انتقال پناهگاه امن داعش از سوریه به افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۵۶    ۱۳۹۷/۸/۳ کد خبر: 155513 منبع: پرینت

در صورت شکست کامل داعش در سوریه، تکفیری ها یا به کشورهای خود باز می گردند و یا مطمینا پناهگاه امن بعدی آن ها افغانستان خواهد بود.
ویبسایت خبری العربیه در گزارش خود نوشت بنابر اعلام مرکز بین المللی تحقیقات تروریزم و خشونت های سیاسی تقریبا 3 هزار شبه نظامی از آسیای مرکزی آموزش های لازم را فراگرفته بودند تا در عراق و سوریه به اقدامات تروریستی بپردازند.

این تعداد تروریست عمدتا عضو داعش (اغلب تاجک ها و قزاق ها) و القاعده (اغلب اوزبیک ها و قرقیزها) می باشند. بازگشت نیروهای تکفیری آسیای مرکزی از خاورمیانه می تواند وضعیت بد امنیتی منطقوی را رقم بزند. با توجه به پیشینه های تاریخی، منطقه آسیای مرکزی نسبت به تروریزم و افراط گرایی بسیار آسیب پذیر است. جنبش اسلامی اوزبیکستان و جماعت انصارالله هر دو از سوی اتباع کشورهای آسیای مرکزی ایجاد شده اند.

اوگلوی موختوروا محقق تاجیکستانی در کنفرانس بخش تحقیقات کالج دفاعی ناتو معتقد است در صورت شکست کامل داعش در سوریه، تکفیری ها یا به کشورهای خود باز می گردند و یا مطمینا پناهگاه امن بعدی آن ها افغانستان خواهد بود.

شکریه بارکزی سفیر افغانستان در ناروی بر این باور است که راه مبارزه با تحقق چنین فرضی، اتخاذ راهبرد مشترک میان کشورهای منطقه است و در حال حاضر کشورها به جای اتخاذ راهبردی مشترک، طرزالعمل های اختصاصی خود را پیگیری می کنند.

ژونجینگ پانگ، مدیر اجراییه کمیته آکادمیک در موسسه گرند ویو واقع در پکن بر این باور است چین نیز از سیاست عدم مداخله فاصله گرفته و به سمت راهبرد مداخله سازنده در افغانستان در حرکت است و قصد دارد نقش یک قدرت قاعده مند و اصولی را در افغانستان ایفا نماید و دیگر کشورهای منطقه و خاورمیانه نیز صرفا به توسعه نفوذ خود در افغانستان فکر می کنند.

مارتین او دونل سخنگوی نیروهای ماموریت حمایت قاطع در کابل تنها راه پیشگیری ورود تکفیری ها از عراق و سوریه به افغانستان و آسیای مرکزی از طریق نیروهای محلی است.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
داعش
سوریه
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   بسیاری از تروریستهای داعش را امریکاییها دو سال پیش توسط طیاره ها به ننگرهار افغانستان انتقال دادند تا برای منافع امریکاییها بجنگند. و بقیه تروریستهای که در سوریه گیر مانده اند بزودترین وقت به افغانستان انتقال داده خواهد شد.

>>>   برخی از آنها فریاد می زنند که تروریست های "دولت اسلامی" (داعش) از سوریه به افغانستان می آیند و افغانستان یک پناهگاه امن برای این تروریست ها است. اما در عین حال این واقعیت را نادیده مى گيرند که حمل و نقل تروریست ها از سوریه به افغانستان نیاز به خدمات نظامی و لجستیکی دارد. این خدمات شامل تهیه هواپیما، هلیکوپتر، مسکن و سلاح و سلاح برای تروریست ها و نیز برنامه ریزی استراتژیک و تاکتیکی است.
هدف این عملیات نه تنها افغانستان، بلکه ایجاد مشکل در مناطق سابق شوروی و به ویژه روسیه دارد. منطقه شرقى خراسان ممالک ايران که ازسوى کمپنى هند برتانيه در ميانه قرن نوزده با نام افغان + ستان نامگذارى نمود همواره از همين زمان منطقه حائل (به انگلیسی: buffer zone) مى باشد. منطقه حائل اشاره به منطقهای مى باشد که در میان دو یا چند حوزه هاى فرهنگى و زبانى ومليتى قرار دارند که کشورهاى اشغالگر و يااستعمارگر کشورهاى با توجه به نقش حائلیت و اين کشورهاى اشغال شده استراتيژى خود را دوام مى دهند براى برآورده شدن منافع خود استعمارگران وامپرياليستهاى غالب درمناطق بافرزون! اين امپرياليستها بامرزکشى هاى بين مليتهاى با زبانهاى واحد باعث جدایی و عدم اتصال آنها مى شوند، مناطق حايل ويژهگى هاى را دارند:
1- مناطق مرزی
2- مناطق غیر نظامی
3- مناطق اشغال شده
4- مناطق غير مستقل
5- مناطق بازيچه دست کشورهاى کوچک ولى مقتدر پاکستان
6. مناطقبازی های بزرگ (ایالات متحده آمریکا و روسیه و چین).
جاى بسى تعجب است که رسانه تازى ویبسایت خبری العربیه با کدام آمار تعداد تروریست عمدتا عضو داعش (اغلب تاجک ها و قزاق ها) و القاعده (اغلب اوزبیک ها و قرقیزها) می باشند!
مگر اين برگ خبری العربیه چرا پيکر کثيف تروريستهاى عربى را مى شويد و تاجيک و اوزبيک را مقصر و عرب را بيگناه جلوه مى دهند.
تروريزم را آمريکا نخست درعرب به وجود آورد وسپس در پشتون ويا افغان البته درمناطق حايل!
داکتر ارمان

>>>   سه سال پیش همی گپا بود و حالی خو حکومت جدید پاکستان مجبور به رویکرد اقتصادی و جور آمدن در افغانستان و منطقه شده. و امریکا با جنگ اقتصادی خود دیگه شاید دست به دامن داعش و غیره نشوه.
اس پ هزاره

>>>   داعش رادر افغانستان پس یاپیش میاورندتابتوانند ازطریق داعش برایران وروسیه فشاربیاورند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است