یاد بود از نخستین سالروز احمد ولی کرزی در هرات
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۱۱    ۱۳۹۱/۴/۲۷ کد خبر: 38716 منبع: پرینت

از نخستین سالگشت شهادت احمد ولی کرزی رئیس فقید شورای ولایتی در سالون مولانا جلال الدین محمد بلخی با حضور مقامات بلندرتبه دولتی شخصیت های برجسته سیاسی اجتماعی و روحانی یادبود بعمل آمد.

در این مراسم هزاران تن از باشندگان ولسوالی های پانزده گانه ولایت هرات اشتراک نموده بودند. در جریان این مراسم که باشرکت دوکتور داوود شاه صبا والی هرات، اصیل الدین جامی معاون مقام ولایت، شیخ الحدیث مولوی خداداد صالح رئیس شورای علما و روحانیون هرات، دوکتورعبدلظاهرفیض زاده ریئس شورای ولایتی و صدها تن از بزرگان قومی متنفذین ومشایخ وسادات برگزارشده بود قران عظیم الشان از قبل تلاوت شده ختم شد.

در این مراسم سخنرانان ضمن تاکید براتحاد و همبستگی خواهان مبارزه جدی با کسانی شدند که در ایجادتفرقه در بین هم وطنان تلاش دارند.
الحاج مولوی خداداد صالح رئیس شورای عالی علما و روحانیون حوزه غرب کشور نیز یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی را گرامی داشته جایگاه شهادت و شهید را در دین مبین اسلام برجسته ساخت .آقای صالح برگزاری این مراسم را حرکت ملی و اجتماعی خوانده یاد بود از شهداء را عبادتی دانست که مردم باید در انجام ان تلاش ورزند.

آقای صالح گفت:" شهید ولی خان کرزی از شهدای باعزت افغانستان کسی بود که در راستای اوردن صلح به افغانستان تلاش نمود."
همچنان دوکتور داوود شاه صبا والی هرات نیز یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی کشور را زنده نگه داشته، تحقق ارمان شهدارا مستلزم تلاش همگانی در سایه وحدت و همدلی دانست.

والی هرات با یاد اوری حوادث و تراژیدی های دهه اخیر در کشور گفت:" امروز ملت ما در مرحله ای قرار دارند که می خواهند بسوی خودکفایی قدم بردارند و باید با هوشیاری کامل از فرصت ها در راه ترقی و سربلندی کشور رنج دیده استفاده نمایند ".

در عین حال داکتر عبدالظاهر فیض زاده رئیس شورای ولایتی هرات نیز ضمن ابراز تسلیت و تهنیت به مناسبت اولین سالگرد شهید احمد ولی خان کرزی به مردم غیور افغانستان به بیان نمونه ایی از ابعاد شخصیتی شهید کرزی پرداخت.

رئیس شورای ولایتی با بیان خاطرات خود وتیم همکارش در سفر به ولایت قندهار و دیدار با شهید احمد ولی کرزی گفت:" شهید کرزی شخصی شجاع وطن پرست بود و همیشه نسبت به وضعیت کشور نگرانی خود را اعلام می کرد ."

در این اجتماع که بر علاوه نماینده گان مردم در پارلمان شورای ولایتی ،رئیس و اعضای شورای عالی علما و روحانیون حوزه غرب ،شورای صلح ، و مسوولان ادارات دولتی اعم از ملکی و نظامی ،متنفذین و بزرگان قومی در هرات و قندهار حضور داشتند عده از شرکت کنندگان در سخنان خود ایجاد وحدت را متضمن رسیدن به صلح دائمی در کشور نام بردند.

باشندگان ولایت هرات که تعداد شان به هزارن نفر می رسید ضمن اشتراک در این مراسم با شکوه، روز بیست و یک سرطان سالروز شهادت احمد ولی کرزی را تحت نام روز همبستگی ملی اقوام افغانستان و روزشهید ملی پیشنهاد نمودند.

محی الدین نوری سخنگوی والی هرات می گوید:" به پاس خدمات ارزنده شهید ملت احمد ولی خان کرزی باشنده گان ولایت هرات بیست و یک سرطان روز شهادت این بزرگمرد تاریخ افغانستان را مردم هرات به نام " روز همبستگی ملی اقوام افغانستان و روز شهید ملی پیشنهاد نمودند."

آقای نوری میافزاید که شاهراه هرات قندهار از نقطه ولسوالی گذره الی انجام نیز به نام شاه راه شهید احمد ولی خان کرزی نام گذاری شده است. احمد ولی کرزی فرزند شهید عبدالاحد خان کرزی و وبرادر رئیس جمهور کشور که ریاست شورای ولایتی قندهاررا برعهده داشت سال گذشته به شهادت رسید.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   والی هرات باید با این کارش خجالت بکشد من به حیث هراتی ازین حرکت ...خجالت کشیدم وما ارزو داشتیم تا پل پشتو را بنام حضرت مولانا عبد الرحمن جامی مسمی میکرد من ازجوانان هرات خواهش میکنم تا به این والی ... اجازه ندهند که ...
اینجنیر احمد

>>>   جناب والی صاحب بخاطر خوش خدمتی به حکومت فاسد کرزی لطفا نام هرات راهم بنام بابای حا مد کرزی کنید//هراتی های اصیل کجا هستند و چرا ساکت اند... سید احمد باشند هرات قدیم و کرزی شهر جدید

>>>   حالا دیگر از قاچاقبران بین المللی ... می تراشند . افرین مولوی صاحب خداداد.
انسان از تعجب شاخ بیرون میکند از این همه...

>>>   چقدر دالر کرزی داده باشد خدا میداند تا نام برادرش را پیش از اینکه از قدرت کناره گیری کند به نام ... ملت مسما سازد . چون این روز به نام روز ... و روز بزرگ مرد تاریخ شهید احمد شاه مسعود است , کرزی و تیم حاکم در تلاش اند تا حتی همین یک کلمه مقدس را هم ازان خود کنند . برادران هرات و مردم افغانستان باید بدانند که به یک گل بهار نمیشود . هر چه ما روز شب وحدت ملی بخواهیم , تیم حاکم نفاق ملی میخواهد . میترسم داود شاه صبا را به جای اسمعیل خان رهبر جهاد نسازید . مرگ بر وطن فروشان . مرگ بر سود خوران . زنده باد ملت غیور افغانستان و همسنگران راه آزادی .

>>>   من چند سال در هرات کارمند دولت بودم مردم هرات مردم بافرهنگ ونجیب اند برای والی هرات جای شرم است که یکی از جاده های این شهر را بنام ولی کرزی کند این چاپلوسی برای والی هرات فا یده ندارد ونام بد ازخود درتاریخ هرات گذاشت...هرزمانیکه قند هاریها نام یکی ازجاده های شهر را بنام شخصیت های هرات میکردند جناب والی اگر این خوش خدمتی هارا برای این خانواده وطن... انجام میدادگله نبود...لطفا برای مردم هرات خدمت کنید وخداوند را رازی بسازیدنه حامد کرزی را... محمدهاشم

>>>   سلام بر تمامی دست اندر کاران سایت وزین افغانی پی پیر یاد از ... لازم نبوده دراین ستون جا داده شود.
اما شهداء واقعی را فراموش نباید فراموش شود.

>>>   درتاریخ استبدادی حوزه ی خراسان که مردمش هیج وقت آزاد نبوده اند چاپلوسی وتملق جز لاینفک روانشناسی این خط شده است و کسی نمی تواند بدون تملق پست بلند دولتی داشته باشد. متاسفانه قرن بیست ویکم و ظاهر مدرنیته هم دراین روحیات تغیری نیاورده است.

نبی هراتی

>>>   چاپلوسى هم ، حد اندازه داره. مقامات دولتي افغانستان هم به خاطر قدرت چي كار كه نه مي كنند. هرات كم شخصيت داره ، براي همين از ديكران تجليل ميكنند .

>>>   ... بایذ پیشوند مرحوم احمد ولی کرزی میشد.
چرسی

>>>   ...! چشم حسودان منافقان تفرقه افگن کور.
شعیب-فراه

>>>   برادری بنام اینجنیر احمداظهار نظر کردند منم نظریات شان را تایید میکنم و من شنیده بودم که هراتی ها با هر شرایط خودرا عیار میکنند راست بوده و اگر چنین نیست باید مردم هرات علیه داودشاه صبا تظا هرات کنند/// .
فاطمه کابلی

>>>   تعجب ندارم زيرا اين كار در ( هرات) صورت كرفته.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است