نشست مسکو مشروعیت به پدیده نامشروع است
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۳۲    ۱۳۹۷/۸/۱۸ کد خبر: 155792 منبع: پرینت

در آستانۀ برگزاری صلح مسکو، شماری از سیاست‌گران و مقام‌های پیشین حکومت افغانستان می‌گویند که جامعۀ جهانی به افغانستان وعده سپرده بود تا تمامی گفتگوها در پیوند با طالبان میان افغان‌ها باشد، اما به گفته آنان با برگزاری نشست مسکو این تعهد زیر پا خواهد شد.

به گزارش طلوع، عمرداوود زی، وزیر پیشین امور داخله، رنگین دادفر سپنتا، مشاور ‌پیشین شورای امنیت و احمد ولی مسعود، رییس اجندای ملی امروز (پنج‌شنبه، ۱۷عقرب) در یک نشست در کابل در این باره سخن گفتند.

رنگین دادفر سپنتا در این نشست گفت: «مشروع سازی به یک پدیدۀ نامشروع موجب می‌شود که نمایندگان آی اس آی و طالبان در صالون‌های بین المللی مورد قبول دیپلومات‌ها قرار بگیرند.»

عمر داوودزی نیز تأکید کرد «حکومت هر قدر ضعیف و بد باشد، اما حکومت ما است و باید کنار زده نشود.»

در همین حال، نصیر اندیشه، معین وزارت خارجه در بارۀ عدم شرکت حکومت افغانستان در این نشست این‌گونه می‌گوید: «حکومت افغانستان به این اصل که صلح به مالکیت افغانان و رهبری افغانان باشد و دیگر این که زمانی که طالبان در یک نشست بین المللی شرکت می‌کنند، این نشست باید آغاز مذاکرات مستقیم با طالبان باشد.»

نشست مسکو برای یک روز به روز جمعه برگزار می‌شود. شورای عالی صلح، می‌گوید که تاهنوز روشن نیست که آیا در حاشیه این نشست دیدار دو به دو میان نماینده‌گان این شورا و نماینده‌گان طالبان که از دفتر قطر آمده اند، انجام خواهد شد یا نه، اما پیش از این وزارت خارجه ازبکستان گفته است که با نمایندگان طالبان گفتگوهایی انجام خواهند داد.

در همین حال، امروز انستیتیوت مطالعات استراتژیک افغانستان نیز نشستی را در کابل برگزار کرد. در این نشست، شماری از مسؤولان پیشین حکومت و سیاست‌گران، در بارۀ صلح سخن گفتند.
به باور این سیاست‌‎گران، روند صلح افغانستان هنگامی به موفقیت می‌رسد که به گفتۀ آنان پاکستان در این روند صادقانه همکاری کنند.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نشست مسکو
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   Khalid
این چی رازیست؟
هر وقت انتخابات ریاست جمهوری نزدیک میشود، زلمی خلیلزاد و علی احمد جلالی وارد افغانستان شده و فعال میگردند الی ختم انتخابات.
در انتخابات 2014 هر دوتن نقش فعال در تعین گروپهای انتخاباتی داشتند و به باور آگاهان سیاسی تشکیل دولت ضعیف وحدت ملی نتیجه تلاشهای این دو تن بوده است
حالا بار دیگر سر و صدای انتخابات افغانستان و این دو تن فعال در داخل افغانستان

>>>   Khorasani
هر قدر که بی اتفاق شویم تا که سه قوم اتحاد فولادین نکند حنا بخدا قسم که حتی خر های پشتون سرما حکومت خواهد کرد همین اکنون دو احمدزی مذاکره دارد استانکزی سخن گوی طالب واین گوساله سخنگوی غنی احمد زی ولی سر از اقوام دیگر برای بدست آوردن چوکی به اینها بریده میشود وبس؟ مردم‌جهاندبنظرم دیوانه است که نمی پرید خودت هردو از یک قوم چرا جنگ دارید به سر چی؟؟

>>>   رنگین دادفر سپنتا در این نشست گفت: «مشروع سازی به یک پدیدۀ نامشروع موجب می‌شود که نمایندگان آی اس آی و طالبان در صالون‌های بین المللی مورد قبول دیپلومات‌ها قرار بگیرند.»
بادار زاده رنگین دادفر سپنتا که به برده گان پدر وپدرکلان هميت نمى داد وخود مانند چپ و راست اينطرف وآنطرف کش ومش مى شد مانند لاشتک يا پلاستيک در تدارک تالارسازى تروريستهاى طالبان دست کم بازى نکرده است. وى در کرسى هاى اساسى وعمده دولت وحکومت حاکمان پشتون بالا شده بود حاکمانيکه باداران شان امريکا در قدم اول تهداب مشروعيت بخشيدن طالبان را درسطح بين الملى داد.مگر من که قوم افغان يعنى پشتون نيستم طالبان را برادر وافغان پشتون خواندم ويا رييس جمهور رنگین دادفر سپنتا?
آيا من گفتم که با تروريسم طالبان صلح وصفا کن يا حکومات آمريکا و آلمان?آلمانيکه همين باداربچه در آنجا تربيت سياسى شد?
آيا من در قطر براى طالبان دفترساختم يا امريکا با عربهاى وهابى?
بلاخره خلیلزاد و علی احمد جلالی و کرزى و غنى شاه شجاع هاى امريکا طالبان را در قندهار اساس گزارى چون افغانيسم و پشتونيسم داشت از بين مى رفت.
حکومت و دولت به نام ومعنى ومفهوم ناله و فريادستان مشروعيت ندارد.
نامشروعى و غير قانونى بودن اش پيوند ناگستنى با عدم استقلال اش يعنى عدم استقلال نظامى٬ عدم استقلال سياسى٬ عدم استقلال اقتصادى٬ عدم استقلال سياست خارجى وداخلى استقلال فرهنگى.
چون اين کشورساختگى يک کشور حايل است و حکومات اش به ساز بيگانگان چه انگليس و چه روس و چه اکنون امريکا مى رقصند.
-سرنگون باد حاکمان نامشروع کوديهاى زنجيرى امريکا
-لغت افغان از ستان حذف شود
اشغالگران فوران از سرزمين رستم وبهمن واسپنديار و دارا بيرون شوند
اشغالگران فوران غلامان خود را از ستان وشهرستان و دهستان ما با خود ببريد!
علی احمد جلالی و زلمی خلیلزاد وغير لاشه هاى متحرک بيش نيست.

>>>   نشست مسکو مشروعیت هدف دارد تا رخ اصلى امريکا و هدف امريکا را افشأ کند مشکل افغانستان، در منطقه شرقى خراسان ممالک ايران که ازسوى کمپنى هند برتانيه در ميانه قرن نوزده با نام افغان + ستان نامگذارى نمود همواره از همين زمان منطقه حائل (به انگلیسی: buffer zone) مى باشد. منطقه حائل اشاره به منطقهای مى باشد که در میان دو یا چند حوزه هاى فرهنگى و زبانى ومليتى قرار دارند که کشورهاى اشغالگر و يااستعمارگر کشورهاى با توجه به نقش حائلیت و اين کشورهاى اشغال شده استراتيژى خود را دوام مى دهند براى برآورده شدن منافع خود استعمارگران وامپرياليستهاى غالب درمناطق بافرزون! اين امپرياليستها بامرزکشى هاى بين مليتهاى با زبانهاى واحد باعث جدایی و عدم اتصال آنها مى شوند، مناطق حايل ويژهگى هاى را دارند:
1- مناطق مرزی
2- مناطق غیر نظامی
3- مناطق اشغال شده
4- مناطق غير مستقل
5- مناطق بازيچه دست کشورهاى کوچک ولى مقتدر پاکستان
6. مناطقبازی های بزرگ (ایالات متحده آمریکا و روسیه و چین).
همايش مسکو رخ صد رنجى روسيه ومناطق سابق شوروى است عليه بازى کلان امريکا
اکنون نوبت رخ بازى صدرنج امريکا !
ناتو اروپا کلانکارى مى کند. سرکار وکلانترى دردست امريکا است.
يک زدن روسيه صد زدن زرگر!
قصه دنباله دار غوغاستان مفت شد چون نامستقل ترين ولى صد فى صد غرور وغيرت!!!
غيرت و غرور و حماقت از يک چوبه مى رويد
برويد افغان و فغان کنيد!
بازهم افغان کنيد
افغان کردن را زياد کنيد
برويد افغان کنان آنسوى کوه سليمان
در آنجا که نام داشتيد افغانه
نسل اسراىيل خان شاوول خان
افغان از ستانم جدا کنيد
باز تابش خور را در مرزو بوم ام آسان کنيد
نام قوم و قبيله را از من دور کنيد
من افغان نيستم


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است