مهمترین عوامل پیشرفت ورزش افغانستان چیست؟
موضوع هفته 
تاریخ انتشار:   ۰۱:۲۲    ۱۳۹۱/۵/۲۱ کد خبر: 39886 منبع: پرینت

بیست و دومین موضوع هفته شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper) در سال 1391 خورشیدی مصادف شد با مسابقات المپیک 2012 لندن و مدال آوری ورزشکاران کشور ما.

در وضعیتی که ورزشکاران ما قرار دارند، گرفتن یک مدال از مسابقات منطقه‌ای هم سخت است چه رسد به مسابقات المپیک. زیرا انصاف مطلب آن است که در کشور ما هیچ توجهی به ورزش صورت نمی‌گیرد و برای ورزشکارانی که توان گرفتن مدال طلای المپیک را هم دارند، هیچ زمینه ای مساعد نمی شود.

به هر حال این موضوع هفته را اختصاص می دهیم به این سوال که به نظر شما مقامات و مسئولان مربوطه برای پیشرفت ورزش افغانستان باید چه اقداماتی انجام دهند؟ آیا ورزش کشور نیز مانند دیگر عرصه های اقتصادی و اجتماعی گرفتار فساد است یا خیر؟ آیا تبعیض قومی در سطح ورزش نیز وجود دارد یا نه؟

مطمئنا پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان بخصوص ورزشکاران محترم می تواند زمینه ساز پیشرفت ورزش افغانستان و سربلندی کشور ما در سطح جهان باشد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   تشویق مردم وحمایت دولت.
قره باغ

>>>   بايد زيرساختهاي ورزشي را ايجادكرده و طبق برنامه منظمي پيش روند و اينكه ما الان افتخاربدست آورديم ارزشمنداست اما دليل نميشود ما براي مدتي طولاني دريك جايگاه باشيم و بايدحركت كنيم و مسئولان باتشويق ورزشكاران و ايجادشرايط مناسب ورزشي در پيشرفت ورزش كشور كمك كنند. اميدوارم ورزش افغانستان به بهترين جايگاه ورزشي كه شايسته آن است برسد
(ومن الله توفيق)

>>>   به نظر من اگر این پیشرفت ها را در فرزندان غیور افغانستانی (تمام قومیت ها)می بینیم تنها دلیلش چیزی جز یاری خداوند(ج) و استعداد و غیرت بی مانند آن ها نیست
و اگر ناکامی در عملکرد آن ها باشد مقصر آنها نیستند بلکه مقصر مسئولین و دولتمردان ما هستند به امید موفغیت های چشم گیر ورزشکاران و مردم عزیز افغانستانی در تمام امور زندگی
عبدالحمید از ایران

>>>   کدام پیشرفت؟
جناب گرامی افغان های عزیز در هر رشته و بخش که در دهن شما می آید توانائی و استعداد خداداد دارند اما نمیشود که بعد از سپورت کردن و یا ورزش کردن سلاطه (بادنجان رومی و پیاز و مورچ) نوش جان کنند!
باید افغانهای عزیز در بخش تی کوان دو در لندن با مدالهای طلا برمیگشتند که متأسفانه نبود جایگاه تمرین، مواد خوراکه بعد از تمرین، عدم تشویق دولتمردان ....، افغانان عزیز نتوانستند که مدال طلا بیاورند اما از مدال طلا بالاتر اشتراک این افغانهای عزیز در المپیک است! اگر کسی دیگر به عوض...رئیس جمهور شد که افغان دوست و مسلمان و مومن واقعی باشد آنگاه چانس های پیشرفت خواهد پیدا شد در غیر آن.....
والسلام شاکوکو جان قندهاری

>>>   به نظر من ، ایجاد مکان های ورزشی مناسب و استعداد یابی نوجوانان در هر ورزشی ، سالیانه چقدر خرج میشه برای این برنامه ستاره افغان ، بخدا اگه نصف از این پول هزینه همین بشه که مسئولان حداقل امکانات را برای ورزش کردن فراهم کنند و نوجوانان را به ورزش کردن سوق بدن ، بخدا قسم المپیک 2020 ما به جای یک مدال برنز ، چندین مدال طلا خواهیم گرفت ، افغانی غیرت داره ، افغانی پشت کار داره
موفق و موید
امین از ایران

>>>   باید زمینه کافی برای ورزشکاران فراهم کند
یوسف از تهران

>>>   افغان کاغذ را سلام و سپاس . آیا اشتراک در المپیا پیشرفت و پیروزی است؟ بسیار عادت کردیم با شکست ها ولی همیشه خود را قهرمان خطاب میکنیم. تا چی وقت؟ چرا کار نمی کنیم چرا تلاش نمی کنیم چرا زمینه سازی نمی کنیم و چرا های دیگر؟؟؟؟ یک دختر بی تجربه افغان در دوش المپیا شرکت کرد آنهم در دور ابتدای از صحنه اخراج شد او را نیز قهرمان خطاب کردیم. متباقی در مسابقات شرکت کردند و باختند باز هم قهرمان شدند. میلیو ها دالر را کمیته المپیک به کجا و در کجا بمصرف میرساند وقتی دست آورد نداریم؟ تمام ناکامیها ی خود را به وضعیت نا امن وطن ارتباط میدیهیم. مگر آیا ما درست فکر فکر میکنیم و یا خود را و ملت را فریب میدیهیم؟؟؟ نیکپا و بهاوی دست آورد اغبر ها نیست دوستان. آنها که به مقام بالا راه یافتند بدین معنی است که ما داریم میتوانیم پیروزی های بیشتری بدست آریم و بهترین ها را کمک کنیم و رشد بدهیم تا مدال و قهرمانی برای کشور خود بدست آریم. اما ما فیای سپورت و تربیت بدنی بکس اجازه رشد نمی دهد تنها به خویشاوندان زمینه مساعد میسازند تا به خارج از کشور سفر نمایند و بعدا پناهنده شوند و اگر باختند حتما میگوییم که در کشور ما جنگ است. و آیا این جنگ بارای نیکپای عزیز و بهاوی عزیز نیست؟ پس که آماده نیستیم چرا شرکت میکنیم و اینقدر مصرف؟؟ بلی دوستان مصرف مهمترین است برای رهبری کمیته المپیک نه پیروزی. آیا یک قوماندان و یک جنگ سالار که گذشته آدمکشی و آدمربای دارد میتواند مفید و ممد واقع شود آنهم در تربیت بدنی؟؟؟ تا چی وقت این میلیون ها دالر به جیب چند آدمکش بریزد؟
سلجوقی از هرات

>>>   ختم کلام آدم های دلسوز و حمایت مالی باور کنید در ولایات و دهات افغانستان استعداد های بی نظیر است
مصطفی

>>>   نقطه پیشرفب افغانستان فراهم کردن امکانات ورزشی، تمویل و حمایت های مالی و معنوی، شایسته سالاری و رعایت حق و حقوق ورزشکاران، اعتماد به نفس وسعی تلاش برای رسیدن به مقصد و هدف توسط خود ورزشکاران مثمر ثمر خواهند بود، ما چیزی از دیگران از نظر استعداد کم نداریم و رشته های دیگر را هم باید راه اندازی کنیم که استعدادهای زیادی در رشته های فوتبال، فوتسال، والیبال، هند بال، جودو، تیر اندازی، کشتی، کاراته، بایسکل رانی، دو و میدانی و شنا داریم.
نادرچاووشی

>>>   چی پیشرفتی ما تو کل افغانستان فقط تکواندو داریم که انها هم باپول جیب خودشان ورزش میکنند ورزش که تنها تکواندو نیست

>>>   فضل پروردگار و نصرت الهی زحمات ورزش کاران عزیز
اسد اندر

>>>   مهمترین عامل پیشرفت برای ورزش کشور:
1- برنامه ریزی و به وجود آوردن فضای مساعد و ظرفیت سازی برای ورزش و ورشکاران است.
2- استعداد یابی و جذب افراد با استعداد بدون در نظر گرفتن حب و بغض قومی، منطقه ای و...
3- گماردن و تقرر افراد متخصص و کارشناس هر رشته ای ورزشی، در ریشتۀ تخصصی خودش.
4- تأمین حداقلی حقوق و معاش برای کسانی که در فدراسیون ملی المپیک وارد می شود.
اما آن طوریکه از خبرها شنیدم و از مصاحبه آقای ناصرهوتکی با دویچه وله آلمان تحت عنوان اینکه (چرا بهاوی باخت؟) بر می آید در افغانستان هیچ گونه مساعدت و کمکی به ورزشکاران نمی شود.
آقای هوتکی در این گفتگو میگوید:
1- در تیم اعزامی به لندن هیچ افرادی متخصصی و جود نداشت، نه داکتر نه فزیوتراب نه روانشناس و نه قرنطین از نظر غذایی و...
2- ایشان می گوید که: به عنوان مثال، یک جودوکار نخبه ناروی در یکی از مجالس با رییس المپیک صحبت کرده که ما حاضر هستیم برای جودو یک جمنازیوم درست کنیم؛ از طرف رییس المپیک جواب داده شده است که اگر پول را نقد می دهید خودمان کار می کنیم، ورنه رخصت هستی.
3- در مورد زندگی یک قهرمان ورزشی و ورزشکاران در افغانستان ایشان می گوید:هیچ توجهی صورت نمی گیرد. زندگی اینان بسیار بسیار ضعیف است و به آنها هیچ توجه نمی شود به این بهانه که بودجه وجود ندارد. جودو کار ما مثلا در ... کار می کند؛ و یا روح الله نیکپا یک ... داشت.
4- آقای هوتکی می گوید: ورزشکاران افغانستان معاش ندارند؛ اما عصریه که با آنها می دهند، ماهانه یکهزار افغانی (20 دالر) است. علاوه بر این، مثلا در گذشته وقتی 800 دالر برای اشتراک در مسابقات دهه فجر ایران، به عنوان جیب خرج و سفر خرج به ورزشکار پرداخت می شد، رییس فدراسیون به هر ورزشکار فقط 100 دالر می داد. شاید باور نکنید که یک نفر 20 سال است که در کمیته ملی المپیک رییس یک فدراسیون، ترینتر، کاوچ و.. است.
در یک کلام، اول این که بودجه ندارد، دوم این که نمی توانند بودجه پیدا کنند؛ سوم این که همان چیزی را که دولت می پردازد، درست مصرف نمی شود.
با این حساب ورزش کاران کشور ما همینکه موفق می شود در مسابقات ورزشی راه پیدا کند و درالمپیک شرکت کنند خودش یک شاهکار و معجزه است.
چون ورزشکار ایرانی(باقری معتمد) در مصاحبه با خبر گذاری فارس بعد از برد از نیکپا گفت: حریفی خوبی را بردم و چهارسال زحمت کشیده بودم تا او را ببرم.
توصیه می کنم که مصاحبه آقای هوتکی با دویچه وله را بخوانید تا از کم و کیف ورزش کشور باخبر شوید.
هزاره_ رهگذر از دایکندی فعلا مقیم ایران

>>>   زحمات خودی ورزشکاران و بس

>>>   باسلام ازتمام جوانان و تمام روشن
فکران و مردم قهرمان افغانستان تمنا
می کنم که تلاش کنند این ملت مظلوم را
ازچنگال این دزدان نجات دهند و این مردم
پاک و نجیب به زندگی عادی بازگردند
روزی مافرهنگ هویت و غورور داشتیم
همه چیز مارا نابود کردند تاکی اجازه
می دهید به اسم قوم نژادملیت و مذهب سو
استفاده نمایند ما قهرمان های زیادی
داریم اگر ازاستعدادشان استفاده
شود و به شگوفه برسد ملیو نها رو الله
جان و نثار احمد جان داریم و به امید
روزی که مردم ما هویت خود را ازدزدان
باز پس بگرند روح الله جان و نثاراحمد
جان چراغی بودند تامردم مابسوی
روشنایی هدایت شوند
علی از ایران

>>>   رشد همه جانبه ورزشي و فرهنگي و علمي تنها با خود باوري و محو فسا د و رانت اداري و سازماني و حاكميتي امكان دارد و اين نمي شود مگر با اگاهي تمام ورزشكاران عزيز از وضعيت اجتماعي و فرهنگ .و انتقاد نمايند ازواقعيت هاي عيني به هر روش ممكن درهرمكان و درعلم و توليد و اقتصاد كه پشتوانه ورزش قهرماني است سهيم باشند .
نوانديشان بلخ

>>>   لست کاروان اداری کمیته ملی المپیک افغانستان به رقابتهای المپیک لندن. این کاروان در ترکیب خود چند ورزشکار هم داشت، اما با تاسف که به دلیل کمبود بودجه به بخشهای فرعی نتوانستیم که داکتر و یا کدام داور بین المللی را به این رقابتها اعزام کنیم.
دگرجنرال ظاهر اغبر رییس المپیک
فرشته فرح معاون المپیک
جانعلم حسنی سکرترجنرال المپیک
همایون حمیدی رییس اداری المپیک
مجیب رحمانی سخنگوی المپیک
اجمل ازهر بادیگارد رییس المپیک
حامد علمی معاون سخنگوی رییس جمهور
باور هوتک رییس فدراسیون پرورش اندام
عبدالتواب رییس فدراسیون آب بازی
خادم الدین الله یار رییس فدراسیون معلولین و معیوبین
مصطفی صالح زاده خبرنگار تلویزیون ملی
زکریا اسدی رییس فدراسیون و مربی جودو
اجمل فیض زاده ورزشکار جودو
عزیز نورستانی مربی بکسنگ
اجمل فیصل ورزشکار بکسنگ
کریم عزیزی رییس فدراسیون و مربی اتلتیک خفیفه
کریم عزیزی ورزشکار اتلتیک خفیفه
تهمینه کوهستانیورزشکار اتلتیک خفیفه
ضیا الحق بخشی رییس فدراسیون تکواندو
ماستر هاگ ترینر تیم ملی تکواندو
بشیر احمد تره کی ترینر تیم ملی تکواندو
نثار احمد بهاوی ورزشکار تکواندو
روح الله نیکپا ورزشکار تکواندو
گفته می شود که شمار شرکت کننده گان کاروان اداری – ورزشی 35 نفر است که بیشتر شان با پاسپورت های شخصی و حمایت های شخصی به این رقابتها اعزام شده اند.

>>>   در حالی که جناب کرزی پاکستان و هند را الگوی پیشرفت نامیده بود....این کشورها در المپیک جز 50 کشور هم نشدند
در حالی که ایران با 12 مدال و 4 طلا بالاتر از ترکیه عربستان مصر و....17 جهان و چهارم آسیا و بهترین خاورمیانه و منطقه بعد از چین کره ژآپن و قزاقستان شد...
به نظر شما چه کسی راست می گوید!؟....

>>>   غریت ورزشکاران.

>>>   با سالم
از ملا عمر بپرسید از انتحار وانتحاری
چه نصیب مردم وجوانان ما می شود خجالت نمی کشید پل مکتب خراب وهموطنان را می کشید کجایش مسلمانی است کجایش
افتحار دارد شما مایه ننگ انسانیت هستید تابه کی وحشی گری از جوانان یاد بگرید دوجوان افغانی درمسابقات المپیک شرکت میکند وبیرق وطنش را بر
شانه می اندازد وجهانیان نشان می که ماهم بیرق داریم وطن داریم شما به اندازه ... هم عقل شعور ندارید
حیوانات راهم راهم اگرنگاه کنید درجنگل در صلح وصفا زندگی میکند چرا این صلح وصفا ازهم وطنان خودگرفته اید.
علی

>>>   با سلام و درودی بی انتها به کاغذ افغانی و همه ی کسانیکه که این مطلب را می خوانند.
برادرای عزیز تقریبا همگی پیشنهاداتی نظیر:برنامه ریزی و به وجود آوردن فضای مساعد،استعداد یابی،فراهم کردن امکانات ورزشی و...داده بودید.
شما چی فکر کردید؟فکر می کنید با این پیشنهاداتتان مسئولین ورزشی را متحیر می کنید؟نه خیر اشتباه نکن هموطن این خبرا نیست،مسئولین بهتر از هر یک از ما و شما این راهکارها را بلندند،ولی وقتی هیچ قانونی یا هیچ مقامی وجود ندارد که بر کار آنها نظارت داشته باشد، چرا آنا به خوشگذرانیهای خود نپردارند؟
مگر آن که یک روزی این مسئولین محترم خودشان اندکی فقط اندکی خجالت بکشند و دست از این مصغره بازیهای احمقانه بردارند.
من حتی از آقای احمد کرزی هم گله دارم .
نوجوان افغانستانی که هر وقت از باشگاه بر می گردم به خانه ،والدین می گویند بچم ورزش چی میکنی در این ملکای غریب؟؟
ولی من شکست را قبول نمی کنم تا جان در تن بی جانم هست برای به دست آوردن مدال های طلایی می جنگم.تا شاید با این کارم بتوانم لبخند را بر لب خشکیده و خاکی هموطنانم به ارمغان بیاورم.
بازهم تشکر از افغان کاغذ

>>>   بایدبه ورزش بودجه بیشتری اختصاص داد.ما میتوانیم بهتر از اینها باشیم!

>>>   بعد از عرض سلام
به نظر من علت اصلی پیشرفت ورزش افغانستان زحمت کشی ورزشکاران و شوق جوانان به ورزش است، زیرا از نظر امکانات افغانستان انقدر امکانات ندارد
عبدالواسع

>>>   زحمات جناب اخبر نباید نادیده گرفته شود

>>>   بله در گوشه و کنار افغانستان فرزندانی هستند که استعداد های بی نظیری در ورزش و دیگر فنون دارند اگر ان ها هم امکانات در اختیارشان باشد مطمعنا خوب می درخشند.

>>>   مهمترین عامل رشد ورزش شناسائی و بکاربردن استعداد به جای واسطه و پارتی بازی است . درمسابقات بین المللی اکثرا کسانی راه پیدا میکنند که واسطه دارند ولی ادمهای با استعداد بی واسطه راه پیدا نمیکنند و به همین جهت است که با دستان خالی برمی گردند
نوری از غزنی

>>>   سلام!
به نظر بنده مدیریت خوب جناب ریس اولمپیک افغانستان چون در گذشته ها شاهد رهبری این ارگان ورزشی بوده ایم. پس بسیار واضح و هویدا است که رهبری فعلی خیلی ها در حصه رشد ورزش تاثیر گذار بوده است. به امید موفقیت های مزید شان.
بااحترام
وطندوست

>>>   دلیل اصلی پیشرفت ورزش در افغانستان بخاطر جدا بودن از سیاست و سیاستمداران است.
وحید از هرات

>>>   توجه خاص برای رشد جوانان شود بودجه و پول کمیته المپیک نباید مصرف در چیز های زینتی چون موترهای لکس قالین دفاتر کشمش و بادام شود .
مشکلات بی سرپناهی انها حل گردد .
شرایط تمرینات محل برایش اماده گردد این جوانان ده ها مدال را خواهند اورد انشالله .
اسد اندر

>>>   درود به دوستان عزیز
به نظر من ورزش را باید از مدارس (مکاتب) شروع کرد از سن که کودکان وارد مکتب می شوند باید برای شان سرمایه گذاری شود و تا مرور زمان استعداد های شان شناسایی و برای پیشرفت شان برنامه ریزی شود
و همچنین باید از حالت سنتی خارج شده و بادید بازتری به مسائل توجه کنیم
دوستدار میهن
الیاس
ایران

>>>   شما افغان ها باید با برنامه و سیستمی حرکت کنید
ببینید افغانستان بین دو کشور چین و ایران واقع هست.... چین در ورزشهای سرعتی حرف اول را می زند.... ایران هم در ورزش های قدرتی...
این یعنی چی یعنی افغانستان در ورزشهایی که هم سرعتی و هم قدرتی هستند حرف اول را خواهد زد...
یعنی افغانستان در تمام ورزشهای تیمی مانند فوتبال والیبال فوتسال هندبال بسکتبال و... می تواند حرف اول را در آسیا بزند..
ورزشهای تیمی در دنیا بسیار محبوب تر است ...

>>>   انشاا...نه فقط روح ا...نیکپا بلکه تمام ورزشکاران افغانستان ورشتهای دیگر به مرتبه بالاترسعودکنندجوانان ما هم ازطبقه ذکور و هم طبقه اناس
استعدادخارق العاده ای دارنداگرزمینه تعلیم و یادگیری درفنون های مختلف به این جوانان میسرگرددبدون شک ماشاهددست اوردهای زیادی درعرصه ورزشی وغیرورزشی خواهیم بود.
{باامیدچنین روزی}

>>>   ورزش افغانستان هيچ پيشرفت نكده هرچه بوده تلاش شخصي روح الله بوده . او بيشتر عمرش را در مهاجرت تمرين كرده و در كابل نيز خودش تمرين كرده و هزينه هايش را پرداخت نموده است. نه مانند ديگر كشور ها كه صد ها هزار دلار براي يك ورش كار هزينه مي كند. شما با يك مدال برنز نيكپا نتجيه گرفتيد كه ورزش افغانستان پيشرفت كرده؟
علي از مشهد

>>>   هیچ کاری برای ورزش افغانستان صورت نمی گیرد همین مدال نیکپا ارزش مدال طلا د ارد

>>>   درست است که کسب مدال المپیک توسط روح الله جان و نتایج خوب دیگر ورزشکارای ما بهخصوص نثار احمد جان بهاوی یک موفقیت بزرگ محسوب مشه اما پتانسیل ما افغانها بیشتر از این است و ما میتوانیم که در عرصه های بین المللی موفقیت های بیشتر داشته باشیم اگر خود ما بخواهیم و تلاش و استعداد خود را در زمینه مناسب به کار بگیریم و البته دولتمردان ما هم باید که به این مورد توجه بیشتر داشته باشند متاسفانه در افغانستان به چیزی که توجه نمشه یکی ورزش است و دیگه دانش و فرهنگ. بیاییدکه بیشتر در این زمینه ها کار کنیم.
درپناه حق موفق و پیروز
کابلی -هزاره

>>>   به عنوان یک ایرانی کسب مدال آقای نیکپا را به ملت شریف افغانستان تبریک می گویم....
درود بر ملت شریف افغانستان
برای مردم افغانستان بهترین ها از خدا می خواهم
گاهی برخی حرفها و جملات برخی دوستان افغان در مورد ایرانی ها دلم را می رنجاند اما من عاشق ملت افغانستان هستم
مردم زحمت کش افغانستان با تلاش شما افغانستان روز به روز بر عزتش افزوده خواهد شد به امید خدا

>>>   یک افرین ازطرف که ورزش افغانستان را جهانی کردی به امید و موفق باشدروح لله بهاوی برای جواب سجلوقی بگویم ... شما لیست کشور ببینید می دانی درکجارسید افغانستان
جیمی

>>>   بجز از مردم هزاره دیگر اقوام مدال آور نیست.
نقوی

>>>   چرا همه را بنام افغان باید گفته شود . ایا از هویت فرد که نام ببریم وحدت ملی گرچند نبوده و نیست که به هم نمیخورد . میشه گفت پشتون افغان . هزاره افغان . تا جیک افغان و...

>>>   برادر عنوان این خبر را از شگرد " مسلم پنداری " استفاده کرده است. د رخبر ها ازین شگرد برای گمراه کردن مخاطب استفاده می شود. نویسنده پیشرفت ورزش افغانستان را امر مسلم دانسته و پرسیده علت این چیست. درحالیه چنین نیست؛ افغانستان ورزش ندارد تا پیشرفت کند. با یک گل که بهار نمی شود. با ورزش کریکت که نصف مردم دنیا حتی نمی داند چه است که پیشرفت نکرده ایم. فوتبال هم که می دانید. یک تیم را از سراسر دنیا جمع کردند و همه دوباره رفتند پی کارشان چونه تیم واقعی نبودند همه قرضی بود.

>>>   استعداد و زحمت ورزشکاران افغان باعث این افتخارات شدند و اینکه اساسات این دو ورزشکار تکواندو در ایران تکمیل شده یعنی در ایران آنها درست درک کردند که تکواندو یعنی چی..
بعدش هم آمدند به افغانستان و بعدآ ماستر کوریای و...
ولی یک چیز را باید گفت که در کمیته ملی المپیک افغانستان حیف و میل بحد خودش وجود دارد و واسطه بازی هم از حد گذشته ولی درین اواخر خداوند رحم کرده و یک کمی به حال ورزشکاران هم توجه می شود..
ورزشکار


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است