پنجاه درصد افغانستانی ها مشکلات روانی دارند
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۰    ۱۳۹۷/۸/۷ کد خبر: 155592 منبع: پرینت

به اساس سروی تازه وزارت صحت عامه افغانستان، در حال حاضر ۵۰ درصد مردم کشور مشکلات روانی دارند اما به گفته مقامات این وزارت آنان مریض روانی نیستند.

فدا محمد پیکان معین عرضه خدمات صحی این وزارت روز یکشنبه ۶ عقرب ۱۳۹۷ در یک نشست به مناسبت تجلیل از روز جهانی صحت روانی در کابل گفت، وزارت صحت عامه این سروی را در جریان دو سال به همکاری اتحادیه اروپا در ۱۶ ولایت کشور انجام داده است.

وی گفت:" این سروی نشان می‌دهد از هر دو افغان یکی آن مشکل روانی اجتماعی دارد و باید گفت این توده اعظیم افراد تاکنون مریض روانی نیستند اما به کار خود هم به گونه درست رسیدگی نمی‌توانند اما اگر به مشکلات آنان رسیدگی نشود و یا عوامل این فشار‌ها ادامه پیدا کند دیر و یا زود به اختلات روانی مبتلا می‌شوند."
به گفته آقای پیکان، عوامل مختلف از جمله جنگ، ناامنی، ازدواج زیر سن، خشونت‌های خانوادگی، استفاده از مواد مخدر، مهاجرت‌ها و بیکاری سبب افزایش اختلالات روانی نزد افراد می‌گردد.

در این سروی میزان اختلال افسردگی ۴.۸۵ درصد، میزان اضطراب ۲.۷۸ درصد، صدمه روانی ۵.۳۴ ، میزان سوء استفاده از مواد مخدر به شمول ادویه خواب آور ۱۲.۲۰ درصد و افکار خودکشی ۷.۲۵ درصد گفته شده‌است.
آقای پیکان می‌گوید، این وزارت به هدف وقایه و جلوگیری از مشکلات روانی ۷۵۰ مشاور روانی را در مراکز صحی تمام ولایات کشور استخدام کرده‌است.

مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند، معلولین، معیوبین، معتادین، افراد بیکار و مهاجرین نیز از جمله قشر آسیب پذیر هستند که بیشتر به مشکلات روانی مبتلا می‌شوند.
این در حالی است که مسوولان وزارت صحت عامه پیش از این گفته بودند که حدود ۸۰ درصد مردم این کشور مشکل روانی دارند.

از سوی هم داکتر نیکوالس تایلور نماینده اتحادیه اروپا که در این نشست حضور داشت تعهد نمود که در راستای آموزش متخصصین و حمایت از مراکز صحت روانی با این وزارت همکاری می‌کند.

وی افزود: "روز جهانی صحت روانی بخاطر این بیماری بسیار یک فرصت مهم است تا ما جمع آوری معلومات، نشر آگهی عامه و عملی کردن برنامه‌های خود را تازه نمائیم، اتحادیه اروپا از چندین سال بدین‌سو در این بخش با افغان‌ها همکاری کرده و این اتحادیه یکبار دیگر بخاطر حمایت از مراکز این بیماری، آموزش متخصصین و همکاری‌های تخنیکی تعهد می‌کند."

بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، در حال حاضر مراکز تداوی صحت روانی در ۵ زون کشور فعالیت می‌کند.
وزارت صحت عامه در حالی از موجودیت مراکز تداوی مریضان اختلالات روانی در کشور سخن می‌زند که هنوز هم مردم در ولایات دور دست کشور از عدم دسترسی به خدمات صحی شکایت دارند.

فرشته ندا
رادیو آزادی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مشکلات روانی
صحت عامه
نظرات بینندگان:

>>>   دریک وطن که همه دیوانه باشد هوشیار چگونه معلوم میشود؟

>>>   چند ملیون دالر برای این سروی مصرف کردند ؟؟
حتما از پرسونل وزارت صحت هم پنجاه در صد روانی هستند

>>>   باید از چهارملیون دوملیون که پنجاه فیصد رای میشود باطل شمرده شد چون رای افراد روانی نباید درست شمرده شود

>>>   تا زمانیکه ع وغ باشد
ما وشما روز خوبی را نمی بینیم

>>>   در افغانستان از الف تا ی همه روانی اند، به ریس جمهور نگاه کنید به داد و فریاد زدن ها این یه نوعی از بیماری روانی است، و همچنین دیگران، و مردم بیچاره سر جاش، از آنها چه توقعی دارید، غذا نیست، پول نیست، کار نیست، آب نیست، بیکاری 25% فقر زیر 54% این خودش یه نوعی از مریض اروانی ست، پدر خانواده برای مزد کاری ساعت منتظر می مونه کاری نیست با دستان خالی نزد زن بچه اش بر می‌گردد این نوعی دیگه روانی، پسر نوجوان و جوان برای تحصیل، کار بهش نیست دیگه نوعی روانی، بچه پول های ول ول با ماشین های ضد گلوله این نوعی دیگه روانی، هیچ چیز سر جای خودش نیست، سرباز بی غذا، بدون سلاح، اجازه فایر ندارد این دیگه نوعی روانی، قومانده بدون اجازه مافوق حق اکمالات رو ندارد این دیگه نوعی روانی، دزدی تقلب در انتخابات مجلس پارلمان این دیگه نوعی روانی بالخره 100% مردم افغانستان روانی اند دور از جان خارجی ها که این روانی رو تعمل می کند.

>>>   ع و غ مشكل رواني داردند نه مردم.
بهلول دانا


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است