دختران افغانی در دام شرکت های ایرانی !
دختران و پسران هموطن که به بهانه ادامه تحصیل از خانه و خانواده جدا شده به وعده های روسای این شرکت ها دل خوش کرده اند ، عازم تهران می شوند و در خانه هایی که قبلا از طرف این شرکت ها تدارک دیده شده است ، اقامت می گزینند 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۳۴    ۱۳۸۹/۱۱/۲۸ کد خبر: 19323 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper) در تاریخ 11 دلو 1389 گزارشی نه آنچنان واقعی اما تلخ ، در یکی از سایت ها ایرانی ، به دست نشر سپرده شد که در آن از افزایش زنان خیابانی افغانی در تهران خبر داده بود.

در این گزارش که به گونه تحقیر آمیزی نگاشته شده بود ، حضور زنان و دختران افغاني با آرايش و پوشش نامناسب در معابر و خيابان‌هاي جنوب تهران و اتفاقات پيرامون آنها که صحنه‌هايي را به وجود مي‌ آورد به تاکید گرفته از مسولین انتظامی ایرانی خواسته بود تا هرچه زودتر برای این معضل چاره ای بیابند!

 http://files.afghanpaper.com/pics/201102/201102171348491634.jpg

این سایت اضافه نموده بود : اين فرزندان خانواده‌هاي مهاجر افغاني با بزرگ شدن و حضور در اجتماع مايل نيستند كه مانند پدران و مادران خود تن به كارهاي دون داده و به مشاغل سخت روي بياورند ؛ اين افراد كه در واقع نسل دوم و سوم مهاجران هستند علي رغم حضور در خانواده اي مهاجر علاقه دارند تا به جايگاه مناسبي از لحاظ اجتماعي و اقتصادي دست پيدا كنند اما عدم پذيرش اين موضوع از سوي جامعه ايراني و دلايل ديگر باعث مي شود تا اين افراد براي رسيدن به خواسته هاي خود به راههاي غير مشروع و غير قانوني روي بياورند.

در پایان این گزارش ، مانند همیشه قسمت عمده سرقت ها و دیگر معضلات جامعه ایرانی به حضور افغان ها در ایران نسبت داده شده بود.

 http://files.afghanpaper.com/pics/201102/201102171348493260.jpg

در پی درج این گزارش ، خبرنگار افتخاری ما در تهران به جستجوی علل و راه های افزایش حضور زنان و دختران و همچنین پسران هموطن در معرض دید عموم برآمده متوجه جذب تعداد زیادی از این دختران و پسران هموطن در شرکت های هرمی در تهران شد.

 

دختران و پسران هموطن در ایران ، در کنار اینکه با مشکلات عدیده مهاجرت و دلهره هایی که پیامد بی هویتی این نسل مهاجر است را بدوش می کشند ، مدتی است در دام شرکت های هرمی افتاده وسیله کلاهبرداری روسای این شرکت ها شده اند.

این دختران و پسران که به بهانه ادامه تحصیل از خانه و خانواده جدا شده به وعده های روسای این شرکت ها دل خوش کرده اند ، عازم تهران می شوند و در خانه هایی که قبلا از طرف این شرکت ها تدارک دیده شده است ، اقامت می گزینند.

 http://files.afghanpaper.com/pics/201102/201102171348492480.jpg

این شرکت ها که تحت پوشش های متفاوتی می کوشند به کارهای غیر قانونی خود بظاهر صبغه قانونی بدهند ، بهترین قربانیان خود را از میان دختران و پسران مهاجری برمی گزینند که مشکلات مهاجرت ، آنان را در تنگناهای اقتصادی و روانی قرار داده است.

این قربانیان از همه جا بی خبر ، باید به هر ذلتی تن دردهند تا بتوانند به خواسته های روسای این شرکت ها جامه عمل بپوشانند.

 http://files.afghanpaper.com/pics/201102/201102171348492073.jpg

بعضی از این شرکت ها تحت پوشش صدور بیمه نامه ، خرید و فروش کالاهای سنتی در اینترنت ، خرید و فروش سهام ، فروش دستبندهاي انرژي‌زا ، اعزام آ نان به تورهای مسافرتی و غیره قربانیان خود را جذب می کنند.

یکی از این شرکتهای هرمی اقدام به جذب افراد شهرستانی بخصوص مهاجرین افغانی کرده و با آموزشهای متوالی آنها را مجاب به پرداخت 8.5 میلیون تومان ( معادل 9 هزار دالر) برای عضویت در شرکت هرمی "کیو آی" ترغیب می کند.

این شرکت به اعضای خود وعده داده که در ازای این 8.5 میلیون تومان آنها را هرسال یک هفته به هر کدام از 130 کشوری که معرفی کرده ببرد.

 http://files.afghanpaper.com/pics/201102/201102171348492825.jpg

باتوجه به اینکه شرکت‌های هرمی در پوششی، کار خود را تغییر داده و در قالب سرمایه گذاری با سودهای کلان به میدان آمده‌ اند و در روش پدیده بازاریابی شبکه‌ای ناسالم یا «دسیسه هرمی» با بکارگیری شیوه‌های روانی، افراد را به خرید محصولی که به آن نیاز ندارند و یا به قیمتی که بیشتر از قیمت واقعی می‌ باشد اقدام به کار می‌کنند و این تصور را در آنها ایجاد می کنند که می‌ توانند در مدت کوتاهی ثروتمند شوند که این همان دام‌ های رنگینی است که برای جوانان پهن شده است.

آنها با دادن آگهی در در روزنامه ها و همچنین تبلیغ در سایت‌های اینترنتی، کار خود را کمک به توسعه تجارت الکترونیک کشور ارزیابی می‌ کنند و آمادگی هرگونه سوال و جواب از سوی سوژه خود از قبیل سوالات شرعی، قانونی، اجتماعی و مالی را دارند و با بیان این مطلب که افراد سرشناس نیز در این شرکت فعالیت دارند، اعتماد سوژه خود را جلب و وارد مجموعه و شرکت هرمی می‌ کنند.

بسیاری از اعضای شرکت های هرمی از شهرستان ها جذب و در تهران اسکان داده می شوند. سرشاخه ها ، این افراد را عمدتاً در آپارتمان هایی در نقاط متمول تهران مانند شهرک غرب و سعادت آباد نگهداری می کنند تا آنها با چشمان خود ، آرزوهایشان مانند موترهای آخرین مدل، خانه های زیبا و ... را ببینید و بیشتر ترغیب شوند.

 http://files.afghanpaper.com/pics/201102/201102171348494813.jpg

در سیستم های هرمی افراد مجبور می شوند تمامی آرزوهای خود را با جزئیات بنویسند و هر هفته نیز آنها را بازنویسی و در جلسات هفتگی با صدای بلند برای دیگران بخوانند ؛ به اعضای ساده دل القا می شود، هر آرزویی که دارید در شبکه هرمی برآورده می شود.

در شرکت های هرمی ، نمودار های زیر ، یک امر رایج است ؛ هر عضو ، با این نمودارها که شامل سرشاخه ها و زیر مجموعه هاست روزگار می گذراند و برای خودش پیش بینی کسب درآمد می کند!

 http://files.afghanpaper.com/pics/201102/201102171348494895.jpg

به اعضای جدید گفته می شود اگر پول ندارید ، قرض کنید؛ شما به زودی آنقدر ثروتمند خواهید شد که اصل پول قرض گرفته شده را به علاوه یک هدیه خوب مثلا یک دستگاه موتر به طلبکاران تان بازگردانید!

شرکت های هرمی حتی برای قرض گرفتن و تهیه پول هم برنامه ریزی و آموزش دارند. اعضا می بایست قبل از تماس تلفنی برای قرض گرفتن پول، متن مکالمه را  روی کاغذ بنویسند و تمرین کنند تا مصمم و جدی به نظر آیند.

 http://files.afghanpaper.com/pics/201102/201102171348491635.jpg

برخی از این قربانیان که نتوانند کار خود را خوب انجام داده یا قصد انصراف داشته باشند ، در خانه هایی جداگانه برای مدتی محبوس شده برای زنده ماندن به آنان نان و کچالوی جوش داده می دهند و در مواقعی هم آنها را در توالت ها زندانی می کنند تا قربانی مجبور شود به خواسته های شوم آنان تن بدهد.

 http://files.afghanpaper.com/pics/201102/201102171348493149.jpghttp://files.afghanpaper.com/pics/201102/201102171348491020.jpg

آنها در تهران ، تحت آموزش های ویژه قرار می گیرند تا به اصطلاح اعتماد به نفس شان بالا برود و خوش بینی شان تقویت شود.

اعضای شبکه ، موظف هستند کتاب هایی که سرشاخه ها معرفی می کنند بخوانند ، آموزش های اجباری را طی کنند و مورد آزمون سرشاخه ها قرار گیرند.

فریب خوردگان شبکه ، برای آن که در خوش بینی مفرط نگه داشته شوند ، موظف هستند، همه چیز را با کمال خوش بینی بنویسند.

آنچه در زیر می آید ، بخش هایی از نوشته های این افراد است که در خانه های هرمی شهرک غرب و سعادت آباد نگاشته شده است و نشان می دهد که این افراد ، در چه عوالمی سیر می کردند و در آخر چیزی جز آرزوهای بر باد رفته ندارند.

 

هرچند از اعضای سفارت افغانستان (" که شنیده شده است، یکی از این اعضا نیز در برنامه ریزی جذب دختران افغانی به این شبکه دخیل بوده است ") انتظار آن نمی رود که در این زمینه اهتمامی از خود بخرج دهند ، اما مسولیت این بزرگواران است تا از آبرو حیثیت هموطنان مهاجر خود در ایران دفاع نمایند و بر مسولان وزارت خارج در کابل تکلیف است که هرچه زوتر به این معضل رسیدگی عاجل صورت گیرد.

  تذکر : دوقطعه عکس اول ، ارشیوی است و ارتباط مستقیمی با موضوع ندارد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   سلام و تشکر از شما عزیزان دست اندرکار در شبکه اطلاع رسانی افغانستان
من مدتی است که این مطلب را بشما تذکر می دهم ولی حالا می بینم بیشتر از آنچه انتظار داشتم پرداخت شده است.
تشکر از شما که از مطالب من هم استفاده کردید.
من فعلا تهران هستم و دانشجو
این موضوع در بین دانشجویان هم ایرانی و هم افغانی زیاد شده است.
متاسفانه در این اواخر دانشجویان افغانی ما بیشتر بدام این شرکت ها افتاده اند و کسی هم نیست که آگاه شان سازد.
امیدوارم سفارت افغانستان در این زمینه کاری بکند

میترا دانشجوی سال آخر علوم سیاسی تهران

>>>   چه کسی می گوید:
که گرانی شده است؟ دوره ارزانی است!
دل ربودن ارزان، دل شکستن ارزان!
دوستی ارزان است! دشمنی ها ارزان، چه شرافت ارزان!
تن عریان ارزان، آبرو قیمت یک تکه نان،
و دروغ از همه چیز ارزان تر!
قیمت عشق چقدر کم شده است، کمتر از آب روان!
تخفیف بزرگی خورده است، قیمت هر انسان!
هانا

>>>   کاملا درست است
برادرم با دختری که دوستش داشت وارد این شرکت شده است و تا کنون هفت میلیون تومان از پدرم که با خون دل جمع کرده بود که خانه گرو کنیم و دیگر اجاره کمتر بدهیم برد به این شرکت داد و فعلا هم خودش فراری است که از دیگر مردم هم پول گرفته و به این شرکت داده و حالا طلبکار ها دنبالش هستند
ذکیه از ورامین

>>>   وای خدای من فردا برم من هم به این شرکت ها پول دادم

>>>   کدام سفارت؟
سفارتی که خودشان دنبال این کارها هستند کدام درد این ملت را دوا می کنند؟

>>>   من شنیدم رییس بخش تحصیلی سفارت افغانستان در تهران در این شرکت ها دست داشته و فعلا هم فرار کرده است
او برای تایید مدارک تحصیلی هم از مردم پول گرفته است
نعیم از تهران

>>>   این سفیر خیلی ضعیف عمل می کند و هرگز نمی تواند به مشکلات مهاجرین رسیدگی کند
محمودی از مشهد

>>>   در کنسولگری افغانستان در مشهد هم یکی بود که دست به این کارها میزد و لی هفته پیش مرد و مده اش را هم به کابل انتقال دادند.
مانیا از مشهد

>>>   بله درست است
من هم خیلی چهره های دختران افغان را به صورت زننده با آرایش های تند می بینم

>>>   افغان پیپر محترم! از ایرانی گله ای نیست، سر قضیه ای اغراق می کنند یا عمدا و کینه توزانه به افغانیها می پردازند ولی شما دیگر چرا؟ برای چه در مورد یک قوم حرف در می آورید؟، چه کینه ای با مردم هزاره دارید؟ چند تا عکس که مربوط به قضیه ای دیگر و تاریخی دیگر بوده را با موضوعی دیگر با هم سر هم بندی و مونتاژ می کنید و با داستان و توهمات خودتان مخلوط می کنید و نیات ناسالم و غیرواقعی خودتان راجع به قومی مشخص را میخواهید به خواننده آنگونه که میخواهید القا کنید. اتفاقا برخلاف تیتر غلط انداز شما حضور دختران افغان در شرکتهای هرمی اصلا شایع نیست. این روش روزنامه نگاری سالم نیست بهتر است روش تان را تغییر دهید.

مهاجر از تهران

>>>   ازين اقا دركابل يك قهرمان ملي ساختند اگر كسي شناخت دقيق از ايشان دارد بنويسد خوشحال ميشم تشكر

>>>   این دو مسئله ای که نوشته اید(یعنی معضل دختران خیابانی و شرکت های هرمی)ربطی به یکدیگر ندارند و دو مسئله جداگانه هستند و ویژه افغانها هم نیستند.
این شرکتهای مافیایی بدنبال جذب افراد نادان-چه ایرانی چه افغان و چه از هر جای دیگر-هستند تا پولشان را بربایند،کاری هم ندارند طرف کجایی است.
کلاهبرداری ملیت نمیشناسد!
در ضمن اگر دختری بخواهد پسری را دوست داشته باشد و دوست دختر او باشد،به نظر ما ایرانی ها زننده نیست.بسیاری از زن و شوهرهای ایرانی پیش از ازدواج با یکدیگر دوست دختر و دوست پسر هستند و بعدا با هم ازدواج میکنند.شاید برای شما این مسئله خیلی زننده باشد،ولی این فرهنگ ماست که به مهاجران افغان هم منتقل شده است.

>>>   من یه پسر خاله داشتم که میگفت بیا و تو یکی از همین شرکتها سرمایه گزاری کن. بعد از چند بار شرکت در همین جلسات متوجه شدم که همه این کارها فقط برای جلب توجه و گول زدن افراد ترتیب داده شده به همین جهت هم از همه خواستم که توجهی به این نمایش ها نکند ولی کو گوش شنوا.
البته باید گفت این شرکتها در اوایل خیلی ها رو جذب کردن حتی دوستی داشتم که میگفت بیا بریم در کابل شروع به این کار کنیم.
جاوید از نروژ

>>>   در کنسولگری مشهد هم دونفر دست داشتند یکی ریس کل ودیگرش معاون مهاجری ،ریس مرد ومعاون زنده است جوانان مها جر فریب نخورند

>>>   این که چیزی جدید نیست من کسانی را از ده (۱۰) سال پیش میشناختم که به این شرکت (Quest) پول داده بودن و بعد شش (۶) ماه نه شرکت وجود دشت نه افرادش . البته اون موقع از دختران خوشکل برای کسپ مشتری ، یعنی از آنها به عنوانی دفتر دار و یا آبدار چی استفاده میکردند .
مهدی المتو.
(Jaghoori)

>>>   با تو به درد دل می نشینم
ای همسایه!
تا شاید
آن حس انسان دوستی و عدالت را
که بنامش
از قران آیه بر می گیری
و بخاطرش
با دنیا به مجادله بر می خیزی
بر من تلاوت کنی و خود را در آن بیابی
وقتی اشغالگری بیگانه کشورم را به غارت برد
وقتی چمن زار سبز شهرم به خون پدر و صد ها مثل او به لاله زاری مبدل گشت
وقتی بمن گفتند که خدا و رسولی نیست که ما زاده طبیعت ایم
وقتی قلم را بر دستم نهادند و ناخن هایم را دانه دانه کشیدند
تا خاکم را به نامشان امضا کنم
با اخرین رمق های مانده در تنم رها کردم
خانه و شهر و کشورم را
و با نفس های آخر تا خاک تو خزیدم
به تو پناه آوردم
که بیرقت با نام الله آراسته است و پیامت از مساوات ومهربانی
عدالت و تواضع
برادری و برابری
لبریز
به تو پناه آوردم تا شاید مردانگی مرا در برابر ظلم بستایی
و با مردانگی خودت فرصت زندگی بدون ذلت را به من ببخشایی
زبانت با زبانم آشناست
و مذهبت با اعتقادم هماهنگ
پنداشتم که برادر منی
پنداشتم که در خاک خدا
که من و تو آنرا با مرز تقیسم کرده ایم
به من قسمت کوچکی به سخاوت قلبت
به اجاره خواهی داد
و شریک دردهایم خواهی شد
تا روزی
که کشورم
آباد و آزاد گردد
وانگه
در افغانستانی بهتر
مهمانت خواهم کرد
بر دستانت بوسه خواهم فشاند
و ای برادر
از مهربانیت در اوج بیچارگیم
از دست گیریت در روز های نا امیدیم
با اشک و قلبی مملو از محبت
سپاسگذاری خواهم نمود
از فرط بی پناهی
به کشورت پناه آوردم
کودکی بودم که پایم با خاکت آشنا گشت
جوانیم را در کشورت گم کردم
زبانم را بفراموشی سپردم
“تشکر”هایم به “مرسی”
و “نان چاشت” ام به “نهار” مبدل گشت
شاعرم حافظ گردید و
از قابلی وچتنی و چای سبز
به زرشک پلو
و طعم شور خیار
و چای معطر سیاه
در پیاله های کمر باریک
با قند خشتی در کنار
عادت نمودم
در کشورت
بهترین و بدترین لحظه های زندگی را
به تجربه نشستم
پسرم در خاک تو چشم گشود و رضا نامیدمش
مادرم در بهشت رضای تو با دلی نا امید مدفون گردید
خواهرم با پسری از تبار تو عقد و نکاح بست و
در جنگ عراق برادرم
برای سربازانت نان پخت
صلوات فرستاد
و با افتخار عرق را از جبین زدوده و
بند سبز یا حسین را بر پیشانی گره زد
حال
پیریم را نیز در خاک تو
به تماشا نشسسته ام
سالهاست
که چنار وجودم
در گردباد حوادث خاک تو
به بید لرزانی مبدل گشته است
سالهاست
که نامم را بفراموشی سپرده ام و
لقب “مشدی”را بنامم گره زده اند
سالهاست که من دیگر آن کودکی نیستم
که با پای برهنه و قلبی مملو از وحشت برای سرپناهی
به تو پناه اورد
ولی تو
همان بی خبری هستی که بودی!
ولی تو
با آنکه فروغ چشمانم را با دوختن کفش هایت
با آنکه قوت دستانم را در غرس نهال در باغ هایت
با آنکه قامت استوارم را در بپا خواستن دیوار ها و ساختمان ها و خانه هایت
با آنکه صبر و تحمل ام را در شنیدن کنایه ها و کینه توزی هایت
به تباهی نشستم
هرگز برای لحظه ای
جرقه زود گذر انسان دوستی را
بر قلبت راه ندادی
هنوز هم
در فهرست تو”اوفغونی” ام و
در کتاب تو بیگانه
هنوز هم
مهربانی در قلبت برای مهاجری کوله بدوش
که چیزی بجز نجات از جنگ
از تو نمی خواست
که با دادن سالیان زندگیش
به همت و قوت دستانش
شهرت را آباد نمود
نیافته ای
و هنوز هم
با نفرتی سی ساله
احساساتم را ببازی میگیری
دروازه مکتب را بروی کودکم می بندی
بساطی را که نان شکم های گرسنه اطفالم بدان محتاج است
با لگد به جوی آبی می اندازی و
دست هایم را با تهدید “رد مرز” نمودن می بندی و
اشک هایی را که با خاک سرک های تو
بر چشمانم به گلی مبدل گشته
و امید را در نگاهم دفن می کند
با تمسخر می نگری و می گویی
“شما به حرف نمی فهمید”
هنوز هم
بر مظلومیت اطفال کربلا
زنجیر بر خود می کوبی و
بر یزد (یزید) و یزدیان لعنت می فرستی
از بی عدالتی دیگران سخن می گویی
ولی هرگز در صف های دکان ها
در داخل اتوبوس های شلوغ
حالت مشوش یک افغان را نمی بینی
که از ترس تو
اهانت های تو را
تلخ تر از زهر
فرو می بلعد و غرور خود را
پایمال احساسات تو میکند
تا مبادا
پنجه بر سمت اش دراز کرده بگویی
“به کشورت برگرد اوفغونی پدر سوخته”
می روم
ولی
درخت های سبز و بلند کرج
سرک های پاکیزه تهران
پارک های خرم و زیبا
خانه های مجلل بالا شهر
نان های گرم نانوایی
کفش های راحت چرمی
پتلون های زیبا و رنگارنگ
همه و همه
یاد مرا
رنج های مرا
نشان انگشتان مرا
عرق و سرشک ریخته از چشمان مرا
با خود به یادگار خواهند داشت
می روم ولی حاصل دست های این کارگر افغان
برای همیشه در رگ و پوست کشورت
جاویدان خواهد ماند
می روم
چه می دانی
شاید روزی تو
به دروازه شهر من محتاج گردی
وانگه
من به تو درس مهربانی را خواهم اموخت
وانگه
تو درد دربدری مرا خواهی چشید
وانگه
شاید یکبار
برای لحظه ای کوتاه تر از یک نفس
سرت را با پشیمانی
در مقابل عدالت وجدانت
خم کنی!
و فقط همان لحظه
قیمت ده ها سال رنج مرا
به آسانی
خواهد پرداخت!

یک مهاجر شعر از لیلا روزبه حیدری
ارسالی هروی

>>>   البته باید گفت  اگر ایرانی ها مدعی هستند که این دختران خیابانی افغان
 هستند باید گفت که خود ایران انقدر دختر خیابانی
دارد که به .....
یک مرتبه سری به دبی بزنید و یا
در خیابان مشهوری امستردام ............................
عزیزاز هالند

>>>   خدا به این ها لعنت کند که آبروی افغان ها را می برند.
لعنت خدا و رسول بر این ها و بر پدر و مادر و فامیل بی غیرت این ها
بعضی از نسل جدید که در ایران متولد شده اند غیرت افغانی را ندارند.

>>>   باسلام خدمت تمامی هموطنان عزیز:
تذکر اول برای دوستانیکه از سفارت شکایت دارند می خواهم بگویم دوستان من این گند کاریها چه ربطی به سفارت افغانستان دارد؟
شما هرکاری که دلتان خاست انجام می دهید و بعد از سفارت شکایت می کنید؟ موقعی که به فکر پول دار شدن به این شرکتها رفتید از سفارت صلاح پرسیدید؟
مطلب دوم درباره دانشجویان است که به دام این شرکتهای هرمی گرفتار شدند: خیلی برایشان متاسفم!!! پس از مردم عادی چه توقعی باید داشته باشیم؟
همین دانشجویان است که تعدادی زیادی از هموطنانمان را به دام این شرکتهای هرمی گرفتار می کنند.
مطلب سوم: متاسفانه به عرض تان برسانم که تعدادی از این دختران مهاجر ما آبرو و حیثیت همه مهاجرین را خدشه دار کردند.
از طرفی به این عکسها توجه کنید نمی شود به اینها لقب دختر افغان داد باید گفت دختران .....
مطلب بعدی از دوست که بنام نعیم از بخش تحصیلی سفارت شکایت کرده خوب اگر این واقعیت داشته باشه چرا اسم نمی برید تا آنجایکه بنده در جریان هستم کسی از سفارت فرار نکرده و این یک دروغ محض است.
قابل توجه شخصی هم که از سفیر شکایت کرده دوست من شما در مشهد زندگی می کنید و نمی دانید که این سفیر چقدر بعد از اینکه آمده فعالیت کرده.
احمد کامیاب
دانشجوی دوره ماستری
دانشگاه تهران

>>>   این دیگه چه گزارشی بود؟!
دوتا گزارش با موضوعات کاملا متفاوت و زمانهای مختلف نشر رو از روی سایتهای ایرانی(.....)باهم مخلوط کردید و با یک تیتر جدید!! انوقت در اولش هم نوشتید نه چندان واقعی!!
درمورد شرکتهای هرمی باید بگم که اولا تمامی عکسهاتون در سایت ایران منتسب به فریبخوردگان ایرانی بود و اصلا نامی از افغانستان درمیون نبود ضمن انکه این شرکتهای هرمی هیچ کدام ایرانی نیستند و سرمنشا انها اروپایی و یا جنوبشرق اسیا است بهمین علت اموال مالباختگان قابل استرداد نیست.
اما درمورد خبر تنفروشی زنان افغان(شما بخوانید .....) یکماه پیش این خبر درج شد و هیچکس درمورد صحت ان تحقیق نکرد و فقط سایتهای مربوط به ....ها بهیچ پاسخ مستدلی در رد یا تایید ان صرفا به فحاشی و لجنپراکنی پرداختند اما بنده بعنوان یک مهاجر افغان که در ان مناطق مطرح شده در سایت ایرانی(.....)رفت و امد دارم متاسفانه خبر ادعا شده رو تایید میکنم اما این زنان همگی از ......بوده و از انجایی که .....ها اکثریت مهاجران در ایران را شامل میشوند (تاجایی که مردم ایران فکر میکنند افغانها همه .....هستند)این عمل کثیف این ......بنام تمام ملت افغانستان تمام شده است.اوج نااگاهی ایرانیان در مورد قومیتهای افغانستان انجا نمود پیدا کرده در این مقاله که نویسنده گفته زنان افغان با ارایش غلیظ چشمان خود سعی در مخفی کردن چهره غیر ایرانی خود دارند(نویسنده ایرانی هم فکر کرده همه افغانها مردم .....هستند).من وقتی اعتراض خودم رو به سایتای .......مبنی بر عدم خبررسانی حرفه ایی و توهین و همچنین صحت خبر سایت ایرانی اعلام کردم اکثرا از طرف خوانندگان تنگ نظر ان سایتها مورد فحاشی واقع شدم و یا گفتند تو ایرانی هستی!حالا من در سایت میانه رو افغان پیپر نظر میگذارم تا شاید با همفکری دیگر هموطنان فارغ از اینکه خود ایرانیها دخترانشان ... ... میکند و یا نمیکند فکری برای حل این معضل بکنیم.
خواهشمندم خوانندگان عزیز قبل انکه احتمالا بخواهند بمن فحشی نثار کنند (فحشهایی که هیچ کدام بمن نخواهند چسبید و صرفا شعور ان عزیز را میرساند)کمی تعقل کنند و بدانند من خواهان افغانستان یکپارچه و با ابرو بدور از نژادپرستی هستم.
یک هموطن غریب

>>>   به گفته شير پنج شير زنده ياد احمدشاه مسعود ايران و افغانستان بايدمتحد شوند

>>>   این یک خبر بسیار درد ناک است شر کت های هرمی قصد ریختن ابروی دختران وپسران افغان را دارد که بعد از اتمام کارشان برروی مبایل های تهرانی ها پخش شود ......بر سر همچین سفیری که ما داریم ....

>>>   تن آدمي شريف است به جان آدميت.
نه همين لباس زيباست نشان آدميت.
زيبايي خوب است اما زيبايي ظاهري با مرگ فنا مي شود ولي زيبايي كه در جان انسان باشد همچون جان آدمي فنا ناذير است.چه بهتر كه كمي به شخصيت باطني خود هم برسيم.
حسن

>>>   دوستان عزیز.
آنقدر شکایت وتقصیربینی ازسفرای تان در بیرون ازکشور میکنید وحتی ازوزارت خارجه درکابل.
آیاخبر دارید که درکابل مقعرکه رئیس جمهور باتمام اعضای کابینه اش حضوردارند چه میگزرد؟
حالت کابل وبعضی ولایات دگربدتر ازحالت نه تنها افغان های مقیم ایران بلکه ازحالت تمام افغان هایکه مقیم کشورهای غربی اند است.
پس شکایت از این خورد ریزه بی معنی است.
تخار

>>>   این مسئله چند سال قبل در کابل نیز رایج گشته بود و چند تن از کلاهبرداران یک شرکت را ایجاد کرده بودند والی بفضل خداوند زود سر و راز ایشان افشا شد و گلیم شان جمع

>>>   اقا طوري نوشتي افغان ها در دام ايراني ها؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اين گلد كوئيست ميلياردها دلار از پول كشور ما(ايران)را بالا كشيده و سر هزاران ساده لوح ايراني رو كلاه گذاشته اونوقت شما .................
بلايي كه ويجي(رييس هندي تبار گلد كوئست)سر ايران اورده به مراتب بيش از مهاجران افغان بوده
طوري ميگيد انگاردولت يا مردم ايران به صورت هدفمند سر افغان ها را كلاه ميزارن
ويجي گفته ميخام از ايران مولتي ميلياردر بشم
بين دو ملت تفرقه ندازيد
ايران و افغان دوملت و يك كشورند
ما بايد دوباره متحد بشيم روياي ايران بزرگ فارسي زبانان
ايران و افغان و تاجيك

>>>   در اروپا دزد های انترنتی زیاد است .
مشلا وقتیکه ایمیل ادرس تان را باز میکنید نوشته میشه در صفحه اینترنیت که شما 100 هزار یورو برنده شدید . و از شما خواسته میشود که اسم و اسم فامیلی و شماره حساب بانکی تان را برای ماها روان کنید تا 100 هزار دالر به شماره حساب تان بریزیم . وقتیکه که شما این کار را کردید . چند روز بعد به شماره حساب تان میبینید که پول خودتان را دزدیده .
از ناروی

>>>   سلام وه عرض ادب خدمت خوانندۀ وه نویسنده این گزارش چه خوب که بدون تبعیض قضاوت کنیم شما در پا یا ن نویشتید که عکس اول وه دوم ربط به ای قضیه ندارد پس چراآ ن عکسهارا ا نجا مونتاژ کردید یک قوم خاص را بد مام می کنید و بهانه دستی انسانهای کسیفی میدهید کی بد نامی های قومشان را نمی بیند کی مثل کوه سنگینی کرده

>>>   چرا احساسی خبر چاپ میکنید ...چرا اذهان مردم را به سوی غلط و بد بینی به همدیگر سوق میدهید ..
به افغانهای که در ایران هستند کم توهین میشود از سوی ایرانیها که شما و همکارانتان و بعضی از کاربران احساسی شما هم اضافه شدین..این خبر صددرصد دروغ نیست اما صددرصد هم درست نیست ...
میلان سویدن

>>>   وقتی کشور خودمان از مردم خودش دزدی میکند چه گلایه از کشور مردم

>>>   پس هيچ حرفي ربط مستقيمي به موضوع ندارد.
دوم اينكه شركت هاي هرمي سال ها قبل اين كار ها را كرده و مي كرد، اينكه چيزي تازه نيست.

>>>   سلام به هم اي عزيزان از سر زمينهاي افغانستان و ايران و .. هر جا كه هستيد. موضوع فوق يك موضوع و مسئله بين المللي است كه ربطي به ايران و افغانستان ندارد نه ايراني باني اين كار منفور هست و نه افغاني. اين يك پروژه پول شوئي جهاني است هم برادران ايراني و هم برادران افغاني از اين كار متضرر شده اندو اصل پول خارج از مرز هاي ايران در جيب اروپائيها و .. منتقل گرديده اند. خوب نشان دادند باغ گل توسط عوامل آنان و وعده هاي واهي و گمراه كننده مردم ساده و بيسواد ما را به اين دامها انداخته اند.ما نبايد به ايراني يا غير ايراني ربط بدهيم و احساسات آنانرا جريحه دار كنيم. اگر بخواهيم جوال دوز را به تني ديگران بزنيم لا اقل سوزن به تن خودت فرو كن. امروز در شهر هاي مختلف ايران تعداد زيادي از محاجرين افغاني ما زندگي دارند متوسط در آمد خانوادگي ايشان چقدر است ؟ آيا ميشه با اين در آمد هزينه هاي كلان زندگي چندين نفر كه در يك خانواده زندگي ميكنن تامين كرد ؟الان كه همه پسران ، دختران و زنان خانواده همه دنبال ماشين و لا اقل موبايل هستند و هر خانواده افغاني حد اقل 3-4-5 بچه دارند. تامين اين همه آدم نياز به در آمد دارد دختران و پسران جوان هم قبول ندارند كه پدرانشان در آمد و كار خوبي دارند ياخير؟ الان در جامعه ايراني هم اين معضل وجود دارد اكثر زنان و دختران براي رسيدن به اهداف بلند پروازانه شان دست به كار هاي خلاف ميزنند. پس بيائيد منطقي و درست فكر كنيم و راه حل اساسي براي حل آن پيدا نموده و به ديگران تهمت نزنيم. موفق و پيروز باشيد.
ع.م از ايران

>>>   چرا احساسی خبر چاپ میکنید ...
به افغانهای که در ایران هستند کم توهین میشود از سوی ایرانیها که شما و همکارانتان و بعضی از کاربران احساسی شما هم اضافه شدین..این خبر صددرصد دروغ نیست اما صددرصد هم درست نیست ...

>>>   شما هم مانند انگلیسی ها با طرح یک موضوع کلی که در همه جوامع وجود دارد بدنبال تخریب روابط با ایرانی هستید که اکنون سه میلیون افغانی در آن ساکن هستند ؟ در کجای دنیا با افغانها مانند ملت خودشان برخورد می کنند ؟ هیچ کجا . ولی باز هم ایران از همه شان بهتر می باشد.
زری از تهران

>>>   در ایران یک فارس را نمی تانی پیدا کنی با این فاسی در کدام گوشه تاریخ صحبت می شد؟ به ایران چندین سلسله صفوی امده.
احمد از هالند

>>>   سلام همشهریان عزیز.
مشکل ما افغانیها بیشتر به این سخن مرحوم محمد علی جمال زاده بر می گرده که گفته از ماست که بر ماست.ما باید خودمان را اصلاح کنیم گناه را بر عهده دیگری گذاشتن نه تنها مشکل ما را حل نمی کنه بلکه ما را دچار غفلت زدگی و توجیهات خود راضی کننده مبتلا می کنه.
به امید افغانستان سرافراز.
حسینی
دانشجو

>>>   سلام بر تمامي دوستان
اول از افغان پيپر گله منديم !!!!
چرا كه در هر جامعه اي انحراف هست در بعضي از جوامع اين انحراف كمتر و در بعضي بيشتر . در ايران هم در بين جوانان كم و بيش انحرافاتي وجود دارد علي رغم اينكه در ام القراي كشور شيعه زندگي ميكنند . شيطان همه را وسوسه ميكند چه براي پول چه براي شهوات . زنان روسپي در تهران كم نيستند شايد از اين جمعيت چند صد نفري حالا چند دختر فريب خورده از مهاجرين افغان هم باشد اين دليل نميشود كه خانواده هاي محترم و مؤمن و مسلمان مهاجر مقيم ايران را با يك چوب برانيد
چه بسا از بين جوانان رشيد مهاجر درصدبالايي تحصيلات عاليه دارند و بعضا در ايران و ساير كشور ها مشغول كار پس هميشه نبايد آن قسم از ليوان خالي آب راديد .
دوم اينكه سايت محترم افغان پيپر دو عكس تزئيني در سايت گذاشته و دختران معصوم قوم تاجيك را با اين كار به بدنامي شهره كرد است كه كاري خلاف شرع مقدس و ناجوانمردانه است .
سوم اينكه اينگونه مشكلات در داخل افغانستان به وفور يافت ميشود هم در بين دختران و هم در بين پسران اقوام مختلف
از انصاف بدور است اينگونه گمانه زني ها انشالله خداوند به شما بصيرت بدهد تا در اطلاع رساني بهتر از پيش و بدون غرض عمل كنيد . انشاالله
عبدالحميد مفتون - كابل

>>>   تشكر ويزه ميكنم از شما اطلاع رساني خوب كرديد ونسبت به سر نوشت جوانان تان حساسيت نشان داديد هميشه كامياب باشيد
محمد از مشهد

>>>   وزیر مها جرین ادم بسیار بی کفایت است وکار مندانش از همه بدتر

>>>   سلام دوستان عزیز!

تشکر از مطلب شما، اما باید گفت که این شرکت ها نه تنها در ایران ما افغانها را بدبخت ساخته است، بلکه در افغانستان نیز ، چرا که یکی از دوستان من هم از همان بدبختان بود که بنام این و آن و با استفاده کردن از راهای مختلف توانستن تا ایشانرا در این شبکه جذب کردن و مبلغ بیشتر از 5000 دالرامریکای شانراو چندتن از دوستانش ر ا گرفتن و بلاخره اخر کار صفر شد و نه شرکته باقی ماند و نه پولی از این کار برایش کسی داد .

این کار را باید دولت و دولتمردان مان باید که تعقب کرده و به اعملانشان چی خارجی (ایرانی) و چی داخلی هستند به جزاً اعمالیشان برسانند.
چرا که این امر باعث بدبختی در همان خانواده و همچان باعث خارج کردن مبلغ هنگفت پولی از کشور میگردد.

با احترام
ف ص
کابل، افغانستان

>>>   با سلام وتکرازمسولین سایت که به این موظوع مهم برداخته
درست اشاره کردید متاسفانه بیش ازمردم عادی دانشجویان ما به این شرکت های موهومی جذب شده اند که من تعدادی زیادی ازاین دانشجویان را میشناسم که هم خودش بدبخت شده وبا عث بدبختی دیگران هم شده اند وحتی ازنظرتحصیلی هم با مشکل موجه شده اند
البته خبرهای تایید نشده ای وجود دارند که دانشجویان افغانی ما مقیم دانشگاه امام خمینی قزوین هم به این شرکت های عضوشده اند بیشترخانمها است وبشدت کارمیکند که باعث جذب اقایان هم بشوند که به خود بنده هم بابت این مسله مراجه کرده ومن درخواستشان را رد کردم .
دانشجوی افغانی ازدانشگاه امام خمینی ره

>>>   سلام ميترا جان ! از دو سال قبل تا به حال شما همچنان دانشجوي سال اخر هستي پس اين سال اخر ت كي تمام مي شود؟
در بدر

>>>   باید متذکر شوم که بنده نیز بریب بود در دام یکی از این شرکت ها در کابل بیافتم و خدا را سپاس که با عقل و هوشی که نصیب بنده نموده توانستم از آنها دوری نمایم، آنها واقعاً جادوگر و محتاط هستند سخن های واقعاً علمی اما نه چندان واقعی شان همه را تحریک مینماید در حالیکه خود ده ملی بس میروند بر مردم دیدن خواب لکسس را توصیه میکنند و به این ترتیب میگویم تا احمق در جهان است مفلس در نمیماند امید وارم کسانی که این پیام را میخوانند از این مجامع که بیشتر به شکل مخفی در کارته چهار فعالیت مکنند دوری نمایند.

>>>   خداوندسرنوشت هيچكس راتغيرنمي دهدمگراينكه خودش تغير دهد توصيه اين است كه هيچوقت فراموش نشود اينكه ازكجا آمديم براي چه آمديم وبه كجا خواهيم رفت = گذشته ، حال وآينده = خدافراموش نشود.

عطايي ازمشهد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است