هتک حرمت به قرآن را چگونه پاسخ گوییم؟
موضوع هفته: 
تاریخ انتشار:   ۲۳:۰۰    ۱۳۹۰/۱۲/۵ کد خبر: 33093 منبع: پرینت

چهلمین و هفتمین موضوع هفته شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper ) در سال 1390 هجری خورشیدی مصادف شده است با هتک حرمت سربازان خارجی به کلام الله شریف در زندان بگرام.

این ماجرا از آنجا شروع شد که دو سرباز آمريكايي به همراه چند نفر ديگر از نيروهاي ائتلافي روز دوشنبه گذشته در پایگاه نظامی "بگرام" ، تعدادي از كتاب هاي مذهبي به ويژه چندين جلد قرآن شریف را جمع آوري و به مكاني كه زباله ها را آتش مي زدند، منتقل كردند تا بسوزانند.

این فاجعه خشم مردم مذهبی افغانستان را به جوش آورد و در ولایات مختلف دست به مظاهرات زدند و تنفر خود از آمریکا و همپیمانانش اعلام کردند که متاسفانه در برخی شهرها با دخالت اردوی ملی به خشونت کشیده شد. مقامات خارجی عدم آگاهی سربازان از محتوای این کتابها را عامل این حادثه اعلام کرده اند.

مردم در هرات به خیابانها ریختند، در کابل سفارت آمریکا را محاصره نمودند، در طالقان تخار نیروهای خارجی را مجبور کردند تا پایگاه نظامی خود را تعطیل نمایند و در دیگر ولایات از جمله پروان، ننگرهار، کنر، بدخشان و لوگر به شعار دادن بسنده کردند.

کشته و زخمی شدن هموطنانمان در این اعتراضات باعث تاسف و ناراحتی است، اما نشان دادن انزجار از این اتفاق تلخ نیز لازمه مسلمان بودن هر مسلمانی است. لذا این موضوع هفته را اختصاص می دهیم به این سوال که با وجود ناهماهنگی میان معترضین و نیروهای پولیس و اردوی ملی، این محکوم کردن ها به چه صورت برگزار گردد؟

به نظر شما محکوم کردن این عمل به گفته آمریکاییها " غیر عمدی" لازم است یا خیر؟ و شما انزجار خود از حادثه را چگونه ابراز می دارید؟


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   در این روز های اخیر یک سلسله اتفاقات واقع شده و میشود که همه از سوی گروپ های وابسته به دولت طرح ریزی و عملی میگردد طوریکه همه میدانند دولت فاسد فعلی که در نتیجه تقسیمات و دادن سهمیه ها به وجود امده بخاطر حفظ بقا خویش حاضر به انجام مانور های مختلف بخاطر مصروف ساختن و تغییر ذهنیت مردم استند هر زمانی دولت فعلی دچار بن بست میشود و ذهنیت عامه کاملا متوجه کارکرد های دولت میشود دولت اگاهانه با توزیع پول های باد اورده یک تعداد از بدماشان را در چهار گوشه کشور وامیدارد تا به تحریک مردم حادثه بافریند تا فکر و توجه مردم را که از ناکارامدی دولت به تنگ امده و خواهان کار ، امنیت ، نان ، خانه و حل سایر مشکلات شان از سوی دولت فاسد فعلی و غرق در چور و چپاول استند بنا اداره الوده با چنین واقعات افکار عامه را به سوی دیگر سوق میدهند از جمله موضوعات در این روز از سوی یک تعداد از گروپ های وابسته به دولت برنامه ریزی شده و اجرا میگردد همانا گماشتن یک تعداد از افراد در صفوف اردو و پولیس و بعدا از ایشان برای کشتن عساکر خارجی کار میگیرند تا از انها منحیث وسیله فشار استفاده کنند چون در این روز ها نه تنها مردم افغانستان بلکه جامعه جهانی نیز از عدم کارایی و فساد روز افزون دولت فعلی خیلی ناراض استند بنا دولت فاسد ایتلافی با کشتن عساکر خارجی و به راه انداختن سایر موضوعات در سدد ان است تا جامعه جهانی را تحت فشار قرار دهند و ذهنیت عامه به سوی دیگر مصروف و سوق دهند شاید هموطنان متوجه نشده باشند که این بار اول نیست میخواهم به خاطر مردم بیاورم که ایا در جریان جنگ های داخلی به صد ها مسجد از سوی همین غارتگران حاکم در دولت ویران و یا به اتش کشیده نشد ؟ ایا در این مساجد تخریب شده و به اتش کشیده شده صدها جلد قران پاک وجود نداشت ؟ در ان زمان نه تنها هیچ افغانی اعتراض نکرد بلکه سایر کشور های اسلامی نیز در زمینه عکس العمل نداشتند و دوم اینکه این موضوع به صورت اگاهانه از سوی امریکای ها صورت نگرفته بلکه یک حادثه بود که دولت فاسد فعلی از ان استفاده ابزاری مینماید تقاضا من از مردم افغانستان این است تا متوجه این نیرنگ های سیاسی دولت باشند و به سخنان یک مشت فاسد و پول بگیر دولت که (هم به اسپ میزنند و هم به نال ) باور نکنند . چون این یک واقعیت کامل است که دولت در این روز ها با توزیع پول در دو سمت یک تعداد را گماشته اند یکی استخدام یک تعداد تحت نام سرباز و پولیس برای کشتن عساکر خارجی تا ایشان را برای قبول خواسته های خویش تحت فشار قرار بدهند و دیگر موضوع سوزاندن قران و تحریک مردم به وسیله اجیران خویش که از قبل به صد ها هزار دالر برای تحریک مردم توزیع گردیده است .

اندیشه

>>>   هرگاه این عمل قصدی بوده باشد واقعآ قابل پیگیری الی مجازات عاملین ان میباشد ،هرگاه این عمل غیر عمدی بوده باشد با ز هم قابل پیگیر ومجازات عاملین ان بخاطر جلوگیری از انجام همچو اعمال در اینده میباشد .
حتی مردم میتوانند عاملین انرا بعد از محکمه علنی طور دلخواه شان مجازات نمایند در صورتیکه دارای چنین قدرتی باشند
در غیر انصورت مردم با تظاهرات شان موضوع را واضح ساحتند که دولت نیز از جریان واقف گردید بعد ازین وظیفه دولت است تا انرا پیگیری وعاملین انرا به پنچه قانون بسپارند
ولی با تاسف مردم افراطی افغانستان که این حس افراطیت در وجود شان تا حد جنون موجود بوده وهیچگاه در صدد اصلاح ان نبوده اند ومانند همیشه در همچو مسایل به جان هم افتیده ویکدیگر را دریده اند باعث گردیدند تا یکتعداد مردم ما شهید وزخمی گردیده وفامیلهای شان دربه در وخاک برسر شوند
ایا این مردم هینرا نمیدانند که خداوند (ج) به پیفمبرش محمد مصطفی (ص) وعده سپرده اند که حافظ دین وقران خودم هستم
ای مردم بدانید واگاه باشید که هیچ قدرت ونیروئی نمیتواند که که معنویت قران عظیم الشان را از بین ببرد بنآ لازم است تاجائیکه وظیفه مردم بود اعتراض شانرا در رابطه به این عمل از خود نشان دادند وبعد از ان وظیفه دولت است تا موضوعرا تعقیب نماید بنآ دیگر بس است امریکائی را هیچکدام تان چیزی گفته نمیتوانید خود ودیگران را اظافه از این به کشتن ندهید

>>>   هر سال هیمنطور است هر سال
ولی فقط وقتی خارجی اتیش میزند
طالبا در مسجد بمب میگذارد منفجر میکند کسی به خیابان نمیاید

>>>   راهش این خشونت وکشتار نیست مردم ما خیلی جاهل است هنوز نفهمیده ایم که چگونه باشیم درست است آتش زدن قرآن گناه بزرگ وجرم است اما این کار مردم به همه چیز آتش زده اند

فهیم

>>>   با منطق فشار سیاسی و تعقل که هم بتوانیم استعار را شکست بدهیم و هم از دین مقدس خویش دفاع نموده باشیم .
صالح زاده

>>>   مردم افغانستان حق دارد ابراز احساسات کند و انزجار خود را اعلام کند, اما نه به اینصورت که خانه خود را آتش بزنند بلکه از دولت بخواهد که زمینه خروج و استقلال افغانستان را فراهم آورد, تا کار بصورت ریشه ای حل نشود این بازی ادامه دارد ما خود مان را میکشیم و خانه خود را خراب میکنیم اما دشمنان ما درجزیره امن نشسته است دست کسی به آنها نمیرسد پس سعی کنیم وحدت ملی را تقویت و استقلال واقعی خود را به دست آوریم .
سید روح الله احمدی

>>>   سلام خدمت همه دوستان:
ازسایت افغان پیپربسیار ناراحت هستم که نظریات بنده را به نشر نمیرساند:

بنده به نوبت خویش این اعمال شوم خارجیان را که دست هر استخبارات دخیل هست محکوم میکنم وشعارمیدهم که اسلام از سوزاندن قرآن کریم نابود نمیگردد بلکه روز به روز روشنتر از دیروز میگردد خداوند درقرآن گفته که من نگهدار قرآن واسلام هستم دین اسلام یک دین کامل است.
اول: اینکه اردوی ملی وظیفه اش است که ازهرنوع تظاهراتیکه به خشونت تبدیل شود واستفاده گران واستخبارات منطقه درآن نفوذ کرده واز احساسات مردم دربرابر کشور شان استفاده نمایند باید جلوگیری کند.
دوم:درولسوالی بهسود ولایت میدان وردک طالبان (کوچی) مساجید را به آتش کشاندن که درآن نیز نسخه های قرآن به چشم میخورد که میتوانید نمونه آنر درسایت (کابل پرس) حالاهم مشاهده نمایدهیچ یکی ازبرادران ما دست به تظاهرات نزدند بخاطریکه آنهاپیرو قرآن بودند.
سوم :خواهش بنده اینست که دراین تظاهرات ها وطن خویش را به ویرانی نکشانده وتظاهرات شان مصالمت آمیز باشند نه اینکه یک دیگر خود را بیکشند.
نقــوی

>>>   باید به پاسخ این کار . مردم باید به نیروهای امریکای حمله کند .
و اینها را باید از و طن ما گم کنیم

>>>   سلام
ببخشید.مگن ادم خدا زده ما را هم به خدا قسم که خدا زده اگر که خدا نزده بود پس چرا از کل دنیا برای دزدی قتل غارت بی ناموسی و ازمایش موشکها و سلاههای خود به کشور ما امده است.
هر نوع سلاهی در افغانستان استفاده و ازمایش میشود. فکر میکنیم زمانی که کل خارجیها از کشورمان بیرون میشوند ایا از افغانستان چیزی به جای میماند بجز اب و خاکی که هیچ قابل استفاده نیست و مردم بیچاره چون فلج کر کور بیوه و یتیم. پس چشم و گوش خود را خواهشن باز کنیم وفکرها و دستهایمان را به همدیگر بدهیم تا که از این هم دیرتر نشده و نباید منتظر دولت افغانستان و یا کشوری دیگر باشیم بجز خدای متعال.
و اینکه چگونه با دشمنانمان بجنگیم نیاز به یک فکری عاقلانه است نه که سنگ و چوب انداختن.
پس به امید افغانستان بهتر...
اسلو...
‍‍‍

>>>   مرد ما تا روز قیامت هوشیار نخواهد شد. قران کریم مربوط به مسلمانان افغانستان نیست. مربوط به مسلمانان جهان است . یکبار از مردم ما از خود سوال کند که چرا مسلمانان کشورهای دیگر بخصوص عربستان سعودی،ایران،پاکستان ..... در مقابل چنین بی حرمتی های امریکا و غرب به مقدسات مسلمانان بیتفاوت هستند ؟قران شریف را امریکایی هااتش زدند،مګر مال افغان توسط افغان اتش زده میشه، چرای بالای افغان فیر میشه کشته میشه زخمی میشه ؟مدعی معلوم است چرا مسلمانان ما علیه او دست بعمل نمیشه ؟ در دوران جهاد علیه روس ؟ مکتب ،ادارات دولتی،مالکیت های مردم عام را اتش میزدند ،پل ها، پایه های برق را تخریب میکردند ،بالای مردم بی گناه ملکی راکت باران میکردند و امروز همان سناریو تخریب و نبود وطن و مردم عملی شده میرود . بخطرییکه کار گردان فلم همان کار گردان سابق دوران جهاد است .مردم تا هنوز نه فهمیدن که امریکا وغرب به این قدرت که دارن نمیتواند جلو چند تا دهشت افگن افغان و عسکر احمق خودرا را بیگرند . میتواند بیگرد ، ولی نمیخواهند .بخاطرییکه اگر حالات نورمال باشد ،انها باید خاک مارا ترک کنند ،چون انها بخاطر ما نه امدند ،بلکی بخاطر اهداف ستراتیژیک دراز مدت را که در منطقه دارند،کشور مارا اشغال کردند .

>>>   با لا ترین نوع احترام به یک انسان ویا عقیده ،عمل کردن به گفتار، قاعده و قوانین و اندمحتوای آن عقیده و یا کتاب است !
از مردم مسلمان ما خواهشمندیم که فقط قرآن بخوانند ، بفهمند و به آن عمل کنند .
صدیقی

>>>   مسجد بتاریخ 19 نوامبر 2010 توسط طالبان همراه با چندین جلد قرآن کریم به آتش کشیده شد و دیگر مساجد که بومب گزاری و هزاران هم وطن ما به شهادت میرسند و دها جلد قرآن کریم میسوزد.
چرا در مقابل اعمال ضد اسلامی ؛انسانی و بشری طالبان سکوت اختیارمیشود؟ مگر طالبان حق دارند مردم مارا قتل عام کنند و به مقدسات اسلامی توهین کنند؟ و دیگران که هیچ اعتقاق به مقدسات ما ندارند؛ چه توقع میرود ؛ در صورت تمام سران بزرگ کشور امریکا از این عمل پشیمان و عذر خواهی نمودند که این عمل عمدی نبوده ؛ بازرسان که به آنجا رفته بودند هم این ادعا را تایید کردند؛ به راستی تا بحال به یاد میارید که کدام تظاهرات بخاطر عملهای زشت طالبان صورت گرفته باشد ٰ؛ این خود یک جای سوال است ؟ اگر جواب این سوال را دریافتید نظر نیک تان را بدهید
حاجی جمال

>>>   لازم است قیام ملی شود وبه ادامه حضور این بیخردان پایان داده شود در غیر آن با معذرت حل نمیشود چون این بار اول شان نیست.
مسافر

>>>   هــر روز جــمــعه در تــمــام افــغــا نــســتــان بــراي يــک ســاعــت تــظــاهــرات مسالمت آمــيــزبــاشــعــارازوطــن مــابــرويــدبـيــرون تاخــروج هــمه قواي نــظــامي خــاريــجــي بــايــد بـدون برهم زدن اوضاع امنیتی شهر تــظــاهــرات کــرد

>>>   با مظاهرات صلح اميز اما د وامدار اگر در کابل يک ماه صد ها هزار روزانه مظاهره صلح آميز کنند قرا ن سوزنده گان رخت بسته و ملک از کفر پاک ميشود . آزادی ،استقلال نعمتی است که درآن د ين و د ونيای ما د ر آن امن داشته ميباشد ما بايد بلاخره ياد بگيريم که متواتر برای دست آورد ن اهداف پاک جدو جهد کنيم نه يک روز يا يک هفته.....
کابلی آلمان
25/02/12

>>>   من فكرميكنم اين نقوي جاسوس امريكاباشد اگرهم نباشد به نفع انها صحبت مي كند

>>>   زنده باد حاجی جمال
گپ های دل مراه گفتید آنهای که خود را صاحب دین اسلام تلقی میکردند و خود آنها با عث شدند که تمام بدبختی را در افغانستان آوردند که این را همه مردم میداند همین جنایت زشت را چندین بار انجام داده اند چراه هیچ کس صدای خود را بلند نکردند ما از آمریکای ها گیله داریم من این عمل پست را به شدید ترین الفاظ محکوم میکنم

حق بین

>>>   تنها راه آن کشتن آمریکائی ها است تا بدانند که سوزاندن قرآن کریم تاوان سختی دارد.

>>>   به آقایان جمال و حق ...؟ !
از طالبان سیاه دل و متحجر هیچ توقع جزء کشتن، سوزاندن و انتحار را نداریم. زیرا اینها دشمنان مردم افغانستان اند. اگر باشد که علیه آنها تظاهرات شود، مردم باید هر روز به خیابان ها بریزند. فرزندان ما در اردو و پولیس ملی همه روزه علیه طالبان میجنگند و شهید میدهند.
اما زمانیکه "دوستان امریکائی" تان عمل مانند طالبان میکنند ( میکشند، میسوزانند و بمباردمان میکنند)، پس مردم باید مأیوس شوند و انزجار خود را علیه این " دوست نما ها" ابراز کنند، زیرا فرق بین دوست و دشمن دیگر وجود ندارد.
نادر

>>>   سلام عرض میکنم خدمت همه ای هموطنان بیایم بجای تظاهرات بیخودی که باعث کشتار خود مان میشود پرهیز همه باهم اتهاد و همدیگر را قبول کنم دست در دست همدیگر داده این مجوسان خاریجی را طلبان ریشکن کنم تا وطن خود را آباد کنم

>>>   نقوی مردم را از خود کشی منع میکند به او میگویند جاسوس....
خدا جان خودت هدایت کن.
مرادی

>>>   به مشت أهنين بايد جواب داده شود تا براي تما كفارخارجي وداخلي بري ابددرس شود . فايق

>>>   احاديث از پيامبر خدا ج ائيمه معثومين ع بزرگان دين دارم ازجمله حديث شريف است (الايمانوعقدآ بل قلب نطق بلاسان وثمربالاركان) قلب بگويد خدا ج زبان بگويد خدا ج عمل انسان هم مطابق گفته هاي قرآ ن باشد هيچ وقت هيچ قدرت هيچ نيروي نميتوتند ايمان قرآن وحدت برادري مارا خشه دارسازد ولي ماه بكدام حرف قرآن عمل نموديم از جوالي تا به والي ازخورد تابزرگ ازمسئول تا غير مسئول كدام عمل ما به هدايت قرآن است رشوت ،خيانت ، شرابخوري، زن بازي ، بچه بازي ،دروغ ، غيبت ، عوام فريبي وهزاران نقص دروجود مااست قرآن را براي آنكه خداج ماراببخشد مطالعه مينمايم ازقرآن استفاده معنوي نميكنيم مفاهيم هدايات رهنمود هاي قرآن را درزندهگي سر مشق قرار نميدهيم ولي از آتش زدن آن دفاع مينمايم خداوند ج گفته حافظ دين قرآن منم شما بگفته هاي آن عمل نمايد گناه از كيست ازگافران يا از ما برادر خوننده مطلب را دقيق بخوان شب درآرامش كامل پنج دقيقه درمورد زندگي خويش فكركن چه كردام جه ميكنم چه خواهد كردم موضوع انشاالله حل است به اميد توفيق بعمل قرآن .اقبال

>>>   اين نوع واقعات صرف به نفع دشمنان جون آي اس آي تمام خواهد شد؟

>>>   قران تنها از افغانستان نیست چرا در کشور های اسلامی دیگر در این مورد کشته نمی شود. وای به مردم نادان افغانستان

>>>   >>>از اشخاصی که در این جا نظر نوشته اند یک سوال دارم که صادقانه باید جواب دهند ، آیا شما قرآن را به طور کامل وبا ترجمه خوانده اید ؟ به یقین که در بین تان کسی پیدا نمی شود که جواب مثبت دهد زیرا از طرز نوشته های تان معلوم است پس بهتر است احساسات را کنار بگذارید و با عقل،خرد و منطق بتویسید .. بهرترتیب آیا میدانید که در قرآن آمده که بدون اراده خدا هیچ چیزی در جهان اتفاق نمی افتد پس معنی این قدر احساسات احمقانه ما در چیست؟؟

>>>   خداوند (ج) به پیفمبرش محمد مصطفی (ص) وعده سپرده اند که حافظ دین وقران خودم هستم .خداوند( ج ) کسانکه به قرآن شریف بی حر متی میکند جزا بدهند .......

>>>   سوختاندن قرآن کریم یک عمل غیر انسانی ومحکوم است اما سوختاندن مسجد که قران در داخل آن هست ونماز گزار در داخل ان هست واون هم به نام اسلام وشریعت این کار صورت میگیرد این غیر انسانی تر وفجیع تر است .
نوری

>>>   باید درملح عام مجازات شوند تادرس عبرت برای هم کیشانشان باشد .

>>>   امید است از ساختن این گونه حکایت های دروغین اجتناب ورزید ! مردم نمیدانند که یکتعداد مانند نویسنده مطلب چی را میخواهید با این قصه ها دور از واقعیت ثابت بسازید ؟ ایا میخواهید این هیاهوی بیجا را که باعث کشته شدن ده تن افغان غریب اما جاهل گردید چی نوع صبغه بدهید که تحت تاثیر شعار های میان تهی یک تعداد مزدبگیران دولت قرار گرفته بودن و کشته شدن کاش از همان دالر های که شما دریافت نموده و مصروف عیاشی استید با ایشان نیز کمک کنید . زیرا انهایکه از دولت دالر گرفته این بیچاره ها را تحریک کردند حال مصروف خوشگذرانی استند و یک تعداد از نادانان که حتی با اساسات ابتدایی اسلام بلدیت نداشتن اما تحریک شده بودند حال زیرا خاک استند ، این شعار ها ما را به یادی ان دوره های می اندازد که یک تعداد مزدوران کشور های همسایه مردم بیسواد افغانستان را بنام اینکه اسلام و ناموس تان در خطر است به اختشاش دعوت میکرد و از مردم میخواستند تا مکتب ، سینما ، سرک ها ، پل و پلچک ، ذخایر اب را ویران کنید که ساخته شده توسط کفار است و خود ایشان در رقاصه خانه های این کشور ها مصروف مشروب خوری و عیاشی بودند و حال همه شاهدیم که این تیکه داران اسلام از برکت همین تحریک انگیزی ها به اصطلاح اسلامی صاحب ده ها موتر و بلند منزل شدند کجا است ان اسلام ؟ امید است با این اصطلاحات بدوی که فلانی ها ترسیدن و ما دلاور استیم سایر مردم بیسواد و فاقد تعالیم اسلامی که حتی شش کلمه و پنچ بنا اسلام را نمیدانند را تحریک نکنید ، کلدار و دومن را که برای براه انداختن این پروژه از سوی حلاقات مربوط به دولت بدست اورده اید برای تباهی دیگران مصرف نکنید و به این سرکس بازی تان خاتمه بدهید اگر واقعا حق طلب و مسلمان استید پس در مقابل غارت ، بی عدالتی ، وحشت ، ظلم ، فساد حاکم در دولت برخیزید و دولت فاسد فعلی را سرنگون کرده حکومت پاک و خدمتگار خویش را حاکم سازید تا به همه این مصایب خاتمه دهد .

کامگار

>>>   این توطیه از طرف شورای نظار و متحدین این گروپ بدنام صورت گرفته شما ببینید در بگرام فرآن را آتش زدند کی مردم را خبر کرد و گوش کنید اعلامیه بسمالله محمدی وزیر داخله یکی از مهره های اصلی شورای نظار را و بعد کشته شدن چند تا مشاور خارجی در داخل وزارت داخله که هیچ کس خبر نمی شود و بعد یک نفر را که اصلآ وجود ندارد اعلان میکنند که صبور نام داشت کشت و رفت بسیار جالب است این وزارت و وزیرش امنیت را در افغانستان تامین میکنند .برادران و خواهران من نیز با نظریات افراطی که دارند مخالف آمدن طالبا تن و حزب اسلامی با تمام صلاحیت و طاقت به دولت هستم اگر مانند یک افغان حقج دارند بیایند ولی شورای نظار و جبهه به اسطلاح چه و چه که همان دزدان سابقه و نکتایی داران فعلی هستند که به مراتب در حق مردم افغانستان نظر به طالبان وحزب اسلامی خیانت و جنایت کرده اند و میکنند میخواهند به این نوع جلومذاکرات بین امریکا و دولت و طالبان را بگیرند شما مشاهده نماید وخود قضاوت که اینها برای قدرت و چور وچپاول آماده هرنوع توطیه هستند. احمد

>>>   سوزاندن قران کریم بازی کردن بادین وعقاید مردم مسلمان است باید پاسخ داشته باشد اما نه اینطور که ما عمل میکنیم همان قران که آنها آتش زدن میگه ریختاندن خون یک انسان ولو مسلمان هم نباشد حرام است امامتآسفانه در کشور ماکشتن انسان مثل آب خوردن است . یعنی ما که مسلمان هستیم به قرآن درست عمل نمی کنیم
خلیل

>>>   سلام دوستان :
اول یک سئوال میکنم .
اگر کسی از همسایهای شما با سنگ به شیشه خانه شما بزند و بشکند آیا شما اول زن و فرزند خود را لت میکنید یا به دروازه خانه همسایه میروید ؟
که ما امرزوز بجای رفتن به دروازه همسایه خانه خود را خراب میکنیم که ما ازقران دفاع میکنیم .
قران کلام خداوند است و خداوند خود خالق تمام هستی پس بهتر است جزاء و ا نتقام از این عمل را به خداوند بسپاریم .

>>>   اين جنگ فكري است و بس هم از طرف خارجي ها به را انداخته شده و هم از طرف بعضي از افغانستاني هاي كه ناموس خود را بخاطر پول فروختند
بدخشاني

>>>   پاسخ با ید واضح با شد
اول طا لبان که خودرا تیکه داران اسلامی می دانند . عالمان دین را می کشند
در مسا جد انتحار می نمایند
مکاتب را به آتش می کشند با ید جواب بگویند که بکدام روایت این اعمال شوم را انجام می دهند .
بعدا با ید کفت که ان شخص کافر بوده ونا دانسته به چنین عمل ننگین دست زده است .
طا لبان (وروره )که این کار را می نما ید . وی که خودرا ملسمان می نا مد چه پاسخ دارد .
برادران وعزیز ان !
بفکر ان با شید که دشمن چگونه واز کدام زا ویه رخنه می نما ید . افسوس به ان جوانانیکه در این حادثه قربانی این عمل ننگین شدند روان شان شاد باد . شا ید این عمل از طرف عده ای که در این اواخر از طرف امر یکایی ها متضررشده بودند وطشت رسوائی شان را از بام اندا خته اند این کار را ابجام داده با شند البته در محوطه تحت قیمومیت امر یکایی ها
به امید ان روزیکه مردم ما دیگر به چنین بازیهای سیاسی ورقا بت های کشور ها بازی نخورند
ک.م از کابل

>>>   باید همه مدم دیوانه شوند و خانه هارا رها کرده به میدان و شاهراه ها برایند و دیوانگی خویش را ابراز نمایند.
دیوانه

>>>   کسی که میخواهد به قرآن سوزی پاسخ دهد باید برای جنگ با طالبان برخیزد. چون طلابان نه تنها خود شان با سوختاندن مکاتب صدا جلد قرآن را میسوزانند، و سوختانده اند، بلکه همین ها هستند که زمینه حضور خارجیان را کشور ما فراهم کرده اند.
نادر

>>>   سلام پاسخ باید واضح باشد ومابایدبه امریکایها خشم مردم افغانستان رانشان دهیم ان هم درمورداین موضوع مهم . زیرا سکوت نشان دهنده رضایت هست واگرما سکوت کنیم دشمن درانجام کاراشتباه خود گستاخ تر میشود. روح همه کسانی که دراین فاجعه غمنگیز جان باخته اندباشهدای کربلا محشور باد انشاء الله به امیدروزی که همه مردم کشورم هم دیگر رابرادر خوانند واختلافات را کنار گذارند جاوید

>>>   شکی‏ ‏نیست‏ ‏که‏ ‏در‏ ‏برابر‏ ‏هتک‏ ‏حرمت‏ ‏به‏ ‏مقدسات‏ ‏باید‏ ‏انزجار‏ ‏خود‏ ‏را‏ ‏به‏ ‏انهایکه‏ ‏چنین‏ ‏اعمال‏ ‏زشتی‏ ‏را‏ ‏مرتکب‏ ‏میشود‏ ‏نشان‏ ‏داد‏ ‏اما‏ ‏خود‏ ‏زنی‏ ‏وتخریب‏ ‏اموال‏ ‏که‏ ‏مال‏ ‏خود‏ ‏ملت‏ ‏افغانستان‏ ‏هست‏ ‏کار‏ ‏‏ ‏زشت‏ ‏است‏ ‏که‏ ‏نشانه‏ ‏بیخردی‏ ‏ماست‏!‏‏ ‏ایا‏ ‏قران‏ ‏فقط‏ ‏مال‏ ‏مردم‏ ‏افغاستان‏ ‏هست؟ایا‏ ‏مسلمانان‏ ‏کشورهای‏ ‏دیگر‏ به‏ ‏قران‏ ‏‏اعتقادی‏ ‏ندارند؟من‏ ‏که‏ ‏ندیدم‏ و‏نشنیدم‏ ‏در‏ ‏هیچ‏ ‏کشور‏ ‏اسلامی‏ ‏به‏ ‏خاطر‏ ‏اهانت‏ ‏به‏ ‏قران‏ ‏اعتراض‏ ‏کرده‏ ‏باشند؟پس‏ ‏مردم‏ ‏ما‏ ‏بیش‏ ‏از‏ ‏حد‏ ‏تحریک‏ ‏میشوند‏ ‏در‏ ‏حالیکه‏ ‏سی‏ ‏سال‏ ‏هست‏ ‏قانون‏ ‏خداوند‏ ‏در‏ ‏کشور‏ ‏ما‏ ‏پایمال‏ ‏میشود‏ ‏اما‏ ‏کسی‏ ‏صدایش‏ ‏بیرون‏ ‏نمیاید‏!‏‏ ‏خونهای‏ ‏زیادی‏ ‏به‏ ‏ناحق‏ ‏ریخته‏ ‏شد‏ ‏چه‏ ‏در‏ ‏دوران‏ ‏مجاهدین‏ ‏نماها‏ ‏وچه‏ ‏در‏ ‏دوران‏ ‏طالبان‏تروریست‏ ‏اما‏ ‏هیچ‏ ‏خدمت‏ ‏واعاده حقی‏ ‏برای‏ ‏مردم‏ ‏نشد‏؛‏ ‏مجاهدین‏نماها ‏بی‏ ‏کفایت‏ ‏بودند‏ ‏نتوانستند‏ ‏از‏ ‏جهاد‏ ‏وخون‏ ‏شهدا‏ ‏پاسداری‏ ‏کنند‏ ‏تروریست‏ ‏طالب‏ ‏امدند؛انها‏ ‏که‏ ‏پیروزیشان‏ ‏سرمست‏ ‏بودند‏ ‏رفتند‏ ‏۵۰هزار‏ ‏هزاره‏ ‏را‏ ‏به‏ ‏جرم‏ ‏شیعه‏ ‏بودن‏ ‏ظرف‏ ‏سه‏ ‏روز‏ ‏قتل‏ ‏عام‏ ‏کردند‏ ‏،خداوند‏ ‏هم‏ ‏فریاد‏ ‏مظلومانه‏ ‏خانواده‏ ‏های‏ شهدا‏ ‏را‏ ‏شنیدوتروریستانزر‏ ‏طالب‏ را‏ ‏به‏بیماری‏ ‏هاری‏ ‏دچار‏ ‏کردند‏‏ ‏و‏هار‏ ‏شدند‏ تروریست‏ ‏فرستادند‏ ‏امریکا‏ ‏وو۳۰۰۰هزار‏ ‏نفر‏ ‏بیگناه‏ ‏را‏ ‏انجا‏ ‏قتل‏ ‏عم‏ ‏کردند‏ ‏وزمینه‏ ‏مسلط‏ ‏شدن‏‏ ‏ظالم‏ ‏بر‏ ‏ظالم‏ ‏دیگر‏ ‏‏ ‏فراهم‏ ‏شد‏ ‏،مردم‏ ‏ما‏ ‏خودشان‏ ‏به‏ ‏خدا،رسولش‏ ‏وقران‏ ‏احترام‏ ‏بذارند‏ تا‏ ‏دچار‏ ‏چنین‏ ‏مصیبت‏ ‏نشوند‏!‏لطف‏ ‏نشر‏ ‏کنید،نادر‏ ‏چاووشی‏ ‏

>>>   در قدم اول کوشش شود که از مجاری دیپلماتیک این قضیه بر رسی شود .وهم چنان تضاهرات مسالمت امیز .وعاملین کار به اشد مجازات یعنی جزای سنگین داده شود

>>>   من از زبان علما در تفسير سوره اَلَم تَرَ كَيُف يك موضوع بسيار جالب را شنيده ام ، زمانيكه لشكر ابرهه براي ويران كردن خانه كعبه آماده شد مردم مكه همه جمع شدند پيش عبدالمطلب كه توليت وسر پرستي كعبه را به دوش داشت آمدند ، گفتند كه ما براي مقابله با لشكر ابرهه چه آمادگي بگيريم ؟
ميدانيد كه با اينكه عبدالمطلب مسلمان نبود براي مردم چه گفت ؟
گفت : شما كوشش كنيد امنيت خودرا بگيريد اين خانه از خود صاحب دارد صاحب خانه از خانه خود حفاظت ميكند ، و همين طور هم شد خداوند (ج) از خانه خود آن طوريكه لازم بود حفاظت كرد كه در س عبرتي براي تمام كساني ماند كه در جاي پاي ابرهه قدم ميگزارند
نظر شخصي من در اين مورد به عنوان يك مسلمان اين است كه ما در قدم اول به امنيت مردم خود فكر كنيم بعد بخاطر نشان دادن انزجار خود از اين عمل اعترازات مصالمت آميز داشته باشيم و تا حد توان از مقدسات خود دفاع بكنيم باقي كار را بسپاريم به صاحب اين كتاب كه خود حفاظت آنرا تضمين كرده است
اگر قرار باشد كه با سوختاندن قرآن بي حرمت شود طالبان كه اين همه قرآن را در مكاتب و مساجد سوختاندند پس آنها هم در در اين بي حرمتي شريك هستدند
عبدالخبير (ريس خيل)از كابل

>>>   راستي يك مضوع جالب ديگر را كه من در يك روز نامه خواندم اين بود كه 40% درصد از آمريكايي ها حرامي به دنيامي آيند پس با اين حساب اين همه اعتراضات به يك قومي كه يك درصد قابل ملاحظه آن حرامي است هيچ سودي ندارد و از حرامي ها بيش تر ازاين هم انتظار نبايد داشت
ريس خيل از كابل

>>>   سلام و درود بر ملت عزیزم!
این آمریکائیها با این غلط هایشان قصد عادی کردن اهانت به مقدسات ما را دارند تا از این به بعد هر غلطی را که دلشان خواست به راحتی و بدون کدام مزاحمتی انجام بدهند.
ولی کور خوانده اند ملت بصیر ما چنان با مشت بر دهان این ابلیسان و شیطان صفتان بکوبد که تا عمر دارد خاطره اش در اذهان نامبارکشان باقی بماند.
این کافرهای از خدا بیخبرها کی مقدسات دینی سرشان می شود اما اشکالی ندارد حالا ما سرشان می کنیم که توهین به قرآن یعنی چه.
مرگ بر آمریکا و اسرائیل و بر پیروانشان

>>>   وقتی هیتلر به روسیه حمله کرد ، فیلسوفهای هیتلر دستور داده بود که فقط به این مردم زیر سلطه، تا جایی سواد یاد بدهید که فقط علامتها را تشخیص دهند و نه بیشتر . چون مردم باسواد طالب آزادی و حقوق خود . مدرنیته است. تظاهرات مردم افغانستان نیز به مثال رونوشت و روی خوانی از علامت قران است و نه از بطن و درون متون و مفاهیم آن. هیاهو و بلبشور و مظاهرات قران سوزی به نفع دیکتاتورهای دینی متعصب بوده وگرنه دست آوردی اجتماعی و حقوقی و یا اقتصادی نداشته است.
عبادت به جز خدمت خلق نیست *** به تسبیح و سجاده و دلق نیست.

>>>   این آخری را متأسفانه نمیدانم کی نظر داده اما واقعا حرف حق را بسیار ساد ه وآراسته بیان داشته!‏ مردم ما اهل نماز،روزه،ذکر وسجود هستند ولی در کنارش صدها کارهای دیگر غیر انسانی واسلامی را انجام میدهند، از مسلمانان کشورهای دیگر یاد بگیرند وهم انزجارشان نسبت هتک حرمت به مفدسات اعلام کنند وهم بانظم وإرامش شعور شان را به جهانیان.نادر چاووشی

>>>   "قرآن را نسوزانید، آن را بخوانید."
شکیب از کابل

>>>   باسلام
ما باید انجیل را بسوزانیم تا مسحیت بفهمد که سوزاندن کتاب مقدس یعنی چی؟

>>>   بستگی به جیب کشور های همسایه دارد که تا چه اندازه ما را به خدمت میگرد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است