بالاخره مسئولین متوجه بحران تحصیلات عالی شدند!
خدا کند حداقل این چند امتیاز تحصیلی برای دانشجویان ممتاز، بین اقوام و خویشان مقامات دولتی و سران حزبی تقسیم نشود. تا بلکه با اعزام این دانشجویان به خارج از کشور فضای بیشتری برای ورود محصلین جدید به دانشگاه ها ایجاد گردد 
تاریخ انتشار:   ۰۰:۳۷    ۱۳۹۰/۱/۱۶ کد خبر: 20583 منبع: پرینت

پس از آنکه هفته گذشته شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper ) در دو بخش خبرهای ویژه سیاسی و موضوع هفته، بحث بحرانهای موجود درباره تحصیلات عالی کشور را مطرح نمود، با پیگیری های مداوم و گوشزدهای کارشناسی، بالاخره روز دوشنبه پانزدهم حوت سخنگوی دولت، از اتخاذ برخی تصمیمات در این رابطه توسط مسئولان خبر داد.

وحید عمر در يك نشست خبری درکابل به رسانه ها گفت: درجلسه امروز شورای وزیران، طرح اعزام صدها دانش آموز مکاتب و دانشجویان دانشگاه را به خارج کشور مورد تأیید اعضای کابینه قرارگرفت که براساس آن شاگردان ممتاز مکاتب و دانشگاه جهت ادامه تحصیل به خارج از کشور اعزام می گردند.

وی افزود: این طرح از دو ماه آینده یعنی اواخر ماه جوزا پروسه نهایی می گردد و تمامی مصارف آن از بودجه حکومت افغانستان پرداخت خواهد شد یعنی هیچ هزینه ای از دانش آموز یا دانشجو برای ادامه تحصیل در کشور غیر گرفته نمی شود.

این امید وجود دارد که با اعزام این دانشجویان به دانشگاه های خارج از کشور علاوه بر بالارفتن سطح کیفی تحصیلات عالی دانشجویان افغان، فضای بیشتری برای ورود دانشجویان جدید به دانشگاه ها ایجاد شود تا بدین طریق امکان ادامه تحصیل برای دیگر محصلین نیز فراهم آید.

براساس اعلانات وزارت تحصیلات عالی در حال حاضر 24 نهاد دولتی و 35 نهاد خصوصی در راستای تحصیلات عالی فعالیت می کند، که ثمره تلاش این 59 ارگان، تحصیل حدود یکصد هزار نفر در مراکز تحصیلات عالی کشور می باشد. این تلاش ها در حالی است که در سال 1389 خورشیدی تعداد داوطلبان امتحان کانکور بیش از 128 هزار نفر بود و تنها 25 هزار نفر موفق به ادامه تحصیل و قبولی در مراکز تحصیلات عالی شدند، چیزی حدود یک پنجم.

نگرانی ای که در این رابطه وجود دارد این است که هر سال هزاران دانشجو از راه يافتن به دانشگاه ها باز می مانند و هزاران فارغ تحصيل صنف دوازده يا به لشکر بيکاران می پيوندند، يا به کارهايی مشغول می شوند که نيازی به تحصيل و تخصص ندارد و يا هم با ياس و نوميدی در جستجوی کار های بهتر راهی سرزمين های ديگر می شوند. اين در حالی اتفاق می افتد که افغانستان بيش از هر کشور ديگری برای بازسازی خود به نيروی متخصص و افراد دارای تحصيلات حرفوی و مسلکی نياز دارد.

تازه این مشکل ورود به دانشگاهها می باشد. طی سالهای گذشته کمبود کادر مسلکی، عدم امکانات آموزشی، استفاده ازکتاب های کهنه آموزشی و نبود دوره های ماستری (کارشناسی ارشد) ازجمله مشکلات عمده دانشجویان داخل کشور بوده که با گذشت زمان هنوز حل نگردیده است.

به همین ترتیب نبود زمینه های کاری پس از فراغت از موسسات تحصیلی از مشکلات عمدهء دیگر در برابر جوانان افغان خوانده می شود. هم اکنون تعداد زیادی ازدانشجویان که ازدانشگاه های کشورفارغ می شوند به دلیل نداشتن تجارب کاری دررشته تحصیلی شان وعدم زمینه کار با مشکلات فراوانی روبرو می شوند.

در همين حال شماری از دانش آموزان و دانشجویان با انتقاد از دولت همچنان مدعی اند که دولت در راستای افزايش ظرفيت دانشگاه ها به منظور جذب دانش آموزان بيشتر و ايجاد موسسات آموزش حرفوی و مسلکی برای جوانانی که به دانشگاه راه نمی يابند، تلاش موثری نکرده است. نمونه بارز آن این است که وزارت تحصیلات به این مهمی، بیش از یکسال است که وزیر ندارد و توسط سرپرست موقت اداره می شود. آیا وزیری که نمی داند تا کی بر این کرسی تکیه دارد، می تواند برنامه ریزی بلندمدت بنماید؟

واضح روشن است تا زمانی که مشکلات دانشجویان و دانشگاه های افغانستان حل نگردد و برای نسل جدید امکانات خوب آموزشی فراهم نشود کشورمان به سوی ثبات و ترقی حرکت نخواهد کرد اما با این حال متاسفانه در دانشگاه های و موسسات تحصیلات عالی کارهایی در جریان است که گاه گاهی باعث وقفه در ایجاد کارها می شود.

متاسفانه طی سالهای گذشته به جای تخصیص بودجه 800 میلیون دالری برای توسعه تحصیلات عالی افغانستان، تنها 140 میلیون دالر اختصاص یافت که آن هم مطمئنا بجا و درست مصرف نگردیده است. بی توجهی دولت تاکنون به حدی بوده که حتی در یک نشست یا سیمینار و کانفرانس سخنی از توسعه بخش تحصیلات عالی کشور به میان نیامده است.

به هر حال امیدواریم که دولتمردان و مسئولان مانند تصمیم امروز تصمیمات مهم و ارزنده دیگری نیز اتخاذ نمایند تا جوانان افغان در کشورشان تحصیل نمایند و باعث سربلندی افغانستان شوند. نه اینکه این چند بورسیه تحصیلی نیز بین اقوام و فامیل وزراء و قوماندانان تقسیم شود.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   چه ضرور به اعزام به خارج کشور ...ظرفیت دانشگاه های کشور را بلند ببرند مشکل حل است...باز تا به حال از محصلین که در خارج کشور اند ..اطلاع دارند که در چی وضعیت قرار دارند

>>>   سلام: اميد وار هستم كه اين كار حتمأ نتيجه خوب و موثر در بر دارد و از مقا مات محترم تحصيلات عالي صميمانه تقاضامينمايم كه درين راستا عدالت را رعايت كرده و چانس را به انعده شاگردانيكه واقعأ لياقت و شايستگي را دارند ( يا به ترتيب نمرات كانكور و يا با معلومات از نمرات صنوف دهم ،يازده ، و دوازدهم مكاتيب مربوطه اين شاگردان انتخاب گردند در غير اينصورت اگر به وسيله واسطه انتخاب گردند نتيجه مطلوب نخواهد داشت و مبالغ هنگفتي به حدر خواهد رفت وباز هم به بد بختي ها افزوده خواهد چون شاگران كه براساس وسيله وواسطه زور مندان و ...... به خارج بروند مطمعين باشيد بعد از امدن شان از انها كار ي ساخته نخواهد شد وباز همان اش است وهمان كاسه
بااحترام م.م از هرات

>>>   قدم بسيار نيك است از طرف دولت افغانستان

>>>   اگرغم بی نتیجه ها خورده نشود موج عظیمی از این نیروی دانشگاهی به دامن طالبان وگروه های شورشی خواهند افتاد پس اگر مایلید بحران ها را مهار کنید برای این نو نهالان پر از انرژی واستعداد زمینه تحصیل را فراهم کنید .
انجنیر غیاثی کاپیسا

>>>   اقدام نیک است اما بشرطیکه این بورسیه ها به اشخاص واجد شرایط اش برسد اگر این بورسیه ها همانند یکتعداد از بورسیه های قبلی به کسانی داده شوند که واسطه دارند اما الف تا ب نمیفهمند برای ارتقای ظرفیت تحصیلی کشور کدام مفادی نخواهد داشت البته بر علاوه اینکه یکتعداد از محصلین و شاگردان ممتاز را میفرستند به خارج از کشور در عرصه ارتقای ظرفیت علمی استادان دانشگاه ها که یکتعداد زیاد آنها تقریبا بی سواد هستند نیز توجه صورت گیرد و کسانیکه دارای سند ماستری و دوکتورا هستند باید در دانشگاه ها جذب گردند. از سوی دیگر اگر میخواهد حکومت افغانستان که وافعاً در عرصه تحصیلات عالی در کشور، کار نمایند و وضعیت آن را بهتر نمایند باید که از سطح دانشگاه ها از دیپارتمنت ها از استادان آغاز نمایند. امروزه در دانشگاه کابل که منحیث دانشگاه مادر تلقی میگردد در کشور بر علاوه اینکه یکتعداد از ریس های دانشکده ها دارای کفایت و شایستگی پست ریسی را ندارند حتی به مسایل غیر اخلاقی هم دست میزنند. شما بروید از دانشجویان بپرسید که چی فجایعی در دیپارتمنت ها در دانشکده ها وجود دارد. من از دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل فارغ شدم از دست ریس دانشکده که دست به مسایل مفاسد اخلاقی میزد چندین شکایت نمودیم اما به گوش هیچ کس نرسید اگر رسیده باشد باز هم به ان توجه نگردید آری باید کسی وزیر تحصیلات عالی تعین گردد که دل سوز باشد و به حال جوان افغانستان دل بسوزاند. شما هموطنان عزیز باور کنید من همین لحظه گریه دارم که مینویسم آخرچرا؟؟؟؟ چرا توجه صورت نمیگیرد از ریس پوهنحی علوم اجتماعی در هر محکمه اییکه باشد من شهادت میدهم که چی جنایاتی را در پوهنحی روا میدارد آیا دختر مسلمان میتواند که شهادت بدهد که ریس با من این کار را میکند هر گز نی. به هر صورت بیایید که همه ی ما باهم یکجا مشکلات را به گوش مقام ها برسانیم اگز گوش نکردند و فعالیت نکردند در مقابل آن وزارت بنشینم و حتی اعتصاب نماییم تا که موضوع حل گردد.
معروف صدیقی از خیرخانه

>>>   خاطر شما جمع باشه این بورس های که در آینده در نظر است نیز تقدیم اولاد ریس ، وزیر و ......... می باشد.

>>>   اقای وحید عمر! سلام تقدیم مینمایم.
اما بعد: شما را خداوند ج قسم میدهیم که یک مراتبه کارهای معیین تدریس وزارت تحصیلات عالی جناب اقای عثمان بابری برچمی را بررسی ننمایید. بیبینید که این خانه خراب تا حال چی کاری را انجام داده است که دیگران نداده اند و یا نمیتوانند انجام دهند.
شما خود به جابان امده بودید که ما محصلین بطور صریح به جناب ریس صاحب جمهور در مورد جلوگیری از تحصیلات دکتورا توسط افراد این معیین تدریسی درفاکولته فارمسی بوهنتون کابل شکایت کردیم. ریس صاحب جمهور بصورت فوری در جلسه شورای وزیران انرا طرح نموده و شورای وزیران فیصله نمودند که از این بعد نباید از تحصیلات دکتورا جلوگیری شود.
متاسفانه این معیین تدریسی اقای بابری هنوز هم به ما اجازه تحصیلات دکتور را نمیدهد. درحال حاضر دو نفر ما را از فاکولته فارمسی اجازه نداده و در اول ابریل یعنی چند روز قبل به کابل برگشت نمودند.
شما را به خداوند قسم میدهم که یک مراتبه یکی از افراد تانرا به فاکولته فارمسی روان نمایید بیبینید که ما راست میگوییم یا دروغ.
حتی جابانی ها بالای ما تمسخر میکنند و میگویند این چگونه ریس جمهور است که حکم میکند لاکن حکم وی عملی نمیشود.
بیسیار جای شرم است والله جای شرم است.
بااحترام
ا.ب. از فاکولته فارمسی بوهنتون کابل

>>>   سلام به اهل قلم وخرد
امروز بزرگترین چالیش که مردم افغانستان به خصوص جوانان افغان که بیش از 50فیصد نفوس این کشور را میسازد،نه بود دانشگاه هاو سطح پایین سواد کشور تشکیل میدهد .چه دلیل است که باوجود کمک های فراوان مالی جامعه جهانی امروز سطح سواد و دانش کشور ما روز به روز در حالت رکود است.
آیا خود جوانان مشتاق تحصیل نیستند و یا از طرف دولت امکانات تحصیلی برای شان فراهم نه میگردد کدام یک؟ چرا که در یک کشوریکه در جمع 128 هزار نفر تنها 25 هزار آن در مراکز تحصیلی جذب میگردد وبقیه آن بی برنامه گردیده این خود تهدید برای پیشرفت جوان افغان که سرنوشت ساز کشور است، میباشد. امروز جوانان که از لحاظ اقتصادی خوب هستند میتوان راههای مختلف تحصیلی را با پول که دارند برای خود پیدا کنند، مگر جوان غریبی که محتاج یک لقمه نان است و دوست دارد که علم بیاموزد وخود را از لحاظ فکری وعلمی غنی بسازد هیج راهی ندارد .پس کی صدا این جوان فقیر را میشنود؟ دولت خود اعتراف میکندکه امکانات کیفی و کمی جدب این قدر جوان بی سرنوشت را ندارد پس آینده جوان افغان چه خواهد شد ؟

>>>   اقدام خوب است اما امیدوار هستم که نوع زمینه سازی برای خویشاوندان وزراء ، وکلاء و دیگر افراد که عهده دار وظایف دولتی هستند نباشد، برای مردم فقیر ونیازمند که با یک دنیای مشکلات آرزوی ادامه تحصیل را دارند نیز سهم داده شود و انتخاب براساس قبیله سالاری نبوده بلکه بر اساس لیاقت و استعداد باشد تا آینده درخشان برای وطن رنج دیده ما به ارمغان آورد.
میر

>>>   متاسفانه کار بنیادی نمی شود تنها به مشاورین خارجی اتکا می شود.
جا دارد که دانشگاه های افغانستان تقویه شود و زمینه تحصیل در داخل کشور فراهم شود. اگر یک دانشجو در داخل به 20 هزار دالر فارغ التحصیل شود، در خارج بیشتر از 80 هزار دالر هزینه بر میدارد. این کار کجایش مناسب است.

مسافر

>>>   کم بد نیست.

>>>   من هم یک محصل دانشگاه کابل هستم ولی از طرف شبانه وما بسیار ظرفیت داریم نمی دانم چرا این ظرفیت ها برای محصلین آینده اعلان نمیشود ...
جهان

>>>   اقای به اصطلاح انجینر غیاثی .
کدام جوان با تحصیل مخالف فرهنګ و انسانیت به دامن طالبان بیفرهنګ میرود؟ این ګفته شما به کرزی و دار و دسته اش منافع به بار میاورد.
اول ارګ نشینان طالب میخواهند که با این افکار شوم شان دانشګاه ها را از قبیله سالاران صوبه سرحدی و صوبه اوغانی پر نموده و بهانه شعار طالب شدن را بعد ازناکامی انها سردهند.
دوم اینرا باید در نظر داشته باشید در صورتیکه جوانان غیر طالبی در مناطق غیر از طالب نشین با دسیسه از دانشګاه محروم شوند مخالف طالبان بیفرهنګ ، میتوانند با تظاهرات مسالمت امیز و در صورت برخورد سردمداران قبیله خشونت امیز دست زده و کلیم قبیله را از دامان پاک وطن پاک نمایند.

>>>   سلام به تمام شهروندان افغانستان
تصمیم اخر دولت برای فرستادن فارغین صنوف دوازده و دانشجویان ممتاز در دانشگاه به خارج از کشوربه خاطر ادامه تحصیل یک راحل منطقی به نظر نمیرسد. چون با مصارف 100 نفر دانشجو به خارج از کشور میتوان 1000 نفر ویا بشتر ازان در داخل کشور ادامه تحصیل کرد. بهتر است به فکر بالا بردن سطح ظرفیت در داخل کشور بود
احمد ضیا از هند

>>>   جناب بی نام ونشان عقلت را به کار بنداز بی کاری از رفتن به دامن طالب هم بد تر است هزاران دزدی .قتل .غارت .فحشا .اختتاف.وغیره از همین بی کاری شروع شده هست .70000 هزار جوان پر انرژی بیکار چه خواهد کرد جناب به اصطلاح سر در گم بفرمایید .؟؟؟

>>>   فرستادن شاگردان ممتاز به خارج از کشور برای حل مشکلات در کوتا مدت خوبست اما ما باید اساس کار را بسنجیم تا کی میتانیم شاگردان را به خارج بفرستیم ؟؟ ما با جذب شاگردان ممتاز و مقرری ان در کادر علمی ضرفیت های و سستم های تدریسی دانشگاه های کشور مان را با لا ببریم تا مشکل ما برای دراز مدت حل شود.

>>>   اقای که بی نام هستی شما نمیدانم شاید افغان باشید یا خیر اما کل این را برایت توضیح بدهم که فعلا پشتون ها در حالی پیشرفت است و هم چنان اقوام دیگر ازقبیل تاجک ها و هزاره ها و انشاالله خیلی زود خواهد شنید که پشتون ها که فعلا صلاحیت خود را از دست داده بدست می ارد اما کل برایت بگیم که هیچ وقت برای یک ملت حرف های توهین آمیز نه نویس این از حماقت نشان میدهد باید مردم دیگر از از این حرفا کنار بیاید و برای کشور خود خدمت کند ان که هر ملت باشد

>>>   این یک نظریه مضحک است. یعنی دولت افغانستان توانایی فرستادن هزاران دانشجو را به خارج دارد؟ در معاش معلمین و کارمندان دولتی رسیدگی کرده نمیتواند این لافها را میزند؟ کدام خارج ...اگر بورسهای هند و چند کشور دیگر نباشد شما مطمین باشید که جز چند تا بورس که به اولاد واسطه دار داده میشود دیگر بورس وجود ندارد.من فکر میکنم که برای خاموش کردن شورش احتمالی دولت افغانستان چننین دروغ را وعده داده است.
خراسانی

>>>   هههههههههههه خنده دار تر شد. اگر قرار باشد که از طریق امتحان انتخاب نشود. دیگه پای معلمای مدرسه هم به رشوه خوری باز می شود در واقع تنها معلمان بود که دسترسی به رشوه نداشت و که این هم توسط دولت مهیا شد. کدام معلم آماده هست که به من نمره خوب بدهد تا دوهزار دالر برش بدم.

>>>   سلام:من یک محصل درکشور هند هستم البته به بورس شخصی آمدم مصرف یک محصل درخارج=10محصل در داخل پس دولت باید سطح تحصیلی کشور را بالا ببرد
.علی از هند

>>>   سلام دوستان این برنامه یک برنامه خوب است اماخوب تر ازآن این است که دولت زمینه رابرای سرمایه گذاری دربخش تحصیلات عالیه درداخل کشور فراهم نمایدوبجای اعزام دانشجو به خارج ازمعلمان خارجی حمایت کنند تادرداخل کشور به دانشجو علم بیاموزند هم هزینه کم می شودوهم دانشجو ازخانه وفامیل خود دور نمی شود

>>>   سلام ! من یک محصل استم و این یک کار بسیار عالی است باید دولت افغانستان به فکر تحصیلات عالی باشد چون سرمایه یک کشور علم و دانش میباشد

>>>   خدا کند که کمتر بورسیه هند بدهند؛ این خراب شده فقط اسمش است؛ هرچه پوهنتون داشت با همین بورسیه های ما بین المللی کرد، حتی حالا در یونیورسیتی های اطراف ( قشلاق ها) پذیرش میدهد(لعنت به دولتمردانِ نامرد ما که همه به فکر خود اند و حتی از کنسول و سرکنسول و وزارتهای هند هم رشوه و باج میگیرند در عوض برآوردن حاجت هندیها). در این افغانستان هم که کسی نیست امور محصلین را درین خراب شده پیگیری کند.
از هند

>>>   محصلین عزیز فکربورسیه مورسیه رانکنید. که دستگیری تان نمی کند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است