سراسیمه شدن ارگ نشینان از سخنان وزیر خارجه ایران
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۱۱    ۱۳۹۷/۱۰/۲۲ کد خبر: 156871 منبع: پرینت

شاحسین مرتضوی معاون سخنگوی ارگ که در حقیقت موضع اشرف غنی احمدزی و یا در کل نقطه نظر ارگ نشینان را با رسانه ها و مردم در میان می گذارد محمد جواد ظریف دیپلومات مشهور و کار کشته ایران را متهم به سخنگوی طالبان نموده و برایش خط و نشان تعیین کرد که به جای افغانستان در امور داخلی ایران توجه داشته باشد.

البته مرتضوی بعد از چند ساعت پست فیسبوکی خود را پشیمان شده حذف کرد ، اینکه چه باعث شده است که مرتضوی پست فیسبوکی خود را حذف کند دلیلش معلوم نیست آنچه که مرتضوی را واداشته است که بسیار به عجله در قبال سخنان جواد ظریف بدون در نظر داشت عرف دیپلماتیک و ملاحظات همسایگی دو کشور عکس العمل نشان بدهد شاید بیشتر به خاطر رضایت آمریکایی ها بوده است که بعداً با اشاره اشرف غنی احمدزی حذف شده باشد چون اظهارات محمد جواد ظریف کمتر از چیزی است که ارگ نشینان چه در زمان کرزی و چه در زمان احمدزی برای طالبان در نظر گرفته اند.

وزیر خارجه ایران در مصاحبه با یک تلویزیون هندی چنین گفته است: "غیرممکن است که طالبان در دولت آینده افغانستان هیچ نقشی نداشته باشند. اما این نقش نباید غالب باشد ... درباره این که به گروه طالبان در آینده نقشی در دولت داده شود، مردم افغانستان باید تصمیم بگیرند... ما در منطقه و فراتر از آن، برای کمک به افغان‌ها در این تصمیم باید زمینه‌سازی کنیم نه این که تحمیل کنیم ... فکر می‌کنم هیچ کس در منطقه، دولتی تحت سلطه طالبان را به نفع امنیت منطقه نمی‌داند. فکر کنم در این زمینه تقریبا یک اتفاق نظر وجود دارد."

در این سخنان جواد ظریف هیچ نکته برضد ارگ نشینان نیامده است برخلاف ایرانی ها در زمان که ارگ نشینان از مذاکرات با طالبان و آمریکای ها کنار گذاشته شده اند و پشت دروازه ها سرآسیمه می گردند مانند فرشته نجات به داد ارگ نشینان رسیدند و از مذاکرات طالبان با ارگ نشینان پشتبانی و میانجیگری کردند تا جایی که بالاترین مقام ایرانی خبر از کنار گذاشتن سلاح توسط طالبان دادند ، از قراین برمی آید که ارگ نشینان بسیار آشفته و سراسیمه شده اند و هیچ نمی دانند که چه می خواهند و یا چه می گویند ورنه اظهارات محمد جواد ظریف بیش از اینکه به ضرر ارگ نشینان باشد به نفع ارگ نشینان است.

حسن علی عدالت


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ارگ نیشینان
ایران
نظرات بینندگان:

>>>   حکومت افغانستان خودش بشمول رئیس جمهور علنی میگوید که اشرار برادران ما بیایند ودرحکومت سهیم شوند ، امریکا وارو پا هم همین را میگوید ،
خالا اگر ظریف گفت سخن حکومت افغانستان را تکرار نموده کجایش خلاف است؟؟؟
ر

>>>   طالبان به اشرف غنی پیشنهاد کردند که اگر داکتر عبدالله را از چوکی زیاست اجراییه برطرف کند و در عوض اش رهبر ما ملا آخوند هیبت الله را مقرر کند،ما حاظر و آماده هستیم که سلاح های خود را بر زمین بگذاریم و به جنگ خاتمه بدهیم و با دولت صلح کنیم.

>>>   وقتی حکومت اشرفغنی سیاست خود را بر اساس قومگرایی قرار داد دوست و دشمن خود را فراموش میکند آمریکا و پاکستان و عربستان که خود جور کنندگان و تمویل کنندگان طالب ها بودند میشوند فرشته صلح! و ایران که خود زخم خورده طالبان است و مذاکره اش با آنها بر اساس اعلام قبلی و بدون رسمیت بخشی بود میشود سخنگوی طالبان من پیام آقای ظریف را خواندم وی گفته بود ما نمیخواهیم طالبان در افغانستان در قدرت باشند.

>>>   غنی خودش یک ادم یهودی است او دیو انه چه است که ریس جمهور باشد دخترش در فلم امریکای کار می کند او کجا مسلمان است زنش یهودی اصل لبنان است

>>>   ارگ نشینان، اینکه میدانند چه میکنند یا نمیکنند برایشان چندان جای سراسیمه گی ندارد چون هم طالب بنحوی جزئی از خودشان است و هم امریکا اختیار دارشان است ولی ایران سراسیمه است و نمیداند که چه کنند یا چه نکنند؛ که طالبان را دعوت میکنند و گوش آنها را از گپهای منفی غیرمنطقی پر میکنند که ممکن است جایی را نگیرد که هیچ، حتی طالبان را سرگردان و برخلاف خود بسازد. و از آنجاییکه افغانها نقش مخرب ضد امریکایی ایران را درک میکنند و نیز در بین طالبان نفوذ دارند مانع گپها و حرکات غیرمنطقی ایران نمیشوند ولی گاهی احساساتی شده و از تعیین حکم ظریف برای مسئله حساس یک کشور دیگر بدشان می آید.
غوری

>>>   اگر ديگر كشور ها نظر ميدهند حق دارند چون در ١٨ سال در باز سازي و حقوق مامورين افغانستان و ايجاد صلح چند ساله به شمول پروسه جمع اوري سلاح و دي دي ار و انكشاف افغانستان پول هاي هنگفت مصرف كردند و حتي خون دادند. ولي ايران حق ندارد كه گپ بزند چون غير از اين كه مهاجرين ما را ازيت و ازار داده و بزور در جنگ فرستاده و اب ما را رايگان برده ديگر كدام كاري براي ما نكرده به اين خاطر حق ندارد در مورد افغانستان نظر بدهد يا دخالت كند.

>>>   ظریف در داخل کشور تحت فشار اصول گراها قرار دارد به خاطر مطلبی که در مورد پولشویی زده
واین یک نوع فرا فکنی است که تا بااین سر وصدا ها خود را از چنگ اصول گراها نجات دهد.

>>>   ایران به خاطر قاچاق ارز نیاز به طالبان دارد.

>>>   آیا این شما نبودید که در عید فطر با طالب ها صلح کردید و آمدند او طور ذلیلانه با دختران کابل عکس گرفتند؟ آیا آنجا غیرتتان بالا نیامد آیا در میرزا اولنگ که بالای مردمان مظلوم هزاره مان جنایت کردند شما از مردم ما دفاع کردید؟ حال آیا شما اوغان ها ادعای دشمنی با طالب ها را دارید؟!
این نمابش است ایران خوب فهمیده است شما هر روز یک گپی میگویید به قول ضرب المثل یکیتان به نعل میکوبید یکیتان به میخ میکوبید و از یک طرف خودتان پشت پرده با طالبها دوست هستید از او طرف مردم حقیقی که با طالبها مبارزه کرده دستگیر میکنید ؟ فرمانده علیپور مبارز حقیقی با طالب ها بود چرا نگذاشتید او کارش را انجام دهد چون شما یک حکومت خودکامه قوم گرا و فاشیست میباشید و خود با طالب ها صد درصد ارتباط دارید چرا نظام الدین قیصاری را دستگیر کردید اگر صادق استید ؟ من فکر میکنم ایران میخاهد گپ واضح شود و معلوم شود شما کلگیتان یکی هستید فقط نمایشنامه بازی میکنید. از یک طرف میخواهید اگر کدام جنایتی علیه اقوام فارسیوان و اوزبک کردید بتوانید آن را گردن طالب و داعش بیندازید و خود را تبرئه سازید و از او طرف بهانه داشته باشید که ما در حال مبارزه با طالب ها میباشیم بیشتر شهدا از همین مردم تاجک و هزاره و اوزبک بوده است بقول استاد پدرام مردم خراسانی غیر افغان را گوشت قربانی جلو توپ و تانک قرار دادید و خودتان مصروف جنگ قدرت و سیاسی بازی شدید مردم ما خوب شما را میشناسند نمایش کافی است.

>>>   پیام شاه حسین مرتضوی را خواندم تعجب نکردم بخاطریکه ازهمین آدم ازین بیش چیزی توقع برده نمی شود. به گفته نویسنده اگر همین آغای نیمه سخنگو معنی حرف های ظریف را می فهمید چنین چیزی را نوشته نمیکرد حرف های مرتضوی در بسا موارد بیش ازینکه جنبه منطق و عقلانیت داشته باشد چاپلوسی و خوش خدمتی را برای اخذ معاش نشان میدهد. وای بر حال ما که سیاست کشور را چنین کسان تفسیر و بیان می کند !

>>>   طالب دل اش خیلی چیزها میخواد.مگر میشه مگر داریم

>>>   دست ایران واقعا دردنکند. مذاکره ایران با طالبان سبب شد که خیلی ها از خشم طالبان نجات پیدا کند. اول اینکه اقوام غیری پشتون راحت .میتوانند قدم بزنند درمسیر های رفت و آمد به ایران وپاکستان هیچ گاه احساس خطر نمیکنند قبل از آن هزاره ها و فارس ها را از اتو بوس پیاده میکردن یا ميکشتن ویا هم به جا های نامعلوم انتقال میدادن

>>>   این نظر دهنده .... که گفته ایران آب ما را رایگان برده متاسفم از این نظرات شما اینقدر سطح پایین فکری دارید اولا آب مال شما نبود بلکه مالک آن خداست و آن را برای همه خلایق بخشیده است و این مرزهای انگلیسی دست ساخته بشری در قرون جدید مانع از این نمیشود که خداوند اولین نعمت اساسی خود که مایه حیات زمین است را از آنها منع نماید سیستان خودش یک منطقه بزرگ بود و خود مردمان سیستانی با صلح کنار هم زندگی میکردند و به طور متعادل از آب هیرمند بهره مند میشدند تا این که انگلیس این مرزهای جعلی را بر ما تحمیل کرد توافقنامه های آبی در همه جای جهان وجود دارد و به لحاظ بین المللی لازم الاجرا میلاشد طرف افغانستانی که از این آب در کشت کوکنار زیاده مصرف میکند علاوه بر این که مخالف قانون و شرع است و موجب بی کار شدن دهها هزار کشاورز سیستانی شده است کا رزق حلال خود را داشتند این کار موجب خشکی دریای هامون خواهد شد که تبعات سوی زیست محیطی برای کل منطقه سیستان خواهد داشت.

>>>   سلام برادران و خواهران افغان
-شاه حسین مرتضوی و اربابانشان
از یک طرف طالبان را در کابل در آغوش می کشند و می گویند صلح می خواهم
از یک طرف 200داعشی را با طیاره به کابل انتقال می دهند
در غزنی باز طیاره ها و پیکرها را به غزنی نمی فرستند
در میرزا اورنگ داعش و طالب را با طیاره نجات می دهند
باز قیصاری و علیپور که علیه طالب و داعش می جنگد
زندانی می کند
جناب مرتضوی شما با این سیاست های متناقض
سال هاست جیب هایتان را پر دلار کرده اید و خون مردم شریف افغانستان ریخته اید
شما فکر کرده اید ظریف متوجه این بازیهای چندگانه شما نیست
ظریف می داند 60فیصد افغانستان در دست طالبان است.آمریکا که اربابتان است نتوانسته آنها را شکست دهد.
از طرفی می داند که دولت افغانستان دروغ می گوید چون نه صلح می خواهد و نه توان جنگیدن با طالبان را دارد
فقط با خون مردم بی گناه افغانستان بازی می کند و جیب هایشان را پر دلار می کنند
مردم شریف افغانستان،ظریف سخن بدی نزده
بلکه با این سخنان توجه مردم افغانستان را به خود جلب کرد که مدیران شان را بشناسند
مرتضوی و دولت افغانستان عروسکی بیش نیست
چون نه ارائه صلح دارند و نه ارائه جنگ.
رهبر ایران و رئیس جمهور ایران بارها گفت حاضریم با تروریست بجنگیم و آنها را از افغانستان بریزیم بیرون
همین مدیران شما اجازه ندادند
چون از اربابشان آمریکا اجازه می گرفتند
حالا ظریف میگه میخواهیم شما را با طالبان آشتی دهیم.باز این مرتضوی می گوید صدای طالبان هستی
خوب ما ایرانی ها می گوییم چرا اینقدر متناقض تصمیم می گیرید

>>>   آگر آب مال خداست، پس زمین و کشور ها نیز مال خداست. پس چرا مرز های تانرا مسدود کرده اید و به حق افغانهای مهاجر در کشور تان جنایت و ظلم میکنید؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است