فیصله کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شد
با و جود هشدارهای نمایندگان پارلمان مبنی بر عدم تغییر در نتایج انتخابات سال گذشته، کمیسیون مستقل انتخابات اسامی نمایندگان بازنده و نامزدان برنده را اعلام کرد 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۱۷    ۱۳۹۰/۵/۳۰ کد خبر: 25988 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،فضل احمد معنوی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات امروز یکشنبه در نشست خبری اعلام نمود که در نتیجه بررسی های انجام شده آنها، 9 تن از نمایندگان برحال مجلس از کرسی یشان کنار می روند.

بر اساس تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات اسامی نامزدان برنده و بازنده به شرح ذیل می باشد:

     ولایت            نامزدان بازنده                  نامزدان برنده

     پکتیکا           حاجی عبدالقدیر                 محمود خان سلیمان خیل

    بدخشان         عبدالولی نیازی                 عبدالرؤف

    بغلان              ظاهرغنی زاده                  حاجی عاشق الله

    سمنگان         طاهر زهیر                        احمدخان سمنگانی

    فاریاب            شاکر کارگر                       محمد پهلوان

   هرات             رفیق شهیر                       نثارغوریانی

  هرات             سیمین بارکزی                 رحیمه جامی

  هلمند           مسعود خان نورزایی           معلم میرولی

 زابل                عبدالحبیب اندوال             حمیدالله توخی

این در حالی است که 62 نامزدی که  از سوی دادگاه ویژه  برنده اعلام شده اند گفته اند که هیچ گونه تغییر در فیصله دادگاه ویژه انتخاباتی را قبول نخواهند کرد.آنان هشدار داده اند که اگر از میان 62 نامزدی که برنده اعلان شده اند حتی یک نفر هم بیرون باقی بماند مورد قبول ما نیست و به مبارزات خویش تا تطبیق کامل فیصله محکمه ادامه خواهیم داد.

اعضای مجلس نیز به ویژه  گروه حمایت ائتلاف از قانون با تأکید بر موضع قبلی خود اعلام کرده اند که هیچ گونه تغییر در مجلس را نخواهند پذیرفت.

حال باید دید که واکنشها به این تصمیم کمیسیون مستقل چه خواهد بود ؟ آیا این 9 نامزد برنده بدون سایر نامزدانی که از سوی دادگاه ویژه پیروز اعلام شده بودند راهی پارلمان می شوند و آیا 9 نماینده پارلمان خواهند توانست چوکی های خود را براحتی ترک کنند؟!اینها سؤالاتی است که مسلماً گذشت زمان پاسخ ان را خواهد داد.

در همین حال برخی از آگاهان بر این باورند  که بدون شک تغییر در نتایج انتخابات هر مقدار که باشد به زیر سؤال بردن خود کمیسیون انتخابات نیز منجر خواهد شد. زیرا این کمیسیون تا پیش از این بارها و بارها اعلام کرده بود که نتایج انتخابات دقیق و بدون ضایع شدن حق کسی اعلام شده است.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   زور هم بد چیز است. معنوی صاحب میگفت که مهال است و خیال است و جنون است وغیره وغیره... لیکن میگویند زور قالب ندارد حال بیچاره به زبان خود اعلام میدارد که فلان برنده و فلان بازنده است یعنی قبلاً دروغ گفته بودم و به راه غلط بودم.

>>>   زحادثات زمانم همین خوش آمده است
که خوب وزشت وبد روزگار درگذر است

>>>   به این میگویند معاملات دیده درایی واضح و آشکار به سرنوشت ملت ضعیفی چون مرد م افغانستان! یکمشت اوباش متقلب را به مجلس راه دادند بخاطر برآورده ساختن اهداف خود!!! این دیگر خانه ملت شده نمیتواند بلکه خانه ای بازی های سیاسی و قدرت طلبانه ای قوم پرستان ... هست

>>>   تغیر درنتیجه انتخابات که توسط کمسیون مستقل انتخابات اعلان شده خیال است، خواب است، محال است وجنون این کلمات است که ازدهن خود اقای معنوی برامده وتمام ملت به این ګفته های معنوی شاهد است پس چی باعث شد تاتغیر درنتایج انتخابات بوجود اید انهم توسط خود اقای معنوی.
بنابران وقت ان رسیده تایک محکمه خاص توسط فرمان رییس جمهور تشکیل شود که دران تمام خیانت ها وجنایات وتخطی های توسط ملامعنوی وهم قطارانش صورت ګرفته بررسی شده ومعنوی وشرکایش رابه سزای اعمالشان برسانند تادراینده کسی جرات همچویک خیانت بزرګ ملی رامرتکب نشود
امید است نشرشود

>>>   کمیسون انتخابات ۹ تن را برنده اعلام نموده از این معلوم میشود که تمامآُ ۶۲ برنده میباشند چرا که الی هفته قبلی کمیسون یک شخص هم برای ایشان قابل قبول نموده

>>>   این فیصله بخاطر منافع ملی و ارام شدن اوضاع بحرانی کشور باید از طرف هردو جانب حمایت شود. دیگر بس است و برای هردو جانب مایه ننگ است که بخاطر قدرت و چوکی و منافع شخصی خود اوضاع را بحرانی بسازند.

یاور

>>>   سرنوشت داود سلطان زوی چه شد؟؟؟

>>>   اين را مي كويد عدالت. داوود سلطان زوي مستحق نمبر يك باز هم راه نيافت جند بي جاره كه جنك سالار نبودند از بارلمان بايد برايد. باز هم واضح كرديد تا جي حدي كرزي مجاهد نجات ملي به منافع علياي كشور بابند است. اكر مرد مي بودي ظاهر قدير جنكسالار ديكر را بس مي كردي.

>>>   این جعل بزرگ ، ایا میتوان بعد ازاین به فیصله ها محاکم اعتبارکرد؟

>>>   خیر اینهمه سر وصدای داوود سلطانزوی و ملا واقف حکیمی هیچ اثری نداشت؟
غفور

>>>   بلاخره کرزی کار خود را کرد!

>>>   باشد اندر پرده بازی های پنهان غم مخور!!
تا دیروز اعضای کمسیون سوگند میخوردند که در انتخابات حق کسی تلف نشده است، اما امروز با کمال سفاهت خود بر خیانت خود اعتراف کردند، و قویترین سند مبنی بر خیانت خود را تقدیم ملت نمودند،پس باعث این همه جدال و مخاصمه کمسیون انتخابات است که اعضای آن باید به اشد مجازات محکوم شوند.
خالد "بینوا"
ولایت غور

>>>   بسیار جای شرم است هم برای دولت فاسد ما و هم برای کمیسیون نامستقل انتخابات. کسانی که حتی نمیتوانند تصمیم بگیرند چطور و با کدام انگیزه آمده و زمام امور مردم رنج دیده این مملکت ستمدیده را بدست گرفته اند.
ای به اصطلاح سردمداران دولت به نام اسلامی افغانستان:
بگذارید این مردم دمی آسوده باشند این چه رسوایی است که به پا کرده اید؟ اگر بنا بر تقلب باشد چرا آراء انتخابات ریاست جمهوری ...

>>>   آقاي كرزي بعد از را يافتن 9 وكيل جديد كميسيون شكايات انتخباتي را موظف كند تا چند نامزد معترض ديگر را داخل پارلمان كند به همين ترتيب محكمه ويژه و استناف تا بالاخره 62 نامزد در پارلمان را يابد و وكلاي پارلمان به يك جبهه معترض ديگر تبديل ميگردد و باالاخره پارلمان را منحل و خود تنها در ميدان بازي برقصد و مردم در تماشاه او باشد

>>>   سلام به همه هموطنان !
این یک بازی سیاسی است آقای محمد شاکر کارگر که خدمت زیاذی را در وقت وزیری و در وقت وکالت انجام دادند کار های در هر عرصه و نه فقط در عرصه برق .این کار را انجام داده آقای کرزی دل مردم را از حکومت خدچه دار میسازد و با این کار های سیاسی و غیر قابل تحمل ملت افغانستان را از حکومت جدا میسازد.
آقای کرزی خلال در میان حکومت و مرذم را بمیان آورد و میخواهد که این فاصله مردم و حکومت را زیادتر بکند و حالا در افغانستان مشکلات کم است که این مشکلات را باز به سر مردم افغانستان آورد .حالا در افغانستان آنقدر مردم از حکومت فعلی و رژیم آقای کرزی دل شان رنجدیده و آزرده هستند. و خارج شدن آقای کارگر و آقای رفیق شهیر و دیگران یک کار غیر قانونی و سیاسی میباشد که با این کارش آقای کرزی مقصدی سیاسی دارد و به همین خاطر نام این وکیلان را از پارلمان میخواهد حذف بکند . و به همه آشکار است قبلا محکمه اختصاصی که آله دست آقای کرزی است و او 62 نفر را بی صلاحیت اعلان نمود اما حالا 9 نفر . این رقم چانه زنی ها و بازی های سیاسی که از پیشرو هرکس را بخواهد پس کردن در کدام کشور وجود دارد که در افغانستان در حال جریان است و امید دارم آفای کرزی باز یک فکر بکند و دیگر مردم افغانستان طاقت و تحمل این رقم خیانت ها و بازی های سیاسی را ندارند و خسته شدند.و هم تحمل انفجار ها و انتحاری های پاکستانی و برادر های نا راضی شانرا ندارند و در غم امنیت و آبادی کشور شود نه که از پارلمان وکیل ها با این و آن بهانه ها بیرون کردن .
با امید یک افغانستان اسلامی آرام مرفه
م - ر (صبوری) محصل افغانی از روسیه

>>>   خوب شدازولایت هرات دونفرازپارلمان اخراج وبجای آن دونفر ازمافیای قدرت شامل پارلمان شد.

>>>   وای به حال مردم بیچاره که تاوان بی نظمیهای مسئولین را باید پرداخت نمایند.

>>>   به نظر من این خود یک تشنج آفرینی است که مسوولین امور انجام میدهند ، اصل گپ اینجاست که افراد لایق حکومت نداریم طبق آن ضرب المثل معروف « ... که بدست بچه کوچک افتاد خاک پر می کند » امروز وضعیت وطن ما همینطور است ما گرفتار انسانهای ... شده ایم و گرفتار کسانی شدیم که به اندازه یک سر سوزن به افغانستان دلگرمی ندارند.

>>>   ... های مکار و حیله گر معنوی را هم که تا دیروز حرف از تغییر ناپذیری پارلمان میگفت بیک خائن تبدیل کردند. زیرا تغییر در مجلس نمایندگان آنهم از طریق خود معنوی معنای آنرا دارد که حتماً دریافت های دادگاه ویژه حق بوده و تقلب گسترده ای موجود بوده و معنوی هم رهبری این تقلبات را بعهده داشته!
معنوی اگردیروز حق بود باید با لقد بکون رئیس جمهور و دادگاه ویژه اش میزد و میگفت چون دادگاه و این فیصله معامله است من هیچگاهی اعلان چنین فیصله ای را نخواهم کرد! بروید خودتان فیصله کردید و خودتان هم اعلان کنید؟ پس معنوی اگر امروز حق است یعنی که دیروز خیانت کرده و اگر دیروز حق بود پس امروز با این فیصله خیانت کرده است فلهذا بحیث یک ... ملی شناخته شد!

>>>   سلام وطندار : به جواب (صبوری محصل افغانی از روسیه)
از آنجائیکه من معلومات دارم، شما به زور شاکر کارگر در بورسیه روسیه فرستاده شدید، اگر نه شما لیاقت قبول شدن به بروسیه را ندارید، و از لیاقت خودتان به هیچ جایی رسیده می توانید!
گل محمد پهلوان با رای مردم به پارلمان راه یافته، وکیل برحق مردم میمنه می باشد، اگر چند خیلی آرزو داشتم که (شهید محمد رسول پهلوان زنده می بود و امروز به عنوان وکیل مردم میمنه و پاریاپ در پارلمان می رفت) خوب چه کنیم که خداوند همیشه خوبان را گل چین می کنند!
ولی امروز بسیار خوشحال هستم که حق به حقدار سپرده شد!
توره قل از میمنه باستان!

>>>   كميسيون انتخابات همان هايي را كشيد كه كميسيون شكايات شامل كرده بود
خيال و مهال و جنون در مورد باطل كردن انتخابات بود نه تغيير در نتايج دستخورده ي كميسيون شكايات.
كمي توجه كرده و ملاحظه بنويسيد
معنوي هوشياري كرده است

>>>   میخواهم بدانم که سرنوشت این سه نفر چه شد: داود سلطانزوی ، معین مرستیال و رحمان اوغلی ؟
عبداله از کابل

>>>   معنوی وقتی میخواست فشارهای کرزی را قبول کند اول این ذلت را قبول میکرد و این قدر بر بدختی و بحران نمی افزود

>>>   معنوی بیان میدارد که جبرا تن به این امر داده است ولی مطابق به قانون کار کرده است وای بر این ادم که کار قانونی را با جبر باید بر سرش به انجام برسانند که این گپ معنوی به جای اینکه او را براهت دهد بیشتر بر جرمش میافزاید

>>>   حال یک محکمه دیگر بخاطر به دادگاه کشانیدن معنوی دایرشده تا جریانات یکساله که توسط او بحران خلق نموده بود-او محاکمه نماید.

>>>   بحال خود مان حیف میخوریم که فکر میکردیم این معنوی آدم سالم است. درحالیکه در این کشور خراب شده یک آدم پاک و راست پیدا نشد. یک بشردوست است که همه دیوانه میخوانند اش.

>>>   حال برای داود سلطان زوی هیچ دلیلی برای کوه بالا نشدن باقی نمانده است. اگر بالای کوه های غزنی بالا شده نمیتواند لااقل بالای کوه شیردروازه خو بالا شود!!! سلطان زوی بچیم هله بدو دگه!!

>>>   یگانه مرجعه وامید بازپرس برای مردم قوایه قضایه بود افرین کرزی صاحب اعتباروحیثیت این قوه راهم مثل خودت ساختی....

>>>   بهتــر این بود که معنــوی صاحب خودش استیفا می داد، اگر بالایش بسیار فشار بود، و لی باید هر گز در تصمیم اولیش تغییر نمی آورد . آن کار به شهرت موصوف لطمه جبران نا پذیر وارد کرده است.
معنـــــــــوی با این کار ش دو ضربه زد اول خودش را دوم قومش. معنوی نباید که این کار را می کرد ولو که به قیمت جانش هم تمام می شود. کرزی و مارشال بالای معنوی که شهرت خوبی بین مردمش کسب کرده بود با این چال ضربه کاری وارد کردند. اکنون مارشال و معنوی هر دو بین مردمشان در یک پله ترازو نشسته اند. معنوی خام پورته کرد.
خلاصه که تاجک ها هیچ کدام شخصیت که نظر و اندیشه ثابت داشته باشد اکنون ندارند.
عواقب این کار معنوی برای جبران نا پذیر است.

مقصودخیلی..

>>>   سلام برهمه
متوجه باشید که چه حالت جریان دارد در این کشور جنګ زده که یک شرکت سهامی بنام دولت تشکیل شده ونامش بازهم دولت ګذاشته است ۰غلتی ها وتخطی ها ئ بی مثال را بیبنید بازهم دز چشمی مردم خاک زدن این جال سازی وفریب کاری هیچ خیری به ملت بیچاره نرسانده غیر ضایع وقت است وبس همه وهمه فریب است نه کدام دولتی وجود دارد ونه کدام حکومت تنها ګروف های مسلح در رائس دولت بنا م قرار ګرفته وغربی ها هم ازین دزدان مشهور دفاع کرده نامش دموکراسی ګذاشته است هم دموکراسی رسوای عالم شد وهم انتیخابات باور نکنید این همه دروغ وبه نفع خاریجاهای ودزدان است وبس پارلمان منحل پول بیجا ه وبودجه اضافی چرا مصر ف شود به همین یک فا بریکه را اباد کنید که ګدا های شهر کابل کم شود وبیکاری اقلا کم ګردد ۰ ودیګر اینکه جار وجنجال از بین برود این شورای جهادی نمیتواند مشکل را حل نماید بر عکس این شورا یک ګروف شر انداز وبی مفهوم است ورنه چه ضرورت است که هروز به ضد یک دګر سخن ګفته وجنجال ها را براه اندازد ۰ملت در چه حالت قرار دارد واین ګروف شورای جهادی چه میکند ۰
باا حترام ۰

>>>   این رفیق شهیر که خیلی عضو فعال پارلمان و آدم تحصیل کرده است حذف میشود و نثار غوریانی که تا صنف هشت درس خوانده و سالها در نیویارک تکسی رانی کرده وارد پارلمان میشود. در ضمن من با دوستی که در باره ظاهر قديرنوشته کاملا موافق هستم.واقیعت را گفتید.
م. امریکا

>>>   معنوی صاحب اشتباه کردی حالا در محاکمه جلادان وریا کاران جواب پس دهی دیگر خود دانی که اخرت شان چی است !
جویا

>>>   در این فیصله عدالت تامین نگردیده است. همان وکالای که قبلاً برنده اعلان گردیده بودند. بیسار فیصله درست و به جا بود.
نوید احمد دقیق و خلیل الله نعیمی

>>>   چنانضربه ای سیاسی به شخصیت معنوی زدند و بعدآهم خود همین قوم کینه توز در تاریخ این معامله را بنام معنوی ختم خواهند کرد و اورا همانند امیر حبیب الله خان کلکانی بدنام خواهند نوشت!

>>>   تا دیروز اعتماد این بود که نفری قسم خورده معنوی خان حتمی به قسم خود وفا میکند و لی اکنون معلوم گردید که این ادم هم از جمله کسانی فاسد و پول خور و یا هم بوت پاگ کر کرزی و زور مباشه که در سری قسم خود این فیصله را کردن.
م.جلال آباد

>>>   چال کرزی
دراین مقرری وبرکناری که ازطرف کرزی پیشنهادشده -هزاره ها کسی برطرف نشده.
درینجا کرزی بازیرکی توانسته که درمجلس دودستگی ایجادنماید و اگر هزاره هاآرام نشینند و سیل بین باشند و 9نفراخراج شوند-بدون شک کرزی با صدوریک حکم جدیدبازهم خواستاربازنگری بیشتردرموردخواست نماینده گان بازنده خواهدشد وآنگاه کرزی بایک فرمان به معنوی یکعده زیادی ازنماینده گان هزاره را ازپارلمان اخراج خواهد نمود و آنگاه دیگران سیل بین خواهند بود.
کاشف تفرقه دوقرنه

>>>   سلام دوست تان
انسان که معنویت نداشته باشد کوشش میکند تخلصی اختیار کند که مردم بالای تخلصی اش فریب بخورد آقای معنوی آیا تونمیدانی که چه کردید ؟ اگر به ارشیف سخنان تان از شروع کار تان در کمیسیون انتخابات بعداز لودین نظر اندازی کنید وجدانت برس را گرفته با رنگ سیاه در ماه مبارک رمضان روی تان را سیاه میکند .
نمیدانم که خود چه فکر میکنید آیا نزد مردم تو ...هستی ویا ...خود ت چه فکر میکنی بلی ؟
ویا خود را تسلیت میدهید که کار کرزی صاحب و مارشال صاحب است نه ویا همان فکاهیست که میگویند در مجلس صدای بلند شد بعد بوی بدی انتشار نمود کسی که این کار را زده بود برخواست یک طفل بچاره را چند شلاق زد گفت بیرون شو از خانه طفلک بیرون شد از خانه گفت من بیش خدایم و خودم و اهل مجلس مسوول نیستم . معنوی آقای تو طفل هم نبودی که فریب میدادند در ابتدا به 81 زبان سخن میگفتی من چیزی گفتنی ندارم برای تان همان چیزیکه وجدانت میگوید از طرف ما هم پذیرای باشید
والسلام عبدالمصقود حیدری

>>>   بیچاره داود سلطان زوی با 250 را خود انتظار برنده شدن را داشت !!!
راستی اگر تقلب است برای سلطان زوی هم تقلب کنید که راه پیدا کند.
از مالستان

>>>   این فیصله کمیسون «مستقل»انتخابات نشاندهنده«استقلالیت» قوۀ قضاییه و خود کمیسیون انتخابات بوده به انتخابات ریاست جمهوری مهر «تایید»میگزارد.
تا این کمیسیون ,این قوۀ قضاییه و این ریس جمهور باشد,وای به حال مردم بیچاره و رای های «باطل» شان.

جنگزده

>>>   اگر کار معنوی پاک وشفاف بود و تقلب وجود نداشت به گفته خودش پس چطور شد که این تقلبات فاش شدو خودش اقرار به ان نمود.
بنآ معنوی باید محکمه شود
پارلمان منحل شود
قدرت مردمی حاکم گردد
مردم! اخرین تصمیم را بگیرید و به پاه خیزید
موفقیت از ان شما است

>>>   فیصله کمیسون را چیر قم میشه قبولکرد چون ایشان خود شان تقلب کار معروفی شده پیام ما به وکیل صاحب ها این است کشورا به بن بست مواجی نکند چون ملت خسته از جنگ است

>>>   اگر ما گفته های معنوی صاحب را دقیق شنیده باشیم خیال محال و جنون در قسمت باطل کردن انتخابات گفته بود.
آمدیم سر اینکه چرا تغیر ایشان اعلان کردند که انتخابات ختم است ولی ریس جمهور ما ناگزیر ساخته تا دوباره تجدی نظر کنیم. و این 9 نفر کسانی استند که از طرف کمیسیون انتخابات برنده اعلان شده بودند ولی کمیسیون سمع شکایات رد شان کرده بود.
باز هم جای شکر است که حکم محکمه خلاف قانون کرزی را عملی نکرد.
ودیگر جای خوشی اینکه سلطان زوی و معین مرستیال برنده نیستند.
قیوم

>>>   راه های غیر قانونی را که آقای کرزی وتیم استکبار خواه کرزی پیمودند باریک شد و لی با همین باریکی این راه غیر قانونی ادامه داده خواهد شد ،در بعضی مواقیع غوث و پهن و در بعضی مواقیع بنا به تیوری های فاشیستی شان باریک شود و به همین ترتیب تا که جان دارند بی قانونی وقانون شکنی را ادامه بدهند تا برسند به حکومت کاملا مستبید ،تک قومی وقبیله ای مانند اسلافشان جباران وقاتیلان تاریخی عبدالرحمن و احمد خان درانی و نادرخان ملتانی . ای کاش زور وقوت آقای معنوی بیشتر می بود تا باور استکبار برای ابد می شکست
نیزک تاجیک

>>>   بحران و کشمکش های اخیر تازیخ سسیاسی افغانستان روی یک ذهنیت وایدیالوژی پوچ ولی حاکم درجامعه چرخیده ودارد می چرخد. ذهنیتی که سرزمین مولانا خیز جامی خیز و ابن سینا خیز را به بک خاک تریاک خیز وطالب خیز مبدل ساخت. این ذهنیت در جریان مبارزه علیه قوای سرخ شوروی با درخشیدن یک جناح خاص که ایدیالوژی از هم پاشیدن ذهنیت قبیله محوری و تبیله زیستی را داشت روبه زوال شد. زوال این ذهنیت برای جعل کاران تاریخ خیلی طاقت فرسا و ناممکن پنداشته می شد و انقدر سخت تمام شد که کیسه های عقدهای تازیخی پرشد و تحفن پیدا کرد و بالاخره کفید. که تحفن ان امروز به ازمیان برداشتن شخصیتها و افتخارات تاریخی و حتی دست اوردهای بزرگ مثل پارلمان سرایت کرده است. این همه برای دوباره بدست اوردن همان ذهنیت صورت می گیرد ولی باید پذیرفت هر بلندی پستی و هر عروج زوال دارد. زوال هم یک پدیده ای اتفاق افتادنی است.
حمیدی

>>>   با این همه قانون شکنی بلاخره کرزی زمینه انتخاب مجدد خود را به کرسی ریاست جمهوری مهیا میسازد

>>>   متأسف هستیم ازین تغیر نا معقول. این تغیر خود قانونرا زیر پا مینماید. بدلیل اینکه شخصیکه سند ورود به مجلس نمایندگان را حاصل میدارد و به مجلس نمایندگان معرفی میشود کار دیگر ختم پنداشته میشود. اگر اینطور باشد زمامداران دیکتاتور هرکسیراکه مطابق میل خود نیافت میتواند زمینه سازی و دسیسه ایجاد کند و شخص دلخواه خودرا به پارلمان معرفی دارد. اینکار واقعا" صحه گذاشتن بر زیر پا کردن قانون و صحه گذاشتن بر دوام دیکتاتوری و استبداد در افغانستان ترجمه میشود.
Samad

>>>   هموطنان محترم هر آنچه که در این کشور در جریان است درنهایت به نفع مردم و وطن نیست...همه مرد م را برای منافع خود استعمال می کنند و در واقیعت کسی به فکر مردم نیست این نماینده های پارلمان چه از پارلمان قبلی و چه از فعلی هردو بازهچه های دست کسانی هستند که به نوع به وطن و مردم خیانت می کنند. یک مثال آنها غیر حاضری ایشان میباشد که باعث شده همه تصامیم پارلمان ناقص و غیر اصولی و غیر قانونی باشد... در پارلمان باید حقوق دان ها باشد در حالی که اگر سونحه وکیل صاحبان را بیبینی به مشکل میشود که یک لسان پیدا کنی ...
شخصی بنام صبوری از شاکر کارگر یاد کرده بود شاکر یک شخص بی کفایت است که کوچک ترین خدمت به این ملت نکرده چه در وقت وزارت خویش و چه در وقت وکالت خود بجز چند دانه خانه در وزیر اکبر خان مزار شریف واندخویی برای خود خرید... ایشان منحیث وزیر اب و برق چه کردن ما به آب نیاز داریم اول در زادگاه خودش اندخوی مردم مجبور ان که بشکه اب را در بدل ده افغانی بخرند و همه مردم ان دیار دهقانان هستند .... این جناب وزیر به غیر از دروغ و وعده های دروغین این مردم را استعمال میکنند و بس....آیا ایشان در وقتی که یک مهره اجرایی بودن چیزی به این ملت انجام ندادن حالا منحیث مهره مقننه میخواهند انجام بدهند ... افسوس به حال تو شاکر کارگر اگر وجدان داشته باشی باید بیمیری.... درمدت که کارگر در پارلمان بود هیچ کسی شاهد ارایه طرح که به نحوه برای ارایه خدمات اولیه مردم باشد نبود... همشه در پارلمان غیر حاضر بود ...
از بودن همچون اشخاص در خانه ملت نبودن اش بهتر...
مسافر هردم شهد

>>>   ریس کمیوسیون چطورکی ولی اینقد بس است که ریاست پنچشیری که در پارلمان از یک ولایت چهار نفر است در حالیکه دو نفر حق دارد این پنجرمینها چی می کند دیگر کرزی مانند دریور است که به پنجرمینی ها زیات اهمیت می دهد
و شاکر یک خر است بی ناموس فقط مافیا است در ازبکستان و بس
... از کابل

>>>   اجراج رفیق شهیر که با تقلب به پارلمان راه یافته بود اینک با اخراج او از پارلمان مردم شریق هرات نهایت خوشحال میباشند که شاید چنین نماینده ای خشن در پالمان افغانستان نیستند که همیشه بازور و خشونت بر مردم هرات قلدری میکند و همه را تهدید و مورد خشونت قرار میدهد
رفیق شهر طوریکه دوستانش میگویند تا زمانیکه ممکن باشد برای این پست از دست رفته مبارزه میکند و اگر ممکن نشد در نظر دارد با عزیز الله لودین ، و جامی معاون ولایت در هرات برای بر هم زدن نظم و تقویت مخالفان دولت در گزره هرات باعث نا امنی هرات شوند .
شهیر به گفته دوستانس ...خان والی سافق هرات را مسوؤل اخراج خود از پالمان میداندو میگوید ... خان با اخراج من آقای غوریانی را وارد پالمان نموده است .
او پلان های خطرناکی در هرات دارد که باید امنیت ملی او را زیر نظر داشته باشد
فرید یکی از اعضای سابق شورای متخصصان در هرات

>>>   به توجه جناب صبوري محصل افغاني روسيه :
شايد جناب شما به بركت گارگر صاحب به تحصيل رفته ايد كه كارگر صاحب را مستحق درجه اول دانسته ايد يا در فاصله هزار ها كيلومتر فالبيني داريد . بياييد در اندخوي يا در هر جاي فارياب پرسان كنيد . آيا كسي طرفدار جناب كارگر صاحب است ؟ آفرين اگر حد اقل 10 نفر بخاطر كارگر صاحب به جز از اعضاي فاميل شان به دفاع از وكيل خود دست به راه پيمايي بزند .مصرف 400000 دالر كار خودرا كرده بود اين را از مردم خود پرسان كنيد . آيا كارگر صاحب وكيل شما شود يا وكيل مردم ؟ اگر گپ خدمات شايسته شانرا روكش ميكنيد 12000000 دالر به خاطر آب نوشيدني اندخوي مصرف شد در حاليكه صدها بار كپيد و استفاده از آن ممكن نشد .اگر دوباره به دفاع از جناب گارگر صاحب ادامه دهيد ما بقيه فساد كاري شانرا نيز افشا ميكنيم كه گپ شان به محاكمه برسد .
ما به خوبي ميدانيم كه مشكلاتها در ساير مناطق كشور ما وجود دارد در زمينه با هموطنان خود همنوا هستيم .اما بخاطر برطرفي جناب كارگر صاحب امروز در سراسر شهر اندخوي خوشحالي و رضاييت آشكار بود .
ميدانيم كه گللي پهلوان شخص باسواد نيست و تخصص ندارد اما كتله بزرگ مردم را باخود دارد . شرايط ايجاب مي نمايد تا قدرت به دست سرشناس قرار گيرد تا مردم بداند كه اولاد خودش در پارلمان قرار دارد . اگر جناب اوباما يا جناب پوتين را به صفت قابلترين افراد جهان به رياست جمهوري افغانستان تعين نمايند شايد كشور از اداره ابر قدرت جهان خارج شود .يا يك تحصيلكرده خارجه بنابر عدم نفوذ شايد امنيت خودرا گرفته نتواند .

شهروند اندخويي

>>>   خیال نیست و محال نیست و جنون ، بلکه زور است ،
..است و فسون . این عمل ننگین را معنوی صاحب کجا خوهد برد ؟ نظر اکثریت این است که ایشان مجدداً به وظیفه قبلی اش یعنی ملا امام مسجد حضرت علی (رض) در نزدیکی منزل شان دو.ر از گزند انتخار و انفجار با معاش مناسب و نوبت خانه وار توظیف گردند .

>>>   گپی برای گفتن نمانده است . راست که کرزی وظیفه دارد شخصیت ها رایکی یکی بکشد وبشکند وخوب است ادم های نیمه جان که درخدمت اهریمن قرار گرفته اند کشته شوند وسست ایمانان شکسته شوند همچون اقای معنوی .

>>>   من باور ندارم که کسی از بابت متاسف باشند ویا متاثر . انسان باید وجدانش را حد اقل نزد حاکم بسازد تا بتواند درمورد دیگران قضاوت منصفانه کند . خاصتا درمورد معنوی .من نظر نداردم از معنوی دفاع کنم چه میدانم او اش دیک در چمچه است. به اصطلاح عام مردم چیزیکه در دیگ است در کفگیر بر میاید. بازهم افرین معنوی . همین مردمی اینقدر انتقاد میکند مگر از اروپا و یا افریقا هستند که وظیفه دارند صرفا انتقاد کنند . باری به مردم خود نظر کنم چگونه هستند. گاهی شده بر خاسته باشند وفریادبکشند کرزی خیانت میکنی وما ادم خاین را نمی خواهیم .ما به بتو اعتماد کردیم . اشتبا بود (صرف نظر از اینکه تقلب کردید)ما میخواهیم اشتباه خود را پس بگیریم و از تو سلب اعتماد کنیم. برو خدا ترا هدایت کند و الی به پاس خیانت ها به ذلتت مثل رهبران عربی دچار سازد. از عهد ما هیچ ساخته نیست که ملتی هستیم وملیون ها انسان را تشکیل میدهیم ولی از تک تک افراد به تنهایی میخواهم با قدرتی که ملت در برابرش سکوت کرده و میکند یک تنه بیاستد ومقابله کند عجب قضاوتی ...

>>>   ن فكرميكنم ديگرمنتظركودتاع ليه ديموكراسي باشيد بدون شك من اول هم فكرمي كردم كه آقاي كرزي به فكرقبيله گرائي است نه نظام سازي وبلاخره بااين عمل دربرابر مجلس اين گمان راثابت ساخت كه آقاي كرزي بامعامله گري باجنايت كاران حذف موقت آنهاودوباره آوردن آنهاروي صحنه قدرت ومعامله هاي پشت پرده ديگرحالا معلوم نيست كه سرنوشت آينده اين ملت بيچاره كه بدست اين آقا بكجا مي انجامد.
عبدالولی از کابل

>>>   كرزي ديگر ضرورت نيست كه مردم را مانند خودت بازي چه فكر كني همه ميدانند .
بدخشاني

>>>   ديگر ولايات تقلب نداشت؟؟؟

>>>   او كابلي خوب است كه كمي منطقی صحبت کنی!
بدبخت

>>>   این 9 نفر تقلبی را نباید راه داد.
نقوی

>>>   وا حسرتا صد ها افسوس بر این قضاوت های بیجا!
در ولایت سمنگان خیلی ها قضاوت غیر عادلانه صورت گرفته است، شما احمد خان را با طاهر ظهیر مقایسه کنید!
طاهر ظهیر دکتورای حقوق دارد اما احمد جان سمنگانی در صنف پنج مکتب را ترک گفته،حال قضاوت به شماست!

احمد

>>>   سلام چیقه بدبخت است این معنوی درحالی که خودش ریس کمیسون مستفل انتخابات است ولی مزدر پول حامید کرزی چی وقت این افغانستان بدبخت ازدست این زورمندانی که هتی درپشت چوکی ریاست حمهور نشسته است خلاص خواهد شد به امید انروز

>>>   من فکر میکنم که معنوی صاحب کار فوق العاده انجام داد اگر این کار را نمی کرد در آخرت چی جواب میداد و مسلمانی بودنش را به ملت افغانستان نشان داد من افتخار میکنم که در افغانستان یک شخص زحمت کش وجود دارد

>>>   به جواب صبوری محصل افغانی در روسیه
جناب صبوری اگر شاکر کارگر وکیل خدمت گذار میبود اول باید توجعه به جایگای پدری خود میکرد نگاه کنید به ولسوالی اندخوی که حتی یک قطره آب پاک وجود ندارد که شهروند بنوشد شاکر کارگر در فساد اداری در ولایت فاریاب درجه اول بود چشمان مرد را توسط دالر پوشانیده با فریبکاری و تقلب در خانه ملت که در اصل جایست برای جناب محترم گل محمد پهلوان خدمت کار اصلی سرزمین قهرمان فاریاب که به رای ملت غیور فاریاب به خانه ملت راه یافت امروز افتخار میکنم که ملت رنجدیده فاریاب به آرزو و آرمان های خود رسیدند

>>>   دوستان عزيز شما فكر كنيد كه آقاي طاهر زهير شخص فهميده است يا كه احمد سمنگاني تمام اين فيصله هاي تيم حاكم و معنوي خلاف قانون و خائننانه است

هاشمي از كابل

>>>   دوستای عزیز فکری معنوی صاحب را نکنید چون حتما وقتی که او حرفی (تغیر در انتخابات خواب است و خیال است و جنون ) خود را با دستان خود میشکند حتما معامله کرده که ارزشش را دارد . شاید معامله اش تضمین آینده اش باشد .
و دیگر اینکه باید در انتخابات آینده تنها کمیسون انتخابات سهیم نباشد محکمه ویژه کرزی هم باشد در غیری آن اوضاع جدی تر از این خواهد شد . کرزی بلا کردی کاری کردی که در آینده هر که بخواهد کاری نقیض را بکند باید توسط مکمه ویژه انجام بدهد . خوب رسم گذاشتی . بعد از این محمه ویژه هم شامل کمیسون انتخابات شده ! با خبر باشید !

>>>   نظر من در رابطه به اين تصميم کميسيون مستقل انتخابات که نه تن از وکلاي برحال را رد صلاحيت نموده و9 تن ديگر را به عوض آنان به مجلس معرفي نموده اند اين است که :
جناب رئيس جمهور افغانستان به وجود آوردن چنين بحراني بزرگ ميخواهد حالت اضطرار اعلان نمايد .
حال اين چگونه يک کشوريست که انتخابات را بر پا ميکند وسرنوشت نتايج نهائي بعداز گذشت 1 سال نهائي نمي گردد و اعضاي پارلمان را به قبول چنين تصميم با تهديد منحل کردن پارلمان وادار ميکند.
حال در اينجا ميخواهم يک مثال ارزنده را خدمت شما ارائه کنم : جناب رئيس جمهور به گفته خود خود را يک رئيس جمهور مشروع افغانستان بعداز سپري نمودن پروسه انتخابات با کسب آراي مردمي ميداند. حال يک محکمه اختصاصي جهت بررسي مشروعيت انتخابات رياست جمهوري بوجود مي آمد وبناء به دلائيل حکم مينمود که رئيس جمهور فعلي رد صلاحيت شده وبه عوض آن کسي ديگري را رئيس جمهود اعلام ميکرد ومحکمه استيناف نيز اين حکم محکمه را تأئيد مينمود حال اينجا سوالي بر مي آيد که آيا جناب رئيس جمهور اين حکم محکمه را قبول ميکرد ؟ واز مقام خويش برکنار ميشد ؟ طبيعي است که قبول نميکرد .
بزرگان گفته اند : چيزي به خود نمي پسندي به ديگران هم مپسند .
يک دولت بايد بر منافع مردم وملت خويش استوار باشد نه بر منافع شخصي که براي بقاي خود بحران هاي را بوجود بياورد.
ما هم خوش هستيم که حق به حقدار برسد زماني حق به حق دارميرسد که حمايـت مردمي را حاصل نموده وقانون آنرا بپذيرد نه به اين طوريکه کميسيون مستقل چنين تصميم را اتخاذ نموده ، محکمه چيزي ديگر حکم ميکند ، رئيس جمهور فرمان ديگري صادر ميکند و کميسيون مستقل تصميم ديگري ميگيرد . زمانيکه يک محکمه حکم ميکند ومحکمه ثانوي هم حکم محکمه ابتدائي را تأئيد ميکند حکم محکمه نظر به ماده 129 قانون اساسي واجب التعميل و قابل تطبيق است. و هيچ مرجع نمي تواند درحکم محکمه تغير بياورد تنها مرجع که در رابطه به تأئيد و یا به نقص حکم محکمه ابتدائيه واستيناف تصميم بگيرد آن هم ستره محکمه ميباشد . واين خود نشان دهنده قانون شکني علني در افغانستان است .
زمانيکه رئيس جمهور يک کشور قانون را زيرپا نمايد وچه باشد در تطبيق آن براي مردم وباز ميگوئيم که چرا قانون در افغانستان تطبيق نميگردد . قوانين درافغانستان صرف جنبه کتبي دارد نه بر عمل .
منبعد هيچ فردي افغان در افغانستان به هيچ تصميم که نهاد هاي دولتي ويا غير دولتي گرفته ميشود نخواهد پذيرفت ، وهيچ انتخاباتي در چوکات حکومت کرزي مشروعيت نخواهد داشت چون حکومت که خود بر دورغ گوئي ، وبه ضرر ملت خويش کار کند وتهداب آن حکومت هم از عدم مشروعيت آن بوجود آمده باشد .
عبدالبشير " عصمتي "
شهروند افغان مقيم امارات متحده عربي دبي

>>>   عادلانه نیست .مرگ برین اعلان کننده ها .
غ-ک

>>>   ازین معلوم میشود که کمیسیون انتخابات سراوپا تقلب وتخلف هست همین کارفعلی ان هم تخلف هست .
بهترین کاربرای کمیسیون انتخابات همان کارقبلی ان بود حال مجبورکه آقای معنوی به زندانی ابدی برود چون خودش بالای خود ثابت کرد. که تخلف صورت گرفته بوده . وبازهم اگر بالایش کمی فشاربیاد چند نفردیگه را هم معرف میکند تا به پینج سال آینده ده ده نفر معرفی کرده بروید تای که دوره پارلمان ختم شود

محمد نبی (عظیمی)

>>>   بیننده گان عزیز سلام بر همه شما !
اول از همه به عرض برسانم اینکه : نوشتن یاوه های بی مفهوم به جز از آشکار اخلاق و تربیت معنوی نویسنده گان جز چیز دیگری را برملا نمیسازد.
ثانیاً : به نظر من شهروند و عاقلان و فیلسوفان اندخویی ما که خود را در هر کوزه زنبور و هر خیابان چه انترنیت چه مظاهره .... سر میزنند اصلاً شما(اندخویی ها) در املاء خویش توجه نموده اید قبل از اینکه بالای یک شخص انگشت انتقاد بالا کنید؟
شما هیچ وقت از یک شخص تعریف ننموده اید به جز از اخلال موضوع ویا سرودن یاوه و دشنام های بی مورد.
فرق بین ( ف ) و ( پ ) اصلاً مراعات ننموده اید. نمونه مثال:
((12000000 دالر به خاطر آب نوشيدني اندخوي مصرف شد در حاليكه صدها بار كپيد و استفاده از آن ممكن نشد))
موضوع آب آشامیدنی جداست/ چون پول از بودجه به کمک وی برآورده شد ولی همچون شما(اندخویی) انجنیر های بی لیاقت لجوج و ملنگ را آوردند که در غم جیب خود بودند و عوض از اینکه نل های اصیل را بخرند به چشم مردم زدند. راست میگویند چراغ زیر ... خود را نمی بیند!
گر گویم زبان سوزد نگویم استخوان سوزد. روزی اصلاح خواهید شد که یک سلطه دیکتاتوری بوجود آید و سر را از خم جاهلی بکشد.
جوان غیور از ولسوالی قرغان

>>>   چقدر آقای معنوی پر کار شد که به این زودی تمام اسناد را بررسی و تحلیل کرد!!؟؟ پس معلوم است که باز یک لست به دستش دادند و گفتند چند روز بعد اعلان کن...
فرق بین شهیر وکیل بازنده از هرات که حقوقدان است و نثار غوریانی وکیل برنده بیسواد را ببینید.
جلیل فروغ از هرات

>>>   وای به این بی عدالتی که درکشور جریان دارد. این کشور چه وقت آباد وآرام خواهد شد.
داکتر حبیب الرحمن حبیب

>>>   خطاب به داکتر حبیب الرحمن حبیب
تو چه از عدالت حرف می زنی، برادرت که در کاپیسا معاون والی است، در اداره اش بی داد می کند، رشوت ستانی به حد است که در داخل شعبه خود از مردم پول می گیرد.
شرم است داکتر شرم است

عارف حسینی کابل

>>>   به جواب برادر ما توره قل از میمنه
تبریک باشه جانم سکرتری ات به کارگر


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است