نظر دولتمردان درباره پیمان استراتژیک
کاری از گروه ادب و هنر شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper ) 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۰۷    ۱۳۹۱/۲/۱۵ کد خبر: 35661 منبع: پرینت

بالاخره با تلاش و تقلای برخی وطن دوستان و بیگانه پرستان و البته دعاهای برخی از انسیه و اجنه ، پیمان استراتژیک مابین آمریکا و افغانستان امضاء شد. عده ای این پیمان را به نفع افغانستان و دیگران به ضرر کشور می دانند.

برای روشن شدن این موضوع سری به اعضاء کابینه زدیم تا ببنیم نظر دولتمردان افغانستان در این رابطه چیست؟ لذا از هریک از آنان پرسیدیم که از پیمان استراتژیک بین  دو کشور چه می دانید؟ و آیا آن را برای افغانستان مفید می دانید یا مضر؟

رئیس جمهور: برادر جان این چه سوالی است. آمریکا طی این ده یازده سال بیشتر از یک پدر دلسوز برای افغانستان و بخصوص برای اینجانب زحمت کشیده از جمله اینکه هرگاه مخالفی در راه ترقی کشور وجود داشته، توسط سربازان خیٌر آمریکایی ترور شده است.این خود از مهمترین فواید حضور دائمی آنان در افغانستان است.

وزیر داخله: آنقدر می دانم که در پیمان استراتژیک زحمت بنده کمتر شده زیرا آمریکا تعهد داده تا به آرامش رو ح و روان و تفریح و خورد و خوراک زندانیان افغانستانی بیشتر برسد تا آنها به فکر فرار از زندانها نیفتند و باعث آبروریزی این جانب نگردند. همین برای من کافی است.

وزیر صنایع و معادن: من متن پیمان استراتژیک را مطالعه نکردم اما گمان می کنم یکی از مفاد آن این است که اگر قرار شد آمریکایی ها در مسیر پایگاه های نظامی خود جاده یا تونلی در مسیرهای صعب العبور احداث کنند، باید خاکها و سنگهای به درد نخور آنرا با خود به کشورشان برند، تا از آلودگی محیط زیست افغانستان کاسته شود.

وزیر عدلیه: مهترین تبصره این پیمان که مربوط به وزارتخانه اینجانب می باشد این است که هر جرمی که نیروهای آمریکایی مرتکب شوند، نیازی نیست قاضی های افغانستان آنان را محاکمه کنند و باید در کاخ سفید مورد بازپرسی قرار گیرند. همین امر سبب می شود تا مجریان عدالت کشور وقت بیشتری داشته باشند تا به امور مردم رسیدگی کنند. به نظرم این یکی از مهمترین بخشهای این پیمان است.

وزیر مبارزه با مواد مخدر:  ظاهرا آمریکا در این پیمان وعده داده است تا مسئولیت مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر را از انگلیس گرفته و به نیروهای داخلی واگذار نماید. بدین طریق درست است که مسئولیت وزارتخانه ما بیشتر می شود اما دیگر کسی نمی تواند به کشور دوست و برادر آمریکا، اتهام دست داشتن در کشت و تولید مواد مخدر را بزند و تلاش کند که کاخ سفید را بدنام نماید.

وزیر انکشاف دهات: بنده آنقدر درگیر رسیدگی به امور روستاییان عزیز کشور هستم  که فرصت فکر کردن به این مسائل جزئی و پیش پا افتاده را ندارم. بگذاربد هر کس هر کاری می خواهد بکند. مادرم به من آموخته که اگر می خواهی کسی به کارت کار نداشته باشد، تو هم به کار کسی کار نداشته باش.

وزیر امور مهاجرین: اینجانب متن کامل پیمان استراتژیک را مطالعه نمودم و بسیار خوشحال شدم از این که آمریکا این افتخار را به ما داده است که نظامیان خارجی من حیث یکی از اتباع افغانستان باشند. بدین طریق ما هم مهاجر در خارج از کشور داریم و هم مهاجر در داخل کشور. اما این کجا و آن کجا.

وزیر اقوام و قبایل: از مهمترین فواید حضور دائمی آمریکا در افغانستان یکی کردن همه اقوام است. براساس این پیمان باید همه تلاش نمایند تا اختلافات قومی برطرف گردد. بدین ترتیب که باید تاجیک پشتون شود، هزاره پشتون شود، ازبک و ترکمن هم پشتون شوند، پشتون هم که پشتون است. تا دیگر در تقسیم خدمات بین اقوام تبعیض صورت نگیرد.

وزیر کار و امور اجتماعی: خدا پدر آمریکا را بیامرزد با امضاء این سند همکاری. ما واقعا با کمبود کار و افزایش بیکاری در کشور مواجه بوده و هستیم . لذا امیدواریم براساس این طرح و پیمان چند شغل جدید ایجاد گردد تا هم جوانان بیکار نباشند و هم بنده به عنوان وزیر کار و امور اجتماعی کاری انجام داده باشم.

وزیر اطلاعات و فرهنگ: حقیقت امر این است که من این چند روز درگیر رسیدگی به امور این تلویزیونهای خصوصی هستم که هرچه خواستند پخش می کنند و فکر می کنند که این کشور بی در و پیکر است . اما فکر کنم آمریکا در این پیمان تعهد داده تا اگر افغانستان پخش فیلم های مبتذل هندی را متوقف سازد، جدیدترین فیلم های زبان اصلی سال را بطور رایگان بین مردم ما توزیع می کند تا جوانان ما از مطالب روز دنیا عقب نمانند.

وزیر حج و اوقاف: در صداقت آمریکا و در اینکه آمریکا همیشه مدافع حقوق افغانستان بوده، هیچگاه نباید شک کرد. من مطمئنم اگر امریکا می توانست بیت الله را به کابل انتقال دهد حتما اینکار را می کرد. همانگونه که برای سربلندی مردم افغانستان نزد خدا، بیش از نیمی از خاک افغانستان را وقف خاک پاکستان نموده است.

وزیر مالیه: آمریکاییها همیشه برای افغانستان مفید بوده اند. چه قبل از امضاء سند همکاری و چه بعد از آن. گواه این ادعا هم این است که تنها کشوری که به افغانستان بدون توقع و بی منت پول می دهد، آمریکاست. آمریکاییها هیچگاه از شخص بنده بازخواست نکرده و نگفته اند که این همه پولی که به کشور واریز شد، در کجا خرج شده است.

وزیر دفاع: شخص حقیر کاملا موافق مفاد این پیمان هستم، چرا که دیگر با حضور دائمی نظامیان آمریکایی و ایجاد پایگاه های دائمی نیازی به فعالیت بیش از حد سربازان اردوی ملی نیست. هر کدام از همسایه ها که چشم طمع به کشور ما داشته باشند، آمریکا آنها را به شدیدترین حالت سرکوب می کند. این انصافا بسیار به نفع افغانستان است.

وزیر تحصیلات عالی: باید بسیار خدا را شکر کرد زیرا با حضور دائمی آمریکا در افغانستان،جوانان ما آنگونه که شایسته هستند تربیت می شوند. انشالله به یاری خدا به زودی کابل تبدیل به یکی از شهرهای اروپا مانند تورنتو، نیویورک، بستون و حتی واشنگتن خواهد شد!!!

حال تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل.

 


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   انشا الله همه گی شان مرتد وکافرشده اند باکسی که الله دشمنی نموده اینها دوستی مینما یند آیامسلمان اندیانه
برادران قرآنکریم رامطالعه نماییم خواهید دید که اینها راالله
چه قومی معرفی نموده است
امریکا دیروزقرآنکریم رابه آتش کشیدوبایدکه اینها بااودشمنی نمایند ولی اینها دوستی می نمایند
عابد

>>>   بلی بلی بلی! مه قربانت شوم ای شاه کوکوجان
سرکها تنگ است موترها پیاده میره
های های های های های های های

>>>   برای مه هم خوب است چون عنقریب یک وظیفه درپایگاه نظامی آمریکا دربگرام میگیرم خیر بیبینه کرزی گه ده فکر ما بیکارا است ---هه هه ههه .
جواد افتخاری گابل

>>>   وزیر اقوام و قبایل جالب بود

>>>   سلام- برادران آنهایکه وابسته به حکومت ظاهر شاه بودند ودرحین گرسنگی ملت ازسیری می ترکیدن وریاست میکردند درانقلاب درغرب فرارکردند وآنجا انگلیسی رایاد
گرفتند وبستن کراوات را ، وعلم ودولت داری ومردم داری وجنبه های مثبت امریکا ومردم آنرا یاد نگرفتند و نیاموختند ومغزهای
گندیده ای اینها وفرزندان اینها همچنان گندیده مانده اند وهیج رشدمثبتی نداشته است وندارد ومعتقد به ریاست کردن همانند
نیاکان خود هستند وملت را مرغ وگوسفند میدانند که باید عیش ونوششان را فراهم کنند که این مارا برمیگرداند به گذشته های نکبت بارباید مواظب باشیم ماوشما. نتیجه-
1- هرگزبه تحصیل کردگان غرب فراری (وابسته به خاندان وحکومت شاهی رای ندهید) این گناهی بس بزرگ است نابخشودنی بدلیل اینگه .... ودر فوق ذکر کردم
2- نوع نگاه اینها به کشورومردم بسیار بسیارخطر ناک است
عرض کنم خدمت تان که من اول دراشتباه بودم فکر میکردم
که این ها تحصیل کردگان غرب وروشن فکرند وخوش بودم که
به آبادانی کشور مفیدند ومفهوم برادری وبرابری رامیدانند
اما تازه فهمیدم چه اشتباهی .با احترام

>>>   برادران حالی همی گپ خو شده بیاید فکر کنیم که ما چه کده می توانیم که حد اقل نواسه های ما تذکره افغانی داشته باشند
محسن و علی منصور از هرات


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است