هواپیماهای باربری آمریکا در افغانستان چه می کنند؟
این روزها هواپیماهای سنگین باربری غربی بدون هیچ گونه نظارتی از سوی دولت افغانستان، به راحتی در هرکجای کشور ما که بخواهند فرود می آیند و پس از بارگیری، دوباره خارج می شوند. بدون اینکه ما بدانیم چه می آورند و چه می برند! 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۴    ۱۳۹۰/۵/۲ کد خبر: 24818 منبع: پرینت

به گزارش تحلیلی بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper )، در حالی که همگان به وجود معادن معدنی سرشار از ثروت افغانستان مطلع هستیم، اما مدتی است که موسسه خیریه آکسفام، کشور ما را جز فقیرترین کشورهان جهان معرفی نموده است.

با اینکه پس از طالبان برخی پیشرفتها در کشور حاصل شده است، اما هنوز 40 فیصد مردم زیر خط فقر واقعی زندگی می کنند، هنوز از هر پنج کودک افغان، یک کودک پیش از سن پنج سالگی جان خود را از دست می‌دهد و از هر هشت زن، یک زن در هنگام زایمان می‌میرد. در حال حاضر تنها نیمی از کودکان افغان به مکتب می‌روند و معاش ماهیانه بسیاری از نهادها نیازمندی های اساسی مردم را برطرف نمی نماید.

ما واقعیتهای موجود را می پذیرم که افغانستان سی سال اخیر در حال جنگ بوده و دولت متمرکز و مقتدری وجود نداشته تا به مشکلات مردم رسیدگی کند، اما حرف از آینده است. آینده ای که اگر اکنون به فکر آن نباشیم، از امروز ما بدتر خواهد بود.

سال گذشته معادنی در کشور کشف شد که وزارت دفاع آمریکا ارزش ذخایر معادن آن را یک هزار میلیارد دالر تخمین زد در حالی که تولید ناخالص داخلی کشور تنها دوازده میلیارد دالر برآورده شده یعنی تقریبا یک صدم .از سوی دیگر بسیاری از جمله غربیها معتقدند که اگر ذخایر لتیوم افغانستان به درستی استخراج گردد، می توان افغانستان را با کشور ثروتمند عربستان که دارای چاهای نفت فراوانی است، در یک رتبه قرار داد.

اما این نظریه شرط و شروطی را هم داراست به این معنا که کشف منابع فراوان طبیعی در یک کشور در حال رشد همیشه خبر خوشی نیست. متاسفانه در کشوری مثل کشور ما عوض این که از این منابع در جهت بهتر ساختن وضع زندگی مردم استفاده شود، این منابع به علت فساد اداری و داشتن موسسات ضعیف تلف شده و مصیبت آفرین است.

در چنین شرایطی از یک طرف سودجویان داخلی هر کس به نفع خود عمل می نماید و از طرف دیگر دلسوزان ظاهری غربی. این روزها هواپیماهای سنگین باربری غربی بدون هیچ گونه نظارتی از سوی دولت افغانستان، به راحتی در هرکجای کشور ما که بخواهند فرود می آیند و پس از بارگیری، دوباره خارج می شوند. بدون اینکه ما بدانیم چه می آورند و چه می برند!

اینگونه است که به جای اینکه این ثروت معدنی عظیم خداداد برای آسایش و سعادت مردم مورد استفاده قرار گیرد، در جیب های برخی از بزرگان افغانستانی و بسیاری از کشورهای غربی قرار می گیرد و وضعیت ملت روز به روز اسف بار تر از گذشته می گردد.

طی سالها گذشته همیشه گفته می شد که هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمیگیرد. آمریکا نیز برای رضای خدا به افغانستان لشکرکشی نکرده است و آینده مشخص خواهد کرد که غربیها با همکاری بعضی مقامات داخلی چه جنایاتی را در حق ملت مظلوم افغانستان از لحاظ دزدیدن ثروت ملی آنها انجام داده اند.
سوالی مطرح است که چگونه در کشور جنگ زده و غرق در فساد اداری افغانستان، می توان این معادن را مورد استخراج و انکشاف قرار داد، در حالی که بسیاری کشورهای دارای موسسات به مراتب قویتر در این کار ناکام شده اند.

درباره این سوال باید گفت: اقتصاد دانان و کارشناسان مسائل مالی کشور معتقدند که باید برای جلوگیری از تلف شدن منابع و عواید جدید حاصل از این معادن، یک صندوق کاملاً مقتدر و مستقل به وجود آید تا امور و عواید به دست آمده از منابع معدنی را اداره کند، پالیسی دراز مدت مالی طرح نماید، جلو فساد اداری و سوی استفاده های سیاسی را بگیرد.

برای ایجاد چنین صندوقی، لازم است تشکیلات و چارچوب قانونی تهیه و آماده شود و دستور العمل های مشخص که دارای خصوصیاتی از جمله اهداف مشخص، بازرسی و نظارت دقیق کاملا مستقل، استخدام افراد شایسته، غیر سیاسی و عاری از هرگونه زد و بند سیاسی برای این نهاد، و همچنین دارای سیستم مالی قوی برای انتقال این عواید به بودجه سالانه دولت باشد، تشکیل گردد.

واضح روشن است که اگر واقعا دولتمردان ما دلسوز این پشتوانه های مالی ملت شان هستند و اگر واقعا غربیها در معامله با دولت و ملت افغانستان صادقند، باید هرچه زودتر این صندوق تاسیس و پلان گزاری گردد. حتی قبل از اینکه عوایدی از این منابع معدنی بدست آید.

زیرا اگر این صندوق به وجود نیاید، برخی مقامات زیربط دیگر دست از دالرهای باد آورده غربی نخواهند کشید و رشوت های خارجی ها چنان در دل و جان آن رخنه خواهد کرد که دیگر حاضر نخواهند شد برای استخراج و انکشاف این معادن به نفع ملت خود، کاری انجام دهند و مطمئنا مانع تشکیل چنین نهاد مستقلی خواهند شد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   خانه ایکه صاحب نداشته باشد از این کار ها زیاد می شود.
پارلمان به فکر چوکی خود مانده اند، حکومت به یک نیروی نا کار آمد و فاسد تبدیل شده است. شاید چند تا وزیر ما و شما به این معاملات دست دارند. بهتر است مردم زمام حکومت را تغیر بدهند و علیه همه سوی استفاده هارا بگیرند. هیج نهادی فعال و دلسوز در افغانستان نیست که از اهداف مردمی دفاع کند.
همه مقامات بلند پایه به فکر اختلاس هستند.
یاور

>>>   كشوري مثل ديگ بي سرپوش همين طور است، شرم است به مقامات دولتي ما كه از زور مي ترسند و بالاي هموطن خود ظلم ميكنند.
خوشيم كه رئيس جمهور ضعيف داريم.
HA.AF

>>>   ای قافیله ساران کوجای که تو بیبینی
دوزدان همه همراه این قافیله اند.

>>>   چه یک تحلیل و پیشنهاد عالی!
تشکر از نویسنده این مقاله و از افغان پیپر.
عبیدالله

>>>   تا حالا خوب معلوم بود که چی می آمد وچی میرفت که حالا معلوم شود لعنت بر سر همه آشوب طلبان داخلی وخارجی .
غ-ک

>>>   در كشوريكه مسئولان در پي تدارك پول مالومنال باشند واين طوراحساس ميشود كه چند مدت بعد اين مسئولان پس به خانه هاي اصلي شان يعني آمريكا انگليس وغيره كشور هاروانندپس ازآمدن طياره هاي غول پيكررفت آمد بدون اجازه خارجي ها گله نداشته باشيد.
عقاب از كابل

>>>   >>>اینکه خارجی ها چه در شهر خربوزه جه می آورند معلوم نیست ولی به جزئ از خربوزه چه میتوانند با خود ببرند!!!

>>>   سلام عزیران!
قابل یاد آوری است که نه تنها طیاره های جنگی و بار بری بلکه چرخ بال های امریکای و انگلیسی نیز در این روز ها فعالیت های خاص خود را دارند و آن اینکه به طور مثال در یک ماه گذشته مخالفین مسلح دولت که گویا از ولایت هلمند هستند توسط چرخ بال های انگلیسی و امریکای به مناطق چون طاقچه و طاقانکوه و دره اینبک ولسوالی های گذره و رباط سنگی هرات آورده شده اند. این ها مناطقی اند که همیشه جایگاه مخالفین دولت ها در نظام های گذشته بوده اند و کمتر کسی توانسته که در این مناطق بخاطر صعب العبور بودن این مناطق به این مناطق داخل شود.
زهی سعادت -طالبان از طیاره دیسانت مینمایند و با پای برهنه در مقابل دولت میجنگند.
بکتاش از هرات

>>>   یکروز خواهد رسید که امریکا تمام معادن را استخراج کنند و باز دولت ما خیر شود که وقت آن رسیده که معادن ما باید استخراج شود...

>>>   تمام این بدبختی به خاطر عدم وجود دولت مقتدر در کشور است
خدا ... کند این طالبان خبیث که نماد حقیقی شیطان در دنیاست.
خداوند .. کند این گروه خبیث را که با آمدنشان پای چپاولگران را به کشور باز کرد.
انشالله که به زودی شاهد نابودیاین گروه ... باشیم.

>>>   با سلام خدمت تمامی دست اندرکاران افغان کاغذ
بله همانطور که دوستان اشاره کردند در کشوری که درو پیکری وجود ندارد از این قبیل رخدادها به وفور به چشم میخورد و کشور ما افغانستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در کشوری که تمامی کارگذاران دولتی آن وظیفه ی شان را فقط به خاطر منفعت شخصی خودشان بخواهند و به آن ارج نهند بیش از این توقع نمی رود. در هر صورت خداوند تبارک و تعالی عاقبت این کشور و مردم را با خیر گرداند ، گرچه فکر نمی کنم با این شرایط خیری هم در کار باشد !

با احترام
علی از کابل

>>>   طالبان متهم نیست.
آمریکایی ها در حال کار با حامد کرزی و جهادها است،
کاظم از بروکسل

>>>   تاآن جايكه اطلاع از دوستان نيمروز داريم در سرحد بين هلمندونيمروز از طرف شب طياره هاي بي هويت موادرا مدفون ميسازند كه باعث مرگ حيوانات ومريضي انسانها شده است خطرناكتر از آمدن طياره است شماخبرنگاران در قبال موضوع مسئوليت داريد .
عقاب ازكابل

>>>   به قول يارو ميگه : ما رفيق دوست و شريك غافله بوديم
رضا از ايران

>>>   افغانستان مانند روسپی خانه ها است که هر کس پول داد، می تواند بدون ممانعت در آن وارد شود و متاع خویش بردارد
مهربان

>>>   آیا وقت آن نرسیده است که به جای سخنان عوامفریبانه یک کمی عاقلانه هم فکر کنیم؟ من با کلیه انتقاد های این هموطن موافقم جز این که گویا معادن ما را خارجی ها با طیاره های غولپیکر شان غارت می کنند. البته عدم توافق من به این معنی نیست که من خارجی ها را فرشته های آسمانی میدانم. من باور دارم که اگر بتوانند این کار را می کنند. بلکه می خواهم بگویم که بردن معدن با طیاره عملی نیست.
نخست این که مثلاً معدن کدام عنصر قیمتی در کدام قسمتی از افغانستان در جایی قرار دارد که خارجی ها بتوانند آنرا بدون این که کسی متوجه شود استخراج می کنند؟ آیا استخراج معدن کشیدن کدام صندوق سربسته از زیر زمین است که در ظرف چند ساعت و با چند تا بیل و کلنگ صورت گرفته بتواند؟ کشیدن معدن تجیهزات و زیرساخت های خود مانند راه و برق و آب می خواهد. کشیدن معدن وقت می خواهد... مثلاً خارجی ها در کدام نقطهً معدنی کشور پایگاه دارند که آنرا شبانه و دزدانه استخراج کنند؟
هدف من از ابراز این نکته اینست که نباید نوشته های خود را وسیله یی برای راه اندازی هیاهو و به اصطلاح خر ساختن مردم به کار ببریم. باید نوشته های ما برمبنای تعقل و خردمندی باشد و مردم را کمک کنیم تا عقل شان را به کار ببرند. این بهترین کاریست که یک نویسنده می تواند بکند.
بنده پایه های روانی یی را که دروغ هایی ازین قبیل می تواند پذیرفتنی بیفتند میدانم. یکی ازین پایه ها خارجی ستیزی مردم است. این مردم هرچه در مورد خارجی بد بگویید می پذیرند. این مردم هرگونه حقیقت گویی را در مورد خارجی ها خارجی پرستی می پندارند. حالا اگر کسی بیاید و بگوید که خارجی نمی توانند معدن را به این شکل ببرند، نخستین پاسخ اینست که برادر تو طرفدار خارجی ها استی. و در بسیاری از همچو موارد با آن که عقل ما نمی پذیرد همچو کاری صورت گرفته باشد، از ترس این که تاپۀ خارجی پرستی و نوکری به خارجی ها را نخوریم، دم در نمی کشیم.
به سخن دیگر ما هنوز چنان خامیم و چنان بر خود بی اعتماد که توانایی به کار گیری عقل مان در تشخیص سبز و سرخ و گلابی و بنفش در مسایل سیاسی و اجتماعی ما را نداریم. ما یا سیاه سیاه می بینیم و یا سفید سفید...
می ترسیم ازین که اگر مثلاً بگوییم در طیاره معدن برده نمی شود ما را متهم به طرفداری از خارجی ها خواهند کرد. وبدین ترتیب هستند کسانی که از همین ضعف ما استفاده کرده هزاران دروغ سرهم می کنند و ما را از دنیای حقیقت به دنیای توهم می کشانند....

>>>   باید راهی جست در تاریکی شبهای عصیان زده سرزمینم همیشه به دنبال نوری بودم نوری برای رهایی سرزمینم از چنگال اجنبیان ، چه بلای دهشتناکی است که ببینی همه جان و مال و ناموست در اختیار اجنبی قرار گرفته و دستانت بسته است نمی توانی کاری کنی اما همه وجودت برای رهایی در تکاپوست تو می توانی این تنها نیروی است که از اعماق و جودت فریاد می زند تو می توانی جراحت ها را التیام بخشی و اینگونه بود که پا بر رکاب اسپ نهادم به امید سرفرازی ملتی بزرگ افغانستان .
امین محمدی اندخوی

>>>   باقی سمندر
اسد سال ۱۳۹۰
جولای ۲۰۱۱
سلام وطندار
احتیاط !
انسانی که مینویسد:
افغانستان مانند روسپی خانه ها است که هر کس پول داد، می تواند بدون ممانعت در آن وارد شود و متاع خویش بردارد
مهربان ---
----
همچو انسانی سخت اشتباه میکند !
اګر در هر روسبی خانه ای رفته باشید - مساله شخصی خود تان است اما اجازه ندارید که افغانستان سرزمین مادری مارا به روسپی خانه تشبیه نمایید !
آیا میدانید که در افغانستان در حدود بیست ملیون نفر زندګی مینمایند ونیم مردم اش یقینن زن ها و دختران اند ۱
آیا نیم نفوس افغانستان روسبی اند و نیم دیګرش ګویا دلال محبت ؟
ااز چنین نوشتن نا ناوشتن بهتر است !
افغانستان خانه مشترک همه مردم افغانستان است !
در این خانه مشترک باید دولت را خود مردم بسازد - يارلمان و شوراهای ولایتی و دهات را خود مردم بسازد
قوای قضاییه را خود مردم بسازد
هر سه قوه دولتی
اجراییه
مقننه
قضاییه
باید توسط مردم ساخته شود و توسط مردم نظارت وکنترول ګردد - هر سه قوه بایست برای مردم باسخکو باشد
زمین و هوا درسراسر تمامیت ارضی افغانستان باید زیر کنترول و اداره ارګانهای منتخب مردم باشد
معادن و تمام داشته های مادی زیر زمینی ودریا ها وکوه ها و---جز لا ینفک مالکیت مردم است - مرذم افغانستان باید از تمام مزایای مادی ومعتوی افغانستان مستفید ګردد
همه مردم افغانستان در تعیین سرنوشت خود باید حق داشته باشد و همین مردم باید حکومت مردم - توسط مردم وبرای مردم را بوجود بیاورد- حاکمیت مرذم سالار یا دیموکراسی توسط مردم دیموکرات ایجاد باید ګردد-
اینک که مانیفست وحشت در سراسر افغانستان بی داد میکند و فساد مالی و اداری از سر وروی دولت می بارد - بایست ده ها و صد ها و هزاران شبکه های خبر رسانی - آګاهی دهنده بوجود بیاید تا برای مردم آګاهی و شعورملی ومردمی بدهد
همینطور که شبکه خبری افغان پیپر مصروف خبررسانی است وموافق ومخالف اظهار نظر می نمایند باید این فرهنګ رسا تر - وسیع تر و ژرف تر ګردد و خواسته های سیاسی ومطالباتی مردم جمع بندی شده و راه های حل نیز پیشنهاد ګردد تا مردم افغانستان بدانند که مالک افغانستان اند !
افغانستان ممکن دیګ بی سر پوش باشد ۱
خانه بی دروازه باشد !
سرزمین پر از ده ها و صد ها مشکل باشد !
اما من میدانم که
افغانستان مانند روسپی خانه ها نیست که هر کس پول داد، بتواند بدون ممانعت در آن وارد شود و متاع خویش بردارد وبرود آن طوریکه
مهربان - نا مهربان نوشته است !

>>>   چه میکنند حفاظت شما را میکند نیروهای امنیتی خواب است دولتمندان بفکر خود هستند

>>>   مسعود-- کابل
کشور ما افغانستان همه میدانند که کوهستانی بوده مساحت نه چندان بیش دارد که فعالان سیاسی این کشور از پرواز و نشست های هر جائی هوا پیماهای آمریکا در این کشور بی خبر باشند .در این جا به چند سوال توجو کنید.
1:-آیا اینکه اشخاص رئس دراین جا دست دارند ؟
2:-آیا تغافل این افرا د است ؟
3:-آیا از این مسا ئل نمیدانند؟
اگر نمیدانند چراجویا از نمشوند واگر میدانندچرا عمل نمیکنند.

>>>   مهربان
شما ناأگاهانه بر خویش وبرهموطن خویش وبخصوص بر مادروطن بی حرمتی وجغا نموده اید ، امیدوارم در أینده صد بار بیاندیشی ویک بار بیاندازی .
ودر مورد بردن ذخایر ومعادن باید بگویم که اگر این کار برایشان عملی وممکن میبود از أن دریغ نمی نمودند ولی فعلا ودر همین شرایط مشکل است!
بهرصورت قبل از گرفتن پیشک باید از بودن ویا ربوده شدن گوش خود اطمینان حاصل کرد ورنه خویشتن را به دروغ خسته ودیگران را پریشان مینمایم وبس .
دل شکسته

>>>   با سلام. لطفا نشر دهید:
غارت و دزدی منابع افقانستان یک واقعیت محض است.
من یک اینجینر معدن هستم و متخصص جئوفیزیک. در هلمند مناطقی بود که از شدت تشعشعات هسته ای برای مردم عادی مرگ اور بوذ. اما الان خبری از این معاذن اورانیوم نیست.
یعنی این معادن به طور کامل بهره برداری شذه.
این موضوع با توجه به پرواز هواپیماهای سنگین باری و کنترل ترافیک هوایی توسط خارجیها برای من کاملا محسوس است .
افسوس که بانی اصلی این دزدی دولت کرزی است.

اکبر از کابل.

>>>   همين دفتر اكسفام كه اين گذارش را داده است درشهرستان (شهربزرگ) بدخشان كارمند هايش را درحال دزدي كردن طلا كوه هاي شاه دشت اين شهر بودند كه ما آنهارا دستگير كرديم وخوب لت وكوب شان هم كرديم سپس دفترشان را درين شهرستان بستيم . وچندي بعد درتمام ولایت بدخشان اين جنايتكاران را همراي دفتر مفتر شان رخصت كرديم. اين كارمندان خودرا درجامه تاجيك هاي ما زده بودند لكين پسان ديديم كه آنها اوغان (... )بودند.
شكيب ازبدخشان

>>>   سلام به همگان!
به برادر که نوشت کدام معادن ما را خارجیها بردند، برادر گل به گفته انجینر صاحب اکبر از کابل، شما به گمانم تا هنوز از تکنالوژی و تخنیک نظامی امریکا در قرن بیست و یک خبر ندارید، کشوری مثل کوریای شمالی، که از نظر اقتصاد نسبت به کشور های غربی خیلی ضعیف است، سلاح اتومی خودرا در زیر زمین امتحان می کند چه رسد به امریکا...
آیا شما میدانید که در هلمند چقدر معدن یورانیم وجود داشت که سروی آنها هنوز هم در انگلیس است و با آمدن امریکایها چرا آنها مستقیما به آنجا رفتند و کمپ های نظامی خودرا ساختند که تا چند کیلومتری آن هم توسط لایزر و شعاع اداره می شود که حتی پرندگان هم نمی توانند به آسمان آنجا پرواز کنند؟
اگر شما دقیقا از احوال و چورو چپاول انگلیس ها با خبر باشید، حتما در باره امریکا که به دها مراتب پیشرفته تر از انگلیس است هم چنین فکر خواهید کرد. وای به حال ما خداوند مارا ازین مصیبت بدر ببرد....آمین...
ش. از هند....

>>>   چندی پیش یک از دوستانم که در میدان هوای قندهار کار می کرد گفت در یک هفته حدود 500 طیاره نظامی از میدان هوای قندهار نشست وبرخواست دارد وقتی از وی پرسان کردم آیا این همه طیاره ها مسافر می برد سکوت کرد این خود در ذات خود سوال برانگیز است در هفته این قدر پرواز روی چه هدفی است؟
هرات جان

>>>   تشکر که پیام مرا قبول میکنید، من از زندان تاریک برایتان چیزی میگویم، اول رشوت وبی عدالتی در کشور به اوچ رسیده ظلم وکارهای غیر انسانی که در زندانها جریان دارد. چرا از دولت مرکزی برسی نمیگردد؟ و چرا دانشمندان کشور ما به پول ناچیز خودرا و همنشین خودرا به خارجی ها میفروشد؟ من به سبوت میرسانم که بخاطر پول در زندان شخصی بسر میبرم و بیاید ازمن سوال کنید که من چکاره هستم واز درجه تحصل من معلومات بگرید. و خوب باید بدانید که درین کشور چی ظلم غیرقانونی روان است. من دیگر گفتنی زیاد دارم . اگر میخواهید واقعت را بشنوید حتمآ بمن بتاس شوید.
بااحترام تیمور
نمبر ...‎


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است