پیمان استراتژیک هم به معاهده دیورند پیوست!
اوباما در سالروز کشته شدن اسامه بن لادن به کابل سفر کرده تا قراردادی را تحت عنوان پیمان استراتژیک با حامد کرزی امضاءنماید که حاصل آن تاسیس پایگاه های نظامی آمریکا به مدت 99 سال در افغانستان است، مثل معاهده دیورند که 99 ساله بود اما همیشگی شد 
تاریخ انتشار:   ۰۰:۴۰    ۱۳۹۱/۲/۱۳ کد خبر: 35568 منبع: پرینت

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، بعد از ظهر امروز سه شنبه دوازدهم ماه ثور باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در یک سفر غیر منتظره مانند همه سفرهای گذشته اش، وارد کابل شد.

گفته می شود اوباما در سالروز کشته شدن اسامه بن لادن به کابل سفر کرده تا قراردادی را تحت عنوان پیمان استراتژیک با حامد کرزی امضاءنماید که حاصل آن تاسیس پایگاه های نظامی آمریکا به مدت 99 سال در افغانستان است، مثل معاهده دیورند که 99 ساله بود اما همیشگی شد.

بعد از اجلاس 2010 لیسبون که قرار شد نیروهای بیگانه از افغانستان خارج شوند، آمریکایی‌ها موضوعی تحت عنوان امضای پیمان استراتژیک با افغانستان را مجددا مطرح کردند که این موضوع قبلا در سال 2005 نیز مطرح شده بود. اگرچه پیش‌نویس این پیمان از طریق رسانه‌ها پخش‌شده و غربی‌ها نیز اعلام می‌کنند که این پیش‌نویس کامل نیست و نواقصی دارد ولی واقعیت این است پیش‌نویسی که در رسانه‌ها منتشر شده، مفاد خطرناکی را هم برای کشورهای منطقه و هم برای ما در بردارد.

بزرگترین نقص این پیمان این است که تکلیف ایجاد و ابقای پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان در آن مشخص نشده و این امر نگرانی کشورهای منطقه را برانگیخته است. مجموعه‌ای از کشورها، از جمله همسایگان و کمی دورتر روسیه و بخشی از کشورهای آسیای‌مرکزی نگران این موافقتنامه هستند.امضای این پیمان می تواند یادآور تجربه‌ای باشد که آمریکا پس از جنگ جهانی دوم در هر منطقه‌ای که نفوذ کرده، دیگر خارج نشده است.

در صورت تحقق این توافقنامه، از یک سو افغانستان به عرصه رقابت کشورهای دیگر چون روسیه و چین تبدیل خواهد شد و از سوی دیگر آمریکا به جای دستیابی به اهداف استراتژیک خود در منطقه با بحران های جدید مواجه می شود و مهار آنها برای واشنگتن بسیار دشوار خواهد بود.

در واقع وقتی آمریکا تبدیل به یک قدرت نظامی در افغانستان شود به طور طبیعی روسیه و چین هم در عرصه رقابت های امنیتی وارد می شوند و این مساله منطقه را ملتهب خواهد کرد. مقامات افغانستان هم در آن حد از توانایی نیستند که بتوانند با آمریکا مقابله کنند. به معنای دیگر آمریکایی‌ها را ما نیاوردیم که ما بیرون کنیم،مقامات داخلی کشور ما حتی در مورد جابجائی یک سرباز نمی توانند به آمریکا دستور بدهند.

یکی از مهمترین مفادی که مقامات کاخ سفید به دنبال آن هستند این است که آمریکایی‌ها امروز به جهت مصوبه شورای امنیت در افغانستان می باشند، بنابراین بعد از خروج نیروها باید آنجا را ترک کنند. در حال‌ حاضر آمریکایی‌ها در کشور ما پایگاه، تجهیزات، اموال و نیرو دارند و به دنبال قانونمندکردن آنها با اجازه دولت جناب کرزی بعد از خروج هستند تا برای ادامه حضور نیازی به مصوبه شورای امنیت نداشته باشند.

با اجرای این پیمان دسترسی به فضای افغانستان منحصرا در اختیار آمریکا خواهد بود و آنان مجوز هرگونه تردد هوایی و هرگونه عملیات را دارا خواهند بود که در مطالب آتی بصورت مفصل تری به بیان آنها خواهیم پرداخت. فعلا باید منتظر بمانیم تا ببینیم جناب کرزی با جناب اوباما چه گلی پر سر افغانستان خواهند زد.

به قول ما هرچه به دیگ باشد به کفگیر بالا می آید. پس منتظر می مانیم تا زد و بندهای پشت پرده این سفر ناخواسته هرچه زودتر فاش گردد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   به ملا عمروتروریستان چتلستانی تبریک بگوئید که شما سبب شدید که....غربی به وطن ما دائمی شوند ( حتمن نظرم را نشر کنید) جمشیدخان

>>>   بسیار خوب شد که امضا شد

>>>   امضای این سند یک گام مثبت است
شیرخان جاجی

>>>   امریکا در جرمنی پایگاه نظامی دارد. در ژاپن در استرالیا در انگلیس پس چه عیبی دارد که در افغانستان هم باشند. شما نگران هستید که دیگر نتوانید حکومت طالبانی را سر کار بیاورید و بنام اسلام مردم را چپاول کنید؟ شهاب

>>>   جناب محترم نویسنده متن!
مردم ما اینرا میدانند که پیمان بستن با امریکا یعنی خود را وابسته کردن به یک قدرت بزرگ. مگر در شرایط فعلی این یگانه راه است که میتوان به افغانستان ثبات آورد و بعضی از کشور های همسایه هم از حضور نیروی های امریکا ترس و هراس دارند و ممانعت ها را از طریق غلامان شان در افغانستان برای امضای این پیمان بوجود میاوردند که یک مثال زنده اش خود شما هستید.

>>>   بسیار یک کار نیک صورت میگرد که پیمان استراتیژیک بین افغانستان و ایالات متحده به امضا می رسد، و هر چه حضور ایالات متحده در افغانستان بیشتر باشد به نفع ملت و کشور افغانستان، چرا که دولت افغانستان به تنهایی از پس دخالت های کشور های بیگانه به خصوص ایران و پاکستان برامده نمی تواند، لذا این بهترین فرصت برای افغانستان تا بتواند یک پشتوانه قوی را با خود داشته باشد، و کسانیکه با این پیمان مخالف هستند چه داخلی و خارجی مطمئیناً دشمن افغانستان هستند.

احمد

>>>   جي خوش كفته هارون يوسفي :.
چک چک
هر کی رهبر شد، ما چک چک کدیم
بی صدا و با صدا چک چک کدیم
هرکجا با نام حزب و انقلاب
شیشته و ایستاده پا چک چک کدیم
با رفیقان وبرادر های خود
در عروسی و عزا چک چک کدیم
عاقلان بالای چوب دار رفت
بر سر دیوانه ها چک چک کدیم
چون که طالب بر در کابل رسید
شکر کردیم از خدا، چک چک کدیم
کرزی آمد همره ایزار خود
خشتکش دیدیم ما، چک چک کدیم
پای ناتو تا به ملک ما رسید
از هری تا پکتییا چک چک کدیم
تا که بشنیدیم ناتو میرود
خوش شده بی انتها چک چک کدیم
هر کی طنزی گفت اگر خوب و خراب
ما شنیدیم، ازحیا چک چک کدیم
مطيع الله

>>>   مبارك مبارك
بر همكان مبارك
افغانستان جاويدان با كمك امريكا بهترين كشورى دنيا ميشود
قدرت هاى كلان جون جين و روس و هند و باكستان در اول جه كرده اند كه بعد از اين بكنند
انشالله اين خواست مردم افغانستان است
فقط ؟
با دلسوزى به مردم افغانستان و كزشته تلخ كه اين ملت در ادوار كزشتانده است
رسيدك كنند
و ديكر نشود كه تاريخ تكرار شود
موفق باشيد

>>>   موضوع 99سال عقدپیمان که مابین کرزی واوباما هواخدبوومردم افغانستان قبول نداشته درمقابل اجنبیهاقیام خواهندنمودودراینده روی این کعامله گرادرطول تاریخ سیاه خواهندماند.
محمدطاهر

>>>   سلام خدمت همه دوستان:
هیچ خبرمانند این خبر بنده را خوشحال نساخته بود بنده ودوستان بنده از امضای این پیمانه بسیار بسیار خوشحال هستم زیرا این کشور برای فعلاًباید درافغانستان بماند تامردم از زیرسلطه طالبان درامان باشند.
"نقــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوی"

>>>   به نا حق به خود زحمت داده اند میگفتند ما ان را امضا نموده برایشان میفرستادیم

>>>   در این مورد تا فعلآ چیزی گفتنی ندارم اما همین قدر گفته میتوانم که بعض برادران افغانی ما خصوصآ روئسای جمهور (پ) در فروختن ملک و خاک این ملت بسیار علاقه مند هستند امثال دیورند و اگر این کار را نکنند معلوم دار که دیگران رئیس جمهور خواهد شد .
بنآ این به همه ملت معلوم است که القاعده کیست ، تروریست کیس ، رئیس جمهور کیست ، حاکم و همه کاره در افغانستان کی هاست که در هر شرایط نوکر شده و ملک را بفروشند .
با احترام
سید امید غافل
کابل

>>>   خوب شد این پیمان به امضاء رسید چرا که افغانستان به یک قیم در برابر زیادی خواهی همسایگان نیازمند است

>>>   این خبری خوبی است .
latif

>>>   این هم سند فروش افغانستان به بادار

>>>   بلآخره ابین سند استراتیژیک به امضاء رسید.خاک و حکومت کاملآ از دست ما رفت حالا امریکا هر چه بخواهد همان میشود خداوند پاک خیر ما را پیش کند ببینیم در آینده چی میشود این خارجی ها هیچ وقت به فکر آبادی وطن ما نیستند. آنها تنها به منافع خود می اندیشند..اما خارجی ها باید بدانند که اینجا افغانستان است تاب آوردن در مقابل مردم با غیرت افغانستان کاریست مشکل مقصد یک ذره احتیاط کنید که کار های خلاف نکیند (نثارالله اندرابی)

>>>   واقعیت این استکه امریکاییها میخواهند با توجهی حضور شان را درافغانستان دایمی کنند. این مقوله را ما میدانیم که هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمیگیرد، لهذا حضور امریکا در افغانستان نه تنها که رقابت های منطقه ی را ایجاد میکند و ممکن مشکلات بیشتر از این از سوی کشورهای همسانه افغانستان متوجه ماشود بل کشور دست خوش تحولات خیلی خطرناکی خواهدشد. زیرا اینکه تاریخ حضور امریکا در افغانستان ثابت ساخته است که دولت افغانستان به رهبری کرزی نتوانسته کنترول و نظارت شان را مطابق با پیمان های گذشته اعمال کند.

>>>   آقاي كرزی بزرگترین خیانت را برای مردم افغانستان کرد کرزی نماینده امریکائی ها است وبه نفع شان کارمینماید خداکند مردم بادیانت افغانستان با یک قیام ملی وسرتاسری بتوانند مانند نیاکان خویش این اشغال گران را از خاک ووطن خود طوری بکشند که برای شان درس عبرت بقای بماند به امید این روز
زلمی مهاجر افغانی

>>>   زیر هر قرارداد ننگین را برادران پشتون بدون درد سر امضاه می کنند و در تاریخ افغانستان این آقایون کشور را فروخته آمده اند ایا ننگ بالاتر از این هست؟
عمر روفی از کابل

>>>   پیروز ی افغانها وشکست کشورهای همسایه را به تمام ملت افغان از صمیم قلب تبریک میگم بسیار کار خوب شده حالا دل کشورهای همسایه که در افغانستان نوکر داشتن جمع شده که دیگر نمی توانند منافع شوم خود را دنبال نمایند واقعا روز خوبی است امروز به تمام افغانها چون افغانستان هیچگاه حکومت مستقل نداشته تمام زعما ورهبران سیاسی یه یکی از کشور های همسایه نوکری میکردند
ایران گل از پاکستان

>>>   افغانستان مجبور است امریکا را در کنارش داشته باشد چون کشورهای همسایه در قبال افغانستان صادقانه عمل نکردند ونمیکند پس عواقب رفتارشان راباید بپذیرند و آتش که در افغانستان روشن کرده اند تا مردم ما را بسوزانند شعله هایش دامن خودشان را هم بگیرند و شاید هم بر عکس شود!‏ نادرچاووشی

>>>   امضای این پیمان استراتیژیک برای افغانستان چه خوب باشد و یا بد، اما مطمئناً بر ضد نفع پاکستان و ایران میباشد. ما افغانها در مسیر تاریخ نشان داده ایم که از خود ظرفیت حفظ ثباط و امنیت را و یک کشور مستقل را نداریم. بناً از اینکه تحت تاثیر دال خوران پاکستانی و یا آخوند های ایرانی باشیم خوبتر است که متحد یک ابر قدرت جهان باشیم. و این یک فرصت طلایی برای مردم افغانستان است تا به خود آیند و مملکت خود را از این بحران و هلاکت رهایی بخشند.

>>>   این تجهیزات و مهمات امریکا از چه طریقی وارد خاک افغانستان شد. اگر روسیه فدراتیف دهلیز هوایی را در اختیار امریکا قرار نمی داد.
ولی اکنون روسیه به کدام روی مخالفت نشان بدهد؟
امریکا میداند که با امتیاز دادن نا چیز باز هم دل زمامداران روسیه را بدست خواهد اورد.

>>>   بسیار کاری خوب و پر خیر برکت شد به امید روزی که امریکا بتواند ازین کشور که از خود دفاع کرده نتوانست در برابر ایران و پاکستان این کشور سبب دفاع ما یان گردد بخیر

>>>   تظاهرات بدون وقفه
توده ها باید مسلح شوند!
دیگر راه نمانده
مردان و نامردان باد تفریق شوند.
قیام عمومی- راه نجات مردم از سلطه بیگانگان است

>>>   اوباما به دنبال پیدا کردن گورستان به عساکر خود است زیرا تمام اسعماریون در اینجا دفن شده اند و گلیم استعمار آنها جمع شده است . مانید اتجاد شوروی، انگلیس، چنگیز وغیره

>>>   امضای این معاهده را برای هر دو ملت افغان و امریکا تبریک گفته و چشم دشمنان را خدا کور بسازد.
"سرباز"

>>>   اگر این پیمان به مدت 99 سال باشد خیانت بزرگ بد تر از شاه شجاع است که انجام میدهد. خدا نکند که چنین کاری انجام بگیرد.
یاور

>>>   من به نظر نویسنده موافق هستم که این پیمان به اصطلاح استراتیژیک میتواند خطر بزرگی برای کشور ما و منطقه خواهد بود
محمدی کابل

>>>   وای بر حال این ملت که همیشه معامله شدند، جناب کرزی خاین
آیا این کشور مال پدرت بود که چنین معامله نمودید آیا این حق را شما داشتید که بدون در جریان گذشتن مردم این چنین کاری را انجام دهید . از شما بعید نبود چون همیشه شما ها این کشور را به معامله گذشتید ماننده معاهده دیورند که تا امروز مردی پیدا نشد که از این معاهده دفاع کند. خداوند حساب هر خیانت شما را در اخرت پرسان کند.

رامین اکیلا

>>>   تبریک به تمامی ملت افغانستان .ومرده باد دشمنان افغانستان.اگر خاریجیها همه از افغانستان خارج شوند باز ما همدیگر را خواهیم تکه تکه کرد

>>>   پیمان استراتیژ یک یعینی . به فروش رسانیدن افغانستان.
(ف)اندرابی

>>>   بسیارکاری.خوب.شدامضااین.پیمان.به.نفع.مردم.افغانستان.است

>>>   كاش جيز كه مردم بيجاره ما فكر مييكنند همتو شود اميد شان مانند كذشته ناميد نشوند مسافر از كشور فنلند

>>>   ازنظرات خوب وبد وطنداران تشکرمیکنم .امابعد اینکه درحقیقت این بازی های پشک وموش نتیجه همان جاطلبی وخودخواهی های رهبران سیاسی ناخوانده مابوده که طالب و امریکادرافغانستان حضوریافت وباید قمت جنگ های داخلی رهبران را نسل ما بپردازند . حال خودکرده را نه درد است ونه درمان .
تشکر
مهران

>>>   اگر صحبتهای اوباما را بدرستی گوش کنید او خاطر نشان میکند که امریکا بهیچ وجه خواهان حصور دایمی در افغانستان نیست. من نمیدانم چرا تا هنوز عده زیادی از مردم افغانستان به نظریه توطئه اعتقاد دارند.

>>>   خوب شد .

>>>   اين عملي بود كه بايد انجام ميشد چرا در كشوري كه پايه هاي اقتصادي آن توسط مسلما ن نما ها از بين رفته است و در باطن خود نوكر حلقه بگوش امريكايي ها هستند كار خوبي شد بلي اين قاتلين مردم بيچاره و مظلوم افغانستان هستند كه خود سبب اين هم بد بختي ها در اين كشور شدند از اين ببعد شايد بد نامي هاي شان در گوشه و كنار اين كشور با شند و پاي همسايه هاي نا خلف هم جمع گردد چون جز اين كار چاره ديگري نبود. خدا كند كه جوانان كشور بفكر ساختن خود و كشور شان باشند
م- از هرات

>>>   دوستان عزیز در این جای شک نیست که تمام انسانهای در هر جامعه که زندگی میکنند آرزو دارند که دارای یک کشور آباد، آرام، پیشرفته و مترقی باشند. اما سوال اصلی اینست که چه گونه میتوانیم به این اهداف برسیم. به جواب باید گفت کسانیکه بالای خود اعتماد نداشته باشند بالای دیگرآن چطور اعتماد کرده میتوانند. باور داشته باشید قسمیکه خالق توانا در قرآن عطیم الشان یاد آوری نموده : سرنوشت هیچ قومی را تغیر نخواهند داد تا آن ملت خود شان تصمیم تغیری به سر نوشت خود نداشته و عملکرد های خود را تغیر ندهند. آنچه که در رسانه ها مطرح شده و ظاهر قضیه را ما و شما خبر میشوم در باطن چنین نیست. بدون شک بنیاد گرای این ترفند و تزویر زمان ساخته امریکا و کشور های غربی است و آنها بخاطر اهداف خود به این وطن آمده اند و اهداف خود را دنبال میکنند، نه اینکه عاشق چشمان من و تو باشند. پرویز " قادری " __ بغلان
نوت : دوستان تصور نکنید که این نظریات من بر خواسته از سلیقه ویا متاثر از سیاست های موجود در منطقه باشد بل این درک و تحلیلی مربوط به مفکوره خودم میباشد.

>>>   دیگر افغان ها در هیچ یک از کشور های همسایه جای نخواهد داشت.
یوسفزی

>>>   خیلی خبرخوشحال کننده بود، بخاطری که مامردم درطول سالهای متمادی انقدرزجرکشیدیم ازدست این قوم، گاهی بنام طالب گاهی بنام کوچی، گاهی بنام ظاهرشاه تااحمدشاه وغیره.... که آمریکارابمراتب نسبت به اینهاترجیح میدهیم. خداکندکه آمریکادرهرولایت افغانستان پایگابزند. دانش

>>>   هوالله . بعد از عرض سلام واحترم برای ملت غیور وقهرمان افغانستان
ملت ما تا زمانیکه عملآ همکاری وهمدردی کشورها را نبیند ونه داند
همه وهمه موارد سیا سی و غیره را یک سریال توسی که تقدیبآ 5000 قسمت آن برای بینده گان بخش شد ه است . دانسته ومیدانند وما ملت غیور بعد از سه دهه جنک وبهران که ناخن آفکار برای کشورهای همسایه واستعمار جهانی وقدرت های نابرابر قرار گرقته یم جز این که خیر خود وملت خود را از خداوند بزرگ آرزو نموده چاره دیگر نداریم . بطول مثال یک قطقه شعر
با نام دین ودیانت اسلام میکنند .
کاریکه نیست در خور اسلام ومومنان .
تحمیل کرده اند به ما طالبان وجنگ .
دشمن به نام دوست زسر تا سر جهان .
آوراره گی وهجرت ما شد زحد فزون .
یارب گوا شاهید ما باش در جهان .
یارب روا مدار که در عصر انقلاب
گردد رواج طعنه به تاریخ مومنان .
وسلام
ن

>>>   ملت یکه پناه خود را به امریکا کند، عاقبت آن معلوم است:
استعمار، هجوم شرکت های تجارتی امریکائی مانند مور و ملخ و تاراج منابع طبیعی و نیروی انسانی با قرارداد های غیر عادلانه، تخریب محیط زیست، فقر برای اکثریت مردم و ثروتمند شدن یک اقلیت کوچک، ازبین بردن تمام معیار های ملی و اخلاقی، خود کامگی عساکر امریکائی مقیم آن کشور، به قدرت رساندن دولت وابسطه به خود شان توسط تقلبات انتخاباتی، و صد ها فساد دیگر...
این تجربه ایست که در تمام کشور های زیر سلطه امریکا بارها دیده شده است.
نادر

>>>   ای وایای برحال این مردم بی چاره ومظلوم که باید 99 سال دیگر به عنوان غلام درجهان باقی مانده زندگی فلاکت بارشان سپری کنند.
ای وای برحال .... که چندباراین وطن رابرای بیگانه گان فروخته قدرت نمای کردند
صدبارلعنت ونفرین برای طن فروشان عزت فروشان دین فروشان که یک باردیگرمأیوسیت وغم عمیق رابالای مردم مسلمان افغان خلق کردن خنجردشمنانه شان رابرپشت ملت مظلوم کوبیده اند.
به امیدرسوایی های هرچه بیشترشان .
ازخداوند متعال استدعامی کنم مانند اقوام طاغوت پرست وظالم نیست ونابودشان کند. آمیـــن.
مظلوم یار تالقانی

>>>   خوب شدخبری خوبی است .

>>>   کاری بسیار خوبی شد خدا قدومش را نیک گرداند

>>>   همیشه بایدکشور سومی در افغانستان با شد تا یک تا از جنګهای ګذشته مجاهدین که افغانستان را بار ها ویران کردند جلوګیری کند. من فکر میکنم کسانیکی به حضور همیشه امریکا موفقت ندارن باید یک مر تبه تاریخ افغانستان را مطالعه کنند حتما در می آیا بند که نه تنها امریکاه بلکی حضور چندین کشور در افغانستان ضرور است چو تعداد زیاد از مجاهدین افغان تمام عمر خود را در کوه ها و دره ها با جنګ خشونت سبری نمودند هزاران بدبختی در افغانستان ایجاد نمودند عمل کرد های نواقص آنها سبب شده تا مروز امریکاه سایر کشور ها در افغانستان حضور داشته باشند . آنعده کسانی که تا دیروز در کوهها زنده وحشی یانه داشتند دست شان بخو هزان اففان آغشته است امروز آمدند ادعای وزارت ریاست میکنند میکنند و تحلیل میکنند که امریکاه در افعانسان نباید بایګاه نظامی داشته باشند دیګر وقت این است امریکاه امنیت را تامین کند نیروی تحصیل کرده افغان کشور خود را بسازند ، امریکاه اګر دشمن افغانستان میبود هزان افغان در امریکاه زندګی دارند آنهارا از حقوق شهر وندی محروم میکرد،.

>>>   واقعآ کاری بسیار نیک و ارزشمندی شد. امید است که امضا شده باشدو یا اگر نشده امضا شود . تنها راه بیرون رفت ازوضع اسف بار کشورما همین است و بس.

>>>   خداوند ملت را سروری داد که سرنوشت خود نوشت. مزد ان گرفت جان برادر که زحمت کشید.

>>>   خلاصه همه رای مثبت دادند منم خوش شدم . افغانی مقیم ایران

>>>   آنكس ناراحت است دوشمن ملت افغا نستان ات خلي كار خوب شد كوجك شما ازكويت

>>>   برادران و خواهران نهایت گرامی!
طوریکه ما معلومات داریم مدت پیمان 99 سال نبوده بلکه 10 سال می باشد.
در بخش هشتم احکام نهائی پیمان چنین آمده است:
1- این موافقتنامه بعد ازآن نافذ می گردد که طرفین (افغانستان و آمریکا) از مجرای دیپلوماتیک در مورد تکمیل شرایط قانونی داخلی شان که به منظورانفاذ این موافقتنامه الزامی میباشد، به یک دیگر اطلاع بدهند. این موافقتنامه الی ختم سال 2024 میلادی (سال 1403 هجری شمسی) مدار اعتبار هست. طرفین می توانند با موافقت کتبی مشترک، شش ماه قبل از تاریخ انقضا این موافقتنامه را برای یک دوره دیگر طبق توافق قبلی تمدید نمایند. این موافقتنامه می تواند با موافقت کتبی هر دو طرف درهرزمانی تعدیل ویا فسخ گردد و هریک از طرفین می تواند در مورد تصمیم اش برای فسخ این موافقتنامه یادداشت کتبی ارائه نمایند که در آن صورت این موافقت نامه برای مدد یک سال پس از ارائه این یادداشت اعتبار دارد.
بااحترام
منصور و حکیمی از شهر قونیه - ترکیه

>>>   نیرو های ترقی خواه در به تظاهرات خویش در داخل کشور بالای وزارت خارجه و در خارج از کشور در نزدیکی سفارت ها افغانستان مقیم ان کشور به تظاهرات خود ادامه بدهند.

>>>   سلام :
این خبرمرا برآن واداشت که تا جملاتی بیان کنم ...
ازصحبت های بعضی دوستان که تبریکی وخوشحالی میکنند دیگربرای ادم ثابت میشه که افغان ها کفش پاک کن های خارجی ها باید باشن
نه این را کور خواندند امریکائی ها وهم پیمانانش ودست نشانده های ان ملت افغانسان سربلند وازاده بوده وهست امروز پیمان را کرزی امضا کند فردا به یاری پروردگار وهمت بزرگ مردان افغانستان این پیمان شکسته خواهد شد چرا که دیگرملت افغانستان تاب غلامی ووفروخته شدن را ندارد ما اعتقاد به خدا داریم وباید خودمان دست بکار بشیم ...
انشاالله
خدا آن ملتی را سروری داد
که تقدیرش به دست خویش بنوشت
خدا با ان ملت سروکاری ندارد
که دهقانش برای دیگری کشت
یحیی مجددی

>>>   بسيار كار خوب شده است چون با موجوديت امريكا بزودي يك سيستم مملكتداري بوجود ميايد و كار به اهل كار سپرده ميشود . آن وقت لازم نيست كه براي جنرال شدن به يك قوم مخصوص تعلق داشته باشي ولو كه كله و سواد هم نداشته باشي . عصمتي

>>>   کاری خوبی شدحال جنگ کاهش میابد بی غم باشین.
شبرغانی

>>>   ناگفته نماند که امضا کننده هردو سند(دیورند استراتیژیک) اوغان بوده واست.
این هم یک سند ننگ دیگر که به دست اوغان رقم خورد
مظلومی کشم بدخشان

>>>   با سلام . هر انسان عاقل درک می کند که آمریکایی ها بهتر از طالبان است و ما افغانستانی ها تا برقراری حکومت قدرتمند و امن به آمریکایی ها نیاز داریم . ولی حضور مریکایی ها نباید خود سرانه باشد و طوری نباشد که هر کار که دلشان شد انجام دهند . مطمئننا این پیمان همسایه های ما مخصوصا ایران را به وحشت خواهند انداخت . چون همسایه های ما اصلا دوست ندارند که افغانستانی قدرتمند تشکیل شود . به امید روزی که کشورم را آباد تر از همیشه ببینم .
مهاجر از ایران

>>>   چون خود افغانها خصوصا رهبران جهادی به وطن خیانت کردن پیمان به نفع مردم افغانستان بوده و غم رهبران هم انشا الله که خورده میشود قبر شان را خود شان بکنند یک ئبعد دیگر بخیر ترور خواهند شد و مردم نیز بیغم خواهند شد کرزی کار خوب کرد به فال خوب میگیریم چون رهبران خود ما خایین است گرچه میدانیم که پیمان چی معنی روزی خواسته بودیم از طالبان کرده کافر بیاید بهتر است امروز میگوییم از جهادی ها کردن امریکایی البته که همه از مجبوریت میگوییم نه از خوشی چنانچه خداوند بزرگ میفرمایند
آنکه مرا میشناسد و نا فرمانی میکند مسلط سازم کسی را که مرا نمیشناسد
سکندر خشم

>>>   دشمنان داخلی و خارجی مردم افغانستان از امضای این پیمان خیلی ناخوش بنظر میرسند
ذکی گک

>>>   امریکا این امپریالیزم جهانی وجنایت کار ازدوران محمد داود، ارزو داشت تا افغانستان را اشغال کند واز ان زمان زمینه سازی میکرد .براساس افشا اسناد وزارت دفاع واطلاعات اتحاد شوروی که در روزنامه کمسمولسکا یه پراودا نشر گردید وریس اسبق ای اس ای هم درکتاب خویش افشا کرد که روس ها ارزو نداشتند تا وارد افغانستان شوند چون از کاخ سفید اسنادی افشا گردیده بود وهمچنان جاسوسان وهمکاران سی ای ای از جمله حفیظ الله امین وتعدادی هم که در صفوف وسطح رهبری مجا هدین ومخصوصا روشنفکران که در غرب ازجمله اقای خلیلزاد ، اشرف غنی ، حا مد کرزی ، زلمی رسول که در مرکز خاورشناسی زیر نظر دیپارتمنت سی ای ای فعا لیت داشتند درین زمینه سازی نقش مهمی را بازی میکردند .تا اینکه طبق برنامه قبل به راحتی امریکا وارد افغا نستان شد . وامروز حامد خان درین فلم که بسیار ماهرانه بازی کرد این پیمان را امضا نمود ... من همیشه درسایت محبوب همه افغان ها یعنی افغان پپر بدون ترس در قسمت نظر خواهی نظردادم وگفتم که رهبری پشتون ها در طول تاریخ توسط بیگانه ها وبه زور پول وتفنگ خارجی خودرا به پا دشاهی میرا سانند لذا این سند بزرگ وخیانت ملی را به امیر عبد الرحمن خان، شاشجاع ، سردار محمد نادر ، سردار محمد ظاهر ، نورمحمد تره کی ، گلبدین حکمت یار ،لویه وطنفروش ملا محمد عمر ،لویه وطنفروش حامد کرزی ،لویه وطنفروش خلیل زاد ، لویه وطنفروش ، اشرف غنی ، احدی ، فاروق وردک ، جلالی وسایر نوکران وکاسه لسان امریکا وانگلیس تبریک عرض میکنم.. اینجنیر احمد صابری

>>>   امید واریم که امریکا در جای پای انگلیس - روس و هندبرتانوی یا رنجیت سنگه پنجابی یا پاکستان امروزی قدم نگذارد و نباید که این سند مانند اسناد پدران کرزی که با روسها - انگلیسها و پنجابیهای هند برتانوی امضا نموده و از بند های مهم اسناد قدیمی فوق - پشتیبانی استعمار گران بالایی از یک پشتون در هرزمان در اوغانستان و درصورت نابودی حکومت پشتون - احیا دوباره آن به هروسیله توسط استعمارگران فوق - میباشد - امریکا نیز چنین معایده ننگین را بخاطر منافع خود - علیه اقوام بومی این کشور قرار نگیرد - در صورتیکه چنین باشد - امریکاییها نیز گورستان سربازانش را مانند سربازان انگلیس یا قبر گورا - و روس و پاکستانیهای طالب بیفرهنگ / آماده سازند.

>>>   امضای این پیمان گام بسیار مفید و ارزشمند برای افغانستان در راستای مبارزه با دهشت افکنان و القاعده و طالبان است. امضای این پیمان گامی است برای اینکه مردم افغانستان کشور شان را بسازند. آباد کنند. دنبال ترور و القاعده و طالب نباشند. برای مردم افغانستان این امر یک گام بسیار مثبت است. آقای کرزی باید این پیمان را پیشتر از این امضا میکرد.

>>>   کشور در فقر و بیچارگی بسر میبرد. راه آبادانی آن ایجاد صلح و امنیت است. تا زمانیکه طالب و القاعده باشد، امنیت نخواهد بود. برای زدن طالب و القاعده پیمان با آمریکا ضروری است. بیایید به صلح و آبادانی بیاندیشیم. طالب و القاعده را از خود دور کنیم. بیایید به آبادانی کشور فکر کنیم. خجالت دارد که یک کشور زراعتی حتی ماست مصرفی روزانه خود را از خارج وارد میکند. پاکستان هرگز نمیخواهد صلح و آبادانی در کشور باشد. اگر کشور آباد شود مردم دیگر اجناس پاکستانی و ایرانی وارد نخواهد کرد. لذا اینکشورها هرگز صلح و آبادانی در این سرزمین نمیخواهد. پیمان استراتژیک ضروری است. بسیار کار خوب شده است که امضا شد. حداقل باید این پیمان 99 ساله باشد.

>>>   جناب محتــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرم رامیـــــــــــــــــــــــــــــن اکلیلا!
تو بخیالم کدام عقده شخصی با کرزی داری بخاطریکه این پیمان پیش از اینکه امضا شود بسیار مراحل طی کرد, جرگه شد از خاطر این پیمان و در آخر توسط نماینده گان مردم رای گیری شد که باید امضا شود.

>>>   دیگر برای چه منتظر هستید؟
اگر این اشغال نباشد پس اشغال چی است ؟
حال در اشغال زندگی میکنید یا قیام ملی میکنید؟
باید سر از همین لحظه در جستجوی قیام شویم.
جاوید

>>>   مظلومی از کشـــــــــــــــــــــــــــــم بدخشان!
اگر توسط پشتون امضا شد مگر نماینده های مردم شما در پارلمان هم به امضای این سند رای دادند.

>>>   برادریکه نیرو های ترقی خواه را به تظاهرات تشویق کردی مگر اینرا نمی دانی که کسی که ترقی خواه باشد اینرا درک میکند که در شرایط فعلی همین به نفع مردم ما است. اگر نه بعد از سال 2014 میدیدی که جنگ های گروپ های چور و چپاول باز شروع میشد و مردم ما را باز به دربدری و خاک بسری سوق میدادند.
این امضا یک ضربه است به جنگ سالاران و کشور های همسایه.

>>>   برادر محتـــــــــــــــــرم مجددی!
تو بخیالم بسیار بیخبر هستی که این پیمان تنها از کرزی نیست که امضا کرد.
در امضا این پیمان تما مردم افغانستان رای توسط نماینده گان خود ( نماینده گان پارلمان) داده اند و من متیقن هستم که 95 فیصد مردم ما از امضا این پیمان خوش هستند و 5 فیصد دیگر مردم که خواسته های خود را بگور می بینند و یا کسانی هستند که جاسوس های کشور های که این پیمان به نفع شان نیست هستند.
و جناب حضرت صاحب مجددی هم در باره امضا این پیمان نظر خوش داشتند.
خودت که هم مجددی تخلص میکنی برو از حضرت صاحب پرسان کو که چرا او در باره امضا این پیمان خوش است.

>>>   این گام نیک و اقدام شایسته را خدمت ملت شریف افغانستان تبریک عرض میدارم. برادرانیکه ازاین موضوع ناراحت هستندازوضعیت های پنهانی قضایای افغانستان وبلاهاییکه کشورهای همسایه برای ماساخته بودندبی خبرند که امضای این سندهمه دسیسه هاراخنثی ساخت. باتشکرازجناب دکتر سپنتاکه دراینموردزیادزحمت کشیدند. قره باغ

>>>   یحیی مجددی این ارمان را بگور ببری که بخواهی باز مردم را نام دین ومذهب فریب داده و به بادارانت پاکستانی ها خوش خدمتی کنی

>>>   سلام به همه خواننده گان شبكه اطلاع رساني افغانستان ، بعد ازينكه ديدم اين پيمان توسط رؤسهاي جمهوري هردو كشور (افغانستان وايالات متحده امريكا ) به امضاء رسيد از يك بعد فكر كردم كه وطن عزيزيمان بسوي صلح وثبات روان و داراي يك آينده درخشان خواهد بو د .واز بعد ديگر حضوري دائمي نيروهاي امريكا در افغانستان بتبايي كشور خواهد بود چون امريكا اگر خواهان ارامي در افغانستان ميبود در طي ده الهي يازده سال اخير افغانستان را ميتوانست به تمامي معني ارام بسازد چرا اين كار را نكرد فقط هدفش به اصطلاح افغاني (اب را گيل كردن و ماهي گرفتن است ) و ميخواهد از طريق افغانستان با كشور هاي همسايه مانند چين كه امروز بعد از امريكا از نظر اقتصاد و غيره خود را اول قدرت درجهان حساب ميكند تسلط پيدا نمايد وهمچو ، روسيه ... كشور ها از طريق افغانستان با انها مقابله كند ،وباز هم مردم افغانستان است كه زير گولوله هاي توب وطياره طرفين واقع ميشود وبس . حبيب الله (فطرت ) مقيم در شهر شانگاهي كشوري چين

>>>   در حقیقت امضا سند همکاری های ستراتژیک فی مابین ایالات متحده امریکا و افغانستان یک قدم مثبت و ارزشتمند در روابط میان دو کشور و آینده افغانستان میباشد، البته گفتن این مطلب که این معاهده همانند معاهده دیورند است حرف است بیجا بی اساس و نشاندهنده افکار خالی و دور از معلومات و حقیقت تعداد محدود انسان های که خواهان ادامه جنگ و بدبختی و عقب مانی در افغانستان هستند میباشد. اگر کمی دقیق شویم بر اساس معاهده ننگین دیورند قسمت زیادی از اراضی کشور مان به کشور هند بریتانوی متعلق گردید و حق حاکمیت افغانها از آن صلب شد در حالیکه پیمان ستراتژیک حاکمیت افغانها را تضمین نموده و به اساس آن صلاحیت زمامداری امور و عملیات های نظامی بیشتر و حتی کاملاً به افغانها داده میشود همین یک فرق کلی است میان دو پیمان (دیورند و همکاری های ستراتژیک افغان-امریکا). با امضا این توافقنامه ایالات متحده تعهدات خویش را در دراز مدت با دولت و مردم افغانستان اعلام نموده است که انشاالله آینده خوبی را پیشگوئی کرده میتوانیم بیائید کمی درینباره مثبت بیاندیشیم و خوشبینانه به آن بنگریم و از آن پشتیبانی نمائیم که الحق به خیر و صلاح کشور ما خواهد بود.
تنها

>>>   بگذار خلاصه همه نظرات وطنداران خوبم را بدين صورت تقرير كنم:
همانطوريكه هجوم نيروهاي آمريكا و اعضاي ناتو درافغانستان ذلت باربود،امضاي اين پيمان هم ذلت باره؛ولي همان گفته سابق وطندارم كه «خود كرده را نه درده ونه درمان» درسته. همه قبول داريم كه ازآن هرج ومرج و بزن بزن دوران مجاهدين و بكُش بكُش دوران طالبان به ناچار، دوران حضور آمريكا را ترجيح مي دهيم.
همه نوشته هاي بالا را مجددا بدين صورت خلاصه مي كنيم: وقتي كه بدون ارباب نميشه؛ازچند ارباب رقيب وناتو، مگه يك ارباب قدرتمند بهترنيه؟! والله بهتره!

>>>   بگذار خلاصه همه نظرات وطنداران خوبم را بدين صورت تقرير كنم:
همانطوريكه هجوم نيروهاي آمريكا و اعضاي ناتو درافغانستان ذلت باربود،امضاي اين پيمان هم ذلت باره؛ولي همان گفته سابق وطندارم كه «خود كرده را نه درده ونه درمان» درسته. همه قبول داريم كه ازآن هرج ومرج و بزن بزن دوران مجاهدين و بكُش بكُش دوران طالبان به ناچار، دوران حضور آمريكا را ترجيح مي دهيم.
همه نوشته هاي بالا را مجددا بدين صورت خلاصه مي كنيم: وقتي كه بدون ارباب نميشه؛ازچند ارباب رقيب وناتو، مگه يك ارباب قدرتمند بهترنيه؟! والله بهتره!
وطندارشما از ايران

>>>   چی خوش گفت یحیی مجددی:
خدا آن ملتی را سروری داد
که تقدیرش به دست خویش بنوشت
خدا با ان ملت سروکاری ندارد
که دهقانش برای دیگری کشت
جناب مجددی گروه طالبان برای کدام کشور های مضر است که نمی کشاند پس بیا آنهایکه به واقعیت حقوق مردم را احترام دارند ازش حمایت کنیم.
"نقــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوی"

>>>   السلام علیکم و رحمت الله و برکاته برای همه برادران و خواهران مسلمان، متدین و دین دوست نه وطندوست!
اولا برای برادران ما که متاسفانه سخن های نا فهمیده از زبان شان بیرون میشود که انسان مسلمان را به کفر نزدیک می سازد باید بگویم که حامی و نگهبان ما صرف الله جل جلاله خالق حقیقی ما است و بس ای انسان های که حیوان صفت و بدتر از حیوان! نمی شرمید کسی که ما را خلق کرده آفتاب، مهتاب و همه وهمه را در اختیار ما قرار داده است توکل به او نداشته باشیم و حامی و نگهبان کسانی را بر خود قرار دهیم که امروز منفور ترین مردمان هستند امریکائی که برای ما سلاح های کیمیاوی و ضد بشری را ارسال میدارد و فحشا و بی بندوباری را در کشور مان رایج نموده است از الله بترسید من حیث یک مسلمان طرفداری از هیچ گروه و کشور دیگر نمی کنم و صرف از اسلام عزیز که از طرف الله خالق همه ماوشما برایمان ارزانی کرده است میکنم امریکا و متحدان کافرش هرگز به نفع ماو شما نیست از امریکائی که نه بر طفل ما نه بر زن ما و نه هم به هیچ یکی ما رحم نمی کند دفاع نکنید امریکا دشمن ما است و تا قیامت خواهد بود.

>>>   درکدام دوره ازتاریخ افغانستان مستعمره نبوده که امروزشده

>>>   دوستان عزیز لازم نیست که ما شما به حرف های هرکسی لبیک بگوییم کی میداند که نویسنده متن کی است واز طرف کی تغذیه میگردد ما باید امروز متوجه منفقت کشور خود باشیم نه اینکه به دول هرکس بازی کنیم
رستاقی

>>>   بحضی دوستان حمایت شان ازحضورنیروهای خارجی درافغانستان به دلایل ناکارایی های مجاهدی ودیگران بشتراست.
دوستان عزیز مجاهدین همینکه فدرت رادراختیاش گرفتن هنوزنفیس های آرام نکشیده بودن که پاکستان منافعش رادرخطردیده دسته مزدوردرمقابل مجاهدین به پیکارایجادکرده که چشمان بیدارستاره گان اسمان گواه براین است.
شماخودقضاوت کنیدکه درجریان این 10 سال که گذشته است بالاتر42 کشوردرافغانستان سرمایه گذاری کردندهزارهاملیارددالر سرازیرشدتاهنوزوضعیت بدتروخیمتروبیگانه تربرای مردم ماشده است .
مشتی ازدزدان حرفوی ومافیای جهانی که درمدارس غربی های برای منافع دشمنان مردم افغان تربیه شده اند امروزبه سرنویشت مردم مظلوم حاکمیت داردن که تمام دشته هاوهستی افغانستان رابه بادارانشان به قیمت ارزان به فروش رسانیده اندکه امروزنمونه بارزش هم فروش افغانسان به امریکای هااست.
بلی درجریان جنگ زدوبندهای که صورت می گرد طبعی است شماکدام جنگ های جهانی راسراغ دارید که درایوام لشکرکشی هامردم آواره وبیجانشده باشندباید که آزاده واستقلال به زورویاهم به رضایت بدست همین های که امروزبه نمام دیمکراسی وحقوق بشرآمده اند درجراین که باترورست ساخته وباخته خودشان می جنگندچقدرانسانهای بیگناه ومظلوم راشهیدکرده اند چرافراموش می کیند همه گناه خرابی بالای حزب واحدمی اندازید درافغانستان کی جنایت نکرده است کی خیانت نکرده است کی ظلم نکرده .....
پس ماهمه فقط درفکراسلام وآینده این مردم که سرنویشت شان دیگران رقم می زند می سوزیم.
اگردرحق این ملت خیانت نباشد چراابامابامزدورش درشب به دورانظارمردم وخانه ملت این جنایت رامی کند ....
"ان الباطل کان زهوقا." سوره اسراء- " ان اخذه الیم شدید" هود
بااحترام مظلوم یار تالقانی

>>>   حرف اصلی دل مردم افغانستان آزاده راجناب بیادرمامجددی بیان کرده حالاکسانی راکه خوش نمی آیدآنهم ازقماش کرزی خیل هاهستندو الی این کشورمردم آزادمنش ودارای غرورملی است نه مستعمره کسی؟؟؟!!!

>>>   خبر شاد کننده استب به شرط اینکه کلمات گنگ در متن پیمان به کارنرفته باشد. علت شادی آن این است که ضامن ثبات کشور از این حالت است.
دشمنان و نوکران آن ها مأیوس می شوند, هرچند آمریکا کشور منفعت طلب است اما دولت افغانستان باید درک کرده باشند و ملت هم بدانند که نیازهای ما دو طرفه است نه یک طرفه .
طالب نوکر دال خور ها دیگر گورت را گم کن و فرزندان بی سواد و فقیر کشور از قوم خودت را به کام مرگ نفرست. مردم پشتون باید بدانند که تخریب کشور با دسیسه های پاکستان ثمری جز بربادی و از دست رفتن فرزندانی که باز حمت زیاد و فقر بزرگ کرده اید ندارد. ساده لوحی نکنید به جمع ملت بزرگ و تاریخ پر افتخار کشور تان بپیوندید.
جواد از غزنی

>>>   ما هم از امضای این پیمان با کشور دوست و برادرمان ایالات متحده امریکا استقبال میکنیم
ذبیج الله مجاهد

>>>   نویسنده محترم،
جای شک نیست که امضا پیمان ستراتژیک میان ایا لات متحده و افغانستان یک گام مهم و ارزشمند در روابط میان دو کشورمیباشد که به اساس آن همکاری های دوجانبه میان دوکشور در دراز مدت تضمین شداست.
اما برداشت شما دررابطه با این موضوع خالی از حقیقت میباشد. یک موضوع را که در ابتدا ذکر نموده اید که گویا این توافقنامه همانند معاهده دیورند میباشد باید بگویم که به اساس معاهده دیورند قسمت زیادی خاک افغانستان از حاکمیت افغانها خارج و به هند بریتانوی پیوست در حالیکه به اساس توافقنامه همکاری ستراتژیک، افغانها مسئولیت نظامی و امنیتی کشور شان را خود شان بدست میگیرند که این دو توافقنامه باهم مشابه نبوده بلکه از همدیگرکاملاً متفاوت میباشد.
درقسمت دیگری از متن تان گفته اید که به اساس این توافقنامه استقرار پایگاه های نظامی امریکا در افغانستان برای 99 سال و بعداً دائمی خواهدشد، اگر به این توافقنامه دقیق شوید این پیمان برای 10 سال بعد از سال 2014 مدار اعتبار بوده و درآن خبری از 99 سال استقرار پایگاه های نظامی امریکا در افغانستان موجود نیست.
موضوعی دیگری را که به آن اشاره نموده اید که گویا موجودیت پایگاه های نظامی امریکا در افغانستان باعث تنش های امنیتی در منطقه میگردد ، این موضوع نیز خالی از حقیقت است زیرا بار ها این موضوع از جانب مقامات ایالات متحده و از اغازی مزاکرات به صراحت اعلان شده است که موجودیت نیرو های نظامی ایالات متحده صرف به منظور حمایت و پشتیبانی نیرو های امنیتی ملی افغان در مبارزه با تروریزم و گروه های افراطی و شورشی میباشد و هیچ نوع تهدیدی به کشور های منطقه نمی باشد و هیچ کشور دیگری همجوار از کشور افغانستان مورد حمله قرار نخواهد گرفت.
پیمان همکاری ستراتژیک نیز شامل تعهدات دو جانبه در عرصه های،حفظ و بهبود بخشیدن ارزش های مشترک دیموکراتیک، تحکیم امنیت در درازمدت، تحکیم وهمکاری منطقوی، انکشاف اقتصادی و اجتماعی و تقویه نهاد ها و حکومتداری در افغانستان میباشد. با گفته رئیس جمهور اوبما، "با این توافقنامه مردم افغانستان و جهان باید بدانند که افغانستان یک دوست و یک همکار دارد که عبارت از ایالات متحده امریکا میباشد."
مریم
تیم دیجتال گوفتمان قومندانی ایالات متحده امریکا، سینتکام
www.centcom.mil

>>>   محترمه خانم مريم. واقعاً نكات مهم و تشريحات درست و بجا را نوشته ايد، با إبراز سپاس كه معلومات مفيد را به جواب إيرادات نويسنده ارائه نموده ايد.
تنها

>>>   اوغان=وطن فروش در طول تاریخ

>>>   سلام به همه. من نیز صحبت های دوستان را خواندم، مگم .... تو جاوید و امثال تو، که می خواهید قیام کنید، قیام دیگه چی بلاست؟ شما اگه قیام می کدین در مقابل طالبان بی دین و بی وطن قیام می کدین. خدا خودش گفته که کفر بهتر از ظلم است آلی دیوانه هایی مثل تو شله کدن که قیام کنیم و از خاطری که آدم عاقل در افغانستان کم است و دیوانه هایی مثل تو زیاد است. اصلا صلاح نیست که امریکا از افغانستان خارج شود چرا که اگر خارج شود. دیوانه ها آزاد می شوند و وطن را دیوانه خانه جور می کنند.

>>>   خانم مریم عزیز
ماگرچه با امضآاین پیمان خوشحالیم -ولی نگرانی شدید ما از اظهارات اخیر کرزی مبنی برپشتیبانی ومداخله امریکا بخاطر استقرار حکومت مستبدمرکزگرا به منافع یک طبقه خاص که همانا عقبگراهای پشتونی میباشد -چون میدانیم که اقلیت پشتون با مداخله و زور اسلحه خارجیها که اکنون امریکا نیز نزدما کشورخارجیست وطی دوازده سال اخیر با برگزاری انتخاباتهای نمایشی و گندیده که همه بخصوص از انتخابات دور دوم ریاست جمهوری آگاهی داریم -و امریکا نیز با یک خیانت بزرگ این انتخابات جعلی و دروغی را برسمیت شناخت - نگرانی ما ازهمینجا آغازمیشود که مبادا درآینده نیز با چنین سرنوشتی دچارشویم و ما را درگیر با شما سازد و آنوقت - نه مردم اوغانستان ازین قرار داد وبودن امریکا سود خواهد برد . نه هم امریکاییها سودی در بر نخواهند داشت - امید نگرانی مارا به سردمداران کاخ سفید و سی آی یی رسانده و ازهمین حال اعلام بدارید - که حق تعیین سرنوشت و نوعیت حکومت دار ی بدوش مردم اوغانستان است - نه به شمشیر امریکاییها با یکعده از افراد خاصی عقبگرا.
خواست ما نفوذ شماری دقیق کشور- و تعین سرحدات واقعی نه مصنوعی اوغانستان میباشد.
ازامریکاییها خواستاراین هستیم که با شعارمیانتهی اقلیت و اکثریت نامعلوم خود را درگیر با اکثریت مردم با فرهنگ این کشور نسازد -در غیر آن تنها تبلیغ ضد شما امریکاییها بس است -که امریکا را از پا اندازد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است