رهایی زندانیان بدون محاکمه مشکل ساز است
 
تاریخ انتشار:   ۲۲:۵۹    ۱۳۹۱/۲/۲۰ کد خبر: 35886 منبع: پرینت

در این اواخر تعدادی از زندانیان طالبان از محبس پایگاه نظامی بگرام توسط نیروهای امریکایی بگونه مخفی و بدون هماهنگی با دولت افغانستان رها شده اند. که این امر مشکل آفرین و نهایت خطرناک بوده و نیز درد سرهای تازه ای را هم برای مردم افغانستان به دنبال دارد.
زیرا با این عملکرد از یک طرف به حاکمیت قضایی افغانستان که مطابق آن باید حکم برائت و یا مجرمیت متهمین توسط محاکم ذیصلاح کشور صادر گردد توجه نشده و از جانبی هم جنایتکارانی که با عالمی از مشکلات و مصرف هزینه های هنگفت مالی بازداشت می شوند دوباره بدون کدام دستآورد خاصی رها میگردند و از سوی دیگر این مسئله بارها به تجربه گرفته شده که اشخاص و افراد زندانی که از قید رها شده اند دوباره به صفوف مخالفین برگشته اند و با قصاوت و بی رحمی بیشتر نسبت به گذشته علیه نیروهای امنیتی و افراد ملکی قرار گرفته و این بار هر کدام خون ده ها تن افراد بیگناه دیگر را ریخته اند.

به گونه مثال چند سال قبل یکی از فرمانده هان مشهور طالبان بنام ملاعبدالقیوم ذاکر که در زندان به سر میبرد و تعهد نموده بود که پس از رهایی به زندگی عادی و صلح آمیز برمیگردد ولی پس از آزاد شدن از زندان دوباره در رأس گروپ های مسلح مخالف دولت قرار گرفته و در اولین اقدام جنایتکارانه اش در ولایت جنوب غربی کشور ده ها انسان بیگناه را با دستان خود به قتل رسانیده است.

نیروهای بین المللی مبارزه علیه ترویزم و در رأس کشور امریکا می باید در حصه تعیین و سرنوشت مجرمین و زندانیان در مطابقت با قوانین نافذه افغانستان عمل نمایند. زیرا با تطبیق عادلانه قوانین هم مجرمین بگونه درست به سزای اعمالشان میرسند و هم افراد بیگناه ملکی که از جانب آنها به مشکلات و مصائب بیشماری روبرو بوده اند دیگر از شرشان رهایی می یابند.

همچنان این امر زمینه تطبیق عادلانه قانون و اعتماد مردم را به سیستم عدلی و قضایی کشور فراهم میسازد.

الیاس قاضی زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   حتماً رهائی اشخاص بدون محاکمه مشکل ساز است به خاطریکه اگر محاکمه نشود توسط قضا افغانستان باز خارنوال و قاضی از کی پول بگیرد. کدام حاکمیت قضائی بگو که قضای فاسد و قضای که مجرم را رها و بی گناه را زندانی میسازد.
بابه


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است