معرفی «پشی» زیبا
 
تاریخ انتشار:   ۰۶:۳۲    ۱۳۹۰/۸/۲۵ کد خبر: 29377 منبع: پرینت

مقدمه :
ازآنجا که «پشی » یگ جایی معروف است وپشی درعین حال که اسم یکی از گروهها وطوایف نژاد هزاره در افغا نستان می باشد (دراین باره انشاالله در آینده خواهیم نوشت) منطقه‌ی که این قوم درآن ساکن است نیز به نام «پشی» یاد می شود؛ همچنین به احتمال زیاد بعضی از باز دیدکنندگان محترم این وبلاگ اطلاعی از وضعیت جغرا فیایی ، اجتماعی ، فرهنگی و ... آن سا حه ندارند، از این رو تصمیم گرفتم که (به خواست خدا) به معرفی آن ( هرچند مختصر ) به خوانندگان و بازدیدکنندگآن مشتاق وعلا قمند به این نقطه از سرزمین افغانستان بپردازیم.

امیدواریم این نوشتار مقدمه و آغازی باشد برای معرفی جامع وکامل این خطه‌ی قهرمان پرور توسط افراد آگاه و با ذوق واهل قلم .

از نویسندگان وپژوهشگران ارجمند که در این موضوع تحقیق کرده و اطلاعاتی در اختیار دارند تقاضا داریم که مارا در انجام این امر مهم یاری نموده وعیوب وکاستیهای این مختصر با ارائه ی معلومات و اظهار نظرها و نقادی های عالمآنه و سازنده ی خویش مرتفع سازند.

هدف از معرفی:
آگاهی از اوضاع فرهنگی اجتماعی جغرافیایی و ... یک منطقه و نیز شیوه زندگی مردمان آن صرف نظر از اینکه دانش و معلومات ما را در باره ی آن نقطه از کشور افزایش می دهد ممکن است در امر برنامه ریزی و اقدامات عمرانی و انکشافی دولت برای آن ناحیه موثر واقع شود. براین اساس ما در انجام این کار دو هدف را مد نظر قرار داده ایم: افزایش سطح آگاهی آندسته از جوانان دانشجو یان و افراد که از قوم پشی اند اما بر اثر سا لها دوری از وطن و مهاجرت به کشورهای مختلف جهان اطلاعات کاملی از اوضاع وشرا یط جدید وسابقه‌ی فرهنگی وتاریخی و نیازها و توانمندیهای آن سامان ندارند ولی علاقمند به سر نوشت قوم، وطن و زاد گاه آبا واجدادی خویش هستند و دوست دارند در فرایند توسعه و پیشرفت کشور ومنطقه سهیم باشند و نیز معرفی آن برای آن گروه از مخاطبان و بازدیدکنندگان محترم این وبلاگ که مایلند در این زمینه تحقیق کند و اطلاعاتی را بدست آورند.

شناخت و بازگویی گره ها، آسیب هایی اجتماعی، معضلات و نابسامانیهای فرهنگی و آموزشی، تنگناها و مشکلات اقتصادی و معیشتی و بررسی مطالبات و نیازهای اصلی مردم و نیز معرفی فرصتها توانمندیها وسرمایه های موجود درآن خطه در ابعاد گونا گون علمی فرهنگی اقتصادی و... انعکاس آن به مسؤلان و دست اندرکاران مربوطه در دولت.
در اینجا لازم می دانیم دوباره به این نکته اشاره کنیم که بدون شک دستیابی به اهداف فوق که یکی از آرزو وآر مانهای دیرینه‌ی ما و مردم ما به حساب می آید و می توان آن را از اهداف بلند مدت به شمار آورد بدون مشارکت فعال و راهنمایی عالمان نخبگان دانشجویان و بزرگان قومی و ملی که در این موضوع صاحب نظر و اهل اطلاع اند میسر نخواهد شد.
از این رو ما به صراحت اعلام می کنیم که این کار تنها آغاز و شروع گام نهادن در مسیر طولانی و پر پیچ و خمی است که پیمودن آن بدون همیاری کمک و پیشنهاد و نقدهای راهکشا و دلسوزانه‌ی شما سروران و بزگواران ممکن نیست.

موقعیت جغرا فیا یی : پشی (به فتح اول و کسر ثانی!) منطقه‌ی به شکل تقریبا مثلث که در مجاورت ولسوالی جاغوری ( از توابع ولا یت غزنی) واقع شده و فاصله‌ی کوتاهی با ولا یت ارزگان دارد و در تقسیمات اداری دولت، بخشی از آن جزء ولسوالی جاغوری و قسمت عمده ای آن جزء ولسوالی مالستان به شمار می آید.

پشی ناحیه ای کوهستانی با مناظر زیبا ودیدنی وخطه ای سر سبز مخصوصا در ایام بهار و تا بستان و دیار مرد مان نجیب، سختکوش، شجاع، صادق و صمیمی می باشد.
این منطقه از شرق و شمال شرق به ولسوالی جاغوری و از غرب به منطقه ای شیر داغ و از شمال به میرادینه ( مرکز ولسوالی مالستان) وسبز دره و از جنوب به منطقه‌ای هیچه و زمین شیرداغ محدود است.

پشی منا طق و قریه های مختلفی دارد که اطراف آن و اطراف هر یک از منا طق را رشته کوههای نسبتا مرتفعی به شکل حصاری استوار احاطه کرده اند که این وضعیت دردوران بحرانی و نا امنی یک امتیاز بحساب می آید و منطقه را برای مهاجمان تسخیر ناپذیرقرار می دهد و هر یک از کوهها در میان مردم نام، مخصوص خود را دارد. آب وهوای این منطقه در فصل خزان و زمستان سرد و برفی و در فصل بهار معتدل و کوهستانی و در فصل تابستان نسبتا گرم و خشک می باشد.

برف های زمستان و باران های بهاری باعث خرمی و سر سبزی کوهها و دامنه ها و سرازیر شدن آب قنات و چشمه ها از دل کوه در نهر و جلگه هایی آب می گردد که آب شرب و زراعی مردم را تأمین می کند.

بسیاری از کوهها و تپه های این منطقه در اکثر فصول سال پوشیده از سبزه، چمن، علف و گیاه است که منظره‌ی دل انگیزی را پدید می آورد. زمین های هموار و دامنه هایی تپه و کوه برای کاشت و برداشت محصولات زراعی و باغی و ساخت خانه های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد.

مشاغل مهم مردم عبارتند از: کشاورزی، دام پروری، تجارت و برخی شغل های مر تبط با اینها.
از میان محصولات زراعی و باغی این منطقه می توان به محصولات ذیل اشاره کرد: گندم، جو، عدس، گردو، زرد آلو، سیب، سیب زمینی و...

جمعیت : چنانکه همه می دانیم افغانستان از زمان تجاوز و مداخله‌ی مستقیم نظامی و سیاسی امپرا طوری مضمحل شده‌ی! شوروی سابق سالهاست که دستخوش نا آرامی، جنگ، خشونت و درگیری بوده و با بحرانهای مزمن و فراگیر سیاسی اجتماعی واقتصادی روبرو می باشد و در آن حکومت و دولت مقتدر و نیرومند که تمام بخش های کشور را تحت اختیار و کنترل خود داشته باشد و نهاد و سازمانهای دولتی مشغول انجام وظیفه و خدمت رسانی به مردم باشند وجودندارد. در نتیجه در افغانستان طی چند دهه‌ی اخیر دولت توفیق انجام آمارگیری از جمعیت مردم را پیدا نکرده است!
براین اساس فعلا آمار رسمی و دقیق از نفوس مردم افغانستان در دست نیست. منطقه ما هم از این قاعده مستثنی نمی باشد! یعنی آمار رسمی از تعداد جمعیت آن وجودندارد. با این وجود اما برخی افراد و منا بع غیر رسمی مدعی آمار گیری و بدست آوردن تعداد نفوس و یا براورد و تخمین جمعیت آن شده ‍و آمار و ارقام متعدد و مختلفی را ارائه داده اند. بالاترین آمارارائه شده از طرف این افراد و گروهها 7000 و کمترین آن 5000 خانوار است که به نظر می رسد با احتساب جمعیت مهاجر آن منطقه گزینه‌ی صحیح همان 7000 خانوار باشد.

علی ظفر رحیمی از قزاقستان


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   از نامش معلوم است که حیوان در قالب انسان در آنجا زندگی دارد

>>>   بلی واقعا پشی قهرمانانی دارد که نامش در تاریخ افغانستان ثبت است

>>>   بسیار خوبش موفق باشید ترقی این سرزمین زیبایی پشی را از خداوند بزرگ خواسته و خواهانم واقعا پشی پشی است نام قهرمانانی شان در تاریخ افغانستان ثبت است مانند شهید ابوزر و غیره............... تشکر از معلومات مفید در باره سرزمین زیبایی پشی زنده باد سایت افغان پیپر
دور از وطن

>>>   من در پشی رفته ام آنطوریکه تعریف کرده اید نیست یک سر زمین پر از سنگ بافرازو نشیب های خیلی تند که آدم راواقعا خسته میکند از بس دره ها عمیق است آسمان آن به شکل بیضی دیده می شود ومردمان آن خشین وتندخو طوریکه در ضرب المثل آمده است که اگر پشی نباشد ولسوالی در جاغوری معنا ندارد.

>>>   خوب بود چند تا عکس نیز از این جای زیبا در این صفحه قرار میدادید.
احمد

>>>   واقعا ابتکار کردید برای ما مفید بود سپاس از شما. اما اگر عکس های آن مناطق زیباوقهرمان پرورهم نشر شودخوب می شود.

>>>   به افغان پپر و جوانانی اهل قلمی چون رحیمی افتخار میکنیم
الهام _پاکستان

>>>   وضعیت صحی و درمانی : در منطقه "پشی " بیشتر از 6500 فـاملی زندگی میکند که یکی از
مناطق ولایت غزنی میباشد، که تا کنون از طرف صحت عامه، و دولت کدام توجه قابل ملاحظه
صورت نگرفته است، و برای دولت کدام بهانه نیست که از نقطه نـا امن ایـن ولایـت و کــشور
محسوب شود.
مر کز صحی و درمان مناطق"پشی" شفاخانه (کلینک) که در قریه جاکه موقعیت دارد، در سال
1381 تـوسط دولت جـمهوری اسلامی افغانستان بـه همکاری USAID ساختمان پـر مصرف
اعمار شدنــد، انطوریـکه ساختمان ایــن شفاخـانـه ساخته شـده انـد، در ابـتــدا از طــرف دولت
و صحت عامه عزنی، گفته شده بـود کـه ایـن شفاخـانه دارای خدامات جـراحی، داخـله، ولادی،
شعبه عاجل، و لابراتوار مجهز میشونـد، و ساختمان ان طبق همین بخش ها درست شده است
ولی متئسفانه در حال حـاضر گفته میتوانم کـه ساختمان ان بـدون استفاده مانـده است،
مهاجر پشی

>>>   چرا عاقلان را نصيحت كنيم؟
بياييد از عشق صحبت كنيم
تمام عبادات ما عادت است
به بي‌عادتي كاش عادت كنيم
چه اشكال دارد پس از هر نماز
دو ركعت گلي را عبادت كنيم؟
به هنگام نيّت براي نماز
به آلاله‌ها قصد قربت كنيم
چه اشكال دارد كه در هر قنوت
دمي بشنو از ني حكايت كنيم؟
چه اشكال دارد در آيينه‌ها
جمال خدا را زيارت كنيم؟
مگر موج دريا ز دريا جداست
چرا بر «يكي» حكم «كثرت» كنيم؟
پراكندگي حاصل كثرت است
بياييد تمرين وحدت كنيم
«وجود» تو چون عين «ماهيت» است
چرا باز بحث «اصالت» كنيم؟
اگر عشق خود علت اصلي است
چرا بحث «معلول» و «علت» كنيم؟
بيا جيب احساس و انديشه را
پر از نقل مهر و محبت كنيم
پر از گلشن راز، از عقل سرخ
پر از كيمياي سعادت كنيم
بياييد تا عينِ عين القضات
ميان دل و دين قضاوت كنيم
اگر سنت اوست نوآوري
نگاهي هم از نو به سنت كنيم
مگو كهنه شد رسم عهد الست
بياييد تجديد بيعت كنيم
برادر چه شد رسم اخوانيه؟
بيا ياد عهد اخوت كنيم
بگو قافيه سست يا نادرست
همين بس كه ما ساده صحبت كنيم
خدايا دلي آفتابي بده
كه از باغ گل‌ها حمايت كنيم
رعايت كن آن عاشقي را كه گفت:
«بيا عاشقي را رعايت كنيم»
دور از وطن

>>>   پشي همان پشه هست همه ميدانيم

>>>   دور از وطن دوستت داریم

>>>   بسیار زیبا و مقبول زنده باشید واقعا خیلی معلومات مفید بود امید است که چند تا عکس زیبا یی این سرزمین را نیز به نمایش بگزارید
عزیزه از لندن

>>>   برادرعزيزاز صميم قلب ازت تشكري مي نمايم! واميدوارم كه فعاليت هاي خودرا ادامه دهيد وبه فكر سخنان اشخاص كه نبست به اين منطقه دلير مردان حسودي دارند نباشيد،من نميدانم اينها از بشي جه ديده اند؛
احمد ضيا_كابل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است