نقش خلیلزاد در جنگ های ارزگان، مالستان و جاغوری
خلیلزاد بهتر از ما درک می کند که ایران، حاضر است تمام شیعه و سنی و هزاره و ایرانی را برای منافعش قربانی کند، او می فهمد که رژیم ایران در کنار جنگ در سوریه، تحریم و نارضایتی مردم، فرصت عمل جدی در افغانستان را ندارد 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۶    ۱۳۹۷/۹/۲ کد خبر: 156098 منبع: پرینت

حالا که بخش های آزاد ارزگان به تصرف طالبان در آمد، و ظاهرا آرامش نسبی به مالستان و جاغوری برگشته است، سوالی که باید پرسید این است که پشت صحنه ی این جنگ ها چه کسانی قرار داشتند و چه اهدافی را دنبال می کردند.

می دانیم که این جنگ ها، کوتاه مدتی پس از دیدارهای آقای خلیلزاد با طالبان اتفاق افتاد. آقای خلیلزاد اما در حضور چندین خبرنگار به صورت بسیار سطحی و گذرا، انگشت اتهام را به سوی ایرانی ها دراز کرد، و هدف ایرانی ها را هم تلاش برای ایجاد زمینه ی اعزام فاطمیون دانست. او در این مورد، هیچ توضیحی نداد به هیچ منبع و مدرکی اشاره نکرد، هیچ اعتراضی به ایرانی ها نکرد و هیچ پیامی هم به آنها نفرستاد. این در حالی بود که ایشان از جایگاه یک خبرنگار، یک شهروند عادی و یا یک تحلیلگر سخن نمی گفت. ایشان از جایگاه فرستاده ای ویژه ای امریکا سخن می گفت که فعلا سرنوشت افغانستان و مردمش را در دست دارد.

خلیلزاد به خوبی و بهتر از ما درک می کند که جمهوری اسلامی ایران، حاضر است تمام شیعه و سنی و هزاره و ایرانی را برای منافعش قربانی کند و مهمتر از این، او می فهمد که رژیم ایران در کنار جنگ در سوریه، تحریم و نارضایتی مردم، فرصت عمل جدی در افغانستان را ندارد. اما او می داند که به دلیل دشمنی جمهوری اسلامی ایران با امریکا و غرب و جو فرقوی حاکم بر منطقه، برای تحت فشار قرار دادن و منزوی کردن هزاره ها، هیچ وسیله ای بهتر از مذهب مشترک این مردم با ایرانی ها نیست. این یکی از دو هدف اصلی خلیلزاد از مطرح کردن گذرا و سطحی این روایت است. چرا گذرا و سطحی؟ چون می داند که دروغ می گوید. هدف دوم او، رد گم کردن است.

برداشت من آن است که خلیلزاد به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم، نقشی در پشت صحنه ای این جنگ ها داشته است. او به احتمال زیاد طرح آغاز این جنگ ها را به رهبران طالبان داده است و یا لااقل نسبت به ضعف امنیتی مناطق مرزی هزاره جات به آنها اطلاعات داده است. او می داند که غنی به بن بست خورده است، اما به این سادگی حاضر نیست به دست او کنار زده شود، و یا دنباله رویی بی قید و شرط از او را قبول کند. او نیاز داشت به غنی بفهماند که هیچ قلمرویی در کنترول کامل او و اداره اش نیست. جنگ های اخیر هم این واقعیت را نشان داد، هم درماندگی کامل غنی را برجسته تر کرد (میدان بازتر برای خلیلزاد) و هم سیاستمداران کابل نشین هزاره را در یک موقعیت لرزانتری قرار داد. اینک خلیلزاد می تواند هم غنی را وادار به دنباله روی بی قید و شرط از خود بکند، و هم هر طور که بخواهد می تواند رهبران کابل نشین هزاره را برقصاند.

یکی از بزرگترین اشتباهات امریکایی ها در افغانستان، تکیه ای عجیب آنها بر نسل اول تکنوکرات های افغانی - امریکایی است که بسیار بیشتر از رهبران قومی و مذهبی داخلی افغانستان، تعصب و تمامیت خواهی قومی دارند. خلیلزاد با آنکه به عنوان یک امریکایی در افغانستان کار کرده است و می کند، اما در عمل یک قومگرای متعصب است که در هوای باز گرداندن نظم قومی گذشته ای افغانستان تلاش کرده است و می کند. برای او واقعا مهم نیست که امریکا شکست می خورد و یا نه، مهم این است که زمینه های ایجاد آن نظم قومی مورد نظرش، فراهم شود. اینکه این نظم را امروز و یا فردا چه نیرویی و با چه بهایی عملا پیاده کند، برای او دغدغه ای اخلاقی ایجاد نمی کند.

عبدالله وطندار


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خلیلزاد
ایران
هزاره
نظرات بینندگان:

>>>   آقای وطندار، پراگراف اخیر مقالۀ تان چندان منطقی به نطر نمی آید. زیرا خلیلزاد هرگز کاری در هیچ جای دنیا انجام داده نمی تواند، که امریکا با آن موافق نباشد. خلیلزاد در قدم اول و آخر یک امریکائی ست، جزء منافع امریکا هیچ چیزی دیگری برایش قدامت ندارد.

>>>   ایران برای منافعش همه را قربانی میکند ، مقاله ی جالبی بود تا پای ایران را به ماجرا باز کنید
افرین تبریک میگم
همه بی تقصیرند و مقصر ایران است
افرین به هوش بالای نویسنده
اقای وطندار
شما دقیقا چه نیتی داری؟

>>>   نویسنده عجب کینه شتری به ایران دارد.
آیا اگر ایران در سوریه و عراق به دهن تروریست های امریکا (داعش و متبافی کفار وهابی) نمیزد و حالا داعش به سرحدات افغانستان رسبده بود خوب بود؟ از عقل خداداد بکار بگیریم و ....

>>>   صرف یک حکومت اسلامی باشرف در خاورمیانه وجود دارد و آنهم حکومت اسلامی ایران است که
_ از فلسطینی ها در برابر اسرایل جلاد حمایه می کند.
_از لبنان در برابر اسرایل حمایه می کند.
_از سوریه در برابر رژیم کثیف و جلاد امریکا و چوچه اش آل سعود یهودی حمایه می کند.
_از عراق در برابر رژیم مسلمان کش امریکا و تروریست هایش حمایه می کند.
_از مردم مظلوم یمن در برابر رژیم دیکتاتور و سفاک امریکا و آل سعود نامسلمان و شرور حمایه می کند.
آدم یا باید کور باشد یا مغز خر خورده باشد که این ها را ببیند و بجای اینکه ایران را تحسین کند به آن دشنام بدهد.مگر اینکه جیره خور سفارت نکبت امریکا باشد.

>>>   باسلام. وجدان تان را قاضی قرار دهید کدام کشور صادقانه در مقابل تروریستها ایستاده ؟
آیا تصور کرده اید اگر امریکا در جهان وجود نداشت فتنه‌ای چندانی در دوره حاضر در دنیا نداشتیم!
آیا هنوز نمیدانید ریشه ای همه ای فتنه‌ها در منطقه
کدام کشور است؟؟؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است