دهلیز هوایی را بهل، دهلیز زمینی کجا رفت؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۰    ۱۳۹۸/۳/۲۱ کد خبر: 159057 منبع: پرینت

دهقانان شریف کشور؛ قربانی سیاست های بیمار ارگ و کابینه‌ی بی کفایت!
برای من شوک آور و تعجب برانگیز است که افغانستان عضو دو سازمان همکاری های اقتصادی و تجارتی: SAARC و ECO باشد و نتواند از امتیازات کامل آنها بهره‌مند شود و پاکستان هم که عضو هردو سازمان است، بتواند افغانستان را از زمین و هوا در محاصره خود قرار بدهد؟

چرا برای شکستن تحریم هوایی و سهولت تجارت میوه و خدمت به کشاورزان،وزارت خانه های: تجارت ،زراعت،اقتصاد و خارجه وارد عمل نمی شوند و از نظر حقوقی با توجه به قوانین بین المللی کشور های محاط به خشکه،پاکستان را تحت فشار دیپلماتیک قرار نمی دهند؟

چرا ما ظرفیت و صلاحیت بهره وری از امتیاز های ECO و SAARC را نداریم و برای رهایی از مشکلات همشیگی بصورت جدی با اسلام آباد وارد بحث و مذاکره نمی شویم؟

دولت وظیفه دارد با ازدیاد تعرفه‌ی گمرکی از ورود میوه جات و سبزیجات کشور های همسایه بمنظور تقویت و کمک به کشاورزان جلوگیری نماید و خود در مصرف حاصلات وطنی پیش قدم گردد.
اینکه بادنجان رومی کشاورزان فراه و بلخ و فاریاب یک دهم محصولات پاکستانی باشد،خود نشاندهندهٔ عدم سیاست درست در حمایت از دهقانان شریف افغانستان می باشد.

برای من یک قطره عرق کشاورزان و اشک اطفال دهقانان فراه و بادغیس و قندهار و فاریاب و تخارستان و شمالی و هرات و بامیان از تمام طول و عرض پرونده جعلی دیورند با ارزش تر است.

بازار یابی میوه و مدیریت آن از وظایف اصلی حکومت است و عدم توجه به این مسوولیت سبب رشد و توسعه‌ی کشت و قاچاق مواد مخدر خواهد شد.

عبدالحی خراسانی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دهلیز هوایی
دهلیز زمینی
نظرات بینندگان:

>>>   ما در اروپا یک کیلو تربوز را یک ایرو میخریم،در فراه یک کیلو تربوز زا به یک افغانی میفروشند.
هژده سال حکومت کرزی و غنی.هردو را بلا زده بود که یک راه آهن از فراه تا بندر چهابهار جور میکردند و تربوز ها را ذریعه زیل به بندر انتقال میدادند و توسط کشتی به اروپا انتقال میدادند و میفروختند؟
همه اش فقط گپ است و لاف و پتاق و وعده های دروغین برای مردم.
اگر با همین حالتی که این دولت ها به مردم نه امنیت آوردند و نه اقتصاد و وضع زندگی مردم بهتر شد،باز هم رای بدهند،از آنها کرده مردم بی غیرت و بی مسؤلیت در دنیا وجود نخواهد داشت.
هرچند مردم رای بدهند و یا ندهند،صندوق ها را پر از رای تقلب میکنند و خود را رییس جمهور منتخب انتخاب میکنند.
هیچ مرجعی نیست که کنترول کند و اگر مرجع کنترولر هم باشد،با گرفتن رشوه،یکی را رییس جمهور منتخب اعلان میکند.

>>>   سیاست های اقتصادی دروغ و عوام فریب سبب شده از برازیل به افغانستان سیب وارد گردد و از پاکستان تربوز و فی کیلو سیب برازیل دو صد افغانی به فروش برسد اما سیب وطن خود ما در داخل خریط های پلاستیکی در کنار جاده ها گنده و غیر قابل استفاده گردد.

وای برحال این مردم که در چنگ چند دزد و دروغ گو و عوام فریب اسیر اند و هر گونه ناروایی در حق شان صورت میگیرد. دهیز های هوایی ، راه ابریشم ، راه لاجورد همه اش دروغ و به چشم مردم خاک زدن. یک پایه پل در شهر کابل پایتخت کشوری با ۵۰۰۰ سال تاریخ ؟؟؟ دو ماه است که ترمیم نمی شود اما از کریدور هوایی و راه های تاریخی لاف می زنند اینها مردم را مانند خود شان احمق میدانند:

تو کار زمین را نیکو ساختی
که پنجه در آسمان انداختی

>>>   هرات براي ايران است ما هراتي ها خود را افغان نمي دانيم بلخره يه روز به ايران برمي گرديم بايد براي ديدن هرات پاسپورت بگيريد

>>>   چه شیره ها که بر سر ما نمالیدند
گفتند دهلیز هوایی دهلی ، دهلیز هوایی ترکیه ،چین عربستان نمی دانم چابهار و راه لاجورد
گفتیم بخدا دروغ می گوید ،فریبی بیش نیست ،کمپاین است گفتند نه شما چشم دیدن ندارید متعصب هستید و این آدم نابغه است
متفكر دوم جهان است اين كشور ميسازد سکوت کردیم به فردای آن که امروز باشد گریستیم ،حالا هم ما را تیر از چابهار و لاجورد و دهلیز هوایی لطفن میوه ها و سبزیجات فراه و هرات را به ولایات کشور خود ما زمینه انتقال آن فراهم کنید تا دست رنج یک ساله دهقان ما تلف نشود بادنجان رومی پاکستاني در کابل به چهل افغانی بفروش ميرسد
در حاليكه بادنجان رومي وطني ما در فراه به ٥افغاني في كيلو به فروش ميرسد .
عبید امیری

>>>   دهلیزهای افغانستان در یک دوره و آنهم با این سطح نا امنی ها ساخته نمیشود و وقت زیاد کار دارد ولی اشرف غنی در این حصه زحمت خود را بسیار کشید ولی پاکستان از ترس رشد روابط ما با هندوستان، خرابکاری کرد.

>>>   حکومت مرده متحرک است نیاز به یک تابوت و مرده شوی دارد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است