موسسات خیریه در هرات کمیته نظارت ایجاد کنید
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۱۸    ۱۴۰۲/۷/۲۰ کد خبر: 174180 منبع: پرینت

نمیتوانم بنویسم. بغض گلویم را گرفته است. ایکاش در هرات بودم یا می توانستم به دیارم رفته و با مردم ماتمزده و در سوگ نشسته شهرم به کمک آسیب دیدگان زلزله بشتابم.
همه ما باید تلاش کنیم که بازماندگان این ماتم بزرگ بیش از این آسیب نبینند و سوء استفاده گران سیاسی و... از این میان به نفع خودشان بهره برداری نکنند.
امیدوارم یک کمیته نظارت جهانی برای انسجام و تقسیم عادلانه کمک ها ایجاد شود.
در هرات چندین موسسه خیریه خوشنام با سابقه طولانی خدمت رسانی وجود دارد و نیازی نیست که همه افراد خودشان کمک های شان به هرات برسانند. این موسسات تقریبا در بیشتر کشورهای مهاجر پذیر جهان نمایندگی دارند که می توانند کمک ها را به زوردترین فرصت به آسیب دیدگان برسانند.

مشکل اصلی بعد از پایان این فاجعه عظیم است. این کمک ها چند روزی دوام دارد و بعد همه چیز به فراموشی سپرده خواهد شد. در این میان سرنوشت آسیب دیدگان بعد فاجعه مشخص نیست. موسسات خیریه از حالا که هیجان کمک رسانی بالا گرفته است باید بفکر بعد فاجعه باشند و بطور یقین کمک رسانی های متفرقه درمان درد نیست هرچند تسکین موقت است. پس بهتر است با این موسسات و کسانی که در این راه سابقه روشن و تجربه کافی دارند هماهنگی لازم صورت بگیرد و از رفت و آمدهای متفرقه به هرات خودداری شود.

خداوند به همه شما خیرین خیر عطا فرماید.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
موسسات خیریه
کمیته نظارت
نظرات بینندگان:

>>>   متاسفانه همه راهی هرات هستند حتی کسیکه چند هزار افغانی یا چند دانه پتو جمع کرده به این بهانه راهی هرات شده یا می شود که چندتا عکس بگیرد و خودنمایی کند و به همه بگوید من کمک کردم. وقتی موسسات خیریه هستند که هم تجربه این کار ها را دارند و هم خود شان در این راه تلاش می کنند نیازی به رفتن همه مردم به هرات نیست. با رفتن دیگران به هرات بیشتر آذوقه کمبود می کند و چند برابر کمکی که می کنند به کمبود مواد غذایی و کمبود سرپناه در این ولایت می افزایند.
شیما کابل

>>>   باوجود ظاهر اسلامی ودعوی تطبیق شریعت وحکم خداو و...هروقت امارت امد با خشک سالی وبلا وافت یکجا می ایند چندی قبل در یکی از مناطق هم وطن پشتون ما یک طفل در چاه افتاده بود بخاطر نجات جان ان طفل یک وزیر طالب دست بکار شده میخواست ان را نجات دهد که متاسفانه نشد حال که هزار ها هم وطن دیگر که منتها به دیگر لسان صحبت مینمایند زیر ابار وده ها من خاک مدقون شده وزیر چه که مامور عادی طالب هم توجه ندارد!!!؟ حمایت وپشتیبانی خودرا از داعیه ای فلسطین اعلان میکنند ولی خود با کسانی که صهیونیست ها را تا دندان مسلح ساخته هم پیمان وقرار داددارنداینگونه روشها همه عوام فریبی وتظاهر وریاکاری معلوم میشود خداکند که چنین نباشد مارا به سیاست های کلان ومداخله در امور سیاسی کاری نیست اما کوشش نکنند که ملت به خون غنوده ومظلوم را فریب دهند مثل این که لقمه ای نان با امن وامان در ستیز است وقتی امنیت نسبی خکم فرما شده گرچه مسبب نا ا منی هم خود اینها بودند نان ملیونها افغان را از دستش گرفته اند ان امنیت هم برای کسانی که چیزی ندارند وصاحبان زر وسرمایه بد امن تر از گذشته بسر میبرندایکاش اینها حاکم مطلق ما تا به قیامت باشند ولی روز وروزگار ودست مزدهای ناچیز نصیب ملت عزیز ما شود
حاجی ولایت خان صافی مقیم پاریس

>>>   با توجه به وضعیت نامطلوب و دردناکی که در اثر زلزله در برخی مناطق شهر به وجود آمده است، ما به شدت متاثر از موقعیت فعلی هستیم، جایی‌که خانم‌ها و آقایان نیاز به کمک دارند و باید همه به جهت حفظ زندگی و تعداد زیادی از هم‌وطنان‌مان در برابر فاجعه عمل کنند. اما متأسفانه، مشاهده می‌کنیم که برخی محدودیت‌های تصمیم‌گیرانه از سوی تالبان اعمال شده است که خانم‌ها را از مشارکت در جلسات و گروه‌های امداد رسانی منع کرده و حق کمک‌رسانی به آنها را نادیده گرفته‌اند.
این مسئله موجب نگرانی عمیق ما شده است. ما نمی‌فهمیم چرا وضعیت بدی که در شهرمان وجود دارد، نتوانسته است تصمیم‌گیری‌های مردانه و زنانه را کنار بگذارد. خانم‌ها نیاز شدید به کمک دارند و به عنوان یک جامعه، ما باید اجازه و تشویق آن‌ها را داشته باشیم تا به تشکیل گروه‌های امداد رسانی بپردازند و در ماموریت‌های نجات و امداد رسانی شرکت کنند.
با تأسف و اعتراض شدید، ما از تصمیم تالبان در مورد محدودیت حضور خانم‌ها در گروه‌های امداد رسانی مخالفت داریم. حق کمک‌رسانی برای همگان باید برابر باشد و هیچ‌کس نباید از این حق محروم شود. خانم‌ها نیز باید به عنوان یک‌تیم حرفه‌ای در امدادرسانی مشارکت داشته
باشند.
این مسئله باید به عنوان یک اولویت مورد توجه قرار گیرد. ما امیدواریم که تصمیمات مناسبی از سوی مقامات مربوطه اتخاذ شود تا این محدودیت‌ها برداشته شود و خانم‌ها نیز بتوانند به عنوان یک تیم حرفه‌ای در امداد رسانی مشارکت داشته باشند.
مینا نادری

>>>   از داغت ای هرات نه تنها هرات سوخت
هم جان کابل و جگر قندهار سوخت
تو سرزمین دانش و فضلی، عجب مدار
بسیار خرمن هنر از روزگار سوخت
باز دیگر بلند شو از جا که بیش از این
برخاستی، اگرچه دلت بیشمار سوخت
برخیزو بر زلال هریرود رخ بشوی
ای ماهرو که آیینه در انتظار سوخت
در خاک ای درخت کهن ریشه ات بجاست
یک چند آفتی اگرت برگ و بار سوخت
افشین علا

>>>   ذکیه نوروزی
ان‌شالله که این طوفان هم بخیر بگذرد
خدایا ای چی حال است
ای بلاها تمامی ندارد
ان‌شالله که باران نبارد چون کل مردم داخل شهرن🥺
مراقب خود باشید دوستان گرامی
خدا پشت و پناه‌تان

>>>   ذکیه نوروزی
هراتی‌ها همیشه ثابت کردن که هرکدام شان تکه‌ای از عضو یک‌دیگر اند.
همیشه به داد هم رسیدن و اینبار هم به همه نشان دادن که مرحم هم شدن یعنی چی!
دست بوس تمام آن‌هایی که از هر طریقی به زلزله زده‌گان کمک کردن هستیم.
کمک‌های بی‌نظیر تک‌تک شما خیره کننده بوده و سبب آرامش قلب خانواده‌ها شده.
باز هم یاد آور می‌شوم حالا که جهان مارا فراموش کرده باید خودمان دست به کار شویم.
کمیته‌های امتداد رسانی باید به بهترین شکل ممکن تشکیل شود و کمک‌ها به شکل درستش توزیع گردد.
خانه‌ی‌تان آباد مردم با افتخار وطنم!
شما مصداق کامل این بیت هستید:
چو‌ عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

>>>   ذکیه نوروزی
دیده ام که خشت ها را یک به یک پس میکنند
تا مگر یک زنده جان در ( زنده جان) پیدا کنند

>>>   در زلزله‌ پکتیا از وزیر و والی و تا قاری و ملا همه یه کمک شتافتند جون منطقه پشتون ها بود اما در هرات نه از وزیر خبری است و نه از والی و نه از قاری و نه از ملا.
طالبان از موسسات خارجی خواسته اند که به کمک بشتابند اما نگفته اند که آیا زخمی ها و شهدای زن را مرد ها اجازه دارند که کمک کنند و از زیر خاک بیرون بکشند ؟؟؟؟؟؟؟
شریعت طالبانی در این مورد ساکت است.
بر موسسات داخلی و خارجی فشار طالبان هر روز مضاعف میشود و در همچو حالات دست گدایی به سوی موسسات دراز میشود.
هراتیان عزیز
خود به کمک خود بشتابید که از طالبان خیری نیست.

>>>   این چه کشور نیگونبخت داریم، مصیبت خلق و پرچم جنایتکار ، دزدان جنگسالار و طالبان کم بود که حالا مردم مظلوم و بیچاره ما دچار مصیبت خانمانسوز زلزله شدند. روح تمام قربانیان این زلزله وحشتناک شاد و برای مجروحین شفای عاجل و به بازماندگان و بستگان شان از بار گاه ایزد متعال صبر جمیل می خواهم.
شمس تمنا

>>>   خداوند متعال جان باختگان رابیامرزند وبرای مجروحین شفای عاجل ازخدای بزرگ خواهانم

>>>   از ما مردم يك تسليت گفتن أست و ميگويند ما در غم تان شريك هستيم همين نوسينده هاي قلم بدست كجا هستيد كه روي سياه طالبان تروريست را به مردم نشان دهيد چقد بي تفاوت و ديشب ذبيح الله مجاهد دروغگوي يك حس جگرخوني در وجودش .... اش ديده نشد به كمك رسانديم انشالله همه چيز حل شده تف به روي شما همجنس باز از روزيكه اين نسل مردار امده زلزله ، سيل طوفان خانه هاي مردم بيچاره را بنام زور مندان ويران ميكنند در فكر مردم نيستند كجاست يوتيوبر هاي نوكر طالبان تروريستها كه روي شانرا سفيد كنيد ..... دين اسلام انقدر كثيف ساختند كه در دنيا قابل قبول نيست از شومي شوم سوخت شهر روم

>>>   سلام علیکم
الله سبحان و تعالی رحم نماید

>>>   از شومي شوم سوخت شهر روم از قدم تروريستها ماتم سر ماتم أست دراين كشور به گفته جوبايدن خدا هم روي گشتانده از مردم افغانستان قهر خدا بالاي طالب أست

>>>   🤔 او مردم فارسیزبان بیدار و دقیق شوید که در کشور بنام افغانستان، مشکلات و جنگ خوردبرد از طرف حکومت های پشتون=افغانیت از سابق برضد مردم ترکتبار و فارسیزبانان در جریان بوده و هست.
✍ حال همین بی تفاوتی و تبعیض و تعصب مردم پشتون=افغان را به چشم عقل درک کنید بخصوص کرزی و ملک ستیز منافق را بشناسید.
✍ یادتان باشد که بر هیچ فرد پشتون=افغان رای اعتماد ندهید که به دوزخ میروید.
✍ و تجدید هویت و اعاده شناسه تانرا تبارز دهید که پایمال نشوید. ....
.......

>>>   یک باشنده احمدآباد پکتیا که پول نقدی برای کمک به زلزله زده های هرات نداشت، وسایل خانه اش را به لیلام گذاشته و نوشته؛ قیمت اش را شما تعیین کنید، پولش را ما به هرات میفرستیم.

>>>   خدا رحم کند.

>>>   مسولین امارت طالبانی داد از خود کفایی میزنند و این نماینده برنامه جهانی غذا خبر از وحشت و گرسنگی میدهد.

>>>   میرویس عزیزی، مالک عزیزی بانک‎‌ اعلام کرد که مبلغ۲۰۰ میلیون افغانی به زلزله‌زدگان هرات کمک می‌کند.
آقای عزیزی، با نشر پیامی در شبکه ایکس نوشته است: «به‌منظور کمک‌رسانی فوری به آسیب‌دیدگان زلزله هرات، هدایت دادم تا مبلغ دو صد میلیون افغانی طور عاجل از طریق بنیاد عزیزی تخصیص داده شده و هیات موظف برای توزیع کمک‌ها به هرات سفر نماید.»
او افزوده است که به‌منظور تنظیم و هماهنگی هرچه بهتر روند توزیع کمک‌ها، قرار است همایون عزیزی، برادرش به هرات سفر کرده و این روند را مدیریت کند.

در همین حال، شرکت هوایی کام‌ایر نیز گفته که مبلغ ۱۰ میلیون افغانی را به آسیب‌دیدگان زلزله اخیر هرات مساعدت کرده است.
گفتنی است که بامداد روز گذشته شنبه نخستین زمین‌لرزه شدید هرات را تکان داد و‌ سپس پس‌لرزه‌هایش ده‌ها روستا در ولسوالی زنده‌جان را ویران‌ کرد.
تا کنون مرگ بیش از دو هزار تن در این رویداد طبیعی تایید شده است.
ریاست‌الوزرای طالبان از تخصیص بودجه ۱۰۰ میلیون افغانی به آسیب‌دیدگان‌ در این ولایت خبر داد.

>>>   خداوند اجر دارین نصیب اش کند ، بیشتر از امارت طالبانی که فقط صد ملیون را تخصیص داده .

>>>   درود برخوانندگان ودرود به مردم شریف هرات!
مردمی که در عبورگاه مدنیت زردشت ودر جوار شهر مارگیانا وباختربندگی داشته وبخشی از سرزمین هزار چراغ تاریخ خاور میباشند دراین روزها باردیگر مانند روزهای لشکرادمکش وویرانگر عبدالله ابن عامر و۲۴حوت ۱۳۵۷ در ماتم نشسته اند.
ماتم شما سوگ تمام انسانهای شریف افغانستان است.
من و خانواده ام خودرا شریک ماتم شما میدانیم و همه ما سیاه پوشیده ایم.
ایکاش یک نظام انسانی بر افغانستان حاکم می بود تا ما با بیل و کلنگ مان می آمدیم وهرات عزیز مارا ازنو میساختیم.
هموطن شما حسین از ولسوالی جاغوری.

>>>   در حد دق کردن ناراحتم خود را در غم بازمانده گان شریک میدانم خدا صبر بدهد کاش می‌توانستم کاری کنم

>>>   فکر نمیکنم که هیچ انسانی با دیدن ویدیوها و تصاویر قربانیان زلزله هرات، بتواند از ریختن اشک اش جلوگیری کند....
این عکس ها، خاطرات زلزله زدگان هلمند را در من زنده کرد...
قربانیان چقدر با هم شباهت دارند....
همه فقیر، همه محتاج، همه گرسنه، همه باشنده قریه ها، همه از مظلوم ترین و بی گناه ترین قشر جامعه که همیشه قربانی سیاست ها شده اند، قربانی حوادث طبیعی شده اند و قربانی هر فساد و فسق و فجوری که در ان جامعه جریان دارد، گردیدند.

و حال با زمستان در راه و تحت حاکمیت یک حکومت بی ظرفیت متشکل از یک مشت ملای بیسواد و یک گله عضو شبکه ترورستی حقانی، با دست خالی، خرابه ها را خودشان جستجو میکنند و از میان خاک اجساد عزیزان خود را، خودشان بیرون میکشند و خودشان این اجساد را دفن میکنند و خودشان باید در کشوری که حکومت اش از گوش تا بینی خود بیخبر است و شعورش فقط تا انتحار کردن قد میدهد، دوباره از خاک قد علم کنند و درگیر درد و رنج مرگ عزیزانشان، برای زنده ماندن خود مبارزه نمایند.

اگر کمک کرده میتوانید، دریغ نکنید... من هم کمک ناچیزی را دارم که میفرستم... ملت افغانستان در جنگ و فاجعه، همیشه به یکدیگر کمک کرده اند و دست یکدیگر را گرفته اند و یاد گرفته اند که از سیاستمداران مفسد، از ملا های بیسواد و از رهبر های پلاستیکی، هیچ انتظار و امیدی نداشته باشند... دست یکدیگر را بگیرید که ما فقط یکدیگر را داریم و بس...دنیا مصروف تر از انست که به داد ما برسد!

لینا روزبه حیدری

>>>   بسیاری باشنده‌های روستای سیاه‌آب ولسوالی زنده‌جان هرات در زمین‌لرزه روز شنبه جان باخته‌اند.
به گفته باشندگان محل، بیش از ۶۰۰ نفر در این روستا که بسیاری شان زنان و کودکان هستند، جان‌های خود را از دست داده‌اند.
غلام دستگیر، همسر و چهار کودک‌اش را در زمین‌لرزه از دست داده است‌. او برای کار کردن به ایران رفته بود و پس از آگاه شدن از زمین‌لرزه به خانه برگشته است.
غلام دستگیر به خبرنگار طلوع‌نیوز گفت: «یک پسرم باقی مانده. بقیه پنج عضو خانواده‌ام شهید شدند. خودم این‌جا نبودم، دیروز از ایران آمدم و به جنازه هم نرسیدم.»

بیشتر باشندگان روستای سیاه‌آب اعضای خانواده‌های خود را از دست داده‌اند. از دست رفتن عزیزان و ویران شدن دار و ندار شان، همچون کوه بر شانه‌های آنان سنگینی می‌کند.
عبدالخالق از بستگان قربانیان گفت: «مردم همه فیصله شده‌اند، جز کسانی که در ایران بودند. کسانی که از قریه بیرون بودند، زنده مانده‌اند.»
ده‌ها نفر در حال کندن قبر برای قربانیان زمین‌لرزه در روستای سیاه‌آب هستند.
محمد، از بستگان قربانیان گفت: «ما این‌جا ۲۵۰ تا ۳۰۰ قبر برای زلزله‌زدگان کندیم و آماده است که جنازه‌ها بیاورند و دفن کنیم.»
با ادامه عملیات نجات، قربانیان زمین‌لرزه در هرات افزایش میابد. نبود سرپناه و امکانات نخستین زندگی، زندگی خانواده‌های داغدار را دشوار ساخته است.

>>>   واقعاً غمی بزرگی است.ازین حادثه حادثه در تمام دنیا اتفاق می افتاد ولی در کشور متاسفانه نه کدام دولتی نه کدام سازمانی چهار نفر تروریست وقاتیل و نژاد پرست تحجر زدی دانش حاکم است فقط با تمام قوا برای قلوقم مخالفین خود است هر روز کاری این حاکمان سنگ سار شلاق بستنی دانشگاه مشغولند مردم بدبختی نمیداندچی کند

>>>   🤫 حکومت و مردم پشتون=افغان درین باره زلزله بی تفاوتی دارن و در دل شان خوشحالی دارند !؟!؟.
✍ یادتان است که (طالبان=پشتون=افغان)، در زلزله پکتیکا (در منطقه پشتون نشین) ۱۰۰۰ ملیارد افغانی به پشتونهای ....کمک کرده بودند !؟؟
✍ این تعصب و تضاد کفرآمیز کرزی، ملک ستیز و پشتونطالبان اگر نیست پس چیست !؟؟

>>>   خدا یا یک کمی عقل به این گروهک نصیب کن تا خودش از شر خودش در امان بماند و خلق خدا از شر او.

>>>   از روزیکه گروه طالبان بی خبر از دین واقعی اسلام قدرت برایشان داده شده حادثات دلخراش سماوی و ارضی در نقاط مختلف کشور رخ داده است که بر علاوه از تلفات مالی تلفات جانی را بجا گذاشته است .

>>>   ظلم برمردم حوکومت میکنداین سرزمین مهین پاک طاقت این فشاربرمردم رادیده نمیتوانداین زمین ازدست این هم بیچارگی مردم رویی خودش داردمیلرزدآبها خشکیت کندم اززمین رفت معدنها رفت گیهان زمین رفت همش تواین دوسال رخ داده است ملوم است کی هم پروردگار وهم زمینش درهایی رحمت خودبروح این جعل نادانی طالب بست است فقط یک قیام جانه باصداتازه بیست چهارحوت لازم است باانسانیت بامسلمان بودن نه بااین کارهایی کی به نام اسلام دین دارن توته میکنندمن ازهرات سرزمین غمهااستم زنگ میزنم خانه همگی وشت زده استن ازترس زلزله ازترس دیدن این هم شهید🌷بیگنازخمیهافغربیچارگی داره دادمیزنه خشکسالی کم آبی هم ازاین تمسخرگرفتن اسلام انسانیت مهاجران درحرگوشی جهان فغان میکنندبس است
ازهرات باستان

>>>   در زلزله‌ پکتیا از وزیر و والی و تا قاری و ملا همه یه کمک شتافتند جون منطقه پشتون ها بود اما در هرات نه از وزیر خبری است و نه از والی و نه از قاری و نه از ملا.
طالبان از موسسات خارجی خواسته اند که به کمک بشتابند اما نگفته اند که آیا زخمی ها و شهدای زن را مرد ها اجازه دارند که کمک کنند و از زیر خاک بیرون بکشند ؟؟؟؟؟؟؟
شریعت طالبانی در این مورد ساکت است.
بر موسسات داخلی و خارجی فشار طالبان هر روز مضاعف میشود و در همچو حالات دست گدایی به سوی موسسات دراز میشود.
هراتیان عزیز
خود به کمک خود بشتابید که از طالبان خیری نیست.

>>>   این چه کشور نیگونبخت داریم، مصیبت خلق و پرچم جنایتکار ، دزدان جنگسالار و طالبان کم بود که حالا مردم مظلوم و بیچاره ما دچار مصیبت خانمانسوز زلزله شدند. روح تمام قربانیان این زلزله وحشتناک شاد و برای مجروحین شفای عاجل و به بازماندگان و بستگان شان از بار گاه ایزد متعال صبر جمیل می خواهم.
شمس تمنا

>>>   خداوند متعال جان باختگان رابیامرزند وبرای مجروحین شفای عاجل ازخدای بزرگ خواهانم

>>>   از ما مردم يك تسليت گفتن أست و ميگويند ما در غم تان شريك هستيم همين نوسينده هاي قلم بدست كجا هستيد كه روي سياه طالبان تروريست را به مردم نشان دهيد چقد بي تفاوت و ديشب ذبيح الله مجاهد دروغگوي يك حس جگرخوني در وجودش .... اش ديده نشد به كمك رسانديم انشالله همه چيز حل شده تف به روي شما همجنس باز از روزيكه اين نسل مردار امده زلزله ، سيل طوفان خانه هاي مردم بيچاره را بنام زور مندان ويران ميكنند در فكر مردم نيستند كجاست يوتيوبر هاي نوكر طالبان تروريستها كه روي شانرا سفيد كنيد ..... دين اسلام انقدر كثيف ساختند كه در دنيا قابل قبول نيست از شومي شوم سوخت شهر روم

>>>   سلام علیکم
الله سبحان و تعالی رحم نماید

>>>   از شومي شوم سوخت شهر روم از قدم تروريستها ماتم سر ماتم أست دراين كشور به گفته جوبايدن خدا هم روي گشتانده از مردم افغانستان قهر خدا بالاي طالب أست

>>>   🤔 او مردم فارسیزبان بیدار و دقیق شوید که در کشور بنام افغانستان، مشکلات و جنگ خوردبرد از طرف حکومت های پشتون=افغانیت از سابق برضد مردم ترکتبار و فارسیزبانان در جریان بوده و هست.
✍ حال همین بی تفاوتی و تبعیض و تعصب مردم پشتون=افغان را به چشم عقل درک کنید بخصوص کرزی و ملک ستیز منافق را بشناسید.
✍ یادتان باشد که بر هیچ فرد پشتون=افغان رای اعتماد ندهید که به دوزخ میروید.
✍ و تجدید هویت و اعاده شناسه تانرا تبارز دهید که پایمال نشوید. ....
.......

>>>   باوجود ظاهر اسلامی ودعوی تطبیق شریعت وحکم خداو و...هروقت امارت امد با خشک سالی وبلا وافت یکجا می ایند چندی قبل در یکی از مناطق هم وطن پشتون ما یک طفل در چاه افتاده بود بخاطر نجات جان ان طفل یک وزیر طالب دست بکار شده میخواست ان را نجات دهد که متاسفانه نشد حال که هزار ها هم وطن دیگر که منتها به دیگر لسان صحبت مینمایند زیر ابار وده ها من خاک مدقون شده وزیر چه که مامور عادی طالب هم توجه ندارد!!!؟ حمایت وپشتیبانی خودرا از داعیه ای فلسطین اعلان میکنند ولی خود با کسانی که صهیونیست ها را تا دندان مسلح ساخته هم پیمان وقرار داددارنداینگونه روشها همه عوام فریبی وتظاهر وریاکاری معلوم میشود خداکند که چنین نباشد مارا به سیاست های کلان ومداخله در امور سیاسی کاری نیست اما کوشش نکنند که ملت به خون غنوده ومظلوم را فریب دهند مثل این که لقمه ای نان با امن وامان در ستیز است وقتی امنیت نسبی خکم فرما شده گرچه مسبب نا ا منی هم خود اینها بودند نان ملیونها افغان را از دستش گرفته اند ان امنیت هم برای کسانی که چیزی ندارند وصاحبان زر وسرمایه بد امن تر از گذشته بسر میبرندایکاش اینها حاکم مطلق ما تا به قیامت باشند ولی روز وروزگار ودست مزدهای ناچیز نصیب ملت عزیز ما شود
حاجی ولایت خان صافی مقیم پاریس

>>>   با توجه به وضعیت نامطلوب و دردناکی که در اثر زلزله در برخی مناطق شهر به وجود آمده است، ما به شدت متاثر از موقعیت فعلی هستیم، جایی‌که خانم‌ها و آقایان نیاز به کمک دارند و باید همه به جهت حفظ زندگی و تعداد زیادی از هم‌وطنان‌مان در برابر فاجعه عمل کنند. اما متأسفانه، مشاهده می‌کنیم که برخی محدودیت‌های تصمیم‌گیرانه از سوی تالبان اعمال شده است که خانم‌ها را از مشارکت در جلسات و گروه‌های امداد رسانی منع کرده و حق کمک‌رسانی به آنها را نادیده گرفته‌اند.
این مسئله موجب نگرانی عمیق ما شده است. ما نمی‌فهمیم چرا وضعیت بدی که در شهرمان وجود دارد، نتوانسته است تصمیم‌گیری‌های مردانه و زنانه را کنار بگذارد. خانم‌ها نیاز شدید به کمک دارند و به عنوان یک جامعه، ما باید اجازه و تشویق آن‌ها را داشته باشیم تا به تشکیل گروه‌های امداد رسانی بپردازند و در ماموریت‌های نجات و امداد رسانی شرکت کنند.
با تأسف و اعتراض شدید، ما از تصمیم تالبان در مورد محدودیت حضور خانم‌ها در گروه‌های امداد رسانی مخالفت داریم. حق کمک‌رسانی برای همگان باید برابر باشد و هیچ‌کس نباید از این حق محروم شود. خانم‌ها نیز باید به عنوان یک‌تیم حرفه‌ای در امدادرسانی مشارکت داشته
باشند.
این مسئله باید به عنوان یک اولویت مورد توجه قرار گیرد. ما امیدواریم که تصمیمات مناسبی از سوی مقامات مربوطه اتخاذ شود تا این محدودیت‌ها برداشته شود و خانم‌ها نیز بتوانند به عنوان یک تیم حرفه‌ای در امداد رسانی مشارکت داشته باشند.
مینا نادری

>>>   از داغت ای هرات نه تنها هرات سوخت
هم جان کابل و جگر قندهار سوخت
تو سرزمین دانش و فضلی، عجب مدار
بسیار خرمن هنر از روزگار سوخت
باز دیگر بلند شو از جا که بیش از این
برخاستی، اگرچه دلت بیشمار سوخت
برخیزو بر زلال هریرود رخ بشوی
ای ماهرو که آیینه در انتظار سوخت
در خاک ای درخت کهن ریشه ات بجاست
یک چند آفتی اگرت برگ و بار سوخت
افشین علا

>>>   ذکیه نوروزی
ان‌شالله که این طوفان هم بخیر بگذرد
خدایا ای چی حال است
ای بلاها تمامی ندارد
ان‌شالله که باران نبارد چون کل مردم داخل شهرن🥺
مراقب خود باشید دوستان گرامی
خدا پشت و پناه‌تان

>>>   ذکیه نوروزی
هراتی‌ها همیشه ثابت کردن که هرکدام شان تکه‌ای از عضو یک‌دیگر اند.
همیشه به داد هم رسیدن و اینبار هم به همه نشان دادن که مرحم هم شدن یعنی چی!
دست بوس تمام آن‌هایی که از هر طریقی به زلزله زده‌گان کمک کردن هستیم.
کمک‌های بی‌نظیر تک‌تک شما خیره کننده بوده و سبب آرامش قلب خانواده‌ها شده.
باز هم یاد آور می‌شوم حالا که جهان مارا فراموش کرده باید خودمان دست به کار شویم.
کمیته‌های امتداد رسانی باید به بهترین شکل ممکن تشکیل شود و کمک‌ها به شکل درستش توزیع گردد.
خانه‌ی‌تان آباد مردم با افتخار وطنم!
شما مصداق کامل این بیت هستید:
چو‌ عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

>>>   ذکیه نوروزی
دیده ام که خشت ها را یک به یک پس میکنند
تا مگر یک زنده جان در ( زنده جان) پیدا کنند

>>>   خداوند خیر هرات و افغانستان را پیش کند.

>>>   تبعیص علیه هزاره بسیار وزمین و سنگين است!
مناطق هزاره‌نشین که در زلزله هرات ،از سروی و کمک رسانی محروم شده اند :
نقره ،جنگان ،خواجه سربر رزشک ،شهرک یاسر و نوآباد خوشرود ،شهرک احمدی ،شهرک عظیمی ،سنگ بست ،شهرک سعادت ،شهرک شهدا ،کره ملی ،حسین آباد
و سید آباد .
حسن علی عدالت

>>>   بی عدالتی نکنید که داد خدا هم آسان است وگرفت خدا هم آسان است نشود که خداوند در یک روز از پیشت تان پس حکومت را بگیرد وبه کدام گروه دیگر بدهد .
اریا

>>>   از بس که ما شیعه ها بی عرضه این وقتی میدونیم صدسال است شرایط همین است باید برای خودمان صندوق مخصوص داشته باشیم باید مستقل باشیم تا اینطور وقتها درنمانیم

>>>   چه خبره
7500 زنی باردار؟
مردم ....که نان خوردن ندارید، بچه را چکار می کنید؟
کمی از اروپائی ها، عرب ها و ایرانی ها یاد بگیرید.
پاکستان، بنگال و هند بی آبروترین کشورهای دنیا اند.
مردم با اینها مثل حیوانات رفتار می کنند، به خاطر جمعیت زیادی که دارند.

>>>   از ملا غیبت هیچ صدایی بور نشد.

>>>   هست و بود ملت را دودسته به نوکران پاکستان تسلیم کردید و حالا با فرستادن چند یورو تلاش دارید که با چکاندن قطره های بر گلوی ملت مرگ تدریجی اش را داوم دار کنید.

>>>   تبعیص علیه هزاره بسیار وزمین و سنگين است!
مناطق هزاره‌نشین که در زلزله هرات ،از سروی و کمک رسانی محروم شده اند :
نقره ،جنگان ،خواجه سربر رزشک ،شهرک یاسر و نوآباد خوشرود ،شهرک احمدی ،شهرک عظیمی ،سنگ بست ،شهرک سعادت ،شهرک شهدا ،کره ملی ،حسین آباد
و سید آباد .
حسن علی عدالت

>>>   آنهایی که برای حج سروپا میشکنند چرا از "حج اکبر" فرار میکنند، چرم شان را در چرمگری هم نمی بینی!!!!!
آتش خاوری

>>>   چه آغاز بدی برای این کودکان معصوم، امید آینده یی بهتری داشته باشند.
آتش خاوری

>>>   من در سال ۲۰۲۱ شاهد زلزله شدید و سه پس‌لرزه‌ آن بودم که بازویم زخمی شد، تا حال که به همان محل میروم احساس خطر میکنم.
این مردم مصیبت رسیده خو باید به آشفتگی روانی مبتلا باشند.
آتش خاوری

>>>   خدا رحم کنه به مردم بیچاره زنده جان و انجیل هرات واقعا در این هوای سرد و بی سر پناه

>>>   از آن ۴۰ ملیون دالر هفته وار به هرات بفرستید نه از جیب مردم بیچاره.

>>>   شما پشتون ها خون مردم را نریزید کمک کردن پیشکش.کار نمایشی هم بی فایده.

>>>   حاجی هایی گذشته و آینده کجا هستند، برای آن خو سر یکدیگر را میشکنند!!!!
آتش خاوری

>>>   درود به همه خوانندگان محترم
بنظر من این هموطن ما یک انسان شریف است. من بخود اجازه نمی دهم که بگوئیم تمام هزاره ها خوب و تمام پشتون ها بد هستند. دربین هر قوم خوب و بد وشریف و نا شریف پیدا میشود. نادرست است اگر تمام پشتون هارا بد خطاب کنیم .من این هموطن را ستایش میکنم واز او می آموزم. درود بر تو ای ههموطن. وحدت ملی افغانستان با اینگونه غمشریکی ها ساخته و آباد میشود.
کوچک همه حسین از ولسوالی جاغوری.

>>>   نظر دهنده دوم که ایرانی هستی
برو درباری کشور خراب شده خودت صحبت کن
اینجا سایت افغانستانه

>>>   40 میلیون دالر عایدی هفتگی از تجارت مواد مخدر با امریکا را به هرات بدهید همه خرابی ها اعمار میشود

>>>   نظردهنده پنجم در خبرها آنچه مربوط به کمک به زلزته زدگان است فقط این ایران است که در میدان است حتی خود طالبان هم که مثلا حاکم افغانستان است در صحنه غایب است.

>>>   ایرانیها دارند به زور مردم افغانستان رو بیرون میکنند
افغانستان هم باید ورود کالا های ایرانی رو ممنوع کنه ولز کشور های دیگه کالا وارد کنیم یا خودمان در داخل تولید کنیم
تا ایرانیها بفهمند همه چیز یه طرفش نیست

>>>   در ایران کمپین اخراج مهاجرین راه افتاده
ماهم باید در افغانستان کمپین ورود کالایی ایرانی ممنوع راه بندازیم
ورود کالا ایرانی باید ممنوع شود وبحاش یا خودمان تولید کنیم در حال حاظر بیشتر کالا ها در افغانستان تولید میشود
و مابقیش
را اگر ضرور بود کشور دیگری وارد کنیم

>>>   خدا رحم کند.

>>>   باعرض سلام.
بی مدیریتی طالبان؟؟؟
عالیقدر!ماخویک ضرب المثل معروف داریم که:هرکی راازبهر کاری ساختند.
اگرانفجارمیخواهی،انفلاق وانتحار وسربریدن ودست قطع کردن دره زدن،انفجارمکتب وکودکستان وشفاخانه،تاراج اموال شخصی ودولتی بنام مال غنیمت،تجاوز بالای عفت وناموس مردم بنام حلال بودن همخوابگی باکنیز. طالبان همیشه باپیشانی باز درخدمت مردم خودبودند وهستند، ولی درقسمت مدیریت حوادث ناگوارطبعی وعمران وانکشاف وترقی وپیشرفت وطن معذرت طالب رابایدقبول کرد.
عاقل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است