منزلت
حق نکشاید گره از مُشکلت
بیطرف از دوبی

>>>   تشکر از برادرم بیطرف قشنگ نوشتی . امروز همه چیز در افغانستان سیالی و هم چشمی شده حتی عبادت خدا . اینها اول از ملا بپرسند که با پول... حج قبول میشود و شرعا جایز است ؟؟ بعد اقدام میکردند اینها... است . من نگران اینم وقتی برگردند....خدا خیر ملت مارا پیش بیارد.

>>>   بترئن حج دم خانه انسان است من ئقئن دارم ائن وکئل صاحبان اکثرئت شان شائد مرتبه اول شان نباشد در ائن که مردم

>>>   پروردگارا ! آنها را آنقدر جزا بده تا مرحمی باشد بر زخم دل این ملت مظلوم و مسلمان.
آریایی - تخار

>>>   بیازو این ها کدام کاری ساخته نیست اکر باشند هم در کشور یا غیر حاضر نیستند یا در فکر تجارت و رشوت خوری هستند .

>>>   در قدم اول سلام علیکم و رحمته الله و برکاته به تمام افغان های عزیز!
باور کنید شرم آدم میاد آفرین کسانیکه به این رقم مردم... حج بیت شریف رکن چنم اسلام است... نماز است که صدفیصد باید به تمام معنی اداکنیم اگر یک مسلمان درست مسلمان باشد و نماز را درست ادا کند چطور میتواند... از حقیقت ها چشم پوشی کند این ها همه... نماینده مردم نیستند.
دوست محمد کریمی

>>>   ایا رفتن به خانه خدا مهمتر از کمک به مستمندان است به ولاه که خدا هم راضی نیست که به خاطرش بنده اش از گرسنگی جان بدهد

>>>   افرين وکلاي شريف اين زمان خوبي است که به بهانه حج با... ديگر کشور ها ملاقات کنىد. در غير آن... اين ره که تو مي روي....

>>>   حاجی که زه صفا و مروه برگشته...درود بر همه تان. خداوند... خانه اش دلهای پاکی است که وکلیلان ما از داشتن چنین دلها بی بهره هستند.
نوید مشعوف

>>>   سلام:-در شرایط که مردم از فقر و تنگدستی و نا امنی رنچ میبرند و نیاز مند یک لقمه نان خشک هستند چند ین مرتبه رفتن حج خانه خدا ضرور نیست و بهترین حج دستگیری از بینوایان است به نظر بنده این خیانت از وزارت حج و اوقاف است که برای ایشان چانس رفتن را داده است و ان هم معلوم است که چرا .در خا لیکه هستند همو طنان عزیز که عمر گرانبهای خویش را در راه خدمت به مردم صرف نموده اند یک مرتبه هم موفق به رفتن بیت الله شریف نشده اند خداوند خودش این بنده گان گناه کار خویش را هدایت نماید .
با اخترام هرات

>>>   از باب اینکه 160 نفر دیگر از هموطنانمان مستطیع شده و توان مالی رفتن به خج را پیدا کردند،
خج

>>>   این کار کرزی اسراف است و لقمه نان هزاران هم وطن بیوه زن ها را اطفال یتیم ها را و بی سرپرست های و شکم گرسنه ها را کرزی در دهان...عرب کرد و این کار یک خیانت بزرگ ملی است و از پول بیت المال و حتی معاون اول هم نیز از همین پول حج رفته است که تا توب و ندامت کنند از ...


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است