ابهامات مطرح شده پیرامون تلویزیون طلوع
تلکس شایعات 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۶    ۱۳۹۰/۹/۳۰ کد خبر: 30616 منبع: پرینت

گروه موبی و خانواده محسنی یک طرف جریان فارسی وان قرار گرفته ‌اند. خانواده محسنی؛ یعنی زید، سعد، جاهد و وژمه پس از حضوری موقت در استرالیا و بازگشت به وطن خود، اقدام به تأسیس این گروه کردند.

سایت گروه مجلات همشهری : مجتبی صمدی در ویژه نامه تحلیلی آرایش رسانه ‌ای همشهری پایداری نوشته است : « من مدیر کلان موسساتی هستم که در تمام قاره‌ها فعالیت می‌کند. کمپانی‌هایی شامل رسانه‌ های مکتوب، رادیو، تلویزیون، سرگرمی‌، ورزش، شبکه ‌های اجتماعی و سایر رسانه‌ها.» (1) (روبرت مرداک)

روزها از راه اندازی شبکه ای می‌ گذرد که با پخش و دوبله سریال‌های غالبا کره ‌ای و کلمبیایی، معضل فرهنگی جدیدی را برای سیاستگذاران و مدیران فرهنگی ایجاد کرده است. آغاز پخش شبکه ای با نام فارسی وان، بسیاری را به منشاء و سیاست‌های پنهان آن علا‌قمند ساخته است. چرا ‌که این جریان هجمه خارجی با شبکه‌ هایی چون بی‌بی‌سی فارسی، اسکای نیوز فارسی، ام بی سی و حتی شبکه ‌هایی که قرار است در آینده همچون دویچه وله یا یورو نیوز متولد شوند، نمودار شده بود.

محمدجواد محسنی، مدیر شبکه تلویزیونی تمدن افغانستان در مصاحبه اختصاصی با این نشریه گفته بود : داشتن شبکه تلویزیونی مانند فارسی وان کار یک شرکت کوچک مثل موبی گروپ نیست. از نظر من که مدیر تلویزیون هستم، پخش و دوبله برنامه ‌های روز که فارسی وان پخش می‌ کند، حد اقل بین 800 هزار تا یک میلیون دلار در ماه هزینه دارد... و این یعنی قطعاً حامی ‌مالی و سیاسی بزرگی پشت این تلویزیون وجود دارد.

رویکردهای اصلی این شبکه عبارتند از:

1-هدف قرار دادن کانون خانواده به وسیله عادی‌ سازی ارتباط دختران و پسران پیش و پس از ازدواج و توجیه آن
2-سرمایه ‌گذاری بر فکر زنان و دختران
3-کم ارزش جلوه دادن و به سخره گرفتن مفاهیم و عقاید دینی و مذهبی
4-سوق دادن جوانان دختر و پسر به مدگرایی و قناعت زدایی و در نتیجه ایجاد یک جامعه مصرفی و وابسته.

گروه موبی و خانواده محسنی یک طرف جریان فارسی وان قرار گرفته‌ اند. خانواده محسنی؛ یعنی زید، سعد، جاهد و وژمه پس از حضوری موقت در استرالیا و بازگشت به وطن خود، اقدام به تأسیس این گروه کردند. در این بین، سعد نقش ریاست شرکت را بر عهده گرفت و با سرمایه گذاری در افغانستانی که تهی از هرگونه تکنولوژی رسانه‌ ای بود، توانست به عنوان مرداک افغانستان شناخته شود.

در میان مخاطبان افغانستانی، انتقاد از برنامه ‌های تولیدی این شرکت بسیار زیاد است و عمده این اعتراضات به خاطر مدیریت یک جریان هدفمند در ابتذال است.

شاید کمک یک میلیون دلاری سفارت آمریکا در کابل به این تلویزیون، کاملا برنامه ریزی شده و در خدمت همین هدف بوده باشد که تا کنون طبق سیاست آمریکا در افغانستان عمل کرده است.

شبکه‌های تحت مالکیت خانواده محسنی علاوه بر مخالفت ‌های پی ‌در ‌پی در مجلس کشور، اعتراضات علما و عامه مردم در کابل و ولایات علیه نشر سریال‌ های یاد شده را به همراه داشته تا جایی که آوازه حمله علما بر دفتر و مقر تلویزیون طلوع در همه جا پخش شد و بر اساس گزارش‌ها این تلویزیون برخی از آرشیو خود را از بیم هجوم مردم به دوبی انتقال داد.

جدا از نکات اشاره شده، حضور سعد و جاهد محسنی در باشگاه ملی خبرنگاران آمریکا نیز بسیار حائز اهمیت است. این باشگاه که از سال 1908 تأسیس گردیده، پاتوق سیاستمداران ایالات متحده محسوب می‌شود که رؤسای جمهور از دوران روزولت در آن حضور یافته ‌اند. حتی باراک اوباما هم در این مکان نشستی برگزار کرده است.

به هر حال دغدغه ‌هایی که در خصوص ماهیت و اثرگذاری این شبکه وجود داشته هنوز هم مطرح و پررنگ است. آنچه در این مقاله بدان اشاره شد، بر ابهامات این شرکت و شبکه‌ های ذیل مدیریت آن افزود و اهمیت و نقش رسانه را در دیپلماسی عمومی ‌و فرهنگی مورد تأکید قرار داد.

برداشتی از نوشته مژگان مهرزاد خبرنگار در تهران


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   بهترین تلویزون است
زلمی

>>>   تلویزیون طلوع مصیبت است درجامعه افغانی و اسلامی ما و شما، خداوند هرچه عاجل از شر این .. همچو محسنی وسعد مرا را نجات دهند الله امین و خداوند کسان را که ضد فرهنگ، عنعنات و مقدسات اسلامی افغانها اند در غضب خود گرفتار کند.

>>>   این مطلب ارزش خواندن را نداشت. طلوع یعنی ازادی بیان!
مولوی جمال

>>>   برای نشر دموکراسی خیلی خوب است. احترام به نظریات و عقاید دیگران از نظر دموکراسی هم خوب است. شما کار خود را بکیند و دیگران کار خود را این در صورتی است که توهین بر دیگران نباشد.
مدقق

>>>   امروزه در افغانستان اکثر تلویزیون ها تا حدی در حمایت از دولت قرار دارد و هیچ رسانی را نمیتوان یافت که از ترس و یا بخاطر دریافت پول و مقام نشراات ازاد و کاملا واقعی را بخش کند شاید هموطنان ما در جریان باشند که خط مش تلویزیون ها روز به روز به خط فکری دولت هماهنگ شده میرود بدین معنی که رسانه ها به جای تحقیق و حقیقت یابی فساد و ناکاریی نظام ، بی عدالتی و صد ها مشکلات دیگر که دامنگیر این کشور است و بخش از وظایف اصلی رسانه ها بشمار میرود برعکس در حمایت از ان قرار دارند در اکثر از کشور های جهان میدیا منحیث قوه چهارم در ساختار نظام مشغول فعالیت میباشد در حالیکه در افغانستان به بوجود ملیون ها دالر سرمایه گذاری در بخش رسانه ها مسولین انها صرف بخاطر یک مشت پول و موقف نتوانستند این رسالت خویش را به شکل که لازم است انجام دهند .

کامگار - امریکا

>>>   تنها رسانه ای بود که به بخود جرات داد و برخلاف اعتقادات و سنت های افغانی ما اقدام کرد
اینها هدف شان این است که خانواده ها را خراب کنند
همین حال کار این شبکه طلوع خراب کردن ذهن مردم بخصوص جوانان می باشد
ملالی از کابل

>>>   امن فقط به عنوان ژورنالیست در باره پخش خبر نظر خود را مینویسم
گر سریال های ....مشکلی درافغانستان داشته باشد که تلویزیون آریانای آقای بیات هم آنرا نشرمیکند
من فقط نشر خبر را در تلویزیون طلوع یکی از دست آورد های مثبت این رسانه خبری میدانم صرف نظر ازانتقاداتی که نسبت به تلویزیون طلوع نسبت داده میشود ، ولی خبر رسانی درست و اشاره به مشلات سیاسی و اقتصادی افغانستان ازطریق این تلویزیون بینندگان و شنوندگان زیادی درافغانستان وخارج از کشور دارد .
مردم افغانستان با وجود آزادی نسبی مطبوعات درکشور از شنیدن اخبار تشریفاتی و مجهول گوی خسته شده اند وبه همین دلایل هم بیشتراز اخبار فارسی و پشتوی منابع خارجی استفاده میکنند .
گزارش خبری در تلویزیون های افغانستان مانند داستان خوانی میباشد ، خبر نخست با چنان تشریقات وحاشیه گوی آغازمیشود که شنونده پس ازمدتی تازه متوجه میشود که میخواهد خبر بشنود پس ازانکه اخبار خارجی درمورد افغانستان را مجددا از رادیوی های فارسی و پشتوی بیرون مرزی میشنود ، آن زمان متوجه میشود خبر چیست و او از تلویزیون های داخل افغانستان چه شنیده است.
وضعیت خبر رسانی اکثر تلویزیون های افغانستان چنین است ولی باهمه این مشکلات فقط تلویزیون طلوع تواسته است تا اندازه ای اخبار بهتری را به مردم کشور برساند.
زلمی از المان

>>>   طلوع واقعا دربين رسانه هاي افغاني ممتاز است اين يك توطيه عليه طلوع و موفقيت هاي اين تلويزيون است زيرا پر بيننده ترين تلويزيون افغانستان همين طلوع است كه اخبار موثق و پروگرام هاي خوب به زوق مردم افغانستان تهيه ميكند.
ازمري

>>>   همه اینها پول های شان از خارج ها بخصوص یهودی ها می گیرند که ما را و دختران و پسران ما را تخریب کنند
فاطمه از سرپل

>>>   سلام به ملت مجاهد افغان !
همه مجاهدین و مردم نجیب افغان و خانواده های باغیرت افغان از دسایس این شبکه مزدو اگاه اند و روزنابودی و ریشه کنی آن نیز خواهد رسید .
مردم ما در این معاملات با این مزدور صفتان چی معامله سنگین خواهد کرد و این ها همه قربانی دسایس باداران خود خواهد شد مثل داکتر نجیب که وقتی روسیه رفت او سایر مزدوران بی حیثیت شان در میدان ماندن و سرنوشت شان چی شد ، همه شاهد استیم .
تکیه و کفار عواقب خوب دنیایی نیز ندارد چی رسد به آخروی .
شهلا کریمی ازکابل

>>>   شاید طلوع پدیده ای نو برای افغانستان باشد اما یک رسانه هدفمند است که مردم را به سمت گرمراهی بکشاند
اینهمه مخارج این شبکه را کی می پردازد؟
معلوم است که ملیون ها دالر مخارج این شبکه را کی ها می دهند
این برادران محسنی تمام ثروت شان را یکجا کنند خرج یک روز این تلویزیون را هم داده نمی توانند
و پول تبلیغات فقط برای گمراهی اذهان مردم است والا خرج یک روز طلوع را هم نمی شود
لیلما از هرات

>>>   سعد محسنی با پیش کش نمودن ... زیبا به وزیر صاحبان و خارجی ها در سالهای 2002-2004 که مشاور در وزارت تجارت بود خود را مطرح کرد

>>>   سلطان احمد بهین سفیر افغانستان در چین به شبکه شما پول داد که موصوف را از تلکس تان دور کردید شما هم فکر میکنم از جمله خاینین هستید هرکی پول داد گپ اش برداشته میشود کسی پول نداد رسوایش میکنید اعتبار شما کم میشود همراه مردم بازی نکنید
اویغورتاش

>>>   سلام بر همه
تلویزیون طلوع بهترین برنامه ها دارد . بجز از دو سریال هندی که بنام زمانی خشو هم عروس بود و امتحان زندگی خوشم نمیآید البته هرکس خوش دارد . از نشر دیگر برنامه های طلوع زیاد خوشم میآید.
فرید کابلی

>>>   ما نباید در گودال دین مذهب بمانیم باید ازاد باشیم دین و مذهب چیزی نیست که با جبر و زور به مردم تحمیل گردد..
مسلمان واقعی کسی است که در یک فضا ازاد بتواند ایمان و دینش را بطوری احسن نگهدارد چون ایمان یک عقیده قلبی است ..
وگر نه در جامعه مثل دوران سیاه طالبان همه به سیاهی لشکر بنام مسلمان و طالب حضور پیدا میکردند اما از باطن تنها خدا میتواند قضاوت کند.
خراسانی

>>>   خانم شهلا کریمی :
کو ر خواندی نام داکتر نجیب الله شهید را به این همه بی حرمتی به زبان میاوری همین مزدوران جهاد بودند که وی را شهید ساختند و خون پاک و مقدس آن ابر مرد تاریخ را ریختاندند. افسوس به حال کابل که شما واری انسان ها را به دامن خود دارد جای شما باید درپاکستان دوزخ باشد اگر افغان باشید اینطور بالای شهید داکتر نجیب الله انتقاد نمیکنید.
زرلشت اورکزی

>>>   یکی از عنعنات و سنت های تشکیل خانواده در افغانستان اینطور است:
مردان پیر و پولدار میتوانند هر سال یک دختر جوان و زیبا را به عقد خود درآورند.
پسران جوان و بی پول باید بادیدن............. روزگار خود را بگذرانند.
اگر این سنت و عنعنه افغانی توسط سریال ها از بین برود، که بهترین کار است. چرا اینقدر خاکباد را براه انداخته اید.
نادر

>>>   خانم شهلا کریمی :
برایت توصیه میکنم بیشتر درس بخوان تا سواد نوشتن را بیا موزی این برای ما افغانها در قدم نخست مهمتر است تا با بینش وسیعتر جها ن را دیده بتوانیم . اینکه داکتر نجیب و یارانش کجا رفته و چه کرده اند ، آنرا می گذارم تا زما ن غنی شدن معلوما ت های شما ولی بحیث یک هموطن برای تو خانم افغان عرض میکنم که حد اقل برای خلا صی خانمها ی مظلوم افغان که د ر طول تاریخ برده ها ی جباران اجتماعی بوده اند ، از زنجیر ها ی که آنها را به بند کشیده اند مبارزه کن .
اگر یک تلویزیون دیگر هم در کشور فعا ل است ولو که مصرف آنرا دیگرا ن می پردا زند تنها جا ی خوشی است ، آخر که از جیب خا لی من و تو پرداخته نمیشود .
همین که من و شما در انترنت درد دل میکنیم آیا ثمرۀ کار و پیکار ملا ها ی شما است !؟ ویا همین ها ی که از برکت شان امروز آرام نشستۀ و به شریفترین آدمها ی وطنت بد و رد میگوئی ... تنگ نظری نکنید بگذارید یک نشریۀ دیگر هم فعا ل با شد صد بار بهتر است از مدرسه ها ی طا لبی ...

>>>   به نظر بنده تلویزیون طلوع با پخش سریال های هندی مزخرف و بی معنی افکار جوانان و نوجوانان را به بی راهه می کشاند.
اما موضوعات بسیار خوبی هم دارد هم مانند.
کنکاش
گفتمان
دنیای اسرار
بعد پنجم
خبر ها
بامداد خوش
پخت و پز
بستگی به خود انسان دارد و تربیه اش، چون هر موضوع دارای دو بعد میباشد ، بعد مثبت و بعد منفی بستگی به شخص دارد که دارای کدام کرکتر است مثبت گرا یا منفی باف .
امیدوارم از موضوع مورد بحث اضافه ننوشته باشم
احمد فهیم رحیمی
شهر مزار شریف
پوهنتون آریا

>>>   کاملاً درست گفتید همه خوانندگاه یک دعا میکنیم که خداوند انسانهای .. صفت را هدایت کند و

>>>   اگر میخواهید واقعیت آنها را بدانید واز کمکهای اسرایل آگاهی پیداکنید ما در خدمت شما هستیم.
محمد از سدنی آسترالیا

>>>   دو سریال هندی طلوع کم کم در حال اختتمام است و به زودی از پرده های این تلویزیون خارج میشود
به جرت و اطمینان گفته میتوانم که طلویزیون طلوع یکی از بهترین مطرح ترین و پسندیده ترین رسانه در سطح کشور اروپا امریکا و کشور های همزبان است
در تلویزیون های شمشاد ژوندون میوند و وطن هم سریال های هندی و فلم های هندی نشر میشود چرا انگشت انتقاد بالای ان نیست به مراتب بالا تر و ازاد تر از دیگر رسانه های تلویزونی پروگرام دارد چرا انتقاد بالای ان نیست
طلوع غلام پاکستان نیست
برنامه های طلوع غلام دولت نیست

>>>   قسم میخورم که این تلویزون مربوط لژ های فراماسونری افغاسنتان است.(منبع لژ جامی)
کود تلویزون8656 که مجموعه ان 25 وبالاخره مساوی به 7 میشود .
نکته اخیر را خود آقای محسنی میداند.

>>>   یکی از مثال های دیگر فراماسونری بودن این تلویزون ستاره افغان است ونماد آن این است:
12 ستاره یعنی نشاندهنده 12 قبیله بنی اسرائیل ویک ابر ستاره یعنی یکی آن حاکم جهان خواهد شد.
وستاره افتیده شیطان پرستی نیز در آن دیده میشود.
منبع معلومات لژ جامی

>>>   به نظر من توطئه بالای تلویزیون طلوع از آنجا ناشی میشود که این شبکه کلمات و واژه های فارسی ناب را بکار میبردو مانند تلویزیون مُلی و دیگر شبکه های تحت نفوذ دولت، کلمات بزور سنجاق شده پشتو را به بهانهء اصطلاحات ملی در اخبار و پخش برنامه هایش مورد استفاده قرار نمی دهد واین خار چشم قبیله گرایان و افغان ملتی ها شده است که تحمل بکار بردن دانشگاه را به جای پوهنتون ندارند و از طریق رقابت سالم و آزاد نمیتوانند با زبان فارسی برابری کنند، بنابراین در فکر بدنام کردن وحذف شبکه طلوع هستند.
درست است که بعضی سریال های مبتذل هندی را طلوع بدون سانسور صحنه های بت پرستی آن نشر میکند واین کار از شبکه های دیگر هم صورت میگیرد، اما آب از آب تکان نمی خورد. از دست اندرکاران تلویزیون طلوع خواهشمندیم تا صحنه خرافاتی سریال ها و فلم های مورد نمایش خود را سانسور نموده و از پخش موضوعات و برنامه یی که با دین مبین اسلام و فرهنگ اصیل افغانی ما منافات دارد خود داری نماید، دیگر برنامه هایش واقعا خیلی خوب وجالب هستند به خصوص اینکه خدمات خوبی را در راه ارتقای زبان فارسی دری در کشور انجام میدهد. از بس که بالای ما فارسی زبان ها ظلم و بی عدالتی صورت گرفته است، حالا من هم به عنوان یک فارسی زبان میگویم که طلوع با جدا ساختن شبکه فارسی خود از پشتو کار خوبی کرده است، زیرا هر که میخواهد پشتو بشنود به شبکه های لمر، شمشاد وغیره غیره روی بیآورد و فکر میکنم که فارسی زبانان هم اکثر شان بیش ازین نمی خواهند تا بزور واجبار کسی آنانرا وادار کند که حتما باید پخش اخبار را به دو زبان پشتو وفارسی در عین وقت مشاهده کنند. اگر طوریکه در قانون اساسی زبان های فارسی و پشتو هردو زبانهای ملی و رسمی کشور معرفی شده اند، پس چرا سرود ملی را تنها پشتو ساختند؟ چون هیچ عدالت نیست، بهتر است فارسی زبانان افغانستان نیز حقوق فرهنگی خود را مطالبه نمایند.
و من الله توفیق.
ظاهر از عربستان سعودی

>>>   تلویزیون طلوع بر جسته ترین منبع برای مردم خارج از افغا نستان هم است زیرا بیشترین وقت ما شاهد حقایق های روز مرگی و حوادث افغا نستان را از طریق کانال اقای مسکین یار که اخبار از طریق تلویزیون طلوع پخش میشود هستیم .
جاغوری از ناروی

>>>   به جواب بي نام و خانم اوركزي صاحبه ،سلام!
عاقلان پي نقط نروند ،اگر به جاي (به )‌-( و)‌ نوشته شده باكي هر باسواد عاقل ميداند كه انسان از اشتباه خالي نيست.
حال مسله شهادت داكتر نجيب كه مضحك و خنده آورست ،‌ در ين زمينه بايد بگويم كه شما از روي كدام ايدلوژي وي را شهيد ميخوانيد ؟
ماركسيسزم ويا ماوئيسم ،‌اگر چنين باشد خود به خود لعنت كرده ايد و اگر خود را مسلمان گفته اورا شهيد ميخوانيد بايد بدانيد كه به تركستان رفته ايد و بايد با مطالعه احكام شرعي وفقهي خود را اگاه ساخته و با چرنديات تان خاتمه بدهيد ورنه عذاب خداوند دامن تان مثل همان خاين به دين و ملت كه در بدمعاشي و بداخلاقي شهره آفاق بود به عذاب الهي دچار خواهيد شد.
براي درك اين سخنان من كمي سينه سرد و عقل سليم بكار است اگر جنابان داشته باشند،
باهمه چيز بازي با ريش بابه ني ،‌ حتما اين مثل زيبايي دري را بياد داريد ،‌خوب بدانيد كه با كار دين و عقيده باز ي كردن عواقب بد دنيوي و آخروي را درپي دارد .
خداوند شماو بقيه باسوادان ظاهري را هدايت فرمايد.
بااحترام
شهلا كريمي فارغ فاكولته حقوق و علوم سياسي پوهنتون كابل

>>>   سلام بر همه خوانندگان عزیز!
آزادی و دموکراسی حق همه انسان های روی زمین است .
اما تقلید کردن از دیگران و بدون دانستن آرمان و هدف آنچه تقلید نمودن کار و عمل احمق و نادان ها.
ما ها (افغانستانی ها) از خود فرهنگ. فلسفه . تاریخ . شعور وعقل .خرد نداریم ؟ داریم
افسوس انسان و انسان دوست نداریم فقت چندانه برده های خود فروخته شده داریم.
از ترس اینکه مبادا جیب های شان خالی و پاسپورت هایشان از طرف ارباب هایشان در آن کشور باتل شود با ارزش های انسانی این سرزمین بازی میکنند.
تا اینکه مردم جامعه را رشد داده آنها را به یک باتلاق که غربی ها بیزار شده اند روانه میکنند .
از طرف بیسواد مجروحی جنگ های داخلی کابل جان و سال آواره ای بی وطن
امیدوارم نشر شود

>>>   بحث های که در فوق صورت گرفته اگر چی عزیزان هموطن من بسیار به سادگی به موضوع مینگرند وجواب مینویسند اینطورنیست عزیزان یا میدانید چرا در افغانستان جنگ فروکش نمی کند ؟ پرا روز بروز ناارامی دارد شکل های مختلف را بخودمیگیرد ؟ از جنگ های قدرت گیری شروع...اقتصادی....قومی... مذهبی....لسانی بلاخره حال گپ به جاهای بسیار خطرناکی یعنی تجزیه کشور متوجه است . این ئتلاف ها و جبهه هایکه تاسیس میگردد چی فکرمیکنید . شما یک لحظه فکر کنید در فوق یکی دو دوست ها از موقف های مشخصی دفاع نمودند یکی از موقف جهادی ومدهبی دیگری از چپ گرایی و دیموکراسی صحبت نموده اند من از شما یک سوال دارم شما که جوانان هستید که از مفکوره خود صحبت میکنید من از شما میپرسم از هردوی شما که همین ائتلاف های ( دوستم- مسعود و محقق را چی مینامید) جبهه (عبدالله - علومی- عرفانی وواصفی را چی مینامید) ایا این لیدر های شما از کدام مکتب پیروی میکنند ؟ شما در کدام مکتب وابسته هستید . اگر هردوی شما هم کلاس هستید پس دعوا بالای چی است .
عزیزان من فضا وجوف سیاسی کشور شما بسیار پیچیده تر از انست که شما فکر میکنید.
پس کوشش کنید که همدیگر پذیر باشید ونگذارید دیگر نسل جوان این کشور که ضامن پیروزی این کشور اند پایمال این قسم خورده هایتاریخ که سرودست ولباس شان به خون این ملت اغشته وسرخ است نیست ونابود شوند . شما با یک فکر بلند بنام افغانستان ازاد وباهم برادر بیندیشید. این راه پیروزی شما است که خط خود را از قاتلان ، جنایتکاران و ادمخوران جداسازید.
هموطن شما

>>>   این تلویزیون فرهنگ مردم افغانستان را هدف گرفته است لذا باید جلوی آن گرفته شود.
عرفان

>>>   تلویزیون طلوع یگانه نشریه تصویری است که من زیاد علاقمند آن استم و همیشه در خانه این تلویزیون را تماشا میکنم و روزی اگر نشرات آن به سکتگی روبرو شود فکر میکنم که هیچ تلویزیون درخانه ما نیست و شاید این موضوعات یک دسیسه درعقب این تلویزیون باشد که نگذاشته است که تلویزیون های دیگر بیننده داشته باشند.

انورشاه ازکابل

>>>   هم وطن تلوزیون طلوع بهترین طلویزیون افغانستان است.
(منیر )

>>>   تلویزیون طلوع به مانند ... است که هر کسی برایش پول بدهد به نفع همان کشور و افراد است بیا بیبینید اول تلویزیون طلوع کی از تلویزیونهای جاسوس و تفرقه انداز و خاین است که گاهی به نفع جنگ سالاران ستمی ها است روزی در خدمت امریکا و روزی در خدمت همسایه .... ما همیش خدمت این تلویزیون در فرهنگ بیگانه ها است زبان شرین دری خوده فراموش در برابر جند دالر زبان مردم را بالای مردم ما تحمیل می کند ایا یک هم وطن ما بنام دام داری فرمانده و به هزار این قسم لهجه را می فهمند ایا زراعت ویا قومندان و مالداری خو اگر لجاجت به زبان پشتو داشته باشد و چند تا ستمی ها می خواهد که دشمنی با پشتو داشته باشد ایا اینها خو خیانت به زبان دری شرین ما هم کرد و می کند ایا مالداری خو زبان پشتو نیست که که بهخاطر چند دالر این نو خوش خدمتی کی کند پس این تلویزیون کن تلویزیون است عامل اصلی همه نفاق تفرقه در بین ما افغا نها است اگر نی خودم تا چک هستم اما زبان مادری خود برابر با زبان دیگران نمی سازم ایا زبان شرین هزارگی بد است ایا زبان شرین بدخشی لو گری ویا غزنی چی ما بد است باید همین زبان دری وطن خود ما رشد بکند بعداً زبان دیگران افسوس به مزدوران لعنت به شما پیش قدمان و اندر کاران طلوع که زبان شرین دری را در برابر چند دالر می فرو شید
با احترام مسیح الله فارغ لیسه عالی حبیبیه

>>>   تلویزیون طلوع رسانۀ آزاد است که نه غلام سردم داران فاسد دولتی است و نه غلام پاکستان و ایران، برنامه های طلوع فقط از دل مردم رنجدیده این کشور سرچشمه میگیرد زنده باد طلوع و برنامه هایش من از ته دل این تلویزیون را دوست دارم.
عبدالرحمن از هرات باستان

>>>   من درماه جنوری سال ۲۰۱۰ درهانولولوی امریکابودم که چشمم به یک اعلان درروزنامه که اسمش بیادم نیست افتاد که ازنمایش فلم افغانستانی دردانشګاه هانولولو خبرمیداد من هم تکت این نمایش را خریدم وبه آن رفتم. فلم از تولیدات وتبلیغات تلویزیون طلوع بود که راجع به فعالیتهای این تلویزیون درراه تشویق وترغیب دختران جوان افغان به اختلاط با بچه ها بود ودر ضمن مشلاتی را نشان میداد که طلوع درین راه بآن مواحه بود.
سیل بین بی طرف ازامریکا

>>>   تلويزيون طلوع يگاه تلويزيون غير وابسته است به طور مثال برنامه زنگ خطر هميشه واقعيتهارا برملا ساخته وخائنين را معرفي ميكند

>>>   گرداننگان برنامه ای زنگ خطر از طرف کدام ارگان ها تمویل و ترغیب میشوند؟

>>>   اگر زنگ خطر میخواهد خاینین را افشا کند چرا جنایات ایتلاف مذدور شمال، اراکین دولتی زورمند و جنگ سالاران را برملا نمیکند؟ من از جمله کارمندان سابقه تلویزیون طلوع هستم، و من خوب میدانم که در این شبکه فاشیستی و کفری چی میگذرد. سعد و جاهد محسنی و غیره ... ها فقط برای توهین و به مسخره گرفتن دین و ارزش های ملی و اسلامی ما به افغانستان آمده اند و هدف از ایجاد این شبکه نیز همین کار است.
در کشور ما 3 میلیون انسان به خاطر دفاع از دین و پخش راه محمدی ص جان های شان را فدا کردند اما حالا هم دختر های ... و نیمه برهنه از طریق همین شبکه منحوس روی ستیژ بدن نمایی میکنند.
گفته های من از روی تعصب نیست اما میخواهم حقیقت بین باشم، هر تلویزیونی که در افغانستان ساخته شده است، برای درد این ملت نیست، بلکه پالیسی ها مفکوره های خاصی از طریق همین تلویزیون ها بر ملت مسلمان تحمیل میگردد.

>>>   این شبکه یکی از بینگاه های فساد پراکنی درافغانستان است که با اهداف مشخص ازسوی یهودی ها حمایت میشود.
اگر رابطه تجاری سعد محسنی با روپرت مرداخ درست باشد خوب واضح است که جریان چیست.
خوانندگان گرامی لطف نموده سری به گوگل بزنید ودر مورد روپرت مورداخ تحقیق نمایید.من نمی گویم حتما مجموعه موبی مربوط به مرداخ است ولی خوب است خوانندگان گرامی در این مورد تحقیق نموده وبعدا خود قضاوت نمایند.

>>>   نخست از همه سلام خدمت همه دوستان !
امروز من یک چند نامه ارسالی بعضی از دوستان را خواندنم نهایت پریشان شدم ، آیا این حرف یک عیب کلان نیست وطن ما گاهی بنام فارسی زبان و گاهی بنام پشتو زبان در شعله های آتش می سوزد ؟
بااوجویکه داد وفریاد از سواد ، فرهنگ و بی فرهنگ میزیم مگر باز هم مفکوره های پوچی که در کله های موجود است و مغزش شان از کاه پراست چنین حرف ها را در زهنیت مردم پیچکاری میکند ، پس رسالت ما به عنوان یک جوان وطن پرور و و طن دوست چیست ؟ تا چوقت پیشت خارجی ها را محکم میگرید آیا وطن از ما چی توقوع دارد صرف همین که چرا نام پوهنتون است و یا چرا دانشگاه نشده است ، به نظر من بهتر است وطن را از دست تجاوز گران بیگانه گان نجات دهیم اگر ارزش این حرفهای بیهوده نسبت به حراست و طن گرامی تر است چرا در گذشته ها در فکر این گونه حرف زشت و بیهوده نشدیم که حالا نان خورد ن مان را نداریم و از شکم گرم خود گفته میریم و در صدد برادرکشی وو طن ویرانی میشویم ‍.
تشکر
فریدون کابلی

>>>   افغانستان یک ملت آزادی خوا و بطرف است

>>>   اگراز دید یک مسلمان فکر کنیم بجز چند شبکه تلویزیونی در افغانستان دیگر تمام فعالیت های تلویزیونی به شمول تلویزیون ملی خلاف ازشهای دینی هستند. اما از دید مسلکی تلویزیون طلوع یک تلویزیون موفق است اینکه چی مقدار مخارج این شبکه از طریق درآمد های تبلیغاتی این شبکه است یا کمک های بیرونی کاریست بس مشکل چرا که تا آدم دقیق موشگافی نکند قضاوت کردن درست نیست اگرچه اگر کسی بخواهد کمی هم قناعت خود را حاصل کند میتواند لااقل یکبار یک اعلان تجارتی را به این شبکه تلویزیوینی ببرد تا بداند چند از درک نشر آن باید بپردازد. اما در مجمع اکثر این شبکه های تلویزیونی یا از پول حرام و دزدی یک تعداد افراد میچرخند و یا هم از کمک های بیرونی.
نمیتوان هیچ تلویزیون را ملامت کرد چون فضای عمومی وطن طوری شده که هر کس از این آب گل آلود ماهی میگیرد و بس.
متین از کابل

>>>   هرچه است از تلويزيون هاي تنظيمي وشخصي كرده بسيار خوب است حالا خو در افغانستان هر تنظيم سياسي يك تلويزيون جور كرده كه شب وروز در تعريف وتمجيد همان حزب خود هستند وديگر برنامه اي ندارد ويا مربوط به يك مقام ويا شخص است اين تلويزيون ها از كاه كوه ساخته اند هركدام به نفع يك شخص ميچرخد. تلويزيون طلوع اگر اولين تلويزيون درافغانستان نباشد اما دومين تلويزيون است كه از چندين سال درافغانستان فعاليت دارد اما يك روز ما موسس آنرا در پرده تلويزيون طلوع نديديم.
من منحيث يك افغان وبيننده اين تلويزيون برايتان اطمينان ميدهم كه اگر درافغانستان ده ها تلويزيون ديگر هم يفعاليت شروع كند جاي اين تلويزيون را گرفته نميتواند پروگرام هاي علمي تفريحي و آموزشي وطنزي خوب دارد وپرسونل واقعا مسلكي درين تلويزيون جمع شده اند كه واقعا براي افغانستان يك سرمايه است ديگر تلويزيون ها چون مربوط يك مقام ويا يك حزب است اخبار آنرا غير از اعضاي همان حزب كسي تاييد نميكند اما اخبار تلويزيون طلوع بسيار جالب تهيه ميشود كه بيننده را خسته نميسازدو دقيق هم ميباشد نه تنها من بلكه اكثريت افغان ها تلويزيون طلوع ودرقدم دوم آريانارا ميبينند.
ما بزرگي شخص را ازدشمني دشمنان آن ميدانيم دولت پاكستان وآي اس آي هميشه نشر تلويزيون طلوع را درپاكستان متوقف ميسازند وازين تلويزيون خيلي هراس دارند زيرا حقيقت را به مردم افغانستان وجهان درمورد جنايات پاكستان عليه مردم وكشور ما به نشر ميرساند.
درين اواخر غير از تلويزيون هاي سياسي تلويزيون هاي اختلافات زباني هم به نشرات آغاز كرده مانند تلويزيون( پشتو) كه خودرا افغان ميدانند اما زياد تر اخبار پاكستان را به نشر ميرسانند كه اين تلويزيون كلا مغاير تمام پاليسي وزارت اطلاعات وفرهنگ ومنفع ملي كشور است به نشر شروع كرده كه درهيچ تلويزيون تنها به يك زبان نشرات صورت نميگيرد كه وزير اطلاعات نميدانم چطور به چنين تلويزيون ها اجازه نشرات را صادركرده اين تلويزيون ها غير ازاينكه به نفع افغانستان نيست بلكه 100 فيصد به ضرر كشور ما است ودرميان اقوام افغانستان تفرقه ايجاد ميكند وافرادي كه درين تلويزيون به مصاحبه خواسته ميشوند همه از يك قوم ميباشند وافرادي بسيار لافوك را كوشش ميكند درين تلويزيون به مصاحبه بخواهند كه صرف از خود واز قوم خود لاف وپتاق ميزنند كه سراسر دروغ حتي اگر خر آن راببيند وبشنود ميخندد بااين همه دروغ هاي شاخ داريكه درين تلويزيون گفته ميشود.
يكبار ديگر از وزارت اطلاعات وفرهنگ كه مسول درجه 1 دربرابر مردم افغانستان است جدا تقاضا ميكنيم تا جلو نشر تلويزيون هايي كه اختلافات قومي وزباني را دامن ميزنند گرفته شود اگر هر تلويزيون حد اقل به هردوزبان رسمي كشور نشرات نداشت ويا نام تحريك كننده مانند پشتو داشت ويا درمصاحبه هاي خود هميشه ازيك قماش مردم استفاده نمود فعاليت آنرا هرچه عاجل بند كنند اگر اينكار رانكنند فردا يك تلويزيون ديگر بنام تاجك وديگري بنام هزاره وازبك و... شروع به فعاليت خواهند كرد ومردم ما بجاي ديدن اخبار وپروگرام هاي تفريحي وعلمي شاهد تلويزيون جنگي نيز خواهند بود كه تنها درين مملكت همين باقي مانده وبس واگر دقيقادرمورد تلويزيون پشتو تحقيقات شود معلوم خواهد شد كه اين تلويزيون مربوط كدام انسان خيلي تاريك قبيله گرا وفاشيست خواهد بود.
زيرا حالا قوم پرستان بي فرهنگ وسياسيون كشور ازاين وسيله به نفع خود ودورساختن ملت ازيكديگر استفاده ميكنند. درحاليكه ما ازقشر تعليم يافته افغانستان ميخواهيم تا ازين وسيله در اتحاد واتفاق صلح وآبادي اين كشور بكوشند اما كار برعكس شده اگر اين تلويزيون هاي مليت پرست واين تلويزيون هاي سياسي هرچه عاجل جلو شان گرفته نشود براي اين كشور يك مصيبت ويك بلاي بسيار بزرگ ديگري خواهند بود. كه باز هم دولت جدا به اين نكته توجه داشته باشد وهمين حالا عمل كند.
دراخير ميخواهم از سايت زيباي شبكه اطلاع رساني افغان تشكر كنم كه يك سايت زيبا وبيطرف را ايجاد كرده ايد تاما مردم غريب كشور ازين طريق درد دل خود را اگر دولت چشم بينا وگوش شنوا ندارد بامردم زجر كشيده افغانستان درميان بگزاريم زيرا ما غريبان مانند ديگران تلويزيون وراديو ونشريه نداريم ويگانه سايت بيطرف وآزاد افغان پيپر را يافتيم تادرد دل خودرا به گوش مسولين برسانيم زيرا ديگر سايت هاي انتر نتي هم مانند تلويزيون ها يا سياسي است يا قومي يا تجاري تشكر از سايت زيبا وبيطرف شما كه هميشه درد دل ما وديگر افغانان را از سراسر كشور وجهان به دست نشر ميسپاريد.
يك بيننده تلويزيون طلوع از پامير

>>>   تلویزیون طلوع به یک دریچه ای قوی تهاجم فرهنگی برای این ملت بیچاره ای کم سواد تحمیل گردیده است خداوند ازشراین بلاملت را رهائی بخشد درغیرآن در درازمدت اثرات منفی بسیارقوی بالای فرهنگ ، ارزشهای اسلامی ومذهبی ملت بیچاره خواهد داشت .
صبور
ازولایت بغلان

>>>   تلویزون طلوع زمینه فساد اخلاقی رافراهم میسازد وتمام برنامه های این تلویزون ضد منافع ملی و ضد وحدت ملی مردم افغانستان میباشد

>>>   شهلا کریمی!
نظریات که نوشتی فقط نظریات شخصی خودت هست، مردم افغانستان که مفکوره باز دارند و واقع گرا هستند میدانند که داکتر نجیب الله مظلومانه بدست غلامان و مزدوران غرب شهید شد.
خودت که دختر تحصیل کرده ی هستی تو دگه چرا اینطور نظر قدیمی و کهنه داری؟
زنده باد شهید داکتر نجیب الله!
صابر - هرات باستان

>>>   طلوع افتخار افغانستان است! هر که دوست ندارد برود حاجی آق تی وی مشاهده بفرماید-- نه اصلا مانند دهه گذشته تلویزیون خود را بشکند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است