نمایش چهره ی خلفا در سریال «عمر فاروق»
 
تاریخ انتشار:   ۰۵:۴۹    ۱۳۹۱/۴/۲۴ کد خبر: 38555 منبع: پرینت

سریال تلویزیونی عمر بن خطاب که قرار است در ماه رمضان از شبکه ی MBC پخش شود با مخالفت های گسترده ای مواجه شده است. بر اساس این گزارش، همراه با نمایش چهره های خلیفه اول و دوم در این سریال، چهره ی مبارک حضرت علی (ع) نیز نشان داده می شود.

سریال تلویزیونی «عمر بن خطاب» که قرار است در ماه رمضان از شبکه ی MBC پخش شود با مخالفت های گسترده ای مواجه شده است.

این سریال توسط شبکه ی MBC که متعلق به «ولید بن ابراهیم ال ابراهیم» و موسسه «بنیاد قطر» است، تهیه شده است.

به گفته ی سخنگوی گروه شبکه های MBC، این سریال یکی از بزرگترین تولیدات در طول تاریخ تلویزیون در جهان عرب است.

پخش این فیلم با مخالفت هایی از سوی مفتی اعظم عربستان سعودی و الازهر مواجه شده است.

الازهر نمایش چهره ی اهل بیت پیامبر(ص) و نزدیکان ایشان را ممنوع اعلام کرده است.

از سوی دیگر شیخ عبد الحزیر عبدالله الشیخ مفتی اعظم عربستان سعودی انتقادات تندی از این سریال کرده است.

وی در نماز جمعه خطاب به نمازگزاران گفت: عاملان ساخت سریال عمر فاروق مرتکب گناه بزرگی شده اند.

وی اضافه کرد: به نمایش کشیدن خلفای اسلام و نزدیکان پیامبر (ص) اشتباه است و این امر باعث انتقاد و توهین به انان می شود.

هایک سخنگوی شبکه های MBC گفت: این سریال به چندین زبان ترجمه و فروخته شده است.

وی افزود: در پی مذاکره با کمپانی های انگلیسی، فرانسوی، اندونزیایی و مالزیایی برای نمایش این سریال به مراحل خوبی رسیده ایم.

روزنامه الاخبار چاپ لبنان نیز درباره پخش سریال تاریخی عمر فاروق نوشت: این امر موجی از واكنش ها و اعتراضات را در كشورهای عربی به خصوص كویت به وجود آورده است.

این روزنامه روز دوشنبه نوشت: عده ای از نمایندگان اصولگرای مجلس كویت، ساخت این فیلم را برخلاف شریعت اسلامی دانسته و خواستار منع پخش آن از شبكه ها و تلویزیون های عربی منطقه شدند.

الاخبار تأكید كرد: نمایندگان متعصب و اصول گرای مجلس كویت به نمایش درآوردن چهره صحابه پیامبر(ص) در این فیلم را مغایر با شریعت اسلامی می دانند و تهدید كردند از هر اقدامی در راستای منع پخش این فیلم صرف نظر نخواهند كرد.

این روزنامه لبنانی نوشت: از زمانی كه شبكه های تلویزیونی عربستان و قطر از پخش بزرگترین فیلم مشترك تاریخی پیرامون سیره برخی صحابه خبر داده اند، صدای اعتراض ها و واكنش ها به رهبری عده ای از نمایندگان اصولگرای مجلس كویت در این كشور بلند شد و آنها از وزرای فرهنگ كشورهای حاشیه خلیج(فارس) خواستند از پخش این فیلم جلوگیری به عمل آورند.

یكی از نمایندگان كویتی معترض به بخش فیلم عمر به نام 'محمد هایف' در پایگاه 'توییتر' خواستار جلوگیری از بخش فیلم یاد شده شد و بخش این فیلم را عملا توهین به فتاوی مراجع دین، احساسات مسلمانان و عقاید آنها قلمداد كرد.

الاخبار ادامه داد: یكی از بازیگران این فیلم با ابراز تعجب از جار و جنجالها پیرامون فیلم عمر فاروق گفته كه این فیلم به اجازه بسیاری از علما و مراجع اهل سنت از جمله 'یوسف قرضاوی' مفتی مصر ساخته شده است.

یك وكیل كویتی اصول گرا نیز در اعتراض به بخش فیلم عمر در ماه مبارك رمضان به علت وجود اشكال شرعی در به نمایش در آوردن چهره صحابه پیامبر در كارهای تلویزیونی و سینمایی علیه شبكه تلویزیونی mbc عربستان شكایت كرد.

این روزنامه لبنانی نوشت: نویسنده این فیلم 'ولید سیف' فلسطینی الاصل و كارگردان آن 'حاتم علی' از كشور سوریه است؛ در این فیلم جمعی زیادی از هنرمندان كشورهای سوریه، مغرب، كویت ، عراق ، تونس، عراق، قطر و مصر شركت دارند.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   قبل ازین هم سریال های مانند رسالت و...فلم سازی شده وازبیست سال باینطرف به نمایش گذاشته شده بود گرچهد این فیلم واقعیت های تاریخ اسلامی رابیان میکند ولی دران نیزگردانندگان از حضرت عباس وحضرت خالد وبعض از اصحاب کرام تمثیل نموده بودند کهتا هنوز هیچ کس عکس العمل نشان نداد ازینکه ان فلم را امریکای ها ساخته بود چه شد که امروزه این سریال چنین سروصدا را براه انداخته خداکند که اینگونه اعمال سبب فتنه بزرگ درمیان مسلنانها نشود

>>>   نشان دادن چهره حضرت علی ع در این فیلم کاملاً ناروا است. حالا که این فیلم ساخته شده است باید در چهره حضرت علی ع یک نور را انعکاس بدهند، بخاطریکه غیر از پیغمبر اسلام هیچ کس به مقام آن حضرت رسیدگی نمیتوانند.
سید ولی الله عاقلی از کابل

>>>   یک سوال همیشه در ذهن من بوده که در بعضی از سریالهایی که نشان داده می شوند مانند سریال حضرت یوسف چهره ایشان به نمایش گذاشته می شود ولی در برخی دیگر در مورد امامان مانند سریال امام علی و یا سایر امامان چهره ایشان پنهان است دوستان می توانند بفرمایند که چرا اینگونه است

>>>   نظر دهندۀ سوم !
به خاطریکه علی ، علی است. اگر علی را نمیشناسی، مطالعه کن تا برایت آشکار شود که علی کی است.

>>>   علی "ع"خیرالبشر
علوی

>>>   آقای ولی الله عاقلی از کابلی، هر چند از بحث مذهبی هیچ خوشم نمیاید و آنرا میگذارم به افرادی مثل شما، ولی محض توصیه برادرانه به شما یاد آور میشوم که تا اینجا با شما موافقم که به جای چهره علی نور نشان داده شود...همانطوریکه اجازه نمیدهید دیگران عقاید تان را به چالش بکشد شما نیز دیگران را در چنین موقعیتی قرار ندهید.
عزیزی

>>>   خطاب به اقای سید ولی الله عاقلی:
اقای عاقلی یا معلومات شما راجع به اسلام وتاریخ اسلام خیلی اندک است ویاهم اظهارات شما بیانگر حسد وکینه شما نسبت به خلفای راشدین وصحابه پیامبراکرم صلی الله علیه وسلم میباشد چراکه بعداز پیامبراسلام مقدم بودن صحابه از خلفای راشدین که به ترتیب ذیل میباشد شروع میشود:
1- حضرت ابوبکر صدیق (رض)
2- حضرت عمر فاروق (رض)
3- حضرت عثمان بن عفان (رض)
4- حضرت علی کرم الله وجهه
بناء چیزی شما ذکرکرده اید متناقص به ارشادات است که دردین مبین اسلام وجود دارد وبه ان تاکید شده
ازنام ات اگر قضاوت شود بسیار ادم فهمیده معلوم میشوی ولی ازاظهارات تان معلوم میشود که بسیارکوردل هستی به هرصورت ازخداوند میخواهم تاماوشما همه رابه راه راست ومستقیم هدایت کند
فیضی ازکابل

>>>   حضرت محمد ص. خولفاي راشدين را بةمرتبي خاص شان مقرر كردةاست.
اول حضرت ابوبكرصديق. رض. دوم. حضرت. عمر. رض. سوم. حضرت. عثمان. رض. جهازك. حضرت. علي. رض. اين جهار. يار دردين مبين اسلام. معراج الدين خيرخواة ازعربستان سعودي

>>>   خلفاءاسلام همه انسان و او لاد حضرت آدم هستند نشان دادن چهره آنان به هیچ و جه مانعی ندارد . مولوی حقگو

>>>   دوستان من وقعا نمیدانم ایا کسی هست برایم توضیح دهد که نشان دادن چهره خلفای راشدین چه اشکال دارد؟
ایا خلفای راشدین ماورای طبعت است یعنی انها جسم ندارد؟ به نظر من سطح افکار مردمان امروزی در جای رسیده که میخواهد همه چیز را بدون پرده بیبند، وحتی در جستجوی این هم است که وجود خداوند (ج) را از نزدیک لمس کند ، مثلا کشف ذرات الهی در ازمایشگا انفجار بزرگ در مرز سویس و فرانسه ، هدف انها این است که این طبعت چگونه به وجود امده و چه قدرت هست که این طبعت را به وجود اورده است! و حال این که خلفای راشدین مانند من و تو انسان هستند و در یک مقطع از تاریخ حکومت کردند کدام فرستاده خداوند (ج) نیست تنها ادمهای شایسته از نظر ما مسلمانها است فقط به نظر من اگر از نام انها و از کردار انها به نیکویی یاد کنیم کافی است، اگر انها را قدرت ماورایی طبعت فکر کنیم و چهره انسان امروزی را توحین به انها فکر کنیم ،این در واقع یک نوع بت پرستی هست و بس.
سخی

>>>   با سلام.در ولایت اولیأ الله هیچ شکی نیست و محترم شمردن شان لزومآ امریست مقبول و شایسته اما اینکه چرا نباید در جریان فلم و سریال سیمای خیالی شان به تصویر کشیده شود را کس نمیداند بجز چند مفتی دین و چرایش را جواب والله اعلم بالمراد خواهد بود.
دوستانی چون جناب سید ولی الله عاقلی«؟؟؟» بایدتوجه نمایند که اشد بی احترامی به اولیا الله ترک سنت شان است تا بتصویر کشیدن چهره ی واهی شان در جریان یک مجموعه ی تلویزیونی.برقرارباشید.
احمــــــــــــــدی از آلمان.

>>>   بتصوير كشيدن همه انبياء و اولياء كار خوبي نيست اما در تعجبم كه كسي اينجا تصوير كشيدن بيامبران را عادي دانسته و از حضرت علي را نه,

>>>   آقای ولی الله عاقلی
متاسفانه شما و امثال شما شناخت درستی از مقام پیامبر اکرم حضرت محمد صلی الله علیه و آله و همینطور امام علی علیه السلام ندارید.توصیه میکنم اول سطح معلومات خود را بالا ببری بعد اظهار نظر کنی.
در کتب اسلامی آمده است که امام علی (ع) فرمود:دو دسته از افرادی که با من مواجهند جهنمی هستند.اول دشمنان من و دوم کسانی که در دوستی من زیاده روی کنند(دچار غلو شوند)
مجید از ایران

>>>   حضرت علی کرم الله وجهه فرموده که یک تعداد زیاد ازمردم ازانس و محبت زیادشان نسبت به من به جهنم میروند و یک تعداد زیاد ازمردم از حسد کینه بدبینی ودشمنی که نسبت به من دارند به جهنم خواهند رفت که شاید ضرورت به تشریح ان نباشد
فیضی

>>>   قطر در این چند سال اخیر تلاش دارد که جای عربستان را در تاثیر گزاری بر روی مسلمانان بگیرد.
امروز چه قبول کنیم و چه نکیم، ثروت حرف اول را می زند.

>>>   به خاطر اینکه علی (ع) ولد الکعبه هست، به خاطر اینکه علی (ع) خیر البشر است، به خاطر اینکه علی (ع) ولی الله است، به خاطر اینکه علی(ع) امیر المؤمنین است، و در میان پیامبران حضرت محمد(ص) از همه مقامش بالاتر است و بعد از آنها حضرت علی (ع) و اهلبیت پاک و مطهرش که از تمام پیامبران بالاتر است دلیل آنکه حضرت ابراهیم بالاترین مقامی که به آن رسید مقام امامت بود... بروید و شناختتان را از حضرت علی (ع) و اهلبیتش بیشتر کنید...

>>>   در پاسخ به فیضی: لطفا حدیث گرامی از حضرت علی علیه السلام را مطابق عقاید خویش جعل و دستکاری نکنید! هیچ جایی حضرت علی علیه السلام نفرموده اند که "تعداد زیاد از مردم از انس و محبت زیادشان نسبت به من به جهنم میروند" بلکه همانطور که مجید از ایران به طور ناقص به آن اشاره کرده حضرت علی علیه السلام فرموده اند "...کسانی که درباره من غلو کنند..." یعنی اینکه برای ایشان مقام خدایی در نظر بگیرند و به جای خدا او را پرستش کنند (چون نسبت به خدای یکتا کافر شده اند) به جهنم می روند. در ضمن آقا یا خانم فیضی به یاد داشته باش دوست داشتن حضرت علی علیه السلام توفیقی است که نصیب هر کس نشود!
مولا علی دوست

>>>   با سلام / حضرت محمد (ص) حطاب به اصحاب و مسلمانان فرمودن من هم همچون شما بشر هستم

>>>   سلامی گرم به دوستان برادران هم زبانان هم کیشان و انسان های نیک سیرت!برادران من در نظرات که شما عزیزان گذاشته اید دیدم برادری که که می گفت پیامبر عظیم الشان اسلام خلفای راشدین را به نحوی خاص رتبه بندی کردهاست.از آن جا که همه دنبال حق هستیم خواستم تا برای روشن تر شدن ای قضیه به سایت زیر رجوع کرده و پس از دانلود فایل ها به دقت به آن ها گوش داده و تدبر کرده بلکه مورد رحمت و هدایت خدا قرار بگیریم.یا آرزوی موفقیت برای شما دوستدار شما حامد از ایران

>>>   لعنت خدا بر قاتلان مادرم حضرت فاطمه زهرا (س) و فرزندش حضرت محسن (ع) و نفرین شدگان آن حضرت.
همان طور که پیامبر (ص) در وصف دختر گرامیشان فرمودند:
فاطمه (س) پاره ی تن من و میوه ی دل من و نور چشم من است. او روح دو پهلوی من است. هر کس فاطمه (س) را بیازارد مرا آزرده است و هر که مرا آزار دهد خدا را اذیت نموده است و کسی که فاطمه (س) را به غضب آورد مرا به غضب آورده است.
لعنت خدا بر آن دو ملعون تا قیامت، که باعث ناراحتی و به شهادت رساندن دختر و نور چشم پیامبر شدند.
(سید حبیب) از ایران


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است