هشدار به اتباع افغانستاني مقيم ايران
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۳۹    ۱۳۹۱/۷/۵ کد خبر: 41915 منبع: پرینت

همه چیز بعد از سفر آنتونيو گوترس رئيس كميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان به ایران شروع شد.
این مقام سازمان ملل به تاریخ 25/6/91 با دعوت وزیر داخله ایران وارد تهران شد، وی در مدت اقامت دو روزه خود در ایران با رییس جمهوری ایران، دکتر احمدی نژاد، مصطفی نجار وزیر داخله ایران و ساير مقامات عالي جمهوري اسلامي ايران، دیدار و ملاقات کرد.

رئيس كميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان، در یکی از همین دیدارها بود که اعلان کرد، سازمان ملل طرحی را روی دست دارد که بر اساس آن شماری از مهاجران افغانستانی مقیم ایران به کشورهای ثالث (استرالیا، فنلاند و سویدن) منتقل می شوند. اگر چه این مقام سازمان ملل تاکید کرده بود که این سخن در حال حاضر فقط یک طرح است و برای نهایی شدن آن زمانی زیاد درکار است. (ممکن این زمان سالها طول بکشد) اما متاسفانه بعضی از افراد سودجوی افغانستانی و ایرانی این سخن مقام سازمان ملل را دست آویز قرار داده و از یک هفته به این سو با عنوان فرم ثبت نام کشور استرالیا بر چشم کم بین مهاجران درمانده افغانستانی خاک میزنند.

موضوع ثبت نام مهاجران افغانستانی مقیم ایران، برای مهاجرت به کشور استرالیا در کافی نت ها از اساس دروغ است. پیش از این خبر این کلاه برداری آشکار از تهران و شهر های دیگر را شنیده بودم و به دنبال مکانی بودم که با چشم خود ببینم و قضیه را بررسی کرده مطلبی بنویسم. بر همین اساس دیروز دوستی به من زنگ زد و گفت در میدان انقلاب تهران دفتری برای مهاجران افغانستانی فرم ثبت نام مهاجرت به استرالیا صادر می کند. سریع رفتم به میدان انقلاب ساختمان 310 طبقه 2 ، با تاسف تعداد زیادی از مهاجران را دیدم که سعی بر دریافت فرم دارند. از آنها پرسیدم که برای هر فرم چند می گیرد، گفتند: مبلغ 8000 تومان، در مقابل خانمی که پشت کامپیوتری نشسته بود و فرم ها را از سایت مورد نظرش پرینت می گرفت به آنها می داد. البته با یک رسید 8000 تومانی کاغذ معمولی بدون مهر و امضا.

دیشب از دوستی شنیدم که ازدحام مهاجران افغانستانی در مقابل سفارت استرالیا به حدی بوده که موتر ها به سختی از خیابان نزدیک به سفارت عبور می کردند. و همین فرم کذایی ثبت نام را بعضی از سودجویان در برابر دفتر سازمان ملل در تهران تا بیست هزار تومان هم به فروش رسانده اند. فرمی که سه برگ است و پول کوپی آن 300 تومان می شود.

روز چهارم ماه میزان هم متاسفانه زمانی که به محل کارم می رفتم، در ضلع شمالی میدان انقلاب تهران در اولین کوچه سمت چپ خیابان کارگر شمالی، کافی نتی مشغول این کار بود و جمعیت بی خبر و نا آگاه مهاجران در صف دریافت فرم ثبت نام مهاجرت به استرالیا، اگرچه به آنها موضع را شرح دادم و گفتم به دیگران هم بگویند که این کار دروغ است. ولی آن ها از سر درماندگی به سخنان من تردید داشتند.

ساعت 9 در محل کارم بودم که دوستی از پاکدشت ورامین به من تلفن زد و گفت جمعیتی زیادی از مهاجرین برای ثبت نام استرالیا از این حاشیه شهر عازم تهران هستند، قضیه ثبت نام استرالیا چیست؟ به دوستم گفتم که قضیه کلاه برداری است، ولی بر شدت تاثر من از این همه بی خبری، نا آگاهی و سادگی هموطنان آواره ام افزوده شد.

سفارت افغانستان می بایست که وارد ماجرا و آگاهی بخشی مردم شود، که نشده است. مسئولین سفارت در تهران خود را به بی خیالی و ناشنوایی عجیبی زده اند و خواب خوش مصئونیت دیپلوماتیکی شان را می بینند. لطفا شما دوستان فرهنگی به مردم اطلاع رسانی کنید که فریب این کلاه برداری آشکار را نخورند. این فرم ها را هر کسی که به انترنت آشنایی داشته باشد می تواند دریافت کند. جدای از آن این فرم برای مهاجران امثال ما نیست. شما فرض کنید مسئول سودجوی یک کافی نت در یک هفته تعداد هزار فرم با مبلغ 8 هزار تومان صادر کند، در نتیجه رقم بالای هشت میلیون تومان می شود. مبالغ بالا و پایینش بماند.

این درست است که مهاجران افغانستانی از این جا رانده و از آنجا مانده، اند. این درست است که سختی های زیادی را تحمل می کنند. این درست است که بسیاری از آنها از سر ناچاری و درماندگی به هر شاخه ای چنگ می اندازند. این درست است که آنها غافل و بیخبراند. اما این سبب نمی شود که ما شاهد ظلم آشکاری باشیم و لب فرو بندیم. وظیفه همه قلم به دستان است که در باره این موضوع روشن گری کنند. هرکسی به هر طریقی که می توانند.

آصف غزنوي


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   بسیار متاسف هستم که سفارت افغانستان درتهران کاری نمیکند

>>>   بلاخره اين مردم غافل خواهند فهميد كه درين دنيا نه دولت ، نه وطن ، نه حق ، نه مدافع دارند بلكه روزي بيدار شده دوباره درفكر دولت مستقل و وطن از خود به پا خواهند برخواست تا اين همه شرور و تحقير هژمونيزم جهاني را دوشا دوش %99 مظوم جهان ازروي زمين جارو خواهند كرد . آنچه را جناب آصف غزنوي نوشتند درداخل كشور كسي به اين حرفهاي بي فايده وقت ندارد .اما اطلاع رساني به هموطنان غافل وظيفه ما روشنفكران است . تشكر .نظرخان اوزبيك

>>>   سلام
واقعاٌ جاي تاسف است كه ما مردم بعد ازگذشت 30 سال از مهاجرت هنوز آنقدر ساده هستيم كه براحتي آب خوردن فريب مي خوريم و خدا از آن پرسنل سفارت نگذرد كه هيچ كاري براي هموطنانشان نمي كنند .
رضا از ورامين

>>>   كسانيكه افغانهارا فريب داده از ساده گيشان استفاده كرده سود ميبرند خداوند به قهر و غضبش گرفتار كند. (آمين)

>>>   نمیدونم همه افغانی ها در پیش کافینیت ها صف میگیرند و پول های زیادی نصیب صاحبان این کافینیت ها میشود

>>>   هموطن گل تشکر از اطلاع رسانی شما.
اگر ممکن است آدرس سایتی که فرم های ثبت نام را از آنجا میگیرند را برای من ایمیل کنید . با تشکر.

>>>   ســــــــــــــــــــــــــلام ، من تشکر می کنم از اطلاع رسانی جناب آقای غزنوی

>>>   خاهش مکنم پیگیری کنید وسری اطلاع رسانی کنیدمن هم شنیدپم

>>>   سلام من هم این قضیه را از نزدیک برسی کردم و معلومات در ست در یافت کردم که همه این کار ها کلاه برداری است.

>>>   من در کافی نت کار می کنم و ثبت نام در سایت رسمی مهاجرت استرالیا انجام می شود و به هیچ وجه کلاه برداری نیست، ان برگه بدون مهر و امضا هم دارای کد رهگیری است که تمام ارزش آن به همان کد رهگیری می باشد نه امضا.

>>>   کاملا درست است

>>>   دولت ایران باید جلو کلاه بردارهایش را بگیرد

>>>   تشکر آقای غزنوی جان از اطلاع رسانی تان

نوری

>>>   ما که این همه دزدان حرفه را در کشور نمیداشتیم... به وطن خود برمیگشتیم. افسوس که همه چیز در وطن خراب است.

احمد از تهران.

>>>   آفرين بر جناب آقاي غزنوي كه اطلاع رساني خوبي كرديد امافسوس مردم ما هميشه بدون تحقيق وارد هركاري ميشه كه خود درمشكلاتش مي ماند .
سلطان

>>>   عزیر من کشور استرالیا فعلا قبول مهاجران را از طریق قاچاق معلق کرده و سعی در پذیرش انها از طریق سفارت خود در کشورهای مختلف نموده است خوب شلوغی که در مقابل سفارت استرالیا دیده می شود در نتیجه همین موارد است.
البته افغان های ما در همه امور گله ای رفتار می کنند

>>>   تشکر از احساس پاک شما آقای غزنوی که در راستای اطلاع رسانی به مردم بیچاره ما کمک کردید
احساس شما قابل قدر است.
محصل از چینا

>>>   با سلام
دوست عزیزی که در آخر نوشته چرا سفارت استرالیا تکذیب نکرده. دوست عزیز یک مثال عرض کنم خدمت شما، سازمان سنجش ایران دفترچه های کنکور چاپ می کنند برای ثبت نام شرکت در آزمون سراسری(کنکور) ایران. خوب حالا یکی پیدا میشه از سر نفهمی یا برای سو استفاده شروع می کنه به تبلیغ که همه ی افغانها می توانند برای ورود به دانشگاه های ایران ثبت نام کنند، این وسط همه بدون تحقیق و بدون اینکه بداند که شرایط شرکت در آزمون و ورود به دانشگاه چی شرایطی دارد شروع کنند به ثبت نام و خرید دفترچه و ثبت نام در سایت سازمان سنجش، آن هم قیمت دفترچه هزار تومان باشد ولی با قیمت بیست یا سی یا چهل یا …. هزار تومان بفروش برسد و هزینه ثبت نام دو هزار باشد برای افغانها هزینه ثبت نام 50 هزار تومان باشد. بله آگهی سازمان مهاجرت در سایت سفارت استرالیا در تهران هست ولی برای مهاجرت که شرایط خیلی سختی دارد و بیشتر برای کسانیکه مهاجرت می کنند نه پناهندگی. مهاجرت کار و سرمایه یا تخصص یا تحصیل در استرالیا. تمام این ثبت نام ها رایگان و بالاترین هزینه ثبت نام یا ارسال ایمیل شاید 5 هزار تومان باشد.

>>>   جناب نويسنده اگر واقعا قصد خدمت دارد كه حتما دارد بايد تحقيق خود را كامل كند. زيرا سفارت استراليا امكان ثبت نام آنلاين را فراهم كرده است. تحقيق شود كه اين امكان اخيرا ايجاد شده است يا اينكه از قبل ايجاد شده است. به بيان ديگر صرف گزارش فوق بيانگر دروغ بودن اصل پذيرش نيست. هر چند كه موضوع سو استفاده كافي نت ها صحت دارد كه بخصوص برخي از مردم سواد ندارند و از آنها سو استفاده مي شود. اميدوارم تحقيقات تكميلي در اين زمينه توسط نويسنده محترم در اسرع وقت انجام شود كه ثواب دارد.

>>>   دروغ محض و کلاه برداریه. میتونید از دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد(UNHCR) بپرسید.

>>>   من در میدان انقلاب داخل کافی نت ها را دیدم جمعیتی از هم شهریهایمان را دیدم در صف ثبت نام برا استرالیا بودند که هر نفر 35 هزار تومان بابت ثبت نام میدادن هرچه به انها گفتم دروغ است پولتان را هدر ندهید گوش نکردن من مجبور شدم به 110 اطلاع دهم که کافی نت را پلم کند که کارشان غیر مجاز و یک نوع کلاه برداری است جای تعصف است که همشهریهایم مرا جلو پلیس ودیگران ضایع کردمیگفتند ما قبول داریم وپول خودمان است به تو چه که دخالت میکنی .من هم دست از پا درازتر برگشتم.ما باید اول خودمان را درست کنیم

>>>   یک عمردراوارگی موقت سی ساله محروم ازحقوق شهروندی وباقی عمر بدنبال کشور ثالث .دیروز بخاطر اشغال شوروی ورهبران خانه جنگی مزدور وامروز بخاطر بی کفایتی تکنوکراتهای فاسد غربزده ونکتایی پوش طالب ...نهاد نواندیشان

>>>   بهتر نیست برای برگشت به افغانستان فکر شود
هیچ جا وطن نمی شود

>>>   ای بابا شما افغان ها هر چی گیر میارید شروع می کنید بد و بیراه به ایران
ای بابا
گیری کردیم

>>>   من هم دیدم من نزدیک میدان انقلاب کار میکنم جمعیتی زیادی انجا جمع شده بود .
من شنیده ام 3تا کافی نت در مسعودیه هم این کار میکنن روزی 100 الی 150 نفر میکن میرن به کافی نت هااز 5000هزارتومان الی 18000میکرن من یک فورم شو دیدم فقت یک ایمل در سایت یاهو برایشان ایجادکرده بود ویک ایمل به این آدرس فرستاده بود
احمد هزاره تهران.

>>>   سفارت افغانستان در ایران به مهاجران اهمیتی نمیدهد

>>>   با عزض سلام و احترام به هموطنان عزيزم . بنده بطور اتفاقي به اين سايت مراجعه کردم و بعنوان يک دختر افغان بايد به اطلاي عزيزانم برسانم که من خودم با گوش هايم اين خبر را از تلويزيون طلوع يکي از معتبرترين شبکه هاي افغانستان شنيدم که در طي سال جاري به تعداد بيست هزار نفر به استراليا و چهار هزاز نفر به کشور سويد بطور قانوني فرستاده خواهد شد .(از سراسر جهان نه تنها از ايران ) و تا جاي که من پيگيري کردم سازمان ملل در امورپناهندگان (در ايران) اقدام به کار کرده و از افغانهاي واجدشرايط مصاحبه ميگيره و پرونده هايشان در حال برسي است بطور که در گذشته از طريق نامه به مشکلات افغانها پاسخ ميدادند اما حالا چندين خط تلفن است که هموطنان ما ميتوانند با سازمان در ارتباط باشند. و همچينين من اطلاع دارم که تنها افراد که داراي کارت اقامت در ايران هستند ميتوانند از اين طرح استفاده کنند. خبر پناه جويي دورغ نيست اما اين فرم ها قابل اعتماد نيست و تاييد شده نميباشد. اگر کسي به حرفهاي من نميتواند اعتماد کند ميتوان به 118 به تماس شده شماره تلفن سازمان ملل در ايران را بگيرد و از انها سوال بپرسد !!

>>>   عزيزان هموطنان محترم تا به کي تاريکي و خاموشي . بيايد راهمان را خودمان پيدا کنيم به جاي بد و بيراه گفتن به ديگران و دهن بيني خودمان فکر کنيم و به نتيجه بريسيم . تا بتوانيم راست و دورغ خوب و بد را تشخيص دهيم . امروزه رسانه ها در حدي رسيده که ما به همه اي جهان دست رسي داريم پس چرا از افراد مانند ايراني ها که يک عمر است خون ما را ميخوردند بيروي کنيم و دورغهايشان را بدون دليل قبول کنيم .شما با مراجعه به سفارت استراليا ميتوانيد از راست يا دورغ بودن اينطور موضوعات باخبر شويد حتي با يک تماس نچندان هزينه بردار . پس چرا اينقدر هزينه ميکنيد که اخر هم به بن بست خورديم تقصير را گردن اجنبي ها مي اندازيم . اين ما هستيم که تصميم ميگيرم گول بخوريم يا نه ؟

>>>   با سلام متاسفانه مردم افغان بر اثر مشکلات زیادی که کشیدند به هر دری میزند تا از مخمصه اوارگی نجات پیدا کند به فکر ضرر وزیان هم نیست .
رحمان

>>>   چون مهاجران افغان حس میکنند که در این 3 4 سال یا جمهوری اسلامی از لحاظ اقتصادی ضعیف شده و یا اینکه به دلایل نامعلومی ازافغانها خوش شان نمیاید . همینکه یک روشنایی را میبینند همانطرف مارش میکنند وبا خود میسنجند که یا سرشان به دیوار بتونی میخوردو یا عبور میکنند تا هم خودشانرا از نجات دهند وهم وزنه سنگین از دوش جمهوری اسلامی برداشته شود . ناچار هستند .

>>>   برای من واقعا جای سواله که این سفارت عزیز در تهران چه می کند؟ و اینکه اصلا به چه دلیلی این سفارتو زدن؟
مشکل از مردم بیچاره ای که به دنبال زندگی راحتتر هستند نیست مشکل جای دیگس .. سفارتی ها بهتر نیس یه کم کار کنند؟؟؟؟
یه اطلاع رسانی ای یه چیزی یه کاری..... ای بابا.... از چیزی بنالیم که قابل حل باشه

>>>   سفارت افغانستان در تهران به این چیز ها اهمیت نمی دهد
کجاست پاسخگویان
که ببینند مردم ملت افغانستان در ایران گرفتار سودجویان شده اند
بسم الله تاجیک از کرج-ایران

>>>   من از همه دوستان خود خواهش میکنم که با سفارت کشور عزیزمان افغانستان تماس گرفته و خواستار اطلاع رسانی گسترده را داشته باشند.
با تشکر از همه دوستان با وجدان
حسین زاده

>>>   اميدوارم مردم ما هرچه زودتر به خود بيايند و اينگونه بول هاي بي زبان را كه با... بدست مي آورند مفت به كافي نت هاي.... تحويل ندهند . جالب اينكه خيلي از آدم هاي فرهنگي نيز گرفتار اين درد اند .
اخگر از اصفهان.

>>>   احساس اینکه چقدر بر سر مردم... ستم و زورگویی اعمال می شود واقعا قلب تک تک ماها رو به درد میاره. همه دم ازاین می زنیم که باید تحول روتو خودمون ایجاد کنیم اما متاسفانه نیست کسی مثه رهبر که همه به دور از تعصبات قومی مذهبی ازش اطاعت کنند.حتی یه رده بالای دلسوز به ندرت پیدا میشه. نمونش بی اهمیتی مسولین سفارت که نماینده میلیونها افغانی تو افغانستان و ایرانه. وقتی آدم صحنه برخوردها, فضای پرتنش داخل سفارتو می بینه دردغربت تمام وجودشو میگیره و احساس یاس از اینکه مثلا تنها حامی که داشته و باید از حقوقش تو یه کشور دیگه حمایت بشه اینجور دست رد به سینش میزنه.

>>>   تقصیر خودتونه . ساده هستید .

>>>   با عرض سلام ادب احترام من یک سوال داشتم که چی جوری باید برای رفتن به آسترلیا چی کا ر کرد

>>>   نظر من درباره ثبت نام برای رفتن به آسرلیا فکر خوبی هست چو ن ...و چی مدرک داشته باشی یا نه... بهم مون گیر میده...
با تشکر احمد شاه

>>>   با سلام خدمته هموطنانه گلم زنده باد افغانستان البته من به هموطنانم حق میدم... دولت هر ساله کلی پول بابت عوارض.کارت کارگری و... میگیره که این پولا جلوش هیچه هموطنانه ما هم میگن یه تیری تو تاریکی میندازیم هرچی شد.
رضا هستم از تهران شهرری

>>>   سلام با تشکر از همشهری های روشن فکر خودم
هاشمی 25 ساله از ولایت کا پیساه مقیم ایران.

>>>   من دیروز به خواهرم خیلی تاکید کردم که ای بابا این موضوع همه دروغ است اما باور نمی کرد و برای ثبت نام رفت اما جالبی اینجا بود که پول نمی گرفتند

>>>   اين همه حرف زد شد اخرش به كجا ميرسه؟ خودتونو خالي كردين ولي بيشتر عصباني ميشيم ازخودمون! دنباله راه حل باشيد مشكل از خود افغانهاست نه ايران.
رحمان ازتهران

>>>   فقط یک مشت ... عوضی و...کارد زن به خون مردم در سفارت تهران کنارهم امده اند که حتی بلدنیستن .. اسم خودشان را بنویسند....

>>>   سلام.تشکرازرانمایتان.کسانی.هستن.باتسکره.وسپوت.دارریخ.تیرشده.سبتنام.میکن.قبول.میشود.یانه.باتش.فخرالدین.ادرس.تهران.کیشا.خ.سوپنجم

>>>   عجب روزگای است

>>>   باتشکرازآقای غزنوی که مردم راازدست این فریب هانجات داد
هادی حسینی ازکرج تهران

>>>   واقعا متاسفم برای سفارت افغانستان رحمت اله از اصفهان

>>>   من یک ایرانی هستم از اینکه اینگونه از قشر زحمتکش افغانی و ساده سوء استفاده میشود کاملا متاسفم و از قشر افغان هم انتظار دارم به سادگی فریب نخورند کمی بیشتر فکر کنند
فرزاد از تهران

>>>   تشکر از آقای غزنوی بخاطر اطلاع رسانیشان به مردم
( ناصر حیدری از اصفهان )

>>>   سلام من هم یکی از افغان هایی ساده لوح بودم که این دروغ را باور کردم 60 هزار تومان پول دادم الان فکر میکنم واقعا افغان های ما بدبختن چون من دیروز در سفارت استرالیا بودم یک مامور جرعت کرد یک خانم افغان را با چوبی که در دست داشت کتک زد واقعا برای سفارت افغانستان متاسفم نوید فیروزی از تهران

>>>   بايد بگويم همشهريهايمان خيلي زود باور هستند.كمي حوصله كنيد .تحقيق كنيد.مطمئن شويد بعد اقدام كنيد.گر چه ممكن است گاهي اوقات دير شود ولي دير رسيدن بهتر از هرگز نرسيدن است.محمد نخعي از قرچك ورامين

>>>   سلام دوست عزیزمن هریک تمامی مطالب برداران راخواندم هر یک دیدگاه و نظرات خودرا نوشتند تشکر خیلی ممنون افغان چی دردا خل وطن چی در خارج وطن به هیچ رهبری اعتماد ندارند تمامی رهبر هابه نوبه خود به این ملت مظلوم ظلم کرد ه اند تجریبات چندین ساله من اینست که بگویم رهبر ان جهادی وغیرجهاد ی شیر خانه وروباه بیرون هستند به این معنا که کشور های همسایه زور میگویند اینها جرات ندارند جواب زورگویان را بدهند فقط وفقط به هموطن خود ظلم کنند . افغان های عزیز وحدت بهترین گزینهاست دنباله رو هیچ رهبری وگروه نباشید. صبورحیدری مهاجر افغانی درتهران

>>>   با سلام نادر احمدی هستم از شیراز بسیاری از مردم دراینجا میگویند که توسط کمیساریای بین الملل ثبت نام شده اند ایا انها دروغ میگویند؟چرا

>>>   سلام دوست عزیز از اینکه مارا از این کلاه برداری اگاه کردید بسیار سپاس گزاریم


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است