وزیر فرهنگ دوست من است هرکاری بخواهم می کنم !
تلکس شایعات 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۹    ۱۳۹۰/۲/۲۶ کد خبر: 22215 منبع: پرینت

در تاریخ 5 مای سال 2011 در دانشگاه دولتی دوستی خلق ها بیش از 5 هزار محصل و تعداد زیادی از جوانان تحصیل کرده از صد و چهل کشور برای نشان دادن کلتور کشور خود در جشن دانشگاه دوستی خلق ها گردهم آمده بودند.
در این جشن شخصیت های نظامی، فرهنگی، علمی، دیپلمات های خارجی همراه با رئیس دانشگاه دوستی خلق ها در این نمایشگاه ملاقات کردند.

ناگهان سر وصدای شدید به پا خواست که جمعیت را به سوی خود جلب نمود، وقتی نزدیک محل سر وصدا رسیدیم، با آمدن نیروهای امنیتی سر وصدا به پایان رسیده بود.
متاسفانه علت این سر وصدا درگیری آتشه کلتوری سفارت افغانستان با محصلین افغان بود.
اتشه کلتوری سفارت افغانستان در مسکو اقای بهاند در درگیری با یک محصل افغان باعث بر هم زدن نظم نمایشگاه شدند.
وقتی داستان این ماجرا را جویا شدیم، متوجه شدیم که جوان افغان طرف درگیر بود.
این محصل خود را بلال فرزند بشار رئیس نمایندگی آریانا در مسکو معرفی کرد.
او گفت که بهاند هفت هزار دالر برای بورسیه و شامل شدن در پوهنتون دوستی ملل از پدرم گرفته بود.
ولی امروز این ... (بهاند) به من گفت که پدرت بسیار حرامزاده است، به من پنج هزار دالر داده و دو هزار دالر دیگر را پرداخت نکرده .

من که دیدم بهاند شراب نوشیده و حال عادی ندارد گفتم شما با پدرم صحبت کنید و از زشت گویی پرهیز کنید. اما او در جمع به سخنان نادرست خود ادامه داد. من به او گفتم که شکایت شما را به سفیر ( عزیزالله کرزی ) می کنم که شما از محصلی پول میگیرید. او در کمال ناباوری گفت که سفیر شما ( عزیز الله کرزی) پایش لب گور است و او تمام کارهای سفارت را بدون مشورت بهاند قادر به انجام نیست و سفیر نه زبان و نه دانش کافی برای انجام امور ندارد، پس هیچ کاری از دست شما بر نمی آید و سفیر شما بیشتر وقتها مصروف دختر بازی است که عکسهایش نزد من است، وقتش برسد من همه عکسهای او را نشر می کنم.

وقتی او به کلمات نادرست و غیر اخلاقی به سوی خانواده ام و مادرم شروع کرد من تحمل نکردم و به او حمله کردم و مشتی به سر او کوبیدم و او لگد به شکم من زد، وقتی من به او چسبیدم او به فریاد زدن و کمک خواستن شروع کرد که با آمدن نیروهای امنیتی موضوع پایان یافت.

ما افغانها در عجبیم که در وزارت خارجه و وزارت فرهنگ چرا نسبت به این شخصیت ها که مانند... بیماری میمانند را به عنوان نماینده کلتوری کشور در روسیه مقرر نموده اند.

بهاند که شخصیت ... و طالبانی متعصب است بارها در محافل و مجالس به دیگران می گوید که به او هیچ کس نمی تواند امر و نهی کند و هرجا که می خواهد مقرر می شود، وزیر فرهنگ دوست اوست و در ریاست جمهوری هم دوستان زیادی دارد.
بهاند می گوید در آینده ای نزدیک او به عنوان وزیر فرهنگ پیشنهاد می شود.

من خواستم با نوشن این نوشته به شما خوانندگان عزیز یاد آور شوم، تا زمانی که ما و شما در برابر این اشخاص چون بهاند که سرچشمه در طالبانیزم دارد، کاری عملی نکنیم، منتظر کاری درست و خلاقیت در وزارت فرهنگ و ساختار حکومت نخواهیم شد.
شما به عنوان یک انسان آگاه و خواننده که به سرنوشت کشور و ملت خود احساس مسئولیت می کنید، باید به گوش مقامات برسانید که این انسان های ... را از دستگاه دولتی منفک گردانند.
خدا کند که این داستان و عملکرد بهاند به گوش مقامات رسیده و هرچه زودتر در منفک کردن او اقدام نمایند.

به امید اینکه چنین شخصیت ... هرگز در ساختار دولت نباشد.

شمس


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   بهاند دانشمند و عالم است. دشمنان وطن ما و نوکریوال بیگانه همیش علیه دانشمندان پختون با دهن پاره سر وصدای بلند کرده اند. این پختون ها اند که عزت و ابروی این ملت را سربلند نگه کرده اند. یان پختون ها اند که علم و ترقی را در کشور مان رواج کرده اند. این پختون ها اند که بالای همه ای اقلیت ها همیش شفقت کرده اند و حقوق بشتر از خود به اقلیت ها داده اند. این پختون ها اند که به تمام ملت به چشم یک افغان دیده اند.
شما شاید بدانید؟ اول سقاوی اول بعد اش سقاوی دوم که چه بدبختی ها را ببار نیاورد؟ بی سوادی ، تعرض به ناموس مردم، چورو چپاول، غارت بیت المام و اموال مردم. غصب زمین و اموال دولتی و مردم بی گناه. شهید ساختن مرد بی گناه افغان، نابودی تما زیر بنای کشور. این همه از دست سقاوی های دو دور صورت گرفته و هنوز هم نواسه های سقاوی ها میخواهند دست اورد های امروزی را نیز از بین ببرند.
وطندوست

>>>   دوستان عزیزهمه این نوشته ها واقعیت های عینی است که سوگندبه خدا من حاضر و شاهدصحنه بودم ! من نمیدانم نظام موجوده قبیله از تعین و مقرر نمودن چنین افراد و اشخاص بدنام که سابقه تاریک دارد مبادرت می ورزد؟
بهاند یک انسان شرابی است که همیشه نشه است . حالت عادی وی را هیچ روزی ندیده ام که آرام و درست حرف بزند . او یک انسان فاشیست است همیشه درصدد ایجاد آوردن یک فضای مناقشه و تعصب در بین نسل جوان است که امروز ما بچشم خود می بینیم برای دانشجویانی که از طبقه درس خوان اهل هویت ،فرهنگ ، تاریخ ، زبان و ارزشها هیچ نوع اعتنای ندارد و برای شان یک مدد معاش که حکومت درنظر گرفته است محروم ساخته است . و برای محصلین که نه تاریخ ،نه هویت ،نه فرهنگ ،نه قدامت تاریخی دارند،و نه از ارزشها چیزی را میدانند هم معاش پرداخت میشود به وقت و زمانش و هم در شهر مسکو در دانشگاه های مشهور معرفی میکند. در حقیقت ( بهاند ) اتشه فرهنگی سفارت افغانستان است مسول همه دانشجویان نه بلکه مسولیت یک قبیله بدوی را دارد.
دانشجو
مسکو

>>>   بدبختانه که کسانی که در پست های بلند دولتی کماشته میشوند اکثریت آنهابه فساد اخلاقی و مالی گرفتارند و به نمایندگی از یک کشور اسلامی در مجالس مهم در خار ج نیز حضور میابند که واقعا جای بسا شرم و ابرو ریزی است اما چه کنیم که در ارتباط به این اشخاص مامورین پایین رتبه کاری کرده نمی توانند و بالا رتبه ها همه غرق در مستی قدرت هستند!
عبدالقدوس باختری از مزار شریف

>>>   هیچ فایده ندارد، نیم وزرا شراب مینوشند، نیم شان چرسی استند و نیم دیگر فروخته شده، هیچ امید نیست، یگانه امید ما به درگاه خداوند است، که اگر رحم کند، و گر نه چیزی که در دیگ است در کاسه می برآید.
در یک کشور اسلامی که شراب و پودر آزادانه فروخته میشود، از کسانکه در خارج زندگی میکنند چه گله. یک وقت در زمان روس ها، سیاف خان، ربانی خان، فهیم خان، محقق خان، خلیلی خان وغیر وطن ... ها، میگفتن ما بخاطر اسلام جهاد میکنیم، حالا خود شان شراب می فروشند. در هر مغازه شهر نو و یا مکروریان که سر بزنی شراب آزادانه بفروش میرسد، بخصوص برای اشخاص که در بالا ذکر است جای شرم است و خجالت است. خداوند شما را در غضب خود گرفتار کند. همه تان بگوید آمین.
هادی احمد شهر کابل

>>>   آقای شمس! این چرندیات برای اولین بار نیست که نوشته میشود. من نه اقای بهاند را میشناسم و نه هم آن بلال پسر نماینده اریانا را. ولی از نوشته شما دیده میشود که 99% حرفهای شما تهمت و بر چسپ بوده باشد. واین بار اول نیست که شما از این بهاند مینویسید. اینکه بین شماو اقای بهاند چه خبر های است مربوط به شما است ولی عفت قلم را حفظ کنید و باعث اذیت و آزار مردم نشوید.
اگر هدف تان از این نوشته ها مطرح ساختن اقای بهاند است ، فکر میکنم که اولیا امور خود بهتر میدانند چه کسی را در چه مقامی توظیف نمایند.
خداوند شما را هدایت کند.
از راه دور

>>>   مه فکر میکنم که گب کدام جای دیگر است شمس جان ، از قضیه خبر دارم مگر بنابر رعایت کلام و حفظ ابروی شما راسته نمیگم ، مه میفمم که بهاند هم چندان ادم نیست مگر پدر خودت هم بنابر بعضی مسایل اخلاقی که هر دویشان داشتند همرایش اختلاف پیداکرده ، گب بین ما و تو باشد
قربان از مسکو

>>>   سلام:
بسیار خوب واقیعت است خودت خو پول هم داشتی اما واه به حال ما که ما نه پول داریم و نه پدر ما کارمند شرکت آریانا است
ما به کی بگویم و از کی داد کنیم آواره و بیچاره در لیله های ترکیه به سر میبریم صدای ما را کی خواهد شنید ؟
نه سفارت پروا ی ما را دارد و نه ملت و نه حکومت
با احترام
حقیر و فقیر

>>>   طالب شربخور با طالب انتحارى فرقى ندارد.

>>>   شمس یا هویت کاذب:
بسیار خنداور هست عقده شما کم از کم فکر خو میکردی که بهاند کی هست و طالب کی هست، هر سرخ ریش دیده ملا گل نیست، شما و امثال تان در عقده یی چند روزه این قدر کور شدی که هر کس که به نظرت پشتون آمد بسیار زود مهر طالبی بسرش میزنی

>>>   وطن دوست اشباه کردی فارسی زبانها وطن فروش نیست یک بارانگلس یک بار به شروری یک بار پاکستان بفروشت باخبر
شجاع از هند

>>>   کدام ... در کجا عزت و آبروی مردم ما را سربلند نگهداری نموده است ؟ راست مینویسد من تصدیق میکنم آنچه نوشته اید وطندوست ؟ درحقیقت ( بهاند ) یک آدم بیسواد بیش نیست اگر برکت کتابهای فارسی نباشد والله اگر نام خود را نه به پشتو نوشته کرده میتواند ونه به زبان روسی من به تمام معنی از نزدیک وی را با قواره اش می شناسم ضرورت به توصف آن نیست . این زبان فارسی است که از سایت ها و کتابها مقالات را دزدی میکند و بنام خود جاه میزند این جای بسیار شرمنده گی است .
سوال دوم تان اینکه : ... ها عزت و آبروی مردم ما سربلند نگهداشته اند . من سوال میکنم از شما وطندوست نام که در اصل بهاند هستید عزت و آبرو یعنی چه ؟ مواد مخدر ؟ تریاک ؟ ترور؟ کشتن وبستن؟ انتحاری ؟ بچه بازی ؟ اسلام را بدنام ساختن بنام طالب؟ ارزشهای ملی را درنظر ناگرفتن؟ تمام آثار تاریخی را به کشور پاکستان تحویل کردن ؟ جاسوسی به سازمانهای استخباراتی کشورهای خارجی نمودن؟ انفجار دادن بت های بامیان؟ وطن فروشی ؟ ... فروشی؟ ... فروشی و هزاران دیگر...
همین ها عزت و آبروی مردم افغانستان هستند؟
راستگو
مسکو

>>>   بهاند در آن روز با یک دختر یکجا بطرف شهر حرکت کردند که من به تعقیب شان بود قبل از بالاشدن به تکسی دو بوتل شراب را از کانتین جوار جاده خرید که یک وی را بری دختر داد و دیگراش را در دست خود گرفته بود و نوشیدن گرفت من باصدای بلند آواز سردادم نوش نوش ! دروازه تکسی را محکم زد وحرکت کردند.
دانش
مسکو

>>>   درود بر همه ای انسان های شریف !!!
اف و لعنت به اشخاص منافق، دروغ گو و ملیت گرا !
دانشجویان عزیز شما برای کسب دانش آمده اید
1-پس دانش بجویید
2-با فرهنگ های مختلف آشنا شوید.
3- دوستان زیاد بیابید.
4- دنبال اشخاص و قصه های کهنه و پوده نباشید.
5- کام بجویید، عشق بورزید، دوست داشته باشید.
6- لا اقل اگر نمی توانید به پنج توصیه ای بالا عمل کنید حد اقل تنفر نداشته باشید، که زندگی کوتاهتر از این حرف هاست.
سید عزت الله حسینی
مسکو

>>>   >>>مافیا افغانی روسی مسکو بر دانشمندان در حال غالب شدن است.

>>>   >>>این چه رقم طالب است که شراب میخورد.

>>>   ازاین نوع فرهنگیان بی فرهنگ زیاد در داخل و خارج کشور موجود است که خود را همه کاره میپندارند.

>>>   به اقای وطند وست باید گفت که : تو بسیار ادم بی دانش وبی فر هنگی هستی وسایر اقوام را بی دانش ووطنفروش گفتی در حا لیکه ذر طول تاریخ ... ها به این سرزمین اجدادی ما خیانت کردند . احمدشاه درانی بچه بریش نادر افشار بود به همه تاریخ نویس ها معلم است ، شاه شجاع ، امیر عبدالرحمن خان ، حبیب الله خان ، نادر خان ، ظاهرخان ، داوود خان ، درعصر یادی ما نورمحمد تره کی ، اولین کسی بود که ورود قوای متجا وز روس را امضا نمود ، حفیظ الله امین ، داکتر نجیب نوکر روس گلبدین راکتیار ، ملا عمر ... جا سوسان پا کستان وحا مید کرزی ودانشمندان شما مانند اشرف غنی ، جلالی ،احدی وغیره همه جا سوسان وکاسه لسان امریکا اند که وطن ما را به بد نام ترین کشور یعنی امریکا فروختند ... مثل اینکه ابن سینا ، امام فخر رازی ، حضرت مولانا ، حضرت جا می ، حضرت خواجه عبدالله انصار وده ها وصدها دانشمند وشاعر را فرا موش کردی ...
نصیر احمد هرات

>>>   >>>خوانندگان گرامی بهتر است، از جمله ده ها مقاله که اقای بهاند در دو ماه اخیر نشر کرده، دو سه عنوان انرا ،کسی که میتواند مطالعه نماید:
کانستانتین الکساندروویچ لیبیدیف
افغان شناس و استاد زبان پشتو در انستیتوت اسیا و افریقا پوهنتون دولتی مسکو

شرقشناسی (تلاشهای پراگنده و گاهی منظم و پیوسته دانشمندان غرب، در مورد شناخت زبان،فرهنگ،تاریخ، سیاست و بصورت کل در باره خاور) در مجموع و از جمله افغانستان شناسی یکی از علوم و رشته های است که صد ها نفراز دانشمندان روسیه از گذشته های دور در مورد آن کار کرده اند و میکنند. گرچه اموزش شرق ،زبانها و فرهنگ ان، در روسیه سابقه طولانی دارد، اما بصورت رسمی از سال 1804 اموزش زبانهای فارسی ،عربی و مدتی بعد زبان پشتو در شهر سن پترزبورگ شروع شده است.
یکی از این دانشمندان که زندگی خود را سراسر به خاورشناسی به ویژه به افغانستان بخشیده است ،اقای محترم کانستانتین الکساندرویچ لیبیدیف است. اقای لیبیدیف در بهار سال 1390 خورشیدی(20 مارچ) 91 ساله شد بخش فرهنگی سفارت افغانستان در فدراسیون روسیه و انستیتیوت اسیا و افریقاء پوهنتون دولتی مسکو با جمعی از فرهنگیان مقیم درمسکو،سال گذاشته با مراسم خاص و باشکوهی از 90 مین سالروز تولد بزرگسلار افغانستان شناسی، کانستانتین الکساندروویچ لیبیدیف، در روسیه تجلیل به عمل اوردند. در محفل که به همین مناسبت در رستورانت این موسسه عالی برگزار گردیده بود،سفیر کبیر افغانستان در فدراسیون روسیه زلمی عزیز(اقای عزیز حالا ختم وظیفه شده اند)،جمعی از دیپلوماتان افغان،سفیر فوق العاد و نماینده ویژه وزارت خارجه روسیه،رئیس، استادان ومحصلین ان انستیتوت که مشغول اموزش و تدریس افغانستان هستند،شماری زیادی از شاگردان استاد و جمعی بزرگ افغانان مقیم مسکو اشتراک داشتند.
محفل را نمایند ویژه وزارت خارجه روسیه به خوانش پیام سرگی لوروف وزیر خارجه روسیه افتتاح و بعدآ زلمی عزیز سفیر افغانستان در فدراسیون روسیه،به استاد تبریکی گفته و در مورد تاثیر کار های این دانشمند در تحکیم روابط فرهنگی دوکشور صحبت نمودند.
بعدآ اینجانب(لطیف بهاند) پیام تبریکی و پاداش وزیر اطلاعات و فرهنگ اقای سیدمخدوم رهین خدمت اقای لیبیدیف تقدیم نموده وچند جلد دیوان و قاموس را به صورت تحفه تقدیم استاد نمودم.
اقای عزیز تحایف ء مخصوص ای را که صنایع ظریفه افغانی ترتیب شده بود،به استاد تقدیم کردند.
در گردهمایی علمی که به شکل جشنواره ترتیب گردیده بود،شمار زیادی از استادان، دانشمندان، دیپلوماتان افغانی و روسی و شاگردان استاد صحبت کرده،باعرض تبریکات و تقدیم تحایف مجلس را رنگین ساختند.
گردانندگی این برنامه را اقای پروفیسور ولادیمیر ایوانوف مسسول بخش ایران شناسی و بنده بعهده داشتند.
افغانستان شناسی ونقش استاد لیبیدیف
همین حالا در فدراسیون روسیه در چندین موسسه عالی ده ها نفر از دانشمندان بزرگ این کشور مشغول تدریس زبانهای رسمی افغانستان بوده ودر قسمت فرهنگ،تاریخ،اقتصاد و سیاست افغانستان تحقیق میکنند.
نخستِن کسِکه در روسیه تزاری به ترتیب کتاب اموزش زبان پشتو و استادی این زبان پرداخت، پروفیسور باریس اندريوويچ دورن(29/04/1805-19/05/1881) بود.او از سال 1838تا سال 1942 در پوهنتون سن پترزبورگ به تدریس زبان پشتو وسانسگریت پرداخت.
وبعد از ان تحقیق در این مورد شکل یک جریان علمی تحقیقاتی گرفت، که تا امروز ادامه دارد.همین حالا در فدراسیون،در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ در چند موسسه عالی روسیه زبان پشتو و فارسی دری تدریس میشود.
این دانشمند که سالهای زیادی مدیر موزیم اسایی پترزبورگ و امر کتابخانه نسخ خطی بود .نامبرده درسال 1856 کتاب درسی به نام"منتخبات پشتو"را نشر کرد.
در این کتاب ضخیم ،نمونهءآثار این نویسندگان و شعرا را میتوان یافت:
-کلیله و دمنه ،خوشالخان خټک
-محزن الاسلام ،اخوند درویزه
-فوایدالشریعه ،اخوند قاسم.
-رحمن بابا
-میرزا خان اور مړ
-عبدالقادر خان خټک
-عبیدالله
-بابوجان
در بخش دوم کتاب یک قاموس نسبتآ بزرگی پشتو-انگلیسی از طرف مولف ترتیب شده است.این قاموس هم از جمله نخستین قاموسهای زبان پشتو می باشد.( این کتاب در مقاله دیگری بصورت مفصل معرفی خواهد شد).
از جمله این دانشمندان چند نفر از انها تمام زندگی خویش را به این کار یعنی افغانستان شناسی بخشیده اند.یکی از این دانشمندان استاد محترم پروفیسور کانستانتین الکساندرویچ لیبیدیف می باشد.
بنده ،باشماری از دوستان و شاگردان استاد و جمعی از افغانان فرهنگی مقیم مسکو امسال نیز به انستیتوت اسیا و افریقا پوهنتون دولتی مسکو رفته و در یک محفل کوچکی ،که از طرف استادان و همکاران استاد به مناسبت روز تولد استاد برگزار گردیده بود اشتراک نمودیم.
زندگی نامهء مختصر :

استاد،دانشمند،خاورشناس،زبانشناس و پژوهشگر توانا کانستانتین الکساندرویچ لیبیدیف ،به تاریخ بیستم مارچ 1920 در شهرک کلومنسک اطراف مسکو تولد گردیده است.
بعد از ختم مکتب نخست درانستیتوت نفت و گاز شامل گردیده ولی نسبت مریضی ونداشتن علاقه از ان ترک تحصیل کرده و درانستیتوت مواد خوراکه ونانپزی شامل گردید.
به گفته اقای لیبیدوف در انزمان هنوز با پدر ومادر خود یکجا زندگی میکرد.او می گوید: وقتی یکروز بعد از درس به خانه برگشتم مادر به ورخطای برایم گفت که جلب عسکری امده و ترا به کمیساری خواسته اند.گرچه بنده نسبت مریضی چشم (منفی شش) از خدمت عسکری معاف بودم اما وقتی به کمیساری رفتم و معاف خط خود را به موظفین نشان دادم ،کمیسار ان سند را پاره نموده و مرا به یکی از قطعات عسکری فرستاد.(1939)
چون چشمان بنده خیلی ضعیف بوده نمی توانستم عسکر خوب باشم و بعد از معاینات لازم دوباره معاف گردیدم.
در سال 1940 انستیتوت شرقشناسی مسکو پذیرش محصلین را اعلان کرد و شامل ان موسسه گردیدم. و از همان وقت به اموزش زبان پشتو شروع کرده و حالا که هفتاد سال از ان روز میگذرد هنوز هم مشغول اموزش وپرورش ان زبان هستم.
در سال 1942 میلادی انستیتوت خاورشناسی مسکو را به درجه ماستری به پایان رسانده وبعد از ختم تحصیل فورآ شامل کدر تدریسی همان انستیتوت گردید به تدریس زبان وگرامر پشتو پرداخت.
آقای لیبیدیف ،بین سالهای 1949-1954مسوول بخش تدریسی افغانستان در انستیتوت خاورشناسی مسکو و بعد از یک جا شدن این انستیتوت (1954) با انستیتوت روابط بین الدول وزارت خارجه روسیه، در ان انستیتوت ،تاسال 1985 به تدریس زبان،تحقیق درمورد زبان پشتو، نوشتن گرامر وترجمه چند اثرهنری افغانی پرداخت .
استاد کانستانتین لیبیدیف در ترتیب تنظیم ونوشتن بیشتر از ده فرهنگ روسی پشتو، پشتو روسی، روسی پشتو فارسی،پرداخته وآنهارا نشر کرده است . این دانشمند بزرگوار بین سالهای 1985 و1996 امر شعبه ایران-افغانستان د ر انستیتوت آسیا افریقا پوهنتون دولتی مسکو بوده است.
این استاد پژوهشگروخاور شناس بی بدیل وزبانشناس بی همتا ،با انکه امسال 91 مین سالروز خود را جشن میگیرد،حالا هم با شوق فراوان درانستیتوت آسیا افریقای پوهنتون دولتی مسکومشغول تدریس زبان پشتو می باشند.
استاد درسال 1950درجه علمی دوکتورا،درسال 1966 داکتری علوم و درسال 1967 درجه پروفیسوری خود را دفاع کرده است.
از این دانشمند گرامی بیشتر از 110 کتاب تحقیقاتی،فرهنگهاو کتابهای درسی، به نشر رسیده است.
اقای لیبیدیف چند اثر هنری هم از زبان پشتو ترجمه کرده،یک قسمت زیادی ازفلکلور افغانی را جمع آوری،ترجمه و به زبان روسی به نشر سپرده است.
یک فهرست کوتاه ازآثار استاد را یادآواری می کنیم:
1-گرامر زبان پشتو،1956
2-گرامر زبان پشتو(2)1970
3-گرامر زبان پشتو(3) 1971.
4-فرهنگ جیبی روسی-افغانی1962
5-فرهنگ جیبی روسی-افغانی1967
6-کتاب آموزش زبان پشتو(1)برای روس زبانان 1969
7-فرهنگ روسی-پشتو1973
8- فرهنگ روسی-پشتو1983
9-فرهنگ پشتو-روسی1985
11-فرهنگ بشتو روسی 2000
12-کتاب آموزش پشتو(2)برای روس زبانان1992
13-مردم افغانستان،پشتونها 1997
14-شاعری کلاسیک افغانی،1975
15-شاعری مردم افغانی،1985
16-متل های افغانی،1967
17-افسانه های افغانی،1972
18-قصه ها وافسانه های افغانی،1972
19-پشتونها،تاریخ وعصرکنونی،1993
20-فعل وقید در زبان پشتو،1969
21-گرامر زبان پشتو،1945(1)
22-گرامر زبان پشتو،1956(2)
23-گرامر زبان پشتو،1970(3)
24-گرامر زبان پشتو،1988(4)
25-جدول گرامر زبان پشتو، دايرة المعارف ،1973
26-آموزش زبان پشتو در روسیه ،1983
27-آموزش زبان پشتو در روسیه ،1997
28-آموزش زبان پشتو در روسیه ،1958
29-سوال زبان وادبیات 1983
30-فرهنگ مختصر اسلامی 1997
31-زبان وادبیات شرق،1973
32-مجموع مقالات برای سال دوم وسوم ،اموزش زبان پشتو،1983
33-مجموع مقالات برای سال سوم وچهارم ،اموزش زبان پشتو،1972
34-مجموع مقالات برای سال دوم وسوم ،اموزش زبان پشتو،1983
35-مجموع مقالات برای سال دوم وسوم ،اموزش زبان پشتو،1972
36-مجموع مقالات برای سال پنجم ،اموزش زبان پشتو،1973
37-چطور دروس جالب،برای آموزش اماده کرد؟1963
38-افسانه ها،قصه ها وشعر های افغانستان،1953
39-افسانه وشعر،ترجمه،1985
40-دایرة المعارف كوچك،1961
41-ترجمه چند داستان نورمحمد ترکی،به زبان روسی،1987
42-کتاب آموزش زبان روسی،به زبان پشتو (1) 1961
43-کتاب آموزش زبان روسی،به زبان بشتو(2)1967
45-منتخبات ادبی برای اموزش زبان پشتو(3)1972
45-قاموس اصطلاحات دیپلوماسی،2002
46-قاموس پشتو،دری،روسی،2009
و شمار زیادی از آثار دیگر.
طوریکه یاد اوری کردیم،آقای لیبیدیف حالا هم عضو تدریسی انستیتوت آسیا و افریقا پوهنتون دولتی مسکو بوده و به حیث پروفیسور و استاد زبان پشتو در انجا مشغول کار میباشند.
لطیف بهاند-مسکو
دوکتور لطیف بهاند

>>>   سلام و عرض ادب دارم خدمت تمامی مردم افغانستان!
برادران گرانقدر چرا و به چه انگیره اینقدر تخریب و بد گوئی دانشمندان بزرگ مان مثل لطیف بهاند و داد محمد بشار، من به عنوان یک محصل و نماینده محصلین افغان(تشکل دهنده این نمایشگاه) به شما هموطنان مثل یک شاهد عینیکه در همین روز پنج مارچ در پوهنتون دوستی خلقها حضور داشتم این مسئله دروغ و غیر از حقیقت است، درینصورت من سراحتاً به شما اظهار میدارم اینکه آقای لطیف بهاند یک شخصیت ملی و یکه از کادر های بزرگ افغانی، انسان ادیب وسخن ور بهین کشور محسوب میشود. به مجرد آمدن آقای بهاند یا مقرر شدن ایشان در سفارت به حیث اتشه کلتوری تمام کارهای سفارت را از پراگندگی های متعدد نجات داد.
آقای داد محمد بشار دارای اخلاق نیک و همیشه در خدمت مردم عزیز مان افغانستان بوده و میباشد. به چشم دید خود بنده که چند بار به کشور مان رفت و برگشت نمودم، دیدم که ایشان با این همه مسولیتی که متوجه شان است با دل باز همه وطنداران مارا یاری میرساند.
عبدالحسیب نماینده محصلین در پوهنتون دوستی خلقها

>>>   به نام آفریدگار یکتا
با سلام و ادب
عشق را با دست های مهربان
هر که قسمت می کند مانند ماست
دانشجویان عزیز و گپ فهم !
به جای اینکه دنبال این و آن مطلبی می نویسید و وقت گرانبهای خود را به هدر میدهید، کوشش کنید یک مطلبی علمی و تحقیقی بنویسید که هم ظرفیت علمی خودتان بالا برود و هم یک مطلب در خوری خواندن برای دیگران باشد و برای دیگران مفید واقع شود.
ما برای گدایی دانش از کشور خود در اینجا آمده ایم تا با دست پر به کشور برگردیم، نه برای اینکه ما به شکل یک کوله ای از عقده و تعصب ضد انسانی تبدیل شویم و در مقابل یکدیگر جبهه گیری کنیم و وقت خود را روی موضوعات بیهوده هدر بدهیم.
از دانشجویان محترم خواهش میکنم که چند مطلب را در نظر داشته باشند.
1- همیشه به یاد خدا باشید و خدا را در همه اعمال تان حاضر و ناظر بدانید.
2- عشق بورزید به یکدیگر چون عشق عوالم محبتی است از خدایتعالی که در کانون معنوی قلب ایجاد میشود.
3- هدف اصلی از آمدن به روسیه را که همان کسب دانش میباشد هیچگاه فراموش مکنید.
4- فرصت های به دست آمده را بیجا از دست مدهید.
همیشه این را به یاد داشته باشید که شما وقت زیاد و انرژی زیاد ندارید که مصرف کنید در راه های بیهوده! این کاملا یک احمقی است که در این زندگی کوتاه و با این منبع انرژی کوچک ما وقت خود را به غمگینی، دشمنی، تعصب های بد استفاده کنیم.
از زندگی داده شده برای ما باید برای دوستی، عشق و چیزهای خلاق استفاده کنیم و چیزی را خلق کنیم نه اینکه نابود کنیم، تا اینکه مارا به درجات بالاتر علمی ببرد و منبع بزرگتری در اختیار ما قرار بگیرد و به دست ما بیاید، چون هر قدر سویه ای دانش ما بالا برود همانقدر منابع بیشتر در اختیار ما قرار میگیرد که از آن استفاده کنیم.
با سپاس
محمد کریم بیژن
مسکو

>>>   جناب وطن دوست فقط می توانم بگویم ... با این طرز تفکرت!

>>>   خواننده گان و ، استادادان ،فرهنگیان، محصلین محترم
با احترام به همه شما باید عرض کرد ونوشت که وقتی صحبت از بهاند می شود من از پشتون بودن خود می شرمم و من خود در مسکو سالها است که روزنامه دارم و برای آگاهی مردم محاجر خود خبراهای جهان را به اطلاع شان می رسانم این خبر قبل از اینکه در سایت افغان پی پر بخوانم به من خبر آوردن که بهاند چنین بی ابرویی کرده است امآ انچه حوادث پیرامون ما و جامعه و کشور ما می گذرد همه ریشه در جهالت دارد جهالتی که ناشنی از عدم دانش و جهانی بینی و شناخت ما از جهان اطراف ما است و اما شخص بهاند اصلا برای خود وقلم اجازه نمی دهم که در باره انسان پستی، نادان متعصب، ناموس فروش ودوزد چیزی بنویسم من که خود شاهد درگیری صحنه بودم این عین حقیقت است ، شما می گوید اوطالب است محترما طالب یک مردی دارد که می جنکد و کارش معلوم است ولی بهاند او تمام صفتهای زشت و غیر انسانی را در خود جمع کرده .
خوانده گان محترم بیایید این قدر به قلم و نوشته اهانت نکینم و در باره این جانور بیشتر وقت خود را تلف ننماییم او باید در همین جهالت و بیماری روانی خود بمیرد ودست هیچ کس نباید به خون نجس او آلوده شود
بایید با کار و تلاش و صداقت و برادری پایه های وطن عزیز خود افغانستان را آباد سازیم موفق باشید
فاروق

>>>   ای برادر که داد و فغان کردی بهاند افکاری طالبانی دارد . کدام اینها افکار طالبانی ندارد که بهاند ندارد . کرزی / برادرش و ....
همه اینها افکار طالبانی قبیلوی دارند . اما از خود ما هم باید نقد کنیم که سر نوشت ما که بدست ... که تمام رای هارا یکه راست به کرزی دادند برای 4 سال دیگر مردم ما در داخیل و خارج قبیله گرای این مردم را هم نقد و هم باید تحمل کند . هر چه بود از خود ما بالای خود ماست ....

>>>   اگر فارسی زبانها نمی بودند افغانستان سوبه ای پنجم پاکستان می شد. ... در تمام تاریخ خود به بیگانه وفادار بوده اند و وطن فروشی در خون شان است.
سربلند فارسی زبان

>>>   آقای بهاند را خو نمیشاسم اما آقای عزیزالله کرزی قبلاً سفیر افغانستان در عربستان سعودی بود به جز عشق، عیاشی و خوشگزرانی با سکرتر مصری خود هیچ کاری به افغانستان نکرده آقای کرزی تمام صلاحیت سفارت را به سکرتر (زن بدون نکاح) اش داده بود. ما چندین بار بخاطر مشکل مکتب افغانها به سفارت رفتیم یکبار وقتی داخل سفارت شدیم با یک دختر قول لچ و با لباس سکسی روبرو شدیم وقتی بزبان عربی برایش گفتم که میخواهیم با سفیر ملاقات کنیم بما گفت که "مه سفیر هستم" باور کنید که سفیر همان خانم بود نه آقای کرزی.. آقای کرزی برای ما وعده داده بود که مکتب افغانی میسازه اما تا حالا که 4 سال میگزره افغانها بیچاره حتی یک باب مکتب هم در عربستان ندارند. در حالیکه از درک ساختن مکتب یعنی مصارفات مکتب سالانه دها هزار دالر اخذ می نمود. واه به حال مهاجرین افغان در روسیه.. خدا کند که کدام سکرتر روسی پیدا نکرده باشه تا حالا، اگر پیدا کرده باشد من برای مهاجرین توصیه میکنم که مشکل خود را با سفیر و اقای بهاند نه، بلکه با آن سکرتر جان در میان بگزارند.. حل مشکل خواهد شد
خدا به داد این مردم برسه

>>>   این چاپلوسی نمیدانم برای چه ؟؟؟؟
درپشت سربرنتمه ضدبهاندی اما درشبکه خوش آمد ومداحی جای شرم است برای تان که ازیک بیسواد شخصیت فرهنگی وملی جور میکنید و اما آن بی سواد دانشمنان تان را توهین و قهرمانان تان را هجوگی بدودشنام واصلا برسمیت نمی شناسد.
ومن متاثرهستم ازاین دوپهلوئی تان .
داووس زی
سفیر در اسلام آباد

>>>   من آقای نویسنده که نام های چندنفر گمنام را بنام نویسنده در روی صفحه شبکه اطلاع رسانی نوشته است هدف اش چه بوده است؟
درقدم نخست باید دانست که کلیله ودمنه بود ؟ پشتون؟؟؟
یا اینهائیکه نام گرفته اید نویسنده هستند
خوشالخان خټک
اخوند درویزه
خوند قاسم.
رحمن بابا
میرزا خان اور مړ
عبدالقادر خان خټک
عبیدالله
اگرچنین آدم هار نویسنده بگویم پس اهانت است برای نویسنده ها آنچه که آنها نوشته اصلا آثار مفید علمی نیست وبدرد بشریت را چه که بدر قبیله نمیخورد؟ پس بنا نویسنده را با چرندیات نویس فرق کرد.
فضل احمد
کابل
-بابوجان

>>>   مامحصلین افغان هریک وحیدالله ترکمنی و جمشید ناصری محصلین رشته انجنیری سال اول و بصیر ازفاکولته طب از پوهنتون دوستی ملل
ما همه شخص بهاند صاحب و بلال جان را خوب میشناسیم
ما همه یکجا در پنجم مه می تا به اخیرکنسرت در آنجا حاضر بودیم وشاهد هستیم که هیچ مشکلی بین شخص بهاند صاحب و بلال جان نبوده و هیچ نوع جنگ و جدالی رخ نداد هر کسی این چنین مسایل را نوشته ما برایش میگویئم بد کرده
و میخوهد تا بین افغان ها تفرقه اندازی کند

>>>   سلام به همه دوستان!
من یا آقای بیژن موافق هستم، محصلان عزیز ما بخاطر تحصیل و کسب علم و دانش یه این ملک ییگانه آمدیم و ما نیاید این وفت طلایی خود بخاطر چند انسان های بی کلتور مثل آقای شمس و یا چند تن دیگری که در پشت پرده کار میکنند از دست بدهیم. این همه شان اشخاصی هستند که نمی خواهند در کشور ما آرامی و شایسته سالاری باشد، این ها همه شان کارمند استخبارات کشور های بیگانه هستد فقط در مقابل این همه معاش خود را میگیرند و موضوعات گوناگون بی اساس و بی بنیاد را در مورد شخصیت های سیاسی و فرهنگی مانند آقای داکتر لطیف بهاند نوشته میکنند. این اشخاص با این عمل کرد های شان اندکی در مقابل وجدان خود شرم نمی کنند.

>>>   این همه و آن همه گپ ها همه گپ اند
مافیای دروغ دروغ است و راست راست
بچه کا کا درس بخوان راست هم بگو
آصف

>>>   بزنید در سر یکی دیگر تا که آرام شوید !!!
شیطان از شما کرده شرف دارد که این طور گپ ها را به یک دیگر میزنید !
پرسی از مسکو
دانشجو در دانشگاه МГУ

>>>   سلام به همه، مخصوصآ به دست اندر کاران شبکه اطلاع رسانی!دوستان عزیز فقط و فقط به نوشته ای آقای حسينی توجه و عمل کنید. آقای حسینی یک جهان سپاس!!! هموطنت از ناکجاآباد-مهدی "حق جو"

>>>   اگر بهاند سخنور و بهین باشد پس ... های شان دردشت های وردک وقندهار بهین تروباهوش تراند. دوست عزیزاول بخوان بعد قضاوت کن ! ازیک طرف آن ( بهاند) ازطرف اش توهین و تحقیر میشوید و از طرف دیگر مداحی وشخصیت خطاب میکنید فقط که روزی تان بدست یک فاشیست قبیله بند است .
سرزمین من
کابل

>>>   کریم بیژن نام واقعیت را نوشته است اما رومانتیک نیستی!

>>>   >>> بنده در ان روز ،در ان محفل حاضر بودم.
آقای بهاند ساعت یازده به دانشکاه تشریف اورند.
محفل در صحن دانشگاه دوستی ممل دایر بود.
صدها دانشجو از کشورهای مختلف در ان اشتراک داشت.
دانشجویان هر کشور ،یک نمایشگاه کوچکی داشتند.
افغانها هم نمایشگاه زیبا و به اندازه کافی خوبی را ترتیب داده بودند.
اکثریت دانشجویان افغانی با لباس ملی افغانی ملبس بودند.
باید گفت تمام مناظر،کتبا،مبله تصواویر و لباسها را بخش فرهنگی سفارت که اقایبهاند مسوول ان است در اختیا ما گذاشته بود.
اقای بهاند جریان دیدار از نمایشگاه در ان محفل با سه تن از معاوننین بخش مختلف دانشگاه دیدار و گفتگو نمود.
بعدآ با دانشجویان افغانی عکسهای یادگاری گرفت که در همین وقت یکی از دانشجویان به اقای بهاند گفت :
-میخواهد در مورد مددمعاش محصلان سوال کند.
اقای بهاند گفت که بخش مدد معاش محصلان را حالا کسی دیگر ی به عهده دارد و از همه مهمتر که حالا ما وشما مصروف نمایشگاه هستیم.
ان دانشجو گفت،نه من می خواهم همین حالا بدانم که معاش چه وقت می اید.
اقای بهاند گفت در این مورد بعدآ صحبت می کنیم.
البته اینکه سر وطدای بلند شده باشد،یاکی نشه باشد در ان گل صبح و یا کدام مامور امنتی امده باشد،همه و همه مسخره و دوام همان سلسله و دشنامنامه است که از چندی به اینطرف مافیا افغانی علیه مقامات رسمی سفارت،اریانا به خصوص بهاند که همه روزه در محافل فرهنگی حضور دارند،به راه افتاده است.
ما دانشویان میدانیم که این کار که است>
بیبیند اقای بشار ،مسوول بخش اریانا ،به اساس قواعد نافذ روسی حق دارد ،اودهایش بصورت رایگان درس بخواند ،ولی این شمس نام که اصلا نه شمس بلکه در دانشگاه بنام شیطان معروف شده استدر مورد چنین مینویسد.
ما دانشجویان دوستی ملل به اقای بهاند حوضله بی پایان و مانند همیشه موفیقتهای بزرگ ارزو می نیم.

شماری از دانشجویان افغانی در نمایشگاه انروز

>>>   عزیزان محترم!
من خیلی متاسفم که یکبار دیگر اینگونه چرندیات را در این سایت در مورد بهاند می خوانم. باور کنید که برایم خیلی رنج آور است! من نمیدانم که این اشخاصی که در اینجا اظهار نظر می نمایند، حد اقل بهاند را می شناسند یا نه؟ من تقریبا" 5 سال با بهاند در مسکو آشنا بودم. من سوگند بخدا یاد می کنم که یکبار هم او را نشه ندیده ام. من با بهاند طی 5 سال آشنایی، یکروز هم ندیده ام که (طوریکه یکی از دوستان در اینجا نوشته اند) که از کنار جاده شراب خریده باشد و یا با دختر در حال نوشیدن آن باشد (آنهم در محضر عام)! و قبل از من هم طی تمامی سالیان زنده گی او در مسکو، او را بدینگونه ندیده اند، من نمی دانم که این عقده و تنفر شما چرا تا این اندازه است که این همه یاوه گویی ها را سر می کنید.
شما چرا نمی توانید که یک دانشمند و انسان فهمیده را که نسبت به همه افغان هایی که در آنجا زنده گی می کنند، فهمیده و دانشمند است، توهین و تحقیر می کنید؟!! من تصور می کنم که شما تحمل حضور بهاند را در آنجا ندارید، شما انسانهای کوچک، دورمانده از جامعه، نفرین شدۀ انسانیت و ... تحمل حضور آنگونه یک شخص بزرگ که سطح آگاهی، علم و دانش اش از حیطۀ آسمانها عبور کرده، ندارید! من واقعا" دلم به حال شما میسوزد. بهاند رشوت می خورد!!!! بواقعا" مزخرف است!!! از اینحرف شما معلوم می شود که شما اصلا" بهاند را نمی شناسید. شما اگر خوشبختی عاید حالتان می شد (طوریکه عاید حال من شده است) و بهاند را از نزدیک می شناختید، بهتر می دانستید که در قاموس بهاند به نام رشوه اصلا" لغتی موجود نیست. لیکن متاسفانه شما هم آماج هیله های بخیلان و کوتاه فکران قرار گرفته اید و چنین یک اتهام مزخرف را به او می بندید. بهاند وزیر فرهنگ را می شناسد!!!! جالب است، این بهاند است که او را خیلی ها اعم از وزیران، دانشمندان، متفکرین و ... می شناسند. بهاند شخصیت کوچکی حقیر و ناکارآمدی نیست که بزور آشنایی با کدام وزیر و یا رئیس، در مسکو اتشه فرهنگی باقی مانده باشد، این وزارت فرهنگ است که افتخار دارد که شخصی چون بهاند عضو آن وزارت است.
من در اینجا نمی خواهم که در بارۀ شخصیت علمی و فرهنگی بهاند برای شما بیخبران و جاهلین معلومات ارائه کنم (یکی از دوستان شمه یی از نوشته های بهاند را برای شما نقل نموده، تصور میکنم کافی باشد) زیرا تشریح شخصیت والای علمی و فرهنگی بهاند، نیاز به نوشتن کتاب های زیادی دارد که نمیتوان همه را در اینجا خلاصه کرد.
می توان اضافه کرد که ما دانش آموزان جاهلی داریم که بعضی اوقات جهت کسب کدام برتری و یا مقصد، به اشارۀ دشمنان علم و دانش، دست به اعمال نفرین آوری می زنند. این دانش آموزان نسبت عدم موجودیت تربیۀ فامیلی، عدم احترام به بزرگان و دانشمندان و گاهی اوقات هم نسبت اضافه نوشی مشروب دست به اعمالی می زنند که بعضی اوقات هیچ انسانی اعم از بهاند تحمل آنرا ندارند. بهرحال من به پدران این دانش آموزان توصیه می نمایم که در تربیۀ سالم فرزندانشان بکوشند. من به دشمنان علم و دانش، بخیلان، کوته فکران، کوچک گرایان، نفرین شده گان و.... توصیه می نمایم که دیگر این همه یاوه سرایی ها و چرندیات را بس نموده و یک مسئله را دقیق بدانند که این همه زحمات شان همیشه نقش بر آب خواهد بود، زیرا در افغانستان فقط اینگونه اشخاص یاوه سرا موجود نبوده بلکه هستند کسانیکه قدر بزرگان و دانشمندان خویش را بوجه احسن می دانند و تعداد این اشخاص نسبت به تعداد یاوه سرایان خیلی ها زیاد است. لذا (به لق لق سگ دریا مردار نمی شود) با این همه یاوه سرایی ها و چرندیات، شخصیت بهاند برای اشخاص چیز فهم کاملا" عیان بوده و همه آگاه اند که بهاند دانشمندی است والا و انسانی است بلندپایه که انسانیت بر وجودش افتخار می نماید.

>>>   زبان پشتو قواعد و فرهنگ هم دارد؟؟
پارسی از کابل

>>>   شرف و قیمت و قدر تو به فضل و هنر است
نه به دیدار و به دینار و به سود و به زبان
هر امیری که به فضل و به هنر گشت بزرگ
نشود خرد به بد گفتن بهمان و فلان

>>>   تاکه نباشد چیزکی مردم کی گوید چیز ها.
همین خو هنر او است. مردم مثل یگانی کور و کر نیست که به ظاهر کسی بازی بخورند.

>>>   پر رسوا ترین دوره خدمت اتشه فرهنگی سفارت افغانستان درروسیه ایفای وظیفه اقای لطیف بهاند درین پست خواهد بود . امید نسل اینده وطن شاید چنین ماموریت ها نباشند.!

>>>   محصلین عزیز و جوانان! این تعداد کسانی که به اشخاص تاریخی ما و اقوام ساکن کشور و یا زبان های ملی موجود در کشور ما اهایت میکنند افراد بی فرهنگ و بی دانش هستند از رنج های بیکران مردم ما یا اطلاع ندارند و یا برایشان بی تفاوت است و به یک طریقه یی آب به آسیاب دشمن میریزند شما برای فردای درخشان کشور تان همت کرده تحصیل نماید هر فرد این کشور از شما توقع دارد شما مربوط همه مردم افغانستان هستید نه مربوط یک قوم یا گروه سیاسی لعنت بفرستید به متعصبین این بی غیرت ها دیگر چه میخواهند همه مردم افغانستان تلخی های روزگار را بقدری چشیدند که هیچ مثل و مانند آنرا کسی ندیده بازهم همان ... های متعصب آی توکه به اشخاص تاریخی اهانت میکنی ایا مادر به همین روز تو را به دنیا اورده کمی سر در گریبان کنید. یاهو

>>>   وطندوست و یا وطنپوست!
بنده خودم از قوم الکوزی هستم، پشتون هستم، از ارغنداب کندهار هستم، مگر در بعضی جاهای از شرم و خجالتی اعمال پختون ها مثل تو و امثالهم سر بلند کرده نمیتوانم جناب نامرد خان یک مردانگی خویش را بخاطر رفاه و آرامش کشور بگوئید که ما شما را پابوس باشیم امروز وقت آن است که ما مسلمانها دست به دست هم دهیم و کشور خویش را آباد بسازیم مگر جناب نامرد خان از یک دلاک پختون که همه روزه خودم میبینمش که یک دختر در وقت آمدنش همرایش نشه است و یک دختر در وقت رفتنش به خانه نشه همرایش است همین است عدالت تو پختون ....

>>>   باعرض سلام خدمت تمامی عزیران .
گرچه اشخاص متعصب مانندی بهاند اصلا ارزش اینرا ندارند تا درمورد شان صحبت یا نوشت ولی نوشته بی مورد و دور از واقعیت وطندوست نام مرا واداشت تا چند نکته ای را بنوسیم .
اول اینکه سقاو بودن یک شغل وکاری است تا ازاینطریق بتوانی نان حلال برای فرزندان وخانواده پیدا نمایی و این لقب را پدربزرگوار حبیب الله کلکانی بخاطررسانیدن آب به مجاهدین شمالی کسب نموده است که قابل افتخارمی باشد برای مردم شجاع ومجاهد ما.
دوم اینکه تاریخ افغانستان شاهد است که ظلم وادم کشی درخون تمامی ... نهفته است ودرطول تاریخ ننگین ... که همواره ازسوی خارجی ها براساس وطنفروشی وسپردن بخش ازخاک کشوردرراس قدرت سیاسی قرارداده شده است واین سلسله تا حال بنابرحس غلامی پشتونها ادامه دارد اشکاروهویدا است که بطورمثال میتوان ازمحروم ساختن دیگر اقوام افغانستان ازحقوق اولیه شان نام برد .
سوم اینکه شما یکبارتاریخ این کشوررا بطوردقیق مطالعه نماید تا برای تان معلوم گردد که مدافعین ومجاهدین این کشورازکدام اقوام بوده اند .

چهارم اینکه سقاو بودن به مراتب بهتر از شتر چرانی و زنده گی کردن درمیان سرگین وپارو می باشد که پدر و پدر کلانهای شما درهمین گونه زنده گی پوست دادند
خوب گفتنی ها بسیارزیاد است ولی یکی دوتن ازدوستانم چون ازقوم پشتون اند دیگر چیزی نمی گویم .

امید کابلی

>>>   نمى دانم ارجمندان عزيز ما محصلين افغانستان در مسكو وقاهره مشكل شان با سفارت وكارمندان ودبلومات ها وسفراء ابر سر جه است بيوسته در صفحات انترنيت شكايات شانرا مى نوسيند

>>>   سلام برای وطندوست نشنلیست
وطندوست برادر من خو شناختم خودت را خودت محصلی هستی که بین محصلین که در شهر مسکو مشغول درس خواندن استند همین وطندوست است که این محصلین ر آموخته میکند در بر طرف ملیت برستی میکشاند نام این محصل وطندوست نی مشتاق است

محمد آرش از مسکو

>>>   ازبک، تاجیک، پشتون و هزاره همه گلهای یک چمن هستند. باید با قبول خصوصیات همدیگر به فکر ملت شدن بود. بس است . بدبختی و فلاحت و در به دری بس است. زنده باد وطن. مرده باد کسی که فرزندان این وطن را قربانی می کند.

رازی دایزنگی

>>>   خواننده گرامی!
مافیا مسکو ،چپاولگران دارایی افغانهای مقیم روسیه،به جای انگه غم مشکلات بی پایان مردم را بخورند و به وعده های که با مردم نموده اند توجه نمایند،برای برگرداننده توجه مردم با استفاده از احساسات محصیلن چنینین موضوعات را به میان میکشند.
البته این همه نوشته ها و دشنامها نوشته در مورد بهاند بیشتر از دو سه نفر نیست ،اما بازهم افغانان مقیم مسکو بهتر خواهد بود،در مورد قاچاقبران مردم که ده ها فامیل افغانی را در زندانها افگنده اند،،پول صدها فامیل راغصب کرده اند،ویا کسانیکه به بهانه ویزه وراجستر صدها هزار دالر را قبل از انجام مار به جیب خود ریخته اند و حال دعوا بزرگتر از دلالی دارند،و یاهم در محلات کار از افغانان عاجز حق میگیرند بنویسند.
ان هم بصورت انتقادها سازنده،نه انچه در این سطور که از همه اداب نوشته و گفتار به دور است.
بزرگی بهاند از بیسوادی و دشنامگویی دشمنانش معلوم میشود.
دلبر از مسکو

>>>   >>> افرین به تحمل بهاند

>>>   >>> تقریبآ دوسال تمام میشود که دوکتور بهاند مسوول کار دانشجویان نیست و تنها در بخش موسسات علمی انها را همکاری می کند و در سفارت رسمآ بخش محصلین و مسوول انها فعالیت دارد،پس چرا هر روز مخالفین بهاند ایشانرا در مورد کار دانشجویان به دشنام میگیرند و یا مورد معاش انها را به او ارتباط میدهند؟
این سوالی است خیلی جالب ؟
جستجوگر

>>>   >>>fبا رفتن بهاند ،کار فرهنگی هم ختم میشود.

>>>   در مورداینکه آقای بهادند یک داکترعلوم است حرفی نیست، ممکن است یک استاد خوب در یک دانشگاه باشد . ولی اهلیت واخلاق این پست راندارد. بنده او را در دانشگاه کابل، در مسکو قبل از توظیف اش به این پست می شناسم. منافع ملی کشور حکم می کند که در چنین پست ها افراد با تعهد، پاکنفس ودلسوز مقرر شود که متاسفانه اقای بهاند از این اوصاف بی بهره است.
مومن خان از مسکو

>>>   در مورداینکه آقای بهادند یک داکترعلوم است حرفی نیست، ممکن است یک استاد خوب در یک دانشگاه باشد . ولی اهلیت واخلاق این پست راندارد. بنده او را در دانشگاه کابل، در مسکو قبل از توظیف اش به این پست می شناسم. منافع ملی کشور حکم می کند که در چنین پست ها افراد با تعهد، پاکنفس ودلسوز مقرر شود که متاسفانه اقای بهاند از این اوصاف بی بهره است.
مومن خان از مسکو

>>>   اشتباه است برادر پشتون ها مردمان شریف این کشور است
چگونه میتوان که اکثریت را با اقلیت مقایسه کرد
تمام تاجیک ها ،هزاره ها، ازبک ها، برابر پشتون ها نستند
زنده باد پشتون های افغانستان
احمدزی از کابل

>>>   فکر می کنم حتی اگر درست بوده باشد این حرف ها در مورد سفیر افغانستان که نماینده سیاسی و همه جانبه از کشور خود می باشند باید گفته نمی شدند. نمی دانم چرا در سفارت های افغانیتان همیشه جنگ و جنجال است و با هم توهین می کنند. اگر واقعا سفیر افغانستان کار کرده نمی توانند و یا خدا نکند کارهای غیر اخلاقی می نمایند فکر کنم بهتر باشد همکاران ان را نه واضحتا به مسولان در کابل بگونید. عکس گرفتن و با حیثیت شان بازی گرفتن کار خوب نیست

>>>   به تمام برادران پشتون
قبیله چی باشد که شاهی کند _ _ به هر جا رسد تباهی کند
رامش از مسکو

>>>   >>> با دیگر تکرار میکنم:
تا جایکه من اقای بهاند را میشناسم،تصور کرده نمیتوانم این حرفها که در اینجا نوشته میشود، در مورد او حقیقت داشته باشد. واگر این همه حرفها یا بخش ان راست است چرا این مومن گل،شمش ،دانش،ارش و همه همه اگر وجود خارجی داشته باشند ، با خود بهاند ملاقات نمی نمایند.
من شاهد ان هستم که اقای بهاند در تمام محافل رسمی :کنفرانسها،گردهمایی علمی،جشنواره ها،کنفرانسهای مطبوعاتی و محافل شخصی از طرف هموطنان بصورت خاص دعوت و پذیرایی میشود.
اگر دوستان بالای بعضی از اعمال ایشان انتقاد دارند چرا به نام مستعار و جملات دور از اداب اظهار نظر میکنند،انها میتوانند با شخص بهاند و یا دوستان شان که خیلی هم کم نیست ارتباط گیرفته و موضوع را مطرح نمایند.
خواهش بنده هم اینست که از حالت مبارزه پنهانی و هویت نامعلوم براید،البته اگر کار ،کار دسیسه و بدنام ساختن نیست.
با احترام
حلیم-پترزبورگ

>>>   >>>دوستان خیلی معزز و مکرم!
با مطالعه این توطة و دسیسه بزرگ در مقابل شخصیت علمی و فرهنگی کشور عزیز ما داکتر صاحب بهاند در سایت افغانپیپیر (امید چند سطری که مینویسم نشر نماید) مبهوت گردیده و اگر اغراق نکرده باشم حالم بهم خورد و خواستم در این مورد بیتفاوت نمانده و برای اولین بار اظهار نظر نمایم:
انچه آقای شمس (خداوند ... را کم نموده و براه راست هدایتش کند) در مورد اقای بهاند نوشته یک افترآ محض و یک توطة سنجیده شده می باشد،چون خودم با تعداد زیادی از دانشجویان افغانی دوستی ملل اشنایی داشته و انهائیکه حاضر صحنه بودند بر کاذبیت موضوع مهر صحه گذاشتند.
باید اذعان داشت که چنین اشخاص بمانند شمس (حالا همه میدانند که او کیست)مریض استند و مسایل تعصب،سمتی ،قومی و غیره را در بین افغانها و جامعه افغانی در مسکو دامن میزنند.
ثانِا خودم دری زبان بوده و در کنفرانسها و نشتهای بیشماری علمی ایکه با داکتر صاحب یکجا می شدیم ،اشنایی و دوستی امرا چندین برابر افزونتر ساخت.
من به خود میبالم که دوستی را ،یا شخصیت علمی ایرا و بالآخره افغانیرا در ابعاد داکتر صاحب بهاند میشناسم . موصوف محضر مطبوع داشته و رابط اش با هنرمندان با همه افغانان یکسان بوده و رابط مرید ومراد است.
نظرات آقای بیژن و آقای حسینی را کاملآ تائید نموده و مشوره ام به تمام دانشجویان عزیز این است که فقط و فقط درس خود را بخوانند و کسب علم کنند.
در فرجام خواهش بنده اینست که از مسائل خصومت افگن خوداری نموده،در راه خوشبختی و خوشبینی تلاش نمائید.
داکتر محمد معطوف
مسکو

>>>   به سایت محترم افغان پیپر
نشریهء وزین ارگان نشراتی شبکهء اطلاع رسانی افغانستان
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته!
متوقعم که نامهء هذا را برای رفع تمام اتهامات جاهلانه نشر نمایند.
سالیانی است که در صحنه ادبیات و کلتور افغانی سعی و تلاش فراوان می ورزم. در رادیو تلویزون ملی افغانستان در پوهنتون کابل در پوهنتون دوستی خلق های روسیه در رادیو بی بی سی در پوهنتون خاور شناسی و چند زمانی است که در سفارت افغانی در مسکو فقط و فقط برای خدمت به مردم و کلتور ما کار می کنم. شبانه روزی عرق می ریزانم. تا اکنون صدها کنفرانس و سمینار علمی دایر کرده ام و از برکت زحمات های من هزارها تن از محصلین افغانی در پوهنتون های روسیه فدراتیف به تحصیل علم مشغول هستند. جای تاسف است که این زحمات های یک کسی که به اندیشهء وطن و کلتور است اینقدر ناسپاسی می شود. دنیای من دنیای شعر و ادب است و به خدای پاک و واحد بی نیاز قسم می خورم که این نوشته ها بر ضد من از طرف حلقات مافیای سازمان داده می شوند.
در روز نمایشگاه پوهنتون دوستی خلق ها هیچ حادثه خلق نشد. من در زنده گانی خود شراب نخورده ام. تهمت زده شده است که شراب خورده به نمایشگاه امدم که دروغ است. با آقای بشار نماینده محترم آریانا در مسکو دوست هستم و بچه اش را بچه خود فکر می کنم. هیچ نوع مشکلی هم با او ندارم. می توانید شما از خود او بپرسید.
در مورد محترم سفیر صاحب سفارت کبرای دولت اسلامی افغانستان هم هیچ نوع سوی قصدی ندارم. من به نماینده گی از وزارت اطلاعات و کلتور در سفارت افغانی در مسکو کار می کنم و به کار محترم سفیر صاحب کار ندارم. این اتهام که جناب شان پای ایشان لب گور است بی ادبی است. من اصلا چنین چیزایی نگفته ام. مسایلی مثل دختربازی و بی کاره گی هم دروغ است و این تهمت که گفته ام عکس های محترم سفیر صاحب در دست دارم هم کاملا بی اساس است. حتی اگر می داشتم شهامت و غیرت افغانی اجازه نمی دهد که در مسایل خصوصی کسی مداخله شوم نمایم. جناب محترم سفیر صاحب کاکای رییس صاحب جمهور هستند و مرد پاک تینت و خیلی خیلی ها خوب وفهمیده می باشند.
همچنیین من نگفته ام که وزیر صاحب اطلاعات و کلتور از من می ترسند و مرا برکنار کرده نمی توانند. وزیر صاحب یک شخصیت دانشمند افغانی می باشند و مرا به خوبی می شناسند و نیازی ندارند که مرا از موقعیت من که خدمت صادقانه به کلتور است پس نمایند. اگر هم پس کنند با افتخار می روم و هر جای اداره ی افغانی دولت اسلامی کار می نمایم.
خدای بی نیاز اداره افغانی را از شر مفاسد و حلقات های مافیایی که با آبروی اهل کلتور افغانستان بازی می کنند و در همه جا ریشه پیدا کرده اند نجات دهد.
آمین
دکتور لطیف بهاند
اتشه کلتوری سفارت کبرای افغانی در روسیه فدراتیف

>>>   برخي از نظرها از مجموع اخباز سايت شما بشتر است، براي حفظ وجهه سايت خود بهتر است آنها را نشر نكند.

>>>   به وطن دوست عزیز
درست راست می گویی برادر و چه خوب هم گفتی ...
آری این پشتونها هستند که عزت و آبروی این وطن را حفظ کرده اند البته با انتحاری .... این پشتون ها هستند که علم و ترقی را در این کشور رایج کرده اند چگونه ؟ با مکتب سوزاندن و معلم کشتن ؟؟... این پشتون ها هستند که به دیگران شفقت کرده اند و حقوق شان را داده اند ؟ مگر این کشور حق شما بوده که حالا لطف کرده و به دیگران هم حق داده اید ؟؟ .... نوشته هایت همگی خنده دار بود برایم چون می دانم این ها را هم از جایی دیگر کپی کرده ای غافل از اینکه در مورد پشتون ها نوشته شده است.... چور ، چپاول ، تعارض به حقوق مردم ، غارت بیت المال ... همه را اگر سواد داشته باشی و تاریخ را بخوانی در مورد پشتون ها صدق می کند از آن جد نادان و خبیثت عبدالجبار گرفته تا طالبان تان و بعد از ان نکتایی پوش تان که همگی هنوز خواب قرن های گذشته را می بینید وقتی که اجدادتان در غار زندگی می کردند و فکر می کردند که تمام دنیا همین است .
رضا از کابل

>>>   نویسنده محترم !
چرا بر رویت نقاب مانده و خود را پنهان میکنی و یا مشکلی داری میترسی ؟
ضرب المثل مشهوریست که مګویند ، دلی شیر را نداری سفری عشق مکن بنآ بګو که عظم نماینده بد بخت پنجشیر در مسکو هستم ! و مشکلی که مردم داری همګی تر از رفتار و کردارت می شناسند ( ... ) ایا می دانید که شخصیت بهاند در تمام سمت شمالتان نیست ! ایا می دانید که علم بهاند را در تمام سمت شمالتان کسی نداره ! ای می دانید که مقام بهاند را در تمام سمت شمالتان کسی نداره ! بلی شما کثیف ها و مریض ها کجا میدانید بی سواد ها !!!
نوری !!!!

>>>   در مورد بنده بیجا شک کرده ای آقای بهاند!
اینکه در طول اقامتت در مسکو چی کرده ای و چی میکنی بخودت مربوط است اما ... بودنت را همه میدانند و ناحق خودت را به یخن هرکس نینداز !
دوستان خواننده یک خبر خوش در مورد آقای بهاند که مایۀ سرافگندگی برای ملت و فرهنگ کشور است، خدمت تان تقدیم است. آقای بهاند ختم وظیفه شده و به زودی بجای او شخص دیگری از کابل وارد مسکو میگردد.
این موضوع را یکی از دوستانم که کارمند سفارت افغانستان در مسکو است با تضمین صد فیصد برایم گفت.
آقای بهاند مانند شخص غرق شده که به هر خس و خاشاک دست می اندازد تا غرق نشود میماند. حالا زورت را بزن بچیش !
اینکه از پنجشیر هستم افتخار هم میکنم که هستم خدا را شکر وطن فروش و جاسوس نیستم.
اعظم پنجشیری

>>>   بگذار آقای بشار از خورد و بورد خود در آریانا قصه نماید. نزد افغان اسناد زیاد در مورد رشوه خوری نماینده شورای نظار در مسکو وجود دارد.

>>>   وجدان بهترین قاضی است اگر موجود باشد . کسی که وجدان نداشت هیچ است . اگر علم و فیله صوف زمان باشد بازهم بی وجدان است . او که میگوید در زنده گی شراب نخورده است به وجدانش مربوط میشود . ویا اگر رشوت نگرفته است . باید اقای بشار و بهاند از وجدان خویش کار بگیرند واقعیت را خود برملا بسازند خوب میشود تا برای دیگران پندی باشد.
بااحترام سنگ از مسکو

>>>   >>> اگر خبر ختم وظیفه بهاند راست باشد،داشجویان افغانی در روسیه بی سرپرست ،فرهنگیان بی یار ومدد گار مانده و دسیسه کاران جشنهای بزرگی برپا خواهند کرد.
اگاه

>>>   >>> آقای بشار و آقای بهاند مانند هر مامور دیگر درخارج کشور،بعد از وقت معین ختم وظیفه میشوند،این نه جشن گرفتن کار دارد نه ماتم گرفتن.
اما یک چیز واقعا احساس خواهد شد،که در نشستهای علمی موسسات عالی و بعصی گردهمایی رسمی جای نماینده افغانی خالی خواهد بود.
دیدار
روسیه

>>>   به سنگدان محترم !
برادر عزیز ! گویند بز ازپای خود و گوسفند از پای خود آویزان است !
در نخست محترم بشار از تو رشوت گرفته ؟ از پدرت گرفته ؟ از برادرت گرفته ؟ اگر گرفته ثبوت کن و ...!
و همچنان محترم یهاند .
و دیگر اینکه هر کس هر چی میخواهد میکند و جواب گو هم خودش هست نه تو و نه من بنآ تو را با شراب و کباب مردم چی !!!!
و سوال هم این است که بهاند با تو شراب نوشیده ؟ در کجا و چی وقت ؟ و شراب و می تو را ازت گرفته ؟؟ و نیز بشار صاحب ؟؟؟ برادران نهایت عزیز به این موضوعات باور نه کنید و نه حقیقت ندارد و دعا کنید که الله از درگاه خود خانه ویران گر را ویران کند و کسی که ما افغان ها را بی اتفاق و بی اتحاد می سازد !

>>>   آفرین و صد آفرین به حوصلی دوکتور لطیف بهاند !!پاک الله برایتان دیگر هم حوصله بدهد !

>>>   >>>اینجانب از سالهای درازی در روسیه زندگی دارم،بهاند را از سالهایی میشناسم که در اداره مهاجرت روسیه برای اطفال هموطنان در مکاتب و ترتیب مواد درسی کار میکرد،مگر وقتی این مطالب را در مورد ایشان خواندم ،نخواستم بی تفاوت بنشینم،کاری دیگری از دستم نه میشود،بلکه تنها یک مطلب را در مورد حسادت از یکجا نقل و در اینجا مبگنجانم :
حسادت، ناهنجاری اخلاقی
حسادت یا همان حس بدخواهی و آرزوی زوال نعمت دیگران را داشتن، صفتی نکوهیده است که خود، ناهنجاری های اخلاقی فراوانی را به دنبال دارد. ریشه بسیاری از غیبت ها، تهمت ها و هتک حرمت ها در همین حسادت نهفته است. حسادت سبب می شود که آدمی فضایل و خوبی های دیگران را انکار کند و همواره در جست وجوی عیب آنان باشد.
در احادیث اسلامی، از حسادت به عنوان یکی از ریشه های کفر نام برده شده است. امام صادق علیه السلام می فرماید: «ریشه های کفر سه چیز است: حرص، تکبر و حسد.» حسود، بیچاره ای است که ایام عمر را در تافتن دل از آه و تأسف و حسرت و برافروختن شعله دشمنی می گذراند و پیوسته هر چه نکبت و بدبختی است، برای دیگران تمنا می کند.
«شخص حسود زمانی را نیز با نشر دروغ های پی درپی و دامنه دار، پرده از روحیات خویش برمی دارد و اگر به این وسیله هوس مسمومش اشباع نشد و گردش روزگار را در جهت مخالف خواسته های خود مشاهده کرد، ممکن است حتی به حریم دیگران، تجاوز و بدین ترتیب، حقوق زیادی را پای مال کند».
پیام متن:
1. حسادت، ریشه بسیاری از گناهان همانند حرص، تکبر و حسد است.
2. حسادت ممکن است سبب تجاوز به حریم افراد و پای مال شدن حقوق آنها شود.
حسادت دشمن آرامش
از قدیم گفته اند: «حسود هرگز نیاسود». این عبارت حکیمانه، بیان کننده درد و رنج برخاسته از بیماری حسادت برای حسود است. درحقیقت، حسادت نوعی بیماری روحی است که درد و رنج آن کاملاً احساس می شود. «اضطراب جان کاه و حزن تاریکی که از حسد بر دل حسود افتاده، دایم روحش را فشرده و آتش فناناپذیری را برای سوزانیدن جان او فروزان می سازد.»
حسود همیشه در آتش حسد خود می سوزد و لحظه ای آسایش خاطر ندارد؛ زیرا برخلاف مطلوب او دامنه نعمت و بخشش خداوندی نامحدود است و خداوند نیز به هر که بخواهد، از نعمت خود می دهد. ازاین رو، زنگار غم از لوح دل حسود هرگز زدوده نمی شود تا از حسادت خویش دست بردارد.
خالق ما که فرد و قهار است --- از حقود و حسود بیزار است
شهاب از مسکو


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است