آیندگان باید قانون اساسی را اصلاح نمایند
قانون اساسی کشورمان یکی از افتخارات نسل جدید افغانستان خواهد بود چرا که در مقایسه با قوانین کشورهایی چون آمریکا، فرانسه، انگلستان و هند، به آسانی ساخته و تصویب شد، ولی با این حال نیاز اساسی به تعدیل و اصلاحات جدی دارد که بایست به شکل بسیار اندیشمندانه توام با مقتضیات زمانی صورت گیرد 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۱۹    ۱۳۸۹/۱۰/۱۴ کد خبر: 18025 منبع: پرینت

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper ) ، هفت سال از تصویب قانون اساسی کشورمان گذشت که طی این مدت اما و اگرهای فراوانی در رابطه با تطبیق قانون و عملکرد دولت به میان آمده است.

محترم کرزی در مراسمی که امروز سه شنبه به اشتراک شماری از رهبران جهادی سابق و بسیار از مقام های دولتی در کابل برگزار گردید، برای اولین بار اذعان داشت که خارجی ها در راستای تطبیق قانون اساسی کشور مداخله می کنند، لذا از آنان خواست دست از مداخله های بیجای خود بردارند.

محترم کرزی در این رابطه گفت: تطبیق قانون اساسی نیاز به استقلالیت کامل دارد. از دوستان خارجی می خواهیم که آنها در این معامله درونی خانه ما بین مردم افغانستان و در تطبیق و پیاده کردن این قرارداد اجتماعی مردم افغانستان دست مداخله خود را دور کنند تا این مملکت ما پیشرفت کند و دولت ما به درجات تکامل بهتر برسد. ولی ایشان مشخص نکرد که منظور او کدام کشور و چه نوع مداخله ای است؟

به هر حال رئیس جمهور در حالی مدعی چنین واقعیتی شد که انتقادات زیادی وجود دارد که مردم و مقام های دولتی در زمینه تطبیق این قانون اساسی تلاش های لازم را به خرج نداده اند. به عنوان نمونه یکی از ماده های مهم این قانون، انتخابات شوراهای ولسوالی است که به دلیل نبود مرجعی به نام تفسیر قانون اساسی هنوز راه اندازی نگردیده است.

قانون اساسی کنونی کشور که دارای 12 فصل و 162 ماده است، در جریان حاکمیت دولت انتقالی به تاریخ 14 جدی 1382 هجری شمسی از سوی صد ها تن از نماینده های مردم در خیمه تاریخی لویه جرگه در کابل تصویب شد و سپس از سوی رییس جمهور کرزی توشیح گردید که به گفته بسیاری از سیاستمداران داخلی و خارجی دموکرات ترین قانون اساسی منطقه است.

اما در این قانون موارد دردسر سازی وجود دارد که باید اصلاح شود. در سالهای گذشته، در مواردی دیده شده که مجلس نمایندگان و محترم کرزی برسر مسایلی اختلاف داشته و هر دو طرف نیز به قانون اساسی استناد می کردند. از جمله اینکه در قانون اساسی آمده است که: کار رئیس جمهور در آخرماه جوزای سال پنجم به پایان می رسد، اما روشن نیست که شروع کار رئیس جمهوری بعد از اعلام نتیجه انتخابات است یا بعد از ادای سوگند توسط رئیس جمهوری.

در قانون اساسی افغانستان شورایی به نام شورای نظارت برقانون اساسی نیز پیش بینی شده است، اما این شورا تا چند ماه قبل وجود نداشت و در مواردی که ماده ای از قانون اساسی به تفسیر نیاز داشته به دادگاه عالی مراجعه شده است، دادگاهی که قانونا چنین اختیاری به آن داده نشده است.

بسیاری از آگاهان مسائل سیاسی بر این باورند که این قانون اساسی مطمئنا یکی از افتخارات نسل جدید افغانستان خواهد بود چرا که قانون اساسی افغانستان در مقایسه با قوانین کشورهایی چون آمریکا، فرانسه، انگلستان و هند، به آسانی ساخته و تصویب شد. از سوی دیگر بعضی از این کشورها قانون اساسی خود را در مدت ده سال به اجرا درآوردند اما خوشبختانه افغانستان توانست در مدت بیش از یک سال قانون خود را به اجرا بگذارد.

به جرات می توان گفت قانون اساسی دستاورد بزرگی است اما قانون زمانی حاکمیت پیدا می کند که اداره ای سالم برای پشتیانی داشته باشیم و این میسر نمی شود مگر با اتفاق، اتحاد و دلسوزی .

با تمام این تفاصیل هنوز قانون اساسی افغانستان نیاز اساسی به تعدیل و اصلاحات جدی دارد که بایست به شکل بسیار اندیشمندانه توام با مقتضیات زمانی صورت گیرد و گرنه مشکلات و بحران بیشتر از این افزایش خواهد یافت.

از آنجایی که لوی جرگه تنها نهادی است که حق دارد قانون اساسی افغانستان را تغییر دهد یا ماده هایی از آن را تعدیل نماید، امیدواریم در اینده ای نزدیک نمایندگان مردم افغانستان از طریق یک لوی جرگه برای اصلاح قانون اساسی اقدام کنند و جاهایی که ما را با مشکل دچار نموده، اصلاح نمایند. هر چند باید به مجری های قانون اساسی وقت بدهیم تا خود را ثابت نموده و این مملکت و این خاک و مردم را به آینده های بهتر برسانند.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   قانون زور و زر زود به اجرا در می اید!

>>>   اشتباهی کوچک پیامد منفی بسیار بزرگ
قانون اساسی بدون شک دست اورد بزرگ برای مردم افغانستان ومجاری نهادینه کردن حکومت دموکراتیک ودیگر ارگان های ثلاثه اما مشروط بر تطبیق قانون وراه های تسهیل زندگی مردم بوده در طول یک دهه تصویب قانون اساسی با نواقص های که داشته مشکل آفرین بوده بجای اینکه مشکل را حل نماید نمونه های ان تفویذ صلاحیت های بیشتربه جناب ریس جمهور که سبب سلطانی آقای کرزی گردیده
مسله دیگر رد صلاحیت جناب اسپنتا وابقای ان در کابینه که حکومت از یکسو وقوه مقننه از سوی دیگر صبغه قانونی به ان میبخشیدن،در بعضی از ماده های قانون اساسی منتفی مواد دیگرش مانند ماده سه ماده ده میباشد موضوع که خیلی ها مهم پنداشته میشود سرقت در قانون اساسی افغانستان است بعد از تسوید،تصویب و توشع به ریس جمهور در یک سری مواد دست اندازی ها به عنوان ویرایش صورت گرفته که گاهی برمنافع ملی نبوده جز قربانی منافع کل برمنافع قوم خاص نمونه ان هم ماده شانزدهم پاراگراف چهارم قانون اساسی، معاملات وتعاملات درون مجلس تصویب قاون اساسی ،ماده بیستم قانون درباره سرود ملی افغانستان است که درکل به این ماده محوریت قومی ارایه کرده شده است.این چندی از نکات برجسته یی بود که به ان اشاره کریم . وجالب از همه نقص صریح وقانون شکنی های آشکار از مجریان قانون از همه بیشتر که بسیار مضحک است ودرد اور است .

>>>   قانون باید قانونی باشد که تنها حقوق پشتونها در آن مد نظر گرفته شده باشد در غیر آن همیشه همین آش وهمین کاسه است .
فقط قانون خداوند این فاشیستها را میتواند که اصلاح کند به امید آن روزی که نام پشتون در افغا نستان نباشد تنها افغانها باشند نه پشتونهای ....
حفیظ مزارشریف

>>>   آیا شرم نیست برای فارسی زبانان که با این اکثریت قاطع سرود ملی شان پشتو باشد ؟ وطنی

>>>   اگر دراین سال ها از قانون حمایت می شد و به قانون احترام می گذاشتن این کشور به این حالت بحران زا سر دچار نمی شد .
یک تن از شهروندان این خاک

>>>   منظورش كاهش قدرت پشتون ها در شوراى ملى و ارگان هاى دولتى است كه راز اكثريت نبودن شان را برملا كرده است.

>>>   بسیار وقتش است که سرود ملی فارسی شود . .آریائی

>>>   سرود ملی شود چون فارسی یک زبان شناخته شده است . و جهان می شناسد پشتو یک زبان ناشناخته و مخلوط و بی سر و پا می باشد
شتو زبان از وردک

>>>   خيلي خوب دوستان !
سرود ملي بما چي مي دهد كه فارسي باشد يا پشتو ؟ وقتيكه ما چنان در جهل و ناداني غرق باشيم كه تمام اجراات قانون را فراموش و بالاي سرود ملي اتكا كنيم ، سرود به هر زباني باشد به ما ترقي و پيشرفت را نصيب نمي گرداند. سرآهنگ ميخواند و اكنون گلزمان هم ميخواند ..... ما به كجائيم ؟ به كجا رسيده و چه ميخواهيم ......؟؟؟؟
بازيگوش از هرات

>>>   كرزي جان اين قانون اساسي شما را تا اين جا رسانيد وحالا خراب شد .
غم درو ن از كابل

>>>   جناب کرزی تلاش دارد تا با تغیر آوردن در قانون اساسی بقای خود را بعد از ختم کارش در دوره بعدی حفظ نماید.
سریح و واضیح میتوان گفت که کرزی خان بیم دارد تا حکومت بعد از دوره فعلی در دست سایر اقوام نیافتد، بناً آخرین تلاش هایش را خواهد کرد.
سیاووش از بدخشان

>>>   کرزی بیچاره راه خود را گم کردی مواظب خود باش که دیوانه نشوی (یک سر هزار سودا)
انور
کابل

>>>   درهر کشوری وقتی قانون وضع می شود باید مجری قانون هم وجود داشته باشد تا قانون را اجرا و از ان حراست کند
اما در افغانستان متاسفانه این شکلی نیست چون در قدم اول مردم افغانستان در کل بی سواد هستند و از فواید قانون و قانونمندی زیاد مطلع نیستند و در ثانی احزاب و گروه های که در مسایل افغانستان زیدخل هستند به نحوی سد راه قانون می شوند و این جا است که این دموکرات ترین قانون اساسی زیر پای سلیقه های احزاب له می شود و از بین میرود که در نتیجه باز قانون جنگل حاکم می شود تا هر قوماندان در ناحیه خودش و هر ملا در حوزه خودش برای اطرافیانش قانون وضع کنند
این جا است که زنی سنگار می شود و مردی تیر باران و یتیمی بی سر پرست می ماند
به نظر من سخنرانی جناب کرزی در رابطه به تعدیل قانون اساسی میشه یک طوطعه باشد که در اینده منافع اقوام کوچکتر در افغانستان با خطر بزرگ مواجه شود و همچنین اقشار مردم این سرزمین از جمله زنها با خطر ازادی های فردی و اجتماعی رو برو شود
و از طرفی جناب کرزی به خاطر پروسه صلح همچنانکه اسامی افراد گروه طالبان را از لیست سیاه سازمان ملل خارج کرد شاید این بار پیش شرط مذاکرات طالبان تغیر قانون اساسی کشور باشد و من به صورت یقین گفته میتانوم که کرزی به عنوان نفر اول این کشور از تریبون دولتی زمینه را برای قانون طالبانی در کشور هموار می کند و این زمینه سازی را به وجود خواهد اورد که به تدریج قانون اساسی افغانستان به دلخواهی طالبان اصلاح گردد و افغانستان باز به قانون جنگل مبتلا شود
اگر این کار صورت بگیرد و تغیراتی در قانون اساسی پیش بیاید من مطمین هستم باز افغانستان به سویی نابودی پیش خواهد رفت و همه اقوام از ان متضرر خواهد شد

آصیف حسنی ملبورن استرالیا

>>>   سلام عزیزان .
انچه که ما افتخار داریم اینست که تصویب قانون اساسی ما مدت زمان طولانی راداشت و قیمت ترین قانون اساسی در جهان است زیرا در تصویب این نوشته های روی کاغذ که هیچ وقت اجرا نشد مبلغ 42 ملیون ذالر خرچ ومصارف را داشت .
بصراحت میتوان گفت اکنون که چندین سال از تصویب قانون اساسی میگذرداز خا نه های میز ویا الماری ها این کاغذ های سیاه شده راهنوز که هنوز است اگر بیگیری بوی چاپ مواد ان رامیدهد حال تطبیق انرا همه تصور کرده میتواند تصویب فرامین تقنینی . مصوبه ها وضمایم تقنینی وسایر رهنمود ها مانند گروه اتن است که با موزیک یک نواخت دور زدن وکله شوراندن یکنواخت بدون اینکه چیزی تفهیم گردد دیگر افاده ای را نمیتوان گرفت میباشد .
من با فرموده جناب کرزی موافقم که باید دراینده قانون اساسی ملی تصویب گرددودر منثه عمل قرار گیرد .
حال سوال درینجا است جواب عدم تطبیق این قانون ناقص را کی میدهد اول .دوم اینکه این گدودی چقدر طول میکشد وقربانی میگیرد تا تصویب قانون بعدی وتطبیق ان بزک بزک نمر که جو لغمان میرسد . کی وقت گل نی.
بدرود جلال

>>>   قانو ن ساختن بسی آسان و بر طبق قانون عمل کردن شرط است
وقتی که کرزی و دولت مردان آن قانون را زیر پا میگذارند از ملت چه توقع دارند
قانون اساسی ما هر چه دموکراتیک باشد وقتی سخنی برای گفتن دارد که به آن عمل شود
چکاوک از ایران

>>>   باسلام واحترام برهمه ی عزیزانی خاک افغانستان ای هموطنانی کرامی در سراسری جهان هیچ قانونی تابهل ماندی قانونی دولتی جناب آقای کرزای در افغانستان اجود نداشت و نخاهم داشت این بهترین قانونی افغانستان است که در طولی تاریخی افغانستان به تصویب رسید است پس بیاید همهی آنان که خودراه لایق بر پشرفتی افغانستان میدانید دستی دولت و دولت مردانی افغانستان رابکریم و این قانونی پرافخارا پاسدارم تا خداوند ما و شمارا قوت دهد که طالبانی جنایت کار و حمایت کنندیشان پاکستانی خبیس را سر نیکن نمایم دورد بر افغانستان و دولت و دولتمردانی این خاک که امکنون آرامیش را به طفلانی افغانستان پاسمیدار باتمامی اجود تاآخرین قتری خون در راه این قانون ایستادیم و خاهم ایستاد جناب آقای ریس جمهور با تمایم اجود از شمااز ترفی خاندانم سیپاس کذاری مینمایم خدانیکدارت باش
اسماعیل جفغعری ازتهران

>>>   ازین فانون اساسی کرده فانون اساسی زمان پادشاهی ظاهر
به مراتب بهتر بود زیرا صلاحیت های که کرزی در این فانون دارد
شاه نداشت. افسوس باین دموکراسی فلابی و نظام تک فدرتی
و تک ملیتی . فانونیکه در 35 ماده ان بعد تصویب دستبرد زده
میشود ایا ماهیت فانون رادارد ؟ فانونیکه ابزار رئس جمهور باشد
ان هم فانون است ؟
دوراندیش

>>>   آقای اسماعیل جفغعری چرا از دولت مردان اینقدر تشکر و سپاسگزاری کرده ای؟!!
آنها که تا حال هیچ خدمتی برای مردم خود انجام نداده اند فقط به فکر خویش هستند.
حفیظ از مزار شریف ، تو هنوز فرق بین افغان و پشتون را نفهمیدی؟!!
کابل زمین..

>>>   مجری و پاسبان قانون اساسی کیست؟ .چهارشنبه, 15 دی 1389 ساعت 21:46 عزیز احمد بارز .

دیروز ریس جمهور کرزی در مجلسی که به مناسبت هفت سالگی قانون اساسی از طرف کمسیون نظارت بر قانون اساسی تدویر یافت بود به سخنرانی پراخته و تطبیق نشدن قانون اساسی را نشانه ی مداخله خارجی ها دانست. اما واضح نساخت که کدام کشور و در کدام مورد مانع تطبیق قانون اساسی شدند.

این سخنرانی ریس جمهور خاطره حکایتی از دوستی را به زهنم تداعی کرد. (در زمان زمامداری مرحوم محمد داود یکی از دانشجویان که سال سوم ناکامی خویش را سپری میکرد و قرار بود از دانشگاه اخراج شود و نمی خواست از شرم روی خود را به روی سیال وشریک بزند به شهر میرود و شروع می نماید به شعار دادن و فاش دادن علیه رژیم وقت و این مسله باعث میشود که از طرف حکومت وقت دستگیر و بنام زندانی سیاسی به زندان برود و نام زندانی سیاسی به مراتب بهتر است از ناکامی و بی کفایتی)

هر زمانیکه ریس جمهور امری را ولو خلاف قانون به میل خویش انجام داده نتواند کشور ها و یا کشوری را هدف قرار میدهد وبار مسولیت خویش را به گردن انها می اندازد.

حمله اولی: ریس جمهوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ با وجود افشا شدن یک ملیون رای تقلبی به نفع ایشان ایالات متحده امریکا را متهم به مداخله در انتخابات کرد. ایا امریکایی ها یک ملیون رای را به نفع وی تقلب کردند ؟ که ریس جمهوری را در مقابل شریک استراتیزیک خویش قرار داد ویا امریکا جانب واقعیت را گرفت؟

حمله دومی: ریس جمهوری خارجی ها را متهم به تطبیق نشدن قانون اساسی نمود این حمله در جریان دعوی حقوقی کمسیون مستقل انتخابات ومراجع عدالی کشور در مورد نتایج انتخابات پارلمانی صورت میگیرد. که پروسه انتخابات از نظر قانون نهایی خوانده شده ودر قانون صراحت دارد. البته به استثناء مسایل جرمی مربوط به کارمندان کمسیون انتخابات و وکلای موفق و ناکام. و ریس جمهور بر نتایج انتخابات ملاحضاتی دارد.

کجاست مرجع تفسیر قانون اساسی که از استفاده ابزاری قانون جلوگیری نموده ونگذارند با قانون برخود ابزاری شود. اعضای کمیسون نظارت بر قانون اساسی به نحوی زیر احسان ریس جمهوری قرار دارند بناء تا تثبیت جایگاه این کمسیون در نزد مردم بحیث یک اداره مستقل ومهم که کار تفسیر قانون اساسی را به عهده دارد. فکر میشود اعضای این اداره این توان رانخواهند داشت تا بر خلاف میل ریس جمهور موقف اتخاذ نمایند.ایجاد دادگاه ویژه برای انتخابات در هیچ جایی قانون اساسی وقانون انتخابات پیشبینی نشده است ومسولیت بررسی وفیصله دعوی های انتخاباتی مطابق قانون به کمسیون سمع شکایات سپرده شده است وفیصله این کمسیون نیز نهایی خوانده شده است.ریس جمهور کرزی توسط همین خارجی ها تا اینجا رسید حالا میخواهد با این شعار ها برای خویش صبغه قهرمان ! ومدافع قانون کسب نماید همه میدانند که شیر سفید است بهتر است از هر زمانی که شده ریس جمهوری واقعیت ها را به ملت بگوید به این بیراهه رفتن ها که هشت سال خوب ترین فرصت های مردم وکشور هدر داده شد دیگر جایی نمی رسد خاتمه دهد. افغانستان از استقلال تا کنون هشت (۱) قانون اساسی داشته است که قانون اساسی فعلی با وجود اتهام چند مورد تقلب از جانب اپوزسیون دولت (۲) یکی از خوبترین قوانین افغانستان میباشد که متاسفانه از جانب مجریان بار ها بر خورد ابزاری صورت گرفته است.

مجری و پاسبان قانون اساسی کی است؟

مطابق به ماده پنجاه قانون اساسی تطبیق قانون اساسی وسایر قوانین - دفاع از استقلالیت - حاکمیت ملی - تمامیت ارضی وتامین امنیت وقابلیت دفاعی کشور از وطایف اساسی دولت میباشد. ریس جمهوری علاوه از اینکه ریس دولت است ریس حکومت و شورای وزرا نیز میباشد و تطبیق قانون اساسی یکی از مهم ترین و اساسی ترین وظایف ریس دولت میباشد. هنگامیکه ریس جمهوری قاچاقبران مواد مخدر(۳) را که با استفاده از لباس پولیس دست به قاچاق میزنند دستگیر شدند بدون محاکمه از حبس رها می سازد بخاطرکه قبیله ایشان مشهور است ودر کمپاین ریاست جمهوری وی را حمایت کنند. آیا کدام خارجی به ایشان هدایت داده بود که با قانون برخورد ابزاری نماید؟ اگر درین مورد دست خارجی ها دخیل باشد باید مردم بدانند.

قرار ماده شصت و سوم قانون اساسی ریس جمهور سوگند یاد می کند که (قانون اساسي و ساير قوانين را رعايت و از تطبيق آن مواظبت نمايم.) قانون اساسی دولت را مکلف به تنظیم اداره سالم می نماید زمانیکه پول های بی حساب از جانب ایران وامریکا به دفتر ریس جمهوری از راه های غیر قانونی سرازیر میشوند و کسی پاسخ گو نمی باشد که چه مقدار پول گرفته شده و به منظور مصرف شده. آیا این نمونه اداره سالمی است که در قانون پیشبینی شده؟ آیا مردم حق ندارند که بدانند که در دفتر ریس جمهور منتخب!! شان چه می گذرد.

برادر ریس جمهور بارها بر تجارت مواد مخدر متهم شد چرا ریس جمهوری برادر خویش را به قانون نه سپرد؟ اینها نمونه ها تطبیق و مواظبت قانون اند از جانب ریس جمهوری. و مطابق به ماده شصت وچهارم قانون اساسی که صلاحیت های ریس جمهور را مشخص می کند در بند اول آن نیز (مراقبت از اجرای قانون اساسی) آمده است. در صورت که ادعای ریس جمهور درست باشد و خارجی ها در مورد تطبیق قانون اساسی مشکل ایجاد کرده اند و ریس جمهوری از مرقبت قانون عاجز ماند است و نتوانسه است از قانون مراقبت نماید خیلی منطقی بود که ریس جمهور این موضوع را با موکلین خویش در جریان چند سال گذشته صادقانه در جریان می گذاشت و با صراحت اعلان میکرد که کدام کشور و در کدام مورد در راه تطبیق قانون مشکل ایجاد کرده اند و در صورت که ریس جمهوری از انجام وظایف قانونی خویش عاجز مانده بود، شرافتمندانه استعفا دادن امری قانونی و افتخار ابدی است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است