ناصر اصولی خارج از اصول !
در راس کمیسیون دینی و فرهنگی مجلس نمایندگان فردی قرار گرفته است که نه از اصول دینی چیزی می فهمد و نه با فرهنگ و تمدن آشنایی دارد که این خود نمایانگر بی سوادی اعضای مجلس نمایندگان است 
تاریخ انتشار:   ۰۰:۱۹    ۱۳۹۱/۶/۱۷ کد خبر: 41086 منبع: پرینت

در راس کمیسیون دینی و فرهنگی مجلس نمایندگان فردی قرار گرفته است که نه از اصول دینی چیزی می فهمد و نه با فرهنگ و تمدن آشنایی دارد که این خود نمایانگر بی سوادی اعضای مجلس نمایندگان است که اجازه داده اند چنین فرد بی سوادی در راس کمیسیون دینی و فرهنگی باشد.

کمیسیون دینی و فرهنگی مجلس نمایندگان مسعود ترشتوال رییس موسسات تحصیلات عالی خصوصی را به این کمیسیون دعوت کرد و پس از اینکه نتوانستند مقاصد خاص خود را که قومگرایی بصورت علنی بود به او بقبولانند ، وی را مورد توهین و حتی حمله فیزیکی قرار دادند.

این رویداد بعد از آن اتفاق افتاد که کمیسیون مسعود ترشتوال رییس موسسات تحصیلات عالی خصوصی را برای اراییه توضیحات در مورد استفاده از واژۀ دانشگاه فراخوانده بود.

کمال‌ ناصر اصولی رییس کمیسیون امور دینی، فرهنگی، معارف و تحصیلات عالی مجلس با بوتل آب به ترشتوال حمله کرده و همچنان راضیه سادات منگل عضو دیگر این کمیسیون به یخن رییس موسسات تحصیلات عالی خصوصی افغانستان دست انداخته است.

در آغاز جلسه کمال ناصر اصولی رییس کمیسیون امور دینی، فرهنگی، معارف و تحصیلات عالی مجلس نمایند‌گان از رییس موسسات تحصیلات عالی خصوصی در مورد به کاربردن واژۀ دانشگاه به جای پوهنتون، توضیحات خواسته است.
آقای ترشتوال در پاسخ گفته که کمیسیون امور فرهنگی … مجلس نباید این مساله را در آجندای خود قرار بدهد و در این خصوص خواستار توضیحات شود.
او گفته که طرح این موضوع در آجندای کمیسیون امور دینی، فرهنگی، معارف و تحصیلات عالی مجلس نمایندگان در این مقطع حساس تاریخی، سیاسی، اجتماعی برای مردم رنج‌ دیدۀ افغانستان زیانبار و بحران‌آفرین است.

رییس موسسات تحصیلات عالی خصوصی به اعضای کمیسیون گفته که من به همۀ زبان‌های کشور احترام دارم و به همبستگی اجتماعی به عنوان عامل اساسی تقویۀ پایه‌های اقتدار ملی افغانستان باورمندم؛ اما صحبت‌ به زبان مادری جزء حقوق اولیه و اساسی انسان است، بنابراین استفاده از واژۀ دانشگاه نمی‌ تواند برای من جرم محسوب شود.

آقای ترشتوال علاوه کرده که دامن ‌زدن مسایل حساسیت‌ برانگیز زبانی در شرایط کنونی، شکاف‌های اجتماعی، قومی و … را تشدید خواهد کرد؛ چنانی که این اختلاف در میان اعضای کمیسیون به شدت دیده شد.
اما رییس و برخی اعضای کمیسیون با استناد به قانون اساسی افغانستان برحفظ مصطلحات به اصطلاح ملی تاکید کرده و به آقای ترشتوال هشدار داده ‌اند که دیگر از واژۀ دانشگاه و … استفاده نکند.

رییس موسسات تحصیلات عالی خصوصی افغانستان در پاسخ گفته که در قانون اساسی زبان‌های رسمی به کار رفته، نه زبان‌های ملی؛ بنابراین نوشتن، صحبت‌کردن با هریکی از زبان‌های کشور مغایر مواد قانون اساسی نخواهد بود.

از جانب دیگر، آقای ترشتوال با انتقاد تند از رییس کمیسیون دینی، فرهنگی، معارف و تحصیلات عالی مجلس گفته که مرجع مشخص‌ساختن اصطلاحات علمی، کمیسیون فرهنگی مجلس نه، بل اکادمی علوم افغانستان می‌باشد و در ضمن مرجع تفسیر قانون اساسی، کمیسیون نظارت برتطبیق قانون اساسی است و این ماده به دلیل ابهاماتی که دارد، تفسیرپذیر است و در آن حفظ مصطلحات به کار رفته، نه نفی استفاده از زبان‌های دیگر.

این اظهارات آقای ترشتوال خشم کمال ناصر اصولی و برخی اعضای کمیسیون از جمله هیلی ارشاد، راضیه سادات منگل را برانگیخته و بر او حمله ‌ور شدند.

گفته شده است که درگیری شدید لفظی میان سیما جوینده، سیفوره نیازی، کمال‌ناصر اصولی و راضیه سادات منگل رخ داده و آن‌ها بر یک دیگر ناسزا و دشنام داده اند.
سیما جوینده نمایندۀ مردم غور در این جلسۀ پرتنش گفته که استفاده از واژۀ دانشگاه حق مشروع مردم است و باید پس از این واژۀ دانشگاه در مکاتیب دولتی نیز به کار برده شود.

این در حالی است که چندی پیش کمیسیون سمع شکایات مجلس سنا، مسعود ترشتوال را به‌خاطر کارکردهای خوبی که داشته، تقدیر کرده است.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   دوستان عزیز، در گذشته حکومت شاهی محمدظاهرخان زبان فارسی را الوده با واژه های پشتو نمودند اما فارسی زبان ها در مقال این خیانت سکوت کردند زیرا زبان اداری و دانشگاهی تنها فارسی بود. اما امروز هم در ادارات وهم در دانشگاه های مناطق جنوبی به پشتو نوشته و خوانده میشود پس دیگر لازم نیست که ما فارسی زبانها مقابل الودهگی زبان خود سکوت نمائیم. اقای ناصری لطفاً به فکر زبان خود یعنی پشتو باشد و برای پیشرفتش کار کند.ناصری صاحب و همسالشان لیاقت فهم زبان حافظ وسعدی را ندارند . وهیچ حق ندارند تا به زبان دیگری که در واقعیت اَمر زبان واقعاً ملی در افغانستان ، تاجکستان میباشد مداخله نماید.
وحید

>>>   آقای مسعود ترشتوال جوان آگاه و تحصیل کرده است ، در مقابله با کسانیکه به جز خشونت چیزی نمیدانند و قلدری میکنند، پیروز است. خداوند توفیقت دهد مسعود جان
دوستت از ترکستان شرقی

>>>   سلام تقدیم است

حالی چرا دری زبانها باید از واژه های پشتو و انگلیسی استفاده کنند؟ و در ضمن به چه دلیل با زبان ما و واژه های ما از خود مخالفت نشان میدهند ؟ در حالی که زبان رسمی کشور هم زبان دری می باشد ؟؟؟؟از طرف ما پشتون ها کاملآ آزاد هستند زبان شان را با هر زبان که میخواهند مخلوط کنند و هم اجازه دارند کاملآ پشتو را به زبان انگلیسی تبدیل کنند .

ا.ش.ک(ازچین)

>>>   من پیشنهاد میکنم، چون در قانون اساسی فارسی/دری و پشتو بحیث زبان های ملی درج شده، باید پاسپورت، تذکره و تمام عنوان های اماکن دولتی به این دو زبان نوشته شود.
در مکاتب نیز باید یک مضمون درسی به زبان مادری آن منطقه تدریس شود. بطور مثال ازبکی، بلوچی، نورستانی و غیره زبان ها.
اینکه هویت فرد را در پاسپورتش، نام جاده ها یا وزارتخانه ها و غیره اماکن را برای سهولت خارجی ها و توریست ها به انگلیسی نیز بنویسند، این کار در تمام ممالک پیشرفته معمول است.
اگر دولتمردان افغانستان واقعاّ مصلحت ملی را در نظر دارند، باید به تمام زبان های مردم خود ارج قایل شوند.
نادر

>>>   دری یا فارسی زبان رسمی مملکت است، حق دارند مردم ازواژهای فارسی استفاده کنند، دهها واژه غولمبه سولمبه خارجی نا مانوس بعنوان ژست گرفتن استفاده می شودکسی اعتراض ندارد! تاریخ هجری را تبدیل به میلادی نموده و در تمام پاسپورت و غیره می نویسد اعتراضی نیست! فقط فارسی حساس برانگیزاست؟
(حمید)

>>>   چون تک تک بشتون ها ... هستند نمیتوانند زبان اصلی فارسی دری ما را تحمل نمایند. در دانشگاه کابل بصورت کل به زبان دری فارسی تدریس میشود. لاکن بعضی ... دیده شده که به بشتو تدریس میکنند علت ان ضدیت به زبان مادری دری مردم ما میباشد در حالیکه اکثر شاگردان انرا قبول ندارند.
نمونه ان در فاکولته ساینس دانشگاه کابل است شخصی بنام میرانزی و یک یا دو نفر از خلقی های قسم خورده و .... به زبان بشتو تدریس میکنند.
بااحترام
یک تن از محصلین دانشگا کابل

>>>   کمال ناصر جان بی اصول باید بجای افتیدن به جان زبان دری/فارسی در فکر تقویه زبان پشتو باشد. و ایشان باید تقویه زبان پشتو را در تضعیف دیگر زبان ها تصور نکنند که بیچاره میشوند و هزاران نسل ایشان درین هوس و خیال پیر میشوند و زبان غنی چون فارسی تضعیف نمی شود.
برای ما لطف کنند روش سخن زدن به زبان مادر مان را یاد ندهند.
ما هر طور خواستیم به زبان مادر خود حرف می زنیم و در ضمن توصبه میکنیم که دیگر همطوطنان ما مخیر هستند که هط طوری خواستند به زبان مور جان خویش حرف پرانی و مصطلح پرانی کنند.
با احترام بدخشانی

>>>   افسوس ... آقای ترشتوال در فکر دانشگاه نباشید در فکر تربیه اولاد سالم در جامعه باشید در فکری تقلید از کشورهای بیگانه نباشید در فکر آینده اولاد فقیر کشور خود باشید. در اخیر از برادری بنام وحید که نظرشانرا در برابر حرف دانشگاه داده اند از نظر فرهنگ تربیه فامیلی وکلتوری دور میباشد امید است درحصه تعلیم و انکشاف خود و وطن خود باشید. اگر جوان واقعی وطن خود استی تاریخ وطن را مطالعه نمایید و معلومات کافی را بدست داشته باشید در آینده از شما خواهش مینمایم که به ای شکل نظر نداده و طرفداری ابادی وطن خویش باشید.

>>>   آقا مسعود ترشتوال، مردم و ملت با تو است، ما دانشگاه میگویم و دست شان هم خلاص، به کس چی که ما کدام واژه دری را استفاده میکنم، مگر ما غلام پشتونهای ... هستیم که کلمات خام پاکستانی را داخل لسان پشتو بسازیم.
بر بعضی انسانهای... دانستن لسان در دری و لسان سعدی، حافظ و فردوسی بزرگ بسیار گران است.
از طرف دیگر قرار است تا سال 2015 لسان دری یا فارسی منحیث یکی از لسانها دنیا معرفی شود و اکنون در اکثر مجالس بزرگ دنیا در ختم مجلس به عنوان تشکری از طرف گرداننده برنامه به لسانهای مختلف مشهور دنیا از قبیل انگلیسی، فرانسوی، روسی و غیره تشکری میگردد که خوشبختانه این کلمه (تشکر) به لسان دری جز از کلمات است که از طرف گرداننده تذکر میگردد.
وطندار
وطندار از کابل

>>>   هر زبانی باید در اکادیمی علوم فرهنگستان مخصوص داشته و واجه های معاصر و علمی را به زبانشان ترجمه کنند .این کاملا علمی است . وقتی شرط تحصیلات لیسانس در انتخاب وکلا نباشد نتیجه این می باشد که اولا نظارت بر استقلال کشور و مخالفت باحق قضاوت کنسولی را رها کرده و قومیتهابه جان هم افتاده و بر سر دو کلمه مانند... و بدمعاش جنگ می کنند ...واقعا مردم باید برعلیه وکلای انتخابیشان تظاهرات کنند انتقاد کنند .امروز تمام قومیتها باید تحت حاکمیت قانون و شریعت باشند نه تبعیض قومی . در مقابل تبعیضهای قومی نباید از قومیت استفاده کنیم بلکه باید به قانون و شریعت که خ تقوا را اصل نهاد ه متوسل شویم .
نهاد نواندیشان بلخ

>>>   آقا ترشتوال! همیشه سبز باشیر
کاش این آقا اصولی کمی پیرامون زبان گویش ها واژه و اصطلاحات علمی مطالعه نماید به یقین میگویم این آقا فرق بین واژه و مصطلحات علمی و اداری را نمی نمی داند
در قانون دستبرد زدند اما چه ناشیانه... بر استبداد زنده باد آرادی
ترشتوال عزیز سرخم نکنی که زبان چون ناموس مان است!

>>>   به لحاظ خدا در این وطن چه خبر است؟ اول مردم این وطن گنهکارند که شخصی مثل ناصر اصولی را به نمایندگی انتخاب میکنند.
ناصر اصولی یک شهروند فدراتیف روسیه است؛ در روسیه متولد شده است، همانجا بزرگ شده است و از بدو تولد تابعیت روسی دارد... نمایندگی شرکت صادرات تفنگهای شکاری (چره ای) در روسیه را قرار داد دارد و یک سرمایه دار کلان است. تنها بخاطر پول و نان از مردم ولایت کندز رای گرفته است و به پارلمان راه یافته است..
از همه بدتر اینکه؛ او بحیث رئیس کمیسیون امور دینی برگزیده شده است و من قسم میخورم که... درست یاد ندارد...
من از نزدیک دوبار او را دیدم؛ وقتی به ریاست این کمیسیون برگزیده شد، خود اعضای پارلمان بر اینکار خود ریشخند میزدند و میخندیدند که این پارلمان چقدر...است؟؟؟ لا حول ولا قوة الا بالله العلی العظیم... این ملک دیگر ملک نمیشود، حال دیگر جایگاه ... شده است...

>>>   طرفداران پوهنتون باید بدانند که دانشگاه گفتن حق هر فارسی زبان ماست مانند مادر و به گفته شما ادی

>>>   زبان فارسی یکی از ده زبان بزرگ دنیا است که برعلاوه افغانستان ایران و تاجکستان که کشورهای فارسی زبان بشمار میآیند . زبان فارسی در کشور های دیگر مانند ترکیه آزربایئ جان ازبکستان و هندوستان نیز گوینده دارد و فارسی زبانان در سرتاسرجهان حدود 150ملیون جمعت دارند. زبان شیرین پشتو جمعآ 25الی 35 ملیون گوینده دارد که از جمله نصف شان رسم الخط پشتو ندارند نصف دگرش که از برکت زبان فارسی رسم الخط دارند 99% بیسواد است اند. جای دارد که خسته و عصبانی باشند.
وحید

>>>   کاربر واژه دانشگاه کاملا حق مسلم در گفتار و نوشتار زبان فارسی است و منطبق بر اساس علمی و منطقی می باشد، از جمله زبان های کشور دری و پشتو زبان رسمی است .بنآ از لحاظ قانونی نیز اشکالی در استفاده این واژه وجود ندارد، پس هیچ مرجعی حق ندارد که به کسی تحمیل کند در عیوض آن از کلیمه پشتو آن "پوهنتون" استفاده شود. در صحبت و نوشته ها به زبان پشتو طبعییست که کلیمه پوهنتون استفاده گردد. این گونه موضیعگیری ها ناشی از تعصب و برتری جوی می باشد که راه را به جای نخواهد برد. دامن زدن و حساسیت نشاندن به آن بیشتر به نادانی افراد دلالت می کند. واژه دانش از کلیدی ترین واژه های زبان فارسی است و ما میتوانیم از ریشه واژه استفاده مکنیم به اساس کدام دلیل حق نداریم از مشتق آن که دانشکاه است استفاده نتوانیم، بفکرم این یک تعصب کور و بیجا است که هدفمندانه به دفعات تکرار می شود.بهتر است که مجلس نمایندگان باشجاعت وروشندلی قانون موسسات تحصیلات عالی کشور را تصویب و درماده مشخص کاربرد هر دو واژه دانشگاه به فارسی و پوهنتون را به زبان پشتو تایید نمایند تا انگیزه این ادعا ی جنجال برانگیز از دست افراد متعصب، برتری جو ساقط گردد. درکشوری که عالم نابسامانی وجود د ارد که حل عاجل و توجه زیرکانه و مسولانه اعضای مجلس نمایندگان به خصوص کمیسون فرهنگی را می نماید، پرداختند به موضوع غیر موجه کار ناثواب است. استدالال رئیس موسسات تحصیلات خصوصی کاملا بجا ست و استدلال تمام افراد و شهروندان باسواد و باخبراز زبان و فرهنگ می باشد. زبان را نمی توان سانسور کرد.
بااحترام
رضایی

>>>   مسعود جان ما با تو هستیم
تعصب... همیش در مقابل منطق شکست میخورد....

>>>   من به این توضیحات موفق هستم اګر پشتون ها غیرت میداشت و به راستی میخواست که پشتو یک زبان رسمی باشد باید به این زبان نوشته میکرد صحبت میکرد در دانشګاها درخواست درس به زبان خود میکرد در مکاتب تا صنف ۱۲ حق خود را میخواست این کار ها صرف کار های سیاسی است و هیچ درد این زبان را دوا نه خواهد کرد.

>>>   با سلام به همه دوستان:
این آقای اصولی بی اصول کی هست که برای ما تکلیف تعیین کند که چگونه صحبت کنیم ، فارسی دری زبان رسمی کشور و ابروی ملت ماست اگر همین زبان نباشد دنیا ما را قوم بی زبان با اقلیت های ترک خواهند شناخت به دلیل اینکه زبان پشتو بجز افغانستان ( که انهم بزور نیزه رسمی است) در هیچ کشور دیگر دنیا رسمیت ندارد . با احترام کامل به زبان پشتو از پشتو زبان ها و برادران هم دین و هم کشور خود میخواهیم که به لحاظ خدا هم اگر شده از این لج بازی و کوته نظری دست بکشند و بگذارند که ما به ارامی زنده گی خود را بکنیم ، لطفا" فرهنگ وحشت و دهشت را با خود به خانه ملت نیاورید...ناصر بی اصول .
با احترام کریم اصول دار

>>>   ... اگر آدم شود - ملک ما آرام شود
ضمیر

>>>   برادران عزیزم سلام
میخواهم عرض کنم که فارسی و یا پشتو مشکلات ملت ما را حل نمیکند، اگر میکرد یک قرن مارا با این مسایل مصروف نگهداشتند باید تا حال نتیجه ای بدست میاوردیم که متاسفانه نتیجه اش نفاق ، بدبینی تعصب مریضانه و گل آلود ساختن آب برای گرفتن ماهی از جانب خاینین ملی و عناصر نوکر به اجانب، وطنفروشان و چپاولگران بود واین پروسه ادامه دارد.
بیایید ملت شویم وبرویم بسوی رفع مشکلات، مبارزه بافساد و چپاولکری ووطنفروشان....
حبیب از کابل

>>>   او برادر... کلمات مصطلاحات ملی طوری که در قانون اساسی یاد شده اند، باید مورد استعمال قرار گیرند.
... چه یک کشوری آرام و پر از امنیت داشتیم. ولی متاسفانه که از دست انگلیس و امریکا به هزار دسایس فرهنگ و تاریخ این کشور را خراب کردند...

>>>   در کشور ما درگذشته اگر چند جوان بادرک و با غیرتی مثل ترشتوال وجود می داشت، مانسل کنونی شاهد این پسمانیها درعرصه فرهنگ و ادب نمی بودیم. ترس ازدست دادن منصب و مقام پیشینیان این خطه را از دفاع از زبانی که حامل فرهنگ و ادب و مواریث علمی وعرفانی و... این آب و خاک بود ، عاجز ساخت و متعصبان جاهل و فرهنگ ستیزی درقرن بیستم با تاثیرپذیری ازایده های شیطانی نازیزم با این زبان ارزشمند که درعمل نقش زبان ملی مارا ایفا می کرد، به مبارزه برخاستند ولیکن با صرف میلیونها افغانی ازخزانه دولت ناکام و رسوا و شرمنده و سرافگنده ارزوی نابودی این سرمایه ملی و انسانی کشورا با خود به گور بردند. هنوز هم اخلاف بی فرهنگ و متعصب آنها در این خطه نفس می کشند و در آغازدهه دوم قرن بیست و یکم حق استفاده از زبان مادری و رسمی را از شهروندان این کشور سلب می کنند. جای دریغ و تاسف است که این گونه تعصبات درشورای ملی هم سرایت کرده است. مقاومت آگاهانه و قاطعانه و مدبرانه مثل شهر مزارشریف می تواند این معضل را برای همیشه در کشور خاتمه دهد. همه باید ازمنطق ترشتوال حمایت کنیم.

>>>   احمد گل
آقای مسعود ترشتوال، آفرین بر تو،خوب دفاع کردی.
اما حیف...

>>>   من اقاي مسعود ترشتوال را از نزديك ميشناسم بسيار انسان فهميده و صبوري ميباشد و به فكر مملكت هست ميخواهم به ايشان بگويم ما از شما و نظرات شما حمايت ميكنيم
ع ب ن

>>>   دو ستان كمال... است او چند پيش از سوى مجلس متهم به سوى استفاده از مقام خود براى تقلب در متكور شد چنان چى أيشان مى خوا ستند خو يشاوندان خود را در كنكور بى نتيجه بودند به طب رواته كنند كه خود مجلس او را رسوا كرد و ....

>>>   زبان دری یکی از زبان های است که میراثهای بزرگ جهانی و بشری در حوزه این زبان پدید آمده و دارای سابقه و میراث ارزشمند و غنی است. مثنوی مولوی به عقیده دانشمندان جزو مفاخر کل بشراست و باشکوه ترین و بی نظیر ترین محصولل اندیشه یک انسان است. شاهنامه فردوسی در میان آثارحماسی جهان که به تعداد انگشتان دست نمی رسد جزو اولی هاست. شعر سعدی در سازمان ملل نوشته شده. این زبان آنقدر غنی و پرمایه است همانگونه خراسان را از چنگال زبان عربی نجات داد و هویت ملی خراسان را از نابودی نجات بخشید بار دیگر می تواند نقش خود را برای هویت بخشی به ما ابفا کند از این واژگان اصیل دری زیاد به کار ببرید تا حساسیت ها کم شود و این اصطلاحات رواج پیدا کند. زبان دری خاستگاهش سرزمین خراسان است و صد درصد بومی است دیگران از این سرزمین گرفته اند.
مشفق

>>>   هزاربلبل داستان سرای عاشق را
بباید از تو سخن گفتن دری آموخت
من آنم که در پای ... نریزم
مراین قیمتی درلفظ د ر ی را
مصداق

>>>   زهر بادا شیر مادر بر کسی
کوزبان مادری گم کرده است
لایق شیرعلی شاعر سرشناس تاجکستان زمانی این شعر را گفته بودکه زبان فارسی در آسیای میانه مورد هجوم زبان روسی قرار گرفته بود و حتا الفبایش در معرض خطر و از بین رفتن قرارگرفته بود. او شیر مادر را به کسانی زهر و حرام خواندکه زبان مادری شان را گم کنند و به دیگر زبان ها تکلم و آن را مایه ای مباهات، روشنفکری و دانشمندی بدانند،
حال به آقای اصولی...با ید خاطرنشان ساخت که آن زبانی که تو داری با آن حرف می زنی،حسب نظرسنجی (یونسکو) سازمان فرهنگی ملل متحد درحدو د چندصد زبان تا پنچاه سال دیگر به صورت قطعی از بین میروندکه یکی ازان زبان ها متاسفانه زبان پشتو، یکی از زبان های ملی ماست .
حال شما که به این میزان آن را دوست دارید، کوشش کیند که همین واژه های وامی که تا حال این زبان را زنده نگهداشته اند و در حقیقت خود چند واژه یی محدود دارد، از بین نروند به جای اینکه مانع صحبت کردن دیگران به زبان های مادری شان شوید، زبان مادری خود را حفظ کنید و برای غنامندی آن کارکنید ...
حفیظ مصداق

>>>   این ناصر اصولی بسیار شخص متعصب... است در بسیاری از برنامه های تلویزیونی همیشه بالای مجاهدین حمله ورشده و آنها را ... میخواند و از طالبان که همه روزه مردم بی دفاع و مظلوم مارا می کشند حمایت می کند ، او خود را یک شخص فهمیده می گیرد در حالیکه چیزی در کله ندارد امیدوارم مقابل چنین اشخاص سکوت نباید کرد و از آقای ترشتوال حمایت صورت گیرد

>>>   برادران عزیز هموطن بخاطر اشتباه چند نفر یا حزب و جناح د رقومگرایی تمام یک قوم را توهین نکنید چراکه همگان اولا برادر دینی هستیم و ثانیا شهروند افغان و مقابل قانون یکسان هستیم . تعصبات غلط باعث نفوذ دشمن و اختلافات و یافساد در تمام کارها می باشد .
نهاد نواندیشان بلخ

>>>   من شخصا ترشتوال را میشناسیم که یک آدم بی حوصله... است هیچ وقت مشک بشتونها که در وزارت تحصیلات عالی میباشد حل نمی کند تعصب دارد
همایون از کابل

>>>   مسعود جان عزیز تشکر میکنم ازشما مایان درپهلوی تان هستیم :دوست شما محمد عثمان "امانی "

>>>   زنده باد آفای م. ترشتوال!
زنده باد نماینده گان که از حق و عدالت دفاع می کنند!
مرگ بر نماینده گان معامله گر!

>>>   ... ملت بسيچ نشود مشكل زياد است متاسفانه ما همه بنام ليدر چند تجار معامله گر مثل...و دوستان پنچشيرى و هراتى داريم به اينها پول و چوكى ناموس و مقدم تر از ان شده حتى خون اولاد هم بچشمشان نمى ايد ...ديگر مشكل خواهد بود بنا لطفا به پشتو اشنا شويد پشتو ى تانرا قوى بسازيد در غير ان هم كله و هم.... از بين خواهد رفت.
لوگرى

>>>   ترشتوال باید به زندان روان شود به خاطریکه میخواهد در افغانستان مشکلات را دیگر افزود بکند و من ترشتوال را میشناسم و موصوف مشکل.... دارد و دانشگاه لسان مادری ات نیست.... مه خوب درست میشناسم ات.

>>>   زنده باد ترشتوال ،
کمال ناصر اصولی کسی است که خودش به تقلب از ولایت خوست... به مجلس راه یافتند...

>>>   کم آل ناصر جان بچیم مه از خودت 20 سال بیشتر عمر دارم تجربه دارم کمی حوصله کو بچهیه پسانا هوشیار میشی آلی خورد ترک هستی خی وکیل شده باشی
پدرت

>>>   جناب ترشتوال صاحب : حق با شماست کسانیکه مخالفت دارند همه از وریه کینه و کدورت با زبان زیبای فارسی است ، نظر به دستور پاکستانی ها میخواهند ملت افغانستان را به این چیزهای بی مفهوم درگیر نمایند، در واقعیت امر هرکس میتواند که به زبان مادری خود صحبت کند ، در سخنرانی پشتو پوهنتون میگوئیم و در وقت سخنرانی فارسی دانشگاه ، البته هیچ کدام مشکل نیست و در ضمن هیچ چیز را از دست هم نمیدهیم . این همه غوغا جزء جهالت چیز دیگری نیست. خوب است تا همه جوانان متوجه رسالت خود شوند و در مقابل مانعین حساسیت بیشتر نشان داده تا روز بروز زمینه استفاده و کار برد آن علی رغم انف دشمنان این وطن بیشتر شود.
استاد دانشگاه تخار

>>>   ترشت وال صاحب يك جوان آگاه تحصيل يافته است كه به ارزشهاي ديني واجتماعي باور دارد
ودرمقابل ناصر اصولي يك تبعيض گر وجاسوس آي اس آي است كه مي خواهد بين افغانها مخالفت ايجاد كند ازاين كار معلو م ميشود .

>>>   ابتدا تیم متعصب زبان فارسی را درسال 3164 ازروی پول ها حذف کرد بعدا دروزارت مالیه فارسی حذف شد بعد اهنک ملی پشتو شد ودرین اواخرکرزی گفت که دانشکاه انجیری وطب باید انگلسی باشد بجای زبان فارسی

هاشم تیموری مل

>>>   اصولي يك شخص سرحدي است كه نظر به زمان ومنفعتش گاهي افغاني وگاهي پاكستاني ميشود به همين خاطر ميخواهد اختلافات زباني قومي وسمتي را دامن بزند. از رياست امنيت ملي افغانستان خواهشمنديم تااعمال وخود ايشان را جدا زير نظر داشته باشند. زيرا اصولي به كمك مالي پاكستان به وكالت رسيده اند وحالا ميخواهد كه اهداف پاكستان را پياده سازد وكشور مارا ومردم مارا به جنگ بكشاند تاخدمتي كرده باشد به پاكستان وبادارانش.

>>>   جوانان عزیز به هر دو جناح توصیتاً مینویسم که از حال مردم بیچاره در داخل قریه ها و ده ها باخبر شوید و از انفجارات و قتل و قتال جلوگیری نمائید دیگر اب در اسیاب دشمن نریزید . والسلام

>>>   ترشتوال من از خرامانت ميشناسم تعصب قومي در شأن شما نيست شما فرموده ايد (طرح این موضوع در آجندای کمیسیون امور دینی، فرهنگی، معارف و تحصیلات عالی مجلس نمایندگان در این مقطع حساس تاریخی، سیاسی، اجتماعی برای مردم رنج‌ دیدۀ افغانستان زیانبار و بحران‌آفرین است) چه میشد که شما حوصله میکردید واین زمینه را مساعد نمی ساختید ونیز گفته اید که(صحبت‌ به زبان مادری جزء حقوق اولیه و اساسی انسان است، بنابراین استفاده از واژۀ دانشگاه نمی‌ تواند برای من جرم محسوب شود) آیا مادر محترم شما معنی واژۀ دانشگاه را میدانند این زبان مادری ما وشما است تعصب در شما است آیا افغانستان ویران خواهد شد که از واژۀ پوهنتون وپوهنحی استفاده نمود حقیقت این است که مشکل در تمام ما هست ملت در خون وشما در نفاق خداوند میبیند ومیشنود ودر روز حسابدهی نه پشتو ونه فارسی ایرانی به درد میخورد قبل از گرفت خداوند توبه بکشید
وما علینا الا البلاغ

>>>   بنده احترام به کسانی دارم که مرکزعلمی کشوررابنام پوهنتون یادمیکنندویادانشگاه به هردوی شان ارج میگذارم چراکه این احترام گذاشتن به آنهانه بلکه به قانون اساسی کشورم است.
مثلا"اگرکسی میگوید (آب) ویایکی دیگرمیگوید (اوبه) منظورازرفع تشنگی است ودرموضوع دانشگاه همچنان این نکته نهفته است منظورازطلب علم است نه مانند(کمال ناصراصولی) که پدرواجدادازعلم ودانش آگاهی نداردپس اینطورمردمان قصوری نداردچراکه به جاهل توصیه کردن جهالت است........!!!
لوگرنژاد

>>>   نفرین به تو کوچی بی سرو پا که تا دیروز شتر از دستت روز نداشت امروز انسان ها از دست شما شتر بانان به تکلیف است
گاهی انفجار گاهی انتحار گاهی فرهنگ ستیزی گاهی اشغالگری خلاصه هر انچه که در دنیا عمل زشت است فقط به شما ها نازل گردیده و صرف ما مردم بد بخت استیم که با شما نه عمر خود را فهمیدیم و نه زبان شما دوزخی ها را شما فقط به زبان شمشیر برنده اشنایی دارید که انرا هم استعمال کرده نمیتوانید و باید که با شما به زبان همان شمشیر برنده حرف زد تو لعنتی تو که شمشیر را هم از همیش از پشت وار کردی این خو به همه گان معلوم است در یک دستت شمشیر در دست دیگرت قران این است فرهنگ مبارزه تو لعنتی
نور از کابل

>>>   به مجردیکه نام یک کلمه ساده فارسی «دانشگاه» را میشنوند ضرورت به تبدیل زیر لباسی پیدا میکنند۰
آخر چرا ما نتوانیم از کلمات موجود در زبان خود استفاده کنیم؟
ازین به بعد من کوشش میکنم که همیشه از کلمات مثل دانشگاه استفاده کنم تاکه زهره این کوردلان تنگنظر جابجا بکفد۰
آهنگر

>>>   ... شما اگر با فارسی دری مشکل یا تعصب دارید بایدگفت مذهب خود نیز باید تغییر داد زیرا امام ابوحنیفه یک تاجک و فارسی زبان بوده تاریخ را مطالعه نکنید که دانشگاه خیانت کرد به افغانستان یا پوهنتون کدام یکی ازانها یا میخواهید واژه ورد را بعوض دانشگاه استعمال کنیم ناصر شما هم به زبان مادری (پشتون ) تحریر نکرده نمیتوانی یا ازبرکت فارسی به پارلمان رسید.... گر قوم گراهستی چرا پشتون های ان طرف مرز پشتون های این طرف مرز را راکت باران میکنند وگر نه هر دو پشتون هستند انها فارسی زبان نستند .
محمدقسیم تاجیک

>>>   برادران عزیز بخصوص آقای...از دست زبان پرستی خدا و پیغمبرا فراموش کرده ید. ازین که برادر خود را نمیگزاری که دری تکلم کند...
‏‎تخار‎ ‎تالقان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است