نظر شما درباره نتایج ابتدایی انتخابات
موضوع هفته 
تاریخ انتشار:   ۰۱:۵۴    ۱۳۸۹/۸/۲ کد خبر: 15605 منبع: پرینت

سی و یکمین موضوع هفته شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper ) در سال 1389 خورشیدی ، اختصاص دارد به نظرات شما درباره نتایج ابتدایی دومین دور انتخابات پارلمانی.

براساس گزارش کمیسیون مستقل انتخابات از 249 کاندید موفق شده در انتخابات، 163 چهره جدید و 86 تن از اعضای پارلمان دور اول می باشند که البته این احتمال وجود دارد پس از بررسی شکایات در این لیست تغییراتی حاصل شود.

برخی از منتقدان بر این باورند که این لیست تا حدود گزینشی است و بیش از نیمی از این نامزدان براساس سلیقه های دولتمردان به پارلمان راه یافته اند، که شما عزیزان می توانید در قسمت انتهایی سایت سمت چپ، لیست کامل کاندیدان رای آورده در هر ولایت را مشاهده نمایید.
به هر حال این موضوع هفته فرصتی است تا نظرات شما خوانندگان محترم سایت را نیز درباره نتایج این انتخابات بدانیم.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   نظرات مکمل خود را در زیر مطلب بنویسد پارلمان جدید... نوشته ام

>>>   کرزی لمان افغانستان برای تمامی کرزی دوستان مبارک باد!
من در این فهرست دستکم سی نفر از وکلای جدید و تمامی وکلای دور پیشین را به تمامی معنا میشناسم. به استتثنای ده تا پانزده نفر دیگران همه جیره خواران ملک و خوان کشور هستند. به همین خاطر هم به جلالت مآب و فضیلت مآب و علیقدر محترم و بلند الشأن جناب رویس الوزاأ کشور حضرت کرزی حامدجان این پارلمان باد آورده را تبریک کی گویم و هم به کرزی دوستان دوستداشتنی.
به اجازه شهرأ عزیز! یک شاعری در مورد کرزی لمان چنین سروده است:
چنین گفت جمشید، آن زنده‌یاد
که این پارلمان را بیاورده باد
به عهد من است این که آمد پدید
شتر‌گربۀ کس چنین نآفرید
توانا بود هر که دانا بود
مگر پارلمان جای .... بود؟
سَر مردمان را چه ماری گَزید
که جنرال و شیخ و ملا گُزید؟
یکی سگ شوی در باختر
عجم زنده کرده به طرز دگر
یکی طالبِ طالب است و ترور
دگر سرخ ِ سرخ است پر از شرور
همه در بزرگی ز نسل کیان
همه قوم جویی به کردار‌شان
بناهای آباد گردد خراب
ازین قوم جویان پشت نقاب
چنین برنوشتند بر جام جم
که این پارلمان است یا موزیم؟
قسم بر دوالیر عهد عتیق [ دوالیر جمع دالر]
که هر عضو آن است یک منجنیق
نشد تا همی کاردانی کنند
که سیستم کمی پارلمانی کنند
چنین گفت رستم به آن بی‌کتاب
من و گُرز و میدان و افراسیاب

محمد عالم عبدالله سروری
خبرنگار

>>>   در ولایت بلخ کاندیدان مورد حمایت والی بسیار تقلب گسترده وسازمان یافته را انجام دادند، نتایج ابتدای اگر به واقعیت بپیوندد فکر میکنم به مردم این ولایت خوش آیند نباشد چون تقلب حدی بوده که مشروعیت انتخابات را کاملاً زیر سوال برد این انتخابات نبود بلکه انتصابات از طرف والی صاحب مقام ولایت بلخ بود، بدون شکل مردم ولایت بلخ درین مورد تصامیم خودرا اتخاذ خواهند نمود.
باشنده مزارشریف

>>>   تقریباً یکصد مرکز رأی دهی در ولایت بلخ به نفع کاندیدان عطا نوروالی بلخ کار میکرد . در ولایت بلخ تقلبات از قبل طراحی شده انجام یافت ، مهره های والی توانست با اینهمه مکاره گری هایش به پارلمان آینده راه یابد.
دکاندار مزار

>>>   به نظر من نتایج کاملا شفاف وتشکرکنیم ازفضل احمد معنوی که تاحدی کوشیده است که نتایج واقعی به نمایش گذاشته شود

>>>   من از این نتایج راضی هستم بخاطریکه کاکایم این بار برنده شد و نفر اول است در ولایت بامیان...زنده باد افغانستان زنده باد بامیان.............
عبدالستار اشنا شهیدانی بامیانی (معروف به ستار دیوانه)

>>>   فکر کنم همان خرسواری ، خرکاری ، خرسالاری و خردوانی خواهد بود.
مرتضوی عبرانی ازدشت برچی

>>>   با وجود که این انتخابات برگزارشد. ولی این انتخابات با تقلب های فوق العاده زیاد برگزارشد که دخالت معاونان ریس جمهور در تغیر نتیجه از طریق کمیسیون واقعا شرم آور بود من برای این دولت کاملا متاسفم
علی از مشهد

>>>   در کـــــــــــــــــــــــــــــــــــــدام کشور نتایج را تا سه ماه از مردم مخفی نگهمدارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

>>>   شرمندگی و تقلب.

>>>   فقط و فقط اسمش انتخابات است .
پر از تقلب و خرید و فروش سرنوشت مردم بی پناه !!!!!!!!!!!!!!!!
عبد الحمید فاروق

>>>   کرزی خو ب گلچین کرده است.
رحیمه ناصری ازهرات

>>>   تنها چیزی که وجود نداشت حق انتخاب بود . به مناطق هزاره نشین برگه های رأی تعمدا کم فرستاده بودند . ودرمناطق پشتون نشین هم که انتخابات توسط طالبان تحریم بود . پس کجایش شد انتخابات؟
غلام علی صداقت ازبامیان

>>>   من فکر میکینم این صفحه را سردمدارن انتخابات نخوانند زیرا بسیار مصروف هستند از سوی دیگر در ولایت غور به رای مردم معامله صورت گرفت 120000رای مردم باطل اعلان شد آن عده سرمایه داران وکسانی که به کابل ارتباط دارند رای شان باطل نشده بلکه زیاد هم شده است من به این تاسف میخورم که دموکراسی نو پا در غور بدنام شد
محمدامین وکیل از ولایت غور

>>>   در این جای شکی نیست که در کشور های مثلا افغانستان مشکلاات موجود بود. اما مشکلای اساس این بود که سطح آگاهی مردم بسیار پایان بود. و کمیسون انتخابات پول زیاد را اصراف کرد. اما خدا کند که پارلمان توانی از این را داشته باشد که از اعمال دولت بشکلی درست نظارت کند.

>>>   ناحق مردم بیچاره افغان سرگردان شدند. این انتخابات نه انتصابات بود، اگر به خواست مردم لبیک گفته نشود درآینده مردم افغانستان به هیچ انتخابات اشتراک نخواهندکرد .
به مردم افغانستان همان روز رأی دهی کی رأی زیاد گرفته وکی نتوانسته رأی بگیرد برهمه گان واضح بود.این که روی سیاهی که درکابل ششته گی ها میکنند حرفیست مجزا.
مزارشریف

>>>   نظرم من خیلی اسان است :
اقوام افغانستان بگذار به راهی دهیی کمی اشناه شوند .
سابق کمی گپ چاقو بکش کمی ...جنگ جدال .....

>>>   نا گفته پیداست، که در چنین شرایطی برگذاری یک انتخابات بدون چون و چرا در افغانستان با مشکلات جدی رو برو است و لی بهرحال برگذاری چنین انتخابات با وجود گسترده ی تقلب می تواند یک آغاز خوبی فراروی نسل ها و دوره های بعد و بعدی تر باشد.
جاوید آزرم - هندوستان

>>>   حیف ملیاردها افغانی که از پول بیت المال مصرف این تقلبات شد ای کاش برگزار نمی شد!!!!!!!!!!!!
عبد الباقی سمندر

>>>   زیاد بی تابی نکنید حالا حالا کرزی کنار نمی رود او کمرش را برای نابودی مردم بسته است هرروز یک برنامه جدید برای برگرداندن طالبان سر قدرت دارد.
خداداد مومن

>>>   مردم غافل چقدر دل خوش کرده بودند اما بازهم معلوم شد کار دست مردم نیست خودشان هرچه خواستند انجام می دهند . راستی که مخفی نگهداشتن نتایج تا چندین ما ه از مردم غریب و منتظر چه توجیهی جز دذدی و تقلب دارد؟
غلام حضرت میر ان

>>>   تحران است اين همه تقلب خداي به حال ملت افغانستان رحم كن.
از غم طالب بي دين خلاص نمي شويم كه باز هم تقلب تقلب تا كي خدايا ديگر هيچ را ه چاره نماند بغير از لطف تو كه كمي عقل بر سري طالب ..... بيانداز كه بس است جنگ بس است جنگ بس است جنگ اه بي عقل تا بكي به دست پاكستان آله ميشوي؟
يك مهاجر دور ازوطن

>>>   انتخابات سراسر تقلب بود، از ولایت سرپل کسانی در لیست ابتدایی اعلام شده اند که تقریباً 95% ارای آنها تقلب است.
آنها کسانی هستند که رای بدست آورده شان را اکثراً به زور و با تهدید از مردم بیچاره گرفته اند. افراد را که من میشناسم و از منطقه مان هستند اکثر شان برای مان گفتم ما بخاطر برای X رای دادیم که بتوانیم فردا در این منطقه زندگی کنیم. من در ولایت سرپل کارمند انتخابات بودم تقلبات را دیدم که تاآن لحظه تصورش را نکرده بودم. بعنوان مثال ولسوال منطقه با قوماندان امینه به سایت های رای دهی میرفتند و آنجا میگفتند رای دهی نباید سری باشد، رای خود علنی برای X رای بدهید. مردم را توسط پولیس صف میکرد میگفت باید برای Xرای بدهید.

>>>   سلام به همه هموطنان عزیز
نتیجه انتخابات نسبتآخوب است
جای خیلی اشخاض های مهیم خالی است
مانند استاد علی حسین ندام و حاجی کاظم یزدانی مورخ بی نظیر کشورما است
و استاد رحمن اوغلیو....اگر می بود خیلی خوب بود
و خیلی کسانی که درانتخابات راه یافته که هیچ احتمالی وجود نداشت
ودیگه اینکه 10 نفر به نام کوچی که استه در پارلمان واقعآ شرم آور است
و این خود بی عدالتی به دیگه قومای غیر پشتون است
محمد جاوید بوستانی از جاغوری علم پرور

>>>   حامد کرزی شام دوشنبه سوم عقرب سال جاری، فضل احمد معنوی رییس کمسیون انتخاب وبعضی کارمندان این اداره را احضار نموده وبه آنان گفته است که او حضور 11 نماینده ی قوم هزاره از ولایت غزنی را که درانتخابات امسال به پارلمان راه یافته اند، به هیچ وجه قابل قبول نمیداند. کرزی به کمیسیون انتخابات دستور داده است تا کوشش کنند، نماینده های قوم پشتون را یا به شکل انتصابی به پارلمان بفرستند ویاهم باید انتخاب در غزنی ملغی اعلان گردد.

غزنی: تاوان عقب مانده گی قبیله را باید هزاره ها بپردازد
ولایت غزنی در پارلمان کشور 11 نفر سهم دارد وامسال این یازده تن همه مربوط به قوم هزاره اند. هزاره ها هشتاد فیصد نفوس ولایت غزنی را تشکیل میدهند اما بنا به فرهنگ فاشیزم قبیلوی همیشه درحاشیه رانده شده اند. امسال درانتخابات پارلمانی صدها حوزه ی رای دهی از طرف کمیسیون انتخابات منحل شد و ورقه های رای هم به اندازه ی کافی فرستاده نشد. درولایت غزنی، رای گیری درمناطق پشتون نشین به خاطر تهدیدات طالبان یاهم انتخابات برگزار نشد ویاهم شرکت مردم درانتخابات خیلی کم رنگ بود. درولسوالی گیرو ولایت غزنی که کاملا پشتون نشین است فقط هشت نفر درانتخابات پارلمانی امسال رای داده اند. اما درمقابل در ولسوالی های هزاره نشین غزنی که ازنگاه امنیتی هیچ مشکلی وجود نداشت، دربسیاری از حوزه های رای گیری، دراولین ساعات شروع انتخابات ورقه های رای تمام شد طوریکه درولسوالی مالستان 5600 نفر از رای دادن محروم شدند. درولسوالی جاغوری چهارده هزار نفر به خاطر نبود ورقه رای دهی نتوانستند رای دهند ودر ولسوالی های ناهور، سرآب و خواجه عمری هم نزدیک به هفت هزار نفر از رای دادن باز ماندند. در ولسوالی قره باغ که نزدیک به شصت درصد نفوسش هزاره می باشد نیز انتخابات برگزار نشد ومردم درحوزه های رای دهی ازپیش تعیین شده تا ساعت چهار عصر منتظر ماندند.
ازسوی دیگر نظر به تهدید های امنیتی ، در مرکز ولایت غزنی نیز هزاره ها نتوانستند درانتخابات شرکت کنند. حالا کرزی میخواهد هزاره های غزنی را که به قیمت خون شان با وجود تهدید های امنیتی درانتخابات شرکت نموده وبه نماینده های دلخواه شان رای داده اند را قربانی دموکراسی ستیزی و وحشی گری قبیله اش نماید.
تاکنون یک نامزد انتخابات از مردم هزاره به شمول چندین تن از مردم عادی توسط تروریستان طالب در جریان انتخابات کشته شده اند. طالبان برخی از مسیرهای عبور و مرور و راه ها را بر مردم هزاره بسته و ضمن اخاذی، امنیت جانی آنان را با مشکل جدی مواجه کرده اند.
به نظر می رسد تاوان عقب مانده گی قبیله و حامیان طالبان را اکنون باید مردم هزاره بپردازند که در ده سال اخیر نشان داده اند در پروسه های دموکراتیک پیشتاز می باشند.

>>>   هشدار !
خان قبیله دستور تقلب داد !
ظهر امروز ( دوشنبه ) حامد کرزی در نشست مشترک خبری با رییس جمهور تاجکستان در کابل به صراحت گفت : به کمیسیون شکایات و کمیسیون انتخابات دستور داده است در رابطه با نتایج انتخابات در ولایت غزنی با در نظر گرفتن مصلحت ملی ! و وحدت ملی ! عمل کنند .
این یعنی دستکاری آراء به نفع نامزدان قبیله .
... با جدیت پیگیر این دسیسه خان هستیم و از تمام یاران همسرنوشت می خواهیم در صحنه حضور داشته باشند

>>>   از یک طرف شنیده میشود که این انتخابات یک انتخابات موفق بوده است و از طرف دیگر قراری اعلان کیمیسیون سمع شکایات انتخابات تا کنون صدها شکایت به این ارگان مواصلت ورزیده است و از تقلب در بامیان نام بمیان نیامده است یعنی اینکه بامیان ولایت است که سطح تقلب در این ولایت صفر میباشد در حالیکه ما خود شاهد استیم که در بامیان هریک استاد محمد اکبری به فیصدی بیست در صد صفورا ایلخانی به فیصدی چهل در صد و نادر فهمی به فیصدی ده در صد آرای خود را با استفاده از زور و پول دادن و وعده های دروغین و تهدید بدست آورده اند اگر باور نداشته باشید میتوانید هیئت نظر سنجی در مناطق این ولایت ارسال دارید اشخاص مورد حمایت واقعی مردم کسانی دیگری بودن که در لیست ابتدائی وکیلان یا هیچ نیست و یا هم در ردیف ناکامان قرار گرفته است.
محمدالله از شهری بامیان

>>>   اگر کرزی بخواهد تا کسانی را بر اساس انتصاب از غزنی و یا جاهای دیگر به پارلمان راه دهد این به معنی مرگ دموکراسی نام نهاد در افغانستان است. با این امر دیگر کسی به دموکراسی در افغانستان باور نخواهد داشت.
کامه وال از ننگر هار

>>>   سلام به همه!
برادران وخواهران ما وشما میدانیم که انتخابات یک پروسه ویا به گفته رنجبر صاحب وسیله تحقق دیموکراسی میباشد بناءً از نبود انتخابات انتخابات با تقلب و فریبکاری هم خوبتر است زیرا جامع به روند دیموکرتایزیشن میرود و به مرور زمان این مشکل ها ازبین خواهد رفت ولی میخواهم که مکث کوتاء روی کارکرد کمیسیون انتخابات داشته باشم ! آقای معنوی یک آدم مجاهد و مسلمان است ولی بعضی حلقات امروز او را خوب و بعضی خراب مینامند همچنان آقای لودین یک شخص مجاهد ، مسلمان ، پاک نفس ، بی آلایش است که این به همگان معلوم است که تابه حال ایشان در خانه کرایه زنده گی میکنند در حالیکه از اجداد اجداد ایشان وفامیل شان در روند حکومتی شامل بوده اند چون فامیل فاسد نیستند زنده گی ساده و پاک دارند ولی بعضی مردم ویا گروه های خاصی به لودین صاحب توهین وتحقیر میکنند درحالیکه من مخالف عملکرد آقای معنوی نیستم ولی به مراتب تقلب زیاد در انتخابات پارلمانی صورت گرفت نظر به انتخابات ریاست جمهوری هرگاه خاین هستند هردو خاین اند هرگا صادق اند هردو صادق اند .

>>>   ما در اینجا نباید از برنده شدن یک شخص خاص خوشحالی کنیم، بلکه درفکر آینده کشور خود باشیم، اگر مایک کشور پیشرفته و با دولت قانونی میخواهیم باید کسانی را برای پارلمان خود انتخاب نماییم که میتوانند طبق ضرورت شرایط و مردم تعدیلاتی به قانون بیاورند و از آن نظارت کنند تا هر باشنده این از سر زمین از حقوق مدنی خود مساویانه برخوردار باشد، پس لطفا هر هموطن درباره کسانیکه شایستگی پارلمان را نداشتند اما از طریقه های مختلف تقلب استفاده کرده در صدر لست منتخب شده گان قرار گرفتند ...

>>>   اغای کرزی تو خو قسم یاد نمودی بعد از تحلیف دستت را بالای قران گذاشتی و یک روز قیامت هم وجود دارد بگذار بعد ازین وطن داران تا جیک و هزاره و ازبیک ما هم نفس راحت بکشد و من پشتون که از خوست مینو سم واقعا عرق شرم به پیشانیم ریخت و عدالت را قربانی قوم من وخود نکن که فردای قیامت تنها پاسخ گو خواهید بود . روشن ضمیر خوستی

>>>   سلام خدمت هموطنان عزیزم!!!!!!!!!!
من مینحیص یک افغان نظر خود را میدهم امیدوارهستم که بکسی برنخورد آنچی که این عقل ضیف من برداشت میکنند این هست که انتیخابات شد هر که حق رای دادن را داشتن آمدن رای خود را دادن به هر که رای دادن اون حقش بود از حق خود استیفاده کردن من هم به نوبه خویش از اینها تشکری میکنم که در روزی رای دادن خون خودرا در کف دست خود گوزاشتن و آمدن برای تغیر سرنویشت خود تسمم گرفتن از طالب هم نه حراسیدن واز دیمکراسی حیمایت کردن و فعلا وظیفه ای دولت است که از حق مردم دفاع کند دور از قوم و قومگرای دور از سمت و سمتگرای دور از مذحب و مزحب گرای فقت وفقت از قانون دفاع کند اگر پشتونها در غرنی رای نیاوردن در پارلمانت این را باید خودپشتون ها جواب خودرا خودیشان بیدهد نه هزاره ها نه تاجک ها و نه اوزبک ها اگر اوزبیک ها در مرار شریف رای نیاوردن این را کی سروسدایش را بلا کند شرم هست برای کرزی که همچنین فکر را میکند و اگر رای مردم به باد مسخره گروفته شود کرزی تنها کسی خواهد بود که جواب گوی همه ای مشکلات و عواقب اون است در پیش مردم و کمیسون اینتخابات نباید قربانی این چنین دسیسه ها شود وسلام
وسلام علی مزاری از لندن

>>>   با همه تاسف ميبينيم كه هنوز هم افراد شايسته و لايق و كاردان قصدا اجازه داده نشده اند كه وارد پارلمان شود مثلا جناب استاد فريور كه يك استاد دانشمند حقوق و علوم سياسي است و عمرش در جهاد و زندان مقاومت عليه روس ها واشغال گران وقت گذشت و با پايمردي و توانايي تا امروز در پهلوي مردم خويش قرار دارد و مصروف تعليم فرزندان ميباشد نتوانسته است به پارلمان برود كه ما همه دليل اي خباثت ها را ميدانيم ،‌جوسياسي قسمي عيار گرديده است كه نبايد چنين افراد خود دار و با ارزش و مستقل وارد مجلس نماينده گان شوند كه معي الاسف بايد گفت كه اين روند به سود مرد م مظلوم افغانستان نيست .
ما شاگرادان وي با همه شناخت كه از وي داريم اورا به عنوان شايسته ترين فرد به پارلمان كانديد كرديم او هم با بزرگواري پذيرفت اما ،‌دشمنان قسم خورده اين مرز وبوم كار خود را كردند و به جاي او كي هابه پارلمان رفته اند همه ميدانيم و چشم داريم .
در آخر مايان محصلين پوهنتون كابل مراسم احتجاج خود را از اين طريق با مسالمت به گوش مقامات و هموطنان درد ديده خويش ميرسانيم .
به اميد آزادي و سرفرازي مردم نجيب افغانستان
با احترام فراوان
محصلين پوهنتون كابل و تيم تبليغاتي( استاد فريور )

>>>   بالال کلمه تقلب باید نام دیگر گذاشت زیرا این امر رئیس جمهور ماست که عملا با مهمان خارجی خود هم میگویند که ما به کیمیسیون انتخابات گفته ام که باید در ولایت غزنی مشارکت ملی را در نظر گرفت شاید همه ملیت های غزنی به این امر راضی بوده و از طرفی دیگر اگر این امر حتی در انتخابات که مستقیمن به دست خودی مردم رقم میخورند کرزی مداخله میکند چرا خود در وزارت خانه ها این مشارکت ملی را در نظر ندارد چرا خود به ولایت ساختن مناطق که وعده کرده بود عمل نمیکند این یک اخطار بزرگ از طرف این شوم به دیگر اقوام است
مهدی از کابل

>>>   در اين حكومت تاراج و فساد توقع تطبيق ديموكراسي و توسعه سياسي را نداشته باشيد
رادمنش - هرات

>>>   من حرف های محصلین مان را که راجع به استاد معظم نوشته اند تایید مینمایم .
لیلما محصل فاکولته حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل

>>>   انتخابات در افغانستان فقط یک جنبه نمایشی محض دیگر چیزی نمیباشد .

>>>   تا اینکه در کشورما افغانستان قانون حاکم نشود هیچ گاه انتخابات عادلانه صورت نخواهد گرفت، زیرا افراد زورمند از مقام دولتی خود استفاده کرده شخص مورد نظر خودرا از طریق نا مشروع وظلم جای گزین افراد برنده میسازند، بطور نمونه اقای فاروق وردک وزیر معارف بردر شان کاندید پارلمان در ولایت کابل بودند درمکاتب شهر کابل بر هر مدیر مکتب فورمه توزیع کردند که در کدام منطقه شهر کابل زندگی میکنی ومربوط کدام ناحیه میشود ،وبراي ايشان توصيه گردید که برای برادر وزیر معارف رای بدهند .
اسلام الدین

>>>   خواست تأمل برانگيز و غير قانوني كرزي از كمسيون مستقل انتخابات!
احسانينهادهای انتخاباتی افغانستان نسبت به ابراز ناخرسندی رئیس جمهوری این کشور از نتیجه انتخابات پارلمانی و توصیه او برای رفع "نقیصه" این انتخابات واکنش نشان داده و گفته اند که براساس ملاحظات و مصالح سیاسی تصمیم گیری نمی کنند.

روز دوشنبه، 3 مهر/میزان (۲۵ اکتبر)، حامد کرزی، رئیس جمهوری، در یک نشست مشترک خبری با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در مورد انتخابات اخیر پارلمانی افغانستان گفت که در برخی حوزه های انتخاباتی، نمایندگان مردم به پارلمان راه نیافته اند.

او در پاسخ به خبرنگار تلویزیون دولتی افغانستان گفت: "در برخی از ولایات افغانستان، انتخابات آن گونه که باید می شد، نشد. به ویژه در ولایت غزنی ۱۲ ولسوالی (شهرستان) از این انتخابات محروم شدند."

آقای کرزی با تاکید بر لزوم حفظ و تقویت وحدت ملی، افزود: "کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی بخاطر تامین وحدت ملی و مصالح ملی، در باره غزنی و برخی از ولایات دیگر، که در آنها انتخابات درست برگزار نشده و نمایندگی از مردم به گونه ای که باید صورت می گرفت، صورت نگرفته، اقداماتی را انجام دهند تا این نقیصه رفع شود."

آقای کرزی توضیح نداد که منظورش از اینکه "نمایندگی درست" از مردم در غزنی صورت نگرفته است، چیست، اما ناظران گفته که احتمالا اشاره او به موفقیت نامزدهای هزاره تبار و ناکامی نامزدهای پشتون تبار در انتخابات این ولایت باشد.

براساس نتایج اولیه انتخابات، تمامی یازده کرسی ولایت غزنی در مجلس نمایندگان افغانستان به نامزدهای هزاره اختصاص یافته و هیچیک از نامزدهای پشتون موفق به کسب آرای لازم برای راه یابی به مجلس نشده است.

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در این مورد که کمیسیون برای تغییر این وضعیت می تواند چه اقدامی بکند، به بی بی سی گفت که این کمیسیون بر اساس ملاحظات و مصلحت اندیشی های سیاسی تصمیم نمی گیرد.

آقای معنوی گفت: "موضوعات سیاسی قضیه طبیعی است که مربوط به کمیسیون مستقل انتخابات نمی شود و نمی تواند بر مبنای مصلحت های سیاسی تصمیم بگیرد."

آقای معنوی اما در بخشی از سخنان خود گفت: "وقتی دیده می شود که توازن قومی رعایت نشده و به هر حال کسانی (به مجلس) راه نیافته اند، که از لحاظ وحدت ملی می تواند برای آینده کشور بسیار مفید نباشد، باور من این است که کمیسیون شکایات انتخاباتی و در مواردی هم کمیسیون مستقل انتخابات می تواند مطابق به قانون تصمیم بگیرد. اما تا اکنون تصمیمی در این ارتباط گرفته نشده است."

اما احمد ضیا رفعت، عضو و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی ضمن یادآوری این موضوع که این کمیسیون "نگرانی های آقای رئیس جمهوری را درک می کند"، گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی در دایره معیارهای قانونی تصمیم می گیرد و نه خارج از آن.

آقای رفعت افزود: "تصمیم های این کمیسیون در رابطه با سرنوشت انتخابات هر محل، هر مرکز و هر حوزه رای گیری افغانستان تابع قانون است."

او تاکید کرد: "این کمیسیون خود را متعهد می داند که نسبت به سرنوشت انتخابات عادلانه و قانونی رفتار کند."

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی همچنین گفت: "ما به همه رای هایی که به صورت قانونی استعمال شده باشد، نتیجه هر چه که باشد، احترام می گذاریم."

آقای رفعت افزود که کمیسیون شکایات انتخاباتی صلاحیت داوری در مورد نتیجه انتخابات را ندارد بلکه داوری های آن تنها بر مبنای قانونی بودن و عادلانه بودن انتخابات است.

قوانین افغانستان نمایندگی در پارلمان این کشور را صرفا حاصل آرای آزاد مردم می داند و به تناسب قومی مجلس اشاره ای نکرده است.

سئوالی که در حال حاضر مطرح است این است که آیا از لحاظ قانونی، این امکان وجود دارد که نامزدهای قومی که بر اساس نتایج انتخابات برنده نشده اند، با تلاش مقامهای دولتی به مجلس راه یابند و برندگان کنونی انتخابات از عضویت در مجلس محروم شوند؟

کبیر رنجبر، حقوقدان و عضو کنونی مجلس گفته است که در حال حاضر هر اقدامی برای تغییر نتایج انتخابات ناممکن است.

آقای رنجبر گفت: "یقینا انتخابات بر اساس قانون انتخابات در کشور عملی شد، ولی در بسیاری از مناطق تعدادی از هموطنان ما از حق رای دادن محروم شدند و علت محرومیت آنها عدم امنیت بود."

او افزود: "به همین مناسبت است که من فکر می کنم که این مشکل به وجود آمده و رئیس جمهوری نمی تواند از طریق به کار بردن وسیله ای غیرقانونی این مشکل را رفع کند. یعنی (تعداد نمایندگان) هزاره ها را کم کند و (تعداد نمایندگان) پشتونها را زیاد کند، این ممکن نیست، این غیرممکن است؛ برای این که انتخابات صورت گرفته و به ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) از طریق انتصابی کسی آمده نمی تواند."

کمیسیون انتخابات افغانستان نتایج اولیه انتخابات را روز ۲۸ میزان/مهر اعلام کرد و قرار تا دو هفته دیگر نتایج نهایی این انتخابات رسما اعلام شود.

تأمل

منظور آقاي كرزي از اين جمله:( انتخابات آن گونه که باید می شد، نشد.) دقيقا چيست؟ يعني اينكه نمايندگان مطابق ميل رييس جمهوري انتخاب نشده است؟ آيا كمسيون مستقل انتخابات بايد با عمل غير قانوني به كساني كه انتخابات را تحريم ميكنند امتياز و باج بدهد؟ آيا تاوان گناه مردمي را كه كارشان سوزاندن مكاتب، خراب كردن پلها و سركها، و انتحار است ديگران بپردازد؟

كسي جلو حضور آنها در انتخابات را نگرفته بود خودشان شركت نكرده اند و نتيجه هم با رأي مردم رقم خورده است و بر اساس قانون كساني كه بيشترين آراء را كسب ميكنند به پارلمان راه خواهند يافت. باج دادن و عمل غير قانوني آنهار ا جري تر از قبل ميكند. كمسيون مستقل انتخابات نبايد به زياده خواهان امتياز بدهد و تسليم خواسته غير قانوني و غير منطقي حامد كرزي بشود.

بهتر است جناب كرزي بجاي اينگونه درخواستهاي غير قانوني فكري بحال فساد اداري و رشوه ستاني نمايد تا افغانستان سومين كشور فاسد جهان نشود.

>>>   من جناب اغا حامدکرزی رئس جمهور افغانستان خواهشمندم هستم که این انتخابات غیر قانونی بو د بخاطر کی د مناطق پشتونشین هیچ مرکز های رای دهی و محلی رادهی وجود نداشت ،مثل 10 ولسوالی غزنی ،5 ولسوالی بلغ و5 ولسوالی کندوز ،4 ولسوالی بغلان ،و5 ولسوالی هرات ، خواهش من ازشمااین است که انتخابات باید درهرجای برگزار شود
وسلام
اجمل وردگ

>>>   رئیس صاحب کمیسیون انتخابات یک شخص فعال واداره چی خوبی هستند،بازهم اگر بتوانند تقلب چیان که از فلتر سهوأ گذاشته اند،پیدا شوند وحق به مستحق داده شود کار ثواب را آقای معنوی انجام خواهند داد.به هر صورت نسبت به سالهای گذشته نتیجه انتخابات شفاف تربود.زنده بادعدالت
مرادی از اتریش

>>>   کرزی دست خودرا بالای قران گذاشت و سوگند یاد نمود که به وحدت ملی وفادار باشد و عده نموده بود که جاغوری که داری 370 هزار نفوس و بهسود را که بالا 90 هزار نفوس دارد ولایت و 5 وزارت که حق مشروع هزاره هاست بدهد . مطمئن باشید که قران دیر میگیرد و سیر میگیرد . و فعلا کرزی خودرا به کوچه حسن چب میزند . ناروی

>>>   تمام ارای باطل شده در ولایت کندز چقدر است.
زیاد ترین تقلب را کدام وکیل به نفع خود کرده است.

>>>   بنده درقدم اول ازکمیسیون انتخابات جمهوری اسلامی افغانستان ازخدمت شایسته شان تشکری نموده میخواهم درباره کاندید محبوب ولایت تخار عبدالواحد "خراسانی "کمپاین ستاد انتخابات این شخص راموردحمله قوای ناتودراولسوالی روستاق قریه کیوان درنتجه خودشخص زخمی وفعالان انتخاباتیش کاملآ ازبین رفته این ........... خارجی لاف دوستی میزندولاف ازدمکراسی میزنند شما بصفت یک مسلمان دراین باره چی تصمیم گرفتی این شخص نتوا نست کمپاین بین مردم خود انجام میداد

>>>   سلام هموطنان عزیز:اولاانتخابات پارلمانی سال1389 رابه همه شما تبریک میگویم به نظر تا حال آقای معنوی صادقانه کارنموده است وانتخابات نسبتا بهتری را برگذارنمود این موفقیت کلان را برایش تبریگ میگویم امید است که تا به آخر پروسه صادق باشد
ورای مردم را که باوجود صدها تهدیدوخطرات رای دادندبه مسخره نگیرد.یعنی بعد از انتخابات شروع به انتصابات نکند.ومحترم رئیس جمهور کرزی فقط یگان دفعه متوجه وحدت ملی میشود
وآن هم درصورتی که میبیند قضیه به نفع قوم پشتون نیست وگرنه هنوز درصد ها موارد خود آقای کرزی وحدت ملی را پایمال کرده است.
من نمی دانم که وحدت ملی فقط وجود ملیت پشتون است یا که همه ملیت ها ساکن درافغانستان.
ازخدا میخواهم که محترم رئیس جمهور کرزی را درراه راست هدایت کند ومفکوره ای پشتون پرستی را ازذهنش دور وبجایش مفکوره وطن دوستی وپیشرفت کشوراعطاکند
وطن دوست ازغزنی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است