کوریای شمالی با ۱۴۷.۵ میلیون دالر رمز ارز دزدی
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۰    ۱۴۰۳/۲/۲۶ کد خبر: 175349 منبع: پرینت

براساس یک گزارش محرمانه ناظران تحریمی سازمان ملل متحد، کوریای شمالی پس از سرقت سال گذشته از یک صرافی ارزهای دیجیتال، در ماه مارچ امسال ۱۴۷.۵ میلیون دالر را با پول‌شویی از طریق پلتفرم ارز مجازی تورنادو کش (Tornado Cash) تصاحب کرده است.

خبرگزاری رویترز که روز سه‌شنبه ۲۵ ثور، نسخه‌ای از این گزارش را مشاهده کرده است، اعلام کرد که ناظران تحریمی سازمان ملل این سند را روز جمعه به کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کردند و گفتند که در حال بررسی ۹۷ حمله سایبری مشکوک کوریای شمالی به شرکت‌های ارزهای دیجیتال بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۴ بوده‌اند که ارزش آنها حدود ۳.۶ میلیارد دالر است.

ناظران با استناد به اطلاعات شرکت تحلیل رمزنگاری PeckShield و شرکت تحقیقاتی بلاک چین Elliptic به کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل گفتند که این حملات شامل حمله اواخر سال گذشته نیز می‌شود که در آن ۱۴۷.۵ میلیون دالر از صرافی ارزهای دیجیتال HTX قبل از پول‌شویی در ماه مارچ سال جاری به سرقت رفت.
ناظران گفتند که تنها در سال ۲۰۲۴ در حال بررسی ۱۱ سرقت ارزهای دیجیتال به ارزش ۵۴.۷ میلیون دالر بوده‌اند و افزودند که بسیاری از این سرقت‌ها ممکن است از طریق شرکت‌های کوچک مرتبط با رمزنگاری صورت گرفته باشد که به‌طور ناخواسته از سوی کارکنان فناوری اطلاعات کوریای شمالی استخدام شده‌اند.
ناظران به نقل از کشورهای عضو سازمان ملل و شرکت‌های خصوصی گفتند که کارکنان فناوری اطلاعات کوریای شمالی که در خارج از کشور فعالیت می‌کنند «درآمد قابل‌توجهی برای کشور» ایجاد می‌کنند.

کوریای شمالی از سال ۲۰۰۶ تحت تحریم‌های سازمان ملل قرار دارد و این اقدامات در طول سال‌ها در تلاش برای تامین بودجه برنامه‌های موشک بالستیک و هسته‌ای این کشور تقویت شده است.
هیات نمایندگی کوریای شمالی در سازمان ملل در نیویارک به درخواست رویترز برای اظهار نظر در این مورد پاسخ نداد.

ایالات متحده در سال ۲۰۲۲ تورنادو کش را به اتهام حمایت از کوریای شمالی تحریم کرد. دو نفر از بنیانگذاران این شرکت در سال ۲۰۲۳ به تسهیل بیش از یک میلیارد دالر پول‌شویی، از جمله برای یک گروه جنایت سایبری مرتبط با کوریای شمالی متهم شدند.
وکلای رومن استورم، یکی از بنیانگذاران تورنادو کش، که در ماه سپتامبر به جرایم خود اعتراف کرد، نیز به درخواست رویترز برای اظهارنظر پاسخ ندادند.

پلتفرم‌های به اصطلاح «میکسر» ارزهای مجازی مانند تورنادو کش، ارزهای رمزنگاری شده بسیاری از کاربران را می‌گیرند و آنها را با هم ترکیب می‌کنند تا به مخفی کردن منابع و صاحبان وجوه کمک کنند.
ماموریت سالانه ناظران تحریم‌های سازمان ملل علیه کوریای شمالی‌، در پایان ماه اپریل و پس از وتو روسیه تمدید نشد و پایان یافت. برخی از ناظران کارهای ناتمام خود را روز جمعه با کمیته تحریم‌های کوریای شمالی شورای امنیت در میان گذاشتند.
به‌طور معمول، گزارش‌های ناظران تحریم ابتدا مورد توافق هر هشت عضو قرار می‌گیرد، اما کار ناتمام ارائه شده به کمیته این روند را طی نکرده است.

ناظران گفتند که در حال بررسی گزارش ششم فبروری نیویارک تایمز بودند که در آن روسیه ۹ میلیون دالر از ۳۰ میلیون دالر دارایی‌های بلوکه شده کوریای شمالی را آزاد کرد و به پیونگ‌یانگ اجازه داد تا در یک بانک روسی در اوستیای جنوبی حساب باز کند تا بتواند بهتر به این مبلغ دسترسی داشته باشد.

کد (7)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کوریای شمالی
رمز ارز دزدی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است