پایان بن بست یک ماهه پارلمان؛
سرانجام، اقلیت ها هم به میدان آمدند!
هر چند تصور می شد که رییس پارلمان از میان یکی از دو قوم تاجیک یا پشتون انتخاب شود اما انتخاب یک ازبک تبار نشان داد که از این پس تمام شهروندان افغان بخصوص اقوام اقلیت، احساس ‌کنند که می توانند در تصمیم گیریهای بزرگ کشور سهیم شوند 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۱    ۱۳۸۹/۱۲/۹ کد خبر: 19630 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، پارلمان کشور پس از چندین دور برگزاری انتخابات بی نتیجه سرانجام توانست از این بن بست یک ماهه عبور کند رییس خود را انتخاب نماید.

در جلسۀ روز یکشنبه پارلمان که به ریاست محمد سرور عثمانی، رئیس مؤقت این مجلس دایر گردید، طرح کمیسیون تعیین شده ازسوی نمایندگان مجلس بمنظور انتخاب رئیس پارلمان به بحث و بررسی گرفته شد.

این طرح شامل سه اصل بود:
- رجعت به کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی
- تعدیل در مادۀ هشتم اصول وظایف داخلی
- توافق روی یک کاندید مشخص بود

سرانجام نمایندگان جهت حل مشکل موجود برای انتخاب رئیس پارلمان، خواهان معرفی یک نامزد مورد توافق ازمیان اقلیت ها شدند.

به پیشنهاد مجلس، نمایندگان قوم ازبک که تنها 19 کرسی در پارلمان دارند با هم نیم ساعت جلسه کردند و پس از آن آقای عبدالرؤف ابراهیمی، نماینده مردم قندوز را برای ریاست مجلس پیشنهاد کردند.

همزمان با معرفی آقای ابراهیمی رأی گیری نیز آغاز شد. رییس موقت مجلس اعلام کرد که از مجموع 173 نماینده حاضر در جلسه 169 تن رای موافق و چهار تن رأی مخالف دارند که با اکثریت آراء رییس مجلس انتخاب شد.

به این ترتیب آقای ابراهیمی کرسی ریاست پارلمان را برای 5 سال آینده به دست آورد.

گفتنی است که در طول یک ماه گذشته زد و بندهایی بر محورهای قومی برای احراز کرسی ریاست مجلس نمایندگان شکل گرفت اما کاربرد آرای سفید سبب گردید تا هیچ یک از کاندیداها موفق به کسب آرای اکثریت نشوند.

یک ماه جدال بر سر کرسی پارلمان نشان داد که چهره‌های سیاسی و برخی حلقات تا چه میزانی به انحصار قدرت می‌‌اندیشند و هرگز حاضر نمی‌باشند که به خاطر مصلحت مردم و کشور از خودگذری را به نمایش گذارند.

آقایان سیاف و قانونی نیز با وجود تلاشهای زیاد نتوانستند در این رقابت به پیروزی دست یابند.

یکی از مشکلات و واقعیتهای موجودی که در افغانستان وجود دارد این است که اقدامات سیاسی در کشور بر مبنای تعلقات قومی است و در انتخاب رییس پارلمان نیز این چنین تصور می شد که از میان یکی از دو قوم تاجیک یا پشتون این انتخاب صورت گیرد.

اما با انتخاب آقای ابراهیمی که از قوم اقلیت ازبک می باشد حداقل این ذهنیت در کشور اندکی کمرنگ می گردد و تمام شهروندان افغان به خصوص آنانی که خود را اقلیت محروم فکر می‌کردند، از این پس به خود جرأت خواهند داد که می توانند در تصمیم گیریهای بزرگ کشور سهیم شوند.

در همین حال شماری از نمایندگان مجلس، انتخاب آقای ابراهیمی را به کرسی ریاست مجلس، یک واقعه‌ تاریخی در سیاست افغانستان عنوان می‌کنند.به باور آنان برای توزیع عادلانه‌ قدرت ، انتخاب یک ازبک‌تبار در ریاست مجلس، نتایج مثمری در پی دارد و قرار گرفتن فردی از اقلیت‌های قومی در رأس ریاست مجلس، پایان دیکتاتوری و تمامیت‌خواهی قومی در افغانستان است.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   زنده باد دموکراسی ومبارکباد جشن پیروزی سیاست بر قلدوری
صفدری از مشهد

>>>   این عالی است. باید اقلیت ها را نیز در پست های کلیدی جا داد. کسی که از اقلیت انتخاب شود، بیشتر به اقوام بزرگ میتواند خدمت کند. اما کسی که از اقوام بزرک انتخاب شود، اقلیت هارا فراموش میکند.
امید ، امریکا

>>>   با سلا م وتشکر از نماینده مردم افعانستان جای امبدواری است که نمایند گان محترام باتعاملا ت خود در بین حلقات مختلف ،گیره کشاه مشکلات باشد ودر تمام صحنه های سیاسی و... کار براای این مردم رینجدیده انجام دهد تشکر

>>>   بالاخره شر خيزد که خير ازبک باشد. واقعا نمايندگان خواسته يا نخواسته يک کار نيک انجام دادند که مي تواند براي کاهش تعصبات قومي در کشور مفيد باشد. کاش يک چند اقدام ديگر از اين دست نيز صورت گيرد.

>>>   خدا رو بس هزاران بار شکر که بینش سیاسی و حس دلسوزی صاحبان چوکی آنقدری بالا رفته که بخواهند از اقلیت‌ها هم در میدان باشند. که این خود جای بسی امیدواری است.
اما باید بدانیم که در سرمستی‌ها نیز تمام جوانب را زیر نظر داشت که اندر خم این کوچه زیبا چه چیزی منتظر ماست!!!!!!؟
به امید روزهای آفتابی
محمد صابر
ایران

>>>   برادران ازبک مبارکتان باد
پشتونها باید به خود بیاد و درک کنند که با خشونت و فرهنک قبیلوی خود را خراب می کند. من یک پشتون هستم و واقعا متاسفم که ما قوم پشتون در چی حال قرار داریم . یک تعداد ما از جان خود می گذریم تا چند نفر هم وطن بی گناه را بکشیم تعداد دیگر ما مکاتب فرزندان خود را می سوزانیم و تعداد مزدوری پاکستان و عربستان سعودی را می کنیم. اما دیگر اقوام درس می خوانند فرزندان خود را به خارج برای تحصیل روان می کنند و تلاش می کنند که نتیجه اش را می بینیم ریاست پارلمان را با 19 نفر نماینده خود گرفت. باز هم در پی خشونت و قبیله گرایی باشید. لطفا به خود بیایید و آدم شوید و از خشونت دست بکشید.

شاه ولی ننگرهار

>>>   ملاک در نفوس یک قوم نباید باشد . بلکه ملاک اصلی شایسته سالاری است خدا قوم سالا ری را ازبیخ وبنیاد بر اندازد . افغانستان چنین بود که امروز از سومالی کده هم بد تر است .

>>>   امیدوارم در تمام عرصه ها تمام شهروندان افغانستان از حقوق مساوی برخوردار گردند.
طلسم قومی و اکثریت گوئی انشاالا شکست.
زنده باد برابری و صلح..
هراتی...

>>>   پایان دیکتاتوری قومی

>>>   خوب شد اما قانونی غمگین شد

>>>   امیدمیرود که در آینده ای نزدیک بحث و دغدغه قوم سالاری و قوم مداری جای خود را در صحنه مدیریت افغانستان، به شایسته سالاری و تخصص و تعهد گرایی دهد!!! به امید آن روز .
420 از هرات

>>>   پایان انحصار بر همه ملت افغانستان مبارک باد!
رهگذر

>>>   انتخاب بجای اقای ابراهیمی مبارک باد و این است پایان استبداد نادرخان و احمدزی ها این است نمونه ای از قدرت مردم زنده باد اقلیت های محروم کشور که سالها شلاق استبداد نادر خانی و احمدزی خوده اند
مرگ به استبداد و وحشت

>>>   انتخاب بجای اقای ابراهیمی مبارک باد و این است پایان استبداد نادرخان و احمدزی ها این است نمونه ای از قدرت مردم زنده باد اقلیت های محروم کشور که سالها شلاق استبداد نادر خانی و احمدزی خوده اند
مرگ به استبداد و وحشت

>>>   کاش همین نظر مورد تائید بزرگان کشور گردد تا افغانستان واخد باشد نه پراگنده

>>>   امروزملت افغانستان یکباردیگر ثابت ساختن که دریک خانه واحد زندگی می کننند وباید تمام امورات کشور با مصلحت پیش ببرند انشاالله آینده وطن ومردم عذاب دیده بهبود خواهد یافت به امید آنروز که همه اقوام کشور درسریک توشک نان نوش جان کنند .
وطن دوست

>>>   انتخاب شدن محترم عبدالروف ابراهیمی را به حیث رئس پارلمان افغانستان . به تمام ملت غیور و قهرمان افغانستان تبریک عرض میدارم و امیدوارم در افغانستان عزیز یک آینده جدید بوجود بیاید.
ع ف از کشور ترکیه ..

>>>   سلام به همه ! انچه در مجلس نمایندهگان رخداد رویداد مهیمی بود . اما ازینکه ما در دوره گزار یعنی عبور از خط قرمز سنت های ناپسند و رسیدن به جاده هموار دموکرسی قرار داریم باید از روی رقابت ریاست برای شخصی تعلق میگرفت تا رویکرد انتسابی. با سپاس و ارزوی موفقیت برای اقای رئیس.

>>>   البته این انتخاب ریاست پارلمان ازاقلیت قومی امیدوارکننده نوع عمل کرددموکراسی درافغانستان است .بنده این توافق رابفال نیک می گیرم واین پیروزی رابه ملت افغانستان تبریک می گویم.وامیدوارم تاانکسانی که وهم وراثت کشوررا دراذهان ناپاک شان دارد بخودآید وهمه مردم افغانستان رامثل ببرادرش بداند.
سلطان

>>>   خیلی خوشحال شدم از صمیم قلب برای تمامی نمایندگان آرزوی موفقیت و خدمت دارم این باعث افتخار برای تمامی اقلیت ها در افغانستان است خدا که کند که این یک نشانه از پایان تبعیض در کشور باشد.
عظیمی از ترکیه

>>>   میگویند که این ترکتبار از جمله فرماندهان سابق حزب اسلامی حکمتیار است.
مسعود

>>>   آفرين به اين مردم رنجديده وباصبر ونمايندكان ملت: كه توانستندبعدازيك ماه مباحثه وجدل بر سرقدرت رئيس نامور ونوجهره آغاي عبد الرؤوف ابراهيمي رابه حيث رئيس بارلمان كشوربراي مدت بنج سال تعين كنند،و انتخاب یک ازبک‌تبار در ریاست مجلس، نتایج مثمری در پی دارد و قرار گرفتن فردی از اقلیت‌های قومی در رأس ریاست مجلس، پایان دیکتاتوری و تمامیت‌خواهی قومی در افغانستان است.انشاءالله...به اميدبيروزي ملت.

>>>   این است درایت سیاسی شما! متحد باد خراسانیان ! به امید کشور اصول پذیرتر.
کرشم کابل

>>>   اولاً انتخاب ریس پارلمان کشور را به تمام هموطنان عزیز تبریک میگویم.
بعداً از بارگاه خداوند متعال برای شخص ریس صاحب پارلمان کشور آقای الحاج عبدالروف ابراهیمی و تمامی نمایندگان ارجمند کشور استدعا کامیابی و سربلندی را از بارگاه ایزد متعال دارم. امیدوار هستم هم شخص ریس صاحب و دیگر اعضای پارلمان بتوانند مسولیت های بزرگی که در قبال ملت خود دارند را بخوبی انجام بدهند تا شود ملت زجر کشیده افغانستان از این بیشتر شاهد بربادی، برادر کشی، ظلم و بربادی در کشور خود نباشند. نمایندگان محترم شما همگی اگر از هر ولایت یا قومی به پارلمان راه یافته اید دست به دست هم داده برای جهان نشان بدهید که افغانستان هم مردانی دارد تا از منافع شخصی سمتی،زبانی و گروهی شان میگذرند و برای عزت و آبادی کشور خود یکچا کار میکنند.
به امید موفقیت های بی پایان برای آقای ابراهیمی و تمامی نمایندگان محترم کشور.
کوهستانی از کوریا

>>>   سلام به هموطنان عزيز !
براى محترم حاجى صاحب عبد الرؤف رياست شورى ملى را تبريك ميكويم واز خداوند موفقيت ايشان را درين كرسى خواهانم البته اين شخص يكى از مجاهدين افغانستان است. تصاحب قوم اوزبك رياست بارلمان را جاى تعجب نيست بلكى رسيدن ملت اوزبك به حق خويش است كى سالهاى طولانى به بهانى كوناكون از سياست كذارى افغانستان محروم مانده بود حق اوزبك به بيروزى در رياست بارلمان تمام نميشود بلكى اين ملت ازين بيشتر مستحق است زيراكى 20%جمعيت كشور را قوم اوزبك تشكيل ميدهد .

با احترام : يك تن از محصلين افغانستان در كشور مصر

>>>   اوزبک کله خام زود فریب می خورد...کشور را به بیراهه خواهد کشانید...

>>>   آفرین کار خوبی کردید من به فال نیک میگرم
موفق باشی آقای ابراهیمی

>>>   تبریک به همه طلوع دموکراسی در کشور: واقعآ تمثیل خوب از دموکراسی صورت گرفت، وحد اقل برای یک بار ما افغانها توانستیم به جهانیان نشان بدهیم که ما ملت واحد بودیم هستیم وخواهیم بود واین گزینش میتواند پاسخ خوب برای آنانی باشد که هنوز هم تبل قوم پرستی ونژاد پرستی را مینوازند بیخبر ازینکه افغانستان جوان خواهان خقوق مساوی برای تما شهروندان این جغرافیا است بدون در نظرداشت مسایل قومی، زبانی ، و سمتی و امیداور هستم که روزی یک دیگر از هموطنان اقلیت ما بر کرسی ریاست جمهوری بشیند.
میر عبدالله از تخار

>>>   سلام من هم به نوبه خودتبریکات صمیمانه را خدمت آقای ابراهیمی را به کرسی ریاست مجلس عرض میدارم آرزودارم که به ملت جنگ زده خدمت نموده که تاباشدیک افغانستان آبادمترقی باصلح رادرپیش روداشته باشیم گرچندبطورآشکارامعلوم است که نه برادران پشتون ونه تاجیک تاحالاخدمت نکرده این هم جای مسروری است که ازبرادران ازبگ تعین شده وبایدهمه نماینده گان دست بدست هم داده به کشورخدمت نماید
(بشیرجاغوری)

>>>   قانونی باید از .....های خود جواب بدهد

>>>   باسلام .
پیروزی اقای ابراهیمی را به مردم ازبک ، هزاره و ملت بزرگ افغانستان تبریک می گویم .
اول برای مردم ازبک که از قوم انان است چون مردم ازبک محروم بوده و این انتخاب باعث می شود که مردم ازبک دیگر احساس اقلیت نکنند.
دوم به مردم هزاره که این ایده از طرف نمایندگان هزاره و مخصوصا شخصی استاد محقق بود.
و سوم به ملت بزرگ افغانستان که از این جنجال بزرگ پیروز میدان شد.
و در اخر تسلیت می گویم به دشمنان کشور افغانستان که خیلی خوشحال بود از این قضیه که می گفت احتمالا مجلس منحل می شود.
با احترام خداداد از ایران

>>>   واقعا یک انتخاب بجا است.
در صورت مقاومت اقوام مظلوم افغانستان مانند قوم هزاره وقوم و ازبک دیکتاتوری در این کشور کم کم رنگ می بازد.
حق گرفته می شود و بامقاومت و پایداری می توان انرا بدست اورد.
در صف مردانگی شمشر می باید گرفت
حق خود را از دهان شیر می باید گرفت

>>>   سلام برهمه قاريان عزيزم اميد هست كه اقاي ابراهيمي وقانوني وسياف وتمام نمايندكان ملت.شايد مفهوم نماينده ملت رافهميده باشند بخاطرافغانستان تصميم بكرند نه بخاطرخواهشهاي خودشان ويا تمناهي دشمنان افغانستان راي بدهنداكر دين هم ندارند كه انشاءالله دارند مزدور حلقه بكوش دشمنان بباشن به اميد يك افغانستان آزاد واسلامي و برادري وبرابري انشاءالله
برادرتان عبدالكبير كريمي مكه المكرمه

>>>   باید مردم ما باتمام قوا از روند برسرقدرت امدن انسان های خوب و باسابقه نیک حمایت کنند .

>>>   بسیار خوشحال شدم که شنیدم یک نفر از قوم ازبک انتخاب شد. این شخض طلسم دیکتاتوری را در افغانستان شکست.
و به ما این باور را ایجاد کردکه اقلیت ها می توانند در سیاست افغانستان سهم فعال بی گیرند، و کشور را اداره کنند.

>>>   به نظر بنده آمدن آقاى ابراهمى به رياست بارلمان يك كام مثبت براى رسيدن ملت عزيز افغان به دموكراسى سالارى بود .
yoldash saudi arabia

>>>   این یک کار بسیار خوب شد نماینده گان مجلس نشان دادند که تنها پشتون و تاجک نه بلکه اقلیت های دیگر هم رییس پارلمان شده میتوانند مگر این پارلمان پارلمان بیکار و موثریت نخواهد داشت هیچ انتظار نداریم رییس پارلمان باید یک نفر مثر باشد مثل): قانونی:وغیره ازین باد جنگ با طالبان نه جنگ در داخل پارلمان را مشاهده خواهیم کرد :(نورستانی:)

>>>   طرح بسیار نیکی بود ، این خود نمایان گر موجودیت دمو کراسی در افغانستان میباشد . امید که رییس جدید مطابق اهداف مردم عمل نماید .

>>>   هزاره که تولد می شوند مظلوم است، که زندگی می کنند مظلوم است، که می میرند مظلوم است.
نمی دانم تا چه زمانی این ظلم بر هزاره ها ادامه می یابد و اینها واقعا در سیاست افغانستان سهیم می گردند.

>>>   افغانستان متشکل ازاقلیت هاست. هیچکس نمیتواند خودرااکثریت بشمارد. ترکها در افغانستان اقلیت نیستند اضافه از13% نفوس افغانستان را تشکیل میدهند. بشمول اوزبیکها، ترکمن ها، قزل باشها، ایماقها، قرغیزها قرلق ها،اویغور ها وهمچنان خود برادران هزاره یکی از شاخه های ترک مغل هستند در این صورت ماگفته میتوانیم که اضافه از 18 % نفوس در افغانستان هستند.

توران از مزارشریف

>>>   امیدوارم با خردگرایی، مشورت و اتحاد داخلی تمام دولتمردان درتمام عرصه ها اینچنین عمل کنند. نمایندگان با اینکار فرمول "تسلط یک قوم بر دیگران" که یک باور کاذب در جامعه افغانستان هست را باطل کردند و بیگانگان را مات و منهوت.

>>>   با یک جمله میخواهم بگویم که افغانستان از هر نگاه روبه ترقی است. حتی در سیاست.
شریفی ار ترکیه

>>>   انشا االله از این بعد همه چوکی ها بر اساس دموکراسی حل می شود

>>>   من خود یک تاجک هستم ولی این را خیلی یک فال نیک میگیرم چون ملیت های ازبک و هزاره در طول ادوار تاریخ مورد ظلم نظام های فاشیستی قرار گرفته اند و اینک اعضای مجلس نماینده گان با این حرکت خود نشان دادند که تمام شهروندان افغان دارای حقوق مساوی هستند و هیچ کس بر دیگری کدام برتری ندارد.

انجینیر مسعود .

>>>   عمومأ ازبكان مردم هاي غيور و وطن دوست هستند و از تي جان به مردم خدمت ميكنند و ساليان متمادي اين مردم به بهانه هايي از صحنه بيرون كشيده شدند. به اميد افغانستان سربلند
بريالي- جلال آباد

>>>   سلام
به امید شایسته سالاری درتمامی نهادهای کشور و اقای ابراهیمی باید شایسته گی خویش را نشان دهد تاخود نمونه جدیدی باشد برای دور های بعد
محمدی از تهران

>>>   خوانندۀ محترم، سلام و عرض ادب دارم
مردم عزیز ما باید بدانند که دموکراسی مطلقاً حکومت اکثریت نیست، بل، در این بازی اقلیت های نیز می توانند روی صحنه بیایند.
بسم الله عادل

>>>   آفرین من به عنوان یک هزارهاین پیروزیرابه آقای ابراهمیوتمام هموطنانتبریک میگو یم با ید این تا بوی پشتو نیزم وتاجکیزم شکسته می شدلیاقت باید حرفاول رامیزد بر اساس تمامیت خواهی خا نم نیا زی به عنوان ایدی بیگانه بر طبل نفاق می کوبید چون خودش وقوم خودش را زی حق می دانست متآسفانه سیاف وقا نونی هر تلاشی رابرای قانون شگنی کردن خوش بختانه موفق نشد یک بار دیگربه آقای ابراهمی وعموم ملت افغانستان تبریک می گویم وبرای شان آرذو موفقییت دارم
احمد شریفی از مشهد

>>>   سلام به همه دوستاي محترم، اولتر از همه انتخاب آقاي ابراهيمي را بحيث رأيس پارلمان به مردم افغانستان تبريك عرض ميدارم و در رابطه به ایجاد پایگاه هاي دايمي آمريكا در افغانستان بايد بگويم كه ایجاد پایگاه هاي دايمي آمريكا در كشور براي مردم افغانستان بسيار خطرناكتر از پيش خواهد بود و با عكس العمل هاي شديد كشور هاي همسايه، مخصوصأ روسيه روبرو خواهد شد و كشور دوباره بسوي بحرانهاي جديد و خطرناك كشيده خواهد شد، مثليكه ما مردم افغانستان از 118 سال به اين سؤء در آتش معاهده ديورند امير عبدالرحمان خان سوخته و به ذغال تبديل شديم. و هرگاه شما بزرگان، نمايندگان و مسهولان محترم ايجاد پايگاه دايمي آمريكا را تصويب و امضأ نماييد در حقيقت نسل و نسب افغانها را تا چندين قرن ديگر در آتش جنگ سوختانده و بادستان خود نابود كرده ايد و بعد از مرگ حتأ روح تان شمايان را نخواهد بخشيد.
اميد اندخويي از روسيه

>>>   مبنای دموکراسی هم همین است که همه ملتهای یک کشور دارای حقوق مساوی در همه عرصه های کشور باشند این موضوع را باید همه بداند قدرتگرایی انحصاری نباید باشد بلکه بر اساس شاستگی ، کارفهمی و تعهد به عمل باشد، اگر ما خواهان این هستیم که یک کشور آرام و بدور از هر نوع مداخلات کشور های جهان باشیم باید منافع ملی را نسبت به منافع خود ترجع دهیم.
عبدلله یوسفی

>>>   انتخاب اقای ابراهیمی منحیث رئیس پارلمان یک دست اورد تاریخی برای ازبکها و هزاره ها می باشد.
ابراهیمی یک قهرمان از میدان بیرون شد، ابراهیمی فصل جدیدی در تاریخ افغانستان ایجاد کرد، او ثابت کرد که اقلیت ها اگر متحد باشند به حق خویش می رسند. و دیکتاتوری از افغانستان از بین می برد.

>>>   آفرین به محقق عزیز
بلاخره تو بودی که با پیشنهاد عاقلانه ات این مشکل کلان را حل نمودی. به امید همکاری های بیشتر جناب محقق با ریس جدید پارلمان هستیم.
فیض الله از قندوز

>>>   زنده باد ازبكهاي آزاديخواه و سربلند.
ناصر - كانادا

>>>   جای تشکر و قدر دانی از کسی است که این پیشنهاد را نموده و طلسم را شکسته است.
اگر چنین چیزی در مورد ریاست جمهوری هم تطبیق شود دیگر مشکل بی امنیتی و طالیبانیزم حل میشود

حمید

>>>   زنده باد ازادی دموکراسی .
مرگ بر دیکتاتور .
ازبیک هزاره تاجیک پشتون همه برادر و برابر است .
مرگ بر دشمنان افغانستان.
سلطان محمود غزنوی.

>>>   انتخاب آقاي ابراهمي مشابه به انتخاب احمد شا با با ميباشد كه در آن زمان خان ها تشنه قدرت بودند و نميتوانستند كه كه قدرت و حكرواني يك خان بالي ديگر خان را قبول كند و ناگزير شدن كه احمد شابابا را مناسب دانسته و او را انتخاب كردن
محمد ظاهر

>>>   بر هموطنان عزیز مبــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــارک

>>>   هموطن سلام! ازاینکه بن بست ریاست مجلس شکسته شد کاری خوبی شد اما نباید این را به معنای پختگی و بلوغ سیاسی نمایندگان و نداشتن تفکر "جاهلانه و بدویت قوم گرایی" آنان تلقی کرد!؟ بلکه برعکس این واقعه از سر مجبوری و شدت قوم گرایی به اصطلاح نمایندگان صورت گرفت. باید عمیق و هوشمندانه قضاوت کرد و بیماری متعفن و شرم آور قوم گرایی را باهوش، درایت، و غیرت افغانی(از دنیا بیاموزیم) با داروی علم و نخبه پروری از ریشه خشکاند. تا کی قبیله گرایی؟ شکی ندام مردم افغانستان نجیب، ظلم ستیز، سختکوش، باهوش و دین مدارند اما به دلیل پایین بودن سطح آگاهی عموم مردم سه فاکتور قومیت، مذهب و جغرافیا همواره وسیله ای برای فریب و سواستفاده این مردم، توجیه نیرنگ نیرنگ بازان و جنایت جنایت کاران و حق کشی در کشور بوده و عده ای با عناوین گوناگون عوام فریبانه به شکار مردم مشغول بوده و مشغولند. دوست عزیز! ابراهیمی ازبیک نیست او یک افغانستانی است و رییس مجلس نمایندگان مردم افغانستان. بیاییم باور کنیم که همه ای اقوام کشور گلهای رنگارنگ و منحصر به فرد باغ زیبای کشورند و براستی زیبایی، قوت، استحکام، پیشرفت در تنوع نهفته است و این راز خلقت است. ساختن و آبادانی این کشور ضمن نیاز به مشارکت همه و احترام همه به همدیگر صرفا در سایه ای ار تقای تربیت اولاد این آب و خاک و انکشاف تعلیم و تربیت و فقر میسر است. در این صورت توان درک مصالح علیا برای همه میسر می شود و کشور میدان تاخت و تاز دشمنان داخلی و خارجی نخواهد بود و تعیین ریاست مجلس از شدت تعصب کور نمایندگان ما به یکماه به درازا نخواهد انجامید؟!! وطن دوست

>>>   مردم غیور افغان!
شهر سوزیها و کشتار 3 میلیون مردم بیگناه
افغانستان توسط چنگیز خان و لشکر او جز تاریخ
ملت ما است.
فراموش کردن ان فاجعه خطا و ننگ است بر ما.
زاده های همان لشکر که هر فردش هزار سر بیگناه
را بریده است از مظلومیت حرف می زنند. وای به
حال مظلومان قرن 1200.
انها صاحب خاک خود را میدانند که پدران ایشان
مردم بومیش را نیست و نابود کردند.
اگر ان خاگ زبان میداشت این ها را قبول نمی کرد
و نمی کرد.
باز هم ای مردمان قهرمان افغان!
فراموش کردن جنایات قرن 1200 بر ما ننگ است و ننگ است وننگ است وننگ است وننگ است وننگ است وننگ است وننگ است وننگ است
وننگ است و ننگ.

>>>   امیدوارم که میثل این وطن فروشان این بزدلان این دزدان عمل نکند برای مردوم کار کند مبارک تان باشد جناب ابراهمی لطفا برای مردوم برای کیشور کار کنید زحمت بکشید تا این ملت قدری شما را بداند این ملت قدر شناس هست زنده باد افغانسیتان مرگ بر طالبان مرگ بر وطن فروشان هموطن شما محمدعلی اکبری از ایران

>>>   درود و احترامات بی پایان به تمام دست اندرکاران افعان پیپر و خواننده گان عزیز!در ایام طفولیت من درمناطقی ما زندگی میکردیم گرامافون هایی که با کوک دادن ر کات ها( آهنگهای *)هندی میخواند تازه آمده بود بعدها رادیوها،تیپ ریکارد ها ،تیلیویزیون ها و حالا که تکنالوجی نو وانترنت به وفرت در همه جا بدرس مردم قرار گرفته کاملا جای گرامافون را گرفته اند هیچ جایی برای کهنه ها جز در انتیک فروشی ها باقی نمانده است.بدین ترتیب محترم جنرال صاحب عبدالرشید دوستم هم درموقف گرامافون ها قراردارد هر چند که اصرار داردمن یک گرامافون مدرن عصر جدید هستم ولی کسی به آن هیچ نوع ضرورتی ندارد هروقت صدای خودرا بلند کند جز مزاحت و اخلال و تنفر بیآفریند چیزی دیگری بدست نمیاورد از دیرزمانی باین طرف خاموش وبیصدا بودید صدای مردم اوزبیک هارا شنیدند وآغای ابراهمی توانستند صدای صلح خواه ای اوزبیک ها را بدون صدای پرازیت به گوش ملت و نماینده گان برسانند وباور شانرا بدست بیاورد . حالا که این فرصت بدست امده ،تا توانمندی ،حقانیت ،عدالتخواهی ، برادری وبرابری اوزبیک هارا به اثبات نرسانده خواهش میکنم همانطوریکه نا پیدا بودید صدای تانراهم خاموش نگهدارید .میگن که آسیا از پدرت هم باشد به نوبت است، با تبریکی و چون و چرا تاپه زنید بدنام نسازید بگذارید سیاهی را که در دهه های گذشته با عمال و کردار بعضی ها بر سر مردم اوزبیک سایه افگنده بود برطرف شود دیگر نسلهای آینده از گذشته های تیره و تار رنج نبرند سربلندو با افتخار زندگی کنند.آغای ابراهمی !شما نماینده نسل جدید هستید نسل جدید اوزبیکها ،شما باید روشها را تغیر دهید به خواسته های ایشان گوش فرادهید وعمل کنید.ما همه پشتیبان شما هستیم انشاالله که موفق میشویم.

>>>   پیروزی محترم آقای معروفی را تبریک می گویم. امیدوارم این انتخاب بجاو مناسب بتواند درراستای ملت سازی افغان هادر افغانستان تاثیر گزار باشد. ومردم وبخصوص رهبران قومی اقوام افغانستان از چنگال کور تعصبات قومی وقبیله ای خارج گشته وگام به سوی عقلانیت گذاشته ودر جهت خدمت به مردم شریف افغانستان قدم بگزارند.
احمدرمزی ازقم

>>>   سلام. و تبریک از طرف بنده به آقای ابراهیمی،،
حالا دیگر هزاره اقلیت حساب نمیشود ، چند ساله دیگر نتیجه را خواهیم دید ، اگر حمت هزاره نبود ، حالا اقای ابراهیمی هم ریس مجلس نبود ،
. khorasani

>>>   من برای تمام ملت افغانستان تبریک می گویم این انتخاب برای ان است که افغانستان ان شاءالله به سمت دموکراسی حرکت خواهد کرد و ما همه باید برای کشورمان خدمت کنیم همه برادر هستیم فرق نمی کند که هزاره باشد یا تاجیک یا پشتون یا ازبک مهم این است که همه برادریم
اما یک توصیه دارم به برادر ابراهیمی که لیاقت خود را نشان دهد که بهانه برای دشمنان افغانستان و منافقن نشود سعی کنید در هرکاری انصاف را و عدل را فراموش نکنی که آینده از کسان است که به عدل و انصاف رفتار کند.
میرزایی

>>>   هموطنان عزيز انتخاب رئيس جديد پارلمان كشور براي همه ملت قهرمان افغانستان تبريك باشد ثاني اينكه آنعده از دوستانيكه از كينه ونفرت براي ملت اوزبيك بنام اين وآن توهين ميكند بفرمايد صفحات مجلل تاريخ را يكبار مروركند كه ملت ترك يعني اوربيكها چطور يك ملت بوده وهستند بايد ممبعدهر فرد افغانستان در جستجوي ملت سازي وكشور سازي باشد برايمان كافي است كه همين قدر خون يك ديگر را ريختانديم ودشمنان كشور را ممنون ساختيم بس است دنيا به كجاروان است ما در كجا قرار داريم هموطنان بيائيد دست به دست يك ديگر داده آبرو وحيثيت ازدست داده مانرا جبران كنيم هيچ كس ويا هيچ قومي به تنهاي بجاي نميرسد بهتر است بادرك واقعيتهاي جامعه مان بايك ديگر دوستانه و برادرانه رفتارنمائيم ويكي ديگر را بپزيريم ديگر هيچ چاره هم نداريم.
محصل رنجديده در كشور دوست تركيه ح.م تخاري

>>>   بنام خدا
بر مردم افغانستان مباركباد كه نمايندگانشان با انتخاب آقاي ابراهيمي به عنوان ريس شوراي ملي دشمنان صلح و امنيت را نااميد ساخت.
با اين انتخاب طلسم استثمار قومي شكسته شد. به اميد پيروزي افغانستان اسلامي.
(ضيايي ايران)

>>>   انتخاب اقای ابراهیمی رابرایش تبربک عرض نموده امیدوارم که تحت ریاست موصو ف یک پارلمانی مردمی روی کاراید . درضمن ازتمام وکلا های محترم ملت خواهشمند م که د یکر تحت تاثیر این تاجران و خود فروختکان پاکستا نی وعربی قرار نگیرند وسرنوشت خو ذ وملت حود خودشان تعین کنند ونگئارند که دیکر جیره حوران دالر و کلذار براوضا ع داخل پارالما ن مسلط شده و بر اندیشه فاشیستی طالبی ووهابیت خویش تجارت نمایند. وکلای محترم ملـت شما باید بدانید که بدبختی ما درنفاق بین مابوده که سالهای سال خائینین وطن به خاطر سلطه خاینانه خویش مارا ینامهای اقلیت و اکثریت بجا ن هم انداخته وهمه اقشار جامعه راظالمانه استثمارمینمایند. شمایکبار به صفحات جنوب وشمال شرق وغرب کشور سفر نمائید ببینید که مردم رنجدیده ما درچه حالت بدوی وقرن حجر درمعاره هارندگی دارند اما برعکس زورمندان وخاینان این مرزوبو م که مربوط بتمام ملیت قراردارند در هر کوشه اینوطن جطور از خون این مردم سو استفاده نموده اند. بطور مثال اگر یک مفسد و خا ئین از جنوب وشما ل کشور به نقا ط دیگر کشور سفر میکند امامحل بودباش مذکور حانه کدام دهقاان ویاچوپان همان محل است ویااینکه درحا نه همان ظالم که ازخون مردم ان محل زورمند شده است بلی درحانه همکیش و هم پیمان خودش. پس معلو م میشود که خائینین دربین همه ملیتها ما یکسان بوده و هستند اما برای بقا ی نامیمون خویش ملت را گا هی بنام مذهب و گاهی بنام اقلیت و اکثریت بجان هم انئاخته وخودشان درخفا باهم یکی بوده و هستند . بنا شما نماینده گان ملت دست بهم داده وعلیه همه مظالم درهر قماشی که هستند یکی شده ومانند امروز که به همه پلانها ی حائینانه اشخا ص و افراد دولتی و غیر دولتی وحامیان خارجی شا ن حواب دندان شکن دادید ونشان دادید که ملت افغانستان یکی بوده و یکی خواهد بود .
باتقدیم احترام بهادر ی ازکلگری کانادا

>>>   ازین بهتــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر نمیشد زنده باد افغانستان آبـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاد و مرده باد دشمنان مردم افغانستــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــان بخصوص مـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــزدوران چتلســــــــــــــــــــــــــــــــــــتان و ای اس ای رانده شده و مردار

>>>   از آقاي محقق هم تشكر مي كنيم كه راه حلي براي رياست مجلس پيشنهاد كرد...
مهدي از ايران

>>>   دقیقآ یک واقعه تاریخی در تاریخ سیاسی کشور میباشد
و این خود یک نمونه ی از تمثیل دیموکراسی در کشور میباشد

>>>   انتخاب ریس پارلمان افغانستان برای مردم هم جای مبارکبادی و هم جای تاسف است که 249 نفر نتوانستند ریس مجلس را در کمتر از یک ماه انتخاب کنند. هرگاه 249 نفر از ملیت های مختلف روی تعین ریس مجلس به توافق نرسیدند پس ما از مردم ما افغانستان چه گله داشته باشیم!!!!
به امید یک افغانستان یکپارچه و واحد.
منصور از کابل

>>>   سلام!
به امید یک افغانستان آباد، ،آزاد و مستقل و هم عاری از استعمار که آرزوهای نسل جوان افغانستان است؛ که همه این آرزو را به دل می پرورانند،افغانستان از هر لحاظ پس مانده به نظر میرسد، به ادله مختلف قابل بحث است، که خیلی کسان از استدلال آن عاجزی میکشند،و دچار شک میشوند، که نمیتوانند، سیاست امروزی افغانستان را به تحلیل بگیرد، چرا؟ چرای آن واضح است که سیاست در کشور به بسیار پیچیده گی پیش میرود.
اما قضیه انتخاب شدن رئس پارلمان، آنهم از اقلیت جای تعجب نیست،از یک طرف اقلیت بازنده است و از طرف دیگر انعطاف پذیر و تابع جناح های مختلف و مورد پسند، تا شک نرود، ما ایشان را میتوانیم همیش با نظرات مان مو افق به صورت قطعی بسازیم، (به احتمال قوی این اقلیت، شباهت بسیار در دوران انتخابات احمد شاه ابدالی دارد،که اکثریت به دید گاه های مختلف آنرا به فال نیک میگرفتند،و احساس تشویش به آنها راه نداشت) اما به هر صورت، ما نسل جوان افغانستان، خواهان صلح ، امنیت ، پشرفت ،همگرای و همدلی که تمام اینها ناشی از اتحاد و رفع کدورات و تلقی ایده نیک و سازنده درخود است.

>>>   برای محترم ابراهیمی صاحب بسیار تبریک عرض میداریم

>>>   تبريك گفتن و شكر كردن درست است يا نه؟؟؟
من معتقيدم اداره كشور در همه بخشها، بايد در دست كسي باشد كه چند صفت داشته باشد: بامعلومات. باتجربه. بااستعدات. باصداقت. امانت دار. دلسوز به همه مردم خصوصا به محرومان. در فكر ترقي و آباداني و عزت ملت باشد. ديگر فرق نمي كند كه سنش زياد باشد ياكم. ريشش كوتاه باشد يا بلند. قومش فراوان باشد يا اندك. قيافه اش خوب باشد يا بد.
بنا بر اين اگر آقاي ابراهيمي و بهزاد و هركس ديگر چنين اند خوب براي همه ملت افغانستان تبريك دارد و اگر نه براي همه ي آنهايي كه از روي ملاحظات ديگر تبريك گفته اند متاسفم و واقعا تبريك ندارد.
احدي.

>>>   من با تعبیر یعضی از دوستان و عنوان این مقاله موافق نیستم بخاطریکه افغانستان سرزمین اقلیت هاست و هیچ اکثریت مطلقی وجود ندارد. واسلام

>>>   آقاي ابراهيمي بهتر است مانند اقاي نو انديش براي مردم افغانستان خدمت كند و مايه افتخار كشور گردد از مدعيان قدرت و اكثريت جز خيانت چيزي ديگري ديده نشد. نمايندگان اين مجلسي كه نتوانستند يك رييس براي خود انتخاب كنند چگونه ممكن خواهد بود كه براي كشور قدم مثبتي بردارد و قوانين و مصوبات را به نفع همه ملت بعه تصويب برساند. حتما هريكي به سوي فطير قوم خود آتش مي كشد!

>>>   اوزبک کله خام است عاقبت بخیر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

>>>   سلام به همه: سوزن را در چشم دیگران می بینیم جوالدوز را در چشم خود نه! امروزه آنقدر که هزاره ها قوم گرا و ناسیونالیسم شده اند هیچ قوم دیگر نیست. نویسندگانی از این قوم دارند تمامی افتخارات افغانستان را به نفع خود مصادره می کنند. من برای اقوام دیگر ساکن افغانستان احساس خطر می کنم. برای نمونه یک سری به انتر نت زده و این واژه را سرچ کنید.

>>>   باز هم درایت برادارن هزاره که به پیروی از رهبر شهید و عدالت طلب شان مزاری کبیر توانستند کشور را از بحران نجات دهند .

>>>   مورچه که ګمیش میاید بال میکشد.
حال هزاره ها هم ګمی شان امده.

>>>   مگویند باد شد باران شد خدا مراد خوشه چین راداد.
سمندر

>>>   هزاره خیلی خود نمای موکنه خوده زات اوقی اوقی مونه.
عاقبت شان بخیر که کرزی طالبان را بیاورد باز حسابش را جور مونه. وای بجانت هزاره که این بار دیگر تاجک ها بدادت نمورسه.

صفدر

>>>   اوزبک فرزندان آن کسی است کی پدران این ملت امپرا طوری هایی بزرگ دنیا را از پا دراورد وبه جایی ظلم واستبداد عدالت و حق را بر پا کرد...
عبدالبشیر از ترکیه.

>>>   به همه هموطنان عزيز و رنجديده خويش تقرر الحاج عبدالروف ابراهيمي را به حيث رئيس ولسي جركه تبريك وتهنئت عرض مي دارم ...
واقعا انتخاب درست وبجا است ..
مردم باشهامت افغانستان يكبار ديكر به دنيا نمايان كرد كه مي تواند خود درسرنوشتشان تصميم عاقلانه وبجاي اخذ كند....
من الحاج عبدالروف ابراهيمي را خوب مي شناسم ...
او يك مجاهد دلير و خدا برست و وطن دوست است ...
من اميد وارم باانتخاب ايشان عدالت سرتاسري در كشور به ميان امده و فقر ظلم تبعيض ريشه كن خواهد شد....
براي ايشان تبريك كفته وموفقيت مزيدشان را از خداي منان خوا هانم ...
ا,خ,ن, دانشجو در قاهره

>>>   شما تاجیکا خیلی خود خواه مه باشد فکر نه کنید که شما کدام کاره هستید می فهمم کی حالا یکی از قومی ازبک ریئس پارلمان شده شما میسوزید من به عنوان یک افغانی یا به عنوان یکی از فرزند افغانستان به مردم ازبک این برنده را تبریک مه گویم
علی از نروژ

>>>   من خودم هزاره هستم به خدا قسم خوشحال شدم که شنیدم یکی از مردمی ازبک ریس پارلمان شده
مردم ازبک زرنگ باشید که دشمنا زیاد میسوزد که چرا از این قوم غیور ریئس شدن .

>>>   ریاست پارلمان شخص مدبر وتوانا میخواهد...مگر این شخص ابراهیمی توانائی اداره را ندارد ...مردم میگویند به اقلیتها فرصت داده شود
مگر شخص اهل باشد.. تا در امورات مردم رسیده گی کند که متأسفانه یک آدم نا اهل انتصباب شده جای افسوس است..اشخاص مدبر این مجلس را اداره میکرد.. قسمی که دیده میشود حتا سخنان عادی را بین واظهار کرده نمیتواند ..چه رسد به مسایل دیگر.... دو نکته گپ را از روی کاغذ میخواند... افسوس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
غنی-کابل

>>>   انتخاب اقائ ابراهیمی از نظر حق وحقوق انسان وانسان بودن افغان بودن کدام مشکل تاریخی وقومی ندارد.محصول ودستاورد سه ده جنگ ویرانی دود سلاح بی مکتبی ناخوانی وبیسوادی بیش ازین جیزئ دیگری نمیتواندباشد.اقائ کرزئ هم بنوبه خود بمنظور انکشاف وترقی منافع اقتصادی خود واقارب دائم سعی کردند که اب رابخاطر ماهی گرفتن تیره کنندوبشتون رادربشت تاجک وتاجک رادربشت ازبک وازبک رادربشت هزاره باهم گره زدنند.شمااگربر چهرهای وکیل صاحبان وسناتوران دقیق شویدخودمی دانیدکه ملت مظلوم درجه بدبختی وچقوری تاریخ قراردارد.یکی درخواب دیگری ریش خود رامیخوارد یکی مصروف تیلفون دیگری با بینی بیراهن تنبان وبتو خود بازی میکند .اگر مداخله کرزی وبرادر خوانده شان اقای عبداله در بروسه انتخاب اشخاص وانتخابات نمیبود شایدمردمان روی کار می امدندکه لااعقل از فرهنگ ابتدائ اجتماعی وزندگی بهرهمند می بودندطرز واداب گفتن خوردن و نشستن رایادمی داشتند.اما بدبختانه بدیده شخصیت وانسان کشی در جامعه ما سابقه کهن داردوامیدان روزفرارسد که بادوشمال نو کشورهای عرب بما رسد.
احمدضیا از بدخشان

>>>   انتخاب شدن محترم عبدالرؤف ابراهيمي رابه حيث ريس بارلمان افغانستان به تمام ملت افغان تبريك ميدارم
محمدرحيم از مدينه منوره

>>>   اول در اوغانستان اکثریتی و جود ندارد.
دوم ریاست پارلمان به یکنفر باسواد ومدبر که نطاق و ادیب وسیاستمدار وحقوقدان باشد ضرور است.
سوم بګذریم که اقای ابراهیمی ازبک باشد یا تاجیک، ما همه خواستار یک هدف ایم و انهم دفاع از حقوق مشروع همه شهروندان و زیستن در یک جامعه بدون تبعیض و با عدالت اجتماعی.
اما ازینکه به ګفته بعضیها این پیشنهاد ازبک بودن از طرف محقق صورت ګرفته و هراس ازین است که با شناخت محقق از اقای ابراهیمی نشود که همه مسایل به نفع سیاف وتیم قبیله ختم شود و چون محقق خود یکی از هم پیمانان سیاف وهابی و کرزی و تیم اوغانملت است.
ازخدا میخواهم که اقای ابراهیمی با درایت و پشت کار و پشتیبانی وکلای مستقل ووفادار به ارزشهای انسانی ازین امر خطیر پیروز بدر اید.
یک هزاره

>>>   انتخاب الحاج عبدالروف ابراهيمي را به حيث رئيس بارلمان افغانستان به تمام ملت قهرمان افغانستان مبارك باد مي كويم ....
ع,ف, دانشجو در قاهره

>>>   انتخاب شدن اقای ابراهیمی رابه حیث ریس پارلمان به تمام ملت افغانستان تبریک عرض میکنم واقعا این جای افتخار دارد که از قوم اقلیت هم به کرسی پارلمان راه یافته است  . زنده باد برابری وبرادری  .زنده باد پایان استکبار  .زنده بادکسانی که وطن را میسازند .ومرگ بر خاینان وطن . سیما صفری از استرالیا .

>>>   انتخاب ریس پارلمان از میان اقوام اقلیت افغانستان نمایان باور ملت به دموکراسی میباشد.
اسرار

>>>   اقای محصل افغانیستان درکشورمصر..... بااین گپی که زدی بجایکی ملت راتشویق بکنی داری بجان هم میندازی مثل توچهارتاادم نافهم وطنرا خراب میکند>ای ملت بیدار شدی افغانیستان بیاین اقلیت نگویم اکثریت نگویم دست بدست هم بدیم وطنمارا بسازیم به اقای الحاج عبدالرحمن ابراهمی وبه همه نمایندگان ملت تبریک میگم پروزی اقای ابراهمی را ارزوی موفقیت برای اقاابراهمی وبه همی نمایندگان
ناصر پشتون از قندهار

>>>   باسلام به همه خدمت گذاران وطن ومبارک باد برشما تصمیم شایسته اعضای پارلمان که مردم افغانستان میرود تا شایسته سالاری به جای قوم سالاری حاکم شود.

>>>   به اقای ابراهیمی از صمیم قلب تبریک عرض میکنم .
هزاره و ازبیک با هم برادر بودند و هستند .
و امید وار هستم که روز برسد که یک ازبیک رییس جمهور افغانستان شود . به امید ان روز .

>>>   زنده بــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاد ریس پـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا ر لمان
نــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاصریان از کویته


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است